Vereniging wil vlooienmarkt Steeds Augustinus houdt voor tiende maal kerst-in Onderzoek naar fouten bij bouw 230 woningen Overvaller snel gepakt Wekelijks op Stadhuisplein en Vismarkt THD dag en nacht bereikbaar CDA-raadslid kandidaat voor provinciale staten fr6Lliy een ,^r iïen met Aclvmb bladbheefd VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 LEIDEN - Een 32-jarige man is vanochtend door de politie in de kraag gevat na een poging een bijkantoor van de AMRO-bank aan de Wassenaarseweg te bero ven. De politie kreeg even over negenen een automatische mel ding binnen van de overval. Een ongemaskerde man was het bankkantoor binnengekomen en deed voorkomen of hij een wa pen in de jaszak gereed hield. De beheerder van de bank ging ech ter niet in op zijn eis geld te ge ven, waarop de man het pand verliet. Omdat de beheerder een zeer nauwkeurig signalement kon ge ven, werd de overvaller binnen tien minuten aangehouden. Agenten troffen de man, die ove- rigens geen vaste woonplaats heeft, aan op het station waar hij op de trein stond te wachten. De overvaller is inmiddels herkend door de beheerder van de bank. Medewerkers van Augustinus bezig met de voorbereiding van de Kerst-In die vanavond begint en tweeëneen- halve dag zal duren. LEIDEN - De inmiddels traditio neel geworden Kerst-In van jon gerenvereniging Augustinus viert dit jaar een lustrum. Voor de tiende keer opent Augustinus vanavond de deuren voor kerst- gangers die zich in het gebouw aan het Rapenburg twee en een halve dag kunnen vermaken. Voor de medewerkers worden vanavond drie maanden van voorbereiding afgesloten: zij staan echter evenzeer aan het be gin van twee en een halve dag keihard werken om de Kerst-In- bezoekers een volwaardig kerst- programma te bieden. De Kerst-In van Augustinus is voor iedereen vry toegankelijk. Waren de Kerst-Ins in de begin jaren eigenlijk alleen bedoeld voor alleenstaanden en mensen LEIDEN - Het Leids afde lingsbestuur van de Cen trale Vereniging voor de Ambulante Handel zal volgende week een uitge werkt plan voor de vesti ging van een 'professio nele vlooienmarkt' in Leiden indienen bij de di rectie Reiniging, Havens en Warenmarkten. Van de kant van de marktkooplie den bestonden ruim een jaar ge leden al plannen voor een vlooi enmarkt maar door interne ver deeldheid zijn die plannen nooit verder uitgewerkt. De recente gebeurtenissen rond de snuffel- markt in de Groenoordhallen en de witte vlooienmarkt in de Pie terskerk hebben de marktbe- stuurders evenwel weer versneld rond de 'onderhandelingstafel' doen plaatsnemen. De professionele vlooienmarkt moet voortaan elke zaterdag worden gehouden op delen van de binnenstad die de bestem ming marktterrein hebben: het Stadhuisplein en de Vismarkt. Waterlooplein De Centrale Vereniging heeft tot twee keer toe met succes gestre den tegen initiatieven van 'bui tenaf voor het opzetten van een vlooienmarkt in Leiden. Eerst werd een snuffelmarkt in de Groenoordhallen geblokkeerd en later werd een maandelijkse vlooienmarkt in de Pieterskerk teruggebracht tot een eenmalige gebeurtenis. De marktkooplui menen dat vlooienmarkten met een dergelijke opzet oneerlijke concurrentie opleveren voor de zaterdagse warenmarkt. Boven dien beweren zij dat er nooit een controlesysteem is op te zetten dat professionele handelaren en professionele handelswaar van vlooienmarkten weert. Vandaar dat de marktbestuurders bij de opzet van hun eigen vlooi enmarkt zijn uitgegaan van een heel ander, 'Waterlooplein-ach- tig' karakter. Zij vinden dat er er kende marktkooplui op de vlooi enmarkt moeten staan die twee dehands goederen verkopen. Verder willen zij de markt aank leden met enkele attracties zoals een klein kinderboerderijtje en de mogelijkheid tot het nuttigen van consumpties. Behalve voor marktkooplui komt er, als de zij hun zin krijgen, ook ruimte op de markt voor vereni gingen die bij toerbeurt 'rommel marktgoederen' kunnen verko pen om de clubkas te spekken. Het afdelingsbestuur hoopt de Leidse vlooienmarkt nog dit jaar te kunnen onenen met een 'vlooi- Niet-commercieel Inmiddels heeft het afdelingsbe stuur van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel het stichtingsbestuur van de Pieters kerk met klem afgeraden ooit nog iets te organiseren wat op witte markt lijkt. Tijdens de eerste en tot nog toe eni ge witte markt die in de kerk is gehouden, bleek volgens de marktbestuurders dat zeker de helft van de standhouders koop lieden waren of particulieren die handelswaar verkochten. De Centrale Vereniging heeft de gemeente en de stichting Pie terskerk de suggestie gedaan één keer per jaar een groots opgezet te vlooienmarkt te laten organi seren door niet-commerciële ver enigingen, bij voorbeeld de Oranjevereniging of de 3. Octo- bervereeniging. De opbrengst zou dan bestemd moet zijn voor een goed doel. Bij voorbeeld, aldus het afdelingsbe stuur van de Centrale Vereni ging, voor behoud van de Pie terskerk. LEIDEN - De Telefonische Hulpdienst is ook tijdens de komende feestdagen dag en nacht bereikbaar. Iedereen die belt kan erop rekenen dat er ie mand is die bereid is te luiste ren naar datgene wat hem of Bovendien beschikt de THD over uitgebreide informatie over bijvoorbeeld patiënten verenigingen, opvangmoge lijkheden voor jongeren en ou ders met kinderen, enz. Ook kan de THD inlichtingen ge ven over alles wat er rond de feestdagen in Leiden en omge ving wordt georganiseerd aan Kerst-Ins en dergelijke. die anders een eenzame kerst zouden hebben, de laatste jaren is iedereen welkom: zowel jong als oud. Nederlands of buiten lands. alleenstaand of niet, kan zich vinden in het programma dat voor de kerstgangers is sa mengesteld. Over voldoende belangstelling heeft de Kerst-In dan ook nooit te klagen gehad. Elk jaar groeide het aantal bezoekers gestaag en vorig jaar vonden ruim 2.000 mensen hun weg naar Augusti nus. Een bezoekersstroom die de organisatie noopte al in oktober rond de tafel te gaan zitten om een kerstprogramma in elkaar te draaien. Kerstversiering moest worden verkregen, artiesten aan getrokken. en vele medewerkers moesten worden geworven om deze tiende Kerst-In tot een suc ces te maken. Tot op de dag van vandaag is Augustinus overigens nog steeds op zoek naar vrijwilli gers die bij de Kerst-In kunnen helpen. Net als vorig jaar wordt de komst van bejaarde mensen naar de Kerst-In gestimuleerd door de vervoersdienst van Augustinus. Na een telefoontje (121531) naar het Rapenburg kunnen zij zich per auto laten ophalen, ook is er weer speciale aandacht voor de buitenlanders. De theezolder van het gebouw van Augustinus is speciaal voor hen ingericht en er komen Turkse en Marokkaanse bandjes optreden. De kosten van de Kerst-In worden voor een groot deel door Augus tinus zelf gedragen. Subsidies van enkele instellingen maakten de begroting van 3500 gulden rond. Verder is er veel gratis me dewerking van artiesten, gaven bakkers hun overtollige waren en leverden scholen hun kerst bomen in. Programma De Kerst-In is vanavond, kerst avond, geopend van acht tot twaalf uur; le kerstdag van tien uur 's ochtends tot twaalf uur 's nachts en op 2e kerstdag van tien uur 's morgens tot een uur 's nachts. Alle ruimten van Augustinus heb ben gedurende kerstmis een toe passelijke naam gekregen. Op de begane grond is er de Herberg, een rustige ontmoetingsruimte. Op de eerste verdieping, in de Stal. kunnen kerstdiners worden gebruikt waarvoor overdag bon nen worden verkocht Andere ruimten zijn omgedoopt in de Engel voor jongeren Ster van Bethlehem voor de kinderen, het Verre Oosten voor buitenlanders en de Schepping, een creatieve ruimte. Kerstavond - Het Verre Oosten: theedrinken en twee gitaristen treden op. Herberg: bar met pia no- en folkoptreden. De Stal: bruin café met achtergrondmu ziek. Eerste Kerstdag - Het Verre Oos ten: 10 uur, rustige muziek; 1 uur, Charlie Chaplin-film; 2.30 uur, mzuieksessie waaraan ieder een mag meedoen; 9 uur, Turkse band Osznem. De Schepping: doorlopend programma van 10 tot 6 uur met kerststukjes ma ken, werken met brood en pa- piêrTemailleren. Van 12 tot 3 uur een cursus pottenbakken. Ster van Bethlehem: kinderen kun nen kleien en spelen met pop penhuis, lego, zich schminken en optreden. Van 1 tot 3 uur poffer tjes bakken en om 3 uur fapcy fair. Herberg: bar open. 11 uur. orgel, 2 uur, piano en klaverjas- wedstnjd, 4.15. gitaar, 9 uur. zang olv orkestje. 11 uur. gitaar. En gel: slapsticks en tekenfilms, 1 uur, clown en grimeren, 2 uur, playbackwedstrgd, 3 uur, krachtspelletjes, 5 uur, film van de Dikke en de Dunne, 9 uur, band Decent People, 11 uur, dis co; De Stal: om 5 en 6.30 uur kerstdiner, 's avonds bruin café. Tweede Kerstdag - Het Verre Oos ten: 1 uur, Charlie Chaplinfilm, spelletjesmiidag. 4 uur, Marok kaanse band Nass Dewin. De Schepping: van 10 tot 6 uur crea tiviteit. Ster van Bethlehem: kleien en spelen voor kinderen, 1 uur, poffertjes bakken, 3 uur, poppenkast. Herberg: bar open, 11 uur, koor Mantra, 2 uur, piano en klaverjaswedstrijd, 3 uur, Au- gustinuskoor, 4.30 uur, zigeuner orkest Czardas, 9 uur, oud-hol- landse liederen, 11 uur, jazzband- je. Engel: 11 uur, video en teken films, 1 uur, quiz, 2 uur, film The Wall, 3 uur, Jamsessie, 5 uur. Woody Allen en Take the Money, 9 uur, band Fair Play, 10.30 uur, band Munk, disco. De Stal: kerstdiner om 5 en 6.30 uur, 's middags bingo, 's avonds bruin café. M. C. van Akkeren-Straathof LEIDEN - Het Leidse CDA-raadslid mevrouw M.C. van Akkeren-Straat hof staat nummer één om de vrijgekomen plaats in de Staten van Zuid- Holland in te nemen van de onlangs naar de Tweede Kamer vertrokken Fr.J. van der Heijden. De verwachting is dat zij per 1 januari Van der Heijden opvolgt, die op die datum officieel de Staten verlaat. Mevrouw Van Akkeren is in de Leidse gemeenteraad onder andere on derwijsdeskundige van de christen-democraten. Voor haar in de plaats komt drs. A.A. (Dick) van Duijn. Hij is econoom en werkt bij de weten schappelijke raad voor het regeringsbeleid. In gebied Herengracht-Zijhingel LEIDEN - De commissie voor de rekeningen gaat een uitgebreid onderzoek instellen naar de oor zaken van de gebreken aan de 230 woningen in het Heren- gracht/Zijlsingelgebied. Het D'66-raadslid Hoekema heeft om zo'n onderzoek gevraagd na dat aan het licht is gekomen dat de vijf jaar oude woningen in zeer slechte staat verkeren. De commissie gaat onder meer on derzoek verrichten naar de plan vorming, de keuze van architec ten en aannemers en naar de rol van, en de verhoudingen tussen ADVERTENTIE de reinigingsdienst Leiden de diverse bouwers (aannemers, onderaannemers en installa teurs). Voorts zal de commissie zich gaan bezighouden met de vraag hoe de verantwoordelijkheden lagen ten aanzien van het toezicht tij dens de bouw (architecten, ge meente en installateurs). De overeenkomsten en verschillen tussen de toenmalige en huidige procedures bij de realisatie van plannen zullen eveneens aan een onderzoek worden onderwor pen. Daarbij zal de mogelijkheid worden betrokken om de huidi ge procedures bij de realisatie van woningbouwplannen te ver beteren. De commissie voor de rekeningen zal ook onderzoek doen naar de financiële verantwoordelijkheid ten aanzien van de na de tweede oplevering opgetreden bouw kundige en installatie-techni sche problemen. Daarnaast zal nog eens worden nagegaan wel ke mogelijkheden er zijn om de kosten van herstelwerkzaamhe den op derden te verhalen. Ten slotte zal de commissie onder zoeken waarom het zo lang ge duurd heeft voordat op klachten van de bewoners van de 230 wo ningen serieus is ingegaan. Het herstel van de woningen is in middels op gang gekomen. Van daag zou het eerste blok van 42 woningen in goede staat worden opgeleverd. Na de wintermaan den zullen de overige huizen worden aangepakt. Het is de be doeling dat het resultaat van het onderzoek voor 1 augustus 1983 aan de Leidse gemeenteraad wordt voorgelegd. Meer Leids nieuws op pagina 15 Redactie; Bart Jungrnann Jaap Visser Bijdrage: Uo Maat Frits van Oosten van de Poli tieke Partij tegen het Roken (PPR) Hondepoep Hondepoep is een belangrijk punt van ergernis. Tot deze be langwekkende uitspraak kwam niemand minder dan de kersverse milieu-wethouder, Cees Waal afgelopen maandag in de gemeenteraad. Waal, milieu-wethouder? Dat was Bordewijk toch en die had het weer van Van Dam overge nomen? Nee, alle PvdA-wet-. houders krijgen voor een pe riode van maximaal twee jaar de portefeuille milieuzaken. Straks zijn Tesselaar en Peters aan de beurt. Maar nu is het Waal die over de hondepoep gaat. Het was de kersverse fractielei der van de PvdA, Marietje van der Molen, die de kwestie van de hondepoep aanroerde. Nooit te beroerd om vuile han den te maken. Echt een oplossing voor dit pro bleem van zwerfvuil vond de gemeenteraad niet, maar de aanleg van wat groenstroken is misschien een idee. Zoals bij het Marine-complex aan het Noordeinde. Onder het motto: schijt aan de jeugdwerkloos heid. Roken Meer nog dan in de hondepoep ging de gemeenteraad afgelo pen maandag in op een ander nijpend milieu-probleem: het roken. Frits van Oosten van de Politieke Partij tegen het Ro ken (PPR) vond dat er in alle gebouwen van de gemeente Jan Brands van de Centrale Partij voor Nicotine (CPN) een rookverbod moest komen. Maar Frits is de kampioen van de inspraak en dus stelde hij voor om in openbare ruimten, zoals de hal van het stadhuis, onmid dellijk een rookverbod in te stellen en voor de overige ruimten met de ambtenaren overleg te plegen over een rook-regeling. Prachtig voorstel: de PPR speel de het college uit elkaar. De PvdA raakte verdeeld, de WD, het CDA, ja zelfs binnen Klein Links raakten de gemoe deren verhit. Plotseling waren er geen politieke partijen meer aan het woord, maar rokers en niet-rokers. De politiek met een menselijk gezicht. Jan Brands van de Centrale Par tij voor Nicotine (CPN) ver weerde zich tegen het voorstel. Hij had bedacht dat mensen die bij de Sociale DienSt aan kloppen voor een bijstandsuit kering vaak toch wel gespan nen zijn en daarom behoefte hebben aan een sigaret. Dat kun je dan als CPN-er niet ver bieden? Overtuigend argument, zei Waal, die als hij straks bij de Sociale Dienst aanklopt ook wel zgn pijpje wil blijven roken. Maar de rokers wóren in de minder heid en dus komt er binnen kort in de hal van het stadhuis een bordje Roken Verboden te hangen. LM Wethouder Cees Waal die ook wel zijn pijpje wil blijven ro ken Poortenrammers (4) De zaak-Zijlpoort is voor even in de ijskast gezet. Inmiddels heeft eigenaar Melkert vanuit Brussel een boze brief naar de gemeente gestuurd. De fiet sersbond EFNB mocht zomaar de door hem geplaatste hek ken 'wegrammen' en de politie doet niets anders dan toekij ken. Het is een schande, schrijft Melkert. En, voegt hg daar nog aan toe: in een vol gende brief zal ik op enkele de tails uitgebreid terugkomen. "Nou, dat wachten we dan maar even af', zegt Hans Meg- er van directie stadsvernieu wing. Hoe zit het trouwens met.de pe perdure toegangsdeuren du- Melkert heeft laten maken' Liggen die inderdaad al een maand te wachten, zoals de 'Belg met het Leidse hart' on langs in Steeds beweerde. Eni ge achterdocht is misschien wel op zijn plaats, de hele ge schiedenis kennende. Toch niet, althans als we mogen af gaan op een telefoontje met Scheveningen. Het was even zoeken, maar bg de ftrma Dec kers en Peil liggen inderdaad twee zware poorten te wach ten. "Die liggen hier al een maandje", aldus de heren Peil en Deckers. Overigens heeft de gemeente »n de tussentgd ook niet stil geze ten De ontstane verkeer Mttua tic vond men te gevaarlgk. Daar werd wat op gevonden. Paaltjes brachten, als altijd, uitkomst. Twee 'Lcienaartjes' maken de Zijlpoort nu alleen een onderdoorgang voor twee- wielers. De auto's moeten er om heen. Men vond het een te gevaarlijke situatie zo. Nog eventjes, als puntje bij paaltje komt (woordspeling), en er staan weer gewoon twee hek ken voor de ingangen van de Zijlpoort Of de beloofde toe gangsdeuren natuurlijk. B.J. "CD-terreur" Op de verschillende Haagse en Wassenaarse ambassades zgn ze er kennelijk nog met van op de hoogte dat Leiden een weg- sleepregeling kent. Het optre den van het Gewestelijk Or kest dinsdagavond in de Stads gehoorzaal trok namelijk de belangstelling van een aantal ambassade-Vip's die hun boli des botweg pal voor de Stads gehoorzaal lieten parkeren. Dat had een gewone' Leide- naar gisteravond eens bg het optreden van de Band Zonder Naam moeten flikken Mooi dat-ie z'n auto na afloop bg Van de Ameele in Oegstgeest terug had kunnen halen tegen de wegsleepkosten en een fik se boete. Maar met de letters C en D op je nummerbord ben je kennelgk onschendbaar op grond van het zogenaamde 'ex-temtoria- liteitsbcginscl'. Volgens poli tiewoordvoerder Dick Grave- land is dat niet helemaal waar Wanneer een auto van het 'corps diplomatique' echt in de weg staat, dan wordt deze net zoals elke andere auto wegge sleept. Alleen schgnt de eige naar geen boete te hoeven be talen "We hebben gewoon niets ge merkt dinsdagavond", aldus Graveland, "anders hadden die ambassademensen inderdaad de kans gelopen na hct'conccrt met de bus naar Oegstgeest te moeten". Waarschgnlgkcr Igkt het ons dat passerende motoragenten en agenten in de surveillance-au to dinsdagavond gewoon even de andere kant hebben opge keken bg het passeren van de Stadsgehoorzaal. Want een be keuring uitschrgven waarvan je zeker weet dat die even later wordt verscheurd, zet toch geen promotiezoden aan de camère-dgk J.V.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3