De boom wordt steeds dikker Groenen Gedwarsboomd VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 PAGINA XI Anne miek Ruygrok Ze gooien kraaiepoten op de weg, waar een autorally zal passeren. Ze houden pro testdemonstraties op de plek waar een kerncentrale zal komen. Want ze zijn vóór zonne- en windenergie en tegen kernenergie. Ze pleiten vóór de vrede, tegen kernwapens. Ze zijn voor standers van de nulgroei, maar groeien zelf tegen de klippen op: de Groenen, die Grünen, het Groen Plat form. Groen doet het goed in Europa, van Portugal tot Scandinavië wordt hun boom steeds dikker. Het spectaculairst is hun groei in West-Duitsland. Daar ontstond aan het eind van de jaren ze ventig een alternatieve bewe ging, die zijn wortels had in de Ban-de-Bom-beweging en het studentenverzet uit de jaren zestig. Anders dan in Neder land bijvoorbeeld, waar een partij als D'66 veel zorg voor het milieu in haar programma had gestopt, waren de politie ke partijen elders in Europa minder milieuvriendelijk. Bedevaartsoord Ten bate van de economie rezen in West-Duitsland (en Frank rijk niet te vergeten) kerncen trales de pan uit en het Ruhr- gebied was niet veel meer dan één grote stinkende chemische fabriek, die zijn afval in de Rijn loosde. Wie door de mistroostigheid van het Ruhrgebied trekt over de veelgeroemde (èn verguisde) Autobahnen, ziet her en der nog een overgebleven bos. Rond Frankfurt is ook nog zo'n stukje bos over. Maar lang zal dat niet meer duren. Het vlieg veld van de stad is hard aan uitbreiding toe. Een derde startbaan moet plaats bieden aan het groeiende aantal vlieg tuigen. En die moet worden aangelegd juist op de plek waar dat restantje bos staat. Dat gaat de omwonenden te ver. Het bonte gezelschap dat aan het eind van de jaren zeventig de Alternatieve Beweging vormde, werd in staat van pa raatheid gebracht om actie te voeren tegen de bouw van "Startbaan West". Communis ten, liberalen, socialisten en conservatieven kwamen vanaf dat moment gezamenlijk in ac tie. Er werd een "huttendorp" ge bouwd in het bos, dat geleide lijk aan een bedevaartsoord werd voor alle milieuliefheb bers. Na herhaalde veldslagen met de ME moesten de milieu activisten het tenslotte toch af leggen tegen het gezag: het huttendorp werd afgebroken. Maar de startbaan is er nog steeds niet en het bos is nog al tijd een geliefde plek die mo del staat voor de strijd voor het behoud van.het milieu. Nadien is de Westduitse milieu beweging sterker dan ooit ge worden. Er wordt verzet ge pleegd tegen de bouw van Kal kar, tegen de kernfabriek in Brokdorf en tegen de plaatsing van kernraketten in West- Duitsland. Want behalve een milieubeweging zijn de Groe nen, zoals ze zichzelf inmiddels hebben omgedoopt, ook een vredesbeweging geworden. Petra Kelly Akela van het eerste uur van die kakelbonte kabouterbeweging is Petra Kelly, een 35-jarige voorvechtster voor geweld loosheid en welzijn. Kelly, werkzaam bij de Euromarkt in Brussel, is de drijfveer achter de Groenen die nu in West- Duitsland als derde politieke macht (na CDU/CSU en SPD) zoveel van zich doet spreken. Ze is klein en tenger, maar vecht als een leeuw voor zaken die haar ter harte gaan: vrede, het opdoeken van kernwa pens, milieu, vrouwenemanci patie en een verandering van de welvaartsmaatschappij. Politiek is in haar strijd een mid del, geen doel. "Wij zijn een an ti-partijpartij", heeft zij eens gezegd en tot nu toe heeft zij die uitspraak staande kunnen houden. De Groenen zijn als zodanig op gericht op een chaotisch con gres in Karlsruhe in 1980. Sindsdien heeft de beweging echter steeds meer het aanzien van een partij gekregen, is "sa- lonfahig" geworden, al wil Kel ly daar niet van weten. Een taak in de oppositie is tot daar aan toe, maar regeren ho maar. "Als de Groenen er ooit toe overgaan ministers naar Bonn Alles wijst erop dat politiek Europa de komende jaren te maken krijgt met een nieuw fenomeen: de Grünen. Ontkiemd in West-Duitsland, is deze beweging bezig zich als een niet weg te vegen humuslaag over tal van landen uit te spreiden. Aanvankelijk nog geteisterd door nazistisch getinte bloed en bodem-figuren, hebben de Grünen zich in hoog tempo ontwikkeld tot een frisse aspirant-politieke macht waarmee het kwaad kersen eten is. Annemiek Ruygrok schetst de pijlsnelle opkomst. af te vaardigen, dan zijn dat niet meer de Groenen met wie ik verder wil werken", aldus Kelly. De Groenen geven de voorkeur het zogenaamde "impera tieve mandaat", dat wil zeggen dat de afgevaardigden hun richtlijnen krijgen vanaf de 'basis", de burgerij dus. Dat moet ook de reden zijn om zij in Hamburg, waar ze bij verkiezingen een comfortabel aantal zetels in de wacht sleep ten, een gedogende rol wilden spelen. Het SPD-bestuur daar zit er tot voor kort bij de gratie van de Groenen, die in ruil hiervoor wel hun voorwaarden hadden gesteld. Zo moest het Hamburgse be stuur eraan werken om de kor tingen op de sociale uitkerin gen ongedaan te maken, de po litie mocht in de stad niet hard optreden tegen krakers, de ha ven mocht niet worden uitge breid, de energiepolitiek moest worden veranderd. En zo wa ren er nog meer punten op het lijstje van de Groenen, waar aan de Hamburgse vroede va deren maar hadden te voldoen, wilden zij in het zadel kunnen blijven. Groenen, steeds meer stem men op om de kwantitatieve macht die zij nu hebben in de vorm van een grote achterban, om te zetten in politieke macht. Het mag tekenend zijn voor die gedachte dat Petra Kelly vorige maand als woord voerster van de Groenen is af getreden, al blijft zij zich voor haar beweging wel inzetten. Die politieke macht zouden de Groenen kunnen veroveren in maart volgend jaar, wanneer er verkiezingen voor de Westduit se Bondsdag worden gehou den. De laatste successen van de Groenen zoals bij de deel staatverkiezingen in Hessen waar zij een fiks aantal stem men van de gevestigde partijen wegsnoepten geven steeds meer aanleiding tot speculaties in die richting. Zeker nu er in West-Duitsland een coalitie van CDU/CSU met de FDP is gevormd en diezelfde FDP in grote moeilijkheden is geko men nadat Hans-Dietrich Gen- scher zijn verloving met de SPD had uitgemaakt, lijkt de tijd rijp voor de Groenen om tot het parlement toe te treden. "Dan is het tijd voor een oppo sitie samen met de SPD", zegt een woordvoerder van de Groenen in Bonn. "Die rol zul len wij zeker niet uit de weg gaan". Petra Kelly acht de SPD echter nog niet rijp voor een funda mentele oppositie samen met de Groenen. Toch is SPD-voor- zitter Willy Brandt al ver ge gaan in zijn avances. Door te beweren met"sommige zakelij ke lieden" zonder moeite te kunnen samenwerken, heeft hij de deur voor een oppositie met de Groenen op een flinke kier gezet Ook de benoeming van de conservatieve, maar mi- lieuminnende Hans Jochen Vogel tot opvolger van Helmut Schmidt, wijst in de richting van een stevige vriendschap tussen SPD en Groenen. Jochen Vielhouer, die voor de Groenen in het deelstaatparle ment van Hessen zit, beweert geen angst te hebben voor de macht. "Het is wel prettig uit een positie van relatieve on macht in die van beperkte macht te komen". Daarmee kiest ook hij voor een sterke oppositierol. Wanneer de Groenen volgend jaar met een aantal zetels in de Bondsdag komen, zal hun doel nog niet bereikt zijn, maar kunnen zij wel (meer) politieke invloed uitoefenen. Enerzijds kunnen zij de gevestigde par tijen in toom houden. Vooral de SPD zal enkele stevige ve ren moeten laten, willen de Groenen samen met die partij de oppositie vormen. Ander zijds kunnen zij een knap lasti- Het affiche van de Grünen: groen groeit. ge horzel zijn in de pels van de dan regerende politici. Ze hebben het in elk geval zelf in de hand om beweging te bren gen in het stijve politieke land- BIJZONDERE BOMEN Hoe oud schatten we hem? 85? Fout. Mooi dat hij al 97 is. Zijn bepaald niet Nederlandse naam, Del Sasso, heeft hij te danken aan een Italiaanse vader. Hij woont aan de Lange Mare in Leiden, is lang schoorsteenveger geweest, maar had eigenlijk musicus willen worden. Helaas, dat mocht niet van z'n moeder. "Ik heb later nog wel in korpsen gespeeld". En gedichten schrijft hij ook. Wacht even, dan zal hij het plakboek er bij halen. Maar ach, wat praat hij toch. Hij moet over niet al te lange tijd klaverjassen, dus kunnen we beter ter zake komen. Of de verslaggever even wil plaatsnemen in die stoel bij het raam. Ja, die met de kussentjes. "Zit lekker hè. Maar zien doe je niet veel, want die boom staat hinderlijk voor m'n raam. Ja, nu valt het wel mee, want de bladeren zijn gevallen, maar u moet eens in de zomer komen, dan kan ik helemaal niet meer naar buiten kijken". Hij heeft de gemeente al vaak opgebeld. Of ze niet een paar takken konden wegzagen. "Maar dacht u dat ze d'r wat aan deden? Vergeet het maar. Ik heb helemaal geen hekel aan bomen hoor. Maar deze staat me in de weg". Over het belang van naar buiten kijken schreef hij de volgende dichtregels: Eenzaam zit ik dagelijks voor m'n raam. Vrienden en kennissen zie ik gaan. Handzwaai en een vriendelijke groet, zo gaat dat elke dag. schap van de Westduitse Bondsdag. Maar ook zij zullen water bij de wijn moeten doen. Willen zij de wortels van het kwaad uitroeien, dan is hun al ternatieve, emotionele manier wel verfrissend, maar niet erg praktisch. Het naar buiten brengen van geheime stukken, zoals sommige Groenen propa geren, valt door de overige po litici niet te toleren. "Bruine groenen" En het om de twee jaar verwisse len van vertegenwoordiger is nauwelijks te realiseren. Een ander lid van de Groenen ziet dat zelf ook in: "Wie kan er nu na twee jaar verdwijnen als parlementariër? Dan begin je net de weg een beetje te ken nen". Ook het nazistische "Blut-und- Boden"-trekje dat als een smet op de Groenen ligt, is nog nu l met wortel en tak uitgeroeid. De woordvoerder in Bonn ver klaart wel dat hun "terug-naar- de-natuur"-idcaal allerminst iets met nazi's te maken heeft, er kan niet worden ontkend dat in het begin zowel ex treem-rechts als extreem-links zich tot de Groenen Tpdklc aangetrokken. Inmiddels heb ben figuren als de aartsconser vatief Herbert Gnïhl en bio- boer Spnngmann wel aan hun stutten getrokken en zijn uit de Groenen verdwenen, maar vij anden van de beweging halen deze figuren te pas en te onpas naar voren om aan te tonen hoe de beweging door extremen wordt misbruikt. Het huidige bestuur van de Groenen wil echter niets weten van de "bruine groenen" die fervente aanhangers zyn van de "gezonde-geest-in-gezond- lichaam"-ideeén. Evenmin zijn extreem-linkse groeperingen als de zogenaamde K-groepen - communistische activisten welkom.Wat de Groenen wèl willen is de maatschappij ver anderen. En dat moet begin nen bij de burgers zelf. Maar die moeten dat natuurlijk wel willen. En in tijden van econo mische crisis en achteruitgang is het standpunt "Op naar de nulgroei" moeilijk verkoop baar. Feit is dat de Westduitse Groenen het beter doen in wij ken van de betere stand - waar bruin het nog wel kan trekken - dan in de arbeiderswijken. Maar ook dat gaat veranderen, zo is hun bedoeling. België Dat laatste denken ook de Vlaamse "Groenen", die onder de veelzeggende naam Anders Gaan Leven (Agalev) samen met de Waalse milieupartij Ecolo bij de onlangs gehouden gemeenteraadsverkiezingen in Belgiè hoge ogen gooiden. In feite zijn ze al veel verder dan hun collega's in West-Duits land, want zij hebben sinds vo rig jaar vier zetels in de Twee de Kamer en zelfs vijf in de Se naat. Ook zij zijn er, aldus fractievoor zitter Ludo Dierickx, allesbe halve op gebrand regeringsver antwoordelijkheid te dragen. Een sterke oppositie, allicht, daar voelt hij ook wel voor. En dat ook de arbeider de nulgroei wel wil aanvaarden, daarvan is hij overtuigd. Natuurlijk zal het niet van de ene op de ande re dag gaan, maar geleidelijk aan begint zelfs de Belgische regering te beseffen dat er eens een einde komt aan de bouw van beton en kerncentrales. Dierickx: "De arbeider zal dat op den duur ook inzien, zeker wanneer alternatieve projecten ook arbeidsintensievere pro jecten blijken te zijn". De laatste verkiezingen hebben, volgens hem, ook een tendens in die richting te zien gegeven: "Agalev heeft twintig keer minder hoeven uit te geven aan de verkiezingscampagne dan de gevestigde partijen. En toch hebben we forse winst ge boekt Dat zegt toch wel iets". Ook in België beloven de politie ke partijen, uit angst voor stemmenverlies, beterschap voor wat het milieu betreft Maar daar trapt Dierickx nut in: "Men wil de kleren stelen en de symbolen, maar echte daden komen er niet uit hun handen". Europees Parlement In 1984 zullen er weer verkiezin gen zijn voor het Europese Parlement. Het ziet er naar uit dat de Groene Partijen de han den ineen zullen slaan om mas saal zetels te veroveren. In Nederland heeft Bas de Gaay Fortman alvast maar het voor touw genomen: bij de Kiesraad heeft hij de naam Groen I'L.t form laten patenteren, om bij de verkiezingen stevig te staan. De kleine (linkse) partijen zul len bij die verkiezingen toch niet aan bod komen, zo is zyn redenering, dus kunnen zij be ter onder één noemer stem menwinst zien te halen. Met al le Groenen van Europa samen denkt hij twintig d dertig zetels te kunnen halen in 1984. Of de Nederlandse kleine partij en er blij mee zijn is maar de vraag. Ineke Lambers van D'Gfi. voorm.il i...r r. - ris voor milieuzaken, vindt het in feite een overbodige luxe. "Het succes van de Groenen in West-Duitsland gaat hier niet op. De gevestigde partyen daar deden niets aan milieu. Bij ons hebben de partijen de door ons gelanceerde ideeën in hun par tijprogramma's opgenomen", is zij van mening Eenzelfde toon valt te beluiste ren by Bert Willemse. secreta ris buitenland van Dc Gaay Fortmans eigen PPR: "Je moet niet vergeten dat wy m Neder land al veel verder zyn dan bij voorbeeld de politici in West Duitsland of Frankrijk. Hier praten we over het stopzetten van Borssele en Dode waard, onze enige twee kerncentrales In Frankrijk. West-Duitsland en België vechten dc Groenen tegen de bouw van alweer de zoveelste kerncentrale. Dat is een heel andere zaak". Golf Of ze gezamenlijk in het Euro pees Parlement zullen komen of niet, feit blyft dat de groene beweging als een wassende golf over Europa is komen rol len. Dat is een gegeven waar mee, in de woelige politieke branding, terdege rekening zal moeten worden gehouden. Slechts twee lentes jong. zyn de Groenen al opgegroeid tot een eigenwijze puber

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 39