Bossen De Spar 191 VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 PAGINA VII Dit verhaal gaat over bomen. Maar eerst even over koeien. Grasetende koeien schijnen mager vlees op te leveren, dat geschikt is voor de fabricage van ham burgers, hot dogs en meer van soortgelijk snel vlees-f voer. In de Verenigde Sta ten en Canada wordt onge zond veel vlees gegeten (1960: 39 kg vlees per jaar per hoofd van de bevol king; 1976: 61 kg, en het houdt niet op). Dat kost koeien: 1000 stuks vee leve ren 10 miljoen hamburgers, en alleen McDonalds pro duceert per jaar al drie mil jard hamburgers. De meeste hamburger-koeien "lopen rond" in de Verenigde Staten zelf, maar daar hebben ze veel graan nodig als voer. Graan wordt steeds duurder en ook om andere redenen stijgen de vleesprijzen snel. Waar ha len we goedkoop vlees van daan? Bijvoorbeeld uit Cen traal Amerika (Honduras, Cos ta Rica, enzovoort, de z.g. ba nanenrepublieken). Niks bana nen. Veeteelt ligt nu goed in de markt. De oppervlakte aan weidegrond in Centraal Ameri ka is van 1961 tot 1978 met 65 procent toegenomen en be slaat nu al één vijfde van het to tale landoppervlak. Niet verba zingwekkend dus dat de hoe veelheid bos in dit deel van de wereld in die jaren met 40 pro cent is afgenomen (vergelijk deze getallen eens met de si tuatie in de VS: weidegrond-af name: 16 procent, bosareaal: vrijwel onveranderd). Concurrentie Vlees in plaats van bomen. De gemiddelde Centraal Ameri kaan ziet niets van de Noorda- merikaanse hamburgerdollars. Hoewel in Costa Rica de afge lopen twintig jaar de veestapel is toegenomen van negenhon derdduizend stuks tot meer dan twee miljoen, is het vlees gebruik per hoofd van de be volking gedaald tot minder dan de hoeveelheid voor een Noordamerikaanse kat. Schan dalig zoals hier de natuur ver spild wordt. De koeien gaan in de molen, veel Amerikanen eten maar raak en de winstma kers zijn al rijk genoeg. Wat is er dan zo belangrijk aan bos? Een open of braakliggend stuk grond, mits niet te koud of te onvruchtbaar, wordt via de na tuurlijke ontwikkeling van het plantendek en de dierenwereld na vele jaren bijna altijd een bos. Dergelijke natuurbossen blijven zonder rampzalige ingrepen onveranderd intact als een evenwichtige levensge meenschap. Elke bewoner, plant of dier of schimmel of bacterie, speelt zijn rol bij de instandhouding van het ge heel. Ook mensen kunnen deel uitmaken van deze gemeen schap, en in harmonie leven met de andersoortige wezens. Pygmeeën, bosjesmannen, Amazone-indianen, de echte Australiërs, zij maken deel uit van een volkomen natuurlijke commune. Voorbeeld: in de. schaduw van bomen groeien planten die van schaduw houden. Bij teveel licht groeien ze niet of gaan ze dood. Kappen we een open plek in het bos, dan zullen de schaduwplanten snel wegge concurreerd worden door planten die van licht houden. Stel dat de bladeren van som mige schaduwplanten de favo riete eierleg-plekjes zijn voor bepaalde vlindertjes. Weg schaduwplanten, weg vlinder tjes. Misschien wel weg vogels die van vlindertjes leven. En daardoor weer barre tijden voor de vogeltjes etende roofdieren, of voor de bomen die voor de verspreiding van hun zaad op die vogels zijn aangewezen. Een keten van af hankelijkheid. Zo zit een bos vol soortgelijke ketens. Wie zonder kennis van zaken een bepaalde soort uitroeit be dreigt hiermee ook andere soorten in hun bestaan. Soorten Afhankelijk van klimaat en bo dem zyn er verschillende soor ten bos. Natuurlijke bossen in het noorden zijn naaldbossen. Naaldbossen groeien traag, vanwege de korte zomers. Ge lukkig is het bosbeleid van de ze dun bevolkte streken goed: verjonging en aanplant hou den het bos redelijk intact, on danks het intensieve houtbe drijf. Gemengd bos vinden wc in gematigde streken. De be volkingsdichtheid is hier veel groter en onder druk var mens is heel veel bos verdwe nen. Het laatste stukje natuur bos in Nederland is halverwe ge de vorige eeuw al gekapt. Van het noorden naar de evenaar neemt de soortenrijkdom van e oefenen op klimaat en waterhuishouding. Jan Kijne een bos toe. Het tropisch re genwoud in streken rond de evenaar (Z.O. Azië, Midden- West Afrika, Centraal en Zuid- Amerika) is verschrikkelijk rijk aan soorten planten en die ren. Veel van deze soorten zijn niet of nog onvoldoende be kend. Wie verwacht dat de bo dem van een regenwoud dan wel erg vruchtbaar zal zijn, komt bedrogen uit. De vele tro pische regenbuien hebben goede voedingsstoffen uit de grond opgelost, die afgevoerd zijn via beekjes en rivieren. De bodem is arm en slecht voor de landbouw te gebruiken. Een betere bodem heeft het z.g. tropische regengroene woud. Dit bos groeit in warme stre ken met geregelde droogtepe rioden. Minder regen, minder uitspoeling (uitloging). Helaas kennen tropische landen een grote bevolkingstoename die samengaat met grote armoede en een krakkemikkig bosbe leid. De tropische bossen zijn de meest bedreigde en snelst verdwijnende bossen, ondanks hun snelle groei. Contact verloren Planten en dieren die deel uitma ken van een levensgemeen schap als een bos blijven met elkaar in leven. Een vogel heeft bijvoorbeeld stukjes plant no dig voor een nest, insecten als voedsel en een boom als eigen huis. Vruchten laat de vogel hangen. Apen eten de vruch ten, niet de insecten, en zullen wel onder elkaar maar niet met een vogel gaan bakkeleien over de vraag van wie die boom nou precies is. En die in secten krijgen zoveel nakome lingen dat er genoeg voedsel voor de vogels is, als de vogels ze kunnen vinden tenminste. De z.g. beschaafde mens (wij dus) heeft daarentegen meer en meer het contact met de na tuur verloren. De hoeveelheid mensen wordt niet meer door de natuur geregeld. We halen, uit de natuur wat we denken nodig te hebben zonder in stinctief te letten op voedselke tens, gedragsregels en dergelij ke. Olifantspoten in de porce- leinkast. Verstand is een grote gave, maar je moet het wel le ren gebruiken. Bomen heeft de mens altijd no dig gehad. Vooral de Batavie ren natuurlijk. Maar ook de Kerstman en de hangmattenfa- brikant. Kijk eens om je heen en verwijder alles waar bomen voor nodig zijn geweest, teveel om op te noemen: timmerhout, papier, spaanplaat, m&nden, vruchten, rubber, noten, Ara bische gom, muziekinstrumen ten, ga maar door. Weg bos. En niet enkel door het kappen, maar ook door het transport. Bomen staan in de weg. Dat be gint met slopen in de achter tuin ("de boom nam teveel i i Bossen zijn evenwichtige levensgemeenschappen waarin elke bewoner - plant, dier, schimmel of bacterie zijn eigen rol speelt bij de instandhouding van het geheel. Tenminste, zo hóórt het. Maar van het totale oppervlak aan tropische wouden - de meest soortenrijke, dus onmisbare bossen - verdwijnt jaarlijks maar liefst 150.000 vierkante kilometer. Als dat zo doorgaat zitten we in het jaar 2000 zonder. De Leidse bioloog Jan Kijne schetst het "leegroven van de schatkamer van de natuur". lichtweg") en eindigt met enor me bulldozer-ontbossingen ten behoeve van landbouw en vee teelt. Bij voorkeur in tropische landen; natuurlijk vanwege de goedkope arbeidsomstandig heden en de grotere winstmo gelijkheden. De zichtbare gevolgen van het op grote schaal kappen van bo men zijn merendeels bekend. Het bladerdek van de bomen vangt het regenwater op, dat rustig in de bodemspons te rechtkomt. Het teveel aan wa ter verdwijnt via bronnetjes en kleine beekjes. Zijn de bomen weg of dood, dan stort de regen ongehinderd op de bodem die - niet meer vastgehouden door de wortels - gemakkelijk wegspoelt. De bodem wordt onvruchtbaar en verdwijnt (er osie), plantengroei verdwijnt en het uiteindelijke resultaat is een kale onherbergzame vlakte waar bovendien de wind vrij spel heeft. Getallen? Grondverlies per jaar per hectare bos: enkele kilo grammen. Per hectare kaal verlaten landbouwgrond met geulen: 450 ton. De wegge spoelde bodem (modder) komt stoomafwaarts in rustige brede rivieren terecht (dichter be volkte gebieden), waar ze be zinkt en de rivierbodem op hoogt. Gevolg: overstromin gen bij volgende regenperio den, oogstverlies. En: droogte de rest van het jaar, want de bodemspons is weg en sijpelt niet meer beetje bij beetje leeg. Veel stuwmeren slibben al dicht met modder. Weg kost bare electriciteitscentrale. En door het stuwmeer was al zo veel bos verloren gegaan. Ern stige mededeling: jaarlijks ver dwijnt meer landbouwgrond door erosie dan dat er door ont ginning (ontbossing?) wordt bijgemaakt. Soortenverlies Kappen van bomen in een tuurbos betekent onderbre king Vein voedsel- en andere le vensketens, bodembeschadi ging en uitroeien van allerlei planten en dieren. Vooral in de zo soortenrijke tropische bos sen. Veel van de verdwijnende BIJZONDERE BOMEN De Spar-winkelier weet niet te vertellen waarom deze boom als symbool voor zijn winkel is gekozen. "Bel meneer Van Well maar. Dat is de zoon van de oprichter", vertelt hij. Nu blijken er meerdere meneren Van Well te zijn, maar één van hen vertelt: "Toen mijn vader in '32 begon met de winkeltjes heeft hij de spar als symbool gekozen, omdat deze boom altijd groen en krachtig blijft. Fiets in de winter maar eens over de Veluwe en wat zie je: alle bomen bladerloos, behalve de spar". Al in de jaren dertig bedacht een winkelier de slagzin, die tientallen jaren later nog bekend was: "Kopen bij de Spar is sparen bij de koop". Van Well: "Ze zijn er later ook achter gekomen dat De Spar eigenlijk een afkorting is. Hoor maar: Door Eendrachtig Samenwerken Profiteren Allen Regelmatig. Nu heette mijn vader Adriaan, dus sommigen zeiden: Door Eendrachtig Samenwerken Profiteert Adriaan Regelmatig". Verkleurt die Spar zo langzamerhand niet? Zo goed gaat het toch niet met de grutters? "Inderdaad, de kleine hoek winkeltjes zijn aan het verdwijnen", vertelt Van Well. "Maar we gooien het nu dan ook over een andere boeg. Volgend jaar worden er maar liefst negen grote Spar-winkels geopend in Zuid-Holland. Nee, mijn vader kan trots zijn op z'n zonen". planten kennen we niet of slecht. Denk eens in, al onze landbouwgewassen zijn ont leend aan de natuur. Bos en veld staan nog vol met broer tjes, zusjes, neefjes en nichtjes van onze aardappel, onze tarwe en onze boontjes. Waar moeten we de broertjes en'zusjes van daan halen, die door kruising met onze aardappelplant nog grotere of gezondere aardap pels kunnen opleveren? Uit het bos. Waar groeien mis schien nog wilde perebomen die resistent zijn tegen bacte- rievuur? Niet in de achtertuin. Plantenfamilies zijn uitgebreid en vertegenwoordigen een gro te verscheidenheid van ken merken: ziekteresistenties, grootte van vruchten, smaak, stevigheid van het hout, enzo voort. Wat wij uitroeien komt niet meer terug. Dat geldt ook voor bruikbare medicijnen. Onze apotheken zijn voor een groot gedeelte gevuld met pro ducten die direct of indirect af komstig zijn van planten, schimmels of baterièn. Veel plantesoorten worden momen teel onderzocht op de aanwe zigheid van bijvoorbeeld kan- kerremmende stoffen. Wil men bij deze jacht succes hebben, dan is die kans veel groter in een tropisch bos dan in ons kunstmatige soortenarme Ve- luwepark. En denk in zijn al gemeenheid aan alle natuur producten waar wij met mate en met verstand gebruik van kunnen maken. De voorraad schuur van soorten, eigen schappen en producten is aan het verdwijnen. Veel van h£t verdwijnende hout wordt verbrand. Dat levert veel koolzuurgas (C02) op. De omgehakte en verbrande bo men kunnen deze C02 natuur lijk niet meer omzetten in sui kers. Kappen en verbranden van hout geeft een voorduren de ophoping van koolzuurgas in de atmosfeer. De gevolgen daarvan zijn niet te overzien. Een veelgehoorde theorie is dat een C02-rijke atmosfeer meer warmte vasthoudt (broei kaseffect) en dat daardoor de gemiddelde luchttemperatuur enkele graden zou kunnen stij gen. Ook dat zal van invloed zyn in alle levensgemeen schappen Misschien smelt het poolijs wel en loopt Nederland onder water, voor een groot ge deelte. Bodemverlies, soortenarmoede, atmosfeerbelnvloeding. het na tuurbeheer gaat ons aardig af. Fijn Hier en daar bestaat de indruk dat ontbossing een wclvaarts- verschijnsel is Gedeeltelijk is dat zo, denk ik. Ontboste grond in West-Afrika wordt ge bruikt voor ex portland bouw van verse zomergroenten voor de winstgevende Europese wintermarkt. Boontjes uit Se negal, meneer. Fijn, denkt u dan op de markt, verdienen die Senegalezen ook wat. Als ze tenminste niet met hun gierst- kwekenjtje van hun eigen grond zijn weggejaagd en uw geld in de zak van een interna tionaal voedselconcern ver dwijnt. De hamburger-ontbos singen in o.a Centraal Amen- ka zijn al genoemd. En dan is er natuurlijk nog het simpele omverrijden en leegroven van een tropisch bos omwille van de houtwinst. Vooral Japan ners zijn daar goed in, terwijl ze hun eigen bossen o zo goed beschermen. Nee. het ellendigste van de situa tie is dat het meeste bos verlo ren gaat door armoede en ver geeflijke onkunde van de be woners in tropische landen. Jaarlijks verdwijnen in totaal 150.000 vierkante kilometer tropisch bos (hoe groot is Ne derland?). Schattingen geven aan dat het tropisch regen woud in het jaar 2000 (nog 17 jaar) overal verdwenen zal zijn bij gelijkblijvend tempo. Bijna de helft van al het hout dat ge kapt wordt is nodig als brand hout voor het koken van voed sel. Brandhout in de steden van Afrika is duur. Vaak is in de verre omtrek geen boom meer te vinden. Gevolg: lang durige sprokkel toch ten. smok kel. Probeer in die situatie eens een natuurreservaat over eind te houden. Onmisbaar Veel mensen, weinig landbouw grond (en slecht verdeeld), on betaalbare kunstmest, lage op brengsten. Arme boeren wor den meer en meer gedwongen uit te wijken naar minder ge schikte grond. Berghellingen bijvoorbeeld. Stukje by beetje wordt het bos kaalgekapt afgebrand. De bodem loogt uit en/of spoelt weg, kunstmest is te duur en vry snel moet de boer weer een volgend stukje bos kaalkappen. Als zijn buur man dat al met gedaan heeft. Het alternatief is een armoedig uitzichtloos leven in een i de krottenwijken rond brandhoutloze en waterarme stad. Dertig procent werkeloosheid. Of meer. Herbebossing is een dure zaak die bovendien goed be schermd en gevoed moet wor den. Dure bodemverbetering, geiten wegjagen, bosdieren be schermen, stropers vangen, land terugkopen enzovoort Bomen zyn onmisbaar, zowel in de echte natuur als voor de on echte menselijke samenleving. Driehonderdmiljoen jaar zyn er al bomen op aarde. Veel bo men leven in bossen. Veel bo men kunnen alleen maar bossen leven. Soortenrijke bossen zyn de schatkamer de natuur. Deze schatkamer wordt stukgemaakt en leegge roofd. Duidelyk is dat de ont bossingsproblemen direct ge koppeld zijn aan de overbevol king en de armoede in tropi sche landen. Ontbossing maakt de situatie alleen maar erger op den duur. Vanuit onze caféstoelen kunnen we gemakkelijk de vinger hef fen: Geen kinderen krijgen! Bomen planten! Harder werken! Geen brandhout m zonne-cnergie! En wie betaalt dat? Het geld voor bomen planten, natuurbescherming, zonne-energietoepassing in de tropen, bodemverbetering, landreorganisatie, het zal by ons vandaan moeten komen, of we willen of met De tropische landen hebben geen geld, inte gendeel. Raadseltje De landbouw- en weidegrond i de tropen is hard nodig voor de plaatselijke bevolking niet voor onze hamburgers en on tomaten Eet maar lekker winterpeen t zuurkool. Zuiniger houtgc- bruik, vooral van tropisch hout. Veel van het gekapte hout in de tropen wordt niet echt gebruikt: verbrand by ontginningen of verrot bij i genaanleg Kringlooppapier, spaanplaat in plaats van mas sief hout. begraven in doos, verzin het zelf maar. Bomen zyn levende wezens, met een heel andere manier ven dan wy. Anders, niet min der Ze komen met by u langs Ze laten ons met rust. Nu nog een raadseltje voor onder de kerstboom wat gebeurt er i de tropen als er geen brand hout meer is? Bronnen o.a.: "Bossen houden 1 mensen", I>e Sutter I'ossemlerW I>rv* rrrdt, MIC, Keklo, Iaande- ren. "Forest*, tree*, people and i global fud", Stichting Oiobal Fa reat, Postbua 141. 205® AC Over- veen. "The hamburger connec tion". Myer* - en dank Dr. J W. Kijne Is werkzaam op bet

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 35