c „Ik wil doorgaan, this is fun" Groucho Marx in filmhuis Alphen >- 'Fatale' sprong vanaf de Willems- Aileen Quinii, hoofdrolspeelster "Annie": PJLM VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 Film ROTTERDAM (ANP) - Het sce nario van de psychologische thriller "Een zaak van leven of dood", voorziet in de dood van één van de hoofdrolspe lers. Derek de Lint speelt die rol, maar voor zijn 'doden sprong' gebruikte de regis seur toch maar liever iemand die dat soort dingen gewend Afgelopen zaterdag konden Rotterdammers dan ook ie mand van de Willemsbrug zien afspringen. Dertien me ter lager kwam hij in het ijs koude water terecht, nage staard en gefilmd door de filmploeg met schrijver-re gisseur Gerard Schouten als nauwlettend toeschouwer. "Een zaak van leven of dood" is gebaseerd op een boek van Hans Vervoort. Naast Derek de Lint doen Peter Faber, Ge rard Cox, Carla Hardy en Ju dy Doorman mee. Groucho Marx is te zien in "A night at the opera", die het HF- filmhuis in Alphen donderdag vertoont. Groucho is Otis B. Driftwood, die een restaurant in Milaan drijft. Driftwood laat zich uiterst bele digend uit tegenover mevrouw Claypool (Margaret Dumont), maar vervolgens stelt hij haar voor aan opera-directeur Her man Gottlieb uit New York. De ze wil dat de dame haar geld in vesteert in de tenor Lasspari. Als Groucho en zijn broer Chico zich met de zaak gaan bemoeien, ont staan er misverstanden en loopt het danig uit de hand (21.00 uur). Voor de kinderen vertoont het Al- phense filmhuis woensdagmid dag (14.30 uur) "Laurel en Hardy, zoetwatermatrozen". Het Filmhuis LVC in Leiden ver toont vanavond, morgenavond en zondagavond "Kagemusha" van de Japanner Kurosawa (21.15 uur). Verderop in de week "Der subjek- tive Faktor" van Helke Sander. De film is een biografie van een vrouw, Anni, die naar aanleiding van een boek over de studente nopstanden in de jaren zestig, te rugblikt op haar eigen geschie denis. (dinsdag 20.00 uur). K&O vertoont "Passion" van Jean- Luc Godard met Michel Piccoli en Isabelle Hupert en Hanna Schygulla in de hoofdrollen. "Passion" gaat, de titel zegt het al, over hartstocht en lijden (dinsdag 20.00 uur). PARIJS Aileen Quinn is een 11-jarig Amerikaans meisje wier leven nu al twee jaar in het teken staat van „Annie", een musical gebaseerd op de strip Little Orphan Annie, die in de jaren '20 en '30 enorm populair is geweest in de Verenigde Staten. Aileen Quinn speelde mee op Broadway en als de Shirley Temple van de jaren '80 heeft ze vervolgens de hoofdrol gekregen in de filmversie die veteraan John Huston regisseerde en die de afgelopen zomer een groot succes is geweest bij de Amerikaanse jeugd. In Nederland vormt „Annie" thans een aantrekkelijke hoofdschotel op de kerstmenu's van de biosco pen. De kinderen zullen ervan smullen en koningin Beatrix be hoorde tot de eersten die er 15 december tijdens een Unicef-ga- la naar ging kijken. In een chique hotel houdt Aileen Quinn ontvangst, als een klein prinsesje gezeten op een onwijs ruime Louis XIV-bank. Ze heeft geen idee van wat ze kort tevoren heeft aangericht tijdens een foto sessie bij het modehuis Dior, door spontaan te besluiten tot de aankoop van een fleurig jurkje. Terwijl op de gang nerveus over legd wordt door agenten van Dior, van filmmaatschappij Co lumbia Pictures en de familie Quinn wie voor het lieve jurkje van 1500 francs de portefeuille dient te trekken, zit Aileen stra lend klaar om alle vragen te beantwoorden. Een klus die ze immers eerder bij de hand heeft gehad in o.m. Engeland, Ierland, Duitsland, Australië, Zuid-Afri- ka, Italië en Japan. Over haar ontplooiingskansen als normaal meisje hoeven we ons geen grote zorgen te maken. De wereldreizen worden gemaakt in samenhang met de hele familie, die verder bestaat uit vader, moeder, jonger broertje en oma. Aileen geniet dagelijks drie uur onderwijs van een aan het gezel schap toegevoegde leerkracht. Als er tussen de ster-verplichtin gen en het sightseeën verder nog tijd overblijft, mag de prille actri ce zich graag uitleven in video spelletjes en soms ziet ze een film. Superman en E.T. werden hoog gewaardeerd, maar „An nie" blijft nog favoriet. De makers van de film zijn ruim een jaar bezig geweest met het zoeken naar de ideale hoofdrol speelster. Er werden audities ge houden in Engeland, Canada en de Verenigde Staten. Na adver tenties in New Yorkse kranten stonden op zeker moment 2000 kandidaat-Annies in een rij. Be gin 1980 trokken ook mevrouw Quinn en haar dochtertje van Yardley naar New York. Aileen Quinn. „Ik heb in acht maanden tijd vijf audities ge daan. In New York, de eerste keer, heb ik eigenlijk alleen maar een soort interview gehad. De tweede keer moest ik iets voor dragen en zingen voor videoca mera's. De derde keer was ik in New York om met meneer Hus ton, de regisseur, te praten. Daar na ben ik voor een week naar Los Angeles geweest en werd er hard gewerkt: acteren, zingen, dan sen. We waren toen nog met zijn negenen over en toen zijn er weer zes afgevallen. Tenslotte heb ik een screentest gedaan met Albert Finney, die de miljonair speelt die zich over het wees meisje ontfermt. En na die test heb ik de rol gekregen. Ik kon het eerst niet geloven en toen ik het mijn vriendjes verteld, wil den die het eerst ook niet gelo ven. Het was ook zó fantas tisch!". door Pieter van Lierop De overgang van de Broadway- planken naar een film vormde voor Aileen geen probleem. „Maar het was wel een heel ver schil. Op de planken had ik nooit de hoofdrol gehad. Ik was, wat ze noemden een „swing orphan". Ik had zes verschillende rollen in moeten studeren en als dan van de andere zes weeskinderen ie mand om een of andere reden uitviel, dan nam ik de rol over. Dus ineens de hoofdrol spelen voor de film, dat was toch wel weer iets heel nieuws. Het ver haal van de film is ook anders dan van de toneelversie. En op het toneel had je publiek, dus het was eerst wel raar dat er n eens geen publiek meer was Maar filmen is veel opwinden der. De eerste draaidag begon nen we meteen met een heel gro te scène. Die waar ik met Albert Finney en Ann Reinking en de hond door New York rijd in die prachtige "Düsenberg". In die reusachtige oude auto komen we in de drukte voorbijrijden bij de Radio City Music Hall, waar we zogenaamd een bioscoopje gin gen pikken. Dat was meteen heel feestelijk". „Maar andere keren waren de op namen juist weer spannend. Aan het einde van de film heb je die scène waar Annie achterna wordt gezeten door een boef en dan klimt ze tegen de ophaal brug op en wordt ze van het hoogste puntje gered door Pun jab, die aan een helikopter ben gelt. Nou dat was echt wel ge vaarlijk allemaal. De echte brug was zoiets als 20 verdiepingen hoog. Ik hoefde alleen het eerste stuk omhoog te klauteren, de rest werd gefilmd met een stand- in. Maar in de studio hadden ze de hoogste twee verdiepingen nagebouwd en daar moest ik aan het uiteinde gaan hangen. Er was wel een platform naast gebouwd, zodat ik nooit erg diep kon val len, maar ik vond het toch bij zonder eng en ik heb echt los ge hangen tot ik werd gered. Maar daar heb ik dus erg sterke armen van gekregen". „Ik heb erg genoten van het filmen. Ook vooral vanwege me neer Huston. Dat is een vreselijk aardige man en we zijn echt vrienden geworden. En met Ca rol Burnett. In de film is zij de krengige directrice van het wees huis, waaruit Annie elke keer wegloopt. Terwijl we ontzettend goed met elkaar konden opschie ten, moesten we tijdens de opna men ineens heel gemeen tegen elkaar doen en daar hadden we dan vreselijk veel lol om. Ieder een op de set was zó aardig tegen me. Ik was jarig tijdens de opna men. Ik werd tien. We waren midden in de scène in de radios tudio. En toen hadden ze tegen me gezegd: Aileen, we hadden graag dat je hier nog even blijft wachten, want we kunnen je misschien nog nodig hebben". „En ik zat daar, toen plotseling een levensgrote aap tevoorschijn sprong, die een heel mal verjaar dagslied ging zingen en - zin gend en dansend - me overlaad de met bananen en speelgoe daapjes. Hij zei dat-ie een ver jaardagsgorilla was, maar het was iemand die ze hadden ge huurd. Ik dacht eerst dat Albert Finney zich had verkleed, maar die zei naderhand "Nee Aileen, het was veel te warm weer voor Albert om een gorillapak aan te trekken". Ik heb nog een hoop cadeautjes gekregen en er was een enorme taart met "Annie" er op. Nee, dit was beslist de leuk ste verjaardag van mijn leven". ...Jazeker, ik wil doorgaan met acteren en dansen. This is fun! Bij Columbia zijn ze nu een nieuwe film aan het schrijven. Geen musical, maar wel een komedie ook. En dan hoef ik deze krulletjespruik niet meer op. En ik heb dus net een langspeelplaat volgezongen. Dat was ook erg leuk om te doen. Het gekste van alles vond ik de eerste keer dat ik de film heb gezien, op zo'n heel groot bioscoopscherm. Ik heb toen de helft van de tijd vreselijk zitten giechelen. Ik vond het zo'n raar gezicht, die enorme grote kop van mij. Ik kon er niet 'v- /f;v MUSaM ->/v' Aileen Quinn: "Ik kon het niet geloven. Het was ook zóóó fantastisch" Zoals gebruikelijk veel films in deze kerstweek, waarbij vooral de naam van Alfred Hitchcock veelvuldig opduikt. Vier maal om precies te zijn: drie films op Duitsland 1, ééntje op de Belgi sche zender. Allereerst maan dag Rebecca op Duitsland 1, de enige film waarvoor Hitch cock een Oscar kreeg, een dag later Spellbound en donderdag Notorious in Duitse nasynch- ronisatie. België brengt de ori ginele versie van Stage Fright, de enige Hitchcock met Marlè- ne Dietrich in de hoofdrol. Heel aardig is Bugsy Malone van Alan Parker, dat de Belgen morgenmiddag uitzenden. Een gangstermusical met kinderen in alle rollen. Twee bendes be strijden elkaar in het New York van 1929. De club van Dandy Dan lijkt aan de win nende hand, want in het bezit van een machtig wapen: de slagroomspuit. Tweede kerstdag moeten film liefhebbers uitwijken naar Duitsland. Bijvoorbeeld voor Little Lord Fauntleroy (Dtsl. 1). Een eigentijds kerstverhaal van regisseur Jack Gold over een eenvoudig New Yorks jon getje dat opeens een gefortu neerde grootvader in Engeland blijkt te hebben. Of anders Duitsland 2: The Great Gatsby. Een overigens wat teleurstel lende verfilming van het be kendste Scott Fitzergald-boek. Robert Redford speelt de hoofdrol. Maandagavond de laatste versie van de musical The Wizard of Oz. In de door Sindey Lumet. geregisseerde The Wiz spelen Diana Ross en Michael Jack son de hoofdrollen De duurste musical uit de Hollywood-his- torie, maar niet de leukste. Een rijk geschakeerd aanbod biedt oudejaarsavond. België 2 brengt aan het eind van de 2? 1 avond The prince and the showgirl, waarin het duo Lau rence Olivier en Marilyn Mon roe. De eerste speelt een sprookjesprins van een klein Balkan-rijk, die verliefd wordt op een meisje van een revue (Monroe dus) The Party (Duitsland 2) was het komische resultaat van de sa menwerking tussen Peter Sel lers en Blake Edwards. Dit maal geen inspecteur Clou- seau, maar wel een stuntelende Sellers als de acteur Hrundi Bakshi uit India. Een terreur voor iedere regisseur en per ongeluk uitgenodigd voor een groot Hollywood-feest. dust; 12.00 uur; Dtsl. 1 (regie Mervyn LeRoy. Amerikaanse film uit 1941). Oliver; 1235 uur; Dtsl. 2 (regie: Carol Reed met Mark Lester. Engelse film uit 1960) Bugsy Malone; 16 45 uur; Bel. 1. Robin and the se ven hoods; 22.40 uur; Dtsl 1 (regie: Gordon Douglas met Frank Sinatra. Amerikaanse film uit 1963)- ZONDAG It's a wonderftil life; 15.55 uur; Dtsl. 2 (regie: Frank Capra Amerikaanse film uit 1947) Napoleon 1st an allem Schuld; 18.25 uur; Dtsl. 3 (re gie Curt Goetz. Duitse film uit 1938). Little Lord Fauntleroy; 20.15 uur; Dtsl. 1 The great Gatsby; 22 00 uur; Dtsl 2. MAANDAG The Wix; 18 57 uur; Ned 2 Rebecca; 23.00 uur; Dtsl. 1 Joe Brooks. Amerikaanse film uit 1978). Spellbound; 23.00 uur; Dtsl. 1. DONDERDAG Les femmes s'en balancent; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Bernard Bordene met Eddie Constantino Franse film) Notorious; 23.00 uur; Dtsl. 1. VRIJDAG Three Ring Circus; 16 00 uur. Dtsl 2'regie Joseph Pevney met Jerry Lewis. Ame rikaanse film uit 1954) The strawberry blonde; 17 00 uur; Dtsl. 3 (regie Raoul Walsh met James Cagney. Amerikaanse film uit 1941) The Party; 20 15 uur; Dtsl. 2 Les Mariés de l'an II; 22 25 uur; Dtsl 1 (regie: Jean-Paul Rappenau met Jean-Paul Belmondo. Franse film uit 1970) The priuce and the showgirl; 22.35 uur; Bel. 2. BLIJVERS "E.T." - Ontroerende Olm voor kin deren van 9 tot 90, Lido 1 Leiden, Euro 1 en I. Alphen a.l. "De Boezemvriend" - Ongecompli ceerd amusement. Lido 2 en Studio, Leiden Euro 3. Alphen a 1 "Het geheim van Nimh" - Boeiende tekenfilm vol efTect.Lido 4. al. "Poltergeist" - Goeie griezelfilm, Lido 3, Leiden. (OP)NIEUW 'Blade runner" - Detective in scien- ce-fictionsfeer. Euro 4, Alphen ,,'n Soepzooitje" - Louis de Funès valt tegen. City 1, Katwijk. "Supersmeris" - Bud Spencer, City 2. Katwijk 'Thunderball" - "Science fiction in de kinderschoenen" City 3. Kat wijk. "Van de koele meren des doods" - Fredenk van Eedens roman schitte rend verfilmd. City 4. Katwyk. SEXFILMS "Vrolijke hoogstandjes in Tirol" Trianon, Leiden. "Justine, een meisje van klasse" Rex, Leiden. "Emanuelle 2" - City 4, Katwijk. DEN HAAG "101 Dalmatièrs" Apollo 1 (460340), al. "Papillon"- Apollo 1.12 jr. "Blade Runner" - Apollo 2. 12 jr. "Annie" Asta (463500), aX "Victor, Victoria" - Bgou (461177), 16 jr. "Het geheim van Nimh" - Calypso (463502). a.l. "La passante du sans-souci" - Ca lypso. al. "E.T." Babylon 1 (471656). aL "A midsummer night's sex come dy" - Babylon 2. al. Tweeling op stelten" - Babylon 3. al. "101 Dalmatièrs" - Cineac 1 (630637), al. "Class of 1964" - Cineac 1. 16 jr. "Big bomber" - Cineac 2. ai. "De wraak der barbaren" - Cineac 3. 12 jr. "Jesus Christ Superstar" - Du Midi (855770), al. "De boezemvriend" - Euro. aL "ET" Metropoie 1 (456756), 16 jr "A midsummer night's sex come dy" - Metropoie 2, 16 jr "Porky's pikante pretpark" - Metro poie 3. 16 jr "Van de koele meren des doods" - Metropoie 4. 16 jr "Raiders of the lost ark" - Metropoie 5. 12 jr "De Boezemvriend" - Odeon 1 (462400). al. "Big bomber" - Odeon 2. aL 'The pirate movie"- Odeon 3, aL "Diva" - Odeon 4, 16 jr. "De wraak der barbaren" - Odeon 5, 12 jr "Privé secretariaat" - Le Pans 1 (656402). 18 jr. "Vijf duivelse stoeipoezen" - Le Pa ns 2. 18 jr. "Pikant ondergoed" - Le Pans 3, 18 jr AMSTERDAM "A midsummer night's sex come dy" - Alfa 1 (278806). ai "Het geheim van de Nimh" ai. en "La nuit de Varennes" - Alfa 2.16 jr. "Victor Victoria" - Alfa 3, 12 jr. "La passante du sans-souci" - Alfa 4, aL "Het geheim van Nimh" - Alhambra 1 (233192), al. "A midsummer night's sex come dy" - Alhambra 2 (233192), al. "Annie"- Bellevue Cinerama (234876/266227), al. "E.T." - Calypso 1 (266227/234676), al. "Big Bomber" Calypso 2, a.l. "Blade Runner" - Calypso 3. 16 jr "Bruisende brunettes" - Centraal (248933), 18 jr. "101 DalmaUèrs" a.L en "Porky's pi kante pretpark" 16. - Cineac Dam rak 1 (245648), 12 jr. "The 'hot bubble gum' maagd" - Ci neac Damrak 2, 12 jr "101 Dalmatièrs" - Cineac (243639), ■•cL» of 1984" - Cinegc, 16 jr "Dead men won't wear plaid" - Ci- necenter (236615), 16 jr "Yol" - Cinecenter (236615), 16 jr "Kentucky fned movie" - Cinecen- tar.aL jr. "De boezemvriend" City 1 (234579). al "Diva"- City 2, 16 jr. "Monty Python live at the Holly wood bowl" - City 3. al "Grease 2" - City 4. al "De wraak der barbaren" - City S (34579), 10 Jr "The pirate movie" City 6 (234579), aL "Porky's pikante pretpark" - City 7 (234579). 16 jr. "Op het spoor van de Pink Panther" - Leidsepleintheater (235909). al "Raiders of the lost ark" - Nöggera- th' 248933). 12 jr "Meisjes voor het betere werk" - Pa- risien (248933), 18 jr "Big bomber" Rembrandtplcin- theater 1 f223545), aL "De wraak der barbaren" - Rem- brandtpleintheater 2 (223545), 16 jr. "De bottenbrekers" Rex (266132), 16 jr. "Billy Chong ui Kung Pu Zombie" Rex, 16 jr "Bloody Birthday" Saskia (246132), 16 jr "Persona" - Studio K (231708), 16 jr. "The triple echo" Kn tenon (231708), 16 jr. "Diva", "De grote stilte". "1900", deel 1 en 2. - The Movies (245790). 16 Jr "E T Tuschinki 1 (262633), al 'The trail of the Pink Panther Tu- schinski 2 (262633). al "Van de koele meren des doods Tuschinski 3 (262633), 16 jr 'Tweeling op stelten" - Tuschinski 4 (262633), al. "Les urn et les autres" - Tuschinski 5. 16 jr "QuereUe" - De Uitkgk (237460), 16 Jr

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23