-c Werktijdverkorting bij Fokker nog niet rond Hogerop Kwetsbare weggebruikers voorgelicht door musical Miljoen bijbels voor Polen JL. Dichter Aragon (85) overleden Jongen schiet op rechercheur pandbriefbiljetten VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 Varia AMSTERDAM (ANP) - De directie van Fokker heeft nog geen overeenstem ming met de vakbonden kunnen bereiken over maatregelen om het aantal gedwongen ontslagen zo veel mogelijk te beperken bij de eerder aangekon digde. personeelsvermin dering met 1400 arbeids plaatsen. De directie en de vakbonden heb ben woensdag tot laat in de avond overlegd. De besprekin gen zullen volgende week wor den voortgezet, zo heeft een woordvoerder van Fokker mede gedeeld. De twee partijen hadden hun standpunten al vóór de 'onder- PARIJS(DPA)- De Franse communistische schrijver dichter Louis Aragon is in de afgelopen nacht op 85-jarige- leeftijd in zijn woning in Pa rijs overleden. Aragon vocht in de Spaanse burgeroorlog en in het Fran se verzet tegen de nazi's en werd voor Frankrijk de dich ter van het verzet. De in klas sieke vorm gegoten gedich ten van de 'Victor Hugo van de twintigste eeuw' golden als nationale poëzie en wer den in de schoolboeken op genomen. Vele chansonniers, zoals Leo Ferre en Jean Fer- rat, maakten het werk van Aragon populair. handelingen bekendgemaakt. Fokker heeft voorgesteld om alle jongeren tussen de 18 en 23 jaar de halve tijd te laten werken. De ze deeltijdbanen zullen geleide lijk aan worden veranderd in vol ledige banen, als de jongeren 25 jaar zijn geworden. Verder komen er meer mogelijkhe den tot vervroegd uittreden voor mensen van 57,5 jaar en ouder. De middengroepen zouden twee procent korter moeten gaan werken met een evenredige ver mindering van het loon. Hiermee zou het aantal ontslagen volgens Fokker beperkt kunnen blijven tot 300. Selectief De vakbonden vinden het echter principieel onjuist, dat de maat regelen een sterk selectief karak ter hebben, omdat jongeren en ouderen onevenredig hard wor den getroffen. De bonden willen liever de collectieve maatregelen versterkt zien, waarbij een ar beidstijdverkorting van 5 pet. is voorgesteld, zodat jongeren en ouderen minder zwaar zullen worden getroffen. De woordvoerder kon niet zeggen hoever de standpunten nog uit elkaar liggen. Bij Fokker werken 9.300 mensen. WOERDEN (GPD) - De Bouw- bond FNV heeft alsnog inge stemd met uitstel van de beta ling van de prijscompensatie. De bond was daar aanvankelijk niet toe bereid, omdat de werk gevers nog geen concrete toe zeggingen zeiden te kunnen doen over de manier waarop een verkorting van de werktijd gestalte zou moeten krijgen. De FNV-boüwbond wilde boter bij de vis: inleveren van de prijscompensatie waarop de Prij scompensatie bouw opgeschort bouwvakkers op 1 januari recht hebben, tegen gelijktijdige ver korting van de arbeidstijd. De bond meende die verkorting te kunnen bereiken door in de cao voor volgend jaar zes extra vrije (snipper)dagen op te ne men. Ook zou overwerk moeten worden verboden. De bond heeft de eis van gelijk oversteken tijdelijk laten val len. In overleg met de werkge versorganisaties is gisteren in Woerden, de zetel van de bond, afgesproken dat de uitbetaling van de prijscompensatie wordt opgeschort tot 1 februari. Dan moet er echter, aldus voorzitter Buys, zicht zijn op bepalingen omtrent de arbeidstijdverkor ting. Is dat uitzicht er niet, dan zal de prijscompensatie met te rugwerkende kracht tot 1 ja nuari worden opgeëist. Dit jaar nieuwe leningen RSV ROTTERDAM (ANP) - Reeds zeer geruime tijd voert de Raad van Bestuur van het Rijn-Schelde- Verolme concern besprekingen om op basis van beschikbare ze kerheden tot nieuwe leningen te komen. Nog vóór het einde van het jaar verwacht het bestuur met nadere mededelingen te kunnen komen, zo heeft het be drijf bekendgemaakt. In verband met deze bekendmaking mocht gisteren op de Amsterdamse ef fectenbeurs in de eerste periode niet worden gehandeld in aande len RSV. Nederland doet mee aan een in ternationale inzameling voor de levering van 1 miljoen bijbels aan de kerken van Polen. De ac tie, die hier wordt gecoördineerd door de Oost-Europa-Zending in Rotterdam, is deze week begon- Elke bijbel kost, inclusief de ver zending, ongeveer f. 10. Er is dus in totaal een bedrag van f. 10 mil joen mee gemoeid. Onder anderen heeft de Poolse aartsbisschop Glemp om de bij bels gevraagd. "Wij leven niet van brood alleen", schreef hij in een brief aan de initiatiefnemer van de campagne, de Noorse lu therse bisschop Lislerud, die voorzitter is van het Noorse bij belgenootschap. De paus heeft de bijbelactie warm aanbevolen. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Alblasserdam E. K. Teygeler Scheveningen, te Am sterdam mevr. ds. J. A. Verkerk Den Bosch (deelwerk), te Delden F. A. Wiersma Midsland-Hoorn (Tersch.), te Zoetermeer P. C. Pettinga Vlissingen; bedankt voor Lopik J. P. Nap Neerlang broek; toegelaten tot de evange liebediening en beroepbaar ge steld H. A. Oosterveld-van Aken, Engwierum (Fr.). Gereformeerde Kerken: beroepen te Sint Annaparochie G. Bilker Dokkum. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: beroepen te Hoogkerk (Gr.) H. de Vries Hat- tem. Bijval voor verontrusting Het bestuur van de Vereniging tot opbouw en bewaring van het gereformeerde leven 'Schrift en Getuigenis' heeft predikanten en anderen uit de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, de Christelijke Gereformeerde Ker ken, de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt, de Nederlands Ge reformeerde Kerken en de Gere formeerde Gemeenten bereid ge vonden zitting te nemen in de nieuwe organen van de vereni ging en het blad 'Waarheid en Eenheid'. 'Schrift en Getuigenis' is ontstaan uit en geeft stem aan de veront rusting onder gereformeerden over de koers van de Gerefor meerde Kerken. Men vindt die in alle opzichten 'modernistisch'. Volgens J. J. Rippen, een vooraan staand man in verontrust-gere formeerde kring, zijn er in kerke lijk Nederland grote veranderin gen op til. De vereniging 'Schrift en Getuigenis' werkt op het ogenblik aan verbreding van haar draagvlak. Zij richt zich tot allen, "die een eerlijke binding aan de belijdenis der Reformatie voorstaan". Men wil nu ook gere formeerd-gezinden uit andere kerken in het bestuurswerk be trekken. 'Waarheid en Eenheid' van deze week trekt van leer tegen het sa mengaan van hervormden en ge reformeerden in 'Samen op weg'. De weigering van de Gerefor meerde Bond en anderen in de Hervormde Kerk "om onder het juk te komen van een kerk waar in modernistische gereformeer den en hervormden de afvallige sfeer zullen bepalen" wordt luid bezongen. Alphen. De Volle-Evangeliege meente in Alphen aan den Rijn betrekt op 1 maart het vroegere winkelpand van de Metro aan de Prins Hendrikstraat. Het wordt nu inwendig verbouwd. Op zon dag 2 januari moet deze gemeen te voor een doopdienst met on derdompeling uitwijken naar het gebouw 'Bethel* in Boskoop. Dat is na 1 maart niet meer nodig. Het nieuwe pand wordt geschikt gemaakt voor alle activiteiten van de Volle-Evangeliegemeen- te. Gebedsdag. Nederlandse kerken (rooms-katholiek, hervormd en gereformeerd) zullen op zondag 27 februari een gebedsdag hou den voor Namibië (Zuidwest- Afrika). Zuidafrikaanse bezet ting maakt onafhankelijkheid van dit land nog steeds onmoge lijk. Pausmobiel. Een Italiaanse auto- fabriek heeft gisteren een veili ger 'pausmobiel' gepresenteerd, die dienst gaat doen bij de alge mene audiënties van de paus op het Sint Pietersplein. Reagan. President Reagan van de Verenigde Staten wil op korte termijn met de Amerikaanse bis schoppen praten over het kern- wapenvraagstuk. De bisschop pen bereiden op het ogenblik een 'herderlijke brief over de kernwapens voor. Die zou over enkele maanden moeten ver schijnen. Kerstfeest. "Verwondering zou je de keerzijde van het wonder kunnen noemen. Het is nog géén geloof, maar kan wel de eerste stap naar echt geloof zijn. Ver wondering vraagt eenvoud, ruimte en stilte. Jonge kinderen kunnen ons leren wat het is. Zij gaan ons dan ook vóór in het ko ninkrijk der hemelen". (Ds. C. Vermeulen in kerkblad Valken burg). DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gisteren een 15-jari- ge scholier uit de Residentie aan gehouden in zijn ouderlijke wo ning, nadat de jongen kort daar voor enkele malen met een lucht drukpistool op een rechercheur had geschoten. De politieman bleef ongedeerd, zijn auto werd wel beschadigd. Omstreeks kwart voor vier werd de rechercheur, die in burger achter het stuur zat van zijn auto, door een aantal mensen erop gewezen dat jongelui een kerstboom had den gestolen voor de traditionele verbranding op Oudejaarsavond. De politieman ging met zijn wa gen achter de dieven aan en slaagde erin de kerstboom in zijn auto te laden. Op het moment dat de politieman weer in zijn auto wilde stappen, kwamen twee jongens terug van wie één een luchtdrukpistool had. De scholier schoot enkele malen op de politieman, zonder hem te raken. Omdat de man niet op zijn jonge belager wilde terugschie ten, verschanste hij zich in zijn auto en riep versterking op. Reclassering en Leger des Heils werken samen DEN HAAG (GPD) - De Algemene Reclasseringsvereniging en de afdeling reclassering van het Le ger des Heils gaan in de loop van het volgend jaar nauw samen werken in een federatie. Dat leidt tot grotere doelmatigheid en daardoor tot een besparing van enkele miljoenen guldens per jaar. De gevolgen voor het personeel zijn nog niet bekend. In een gesprek met staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) heb ben de beide instellingen van daag hun plannen bekendge maakt. Vanuit het ministerie is de laatste tijd grote druk op hen uitgeoefend om de krachten te bundelen, in verband met nood zakelijke besparingen. Het Leger des Heils heeft zich er aanvanke lijk tegen verzet uit vrees voor verlies van de eigen identiteit. ADVERTENTIE Als u het hogerop zoekt met uw spaarrente, zijn er twee interessante mogelijkheden: FGH pandbrieven Deze geven een zeer aantrekke lijke rente, die jaarlijks wordt uitgekeerd. Ze hebben een looptijd van gemiddeld 6 ja< Het zijn waardepapieren aan toonder, dagelijks op de beurs verhandelbaar. De nominale waarde is f 1.000,-. FGH Dit zijn eveneens stukken van f L000,- f maar hierop wordt de rente samen met de hoofdsom na 5 jaar in één bedrag uitgekeerd. U kunt ze na minimaal 2 jaar inwisselen, maar van het maximale rendement profiteert u als u het einde van de looptijd afwacht /m FGH pandbrieven en pandbriefbiljetten van de FGH hypotheekbank, nu - zonder bijkomende kosten - ook verkrijgbaar bij Kok Beheer. Mussenplaats 1-2, Leiden. Lange Voort 13 A, Oegstgeest Tblefoon 212601. Telefoon 154045. KOK GROEP „Neem een stumper op je bumper" en „Schoolfïetsen de weg af' behoren niet tot het soort slagzinnen, waarmee Veilig Verkeer Nederland de weggebruikers in het gareel probeert te houden. Maar ze worden wel luidkeels verkondigd in een alleen al daarom ongewo ne overheidsfilm, die nu in de maak is. Bedoeld om de meest kwetsbare groep in het verkeer, de twaalf- tot veertienjarigen, effectiever tegen de auto en natuurlijk ook tegen1 zichzelf in bescherming te nemen, wordt de voorlichting in een voor hen aansprekende vorm gegoten: een musical met horror- trekjes. De grimmige werkelijkheid komt echter óók aan bod om de schooljeugd er nog beter van te doordringen, dat het verkeer de gemeenschappelijke vijand is. Nooit te vertrouwen, altijd op de loer, steeds in staat meedogenloos toe te slaan. „Door de natuur geprogrammeerd met een grote mate van speelsheid en zorgeloosheid, moeten die kinderen zich schikken in verkeerssi tuaties, die zich naast de mens hebben ontwikkeld en niet mét de mens", meent Harry van den Eerenbeemt, auteur van het scenario voor de nog naamloze film. „De patronen zijn gelegd in een tyd, dat er misschien vijfhonderdduizend auto's op de weg waren. Daarna zijn er alleen maar aanpassingen geweest, waarbij altijd van de auto werd uitgegaan. Pas nu probeert men nog wat te redden, met ver keersdrempels en zo". Maar dit gegeven verklaart slechts ten dele waarom de groep van twaalf tot veertien de grootste risico's blijkt te lopen. Op die „om- slagleeftijd" is zoveel tegelijk aan de hand. De puberteit en de grote stap naar een nieuwe school roepen spanningen op, het groepsge beuren wordt belangrijk, de onzekerheid als individu uit zich in geklit en ook in stoer gedrag. Opeens staat alles ter discussie. En de verkeerslessen zijn al zo lang achter de rug, waren zo ty pisch iets van de lagere school, waarvan nu afstand wordt ge nomen. „Een heel angstig as pect", noemt Van den Eeren beemt dat. Initiatief De film, die een vertoningsduur van 22 minuten krijgt en een dikke vier ton gaat kosten, komt voort uit een Twents ini tiatief van enkele jaren gele den. De uit leden van ouder commissies samengestelde ou- der-verkeersraad in Enschede maakte zich grote zorgen over de vele ongelukken waarbij kinderen van de bewuste leef tijdsgroep betrokken waren en wilde proberen daar iets aan te doen. Een film bleek het meest voor de hand liggende medium te zijn, maar zoiets was op het plaatselijke vlak niet te finan- ciëren en te realiseren. Dus stapte de verkeersraad naar Den Haag en het Grote Geld. De directie verkeersveiligheid van verkeer en waterstaat had oog en oor voor argumenten en ideeën en zo kwam de over heid tot het lofwaardige besluit om fondsen beschikbaar te stellen, nadat de Twentse de putatie er uiteraard van harte mee had ingestemd, dat het plaatselijk plan naar een lande lijk niveau werd getild. Een werkgroep werd gevormd met vertegenwoordigers van Veilig Verkeer Nederland, het departement, de RVD en Cine- centrum, welk bedrijf zich in de persoon van producent Ri chard Decossaux met de uit voering belastte. Hy trok Tom Burghard aan als uitvoerend producent en vertrouwde de regie toe aan Dorna van Rou veroy. Deze oud-leerlinge van de Filmacademie staat nog aan het begin van haar loopbaan, maar bewees haar kwaliteiten al met een opdrachtfilm over anti-conceptie, die door het vermaarde American Film In stitute in Los Angeles zo goed werd bevonden, dat zij daar een jaar regie kon studeren. Engerds Hoewel ouders, opvoeders en weggebruikers in het alge meen er natuurlijk ook hun voordeel mee zullen doen, is de verkeersfilm toch in de eerste plaats gericht op de leeftijdge nootjes van de daarin meespe lende meisjes en jongens. Van den Eerenbeemt is in zijn con cept dan ook hiervan uitge gaan. Het script heeft verschillende ni veaus. In de eerste plaats is er sprake van een griezelsprookje over een engerd in een sinister voertuig, die auto's adoreert en alles wat een automobilist bij het uitleven van zijn hartstocht hindert intens haat, kinderen dus vooral. Deze demonische figuur kijkt niet op een aanrijding meer of minder en geeft in een grote garage een macabere „rij u vrij- show" met handtekeningenac tie in de hoop te bereiken dat de weg uitsluitend nog voor auto's zal dienen, voor de pan ters, „die niet harder mogen dan een slak". Het zijn niet de volwassenen, maar de jonge ren - de échte slakjes in het verkeer - die er voor zorgen dat de duivel tenslotte wordt uitgedreven. Dan is er het „innerlijke niveau", zoals de scenarioschrijver het aanduidt: liedjes, die de emo tionele gevoelens vertolken en de identificatie met de kinde ren op het doek vergroten, maar daarnaast ook informa- tiewaarde hebben. En tenslotte is er de feitelijke informatie. De vijf meest voorkomende ongevallen waarbij de jeugd is betrokken worden in de film verwerkt en drie daarvan ma ken deel uit van de satanische show: niet uitkijken bij het linksaf slaan, door rood fietsen omdat de groep orarye al pas seerde en klem gereden wor den. Om het niet bij suggesties te laten worden ook nog ge sprekken met twee verkeers slachtoffertjes opgenomen. In pyama's gehuld brengt de schoolbond "Snelweg" het liedje "De stad ontwaakt" ten gehore.- Producent, auteur en crew ne men de job niet licht op. „De kinderen zijn door de pop-uit zendingen op de televisie en hun stripverhalen gewend aan perfectie en een geweldige af wisseling", aldus Doma van Rouveroy en Harry van den Eerenbeemt „Daarom moet het tempo vrij hoog liggen en moetje ze blijven verrassen, op het puntje van hun stoel hou den. Want de verveling ligt gauw klaar". Aan de zeven leerlingen van de rVO-mavo in Haarlem, die een prompt in „Snelweg" omge doopte schoolband vormen, zal het zeker niet liggen. In de herfstvakantie maakten zy lan ge dagen by de opnamen, eerst op de geluidsband, daarna op de filmstrook, van de rake lied jes die componiste Gonnie Hoefsloot schreef. „Barstend van energie en ontzet tend origineel", om de regis seuse te citeren, konden de meisjes en jongens hun lol met op by de grappige en ietwat surrealistische enscenering. Er komt ook een plaat met de door hen gespeelde en gezon gen liedjes. Muziekproducent Bas Mul: „Het opnemen met 15-, 16- en 17-ja rige amateurs zonder al te veel ervanng was voor ons een uit daging: zonder afbreuk te doen aan hun amateurisme toch de spontaniteit van deze jeugdige musici behouden". Herkenbaar In december worden de filmop namen voortgezet Doma van Rouveroy is dan dne weken lang met zo n dertig lieverdjes van twaalf tot veertien in touw. Zy zal eerst wel een paar hon derd jongens en meisjes moe ten beoordelen, denkt dat via scholen te doen, want ze loopt met graag naar een modellen bureau om er snoeperige STER smoeltjes te huren. „Ty pecasting is absoluut noodza- kelyk, er horen ook dikke en dunne en donkere kinderen bij. De film kan alleen maar aan zyn doel beantwoorden wanneer het voor de jeugd, die hem te zien krygt, allemaal heel herkenbaar is".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17