Betaald voetbal houdt steun Effect van sponsoring in "onderbouw" nihil Menotti in principe akkoord met Barcelona SNS: honderd miljoen Bijna al het geld gaat naar de top Externe geldgevers subsidiëren ook in volgende jaren Rally-rijders weer op avontuur Nieuw plan FC Almere naar sport en cultuur DEN HAAG (GPD) - Als de Tweede Kamer akkoord gaat met het voorstel van staatsse cretaris Van der Reijden van welzijn, volksgezondheid en cultuur, kan het betaalde voetbal ook de komende vier jaar rekenen op financiële steun van de externe geldge vers. Volgens de staatssecretaris heeft het namelijk zin, na dit zoge naamde proefjaar door te gaan met het gezondmakingsproees van het betaalde voetbal. Dit on danks het feit, dat in de eerste vier jaar van het gezondmakings proees de totale schuldenlast van het betaalde voetbal is opgelo pen tot om en nabij de 70 miljoen gulden. „Terugblikkend op die eerste pe riode van het gezondmakings proees", aldus verklaarde de staatssecretaris gisteravond na overleg met vertegenwoordigers van de betaald-voetbalorganisa ties (KNVB, FBO, WCS en WON), „heb ik de indruk gekre gen dat er een duidelijke wil aan- BARCELONA (DPA) - Cesar- Luis Menotti, de onlangs ont slagen trainer van het Argen tijnse voetbalelftal, heeft een principe-akkoord bereikt met de Spaanse miljoenenclub Barcelona. Menotti had woensdagavond in Madrid een geheime bespreking met de leiding van de Catalaanse club, waarna hij een voorlo pig contract tekende. "El Flaco" (de magere), zoals Menotti wordt genoemd, zal de ploeg vanaf volgend sei zoen onder zijn hoede nemen. Aan het einde van dit seizoen loopt het contract met de Westduitse oefenmeester Udo Lattek af. hi de overeenkomst met Menotti is echter een clausule opgenomen, dat hij eerder met de training kan beginnen, als daar aanlei ding toe is. Menotti, die ongeveer 1,4 mil joen gulden overhoudt aan het driejarige contract, was sinds 1974 coach van het Ar gentijnse elftal. In 1978 leidde hij zijn ploeg in eigen land naar de wereldtitel door in de finale Nederland te verslaan. In het bestuur van Barcelona waren bedenkingen gerezen tegen het contracteren van de Argentijn. Men vreesde voor een "buitenlandse ploegvor- ming" (Maradona is een landgenoot van Menotti), zo als dat in het verleden is ge beurd met de Hongaren Dau- cik, Kubala, Czibor en Koscis en recenter met Michels, Cruijff en Neeskens. De ne derlagen in de afgelopen we ken van Barcelona in de com petitie (0-1 tegen Bilbao en 1- 2 tegen Las Palmas) schijnen deze bedenkingen uit de weg te hebben geruimd. wezig is om die schuldenlast te saneren. Vandaar, dat ik in over leg met de andere externe geld gevers (de Stichting Nationale Sporttotalisator en de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten) heb besloten het betaalde voetbal voorlopig nog vier jaar de kans te geven om de rende- ments- en vermogenspositie te verbeteren". Teneinde dat te kunnen bewerk- stelliggen, kan het betaalde voet bal jaarlijks weer rekenen op 2,6 miljoen van de overheid, 5,6 mil joen van de SNS en 7 miljoen gulden van de VNG. „Ik zal me in de Kamer in ieder geval sterk maken voor deze bedragen", al dus Van der Reijden. De staats secretaris acht het evenwel uit gesloten, dat de bijdrage van de overheid de komende jaren ver hoogd zal worden. Voorwaarden Zoals te doen gebruikelijk, werden aan de financiële toezeggingen van de externe geldgevers wel weer de nodige voorwaarden verbonden, „maar", verduide lijkte Van der Reijden, „wij on derkennen wel degelijk de maat schappelijke functie van het be taalde voetbal. Dat neemt echter niet weg", aldus de staatssecreta ris, „dat het betaalde voetbal moet blijven streven naar vooral een beter Financieel manage ment". Een bijzondere taak, althans naar de mening van Van der Reijden, blijft daarbij weggelegd voor het Budget Bewakings Instituut, dat na overleg met de KNVB voor 15 februari met een visierapport moet komen voor de komende vier jaar. Daarna zal Van der Reijden op 1 maart zijn definitie ve oordeel bepalen. Een en ander betekent, dat de con trolerende, bijsturende rol van het BBI voorlopig gehandhaafd blijft. Dit tot lichte ontevreden heid van een merendeel van het sectiebestuur betaald voetbal, dat de invloed 'van het BBI te Staatssecretaris drs. J. P. van der Reijden van WVC zal nog vóór 1 januari aanstaande zijn stand punt kenbaar maken ten aan zien van tv-uitzendingen vanuit voetbalstadions, waarin zich een tweede rij reclameborden bevindt. Hij liet gisteravond tij dens een persconferentie op het ministerie doorschemeren, dat hij daar anders over denkt dan de vorige bewindsman. Deze gaf geen toestemming tot uitzen ding. overheersend vindt en liever had gezien dat het BBI het betaalde voetbal nu al wat meer de vrije hand zou geven. Onafhankelijk Even zag het ernaar uit, dat het overleg op het ministerie van WVC hier gisteravond op stuk zou lopen. Na een schorsing van ruim een kwartier ging het sec tiebestuur uiteindelijk evenwel .akkoord met de toezegging van Van der Reijden, dat de invloed van het BBI zal worden aange past naarmate de verzelfstandi ging van het betaald voetbal vorm krijgt. Overigens betwijfelt de staatssecretaris of die Finan ciële onafhankelijkheid van het betaalde voetbal al na vier jaar verwezenlijkt zal zijn. Dat zelfde geldt in zekere zin voor een van de voorwaarden van de externe geldgevers, die het ver goedingensysteem op korte ter mijn afgeschaft willen zien. Wel iswaar vallen er volgens een ver klaring van de voorzitter van de sectie betaald voetbal, mr. Eric Vile, binnenkort van die kant voorstellen tot aanpassingen van het normenstelsel van het ver goedingensysteem te verwach ten, maar een volledige afschaf fing van dit systeem lijkt nog even ver weg als het volledig op eigen benen staan van het betaal de voetbal in Nederland. VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 PAGINA 13 Nederlandse avonturiers lijken gereed voor Parijs-Dakar, de zwaarste en gevaarlijkste ralley ter we reld. Staande v.l.n.r.: Rikus Lubbers (36 jaar), Anne Kies (30), Bemie Hutchinson (32), Frits Kiggen (27) en teammanager Jim Vermeulen. Op de voorgrond links Roel Maas (36) en rechts Aat Tiekstra (37). AMSTERDAM (ANP) - Geldgebrek en de zorg om de eigen gezondheid heeft de Nederlandse in breng in de monsterrally Parijs-Dakar, die nieuwjaarsdag voor de vijfde keer van start gaat, gehalveerd. Waren begin dit jaar nog 27 Nederlandse auto-, motor- en truckrijders geïn teresseerd in de uitputtingsslag door de Noord- afrikaanse woestijn, in 1983 zullen dat er, voor al door het gebrek aan sponsorgelden, niet meer dan dertien zijn. In de gedecimeerde afvaardiging zullen slechts vijf deelnemers zich serieus met de wedstrijd bezig houden: de motorcoureurs Rikus Lubbers en Anne Kies en de truck-equipe van DAF, met de bemanning De Rooy/Roggendamp/Perry, die in de vorige rally de categorie zware vrachtwa gens op de naam schreef. De autoteams van Jim Vermeulen en Frits Kiggen, beiden met woes tijnervaring, zullen zich vooral bezig houden met de begeleiding van de Yamaha-rijders Kies en Lubbers. Tenslotte worden nog twee volgau to's voor de pers ingezet. Lubbers en Kies zijn de enige Nederlandse motor rijders, die de uithoudingsproef over 11.000 ki lometer na de barre beproevingen van vorig jaar nog eens aandurven. De twee restaurant houders, die na de kerst hun nering even verge ten, behoorden begin dit jaar tot de uitvallers in het veld van 380 rijders. Lubbers brak zijn arm, Kies kneusde zijn borstkas. Motorcou reurs als Knuiman, Staman, Van Heugten, Wes- terbaan en Hartsteen werden echter vooral af geschrikt door het dodelijke ongeval van de Groningse garagehouder Bert Oosterhuis. Oos terhuis was in 1981 de eerste Nederlandse mo torcoureur in Parijs-Dakar geweest en had voor de initiatieven gezorgd, die in januari 1982 tot de 27 man grote Nederlandse afvaardiging leid den. In 1981 kostte de rally het leven aan drie Italiaan se journalisten. Begin dit jaar raakte Mark Thatcher, de zoon van de Britse eerste minister, verdwaald in de Sahara en was dagenlang voorpaginanieuws. Die voorvallen hebben de rally van de Franse organisator Thierry Sabine de reputatie van "de zwaarste en gevaarlijkste rally ter wereld" gegeven. Sabine vaart er wel bij en heeft voor zijn nieuwe avontuur vierhon derd deelnemers kunnen inschrijven. Ook komen zij tot een opsomming van de bedreigingen en kansen voor sportsponsoring. Bedrei gingen zijn bijvoorbeeld de te ruggang in de economie en de onprofessionele houding van de georganiseerde sport ten opzich te van sponsoring. Kansen: de toenemende vrije tijd en daar door meer sportbeoefening en de opkomst van nieuwe, commer ciëlere massamedia, waarbij het bedrijfsleven vooral zit te wach ten op de komst van een com merciële televisiezender of satel- liet-tv. De toekomst zal moeten uitwijzen naar welke kant de ba lans gaat doorslaan. DEN BOSCH (GPD) - Een volmaakte analyse van het fenomeen sportsponsoring zal waarschijn lijk nooit gemaakt kunnen worden, omdat het antwoord op de belangrijkste vraag niet is te krijgen. De kernvraag in het geheel is: "Hoeveel geld stoppen sponsors in het Nederlandse sportgebeuren?" Nooit is tot heden een bevredigend antwoord gevonden op die vraag. De laagste schatting komt uit op 40 miljoen gulden per jaar, de hoogste 250 miljoen. Onlangs werd in Den Bosch het rapport "Sportsponsoring in Ne derland" gepresenteerd, een af studeerwerkstuk van Frank Pau- li en Lucas Goossens, studenten aan de interfaculteit bedrijfskun de van de TH in Delft. Een lijvig rapport, dat met 280 pagina's re delijk compleet mag worden ge noemd. Een bijna volmaakte analyse. Hoe hoog het totale bedrag ook is; één ding is wel duidelijk: het geld uit het bedrijfsleven gaat voor het allergrootste deel naar de topsport. Van de door Pauli en Goossens ondervraagde ge- sponsorden antwoordt veertig procent dat het geld voor 80 pro cent of meer naar de top gaat. Tweeëntwintig procent zegt dat de bijdrage geheel of vrijwel ge heel naar de hele vereniging gaat. Een vrij logische zaak, want bedrij ven doen in de eerste plaats aan sponsoring uit reclameoogpunt. Was er in het verleden nog wel eens sprake van sportsponsoring uit hobbyisme; tegenwoordig zien bedrijven sportsponsoring steeds meer als een onderdeel van de marketing-mix, het totale pakket van reclamemogelijkhe den. Op de vragen van de Delftse studenten antwoordde slechts twee procent dat hobby de drijf veer is. Bij een ouder, veel globa ler onderzoek, was dat nog 15 procent. Uit de vergelijking met dat vorige onderzoek komen nog een paar opvallende cijfertjes naar voren. Zo blijken sponsors zich nu wat meer te richten op de naamsbekendheid van het be drijf, terwijl in het verleden veel meer werd gemikt op bekend heid van een specifiek produkt. Het verhogen van de omzet is wat minder belangrijk geworden (17 procent toen tegen 10 procent nu) en 5 procent van de onder vraagden ziet sportsponsoring mede als een sociale plicht van het bedrijf. Aandacht Over het waarom bedrijven zich op sportsponsoring storten kan der halve nauwelijks een misver stand bestaan. Zeventig procent zegt in dit kader dat de aandacht, die door de massamedia aan het sponsorprojekt wordt geschon ken belangrijk tot zeer belang rijk is en daaruit kan worden ge concludeerd, dat de breedtesport totaal niet interessant is. In de "onderbouw" is derhalve het effekt van sportsponsoring nau welijks merkbaar. Bij de top sport ligt de zaak heel anders. Veel verenigingen, individuele sporters en evenementen zijn voor een zeer belangrijk deel af hankelijk van steun uit het be drijfsleven. Volgens de onder vraagde sponsors zou, bij stop zetting van de Financiële steun, in 40 procent van de gevallen het niveau teruglopen en in 13 pro cent zou het het einde betekenen van de gesponsorde. Slechts in 27 procent van de gevallen zou er niets merkbaar zijn, terwijl een minderheid de zaken kan oplos sen door andere bronnen aan te boren (bijvoorbeeld contributie verhoging). Over het algemeen hoeven gespon- sorden niet bevreesd te zijn in de steek te worden gelaten, want het merendeel van de huidige sportsponsors (65 procent) wil, ondanks de economische terug loop, doorgaan. Niet alleen clubs en individuele sporters zijn voor een belangrijk deel afhankelijk van sponsors. Ook bonden hebben duidelijk belangen. Uit het onderzoek van Pauli en Goossens blijkt dat een groot deel van de sportbonden voor 40 procent of meer afhanke lijk is van steun uit het bedrijfs leven. Meestal is dat materiële steun. Beleid Zowel van de kant van de sponsors als van die van de gesponsorden wordt het als teleurstellend erva ren, dat de overheid geen duide lijk beleid voert ten aanzien van sportsponsoring. De enige daad, die in het recente verleden is ge steld, is de "regeling sluikrecla me", die door alle partijen als te leurstellend wordt ervaren. En dan vooral omdat die regeling zeer verschillend wordt geïnter preteerd. Het radioprogramma "Langs de lijn" noemt zonder voorbehoud alle sponsornamen, terwijl de televisie op dit punt zwijgt als het graf. Aan het on derdeel sponsoring en de massa media besteden Pauli en Goos sens zeer veel aandacht in hun rapport. Behalve de situatie bij de omroep wordt ook ingegaan op de toestand bij de dagbladen. De meeste daarvan zijn uiterst voorzichtig met het noemen van reclame, ook al beweren de be drijven, dat sportsponsoring geen invloed heeft op het budget voor advertentie en-of etherre clame. Het merendeel van de sponsors is lid van de Vereniging Sportspon soring Nederland, maar is niet te vreden over het functioneren van deze club. Een aantal wil per se geen lid van de VSN worden, omdat men sponsoring be schouwt als een individuele zaak en daarbij overleg met concur renten niet past. Aanbeveling In hun "aanbevelingen voor de toe komst", aan het einde van het rapport komen Pauli en Goos sens tot de conclusie, dat de VSN een actiever beleid dient te voe ren en bijvoorbeeld de discussie moet openen tussen sponsors, sport en massamedia. ALMERE (GPD) Tweehonderd Almeerse bedrijven, verenigd in een speciale vereniging, hebben oude plannen uit de ijskast ge haald om te ijveren voor betaald voetbal in Almere. Eerdere plan nen van de Bedrijfskring en de Amsterdamse zakenman Dé Stoop om FC Amsterdam naar Almere te halen liepen stuk om dat er niet voldoende geld was om het project te financieren. Volgens de in Blaricum woonach tige woordvoerder van de Al meerse bedrijfsvereniging, E. P. Citroen, is het nu zogoed als ze ker dat de Almeerse onderne mers zullen slagen in het streven om betaald voetbal naar Almere te krijgen. Volgens de woord voerder zijn er over deze zaak hernieuwde besprekingen aan gevangen. Met wie er gesproken is en wat de resultaten van de ge sprekken zijn, wil hij niets zeg gen. Volgens Citroen van de bedrijfs vereniging is alles nog in een te prematuur stadium om hierover informatie te verstrekken. „Ik kan ook niet aangeven binnen welk tijdstip de plannen zijn af gerond. Een belangrijk gegeven is dat het Almeerse bedrijfsleven weer serieus met deze zaak bezig is en bij de uitvoering kan niet een jaar worden genoemd", al dus Citroen. Er zou in Almere een onderneming zijn die als belangrijk Financier wil optreden. Mogelijk is dat Ad- Video. Dit bedrijf kondigde on langs aan in Almere voor stunts te zullen zorgen. Citroen wilde een eventuele rol van Ad-Video in de organisatie van het betaald voetbal bevestigen noch ontken- DEN HAAG (ANP) - De Stichting de Nationale Sporttotalisator stelt in zijn zojuist uitgebrachte bestedingsplan 1983 deel I onge veer honderd miljoen gulden beschikbaar aan de sport en de lichamelijke vorming, alsmede aan cultuur, maatschappelijk welzijn en volksgezondheid. Daarvan gaat globaal vijftig mil joen gulden naar de overkoepelende sportorganisaties, 25 mil joen naar de clubs en 25 miljoen naar de sector cultuur. Nieuw is dat de bijdrage aan het nationaal instituut voor de sport- gezondheidszorg, voor 1983 groot 960.300 gulden, een structu reel karakter heeft gekregen. Voor trainings- en wedstrijd wezen van olympische bonden ont vangt de Koninklijke Nederlandse Zwembond de hoogste uitke ring, te weten 1.106.295 gulden. De laagste uitkering aan de niet- olympische bonden is voor de Nederlandse Klootschieters Bond, die 1825 gulden ontvangt. Bij de speciFieke organisaties is eën aanvraag van 40.000 gulden van de stichting Koninkrijks- sportliga, die de Koninkrijksspelen organiseert, afgewezen. Een aanvraag voor Financiële steun voor de verwezenlijking van een sporthal voor de Nederlandse Basketball Bond in Den Bosch werd eveneens afgewezen. De bouw van deze hal was namelijk al ver gevorderd, toen de subsidie-aanvraag werd inge diend, hetgeen in strijd is met de voorwaarden die worden ge steld. De basketbalbond kan tegen deze beslissing een beroeps procedure op gang brengen via de bewindsman van het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc). Verwacht wordt dat de Stichting de Nationale Sporttotalisator dit jaar een bedrag van 240 miljoen gulden binnen zal krijgen. Ten opzichte van vorig jaar is sprake van een stijging van ongeveer dertig miljoen gulden. Die komt voornamelijk voort uit de in voering van het cijferspel als nieuwe spelmogelijkheid en de verhoging van de kolomprijs. Zonder deze wijzigingen was een teruggang ten opzichte van 1981 van twintig miljoen gulden voorzien. Frank Pauli (r) en Lucas Goosens (l), de samenstellers van een lijvig, bijna volmaakt rapport over sportsponsoring in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15