Clerc en Noah in Masters-toernooi Nijboer start in Rotterdam Stimulans voor herstel oude particuliere huizen „Renovatie wordt doorgedrukt" De Boer vijzelt zelfvertrouwen op Ford Rijnland Parkeersituatie is in Leiden chaotisch Elftal wil naam Anti-fascisme Komitee op shirt Connors voert lijst aan Deelnemers NK-schaatsen LEIDEN GEBRUIKTE WAGEN CENTRUM VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 KROMMENIE (GPD) - Het eerste zaterdagmiddagelftal van de voetbalvereniging GVO zal voorlopig niet met shirtreclame spelen van het Anti-Fascisme Komitee Krommenie. Na een gisteravond gehouden gesprek tus sen het bestuur en het zaterdagteam besloot de leiding niet in te gaan op het verzoek van de zaterdagvoetballers. De GVO-leiding zegde echter toe de zaak voor te leggen aan de le den op een buitengewone leden- Ski-equipe Canada naar huis wegens geldgebrek TORONTO (ANP) - De leiding van de Canadese ski-equipe heeft zich genoodzaakt gezien tien leden van de wereldbeker- ploeg wegens geldgebrek op het vliegtuig terug naar huis te zet ten. Nog slechts vier skiërs zul len met financiële steun van hun bond in wedstrijden om de alpi ne-wereldbeker kunnen starten. Het tiental dat naar Canada terug moet, kan ook nog wel meedoen, maar zal daarvoor zelf het geld op tafel moeten leggen. De direc teur van de afdeling alpine-skien van de Canadese skibond, Andr- zej Kozbial, verklaarde dat een aantal door bedrijven toegezegde donaties ten bedrage van zo'n 500.000 gulden niet zijn binnen gekomen. vergadering, die medio januari gehouden zal worden. Op deze bijeenkomst zullen de leden zich over deze kwestie dienen uit te spreken. Het zaterdagteam wil met shirtre clame van het AFKK spelen als antwoord op „het groeiend ge weld rond de voetbalvelden, waarbij ook steeds meer fascisti sche en racistische tendenzen voorkomen. In ruil voor de shir treclame zou het team slechts een symbolische bijdrage willen hebben. GVO-voorzitter Seitner over de weigering van het bestuur: „Op de ledenvergadering waarop de shirtreclame aan de orde kwam, heeft het bestuur de leden toege zegd zeer zorgvuldig te zijn bij het toestaan van shirtreclame. We hebben bijvoorbeeld gezegd, dat we niet zouden gaan voetbal len met reclame van een seks huis. Daarnaast hebben we ge steld dat er een redelijke vergoe ding tegenover de shirtreclame zou moeten staan. Aan het twee de voldoet het AFKK helemaal niet, want het gaat hier slechts om een symbolische bijdrage en verder hebben wij het idee dat het AFKK bij veel leden nogal gevoelig ligt". NEW YORK (ANP) - Voor de eerste keer zullen aan het Masters-tennistoernooi. dat van 18 tot 23 januari in New York wordt gehouden, twaalf spelers meedoen. Als laatsten kwalificeerden zich deze week de Argentijn Jose-Luis Clerc en de Fransman Yannick Noah. Randstad Sport speelt tegen Leids elftal LEIDEN - Ter gelegenheid van het in gebruiknemen van een lichtinstallatie speelt Randstad Sport op donderdag 6 januari a.s. in Voorschoten een voetbalwed strijd tegen een jong Leids KNVB elftal. Voor deze wed strijd die om 20.00 uur begint zijn door coach Freek Filippo de vol gende spelers uitgenodigd: Peter van der Heyden, Peter Siera (RCL), Ed Zuidhoek (SJC), Mar cel en Paul van der Blom, Arie van Dijk(Rijnsb. Boys), John Ma- ri.it. Geert Jan Bakker, Andries Wendt (Noordwijk), Mario Faber (UVS), Henri van der Weyden (Lugdunum), Arno Lancel, Mar co van Alphen (Roodenburg), Frank van der Kley en Huug Aandewiel (Quick Boys) ROTTERDAM (ANP) - Gerard Nijboer, de Europese kampioen mara thon, zal zaterdag 9 april deelnemen aan de Stad Rotterdam marathon. Met de toezegging van Nijboer, die met 2 uur 9 minuten en 1 seconde, een tijd die hij op 26 april 1980 in Amsterdam liep, de beste marathon in Nederland gelopen op zijn naam heeft, weten de Rotterdamse organisa toren zich nu verzekerd van de deelneming van twee Europese kam pioenen. Eerder was namelijk al bekend dat de Portugese Rosa Mota, die in Athe ne de eerste Europese kampioene op de marathon werd, in Rotterdam van start zal gaan. Zij zal het o.a. moeten opnemen tegen de Nederland se kampioene Carla Beurskens, die de Rotterdamse marathon heeft uitgekozen om zich te kwalificeren voor de eerste wereldkampioen schappen atletiek, die van 7 t/m 14 augustus van het komende jaar in Helsinki worden gehouden. Rosa Mota zal in Rotterdam vergezeld zijn van haar landgenoot Carlos Lopes, die in 1976 achter Lasse Viren in Montreal het zilver won op de Olympische 10.000 meter en dit jaar met 27.24.39 enkele weken Euro pees recordhouder op de tien kilometer was. Lopes maakte in oktober van dit jaar in New York zijn debuut op de marathon. De Portugees liep tot 35 kilometer in de kopgroep met Alberto Salazar, de Amerikaanse wereldrecordhouder die voor de derde achtereenvolgende maal zege vierde, en de Mexicaan Rodolfo Gomez, die als tweede eindigde. Lopes moest echter later wegens kramp de strijd staken. Gomez, die dit jaar de Rotterdamse marathon op zijn naam bracht, zal in 1983 opnieuw in de Maasstad starten. De Amerikaan Jimmy Connors verzamelde het afgelopen sei zoen verreweg de meeste pun ten. In zeventien toernooien ver gaarde hij 3355 punten. Connors, Wimbledon- en open Ameri kaans kampioen, is dan ook als eerste geplaatst in het 400.000 dollar-toernooi (1,4 miljoen gul den). Er wordt gespeeld via het knock out-systeem. Connors, en de nummers twee. drie en vier, Vi las, Lendl en McEnroe zijn auto matisch geplaatst voor de twee de ronde. De overige acht spelers strijden om een plaats in de kwartfinales. In het dubbelspel spelen de beste zes combinaties om de Masterstitel. Voor het enkelspel hebben zich ge plaatste: 1. Jimmy Connors (VSt) 3355/17 toernooien; 2. Guillermo Vilas (Arg) 2495/14; 3. Ivan Lendl (Tsj) 2313/12; 4. John McEnroe (VSt) 2305/12; 5. Mats Wilander (Zwe) 1730/19; 6. Vitas Gerulaitis (VSt) 1680/16; 7. Jose Higueras (Spa) 1316/17; 8. Johan Kriek (Vst) 1220/18; 9. Andres Gomez (Ecu) 1196/22; 10. Steve Denton (VSt) 1175/21; 11. Jose-Luis Clerc (Arg) 1167/14; 12. Yannick Noah (Fra) 1134/13. De Nederlandse jeugd tennistop krijgt op 22 en 23 januari in Gel- drop een eigen toernooi. Er mo gen jeugdspelers en -speelsters inschrijven tot en met 21 jaar. Bij de toernooien om de nationale kampioenschappen zijn tot nu toe verschillende leeftijdscatego rieën aangehouden. De jongere jeugd kan zich in Geldrop meten met meer ervaren spelers. De in zet van het evenement, dat door een sponsor in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond (KNLTB) op poten werd gezet, is de Nike-cup. Indien het toernooi een succes wordt, bestaat de kans dat in 1984 een internationaal jeugdge- beuren wordt georganiseerd. Bij de jongens hebben onder ande re Menno Oosting. Mark Koever mans. Rene Moos. Marc van Ee keren en Chris Vermeeren hun deelneming toegezegd. Het is nog niet zeker of Ene Wilborts meedoet. Bij de meisjes geldt dat voor de vroegere Europese kam pioene Nanette Schutte even zeer. Yolanda Lembeck, Hellas ter Riet en Simone Schilder ko men in elk geval in actie. INZELL (ANP) - Lieuwe de Boer heeft gisteren met wedstrijden op de 500 en 1000 meter zijn trai ningskamp in Inzeil afgesloten. De Friese schaatser, bronzen me daillewinnaar op de sprint tij dens de Olympische Spelen in Lake Placid (1980). kwam onder niet ideale weersomstandighe den, het sneeuwde onophoude lijk, op de 500 meter uit op 38,5 seconden. Op de dubbele sprint. Hofstede. Jan Nieuwenhuizen. Hans Jansen. Fred van Wilten- burg. Fred Rijnders. Aart van der Marei, Peter de Kant, Menno Boelsma, Henk Ensing. Han Wij lens. Ben van der Feltz, Henk Nijdam en Peter van Leeuwen. Dames: Alie Boorsma, Thea Lim- bach, Ina Steenbruggen, Ria Vis ser, Yvonne van Gennip. Boukje Keulen, Ingrid Haringa, Moni que Kaufmann, Coby Borst, Ine ke Kooiman, Els Meijer. Yvonne van der Lijnden, Sybille Last, Marja Struijck, Marieke Stam, Marja Adema, Sijtje van der Len de en Gerrie Hemeltjen. DEVENTER (ANP) - Aan de strijd om de Nederlandse schaat- stitels voor all-rounders, die op 8 en 9 januari op de kunstijsbaan van Deventer wordt gehouden, nemen 26 heren en 18 dames deel. Het deelnemersveld ziet er als volgt uit: Heren: Hilbert van der Duim, Yep Kramer, Harm van der Pal. Eg- bert Post, Fnts Schalij, Rolf Si- brandy, Hein Vergeer, Rob Vun- derink, Gert Jakobs, Bert Koop- mans, Leo van Geest, Peter van Leeuwen, Andries Kasper, Co een ware "hel" voor de veteraan uit de spnntploeg. finishte De Boer in 1 minuut en 19,8 secon den De Boer heeft daarmee een succes vol trainingskamp afgesloten. Hij meed bewust de confrontatie met de Noren in Sta vanger. In zijn eentje wilde hij proberen het zelfvertrouwen, dat tot Inzeil niet aanwezig was, terug te krij gen. "Dat is gelukt. Vooral de 38.2 seconden van woensdag deed my goed. De vormcrisis is voorby". aldus de opgewekte sprinter. De Boer keert vandaag naar Neder land terug Met zyn collega- sprinters uit de kernploeg rydt hij maandag in Heerenveen wed strijden. Sprintcoach Gauke Ny- holt heeft ritten over 500 en 1500 meter op het programma gezet Volgende week zaterdag vertrekt Nyholt met zyn ploeg naar Inzeil voor een trainingsperiode van twee weken. Daarna reist het ge zelschap door naar Davos waar eveneens veertien dagen wordt getraind. Het eerste weekeinde in februari heeft in Utrecht het toernooi om de Nederlandse sprintkampioenschappen plaats. Gemeente gaat subsidie geven LEIDEN - De gemeente begint in 1983 met een experiment om een gemeentelijke subsidie te geven voor de verbetering van particu liere woningen in stadsvernieu wingsgebieden. Voor deze bij drage komen alle woningen van 25 jaar of ouder in aanmerking. De gemeente hoopt, met deze aanvulling op de rijkssubsidie, meer eigenaren van woningen te stimuleren om hun woning te on derhouden en verdere achteruit gang, verwaarlozing en verkrot ting van het paticuliere woning- bezit te voorkomen. In Leiden staan ruim 15.000 parti culiere woningen van 25 jaar en ouder. Om deze woningen op een behoorlijk kwaliteitsniveau te houden moeten jaarlijks onge veer 532 woningen worden ver beterd. Momenteel worden per jaar slechts tussen de 250 en 450 ADVERTENTIE wenst alle cliënten en relaties prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar. Lammenschansplein 6 Tel. 071-769358 huizen verbeterd. De particuliere woningvoorraad wordt daardoor steeds slechter. Geld om die wo ningen aan te kopen, heeft de ge meente niet. De belangrijkste doelstelling van het voorgestelde experiment is het achteruit gangsproces in de stadsvernieu wingsgebieden tot staan te bren gen door goed onderhoud van de woningen te stimuleren. Een van de belangrijkste oorzaken voor het ontstaan van ernstige gebreken aan panden is het ach terwege blijven van onderhoud. Lekkages in daken en goten kun nen oorzaak zijn van het wegrot ten van dakconstructies, vloeren, raamkozijnen en dergelijke. Het achteraf opheffen van deze ge breken is meestal een kostbare ingreep. In veel gevallen is her stel slechts mogelijk door de be treffende onderdelen geheel te vernieuwen. Door nu te stimule ren dat gebreken vroegtijdig worden opgeheven denkt de ge meente dat de kosten van ingrij pende woningverbetering in de toekomst veel lager zullen uitval len. De huidige rijkssubsidieregeling stelt, volgens de gemeente, nogal hoge eisen aan het niveau van de woningverbetering. Bovendien vallen bepaalde verbeteringen niet onder de subsidieregeling. Dit laatste schrikt heel wat men sen af. Het experiment van de ge meente voorziet in het subsidië ren van de verbetering van es sentiële onderdelen van een wo ning, met name die welke uitge sloten zijn in de rijkssubsidiere geling. Aan de gemeentelijke subsidie worden geen zware ei sen van verdergaande woning verbetering gesteld. Fietser na aanrijding overleden LEIDEN - Een 64-jarige Leide- naar is gisteravond in het zieken huis overleden aan de verwon dingen die hij eerder op de avond opliep bij een ongeval op de Haagweg. De man, die per fiets de Haagweg wilde overste ken. werd daarbij geschept door een personenauto en nog twintig meter meegesleurd. De politie verzoekt getuigen van het onge val zich te melden: 149961. De kosten van woningverbetering moeten ten minste 1500 gulden bedragen wanneer het werk door een erkende aannemer wordt uit gevoerd. Als iemand zelf een klus opknapt moet dat tenminste 750 gulden kosten om voor sub sidie in aanmerking te komen. Van de kosten wordt vijftig pro cent door de gemeente vergoed met een maximum van 10.000 gulden wanneer een aannemer wordt ingehuurd en 5000 gulden wanneer men zelf werkzaamhe den uitvoert. De bijdrage is niet afhankelijk van het inkomen van de eigenaar en er geldt (om prak tische redenen) geen anti-specu- latiebeding. Voor het experi ment heeft de gemeente een be drag van 125.000 gulden gereser veerd waarmee men in 1983 zo'n vijftig opknapbeurten denkt te kunnen subsidiëren. Tijdens het experiment geldt: wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Het is nog onduidelijk waar na 1983 het geld vandaan moet komen. Tegelijkertijd met het invoeren van de nieuwe subsidieregeling denkt te gemeente ook harder te gaan optreden tegen huizenbe zitters die het noodzakelijke on derhoud aan hun woningen ach terwege laten. Het gemeentebe stuur is van plan deze huiseige naren via een actief aanschrij- vingsbeleid te dwingen achter stallig onderhoud te verrichten. De gemeente is ook voornemens op te treden bij de verkoop van slecht onderhouden woningen aan nietsvermoedende kopers. De aankoopprijs van sommige slechte woningen zou in geen verhouding staan tot de slechte kwaliteit. Om dit soort praktij ken tegen te gaan is de gemeente van plan om de verkoop van wo ningen in stadsvernieuwingsge bieden alleen toe te staan wan neer de woning door Bouw- en Woningtoezicht is onderzocht. De notaris zou de overdracht van een woning niet eerder mogen regelen. LEIDEN - "Het gemeentelijk be leid ten aanzien van verkeer en parkeren is niet in overeenstem ming met het beleid dat de ge meente voert of zegt te voeren op economisch gebied, namelijk het stimuleren van de regionale functie van de Leidse binnen stad". Dit is één van de conclusies uit de nota "Parkeren, een lust of een last?" die de belangen behartigt van het bedrijfsleven van de Stichting Leidse Binnenstad. De nota bevat een studie, verricht door het bureau Goudappel Cof- feng uit Deventer, naar de ver- keer- en parkeersituatie in het stadscentrum. Uit de analyse zou blijken dat er momenteel sprake is van een chaotische parkeersi tuatie, het aantal parkeerplaat sen volstrekt onvoldoende is, de verkeerscirculatie verre van opti maal. de beschikbare parkeer plaatsen ongunstig zijn gelegen voor het winkelend publiek en een goede regeling van het par keren onmogelijk is. Een vergelijking tussen de par- keerbehoefte en het parkeeraan- bod in de binnenstad zou duide lijk maken dat vooral op koop avonden en op zaterdag een ern stig tekort bestaat aan parkeer plaatsen. Volgens de stichting zal bij het door de gemeente voorgestane beleid, in 1985, op de koopavond en op zaterdag een tekort van ruim 3100 par keerplaatsen bestaan. Het me rendeel van dit tekort, ruim 2600 plaatsen, is afkomstig van de ge bieden in en rond het kernwin- Stichting in nota keiapparaat (De Camp, Mare- dorp, de Pieterswijk en Pancras- west). Voorkeur Uit het onderzoek is verder geble ken dat de auto als vervoermid del de voorkeur heeft van bezoe kers op de koopavond en de za terdag. De mensen die naar het centrum komen voor bijvoor beeld cultureel- of winkelbezoek zouden zich daarom sterk laten beïnvloeden door het gemak waarmee men de binnenstad kan bereiken en door het feit of men de auto kwijt kan. Dit in tegen stelling tot werknemers, die min of meer noodzakelijk in de bin nenstad aanwezig zijn, of bezoe kers uit de binnenstad zelf, en uit omliggende wijken, die vooral te voet of per fiets naar het centrum zouden komen. Wordt bij cultureel- en winkelbe zoek door mensen uit de buiten wijken, de randgemeenten en uit de regio de moeite om de stad in te komen, en een parkeerplaats te vinden, te groot dan zal de be zoeker van vervoermiddel veran deren, op een andere tijd komen of wegblijven. Naarmate de at tractie van concurrerende win kelcentra (Den Haag, Leidsenha- ge, Alphen) groter wordt, en de parkeermoeite in de Leidse bin nenstad toeneemt, zal de groep wegblijvers groter worden met funeste gevolgen voor de Leidse binnenstad, aldus de nota. De stichting meent dat door mid del van het gemeentelijk ver- keers- en parkeerbeleid een be langrijke stimulans kan worden gegeven aan een oplossing voor de problemen. Een onderdeel van dit beleid, de bepaling van de parkeerbehoefte voor 1985, zou daartoe moeten worden by- gesteld. Het uitgangspunt om de werkdagen als bepalend te zien voor de parkeerbehoefte zou moeten worden heroverwogen. Volgens de Stichting Leidse Bin nenstad zou bij de bepaling van de parkeerbehoefte veeleer de koopavond en de zaterdag maat gevend moeten zijn omdat Lei den op die dagen een belangrijk deel van haar regionale functie zou vervullen. De stichting constateert dat de ge meente op sommige punten niet consequenties is. "In het econo misch beleidsplan zegt men de regionale funktie van de Leidse binnenstad te willen behouden en stimuleren. Tegelijkertijd wordt ten aanzien van (autover keer en parkeren een beleid ge voerd waarvan juist een beper king uitgaat op het functioneren van het stadscentrum". Volgens de nota is de economische func tie van de Leidse binnenstad, met name de regionale functie, in belangrijke mate afhankelijk van het bezoek per auto. Gecon cludeerd wordt dat het stimule ren van de regionale fünctie en het hanteren van de werkdagsi tuatie als maatgevend voor de parkeerbehoefte haaks op elkaar staan. Parkeergarage Men vraagt zich tenslotte af of de bouw van een parkeergarage wel een wezenlijke bydrage levert aan het oplossen van de parkeer- nood indien één en ander ge paard gaat met het opheffen van een gelyk aantal perkeerplaatscn elders in de binnenstad. Een der- gelyke maatregel, en het feit dat de gemeente aan de bouw en ex ploitatie van een parkeergarage niet financieel wil bijdragen, ma ken het volgens de stichting twy- felachtig in hoeverre de gemeen te het belang inziet van een goe de parkeersituatie voor het func tioneren van de Leidse binnen stad. Kritiek op gang van zaken project Den Eendracht LEIDEN - Een enorme ravage is gisternacht aangericht bij een in braak in een snackbar aan de Pa- piermoolen. Een grote ruit werd door de onbrekers ingegooid en de hele zaak werd overhoop ge haald. Meegenomen werden de inhoud van twee kassa's, een grote hoeveelheid sigaretten en 54 pakken koffie Ook werd nog getracht twee fruitautomaten te kraken. LEIDEN - Het CPN-raadslid Brands heeft forse kritiek geuit op de begeleiding van de in spraak door de Stichting Welzijn, bij een renovatieproject in De Kooi. Volgens Brands wordt er teveel beslist over de hoofden van mensen heen om de renova tie vlot te laten verlopen. Een lid van de bewonerscommissie meent dat er sprake is van inti midatiepogingen door het be stuur van de woningbouwvereni ging De Eendracht om het moei zame renovatieproject, tegen de wil van bewoners in, er door te drukken. Eén en ander kwam naar voren, gisteravond, in een vergadering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting. De heer Kool. lid van de bewonerscommissie, deed daar een beroep op wethou der Tesselaar om het renovatie project voorlopig stop te zetten De huidige gang van zaken zou teveel vergen van de mensen die bij de renovatie betrokken zyn "Er gaan echt mensen dood door de renovatie", aldus het commis sielid. De renovatieplannen hebben be trekking op 116 woningen van woningbouwvereniging De Een dracht aan de Parkstraat en om geving De bewoners vinden de renovatieplannen te duur Een gevolg daarvan is dat de huren voor veel mensen, vooral AOW- ers en mensen die niet meer kun nen werken, onbetaalbaar drei gen te worden Ongeveer 35 pro cent van de bewoners wil nu al definitief verhuizen. Er is een ge wijzigd plan gemaakt. Maar be vinden ook dat te duur. r veel klachten te hebben ver- r de wyze waarop de inspraak functioneert. Volgens Brands wordt door de Stichting Welzijn teveel beslist en worden er brieven geschreven, over de hoofden van de mensen heen. "We willen dat er gerenoveerd gaat voor redelyke pryzen anders kunnen we de huur niet meer be talen", aldus het lid van de bewo nerscommissie, de heer Kool. "De bewoners willen daar graag over praten maar er wordt nau wehjk.s naar se gehalsterd. Ui mensen kunnen geen kant uit", meent Kool. Hij kreeg bijval van het CPN-raadslid Brands die ook Volgens het lid van de bewoners commissie zouden bewoners van de te renoveren woningen door bestuursleden van De Eendracht worden geïntimideerd om mee te werken aan de renovatie. Wet houder Tesselaar maande Kool voorzichtig te zyn in zyn uitlatin gen Hy gaf toe dat de renovatie in de Parkstraat en omgeving al le sporen van haast vertoont om dat het project eerder wordt uit gevoerd dan verwacht. Ook het PPR raadslid Van Oosten pleitte er voor de renovatie voorlopig stop te zetten Tesselaar zegde toe een onderzoek in te zullen stellen naar de gang van zaken. Ook zal hy OW de huidige problemen een gesprek hebben met de bewonerscom missie. "Als blijkt dat de zaak niet goed zit zal ik het college voorstellen om maatregelen te treffen Dat kan ook zyn het stopzetten van het project", al dus Tesselaar. Mislukte overval op Diamantplein LEIDEN Een gewapende jonge man heeft gisteravond een over val gepleegd op een zaak in huis houdelijke artikelen aan het Dia- mantplein. De jongen, die een bi vakmuts op had. probeerde on der bedreiging van een pistool de eigenaar van de winkel geld af handig te maken. De winkelier nam de overvaller echter niet se rieus waarop die er vandoor ging Van de overvaller is nog geen 3poor.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13