Financiële steun voor wegloophuis Steeds Reed gaat over tot fikse reorganisatie Gemeente wil gebouw voor arbeidsprojecten Giften en wellicht subsidies Geen spoedbehandeling beroep stichting Haal uw kerstdiner in ons meeneem-restaurant! V.D. WATER WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 LEIDEN - De gemeente over weegt om een zestal dienstwo ningen en een bedrijfsgebouw van het energiebedrijf Rijnland te kopen. Het bedrijfsgebouw - het onderstation-Oost in de Co- betstraat - zou wellicht geschikt zijn om er experimentele ar beidsprojecten voor jongeren op te zetten. Wethouder Bordewijk (financiën) zegt te overwegen of het gebouw aan de groep jongeren kan wor den verhuurd, die het voormali ge Troef-gebouw aan het Noord- einde hebben bezet. De groep wil arbeidsprojecten opzetten en be staat voor een deel uit personen, die eerder al het voormalige fa briekspand van Clos en Leem bruggen voor dit doel kraakten. Clos en Leembruggen moest wor den ontruimd, omdat het ge bouw plaats zou moeten maken voor nieuwbouw van het Ar beidsbureau en enkele wonin gen. Het Troef-gebouw staat eveneens op de nominatie om te worden gesloopt. Volgens het bestemmingsplan moet het wij ken voor een groenstrook. Het bedrijfsgebouw in de Cobet- straat daarentegen zou een meer permanente oplossing zijn voor het probleem van de huisvesting van de 'Clos-groep'. Het Energiebedrijf Rijnland heeft het gebouw, samen met de zes dienstwoningen, op 15 oktober te koop aangeboden aan de ge meente. In een brief aan de ge meente wordt voorgesteld om de eigendom op 1 januari over te dragen. Bondeti lichten personeel in In de vanwege Kerstmis versierde kantine van Reed Rock Bit Company aan de Rooseveltstraat hoorden de werknemers gisteren onder meer dat er bij het bedrijf vijftig ontslagen vallen. LEIDEN - De 170 werknemers van. Reed Rock Bit Company zijn gis teren door de vakbonden inge licht over de ontslagen die in het bedrijf zullen vallen Bij de vesti ging van het Amerikaanse be drijf aan de Rooseveltstraat zul len volgende maand vijftig men sen op straat komen te staan. Bo vendien zal na de reorganisatie, gedurende een lange periode, een fikse werktijdverkorting no dig zijn. De industriebonden FNV en CNV hebben in langdurige onderhan delingen met de directie van Reed het aantal gedwongen ont slagen niet drastisch kunnen be perken. "Wel is overeenstem- LEIDEN - "Het geld stroomt gewoon binnen". Dat zei PSP-raadslid De la Mar gister avond tijdens het feest ten bate van het Wegloophuis. Het feest werd bezocht door meer dan driehonderd personen. Bovendien werden enige giften bekend gemaakt en is er zicht op het verkrijgen van subsidies van enkele fondsen. Het Wegloophuis voor jongeren, gevestigd aan de Langebrug, gaat ondanks geldgebrek half ja nuari open. Het biedt onderdak aan ten hoogste tien van huis of tehuis weggelopen jongeren. Het JAC-Leiden kampt al jaren met een gebrek aan opvang-adressen en hoopt dat het tekort nu wordt ingelopen. De stichting Wegloophuis klopte onlanês tevergeefs bij de ge meente aan met een verzoek om financiële steun. De gemeente raad verwierp met de kleinst mo gelijke meerderheid een motie van PSP-raadslid De la Mar, i een erkenning van het Wegloophuis werd gevraagd en een symbolische subsidie van 25 gulden. Fondsen Het Wegloophuis klopte ook aan bij een drietal nationale fondsen. Eén van die fondsen heeft inmid dels in beginsel besloten om een bedrag van 7500 gulden toe te kennen. Het Koningin Juliana- fonds en het Postzegelfonds ne men dit voorjaar een beslissing. Over de subsidies van de fondsen bestaat nog onzekerheid, omdat het Wegloophuis moet kunnen aantonen dat het de eerste jaren De Kompas wint basketbal kostendekkend zal draaien. Of de begroting sluitend te maken is, hangt onder meer af van de rijksuitkeringen. Wel zijn er enkele giften gedaan. Een particulier heeft een cv-ketel cadeau gedaan, wat zeer welkom was. De studentenvereniging SSR heeft 1200 gulden geschon ken en het vrouwenkoor De Sire nes 750 gulden. De Sirenes tra den gisteravond bovendien - net als alle andere muziekgroepen gratis op. Het feest leverde zodoende maxi maal geld op. Alleen al aan en treegeld werd zo'n 1250 gulden bijeen gebracht. Verder was er de bar-opbrengst en de verkoop van buttons, die geld in het laatje bracht. De 16 mensband was één van de optredende groepen gisteravond in het Leids Vrijetijdscentrum tijdens het feest waarvan de opbrengst voor het Wegloophuis bestemd was. Links PSP-raadslid De la Mar, één van de leden van de 16 mensband. DEN HAAG-LEIDEN - De Raad van State is niet van plan om de zaak van de Stichting Opbouw Onderdak Leiden tegen het mi nisterie van welzijn, volksge zondheid en cultuur versneld in behandeling te nemen. De stich ting had dit verzoek gedaan. De stichting neemt begin volgend jaar een nieuw onderkomen in gebruik. Voor het goed functio neren zou zij 7,2 beroepskracht nodig hebben. Het departement heeft echter laten weten slechts geld beschikbaar te stellen voor vier werknemers. Daarom heeft de stichting een beroep op de Raad van State gedaan om snel ler dan normaal een uitspraak te doen. Het argument: Als zij van tevoren dit standpunt had ge kend, zou dit van invloed zijn ge- LE1DEN - De gemeentelijke school sportcommissie organiseert deze kerstvakantie verschillende sporttoernooien. Zo was er maandag een baksketbaltoer nooi voor brugklassers en giste ren voor lagere scholen in de uni versitaire sporthal aan de Wasse- naarseweg. In de Groenoordhal- len werd vandaag een korfbal- toernooi voor lagere scholen afge werkt, terwijl er in de accommo datie van Docos aan de 5e Groe- nesteeg maandag een tafeltennis toernooi is, eveneens voor lagere scholieren. Het Kompas, de prot. chr. school aan het Broekplein in de Meren- wijk, werd gisteren de grote win naar van het basketbal. Zowel bij de meisjes als bij de jongens ging deze school met de eerste prijs en de eer strijken. Bij de meisjes deden twintig teams mee. Tweede werd hier de Willem de Zwijgerschool, derde het Carillon en vierde de Zuiderparkschool. Bij de jongens stonden 24 teams tegenover elkaar, waarvan de Valkenier tweede werd, de Tel- dersschool derde en de Karei Doormanschool vierde. Op de foto krijgen de beide teams van het Kompas de beker uitge reikt die bij de eerste plaats hoort. ADVERTENTIE U weet wel, naast de ingang van het geheel vernieuwde AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: de 25 bekende Smulpot gerechten. Vanaf vandaag t/m 31 december: 2 bijzondere kerstdiners. Belgische Konijn Smulpot. stukjes konijn in een heerlijke saus met pruimedanten: f 17.50. Of Smulpot Veronigue, echte tongfilets in witte wijnsaus met druiven: fl9,5Ct Naar keuze met rijst of noedels. QPig^00 Dflf?2°00UUr' a3°uur' ACAfhaalservice Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser &en met Ao/emj bladbkeefd Kruitkelder (1) Het Leidse politiekorps kan vol gende week 1982 knallend ach ter zich laten. In de kelder van het bureau in de Zonneveld- straat ligt genoeg om de krui tramp van 1807 nog eens dun netjes over te doen. Voetzoe kers in het kerstpakket van oom agent? "Nou", zegt poli- tievoorlichter Graveland zui nig, "ik denk dat de meeste agenten zich te zeer bewust zijn van het gevaar". Het knalspul ligt nu veilig opge borgen en moet dat ook maar blijven, beaamt gespreksge noot brigadier H. Peet van de afdeling bijzondere wetten. Al voegt hij er onmiddellijk aan toe "Eerlijk gezegd zijn we dat spul liever kwijt dan rijk. Het wachten is op het moment dat het kan worden overgedra gen aan de officier van justitie. Wat die er mee doet? Niet naar de vuilverbranding, denk ik. Het wettelijk toegestane vuur werk zal wel naar de handelaar gaan". Honderden kilo's vuurwerk ofte wel duizenden stuks rotjes, gil lende keukenmeiden en wat dies meer zij liggen opgeslagen in de gewelven van bureau. Re sultaat van de twee maanden geleden begonnen klopjacht op de illegale vuurwerkhandel. Een geslaagde klopjacht. "Je kunt zeggen: het is opgerold", stellen de twee politiemensen tevreden vast. Bovendien een gewenste klopjacht. "Al half oktober kregen we de eerste meldingen van overlast van vuurwerk. Een té grote aanslag op de bevolking". Erger dan vorig jaar? "Wij hadden de in druk van wel". Peet: "Bij som mige scholen was het zo erg dat er nauwelijks les gegeven kon worden". Kruitkelder (2) Het politiewezen stak eind okto ber de koppen bij elkaar en be sloten werd een beroep te doen op het zogenaamde project team. Politiemensen die met een speciale opdracht in bur ger de straat op worden ge stuurd. Zoals destijds met veel te actieve zakkenrollers en tas jesrovers. Graveland: "Dat heeft een prima effect, dat bleek ook nu weer. Met de ge wone surveillance ben ie meestal nét te laat en nu had den we in korte tijd al snel een aantal aanknopingspunten". Tips van boze buurtbewoners ("die waren de onhoudbare si tuatie beu") en informatie van 'vuurwerkafstekers' leidden al snel tot de handelaars. "In on geveer acht negen panden hebben we een flinke slag ge slagen. Elders bleek de hoe veelheid te gering. Onder de twee kilo wordt het moeilijk. Dan moet je echt bewijzen dat er vuurwerk verkocht is". Behalve ontdekt, is er toch ook weer vuurwerk gestolen? Peet: "Nou, dat valt wel mee. Alleen die ene keer met die treinwa gon bij Van Gend Loos". Graveland: "Ondanks het no dige toezicht hebben ze zon dags toch een paar dozen kun nen stelen. Overigens is het wel verontrustend dat een wa gon daar een heel weekeinde kan staan. Onverantwoord ei genlijk als je beseft dat een winkelier maar honderd kilo in huis mag hebben. Daar stond voor 52 ton". Beide politiemannen denken de illegale handel nu voorlopig de stuipen flink op de huid te heb ben gejaagd. "Niet eens met de boete die ze krijgen. Maar wel het in beslag nemen van het vuurwerk. Dat is een flinke strop en zal wel preventief werken". En mocht het vuur werk in 1983 weer te vroeg af gaan? "Dan kennen we het re cept", besluit Peet monter. B J Boekaniers Hoewel hij er zelf vrolijk aan meedoet, heeft Herman van Hooidonk, samensteller van Leidse prentbockjes, geconsta teerd dat de markt overvoerd is geraakt. Volgens hem zijn er dit jaar te veel boeken over Leiden verschenen. Laten we eens kijken wat er alle maal is uitgebracht: negen af leveringen van 'Hutspot, ha ring en witebrood', ons eigen boek 'Steeds', 'Het Leidse volkshuis', 'Steech in, steeg uit', 'Groet uit Leiden', 'Die goeie Leienaar', 'Echo van de waarheid', 'Leidse facetten', 'Lachen in Leiden', 'Het ar cheologisch jaarverslag', 'Meis jes in Leiden' en 'Hofjes van Leiden'. Meer dan tien stuks waarvan er nogal wat op elkaar lyken. Geen wonder inderdaad dat Van Hooidonk bemerkt dat zijn laatste prentboekje 'Die goeie Leienaar' (genoemd naar de fa meuze burgemeester De Gese laar uit de jaren twintig) niet zo denderend verkoopt. En da's nogal vervelend omdat Van Hooidonk al bezig is met twee nieuwe boekjes: 'Leiden in de dertiger jaren' en 'Leiden in de veertiger jaren' (overigens af grijselijke germanismen, deze titels). De verpeste markt is volgens Van Hooidonk te wijten aan di recteur L.H. Los van boekhan del De Kier. Hij legt dat als volgt uit: 'Tot voor kort had De Kier een monopoliepositie in Leiden. Alles wat over de stad verscheen, werd door De Kier uitgegeven. Juist door die uitgaven raakten ook anderen geïnteresseerd in het uitbren gen van boekjes over Leiden". Eén van hen was en is dus Van Hooidonk die aanvankelijk zijn materiaal via De Kier wil de uitgeven. Maar daar kreeg hij de kous op de kop: "Want De Kier wil voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Hij scheept je af tot en met. En als je dan probeert om een boekje langs andere weg uit te geven dan word je aan alle kanten te gengewerkt, zoals een boycot. De Kier voert een 'verdeel en heers-politiek'. In plaats van de markt te bederven, zou me neer Los er beter aan doen om in overleg met alle uitgevers een planning te maken en alle uitgaven over Leiden te coör dineren. Dan voorkomt hg ook dat zijn eigen niet verkochte voorraad 'Hutspot' ergens staat te bederven". De Kler-directeur Los laat weten daar weinig voor te voelen Kr kunnen best verschillende boeken tegelijk over Leiden verschynen als ze kwalIUtkf maar goed zijn. Ik ben bereid elk boek over Leiden uit te ge ven mits de kwaliteit goed is. En dat is ook de reden waarom ik dat boek van meneer Van Hooidonk niet wilde verkopen. Daar was niets origineels en goeds aan te ontdekken. Bo vendien was de vorm gestolen van de door ons uitgegeven boekjes 'Binnen de singels' en 'Buiten de singels' En ik j ger nu eenmaal rotzooi te ver kopen". Dit bedoelt Van Hooidonk waar schijnlijk met 'verdeel en heers'. Overigens zyn we be nieuwd wie als eerste op het idee komt om het boek 'De Leidse uitgeversoorlog' te gaan samenstellen. J.V. ming bereikt over een behoorlijk sociaal plan", aldus FNV-be- stuurder Nol de Jong. "De werk nemers die moeten afvloeien zul len een redelijke aanvulling kry- gen op de WW of WWV-uitke- ring. Ook zijn de nodige afspra ken gemaakt over inkomens garanties voor de mensen die korter gaan werken, of die niet langer m ploegendienst kunnen werken. Het is verder gelukt om een indexenng in het sociaal plan op te nemen", aldus De Jong, die zich daarover niet onte vreden toonde. De directie van Reed heeft zich be reid verklaard om, zodra er een principe akkoord is bereikt in de metaal, arbeidstijdverkorting door te voeren. Vermoedelijk zal gedurende een jaar een tijdelijke werktijdverkorting nodig zijn. Het bedrijf aan de Roosevelt straat. dat beitels voor boorkop pen maakt, kampt met enorme voorraden. Vorig jaar was Reed nog het snelst groeiende bedrijf »n de Leidse re gio en werd een nieuwe produk- tiehal in gebruik genomen. In twee ïaar tijd verdubbelde de werkgelegenheid in het bedrijf Dat de situatie er thans een stuk minder rooskleurig uitziet is vol gens de directie van Reed te wij ten aan de problemen waarmee de olie-industne te kampen heeft en aan het verminderde aantal olieboringen in de wereld De slechte marktsituatie is volgens de directie niet te weest. ADVERTENTIE Bloemenmagazijn Sier van Bethlehem (C. v.d. Haven) St. Jonssteeg 9 Leiden Tel. 124686 SUPER KERSTMNBIEDING weest op de plannen. Dit verzoek nu heeft de raad van de hand gewezen. De stichting, zegt de Raad van State, heeft een risi co genomen om in september 1981 al met de bouw te beginnen. De beschikking, hoeveel perso neel er mocht worden aange steld, van het ministerie kwam pas een maand (eind oktober) la ter af. KERSTSTER 2,50 Geldig woensdag, donderdag, vrijdag, zolang de voorraad strekt Illegalen aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond twee Chinezen, een man en een vrouw, en een Egyp tenaar gearresteerd die illegaal m ons land verblijven. Zij werkten in Leidse restaurants en werden betrapt tijdens een politie-con- trole van restaurants, eethuisjes en cafés. Tegen de eigenaren van de café's De Woerd en Odessa werd gister avond proces-verbaal opge maakt, omdat zij hun gelegenhe den te lang openlieten. ADVERTENTIE SEIKO-HORLOGES speciale aanbieding 10-30% KORTING official dealer Uw/uweher Accuzuur uit water gehaald LEIDEN - De Leidse brandweer heeft gisteren een vat uit de Nieuwe Rijn 'gevist' waarin 78 li ter accuzuur zat. Het vat. dat be stemd was voor een bednjf op de Nieuwe Rijn, was 's ochtends tij dens de levering in het water ge rold. ADVERTENTIE <o/i| 4i3 ytifdaqs lot 1&30 uur

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3