Terug naar de kofferbak Conny Stuart draagt 'De dader' AUTO Audi 100 „auto van het jaar" ~D /~\llegaar Fiat vervangt de 127 Nieuwe musical van Annie M. G. Schmidt DINSDAG 21 DECEMBER 1982 Varia Samengesteld door Koos Post De modellen met de zo genaamde derde en vijfde deur aan de ach terkant - die een aantal jaren het modebeeld in de autowereld voor een deel hebben bepaald zijn op de terugtocht. De traditionele koffer bak keert terug. Voorlopig staan de typen nog naast elkaar. De Jetta naast de VW-Golf. De Derby naast de Polo. De twee mogelijk heden bij de Mazda 323. De Renaults met kofferbak naast de modellen met een "deur" van achteren. Nu hebben zich weer twee merken in dit rijtje gevolgd. Lancia met de Prisma en Mitsubishi met de Lancer F. Lancia Prisma De vernieuwing van de Lancia- vloot die is begonnen di rect na het verschijnen van de Lancia Delta, die de auto van het jaar 1980 werd - heeft voorlopig haar beslag gekregen met de komende introductie van de min of meer nieuwe Lancia Prisma. Min of meer, omdat deze Prisma rechtstreeks is afge leid van de Lancia Delta. De door Volkswagen begonnen politiek van eerst een model met een derde of vijfde deur en daarna de serie complete ren met een versie met kof ferbak heeft school gemaakt. Ook in Chivasso, een stadje zo'n veertig kilometer buiten Turijn, waar de Lancia's wor den gebouwd. Zoals men kan weten is Lancia één van de drie poten van de Fiat Holding. De verbintenis Fiat-Lancia vindt men ook te rug in ons land. Niet zo lang geleden waren import en ver koop van beide merken zelfs nog in één hand: die van Leo nard Lang. Maar sinds Fiat het heft hier in eigen hand heeft genomen met het op poten zetten van Fiat Auto Nederland gaat Lancia gesplitst door het Ne derlandse leven. Fiat Auto Nederland importeert de Lancia's. Een aparte maat schappij - de Lanim in Via- nen, die onder leiding van Saab-man Bas Plesman ge stalte kreeg - verkoopt ze. Mitsubishi Lancer F Lancia Prisma En daar in Vianen schat men dat dit jaar kan worden afge sloten met 1100 Lancia-regi- straties. Wat zo'n 20 procent meer is dan vorig jaar. Nadat de Lancia Prisma in april in het assortiment zal zijn opge nomen, verwacht "Vianen" nog betere resultaten. In feite rekent men dan op een ver dubbeling van de omzet. De troef in dit offensief is dus de Prisma. Een goed-ogende, compleet uitgeruste, voor- wielaangedreven mid denklasser, die in de wat lu xueuzere hoek van dit markt segment thuishoort. Dat past ook in het beleid van de La nim, want de met een 1300 cc motor uitgeruste versie van de Prisma wordt in Italië ge laten. Slechts de edities die 1500 en 1600 cc onder de motorkap hebben worden naar ons land gehaald. De prijslijst zal waarschijnlijk op ongeveer .27.000 gulden beginnen. Het wordt dus geen goedkoop karretje. Maar wel leuk. In de Toscaanse heuvels even ten noorden van Rome heb ik even de ge legenheid gehad met deze Prisma die de mensen van de fabriek zelf "de mooiste Lancia" noemen te rijden. Een niet geheel geruisloos kar retje, maar men went snel aan de diepe brom. Het laat zich gemakkelijk sturen, is comfortabel genoeg en ligt goed op de weg. De prestaties zijn ook dik voldoende. Dank zij de 85 of 105 paardekrach- ten topsnelheden van tegen de 170 of 180 kilometer per Dat moet ook allemaal wel want deze Prisma wordt de weg opgestuurd als concur rent van bijvoorbeeld de Au di 80 en andere die al hun vaste stek hebben veroverd. Lancia hoopt met deze Pris ma wat terrein terug te kun nen winnen. "Dat is belang rijk voor de ontwikkeling van ons merk", zeggen ze in Chi vasso. Mitsubishi Lancer F Zoals gezegd komen er ook uit Japan af en toe modellen met een kofferbak die aanvanke lijk alleen met een derde of vijfde deur te krijgen waren. Zoiets is al eens gebeurd met de Mazda 323. En nu zien we ook Mitsubishi's Colt eenzelf de lot ondergaan. Overigens ontkent importeur Hart Nibbrig en Greeve dat het hier om een Colt-met-kof- ferbak zou gaan. Deze als Lancer F op de markt gezette vierdeurs middenklasser is volgens het Sassenheimse bedrijf een totaal nieuw con cept, dat tussen de Colt en de RIJ- IMPRESSIE De verkiezing van de "Auto van het jaar" heeft me wéér dwars gezeten. Zoals men zich wellicht zal her inneren heb ik het verleden al meer overhoop gelegen met dit instituut dat ik eens "hobby van het. jaar" heb ge noemd. Kortgeleden gaf ik hier als mijn mening dat dit jaar de Ford Sierra deze bekroning nau welijks kon ontgaan. Een in vele opzichten verrassende en verfrissende auto. Ik stond niet alleen in mijn me ning. Een hoofdredacteur van een autoblad schreef zelfs dat hij zijn schoen zou opeten als de Sierra géén au to van het jaar zou worden. De arme man heeft óf de afgelo pen week zijn woord gestand gedaan en zijn schoeisel ver orberd óf zich maar neerge legd bij het grillige hobbyis me van de jury, die de Audi 100 op de hoogste tree plaat ste. Van de 53 juryledeh uit zestien landen zetten 26 de Audi op de eerste plaats, 21 (onder Audi heeft voor de 100-zonder-regengoten een speciale imperial moeten ontwerpen. Met behulp van een trekstang wordt dezee "alles-drager" als het ware in de breedte om het dak geklemd. wie de Nederlanders) gaven de voorkeur aan de Sierra, terwijl zes man beide auto's naast elkaar plaatsten. Nu zal ik de laatste zijn om te beweren dat de Audi 100 geen bijzonder aangename auto is. Integendeel, een week rondrijden in deze "Au to van het jaar 1983" heeft mij wel anders geleerd. Maar dan moet er wel bij wor den bedacht dat de prijslijst van de Audi begint waar die van de Sierra ophoudt. Ik heb de Audi 100 met 1800 cc motor en vier versnellingen - de allereenvoudigste editie - gereden, maar die kost nog altijd 33 mille. Dat is tien mil le meer dan een Sierra de Lu xe met 1600 cc motor. Om van de Sierra met de 1300 cc motor maar te zwijgen, maar dat heb ik een verder te ver geten lokkertje gevonden. Ik geef grif toe, het is moeilijk. Je moet als jurylid als het wa re appels met peren vergelij ken. Auto's van verschillende prijsklassen. En hoe bepaal je dan de relatieve waarde-voor- geld? Maar hoe dan ook, ik kwam tot een andere uitslag. Wat overigens - nogmaals - niets wil afdoen aan mijn waardering voor de Audi 100, waarvan velen in mijn directe omgeving uiterst verrukt wa ren. Sommigen alleen al op Tredia moet worden ge plaatst Maar wie de specificaties be studeert zal bemerken dat de populaire beschrijving "Colt met-kontje" niet zo bar bezij den de waarheid zit. De Lancer F is 4.13 meter lang. Er zijn twee versies: één met een 1200 cc motor van 54 pk (855 kilo) en één met een 1400 cc motor van 70 pk (865 kilo). De wagen heeft voorwielaan drijving, onafhankelijke wiel ophanging, een vier-versnel lingsbak met de van Mitsu bishi al bekende "sport- en spaar"-schakeling of een au tomaat De 1200 wordt in drie uitvoeringen, de 1400 in twee uitvoeringen leverbaar. Het volgens fabriek en impor teur zeer zuinige karretje zal voor het eerst in februari op de RAI te zien zijn en spoedig daarna in de showrooms ver schijnen. Hoewel er in dit stadium over de prijs nog niets valt te zeg gen koestert Hart Nibbrig en Greeve hoge verwachtingen. AUtO Citroen weg van de Quai de Javel Citroen heeft definitief afscheid genomen van de historische grond aan de Quai de Javel in Parijs. De produktie was allang naar fabrieken elders overgebracht, maar nu zijn ook de laatste com merciële en administratieve medewerkers verhuisd. Meer dan zestig jaar dirigeerden André Citroén en zijn opvolgers vanaf die plek hun autofabriek. Het nieuwe hoofdkwartier van Citroén is gevestigd in Neuilly-sur- Seine, onmiddellijk ten noordwesten van de Franse hoofdstad aan de Boulevard Victor Hugo. Gouden stuur voor Toyota Celica Supra Aan Toyota's sportieve topmodel de Celica Supra is de Duitse on derscheiding "Golderes Lenkrad '82" toegekend Het ts de eerste Japanse auto die in Duitsland bij deze verkiezing in de prijzen valt. Men zou kunnen zeggen dat deze verkiezing de Duitse tegenhanger is van de (op initiatief van het weekblad "Autovisie") Europese toekenning van de titel "Auto van het jaar". De organisatie is in handen van Bild am Sontag, met een oplaag van drie miljoen het grootste zondagsblad van West-Duitsland Er werden prijzen in drie prijsklassen toegekend. De Celica Supra stond aan de top bij de nieuwe auto's die duurder zijn dan 30.000 mark. In de klasse tussen 15 en 30 duizend mark werd de Audi 100 bekroond en in de goedkoopste klasse de kleine Opel Corsa, die pas in het voorjaar naar Nederland komt. Ritmo Cabriolet ook in Nederland Fiat Auto Nederland zal vanaf januari ook de Bertone Ritmo Ca briolet in ons land importeren. Dit aantrekkelijke open wagentje is technisch geheel gelijk aan de nieuwe Ritmo 85 Super, die zoals gemeld ook in januari op de Nederlandse markt komt. De Cabriolet, die uitsluitend als tweedeurs leverbaar zal zijn, gaat om en nabij de 32 mille kosten. Want het meest verkochte model, dat Fiat ooit heeft gemaakt - de Fiat 127 - zal begin volgend jaar worden vervangen door de Fiat Uno, zonder kofTerbak. Deze Uno zal leverbaar worden met drie en vijf deuren en met drie verschillende motoren: 900 cc-45 pk, 1100 cc-55 pk en 1300 cc-70 pk. Het wagentje heeft voorwielaandrijving, een dwars geplaatste motor voorin en rondom onafhankelijke wielop hanging. De maximumsnelheden zijn resp. 140, 150 en 165 km per uur. Het benzineverbruik wordt zeer laag genoemd. het uiterlijk. "Net een Merce des", zeiden ze als toppunt van appreciatie. De constructeurs hebben alles gedaan om de luchtweer- stand tot het uiterste te be perken. De wigvorm met de lage neus en de hoge achter kant is het overbekende dic taat van de windtunnel. Ver der heeft de wagen bijvoor beeld geen regengoten meer en geen ramen in lijsten, maar "opgeplakte" ruiten, in de carrosserie verlijmd. Met de gestroomlijnde buiten spiegels, de gladde gesloten wieldoppen en andere aan passingen werd een lucht- weerstand bereikt van niet meer dan Cw 0.30, wat lager is dan ooit tevoren een in nor male produktie zijnde perso nenauto heeft gehaald. Hoe nauw zoiets past blijkt overi gens uit het feit, dat met een rechter buitenspiegel op de wagen (toch standaard) dc luchtweerstand al wordt ver hoogd tot Cw 0.32... Daar bovendien bij de bouw zo veel mogelijk licht materiaal werd gebruikt (zelfs de krik is van een aluminium-lege- ring) - zodat ten opzichte van de voorafgaande Audi 100 een redelijke gewichts winst kon worden behaald, al blijven nog altijd bijna 1100 kilogrammen over - is het brandstofverbruik verre van beroerd. Eén op twaalf is met deze roya le wagen een voortreffelijke score. En die is gemakkelijk haalbaar. Natuurlijk niet als er veel stadswerk in het pro gramma zit. Want op zulke ritjes vervalt het voordeel van de stroomlijn. Dat verbruik haalde ik dus met de vier-cilinderversie met 1,8 liter motor. Goed voor een vermogen van 75 paarde- krachten, die de snelheids meter ruim voorbij de 170 konden brengen. Het is in derdaad verbluffend dat de constructeurs enn zijn ge slaagd met die relatief lichte motor voldoende krachten op de been te brengen voor zo'n toch betrekkelijke zware wagen. Overigens is dat de enige nieu we motor in de serie. De twee vijfcilinders (1,9 liter-100 pk en 2.2 liter-136 pk) en de 2 li ter diesel van 70 pk zijn oude vertrouwden voor degenen, die de "oude" serie kennen. Die 1,8 liter is in de plaats geko men van de 1,6 liter waarmee voorheen de serie werd be gonnen. Die 1,8 is een lekker rustige en soepel lopende krachtbron. Door de gekozen overbrengingsverhoudingen zit er in de vierde versnelling echter geen sikkepit fut meer, maar dat is willens en wetens zo gemaakt Daar een verlicht pijltje op het dashboard erg snel aangeeft dat men moet opschakelen zit men zo in die vier. Merk waardig genoeg: als men die aanwijzingen opvolgt geeft de aparte economymeter (die alleen bij de vierde versnel ling fünctioneert) aan dat men naar verhouding erg... ongunstig rijdt. Maar als men deze oneffenhe den even voor lief neemt houdt men een knappe auto over, die zeer plezierig rijdt, door een uitgekiend onder stel uitstekend op de weg ligt en zich goed laat sturen al is deze 1800-editie soms wat "zwaar op de hand". Het uiterlijk kan autofielen tot enthousiasme brengen, het interieur is tot in de puntjes afgewerkt en de beproefde motoren werken nog steeds zonder problemen. Maar voor al die pluspunten moet fiks worden betaald Ik weet het: de concurrentie is nagenoeg even duur, maar dat neemt niet weg dat ik de prijs aan de hoge kant vind Üggen. Het is daarom, dat ik deze nj-impressie begon zo als ik hem ben begonnen. LEIDEN - De inventiviteit van Annie M.G. Schmidt lijkt onbegrensd, maar dat wil niet zeggen dat elk on derwerp automatisch even veel goede vondsten aan haar pen ontlokt. De musical "De dader heeft het gedaan", waarvan he denavond de tweede voor stelling in de Leidse Schouwburg wordt gege ven, lijkt dat te illustreren door de moeite waarmee de touwtjes van het ver haal af en toe aan elkaar geknoopt worden. Nu heeft Annie M.G. Schmidt het zich dit keer ook >vel heel moei lijk gemaakt. Een parodie op het detective-verhaal laat zich nog wel in een geslaagde komedie- vorm gieten als de speurdersfi guur zelf centraal kan staan als het doelwit van allerlei grappen. De door Lo van Hensbergen neer gezette inspecteur Van Dijk ver toont daarvoor echter teveel overeenkomsten met het proto type van de brave, enigszins domme speurder en om hem la chen is alleen mogelijk als hij het slachtoffer wordt van zijn eigen vooroordelen. Het gevolg is echter dat het zwaar tepunt meer op het verhaaltje kwam te liggen en daarmee raak te de schrijfster in een gevaarlijk patroon verzeild. Een traditio neel detective-verhaal bestaat namelijk bij de gratie van het "combineren en deduceren" met het gevolg dat er geregeld ruimte moest worden geschapen pm het publiek duidelijk te maken hoe ver het onderzoek gevorderd De hoofdlijn van de musical lag echter in het reclame-wereldje waar de moorden gepleegd en de daders gezocht werden. Boven dien was ook daar kennelijk niet voldoende stof te vinden, zodat er diverse uitstapjes gemaakt moesten worden (naar een ho mo-bar, een fitness-centrum en een wedstrijd in ballroomdan- cing) om toch voldoende moge lijkheden te scheppen voor de ty pische musical-ensembles. Daardoor ontstond een lossere structuur dan misschien wense lijk is, maar we mogen niet ver geten dat "De Dader..." zich nog in de fase van de proefvoorstel- lingen bevindt en dat er in de ko mende weken dankzij bijscha ven en tempoversnellingen nog het nodige veranderen kan. Al lijken er in "Dc Dader..." min der "knallers" te zitten dan in bijv. "Madam", aan goede tek sten, vlotte ensembles en veel humor is er ook nu weer geen ge brek. Ook wijzen de muziek van Harry Bannink en de choreogra fie van Paddy Stone wederom op uitstekend groepswerk met en kele uitmuntende verrassingsef fecten, o.m. in de begrafenisscè ne "De laaste eer". Aan de kostuums is veel aandacht (en geld) besteed, maar de bezet ting bleek niet over de hele linie even sterk. Daardoor wordt er wel een zware last gelegd op de schouders van met name Conny Stuart als een verouderde actrice die de politie voor de voeten loopt. Zij gaat haar rol met veel flair vakmanschap en ook zelf spot te lijf, en zij weet "De da der..." over elk dood punt heen te trekken, maar het is te hopen dat zij meer tegenspel krijgt, naar mate de reeks voorstellingen vordert. (Twee hinderlijke schoonheidsfou- ten waren het gegoochel van de geluidsman, die ook de dialogen soms hinderlijk naar voren haal de, en de plaatsing van enorme luidsprekers aan de zijkanten van het toneel, waardoor met na me het publiek uiterst links in de zaal een belangrijke hoek van het toneel miste.) PAUL KORENHOF Conny Stuart temidden van Ferd Hugos (links) en Hans van der Woude.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15