c 5 D T Engel pakt twee ISOLATIE-TOETS D- belangrijke punten Autoverkoop in EG neemt procent toe Reserves van LSG nemen voorsprong tegen Alphen Rotterdam start 'Sport Overdag' Shorttrackploeg verslaat de Belgen CDU-leider Kohl blijft optimist Verkerk part-time trainer van Polen Benauwde zege van UVS: 1-2 Klammer daalt snelst Straf voor trainer - - Varia DEN HAAG (ANP) - Kees Verkerk zal dit seizoen inci denteel trainingen verzorgen voor de Poolse schaatskern ploeg. De selectie, die in het begin van het schaatsjaar 1981/82 door de politieke ge beurtenissen in Polen versto ken was van buitenlandse contacten, zal dit seizoen weer aan alle internationale toernooien deelnemen. Op tweede kerstdag arriveert de Poolse ploeg, bestaande uit drie dames, twee sprinters en twee heren allrounders, in Inzeil voor een trainingssta ge. Het gezelschap zal mee doen aan de wedstrijden in Inzeil (5 en 6 janurai) en Inns bruck (8 en 9 januari) van het vier-banentoernooi. Voornaamste Poolse troef is nog steeds Erwina Rys, die door de geboorte van haar dochter vorig jaar niet op het ijs verscheen. Tijdens het WK van 1981 eindigde de inmid dels 27-jarige Rys als zeven de. De Poolse selectie wordt getraind en begeleid door de Nederlander Jan de Zeeuw. De internationale toer is mo gelijk gemaakt door een Ne derlands bedrijf, dat belan gen in Polen heeft. De firma steekt ruim tienduizend gul den in het schaatsproject. LEIDEN - In de promotieklasse van de Leidse schaakcompetitie begint de potentiele zege van LSG 2 op Alphen 1 langzaam maar zeker gestalte te krijgen. Geertsma won Van de Kleijnen, omdat laatstgenoemde de verkeerde zet had afgegeven: 2-2. Raumann gaf zonder verder spelen op tegen Noordijk: 2-3. Het werd zelfs 2-4 via Nieuwland, die zijn hangstelling tegen IJdo won. Donderdag worden de overige partijen uitgespeeld, de verwachting is dat LSG 2 de voorsprong in een 4-6 winst om zal zetten. Voorschoten 2 boekte met een soe pele lx/i-2x/z winst op Daniël No- teboom 1 zijn eerste overwin ning. Bij de Noordwijkers slaag de alleen laatste man Groene- woud erin om tot winst te ko men. Kopman De Boer over schatte zijn kansen tegen Wou ters en ging daarom juist het schip in. Verder zorgden Thie- me. Verstraten, Sluiter, Bausch en Steenlage voor regelmatige Voorschoter-winstpartijen. v. Vleuten-Duyndam, Houweling- v. Bers en v.d. Voorst-Sieders eindigden in remise. LSG 3 zette LSG 4 probleemloos met 7,A-2,/2 aan de kant. Net als in voorgaande duels bood LSG 4 op zich goede tegenstand, maar kwam het op de beslissende mo menten hardheid tekort. Goede posities gingen tot ergernis van captain Charles Kuypers weder om teloor, waarmee de vierde ne derlaag op rij een feit was. Alleen Kuiper en Frielink kwamen tot winst. LSG 3 nestelde zich na de ze winst in de middenmoot. Voorschoten 2 verliet de geva renzone, terwijl LSG 4 en D.No- teboom nu de onderste plaatsen bezetten. Philidor 3-Lisse 1 ein digde definitief in 5-5, waardoor Philidor nog kansen behield in de kampioensrace. ROTTERDAM (GPD) - Het aantal mensen, dat overdag tijd heeft om aan sport- en recreatieactiviteiten mee te doen, wordt steeds groter. Van daar dat in Rotterdam binnenkort een begin wordt gemaakt met het project Sport Overdag. Momenteel wordt nog bekeken in hoeverre de reeds bestaande mogelijkheden kunnen worden uitgebreid, maar het ligt in de bedoeling van de Rotterdamse Raad voor Sport en Recreatie om in samenwerking met de sportbonden en verenigingen uitbreiding aan die opzet te geven. In de loop van januari zullen de bonden derhal ve rechtstreeks worden benaderd met de vraag of zij bereid en in staat zijn, de gedachte van Sport Overdag bestuurlijk en organisatorisch mee te helpen ontwikkelen. Het idee Sport Overdag is in eerste instantie uitgewerkt door de voetbal wereld. Daar werd men niet alleen geconfronteerd met een achteruit gang in het ledenaantal, maar zag men ook, dat steeds meer mensen overdag over vrije tijd gingen beschikken. Die gedachte is verder uitge bouwd en eigenlijk omgevormd tot het project Sport Overdag, waarin niet alleen plaats is voor voetbal, maar voor elke tak van sport. Het project Sport Overdag heeft een brede opzet en is zeker niet alleen bedoeld voor mensen zonder werk. Gedacht wordt ook aan mensen met een deeltijdbaan, of aan hen die in wisseldienst werken. Ook vroeg tijdig gepensioneerden, huisvrouwen en huismannen worden volgens de Rotterdamse Raad voor Sport en Recreatie in de gelegenheid ge steld om overdag aan sportactiviteiten deel te nemen. Het project is voorlopig voor de duur van een jaar opgezet, zodat organi saties tot en met december van het volgend jaar kunnen meedoen. De gemeente Rotterdam heeft inmiddels financiële steun toegezegd. Voor zitter van het comité, dat de coördinatie van de activiteiten zal moeten verzorgen, is sportwethouder Ries Jansen. DINSDAG 21 DECEMBER 1982 LEIDEN - De Nederlandse short-trackploeg heeft dit weekeinde een dubbele over winning op België behaald. Op de Antwerpse ijsbaan ze gevierden de Nederlandse damesploeg met vijf punten verschil. Bij de heren viel de zege een stuk royaler uit: 130- 65. Cees Boer van het Leidse IHCL-team reed de snelste 500 meter. De Woubrugge- naar kwam tot 50.20. Jaco Mos (Ned.) en Charles Veld hoven (Ned.) werden tweede en derde. De Belg Didier Claes eindigde de vierde. De 1000 meter ging eveneens naar een Nederlander. Jaco Mos wes met 1.45.85 zijn con currenten Foeke Rinsma (Ned.), Daniel van Loock (Belg.) en Joop Wolvers (Ned.). By de dames was de Belgische Cathy Goyvaerts de snelste op de 500 meter. Zij ging de verrassend sterk rijdende Es- meralde Ossendrijver (Ned), haar landgenote Manuela van Loock en Jeltsje Visser (Ned.) vooraf. Op de 1000 me ter ging de snelste tijd naar Manuela van Loock. Jeltsje Visser, Marjolien Groenen- daal (beiden Ned.) en Mireille DeKeuster bereikten de tweede tot en met vierde plaats. Eerder dit weekeinde bij inter nationale wedstrijden in Brussel won Menno Boelsma zowel de 500 als 1000 meter. Op de 1000 meter zelfs een complete Nederlandse finale: Charles Veldhoven, Ger Boelsma en Gijs Rijneveld eindigde in die volgorde na Menno Boelsma. Bij de 500 meter ging Boelsma Rijne veld en de Belg Didier Claes vooraf. Een schitterende overwinning boekte Esmeralda Ossendrij ver by de 500 meter dames. Met 56.57 won zij overtui gend van Baber en de Belgi sche kampioene Delannoy. De Belgische Cathy Goy vaerts won de 1000 meter. In de eerste klasse A blijven Kat wijk 1 en Bodegraven 1 royaal winnen, beide teams staan od 6 matchpunten, met de meeste bordpunten voor Katwijk (22Vz om 19V2). Katwijk zette Voor schoten 1 met 8-1 opzij, Bodegra ven won met V/2-1V2 van Philidor 5. De uitslagen. Roelofarends- veen-Katwijk 1 Vh-Vh\ Leider dorp 2-Philidor 5 61-3V2; Voor schoten 3-Alphen 2 4-6; Philidor 5-Bodegraven 1 1 V2-V/2 voorl; Katwijk 1-Voorschoten 3 8-1 voorl; Nieuwkoop 1-Roelofa- rendsveen 3-7; Alphen 2-Leider- dorp 2 6l6-3l/2. Leiderdorp 1 en Philidor 4 gaan in de eerste klasse B stevig te keer. Leiderdorp boekte zijn derde monsterzege ten koste van Bode graven 2 (9-0), Philidor 4 won met 2-8 by Katwijk 2. Zowel Lei derdorp als Philidor 4 hebben nu 6 matchpunten, met een bord- puntenscore van respectievelijk 24 en 22. Leithen 1 volgt met 5 matchpunten. De uitslagen: Kat wijk 2-Philidor 4 2-8: Leithen 1- Rijnsburg 3xhAxh\ Leiderdorp 1- Bodegraven 2 9-0 voorl; Lisse 2- Sassenheim 1 4,/2-51/2. LEIDEN - Door een 4—3 overwinning op De Tegelhandel heeft de zaalvoetbalploeg van De Engel twee belangrijke punten mee naar Lisse genomen. Ook de andere uitslagen in de inter-regionale competitie vielen voor hen niet ongunstig uit. De Rozet - Glasbergen 8-3, Van der Plas - Silva Boys 6-4, FC Grovo - Fc Toma 2-7 en Ceverbo Rotterdamse Studenten 7—4. Van der Laan openingstreffer - VAL GARDENA (ANP) - De Oostenrijker Franz Klammer heeft gisteren in het Italiaanse Val Gardena de derde afdaling, meetellend voor de wereldbeker, gewonnen. De 29-jarige skiër suisde met een gemiddelde snelheid van 96,23 kilometer per uur naar beneden. Hij voltooide de 3446 meter met een hoogteverschil van 839 meter in 2 minuten en 8,92 seconden. Klammer had 48/100ste seconde (omgerekend 12,83 meter) voorsprong op de Zwitser Peter Müller, die tweede werd. Door zijn zege heeft Klammer in het klassement om de wereldbeker afda ling de leiding genomen voor zijn landgenoot Weirather. In het alge meen klassement klom hij naar de tweede plaats achter Müller. De Finse ijshockeyploeg heeft opnieuw voor een verrassing gezorgd in het internationale ijshockeytoernooi van Moskou. Na Tsjechoslowakije werd ook Zweden verslagen: 5-3 via de periodestanden 1-1, 0-1 en 4-1. De Tegelhandel - De Engel 3-4 In de eerste periode kwamen beide ploegen moeilijk tot scoren. Voor De Tegelhandel stond tot tweemaal toe het houtwerk, na inzetten van John van der Wete ring en Wim de Roo, een doel punt in de weg. In de 20ste mi nuut had Frans van der Laan met een krachtige uithaal meer suc ces: 0-1. Al in de tweede minuut kwam De Engel door René Griffioen zelfs op 0-2. Gys Collé zorgde een tiental minuten later voor de ver diende tegentreffer: 1—2. Op het moment dat het publiek op de gelijkmaker zat te wachten was het weer René Griffioen die het lakse gedrag van de Leidse ploeg afstrafte: 1-3. Drie minuten voor het eindsignaal verhoogde Peter Schalk de score zelfs tot 1-4. Toch kreeg de ploeg van coach Van der Zwet het nog even be nauwd. In tweeminuten tijd wis ten Gijs Collé en Wim de Roo de stand op 3-4 te brengen, maar de motor was te laat op gang ge bracht. Van der Plas - Silva Boys 6-4 In een bomvolle zaal behaalde de Katwijkers weer twee belangrij ke punten binnen en houden zo doende nog enig uitzicht op een goede klassering. In de eerste helft ging het nogal stroef zodat men met een 1-1 stand ging rus ten. Gert Zwaan en Hanna Grun- holz waren de productieven. Mart van der Plas wist direct na rust de Haagse goalie tweemaal te passeren maar ook nu was het Jan Schoon die met twee doel punten de stand weer op gelijke hoogte bracht: 3-3. Toch viel de uitslag in het voordeel van de Katwijkers uit. Peter Hogewo- ning en Gert Zwaan brachten de stand op 5-3. Toen één van Haagse spelers een vijfminuten- straf opliep was de wedstrijd be slist. Jan Hogewoning pikte zijn wekelijkse doelpuntje mee en Jan Schoon bepaalde de stand vlak voor tijd op 6-4. De Rozet - Glasbergen 8-3 Zonder Anne Ouwersloot, Henk Merbis en Nico Zwaan moesten de Rijnsburgers aantreden in Ro zenburg. Al erg vlug liep de thuisclub door Louis van Es (2x), Maarten Klomp en Lex van der Berg naar een 4-0 voorsprong. Toch kwam de ploeg van Nico Glasbergen verrassend terug. Marcel van der Blom (2x) en Hennie Heemskerk lieten de ploegen met 4-3 rusten. In de tweede helft bepaalde De Ro zet de de uitslag op 8-3 en had den aan geluk niet te klagen. Eerst werd Piet Haasnoot voor het wegtrappen van een bal voor vijf minuten naar de kant ge stuurd. En bij het zesde tegen doelpunt werd doelman Cees de Best eerst hard in het gezicht ge- THB Boys - UVS 1-2 Door deze zege van UVS blijven zij nog enigszins in de kop mee draaien. Vlak voor de rust open de Hans Verkuylen de score en Hans van L,eeuwen trok de zege definitief naar UVS toe. Vijf mi nuten voor tijd redde Fred Mul ler de eer: 1-2. Stand Inter-reglonalecompetitie: 12-21 (58-36) 12-18(49-30) 12-17(52-26) 12-16(54 - 44) 11-13(40-37) 12-11(36-37) 12-10(63 -60) 11- 9(35-46) 12- 7(27-52) 11- 6(37-42) 11- 6(30-49) 12- 6(48-74) 19 Ceverbo De Rozet FC Toma Van der Plas FV Snoekie De Tegelhandel Silva Boys De Engel FC Grovo Rotterdamse St. Neptunus Glasbergen Topscorers: Jan Hogewoning (vd Plas) DEN HAAG (ANP) - Het tuchtcollege van de stichting Nederlandse draf- en rensport heeft voor drie maanden de trainersvergunning inge trokken van de trainer van volbloeds H. Wolffers uit Wassenaar. De straf, die zal ingaan op 31 december, werd hem opgelegd omdat in de urinemonsters van het bij hem in training zijnde paard Orange Sorbet de vèrboden stof oxygeenbutazon (een pijnstiller) werd aangetroffen. Als bijkomende straf zal Wolffers in die drie maanden ook geen toe gang hebben tot wedstrijd- en trainingsbanen of tot de daartoe beho rende gebouwen en terreinen. De dopingcontrole bij het paard vond plaats na de ren om de Grote Prijs der drie-jarigen op de baan van Schaesberg op 12 november. Orange Sorbet won de ren, waarvoor een eerste prijs beschikbaar was van 6500 gulden. Volgens de reglementen van de stichting NDR is Orange Sor bet als winnaar uitgeschakeld, de prijs gaat naar de tweede aangeko men Racy First. BONN (DPA/Reuter) - De West- duitse bondskanselier Helmut Kohl gelooft nog steeds dat zijn christen-democraten (CDU) een goede kans hebben om de alge mene verkiezingen van maart te winnen, ondanks het verlies dat zijn partij zondag leed bij de ver kiezingen voor het stadsparle- ment van Hamburg. "Wij hebben ons doel niet bereikt. Wij hebben ongetwijfeld een zwaar verlies geleden", zo zei Kohl tegen ver slaggevers na afloop van het be raad dat de top van de CDU hield om de onverwachte overwinning van de sociaal-democratische SPD te bespreken. SPD-leider Hans-Jochen Vogel zei dat het reusltaat in Hamburg een grote overwinning was voor zijn partij en een afwijzing van wat hij noemde de "anti-sociale" be- zuiniginspolitiek van de regering in Bonn. In een ontwerp verkie zingsprogramma, dat de SPD gisteren openbaar maakte, be schuldigen de sociaal-democra- Huis VS stemt ook in met MX-eompromis WASHINGTON (UPI) - Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren zijn goedkeu ring gehecht aan het compromis voorstel inzake de produktie en plaatsing van 100 intercontinen tale MX-raketten. Met 232 tegen 54 nam het Huis een noodbegro- ting aan waarvan het MX-com- promis onderdeel was en die no dig was om te voorkomen dat al lerlei overheidsinstanties zonder geld komen te zitten. Het compromisplan was zondag uitgewerkt door een commissie van het Congres, bestaande uit leden van het Huis van Afgevaar digden en de Senaat. Het houdt in dat president Reagan niet de gevraagde 988 miljoen dollar krijgt voor de produktie van de eerste vijf MX-raketten, zoals het Huis eerder deze maand al be paalde. Wel zal 2,5 miljard dollar worden gereserveerd voor ont wikkeling en onderzoek ten be hoeve van de raket. ten de regering ervan een "over leven van de sterkste" politiek te voeren om de industriële neer gang en de werkloosheid te be strijden. Vogel zei tijdens een persconferentie dat de uitslag in Hamburg ver boven zijn ver wachtingen was en dat het een bewijs was dat de SPD een reeë- le kans heeft de algemene verkie zingen van 6 maart te winnen. In de paragraaf over de buitenland se politiek stond in het verkie zingsprogramma dat de SPD de automatische plaatsing afwijst van nieuwe middellange af- standsraketten in de Bondsrepu bliek als de Sowjet-Unie er niet in toestemt haar gelijksoortige wapensystemen tegen het eind van 1983 te ontmantelen. In het zogenoemde dubbelbesluit van 1979 besloten de leden van het NAVO-bondgenootschap dat er Amerikaanse kruisraketten en Pershing-raketten in vijf Westeu- ropese landen geplaatst zullen worden als de Sowjet-Unie geen concessies doet bij de ontwape ningsonderhandelingen in Genè- ve. Ofschoon de Bondsrepubliek ten tijde van het besluit een so ciaal-democratische regering had onder leiding van Helmut Schmidt, begint de SPD nu steeds meer te benadrukken da beide zijden elke poging moeten doen om te voorkomen dat tot plaatsing moet worden overge gaan. Alleen in het geval dat de Sowjet-Unie duidelijk schuldig is voor het mislukken van 'Genè- ve' zal de SPD instemmen met plaatsing. De SPD-kandidaat voor het kanse lierschap, Hans-Jochen Vogel, zei verder dat de twee super machten hun oorspronkelijke standpunten moeten verlaten en een compromis moeten uitwer ken. In het ontwerp verkiezings programma stond ook te lezen dat de Europese ontwapenings onderhandelingen utgebreid moeten worden met de kernwa penarsenalen van Frankrijk en Groot-Brittannië. DEN HAAG/HAARLEMMER MEER - De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft gisteren tegen een inwoner van Haarlemmermeer, A.v.O., een boete van f 2500 geëist omdat hij in Bodegraven een man zou heb ben doodgereden. Bovendien vroeg hij een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Van O., die in Driebruggen een be drijfje in tweedehands auto's runt, reed bijna driejaar geleden, in maart 1980, op de Parallelweg in Bodegraven een voetganger dood. Na dat ongeval is Van O. doorgereden. „Omdat", hield hij de procureur- generaal voor, "ik helemaal niks heb gezien. Natuurlijk ben ik ge- Forse boete voor doorrijden na dodelijk ongeval stopt, maar er lag niets op of langs de weg. De politie zegt ook dat ik geen schuld aan dat onge luk heb. De man liep midden op die donkere weg." „Als je iets door de lucht ziet vliegen", aldus de procureur-ge neraal, "moet je stoppen om te kijken wat er is gebeurd." Van O. had behoorlijk op zijn remmen getrapt na het gebeurde. De poli tie had remsporen gemeten van meer dan twaalf meter. "De man is", zo dacht de procureur-gene raal, „hoogstwaarschijnlijk door gereden, omdat hij bang was voor de consequenties." Van O hoeft., wat de procureur-ge neraal betreft, zijn rijbewijs in elk geval niet in te leveren. Iets waarvoor hij, de verdachte, aan vankelijk nogal bang was. Weke lijks zit hij minstens (luizend ki lometer achter het stuur om zijn zaken naar behoren te kunnen afhandelen. Inleveren van het rij bewijs, zei hij, zou betekenen dat hij zijn werk niet meer kan doen. Over de boete zei Van O.: „Zoveel geld heb ik niet. Ik kan zo'n be drag niet in een keer missen". „Dan betaalt u maar in termij nen", suggereerde de procureur- generaal. Het Gerechtshof doet maandag 3 januari, om half tien 's morgens, uitspraak. ADVERTENTIE (Warm aanbevolen aan alle bewoners van een eigen huis!) Bekijk wat er in uw huis (nog) geïsoleerd kan worden en wat dat gemiddeld aan stookkosten bespaart. Een prima basis om in overleg met een isolatiebedrijf of doe- het-zelf zaak snel een isolatieplan op te stel len! soort isolatie besparing* aardgas per m- oppervlak per jaar aantal m2 dat in uw woning te isole- totaal aantal m1 aardgas per jaar Spouwmuurisolatie 10 x -- - Dakisolatie: - verwarmde zolder - onverwarmde zolder 10 X 6 x Vloerisolatie 5 x Dubbelglas/voorzetra men - woonkamer - slaapkamer 30 x 20 x Gevelisolatie (binnen) 9 x - Leidingisolatie (per strekkende meter) 9 x Totaal aantal m' aardgas Besparingen: m1 aardgas per jaar a f 0,55 f. Deze besparingscijfers gelden voor woningen waari 3700 maardgas per jaar wordt verbruikt. 3500 tot BRUSSEL (Reuter) - De autover koop in de tien landen van de Europese Gemeenschap valt dit jaar ondanks de recessie bijna een procent groter uit dan verle den jaar. Dit heeft een woordvoerder van de contactcommissie van de organi satie van automobielfabrieken in de EG (CLCA) in Brussel giste ren meegedeeld. De commissie tekent hier echter bij aan dat 1981 een erg slecht jaar voor de autoverkoop was en dat er dit jaar nauwelijks meer verkocht wordt dan in 1977. Voor het komende jaar verwacht de CLCA een zeer bescheiden toeneming van de vraag. In som mige landen zal de verkoop stag neren of zelfs afnemen. De com missie merkt op dat een herstel van de verkoop van personenau to's van groot belang is voor de economische bedrijvigheid en zegt in een persbericht dat de re geringen de automobielindustrie moeten steunen en geen maatre gelen moeten nemen die de doel matigheid van de produktie en het rendement van de investerin gen kunnen schaden. De concurrentie van de Japanse autofabrieken is dit jaar fel ge bleven. Toch is het Japanse marktaandeel in de EG afgeno men van ruim negen procent in 1981 tot ongeveer acht procent dit jaar. Dat komt doordat de Ja panse autofabrieken zich beper kingen opleggen bij hun export naar de Euromarktlanden. In Groot-Brittannië, dat met Japan overeenstemming heeft weten te bereiken over een beperking van de autoleveranties, is het Japan se marktaandeel verminderd van 18,8 tot 11,5 procent. Mercedes Daimler-Benz AG (Mercedes) heeft in het moeilijke autojaar 1982 haar koers kunnen houden. Bij de personenwagens ging het nog iets beter dan vorig jaar, zo staat in het voorlopige jaaroverzicht van het Westduitse autoconcern. De concernomzet bedraagt naar alle waarschijnlijkheid 38,6 mil jard mark, twee miljard mark meer dan in 1981. De moeder maatschappij zet met bijna 31 miljard mark ongeveer zes pro cent meer om. De resultaten wer den beïnvloed door uitbreiding van de produktie van de perso nenwagens en de zware vracht wagens en het niet volledig be nutten van de produktiecapaci- teit bij de bestelwagens en auto bussen. Al met al is er reden tot tevredenheid, aldus Daimler- Benz. Van Agt maakt radioprogramma HILVERSUM - Ex-premier Van Agt, zojuist voor de vijfde maal uitgeroepen tot man van het jaar, zal op nieuwjaarsdag voor de AVRÓ-microfoon praten met Nederlanders, die hij interessant vindt. Zyn keus voor dit radio programma is gevallen op de voormalige minister van finan cien A. van der Stee en op Wil lem Breükink, directeur van een fietsenfabriek.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10