Liverpool League op in eenzame hoogt 5 T Noordwijk fier aan kop Semi-profs in olympisch team" Katwijk deelt NSW in 'vriendschappelijk duel' geen partij Standard Luik herfstkampioen Beslissing WK-voetbal valt in maart Oefenduels FIFA-voorzitter Joao Havelange laakt standpunt IOC V) Ardiles gaat terug naar "Spurs" KATWIJK Katwijk heeft zater dag een punt moeten laten aan JAC (1-1), zodat de ploeg van trainer Huguenin niet verder naar koploper Hoekse Boys (0-0 tegen Vlaardingen) kon kruipen. Katwijk kon tegen JAC niet impo neren. Er heerste veel irritatie binnen de lijnen doon een fors aantal uitgelokte overtredingen. Na een half uur hield Katwijk zich even met voetbal bezig en dat leverde meteen de 1-0 op. De Haagse doelman moest zijn doel uit, nadat zijn verdedigers wegens vermeend buitenspel van Katwijkse aanvallers niet hadden ingegrepen. De red dingsactie van de goalie misluk te echter, hij knalde de bal tegen het lichaam van Wim Guyt: 1-0. JAC greep na rust het initiatief maar ging erg opportunistisch te werk. Katwijk bouwde meer zorgvuldigheid in, had het beste van het spel maar kon dat niet in doelpunten tot uitdrukking brengen. Vijf minuten voor tijd ging de Kat wijkse voorsprong teloor. Uit een vrije trap belandde de bal in het overvolle doelgebied, waar alles en iedereen elkaar in de weg liep. Peter de Haan voelde zich wel bij die chaos: 1-1. WIELRENNEN - Kees van der We reld is gisteren tijdens een vel- drit in Boxtel op een tweede plaats geëindigd achter Reinier Groenendaal. De Alphense wiel renner had een achterstand van 45 seconden op de winnaar. Mi chel Meere legde zaterdag beslag op een 16e plaats tijdens een veldcross in Almelo. Sport MAANDAG 20 DECEMBER 1982 NOORDWIJK - Wie Noordwijk en NSW zaterdagmiddag op het voor een partijtje voet bal nog wel geschikte tweede veld bezig zag, moet de indruk hebben gekregen dat het een vriendschappelijk on deronsje betrof. Slechts de opkomst van toch nog 600 toe schouwers duidde aan dat het hier om de knikkers ging. Koplo per Noordwijk had wei nig tegenstand te duch ten van de laaggeklas seerde Numansdorpers en kon zelf juist genoeg concentratie opbren gen om het 'koppie' er bij te houden. Drie met het hoofd gescoorde goals leverden een pro- leemloze zege op. Vlek keloos verliep de winst- voering allerminst; net zo goed had op de val reep van 1982 een veel voud van de 3-0 eind- score kunnen worden bijgeschreven. Ooit startte Noordwijk de sue- cessenreeks op het huidige bij-terrein. Nu acteerde op dat 'noodveld' een nieuwe ge neratie, waarvan wordt ver wacht dat die over een paar maandjes onder een stralend lente-zonnetje de luid ge- koesterde nieuwjaarswens vertaalt in een kampioen schap. Goed geluimd kunnen de Noord wijkers aan de kerstdis aanschuiven, men overwintert met een psycho logisch meetellende voor sprong van minimaal drie punten op de naaste achter volger en dat was in die suc cesjaren dikwijls anders. Hechter Die eerste plaats komt Noord wijk toe. In de voorbije eerste seizoen-helft wonnen de pu pillen van Piet Buter weke lijks aan kracht en ervaring. Steeds hechter smolten de technische vaardigheden van Bogers, Gerlof en Bakker met de actie-radius van Smits en John Marijt aaneen. Met Anton Marijt (soms laconiek, maar nog altijd met een buik- blessure als excuus), Van Be- veren en doelwachter Dort- mundt als gedreven centraal sluitstuk en de routine van een aantal onder hen, pres teerde Noordwijk het meest constant. Wat daarentegen niet betekent dat de Duin- kanters al aan het plafond van hun kunnen zitten. Bij tijd en wijle was er dit sei zoen even de perfecte vertol king van het tactisch plan, Ttmo Gerlof was zaterdag tegen NSW goed voor de openingsgoal i Noordwijk. (te) vaak ook ging het nog lang niet soepel genoeg. Zo als zaterdag teger. NSW, maar het scoreverloop ont wikkelde zich zo gunstig, dat Noordwijk (zonder vakantie ganger Bogers en de geschor ste Wendt) zich de nodige slordigheden kon permitte ren en het geheel meer en meer het karakter kreeg van een onbevangen sparring- partij. Alsof zij enige be schutting tegen de klimatolo gische omstandigheden zochten, zó dicht bleven de bezoekers bij elkaar, uiter aard kort in de buurt van hun doelman Jakob van der Ree. Noordwijk wilde de offensie ve plicht niet verzaken, maar in de eerste twintig minuten kwam Van der Ree alleen in verlegenheid bij drie goed in- swingende corners van Jos Marijt. Totdat in de 21ste minuut de rijkst begaafde Noordwijkers wat theoretische wenken in de praktijk ten uitvoer brach ten. Bakker brak uit over de vleugel, leverde een zuivere trekbal af die door Gerlof even hard als fraai werd inge kopt: 1—0. Vergeleken bij de ze twee valt Klaas Vink in het niet, terwijl een half jaar gele den na het vertrek van 'mees- terspits' Bröring toch alle Noordwijkse hoop op hem was gevestigd. De dit keer door de absentie van Bogers opnieuw in de basis opgeno men junior komt in kansrijke situaties niet tot een besluit In zijn geval lijkt de wederop standing van Noordwijk zich in te snel tempo te hebben voltrokken. Daar tegenover staat dat de an dere invallers het goed doen. René van Hensbergen die za terdag bescheiden op het middenveld rondwaarde, scoorde goed in zijn eerste wedstrijden; tegen NSW was de doelpunteneer ook weggelegd voor Jan Siem Klinkenberg. Een minuut na "de openingstreffer kostte het de rechtsback weinig moeite in vrijstaande positie na mis tasten van de NS W-defen sie, een corner van John Ma rijt tot 2-0 om te buigen. Afwezigheid NSW gaf direct de verdedi gende instelling op en kon eventjes pressie uitoefenen, omdat de Noordwijkse ver dedigers bij gebrek aan het aanspeelpunt Bogers moei zaam een aanval op konden bouwen. Zijn afwezigheid zou zich nadrukkelijk doen voelen in het verdere verloop van de wedstrijd. Er was wei nig lijn te bespeuren in de Noordwijkse aanval. Ook zou blijken dat NSW in het of fensief nog best uit de voeten kon, maar in de afwerking minder dan zelden tot een doelgericht schot kwam. Vrijblijvend rommelden Noordwijk en NSW voort, met welgeteld nog drie aan trekkelijke momenten. Eerst voor rust. Klaas Vink schoot na een foutieve terug speelbal van Dick Pleit voor open doel op de paal, John Marijt kwam in de rebound even ver. Bijna een kwartier na de rust legde John Marijt uit een corner de bal op de bol van Siem van Beveren, die kort onder de lat roos trof (3-0) en tot slot was er, twin tig minuten voor het einde, een 'verrukkelijke' mistrap van de uitglijdende Van der Ree. Opnieuw voor een verla ten doel, echter in moeilijke hoek, kromde Vink de bal juist over. GERARD HAVERKAMP LONDEN (Reuter) Liverpool stapt met zeven-mijlspassen op het Engel se voetbalkampioenschap af. Zaterdag vermocht zelfs Europees beker houder Aston Villa "the Reds" niet af te remmen. Liverpool won de moeilijke uitwedstrijd overtuigend met 4-2. Vijf doelpunten vielen in de eerste helft. De spanning bleef er tot de laatste minuten in. In de slotfase stelde Ian Rush Liverpools zege veilig. De eerste helft was sensa tioneel. Liverpool nam binnen een half uur een voorsprong van 3-0 door doelpunten van Hodg son, Dalglish en Kennedy. Villa vocht echter terug en ging rusten na doelpunten van Walsh en Wi the. Door deze overwinning behield Li verpool vijf punten voorsprong op Manchester United en Not tingham Forest. United kwam, nu tegen Swansea, weer eens niet verder dan 0-0. Forest zege vierde bij Norwich door een doelpunt van Hodge, dat al na 22 seconden viel. Watford schoof op naar de vierde plaats door een overwinning met 2-1 op Ipswich Town. Jenkins en Taylor scoorden voor Watford, Mariner voor Ipswich. Na drie nederlagen won West Ham Uni ted weer eens: 2-1 bij Notts County. De 18-jarige Dickins opende de score voor West Ham. Hunt zorgde voor het tweede doelpunt en Worthington scoor de voor Notts. Tottenham Hot spur troefde Birmingham City af: 2-1. West-Duitsland Fortuna Köln is de enige niet-Bun- Herfsttitcl desligaclub in de kwartfinales van het Westduitse bekertoer nooi. Fortuna verraste afgelopen dinsdag Eintracht Braunschweig met 1-2. Stadgenoot FC Köln, de ploeg van Michels, liet zich niet verrassen en won met 5-1 van Stuttgarter Kickers. Naast de twee Keulse ploegen spe len Borussia Dortmund, Borus- sia Mönchengladbach, Hertha BSC, VFB Stuttgart, VFL Bo- chum en Schalke'04 of Arminia Bielefeld in de volgende ronde. Het duel tussen Schalke en Bie lefeld werd zaterdag niet beslist. Na de normale speeltijd was de stand 1-1, na de verlenging 2-2. De wedstrijd wordt overge speeld. Schalke nam de leiding door Bernd Dietz, maar zeven minu ten voor tijd maakte Grillemeier gelijk. In de verlenging had Bie lefeld de betere conditie en leek de zaak beslist toen Ewald Lie- nen voor 1-2 zorgde. Vier minu ten later mocht Schalke een strafschop nemen toen Riedl de Turk Tüfecki neerhaalde. Abel schoot raak. Stuttgart haalde de volgende ron de gemakkelijk door amateur club Wormatia Worms te ver slaan. Het werd 4-0 door doel punten van Algöwer, Kelsch en Reichert (2). Kansloos was ook de andere amateurclub 1860 München tegen VFL Bochum: 1- gen een rode kaart. Loggie was matchwinner voor Lierse tegen Lokereit 1-0. Lokeren stond meer dan een uur met tien man op het veld, omdat de IJslander Gudjohnsson de rode kaart had gekregen. ZÜRICH - In maart 1983 wijst de eindronde van het we* het dagelijks bestuur van de reldkampioenschap voetbal FIFA tijdens een zitting in in 1986. De FIFA zal een keu- Stockholm de kandidaat ze maken uit vier landen: aan voor de organisatie van Brazilië, Mexico, Canada en de Verenigde Staten. De FI FA eist van de kandidaat een schriftelijke garantie- verklaring van de regering. LEIDEN - Diverse voetbalploegen uit de Leidse regio kwamen het afgelopen weekeinde in oefen duels in actie. De karakteristie ken: Quick Boys-Sparta 2 1-3 De Katwijkers waren zo teleurge steld over het afgelasten van de wedstrijd tegen RB, dat de eerste helft van dit oefenduel aan de ploeg voorbij ging. Bij rust keek het elftal van interim-trainer Mo lendijk dan ook tegen een 0-3 achterstand aan. Na de pauze zet te Quick Boys zich wel voor de volle honderd procent in. Verder dan een goal van Jaap van Duyn kwamen de Katwijkers niet. RCL-Roodenburg 1-1 Zonder Richard Klein en Hennie Koet had Roodenburg lange tijd uizicht op een oefenzege. Via Henry Pouw was de Kooiclub verdiend op voorsprong geko men, maar na een kwartier in de tweede helft moest de ploeg het initiatief laten aan RCL, dat ook met de nodige invallers speelde. Cees Ruis (opnieuw als spits ge posteerd) scoorde vlak voor tijd de gelijkmaker. FC Lisse (zat.HRijnsburgse Boys 1-2 Via een benutte strafschop van Rob Suttorp (hands van Johan de Kroon) kwam FC Lisse op voorsprong. Jan Hogewoning maakte echter nog voor de rust gelijk. Rob Gillissen scoorde in het tweede part 1-2. Arie van Dijk en Rob Gillissen raakten nog het houtwerk. FC Lisse (zond.)-Zwagersdijk 2-2 FC Lisse kwam niet verder dan een deling tegen de vierdeklasser uit Noord Holland. Martin Meiland en Wim van Beek waren succes vol voor de Lissenaars. Blauw Zwart-HBS 8-1 De Wassenaaarders waren uiter mate produktief tegen de Haagse derde klasser. Ruud van der Vel de nam vier doelpünten voor zijn rekening. Ruud Timmer en Frank Karremans (beiden twee maal) scoorden de resterende treffers. PARIJS (AFP) - Oswaldo Ar diles zal op korte termijn te rugkeren naar Tottenham Hotspur. De Argentijnse in ternational was in verband met de Falkland-oorlog door de Londense club uitgeleend aan Paris-Salnt-Germain. Met de komst van de Joego slavische international Su sie heeft Parls-SG evenwel een buitenlander teveel in dienst, waardoor de terug keer van Ardiles naar zijn eerste werkgever versneld wordt. Naast Ardiles en Su sie speelt ook Kees Kist bij de Parijse club. Geruchten, als zou Barcelona pogingen in het werk stellen Ardiles voor de termijn dat Maradona is uitgeschakeld aan zich te binden, worden in Parijs ontkend noch be vestigd. Van Londense zijde heeft Tottenham Hotspur la ten weten niets voor een der gelijke transactie te voelen. Standard Luik heeft bij het beha len van het Belgische herfstkam- pioenschap niet bepaald over tuigd. Tegen het laag geklasseer de Winterslag werd moeizaam 1- 1 gespeeld. De degradatiekandi daat was zelfs de betere ploeg. Standard kwam fortuinlijk aan de leiding toen Winterslags ver dediger Kaes zijn eigen doelman verschalkte. Heyligen maakte nog voor de rust gelijk. Na rust verdedigde Standard de remise- stand. Bij het afsluiten van de eerste com petitiehelft kwam er ook een ein de aan de successenreeks van Waterschei. De ploeg van o.a. Adrie van Kraay verloor bij Kort- rijk met 2-0. Kortrijk won de wedstrijd door doelman Van der Schommen. Hij verdedigde min of meer alleen de vroege voor sprong. Anderlecht won met 3-1 bij Antwerp. De drie doelpunten van Van Himsts formatie kwa men op naam van de internatio nals Erwin van den Bergh, Ludo Coeck en Alex Czemiatynski. Van der Linden scoorde tegen. Club Brugge ging in Luik tegen Club rusten met een achterstand van 0-2. Guy Frangois en Roger Henrotay scoorden tijdens een door de wind gedragen offensief. Na de pauze profiteerde Brugge van de wind en kwam terug tot 2-2 door Guy Dardenne en Jan Ceulemans. De slotfase was grimmig. Oud-PSV'er Frangois en oud-Alkmaarder Spelbos kre- ZÜRICH (AFP) - Semi- Profs zonder WK-ervaring zijn volgens de FIFA ge rechtigd deel te nemen aan het olympisch voet baltoernooi. Dat verklaar de voorzitter Joao Have lange vrijdagnacht in Zu rich na een vergadering van de wereldvoetbalor- ganisatie. Voor Nederland betekent dit standpunt dat in de kwalificatiewed strijden betaalde spelers opgesteld kunnen wor den. Met de verklaring neemt de FIFA stelling te gen in IOC-kringen gel dende opvattingen. FIFA en IOC verschillen al langer van mening over de interpretatie van de toelatingsnormen yoor de Olympische Spelen. De versoe peling van de amateurbepalin gen wordt volgens het IOC door de voetbaloranisatie te ruim geïnterpreteerd. Van zijn kant beticht de FIFA het Internatio naal Olympisch Comité van een enge, hypocriete opstelling. Inzet van de controverse is de vraag of een semi-beroepsvoet- baller mag uitkomen op de Spe len van 1984 in Los Angeles en eventuele volgende Spelen. De FIFA gaat van het standpunt uit, dat het IOC-congres in Baden- Baden de verouderde toelatings^ zodanig heeft bijgevijld, dat semi-profs wel degelijk tot de deelnemers mogen behoren. Met uitzondering van die categorie spelers, die eerder in WK-wed- strijden (kwalificaties/eindtoer- nooi) uitkwamen. Alle anderen, mits zij financieel niet voor hon derd procent afhankelijk zijn van het voetbal, zijn volgens de FI- FA-uitleg van artikel 26 van het olympisch handvest in het olym pisch voetbaltoernooi inzetbaar. Daarvoor creëerde de FIFA zelfs de status van "olympisch" voet baller naast de gangbare be roepsvoetballer. In voetbalogen wordt de olympische voetballer min of meer gelijk gesteld met de staatsamateur, alleen wordt het begrip staat vervangen door club. Het IOC heeft een andere bril op en kijkt wat conservatiever tegen de materie aan. De toelatingscom missie onder leiding van de Westduitser Daume stelde kort geleden een aantal aanbevelin gen op, die de kansen op OS- deelneming van professionals of bij na-echte professionals aan het eindtoernooi lelijk op de tocht zette. Die aanbevelingen worden, nog voordat ze door het dagelijks be stuur van het IOC in behande ling zijn genomen, door de FIFA scherp getackeld. Havelange stelde in Zürich kort en bondig, dat het IOC met oogkleppen op loopt, indien het semi-beroeps- voetballers verbiedt deel te ne men aan het olympisch toernooi. "Wat te denken van basketbal lers, volleyballers, skiërs, wiel renners, boksers, atleten. Die zijn allemaal voor een deel of ge heel afhankelijk van hun sport en worden desondanks geen strobreed in de weg gelegd. Waarom dan een uitzondering voor de voetballer?", vroeg de Braziliaan zich af. Havelange ondersteunt het voor stel van zijn vice-voorzitter Her man Neuberger. De Westduitser is voorstander het olympisch toernooi te laten spelen door lan denploegen tot 23 jaar. Havelan ge: "In 1984 zullen wij op ons congres hieromtrent positieve aanbevelingen doen. Indien ons voorstel wordt aangenomen, zal dat mogelijk in 1988 in Seoel in werking treden".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14