m Weer betoging in Paramaribo Akkoord Spanje- VS laat op zich wachten 'SSL. Crisissfeer in Europese Gemeenschap Massaal protest ontaardt in rel in Buenos Aires "Alle vreemde troepen moeten Libanon uit" Vooral vrouwen en honderden jongeren Z.-Afrika wil Lesotho schade niet vergoeden Populariteit Mitterrand fors gedaald Parlement torpedeert oplossing Brits begrotingsvraagstuk VRIJDAG 17 DECEMBER 1982 Buitenland NEW YORK (AFP) - De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft zich gisteren een stemmig uitgesproken voor te rugtrekking van alle buitenland se troepen uit Libanon. Met 145 stemmen, waaronder die van Israël, aanvaardde de alge mene vergadering een resolutie van 28 landen (waaronder Liba non, de lidstaten van de EG en de Verenigde Staten) die vraagt om "een strikte eerbiediging van de integriteit, de soevereiniteit en de politieke onafhankelijk heid van Libanon" en die steun toezegt aan de inspanningen van de regering in Beiroet om haar gezag uit te breiden tot het gehe le gebied van de staat Libanon. De Israëlische afgevaardigde, Ye- Algemene vergadering VN: huda Blum, zei in zijn Stem verklaring dat niets in deze reso lutie "afbreuk doet aan het recht van Israël te eisen dat elke toe komstige regeling in Libanon blijvend en effectief vijandige ac ties vanaf Libanees gebied ver hindert tegen Israël en zijn inwo- De algemene vergadering nam nog twee resoluties aan: De eerste (aangenomen met 138 stemmen tegen 1 -Israël) "ver oordeelt het in beslag nemen door het Israëlisch leger, tijdens de bezetting van Beiroet, van ar chieven en allerlei documenten over de Palestijnse geschiedenis en cultuur, die eigendom waren van het "Palestijns onderzoeks centrum" en vraagt Israël ze aan de Unesco terug te geven. De tweede betreurt "het door be paalde staten - in strijd met een resolutie van de Veiligheidsraad van 1980 - naar Jeruzalem over brengen van hun diplomatieke vertegenwoordiging" en vraagt deze landen de genoemde resolu tie te eerbiedigen. Deze resolutie werd aangenomen met 137 stem men tegen 1 (Israël) met 4 ont houdingen, waaronder de Ver enigde Staten. Opnieuw strijd N.-Libanon BEIROET (UPI/Reuter) - In de Noordlibanese havenstad Tripoli zijn gisteren opnieuw gevechten uitgebroken waarbij drie men sen om het leven kwamen en vyf anderen werden gewond. In de stad. die onder contróle staat van Syrische troepen, was woensdag door bemiddeling van een hoge Syrische delegatie onder leiding van de ministers van defensie en buitenlandse zaken een staakt- het-vuren tot stand gekomen. Uit politiebronnen werd vernomen dat de vuurgevechten met mor tieren en machinegeweren uit braken in de rivaliserende arme wyken Bab Tebbaneh en Baal Mohson. PARAMARIBO (GPD) - Een grote groep Surinamers heeft voor de tweede achtereenvolgende dag in Paramaribo betoogd tegen de gewelddadige dood van vijftien Surina mers door het militair bewind vorige week dinsdag nacht. Ondanks het samenscholingsverbod verzamelden zich gisteren evenals woensdag in eerste instantie een honderdtal vrouwen in rouwkleding aan de rand van het centrum van Paramaribo. Na een stille tocht langs de Ameri kaanse ambassade trok de stoet in de richting van de Nederland se ambassade die in het centrum van de stad is gelegen. Hier wer den de demonstranten tegenge houden door agenten. Via een omweg bereikten zij uiteindelijk toch het Onafhankelijkheids plein. Ondertussen hadden zich honder den jongeren aangesloten bij de demonstratie, terwijl personeel van winkels en bedrijven langs de kant van de weg hun steun be tuigden. De vrouwen deelden ook pamfletten uit ondertekend met „Vrouwen van Suriname". Hierin wordt opgeroepen tot een algemene staking en sluiting van de scholen. Ook werden er leu zen geroepen als „Weg met Bou- terse" en „Weg met Cuba". Oproerpolitie Agenten die de vrouwen probeer den tegen te houden, werden Dodental van Ulster nu 17 BELFAST (UPI) - In Ulster is nog een slachtoffer van de aanslag van 6 december op een discobar in het Noordierse Ballykelly overleden. Met het bezwijken van het 21-jarige barmeisje Patri cia Cook aan de opgelopen ver wondingen steeg het dodental tot 17. Bij de bomexplosie in de bar kwamen 11 Britse militairen om en vielen er 66 gewonden. Zware pijp Neil Siano uit New York stak toen hij al midden vyftig was zijn eerste sigaar op. Dat be viel hem zo goed dat hij "aan de sigaar" bleef. Maar na en kele dagen moest hij wegens hevige darmstoornissen in een ziekenhuis worden opge nomen. Een onderzoek van de bewuste sigaren bracht een darmparasiet aan het licht die Siano bij het roken moest hebben binnengekre gen. Omdat Siano vindt dat hij wel een hele zware pijp heeft ge rookt, eist hij nu een schade vergoeding van twee miljoen dollar. Kat in trek Nadat de Chinese leider Mao Zedong huisdieren als "bur germansgewoonte" had be stempeld, maakten veel Chi nezen hun katten en honden af. Nu zijn katten weer zeer in trek, als rattenjagers. In Chi na heerst een rattenplaag en de knaagdieren vallen zelfs kleine kinderen aan. De prij zen van katten zijn nu ver tienvoudigd. Simpele redding De helft van de 40.000 kinderen die volgens Unicef dagelijks sterven kunnen worden ge red door een heel simpel mid deltje: water, één schep zout en acht scheppen suiker. De ze oplossing bestrijdt de meest voorkomende dood soorzaak in Derde Wereldlan den: vochtverlies als gevolg van ingewandsinfectie. Liever de nor in De 93-jarige Amerikaanse Isa Mae Lang blijft liever in de gevangenis dan dat zij naar een bejaardenhuis gaat. Me vrouw Lang vermoordde in 1935 haar hospita. De gevan genisstraf die zij daarvoor kreeg, liep in 1969 af. Maar ze pleegde opzettelijk misdrij ven om weer in de gevange nis te komen. Nu moet zij in februari haar 'veilige cel' ver laten. De directie heeft al een plaatsje in een bejaardenhuis voor haar. Maar mevrouw Lang verzet zich met hand en tand tegen haar vrijheid. omarmd en weggeduwd, waarna de stoet bij de Lim a Postraat, waar de Nederlandse ambassade is gelegen, stuitte op een cordon van oproerpolitie gewapend met helmen, schilden, knuppels en geweren. Toen er een traangas granaat werd afgevuurd, gooiden jongens met stenen. Hierop schoot de politie enige losse flod ders af. Opvallend is dat de militairen zich woensdag noch donderdag heb ben laten zien by de demonstra ties van de vrouwen, die volgens omstanders voortkomen uit alle etnische groeperingen en leeftij den. Eén van de vrouwen meld de dat zij van plan waren pas te stoppen met de betogingen wan neer Bouterse verdwijnt. Ze ver telde verder dat de groep geen leidster kent en telefonisch ver gadert over de te volgen taktiek. Tot de sympathisanten van de demonstrerende vrouwen beho ren vooral jongeren en studenten die nu al vier weken geen onder wijs meer hebben gehad. Een journalist van de Surinaamse televisiestichting, de STVS, deel de desgevraagd mede dat hij van het leger opdracht heeft gekre gen geen beelden te maken van de demonstratie. De nationale voorlichtingsdienst van Surina me heeft inmiddels meegedeeld dat het weer rustig is in de stad en dat de toestand onder contro le is. Verder werden geen nadere mededelingen verstrekt. Maar volgens andere bronnen zouden zich later op de middag (Sur. tijd) op verschillende plaatsen in de stad kleine groepjes demon stranten hebben gevormd die door de politie nauwkeurig in de gaten worden gehouden. Wel deelde de nationale voorlich tingsdienst mede dat sinds giste ren de grenzen met de buurlan den Guyana en Frans-Guyana of ficieel weer zijn opengegaan na dat eerder deze week het lucht ruim reeds was heropend voor de KLM en de SLM. Amerikaanse B-52 stort neer in Californië SACRAMENTO (AP/AFP) - Het staartdeel van een B-52 bommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht steekt spookachtig uit boven de ro kende puinhopen van het toestel, dat gisteren neer stortte. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Was hington deelde mee dat de strategische bommenwerper geen kernwapen aan boord had. De gehele negenkoppige be manning is bij het ongeluk in de buurt van Sacramento (Californië) om het leven ge komen. NEW YORK (AFP/DPA) Zuid-Afrika beschouwt de resolutie, waarin de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties deze week de regering in Pretoria veroordeelde voor de overval in Lesotho en haar opdroeg scha devergoeding te betalen als "buitengewoon eenzijdig". Dit heeft de Zuidafrikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties vandaag in New York verklaard. David Steward hield de raad voor, dat Pretoria Lesotho gewaarschuwd had dat het niet zou toestaan dat "terroristische groepen" zich daar voorbereidden op een aanval op Zuid-Afrika en dat Lesotho de gevol gen onder ogen zou moeten zien. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat Zuid-Afrika er niet over peinst de schadevergoeding te betalen. BUENOS AIRES (AFP/Reuter) - Een betoging van 100.000 Argen tijnen in Buenos Aires is gister avond in rellen geëindigd toen de politie de demonstranten met traangas uiteendreef. Gedurende twee uur hadden de deelnemers aan "de mars van het volk voor de democratie" vreedzaam be toogd. De lucht van het Plaza de Mayo en het regeringsgebouw was bege ven van traangas. Politie agenten te paard traden op tegen een groep betogers die het regeringspaleis wilde naderen, terwijl de presidentiële garde po sitie betrok om hen op afstand te houden. Tot de "mars van het volk" was op* geroepen door een samenwer kingsverband van politieke par tijen (Peronisten, radicalen, christen-democraten en vooruit- strevenden). Bij het begin van de mars maakten de partijen de tekst bekend van een verklaring die ze aan de militaire regering onder generaal Reynaldo Bigno- ne hebben gestuurd. Ze vragen daarin de militaire junta - die sinds maart 1976 aan de macht is - om de macht vóór ok tober 1983 over te dragen aan een burgerregering. Bij herhaling he- ben de strijdkrachten aangekon digd dat ze in het laatste kwar taal van 1983 verkiezingen willen laten houden, waarna ze uiterlijk in maart 1984 de macht terug zul len geven aan een burgerrege ring. Verder verlangen de politieke par tijen "een rechtvaardige en con troleerbare oplossing voor het probleem van de verdwenen per sonen", vrijlating van de mensen die zonder vorm van proces ge vangen zitten en opheffing van de staat van beleg - die sinds 6 november 1974 bestaat en de mo gelijkheid biedt mensen te arres teren zonder ze vervolgens te be rechten. Bij de rellen na de demonstratie is één dode gevallen en raakten 15 betogers en vier politie-agenten gewond. Er zyn ongeveer 120 personen aangehouden, zo heeft het hoofd van de politie in Bue nos Aires meegedeeld. De staatssecretaris van binnen landse zaken, generaal Horacio Cerda, stelde een groep van "3.000 in de demonstratie bin nengedrongen, goed georgani seerde personen" aansprakelijk voor de rellen na de manifestatie. Hy erkende dat de organisatoren hun best hadden gedaan de de monstratie vreedzaam te doen verlopen. De partijen hadden zich eerder krachtig gedistan tieerd van de rellen die zich bij de regeringsgebouwen voorde den. Tydens het tweedaags bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz aan Madrid, heeft één thema centraal ge staan in zyn gesprekken met door Gerrit-Jan Hoek zyn Spaanse collega Moran en met premie Felipe Gonza lez: de ratificatie van het bila terale defensieverdrag tussen Sparye en de VS, onderte kend op 2 juli jl. maar nog niet door het Spaanse parle ment bekrachtigd. „Er be staan geen fundamentele me ningsverschillen die ratifica tie in de weg staan", verklaar de Shultz tijdens een pers conferentie aan het slot van zyn bezoek. Desondanks ziet het er niet naar uit, dat op korte termyn een definitief akkoord te ver wachten is. Van Spaanse kant is Shultz te kennen ge geven dat er flink aan de oor- spronkelyke tekst gesleuteld zal moeten worden, voordat de socialisten hun fiat zullen geven. Met name wil de nieu we regering elke verwijzing in de tekst naar het Spaanse NAVO-hdmaatschap schrap pen. Verder wil Spaiye ook fundamentele wijzigingen aanbrengen ten aanzien van het gebruik van de vier Ame rikaanse bases op Spaans grondgebied en de melding van het transport van nu cleaire wapens. Ook zouden de Spanjaarden graag zien dat de VS hun mi litaire basis van Torrejon de Ardoz, gelegen op 15 kilome ter afstand van Madrid, zou den verplaatsen naar een minder dichtbevolkt gebied van Spanje Dit om te voor komen dat by een eventuele Russische aanval op de basis van Torrejon de Ardoz tege lijkertijd de Spaanse hoofd stad een doelwit van de Rus sische SS-20-raketten zou zyn. Uiteraard komt straks het om streden Spaanse NAVO- standpunt niet op de agenda. Al liet Shultz zich zeer voor zichtig en diplomatiek uit over het door Sparye aange kondigde referendum en het besluit voorlopig de integra tie van Sparye in het militaire NAVO-apparaat te bevriezen. „De NAVO-kwestie is een in terne Spaanse aangelegen heid, waar het Spaanse volk zelf over moet beslissen", al dus Shultz, die echter tege- lyk aanstipte dat het Spaanse NAVO-lidmaatschap positief zal zijn, niet alleen voor Spanje maar ook voor de Noordatlantische Verdrags Organisatie. Indirect gaf Shultz aan welke negatieve consequenties er aan een eventuele Spaanse uittreding zullen zitten: „De modernise ring van de Spaanse stryd- krachten valt alleen maar te realiseren in NAVO-ver band". Volgens insiders is die hint be doeld om het Spaanse leger onder druk te zetten een dui delijker pro-NAVO-stand- punt van de Spaanse rege ring af te dwingen. Welinge lichte kringen in Madrid in terpreteren de afwachtende houding van de Spaanse so cialisten echter als een onder deel van de strategie van de nieuwe regering om een bete re uitgangspositie te creëren in de onderhandelingen over het Spaanse NAVO-bdmaat- schap: Amerikaanse steun om de soevereiniteit over Gi braltar te herwinnen, garan ties dat de VS de Spaanse en claves Ceuta en Meblla zullen beschermen in geval van een Marokkaanse aanval en een prominentere rol voor het Spaanse leger in de verdedi gende taken van de NAVO van het westelijk deel van de Middellandse Zee. PARIJS (AFP) - De populariteit van president Francois Mitterrand is tussen eind september en eind november flink gedaald Terwijl bij een opiniepeiling eind september nog 54 procent van de ondervraagden het optreden van het sociahstische staatshoofd positief beoordeelde, daal de dit percentage nu tot 48 Het percentage ontevredenen steeg in die zelfde periode van 38 tot 41 Het bnks georiënteerde dagblad "Le Matin de Pans" publiceerde giste ren de resultaten van een steekproef van het Franse instituut Louis Harris. Ten aanzien van de socialistische premier Pierre Mauroy gaf nu 46 pro cent van de 1.000 ondervraagden te kennen vertrouwen in diens beleid te hebben. In september was dat 49 procent, terwyl het percentage ontevredenen toenam van 36 tot 39. De gebieden waarop de Fransen het meeste vertrouwen in het kabinet hebben, zyn de stryd tegen de sociale ongelykheid (48 procent) en het buitenlands beleid (46 procent), terwyl de ondervraagden het minste fiducie hebben in het regeringsbeleid ten aanzien van de voorlichting en de televisie (28 procent), aldus het onderzoek Onder de communistische kiezers is het vertrouwen in het kabinet fors gedaald - van 82 procent in jub, augustus en september tot niet meer dan 64 procent eind november. De Franse regering bestaat uit 29 socia- bsten en vier communisten, terwyl de met de sociabsten verbonden "beweging van links-rddicalen" (MRG) en de 'beweging van democra ten" (MVT-DEM) elk over een ministerspost beschikken. BRUSSEL - De Europese Ge meenschap zit met de handen in het haar. De voortgaande machtsstrijd tussen Europees Parlement en Europese minister raad heeft een crisis veroorzaakt in Europa, waarvoor niemand voorshands een uitweg weet. In een demonstratie van pobtiek zelfbewustzijn en frustratie over de „gierigheid" van de Europese ministerraad voor de uitgaven in 1983, namen de Europarlementa riërs een vergaande besbssing. Met 258 tegen 79 verwierpen zij gisteren de door de ministerraad ingediende aanvullende begro ting voor 1982, die bedoeld was om Groot-Brittannië 1,9 miljard gulden terug te betalen omdat het land eerder te veel aan Euro pa heeft bijgedragen. Het Parlement haalde daarmee een streep door de oplossing van de Britse begrotingsproblematiek, die de Europese Gemeenschap al vanaf 1979 van de ene crisis in de andere gestort heeft en die nu met veel pyn en moeite geregeld leek voor dit jaar. Bonden raakte gisteren in rep en roer. „We zul len ons geld krijgen", voorspelde premier Thatcher dreigend, en er werd druk gespeculeerd over na tionale Britse maatregelen om dat te bereiken. Het Europees Parlement had de goedkeuring van de uitkering aan de Britten gekoppeld aan meer toeschietelijkheid van de ministerraad voor de begroting voor 1983. Toen daarover na 17 uur onderhandelingen in Straatsburg geen akoord moge lijk bleek, boorde het parlement de Britse begrotingsoplossing in de grond. Weinig bet het zich daarbij gelegen liggen aan de waarschuwing van de vice-voor- zitter van de Europese Commis sie, Tugendhat, die zei: „Een ver werping opent een nieuwe ern stige crisis in de Gemeenschap, een crisis die in niemands belang is, die geen overwinning is voor de Europese pobtiek, maar een overwinning voor de koppigheid van de Europese instellingen". Koppigheid Koppigheid heeft het Britse begro tingsprobleem langdurig be- heersd. Het probleem ontstond doordat het overgrote deel van de Europese uitgaven aan land bouw besteed wordt, en de Brit ten daarvan met hun geringe landbouw te weinig profiteren. Onder de leuze: „Ik wil mijn geld door Ferry Mingelen terug", heeft een koppige pre mier Thatcher langdurig en met succes teruggave bevochten van een deel van de gestorte gelden. De beste manier om Groot-Bnttan- nié tegemoet te komen, zo vindt iedereen, is een meer evenwich tig Europees beleid, waarin min der aan landbouw en meer aan andere nuttige zaken wordt uit gegeven, zoals de bstryding van de werkloosheid. Daarvan zou Groot-Bnttanniè meer profite ren. Gebrek aan geld, tyd en de sterke landbouwlobby's in Euro pa hebben er echter toe geleid dat deze waarlijk Europese aanpak van het probleem tot nu toe onvoldoende van de grond is gekomen. Vandaar het besluit om het geld dan maar diroct naar Groot-Bnttannië terug te slui- Het Europese Parlement richt op dit punt met name zyn kritiek. Het vindt dat de Europese bdsta- ten op deze manier de byl zetten aan de wortel van de Europese samenwerking Europa gaat er aan kapot als alle landen precies hun inkomsten en uitgaven na zitten rekenen, zo vindt het Par lement Zuur De indruk bestond ovengens dat het Parlement zyn op zichzelf te rechte principiële bezwaren te gen de oplossing van de Britse problemen nog wel wat had wil len insbkken indien de minister raad royaler was geweest ten i de uitgaven in 1983 Op een begroting van zo'n 57 mil jard gulden wenst het Parlement voor de bestrijding van de hon ger en de jeugdwerkloosheid zo'n 360 mihoen meer uit te ge ven. De Raad weigerde het Parle ment hierbij voldoende tege moet te komen, en de atmosfeer raakte zo verzuurd dat het Parle ment weinig moeite meer had dan de Raad daar te treffen waar dat het gevoebgste aan zou ko men, namelyk bij de stortingen voor Groot-Bnttannië. De stemming m de Raad werd be paald door een weinig handige Duitse bewindsman, die zich in eerste instantie op Frans sleep touw bet nemen en pas te laat doorkreeg dat deze koers tot een groot conflict zou leiden. De Fransen hebben zich steeds ver zet tegen teruggave van geld aan de Britten en zich daar eigenlyk schoorvoetend by neergelegd Terwyl het Europese Parlement gisteren in feeststemming ver keerde over de betoonde politie ke moed. beraadde men zich op de Europese hoofdkwartieren in Brussel over de manier waarop een weg uit de crisis kan worden gevonden. In ambtelyke kring was het optreden van het Parle ment al eerder als .machtsmis bruik" afgewezen „Zolang de Europese Gemeenschap een sa menwerking van zelfstandige re geringen is. moet je je soms in, naar buiten toe en Europees ge zien, afzichtelyke bochten wrin gen om oplossingen te vinden. Het Parlement heeft de taak de zaak echter van de binnenkant te hoordelen, wetend dat er geen andere mogelykheid is", zei een hoge Europese diplomaat. Het Parlement vond het dit keer kennelyk de tyd om die binnen kant maar te vergeten en de ei gen positie naar buiten toe tegen over de overmachtige Europese Ministerraad weer eens te mar keren. Met de verkiezingen van 1984 al wat dichterby kan dat nooit kwaad, zo redeneerde men in Straatsburg.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9