Eigen bijdrage geneesmiddelen wordt gewijzigd Hulp Suriname opgeschort Onderzoek naar 'lek' bij BVD C W est-Duitsland vraagt om vrijlating "twee van Breda" Bewoners gifwijk Hengelo ongerust Provincie zoekt naar andere opslagplaatsen Visitatie gedetineerden na elk bezoek verboden Thuishulp gehandicapten gegarandeerd Kerncentrale gerepareerd Sowjet-Unie probeert kernwapendiscussie te beïnvloeden" Kamer wil opheldering gasleiding VRIJDAG 17 DECEMBER 1982 Binnenland AMSTERDAM (ANP) - Gedetineerden in het huis van bewaring De Weg in Amsterdam hoeven zich niet meer iedere keer te ontkleden voor onderzoek wanneer zij bezoek hebben ontvan gen. Vanaf 1 februari volgend jaar moet het afgelopen zijn met het stelselmatig en zonder aanzien des persoons onderzoeken van alle gedetineerden in De Weg. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W.J. Borgerhoff Mulder besloten in het kort geding dat door stich ting De Weg - een belangenbehartigingsorgarusatie van gedeti neerden - tegen de directie en de overheid was aangespannen. Met dit geding wilde de stichting een eind maken aan de "nauw keurige onderzoeken aan kleding en lichaam, soms een paar maal per dag". De uitspraak van de rechter wordt pas na 1 februari van kracht. Voorlopig dienen in alle inrichtingen nog de geldende regels betreffende de onderzoeken gehandhaafd te blijven, zo maakte de staatssecretaris van justitie kort geleden bekend. Verwacht wordt dat begin volgend jaar een nieuwe wettelijke re geling zal komen, waarbij het stelselmatig onderzoeken van de gedetineerden van de baan zal zijn. BONN (GPD) - De regering van West-Duitsland zal een beroep doen op de Nederlandse regering om de twee nog in Breda gevan gen zittende oorlogsmisdadigers Klaus Fischer en Ferdinand Aus der Fünten spoedig vrij te laten. Aan Italié wordt hetzelfde ge vraagd voor de daar vastzittende Walther Raeder. Tenslotte zal een beroep op de Sowjet-Unie worden gedaan haar weerstand op te geven tegen de vrijlating van Rudolf Hess, die nog als eni ge in de geallieerde militaire ge vangenis in Berlijn-Spandau zit. De staatssecretaris van buitenland se zaken, Alois Mertes (CDU), heeft verklaard dat de regering gevolg zal geven aan een een stemmig geformuleerd verzoek van de Bondsdag om zich uit hu manitaire overwegingen nog een keer bij Italië. Nederland en de Sowjet-Unie in te zetten voor de vrijlating van de genoemde oor logsmisdadigers In het verleden is dit al meer ge daan. Als een van zijn laatste ambtshandelingen heeft de ex- bondskanselier Helmut Schmidt nog een brief aan de vier mo gendheden van Berlijn geschre ven om de 88-jarige ex-plaatsver vanger van Hitier, Hess, vrij te la ten. Dit is tot nu toe niet ge beurd, omdat de Sowjet-Unie weigerde. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zouden er geen bezwaar tegen hebben Hess uit de gevangenis te ontslaan. De huidige staatssecretaris Alois Mertes heeft al als Bondsdaglid met vrij grote regelmaat de zaak van de gevangen zittende oor logsmisdadigers in de openbaar heid gebracht. Mertes is uit „menselijke overwegingen" voor vrijlating van de veroordeelden, die al zo'n 35 jaar zijn opgesloten. In de Bondsrepubliek Duitsland wordt vooral veel aandacht be steed aan de affaire Rudolf Hess. Er is een speciaal comité opge richt dat zich inzet voor zijn vrij lating en bijvoorbeeld regelma tig paginagrote advertenties laat afdrukken. Gewelddadige neo nazi's dreigen al lang met gijze lingen ten einde de vrijlating van Hess af te dwingen. HENGELO (ANP) De ongerustheid onder de bewoners van de Hengelose wijk Old Ruitenborgh over de verontreiniging in hun buurt is gisteravond tijdens een informatiebyeenkomst nog ver der toegenomen Aanleiding voor de toenemende angst in de wijk is de mededeling van de provincie Overyssel, dat de bodemvervuiling met één meter diep onder de grond zit zoals aanvankelyk was aange nomen - maar slechts zo'n 35 centimeter. Verontrust zijn de bewoners ook, omdat de juiste omvang van de vervuiling niet vast staat. De autonteiten hebben de bewoners toegezegd dat het drinkwater in de wyk regelmatig zal worden gecontroleerd Verwacht wordt dat de resultaten van nader onderzoek naar be smetting over enkele maanden bekend zijn. In het grondwater van Old Ruitenborgh is een sterke concentratie zware metalen aangetroffen. In de bodem bevinden zich onder meer insectenbestrijdingsmiddelen. De autoriteiten verwachten dat de bedreiging van het woon- en leefmilieu in de wyk niet zo groot zal blijken. Groter is de vrees dat de giftige stoffen het vlakbij gelegen waterwingebied kunnen aantasten. UTRECHT (ANP) - Het ziet er naar uit, dat de door staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) aangekondigde eigen bijdrage van 1,25 gulden per geneesmiddel niet doorgaat. Het is nog onduidelijk of de maatregel helemaal van de baan is, of wordt gewijzigd. De staatssecretaris heeft vandaag een gesprek met de betrokken organsaties van apothekers (KNMP), huisartsen (LHV) en ziekenfondsen (VNZ). HAARLEM (GPD) - De provincie Noord-Holland heeft buiten Vel- sen een vijftal industrieterreinen op het oog, waar snel een opslag plaats voor laag- en middel radioactief afval kan worden ge realiseerd. Minister Winsemius van milieubeheer heeft gisteren in een gesprek met commissaris der koningin De Wit en gedepu teerde De Boer een indicatie ge geven van de eisen waaraan de opslagplaats moet voldoen. De Boer vindt die eisen niet erg hoog, hetgeen het zoeken naar een andere lokatie volgens hem gemakkelijker maakt. Gedeputeerde De Boer wilde zich niet nader uitlaten over de alter natieven voor Velsen-noord, ten einde onnodige onrust te voorko- Het volledige programma van ei sen, dat overigens nog een voor lopig karakter draagt, is nog steeds niet gereed. De omstreden lokatie van de opslagplaats in Velsen is uitgezocht op basis van het „redelijke inzicht" in de bou- aldus minister Winse- Gedeputeerde De Boer geeft de provincie 50 procent kans dat hy voor de vereiste datum, 1 februa ri, een alternatief voor Velsen- noord vindt. Zowel het provin ciebestuur als het gemeentebe stuur van Velsen vinden de door Winsemius uitgekozen lokatie voor de opslagplaats slecht. De WEERRAPPORTEN bezwaren zijn de ligging dichtbij de woonbebouwing en de versto ring van de economische ontwik keling van het industrieterrein. Het provinciebestuur beseft dat het in eigen gebied een ander ter rein moet zien te vinden, of schoon lokaties buiten Noord- Holland niet worden uitgesloten. Men hoopt dat de gemeente die het alternatief voor Velsen moet bieden, bereid is mee te werken. „Niemand zit te springen om die opslagplaats, we kunnen alleen de gemeente van de noodzaak proberen te overtuigen", aldus De Boer. De gemeente Den Helder is in ie der geval geen kandidaat voor de alternatieve lokatie. Deze ge meente bood eerder dit jaar aan het kernafval voor twee jaar op te slaan, in afwachting van een op lossing voor langere termijn zo als Velsen nu is. Dat was een een malig aanbod, aldus een woord voerder van de gemeente. Bo vendien heeft het ministerie bij nader onderzoek een lokatie van de opslagplaats in Den Helder af gewezen. Een woordvoerder van het minis terie wilde gisteren niet meer kwijt dan dat de zaak opnieuw wordt bekeken en dat er een me dedeling naar de Kamer zal gaan. De Kamer zou gisteren met de staatssecretaris over zijn plan discussiëren, maar dat is nu uit gesteld tot volgende week. De betrokken organisaties weten nog niet, wat de staatssecretaris precies van plan is. Wel hebben ze zich steeds - evenals de zie kenfondsraad - uitgesproken te gen een eigen bijdrage op ge neesmiddelen. In de eerste plaats omdat zo'n maatregel vooral mensen belast die veel medicijnen moeten gebruiken - chronisch zieken, bejaarden, ge handicapten en in de tweede plaats omdat de uitvoering ervan veel administratieve rompslomp vergt, die op zichzelf weer veel geld gaat kosten. De eigen bijdrage moet worden geind door de "afleveraars", dat wil zeggen de apothekers en de apotheekhoudende huisartsen. Die hadden zich daartoe bereid verklaard (zij het niet van harte), op voorwaarde dat de maatregel "uitvoerbaar" zou zijn. Toen de staatssecretaris overstapte van een bijdrage van één rijks daalder per recept naar een bij drage van 1,25 gulden per ge neesmiddel, liet de apothekers- organisatie direct weten, dat er een "puinhoop" zou ontstaan. De apothekers vinden het, afgezien van de praktische problemen, onrechtvaardig, dat mensen die veel moeten slikken ook veel moeten gaan betalen. DOMBURG - De zware storm van de afgelopen dagen heeft op een aantal plaatsen langs de kust geleid tot flinke duinafslag. Het grootste stuk duin werd weggeslagen bij Domburg op Walcher&i, waar over een a stand van 500 meter ruim 3 meter duin door de golven werd verzwolgen. Ook langs de Noord-Hollandse en Zuid- Hollandse kust verdwenen stukken duin, maar niet verontrustend volgens Rijkswaterstaat DEN HAAG (ANP) - Ouders van geestelijk of lichamelijk gehan dicapte kinderen in negen ge meenten die hun kind thuis ver zorgen, kunnen ook komend jaar rekenen op subsidie voor de hulp die zij daarby nodig heb ben. Staatssecretaris Van der Reijden van WVC heeft de vaste kamercommissie voor het ge handicaptenbeleid gisteren te kennen gegeven dat de berichten over afschaffing van die subsidie op een misverstand berusten. Op het nieuwe departement van welzijn, volksgezondheid en cul tuur zijn de ambtenaren tot de conclusie gekomen dat de negen ton subsidie die op de begroting zou hebben moeten staan voor "thuishulp" aan ouders van ge handicapten. per abuis niet in de begrotingsstukken was opgeno- De opluchting onder de betrokken ouders was groot na afloop van de vergadering met de staatsse cretaris. Als de subsidie uitgeble ven was, zouden de gehandicap te kinderen in een inrichting moeten worden geplaatst Dat is niet alleen een veel duurdere op lossing, maar de ouders zouden dat ook als een pijnlijke gebeur tenis hebben ervaren. DEN HAAG (GPD) - De maatrege len van de Nederlandse regering tot opschorting van de ontwikke lingshulp aan Suriname gelden zonder uitzondering voor alle projecten. Het is technisch niet uitvoerbaar onderscheid te ma ken tussen verschillende projec ten. Dit 2 dens het mondelinge overleg met de kamercommissies voor buitenlandse zaken en ontwikke lingssamenwerking. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken verklaarde dat het visum beleid voor Surinamers die naar Nederland willen komen is ver soepeld. Naast de militaire samenwerking tussen Nederland en Suriname, DEN HAAG (ANP) - De kerncentrale in Dodewaard zal enige maanden stil liggen in verband met reparatie en aanpassing van een koelwaterin- laat op het reactorvat. Die operatie zal 3 tot 4 miljoen gulden kosten. Tijdens dat werk zullen het personeel en de omwonenden geen bijzon der risico lopen. Dit heeft staatssecretaris mevrouw Kappeyne van de Copello gisteren in de Tweede Kamer geantwoord op vragen naar aanleiding van berich ten, dat de reparatiekosten aan de kerncentrale de rentabiliteit ver zou den overschrijden. Deze operatie hoort tot de normale bedrijfsvoering, zo verklaarde de be windsvrouwe. Dat er intussen splijtstaven in het reactorvat blijven zit ten zal geen bijzonder stralingsgevaar opleveren. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo regenbui 8 3 regenbui 8 2 sneeuwbui 7 1 regenbui 6 1 onbewolkt 8 2 hagelbui 7 2 hagelbui - 3 zwaar bew. 7 2 zwaar bew. 9 3 onbewolkt 8 1 licht bew. 2 —1 onbewolkt 17 7 onbewolkt 8 1 regen 13 11 onbewolkt 9 2 licht bew. 12 2 regen 10 9 sneeuwbui 2 —3 half bew. 12 6 zwaar bew. 2 -2 half bew. 6 1 zwaar bew. 15 12 geheel bew. 8 2 half bew. 9 1 mist 12 1 onbewolkt 17 11 zwaar bew. geheel bew. Stockholm Casa Blanca Istanbul licht bew. onbewolkt zwaar bew. 15 geheel bew. 13 licht bew. 1 regen 15 regen 11 17 13 17 13 - 3 15 7 half bew. onbewolkt 13 11 Las Palmas geheel bew. 20 18 Tel-Aviv zwaar bew. 18 10 Tunis zwaar bew. 10 DEN HAAG (GPD/ANP) - Justitie stelt een onderzoek in naar een "lek" bij de Binnenlandse Veilig heidsdienst die (gedeelten van) een geheim BVD-rapport heeft doorgespeeld naar het ochtend blad De Telegraaf en de TROS. Ook zal het openbaar ministerie nagaan in hoeverre de twee me dia zich schuldig hebben ge maakt aan een strafbaar feit door vorige maand bepaalde passages uit het geheime rapport open baar te maken. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer, waar minister Rietkerk (binnenlandse zaken) aan de tand werd gevoeld over het BVD-rapport. Het rapport zou passages bevatten over de in menging van de Sowjet-Unie en andere Oostbloklanden in Ne derlandse vredesbewegingen. De bewindsman kwam echter niet verder dan de constatering dat "de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen zowel openlijk als heimelijk de discus sie in Nederland over de kernbe wapening trachten te beinvloe- den". Rietkerk verklaarde dat voortdurende waakzaamheid ge boden is. De minister wilde in de-Kamer geen concrete feiten noemen. Evenmin gaf hij gehoor aan ver zoeken van de linkse partijen om het gehele rapport openbaar te maken. CPN Nadrukkelijk stelde Rietkerk dat hij niet de Nederlandse vredes beweging in diskrediet wil bren gen. De eerlijke motieven en goe de trouw van het merendeel staan volgens hem buiten kijf. De aanwijzingen voor Sowjet- beinvloeding betreffen, zo blijkt uit de woorden van Rietkerk, uit sluitend de aan de CPN gelieerde beweging Stop de Neutronen bom. Het Interkerkelijk Vredes beraad liet de minister buiten be schouwing. Volgens Rietkerk toont het bewus te BVD-rapport aan dat „aangrij pingspunten voor beïnvloeding door het Warchaupact" zijn te vinden bij „bepaalde initiatieven in de sfeer van Stop de Neutro nenbom, in welke sfeer enkelen de Sowjet-bemoeienis kansen hebben gegeven". Bewust bleef Minister Rietkerk. de minister met zijn uitspraken in het vage. onder meer in ver band met de noodzakelijke bron- nenbescherming. „riet gaat om bepaalde personen en opmerkelijke aspecten van gebeurtenissen die indiceren dat er pogingen tot heimelijke bein- vloeding zijn gedaan en dat be paalde geesten daarvoor kenne lijk ontvankelijk zijn geweest", aldus Rietkerk in de Kamer. Het BVD-rapport noemt namen van personen „die zich hebben open gesteld, daarbij een rol hebben gespeeld, dan wel onbewust in strumenten zijn geweest of door hun handelen wat dit betreft een zekere schijn tegen zich hebben gekregen". Het enige min of meer concrete feit dat Rietkerk noemde, was dat „bepaalde personen" vlak voor en vlak na grote vredesmanifes- taties in de periode tussen augus tus '77 en februari '81 hebben ge sproken met „belangnjke partij functionarissen uit de Sowjet- Unie en andere Oosteuropese landen". Volgens Rietkerk was er „regelmatig overleg over de ontwikkelingen in de vredesbe weging voor zover men daar greep op had. Daaraan werd geen ruchtbaarheid gegeven en de organisatie stond er kennelijk buiten" Delegaties uit de Sowjet-Unie en andere Warchaupact-landen be zochten regelmatig ons land. zo zei Rietkerk. Ook kwamen hier vertegenwoordigers van commu nistische mantelorganisaties en agenten van Oosteuropese in lichtingendiensten. Die waren betrokken bij „conspiratieve ac tiviteiten om de openbare me ningsvorming te beinvloeden", aldus de minister. De kamerleden Wagenaar (RPF) en Voorhoeve (WD), die het ka merdebat hadden aagevraagd, hamerden evenals de minister op grote waakzaamheid. Ook Van der Burg (CDA) sprak zijn be zorgdheid uit over „onoirbare beinvloeding" van de publieke opinie in Nederland. De linkse partijen spraken echter van „las ter" en „een poging om de vre desbeweging in diskrediet te brengen". die reeds eerder was stopgezet, is nu ook de culturele overeen komst tussen beide landen opge schort. De regering hield staande dat zij twijfelt aan de verklaring van de Surinaamse regering over de executies. „Er is geen sprake van het op de vlucht neerschieten van gevangenen, maar van standrechtelijke executies", al dus minister Van den Broek. Surinamers die naar Nederland willen om dringende humanitai re redenen, kunnen rekenen op een soepeler behandeling van hun visumaanvragen. In het al gemeen zullen aanvragen via het ministerie van justitie binnen 24 uur kunnen worden afgehan deld. Uit de reacties vanuit de Kamer bleek dat alle partyen in grote ly- nen achter de door de regering genomen maatregelen staan. Al leen op het punt van het al dan niet voortzetten van opleidingen voor Surinaamse militairen in ons land wenste met name de WD een harder standpunt. Van den Broek zei in eerste instantie de zaak nog te willen bestuderen. Het gaat hier om negen militai ren uit Suriname, die midden in hun opleiding zitten. De regering heeft tevens de bijbe taling (suppletie) aan Surinaam se militairen die indertijd vanuit het Nederlandse leger overgin gen naar het Surinaamse, stopge zet. Minister Van den Broek bevestig de dat op het ogenblik een schip met wapens en munitie onder weg is naar Suriname. Het schip is kort voor de gebeurtenissen in Suriname uit Amsterdam ver trokken. Hy zegde de WD'er Weisglas toe te zullen nagaan of het mogelyk is te voorkomen dat dit schip zijn vracht in Paramari bo aflevert Het is echter twijfel achtig of dit juridisch haalbaar is, aldus de minister. De eigen domspapieren zyn al in handen van de Surinaamse machtheb bers. Hulpverlening In Den Haag is gisteren de oprich ting bekendgemaakt van het fonds "slachtoffers schending mensenrechten in Suriname" Het fonds wil geld inzamelen voor humanitaire hulp aan de na bestaanden van de slachtoffers van het geweld in Sunname. Hiertoe heeft het fonds een giro nummer geopend. Volgens één van de leden van het fonds. mr. H. Pos (vice-president van het gerechtshof in Den Haag), is het fonds volkomen a- politiek. Het gaat erom de direk- te nood van de nabestaanden te lenigen en ook op lange termijn iets te kunnen doen voor byvoor- beeld de kinderen van de slacht offers DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer zal rpaandag opheldering vragen over het kabinetsbesluit om de olie- en gasleiding van het continentaal plat naar Warffüm in Groningen toe te staan PvdA en CDA hebben een zogenaamd „mondeling overleg" met de re gering gevraagd. De PvdA heeft grote bezwaren tegen de geplan de leiding, maar het CDA met Wel wil deze party pre< i< - t. n waarom het kabinetsbesluit op Warffum uitkwam. De PvdA had voomtt<T Dirk Dol man van de Tweede Kamer om een interpellatie gevraagd, maar vanwege de tyd en ook de afwe zige steun van het CDA werd dat niet mogelyk geacht. Het mon deling overleg van anderhalf uur kan betekenen dat er toch nog volgende week een kort debat op de kameragenda zal worden ge zet, waarin de PvdA (M M lQ met een motie zal komen die te gen het tracé by Warffum. ADVERTENTIE Leiden is al aardig in de kerstsfeer. Bij het Gebruikte lianen Centrum van Forti Rijnland aan het Lamntenschansplein haakt men daar zeer toepas selijk op in, gezien de wel erg feestelijk verlichte kerstboom. Een geste die ieder jaar mag. Ford Rijnland

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7