Toch oplossing voor MX-raket Eenmalig aanbod van eeuwig groene kerstbomen. Nieuw kabinet Ierland Walesa wil rede houden Britten ontwerpen defensie Falldands Compromis Reagan met Congres "Hek" van Gibraltar weer open Akkoord in EG over begroting Aardbeving Jemen: duizenden doden WOENSDAG 15 DECEMBER 1982 Buitenland PLO en Jordanië eens over thuisland op Jordaanoever AMMAN (Reuter) - De Pale stijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO) en Jordanië zijn het eens geworden over een 'bij zondere relatie' en een moge lijk 'bevrijd Palestina'. Dit staat in een gemeenschappe lijk communique dat gisteren werd uitgegeven na bespre kingen in Amman tussen PLO-leider Arafat en de Jor daanse premier Modar Ba- dran. 'Bevrijd Palestina' werd niet nader omschreven. Maar Pa lestijnse en Jordaanse func tionarissen zeiden dat ge sproken is over een thuisland op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook. De zinspe ling op de 'bijzondere relatie' tussen PLO en Jordanië was een reactie op het voorstel van de Amerikaanse presi dent Reagan voor een Pale stijns thuisland verbonden met Jordanië, aldus Pale stijnse functionarissen. Hani Al-Hassan, adviseur van Arafat en lid van zijn delega tie, zei: 'Meneer Reagan kan niet zeggen dat hij op zijn voorstel geen antwoord heeft gekregen'. LONDEN - Het Ierse parlement, de Dail, heeft gistermiddag Garret FitzGerald. leider van de Fine Gael, officieel tot premier be noemd. FitzGerald zal een coali tiekabinet aanvoeren, bestaande uit de centrumrechtse Fine Gael en de socialistische Labour-par - tij- FitzGerald is daarmee tot opvolger gekozen van Haughey, wiens rechtse minderheidskabinet be gin november ten val kwam over een pakket bezuinigingsmaatre gelen. Het nieuwe kabinet mag rekenen op een parlementaire meerderheid van zes zetels. De leider van de Labour-partij, oud-rugbyspeler Dick Spring, zal onder FizGerald vice-premier worden. Hij is met z'n 32 jaar de jongste vice-premier die Ierland ooit heeft gehad. De Labour-par- door Henk Dam tij gaf Spring afgelopen zondag met overweldigende meerder heid het fiat om met Fine Gael in zee te gaan. De naar Ierse begrippen royale meerderheid waarop het kabi- net-FitzGerald steunt, en het feit dat de twee partijen al eerder met elkaar hebben samenge werkt, rechtvaardigt volgens po litieke waarnemers in Dublin het vertrouwen, dat het nieuwe kabi net het aanzienlijk langer zal vol houden dan de twee voorgaande, die respectievelijk zeven en acht maanden in het zadel zaten. FitzGerald heeft, waar het zijn eco nomische programma betreft, belangrijke concessies moeten doen aan Labour. Zo is het ui terst strakke bezuinigingspro gramma. waarmee zijn partij de verkiezingen was ingegaan, aan zienlijk bijgesteld onder invloed van de samenwerking met socia listen. Correspondent Van Wesel getuige onderzoek Israël DEN HAAG - Onze correspon dent in Jeruzalem, Jaap van Wesel. heeft evenals zijn plaatsvervangster Inez Polak voor de commissie-Kahane getuigd over wat hen tydens een recent bezoek aan Liba non ter ore is gekomen over de Israëlische minister van defensie Sharon. Zoals wij vrijdag al meldden, is Sharon de ochtend voor de slachting in de Palestijnse kampen begon door falangis- ten gewaarschuwd voor de mogelijkheid van een bloed bad in de PalesUinse kam- WASHINGTON (UPI) President Ronald Reagan heeft bekendgemaakt dat hij met het Congres een compromis heeft bereikt over de MX-raket. Het akkoord verzekert de financiering van deze intercontinentale raket, maar met de werkelijke produktie ervan zal pas worden begonnen als het congres het eens is over een plaatsingssysteem. Reagan sprak op het Witte Huis met de pers, nadat hij een ont moeting had gehad met Republi keinse en Democratische senato ren in een poging zijn MX-plan- nen te redden. Vorige week stemde het Huis van Afgevaar digden tegen een voorstel van de president om 988 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor de produktie van de eerste MX-ra- ketten. Geflankeerd door leden van het Huis van Afgevaardigden en de Republikeinse leiders in de Se naat verklaarde Reagan dat "dui delijk" was geworden dat veel congresleden de MX-raket op zichzelf steunden, maar bezwa ren hadden tegen de wijze van plaatsing die de regering had voorgesteld. Reagan wilde 100 MX-raketten plaatsen in de staat Wyoming volgens het zogenaam de "dense pack"-systeem, dat wil zeggen dicht op elkaar in een klein gebied. In het akkoord is rekening gehouden met de be zwaren, aldus Reagan. Volgens het compromis zal het congres de 988 miljoen dollar be schikbaar stellen die Reagan had gevraagd om te kunnen begin- Reagan. nen met de produktie van de eer ste vijf MX-raketten. Maar het geld zal pas worden vrijgegeven als het Congres heeft toegestemd in het plaatsingsysteem. Het compromis bepaalt ook dat Reagan opnieuw een plaatsings ysteem zal voorstellen. Dat hoeft niet weer het "dense pack"-voor- stel te zijn. Ook zal hij alternatie ven aangeven. Het Congres krijgt dan 45 dagen de tijd om zich voor een van de statione- ringssystemen uit te spreken. Politieke waarnemers zijn van me ning dat "dense pack" geen kans meer maakt, ofschoon Reagan dinsdag weigerde het systeem achterhaald te noemen. Het sys teem houdt in dat de MX-raket- ten dicht bij elkaar in een klein gebied worden opgesteld. De re- gering-Reagan wilde de raketten op deze wijze voor een deel on kwetsbaar maken voor een plot selinge atoomaanval vanuit de Sowjet-Unie. Een Russische kernraket afgevuurd op de MX- raketten zou volgens de militaire plannenmakers van Reagan een dusdanige explosie veroorzaken dat de navolgende Sowjet-raket- ten of uit de koers zouden raken of zouden worden vernietigd, zoadt de resterende MX-raketten gebruikt zou kunnen worden voor een vergeldingsaanval te gen de Sowjet-Unie. Voor het hek stond een mensenmenigte te dringen om de historische stap te kunnen maken. MADRID - De grens tussen Gibral tar en Spanje, in 1969 eenzijdig door Franco gesloten, gaat van daag weer open. De Spanjaarden hebben het liever over „het hek" als ze over de grensafsluiting praten, omdat zij Gibraltar nog steeds als Spaans beschouwen en het gebruik van de term 'grens' uitgelegd zal kunnen wor den als een erkenning van de Britse souvereiniteit over Gibral tar. Vierentwintig uur per dag is de grenspost aan de Spaanse kant geopend, zij het alleen voor voetgangersverkeer. De opening van de grens is ook door Gerrit-Jan Hoek nog gebonden aan andere re stricties. Zo kunnen alleen Span jaarden en inwoners van Gibral tar, die met bewijzen kunnen aantonen dat ze in de kroonkolo nie wonen, in aanmerking ko men voor een pasje. Dat pasje geeft hen overigens slechts recht om één keer per dag op en neer te reizen. Die beslissing is duide lijk genomen om te voorkomen Vooral door de bewoners van het Spaanse grensgebied rond Gi braltar is de eerste grote beslis- dat het humanitaire of familiebe zoek ontaardt in een verkapte sluikhandel van en naar Gibral tar. Ook Gibraltar heeft zijn tegen maatregelen genomen. Aan de kant van de Britse kroonkolonie gaat de poort 's nachts tussen 0100 en 0600 uur dicht. Voorna melijk om te voorkomen dat de bewoners van de apenrots hun nachtelijk vertier gaan zoeken in La Linea, of hun dure Engelse ponden omzetten in veel goedko pere Spaanse drank. sing op het gebied van interna tionale politiek van de nieuwe socialistische regering met in stemming begroet. Het „Campo de Gibraltar", zoals het gebied rond La Linea ook wel wordt ge noemd, is een van de armste ge bieden van Spanje, met het hoogste werkloosheidspercenta ge van het hele land. Meer dan dertig procent van de werkende bevolking zit zonder werk. En de illusie bestaat dat door het ope nen van de grens met Gibraltar het toerisme zal aantrekken, waardoor de kans op nieuwe werkgelegenheid wordt ge creëerd. Kritischer is er gereageerd door de conservatieve oppositie. In con servatieve kringen is men van oordeel dat de opening van de grens, zonder tegenprestaties van Engeland te eisen, nadelig is voor de Spaanse onderhande lingspositie, gecreëerd bij het Akkoord van Lissabon van 1980. Volgens die overeenkomst zou Sparye de grens alleen openen indien tegelijkertijd Engeland bereid zou zijn om onderhande lingen over teruggave van de souvereiniteit te beginnen. pen. De commissie-Kahane onderzoekt de betrokken heid van de Israëlische rege ring by het bloedbad Volgens de Libanese bronnen die onze correspondent hier over sprak, zou Sharon ty- dens een condoleance-be zoek aan de familie van de toen net vermoorde presi dent Beshir Gemayel gewaar schuwd zijn. Sharon heeft voor de onderzoekcommissie steeds getuigd later op de hoogte te zyn gesteld van de gevolgen van de Israëlische beslissing. STRAATSBURG (ANP) - Na een volle dag debat in het Europers Parlement is gisteren de kans ontstaan, dat voor het eerst in zes jaar. de begrotingsraad van de EG zonder veel problemen komt tot de vaststelling van een begro ting. Tussen de twee delen van de begrotingsraad (de Europese Raad, de nationale regeringen van de tien lidstaten) en het Eu ropese parlement bestaat over de begroting voor 1983 nog slechts verschil van mening over een verhoudingsgewys genng be drag, 368 mihoen gulden. Mor gen wanneer het parlement stemt over het voorstel tot begro ting zal blijken of dit laatste ver schil van mening ook nog over brugd kan worden. In oktober, tijdens de eerste lezing van de begroting, stelde de Euro pese raad voor 56.523 miljoen gulden in 1983 uit te gaan geven. Het parlement, zo bleek toen. wilde daar twee miljard gulden aan toevoegen. Het extra geld wilden de parlementariërs ge bruiken voor sociaal beleid, re gionaal beleid en ontwikkelings hulp. Tydens de zogenaamde concertatie, overleg tussen parle ment en raad, bleek dat ten aan zien van sociaal en regionaal be leid de raad wel aan de verlan gens van het parlement tegemoet wilde komen. Men bereikte overeenstemming over het uittrekken van 870 mil joen gulden in 1983 hiervoor. Verschil van mening bestaat nog slechts over 368 miljoen gulden die het parlement extra aan ont wikkelingshulp wil uitgeven. Het parlement zegt dat men met deze 368 miljoen gulden extra binnen de marge blijft, het per centage waarmee de begroting ten opzichte van het jaar daar voor maximaal mag stijgen. Meevaller De werknemers in Griekenland hoeven er niet over te treuren dat kerstmis en oudjaar dit jaar zo onvoordelig vallen wat vrije dagen aangaat. Na een gesprek met de vakbon den heeft de socialistische re gering besloten de vrije da gen achteraf te geven. Aan kerstmis worden maandag en dinsdag 27 en 28 december als vrije dagen geplakt en wat nieuwjaar betreft, maandag 3 januari. Geen raketten Wat ook de uitslag moge zijn van de onderhandelingen in Genève: in België mogen er geen kernraketten komen. Dat is van nu af aan het standpunt van de Vlaamse socialisten. Dat standpunt is publiek gemaakt door de voorzitter van de Vlaamse so cialistische partij, Karei van Miert. Kunsthart De Amerikaanse tandarts in ruste Barney Clark, de eerste mens bij wie een kunsthart werd ingeplant, heeft op nieuw een operatie onder gaan. Volgens artsen van het academisch ziekenhuis van de universiteit van Utah in Salt Lake City was de in greep noodzakelijk, doordat plotseling bij de 61-jarige pa tiënt de bloeddruk sterk daal de. Zij dachten aan een slecht functionerende klep, moge lijk als gevolg van een bloed- prop of een weefselwoeke ring op een van de kleppen van het kunsthart. Zoenen Maleisië wil terugkeren tot Isla mitisch fundamentalisme en zoenen in het openbaar als ook vrijen op een bankje in het park verbieden. Mensen met 'onfatsoenlijke' kleren moeten van straat verdwij nen. 'Als onze wet op de mo raal van kracht wordt, zullen de beroemde toevluchtsoord van paartjes, zoals botani sche tuinen, 's nachts verla ten zijn', aldus het bureau van de premier. LONDEN - De Britse minister Nott (defensie) heeft gisteren in het Lagerhuis aangekondigd, dat het komende jaar een bedrag van 1 miljard pond (4,5 miljard gulden) zal worden besteed aan de aan schaf van schepen, vliegtuigen en wapens die zullen worden in gezet bij de verdediging van de Falklandeilanden. Niet alleen zullen de tijdens de oor log verloren gegane vliegtuigen en schepen worden gecompen seerd, er is bovendien extra geld door Henk Dam uitgetrokken om de omstreden eilandengroep beter verdedig baar te maken, aldus de voorne mens die Nott bekendmaakte. Het pakket maatregelen betekent onder meer, dat de Britse rege ring teruggekomen is van haar plannen om drastisch het mes te zetten in de marine-uitgaven. In 1981, vóór de Falklandoorlog, maakte Nott bekend dat de mari ne drastisch zou moeten inkrim pen. De filosofie daarachter was, dat Engeland zich op zijn NAVO-ta- ken zou moeten concentreren, en dat daarom een omvangrijke ei gen marine niet langer nodig zou zijn. Die plannen leidden tot gro te verontrusting en woede bij de marine, en staatssecretaris Keith Speed (marine) zag zich zelfs ge noodzaakt zijn ontslag in te die- De oorlog om de Falklandeilanden heeft de Britse regering echter gedwongen haar omstreden plannen in de ijskast te zetten. Er is door militaire dekundigen de afgelopen maanden meer dan eens gezegd dat Engeland nooit in staat zou zijn geweest een oor logsvloot uit te rusten om de Falklandeilanden te bevrijden, als Nott's bezuinigingen al alle maal waren doorgevoerd. Van die geluiden heeft de regering- Thatcher goede nota gekomen, zo blijkt uit de nieuwe voorne mens. Zo zijn er in totaal zes nieuwe schepen (waarde: 2,6 mil jard gulden) besteld ter vervan ging van de fregatten en onder zeebootjagers die tydens de SANA'A (AFP) - Het dodental als gevolg van de zware aardbeving die maandagochtend Noord-Je- men trof, stijgt nog steeds. Gis teravond werd van officiële zijde in de hoofdstad Sana'a meege deeld, dat er tot dusver 1.082 do den zijn geteld en 1.140 gewon den. Premier Abdel Karim al-Iriani ver klaarde dat 142 steden en dorpen geheel of gedeeltelijk zijn ver woest door de beving die 40 se conden aanhield. Door de aardbeving werden 77 dor pen geheel met de grond gelijk gemaakt. Getroffen is vooral de provincie Dhmar, ongeveer 100 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Sana'a. Volgens het observatorium van Golden in de Amerikaanse staat Colorado had de beving een kracht van zes op de schaal van Richter Alleen al in het district Anes kwa men 335 personen om het leven door het instorten van oude ge bouwen. In één school vonden meer dan 125 meisjes en jongens de dood. ADVERTENTIE Nott Falkland-oorlog verloren zijn ge gaan. Alle schepen zullen met nieuwe wapens worden uitgerust die in staat moeten worden geacht de gevreesde Exocet-raket uit te schakelen voor deze doel kun nen treffen. Voor de luchtverde diging op de Falklandeilanden zullen voorts extra Rapier-lucht doelraketten worden aange kocht. Het geld dat met de orders is ge moeid, komt bovenop het al be staande defensie-budget. Nott zei gisteren nadrukkelijk dat de militaire rol van Engeland bin nen de NAVO centraal zal blij ven staan bij de te voeren defen sie-politiek. GDANSK/WARSCHAU (Reuter) - Lech Walesa, leider van de ver boden vrije vakbond Solidariteit, wil morgen spreken op een bij eenkomst ter herdenking van de slachtoffers van december 1970 bij het monument bij de Lenin- werf in Gdansk. Voor de bijeen komst is evenwel nog geen toe stemming gegeven, zo werd van regeringszijde vernomen. De manifestatie, waartoe is opge roepen door de ondergronds ge gane Solidariteit, concurreert met een officiële herdenkingsce remonie ter nagedachtenis aan de slachtoffers, die vanmorgen is gehouden. Deze werd georgani seerd door het regionale comité van Pron. De patriottische bewe ging van nationale wedergeboor te, welke is gevormd door de mi litaire junta onder de staat van beleg. Eenzelfde officiële plech tigheid zal morgen in Gdynia, zusterstad van Gdansk, worden gehouden. Op de vraag of Walesa donderdag in Gdansk zou kunnen spreken antwoordde voorzitter Valentyn Miluszkin van het regionale Pron-comité in Gdansk, dat "Wa lesa een privé-persoon is, die geen enkele reden heeft om een rede uit te spreken". Blijkens de tekst wil Walesa een vreedzame, open, breedgesprei- de oppositiebeweging trouw aan de idealen van Solidariteit, maar werkende binnen de legale gren zen van het communistische sys teem. Een probleem met de tekst is de vraag of deze echt van Walesa is. Zij ademt een zeer gematigde op stelling, vooral waar ook niet duidelijk wordt, of hij deelne ming aan de nieuwe vakbonds structuur per bedrijf volgens de nieuwe wet op de vakbonden van het militaire bewind aanbe veelt en hij zegt "ik ben nog steeds voor pluralisme, maar te zelfdertijd voor een terugkeer naar activiteit volgens de statu ten (van Solidariteit - red.) en verdediging van de arbei dersklasse". Onduidelyk blijft daarbij ook of hij voor heroprichting van Solidari teit pleit of voor verdediging van het principe, dat een vakbond onafhankelijk moet zijn. Wel zegt de tekst - gepubliceerd één dag na de aankondiging van de op schorting in fasen van de staat van beleg. "Wij zyn opnieuw ge raakt en weer hebben wij onze doelen niet bereikt". Voorzichtigheid met de tekst, die gisteren in Warschau onder Wes terse verslaggevers werd ver spreid via een Amerikaanse tv- omroep is ook geboden, omdat nog vorige week in Warschau een vervalste versie van een brief circuleerde van Walesa aan gene raal Jaruzelski, waardoor Walesa zich genoopt zag de preciese tekst van zijn brief te publiceren. Onze kunstkerstbomen hoeven na de Kerst niet op de brandstapel, maar kunt u jaren versieren en feest mee vieren. Bovendien hebben wc een prima aanbieding boomverlichting voor u. Met Kcmakcur.dus niet alleen goedkoop maar ook goed Kerstboomverlichting Royale 16-lamps uitvoering met groen snoer en witte lampjes. Eeuwig groene kerstboom. Fraaie volle vorm. veilig, schoon en net zo sfeervol als 'n echte. Hoogte ca. 210 centimeter van 13-T- nu Kemakeur. js Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9