Omstreden buis doorW addenzee WD heeft moeite met inkomensbeleid Jongeren schoppen rel op Binnenhof Fr actieleider WD ontkent chantage C Klacht tegen prof. Smalhout afgewezen Rustige onderwij sdemonstraties Minister zoekt andere opslagplaats Kabinet ldest tracé voor aanvoer van gas en olie uit de Noordzee: WOENSDAG 15 DECEMBER 1982 Nijpels: "Geen gedonder met loyalisten" DEN HAAG (GPD) - De kwes- tie van de actieve voorberei dingen voor de plaatsing van kruisraketten in Nederland kan geen vrije kwestie zijn. Het kabinet moet aan die zaak zijn lot verbinden. Als in het voorjaar - wanneer deze kwestie in de Tweede Kamer aan de orde komt - te veel CDA-kamderleden uit de boot vallen, dan valt het kabi net. Dat zegt WD-fractieleider Nij pels in een interview in het weekblad De Tijd. Een situa tie als die van vorige week, toen 11 CDA-kamerleden een motie van de PvdA over de bevriezing van kernwapenar senalen steunden, mag vol gens Nijpels niet meer voor komen. Bij een volgende gelegenheid dat zich zoiets voordoet, moet het kabinet zich ferm opstellen en bij belangrijke zaken de vertrouwenskwes tie stellen, aldus de WD-lei- der. Hij rekent erop dat de ge beurtenissen van vorige week eenmalig zijn geweest. "Ik wil geen gedonder met die mensen rond kernwa pens, Zuid-Afrika of wat dan ook". Binnenland DEN HAAG (GPD) - In de Tweede Kamer-fractie van de WD is dei ning ontstaan over een publika- tie in het weekblad De Tijd, dat vandaag verschijnt en waarin wordt gesteld dat fractieleider drs. Ed Nijpels zou zijn gechan teerd door het nieuwe VVD-Ka- merlid Jaap Metz. Nijpels ont kent deze geruchten ten stellig ste. „Ik ben diep beledigd. Dit is pure laster". De Tijd citeert in het verhaal een (anoniem) WD-Kamerlid, dat bevestigt dat Nijpels zou zijn ge chanteerd. Metz zou toelating tot de WD-fractie hebben afge dwongen door Nijpels te bedrei gen met publikaties, waarin wordt beweerd dat de fractielei der er homoseksuele relaties op na houdt. Volgens de onbekende WD'er - een vooraanstaand fractielid, al dus De Tijd - zou Metz dat heb ben gedaan toen zijn kamerlid maatschap op de tocht stond, na dat hij in opspraak was gekomen door contacten met twee van fraude verdachte Amsterdamse onroerendgoedhandelaren. Na onderzoek bleek Metz echter 'brandschoon'. Nijpels heeffdeze zaak zo hoog op genomen, dat hij gisteren alle WD-Kamerleden in een indivi dueel gesprek heeft gevraagd of zij het onware gerucht in de we reld hebben geholpen. Alle WD'ers hebben dat ontkend. Nijpels zei gisteren desgevraagd ook niet anders verwacht te heb ben. „Als ik zou weten wie dit verhaal in de wereld heeft ge bracht, zou ik onmiddellijk een aanklacht indienen". Het zou de betrokkene zeker zijn WD-lid- maatschap kosten, aldus Nijpels. Nijpels lijkt er overigens serieus rekening mee te houden dat een fractielid inderdaad de geruch ten heeft verspreid. In De Tijd zegt hij namelijk letterlijk: „Het moet gaan om mensen met een grote persoonlijke wrok. En zo kort na de formatie ben ik ge neigd te denken dat het mis schien gaat om mensen die voor een post zijn gepasseerd". De VVD-leider ontkent alle chan- tagegeruchten. „Als dat wel het geval zou zijn, zou ik ongetwij- Ed Niivels. feld aftreden. Maar Metz heeft zoiets niet geprobeerd en er is ook niets waarmee hij mij zou kunnen chanteren", aldus Nij pels. In het interview geeft Nijpels ove rigens toe dat hij geprobeerd heeft Metz uit de Tweede Kamer te houden. Jaap Metz was niet bereid commentaar te geven. DEN HAAG (GPD/ANP) - De WD wijst een groot deel van de kabinetsvoorstellen over de in komensverdeling voor 1983 van de hand. Daardoor lijkt een bot sing met coalitiepartner CDA on vermijdelijk. Dit bleek gisteren bij het begin van het kamerdebat over een aantal belasting- en premievoorstellen. De WD voerde daarbij als eerste het woord. WD-woord voerder De Korte liet weten dat zijn fractie weinig voelt voor de plannen van het ka binet om: de beiasungen voor dubbele in komens te verhogen, het minimumloon en de uitke ringen op januari met 1 procent te verhogen, de sociale premies extra te ver hogen om de sociale fondsen op peil te houden, en de groep van trendvolgers uit te breiden met omroeppersoneel, werknemers bij ziekenfondsen en de uitvoeringsorganen sociale zekerheid. De WD diende een motie in waar in de regering werd gevraagd om in het vervolg geen maatregelen meer te nemen op het gebied van de sociale verzekeringen, die on derscheid maken tussen gehuw den cn ongehuwd samenwonen den. Zo drukte de WD-fractie haar ongenoegen uit over het voorstel uitkeringen aan gehuw den aan te passen aan het inko men van andere gezinsleden. De Korte waarschuwde dat de WD bezwaar heeft tegen het ex tra belasten van gehuwden met- dubbele inkomens. Er zitten te veel effecten aan die ongelijkhe den vergroten en het is moeilijk te controleren of de belasting eerlijk wordt betaald. "Gehuwde vrouwen gaan ophouden met werken zodra de belastingvrije som van 7.381 gulden nadert. Hu- DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet heeft gisteren definitief gekozen voor de aanleg van een gas- en olieleiding van het continentale plat op de Noordzee naar Groningen over de Waddenzee. Het aanlandingspunt zou bij Warffum moeten komen te liggen. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft verheugd op het kabinetsbesluit ge reageerd, maar de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee wijst het nu gekozen tracé af omdat dit een onverantwoord risico met zich zou meebrengen voor de natuurlijke omgeving van het Wad. De milieubeschermers hebben al aangekondigd elke juridische mogelijkheid (via een beroep op de natuurbeschermingswet) te zullen aangrijpen om het tracé voor de pijpleiding aan te vech ten. Op die manier denken zij de leiding vijf jaar lang te kunnen ophouden. Op het ministerie van economische zaken wordt dit echter onwaarschijnlijk geacht. Indien de leiding door het gebied van Schiermonnikoog naar Zoutkamp was gaan lopen - een tracé dat de milieugroeperingen het liefst hadden gehad - zou een beroep tegen de vergunning een zogenoemde "schorsende wer king" hebben gehad en was de leiding "bevroren", zo wordt op het ministerie gezegd. Dat is ook een van de redenen waarom de AMSTERDAM (ANP) - De anaes- thesist professor B. Smalhout heeft zijn beroepsgeheim niet ge schonden door de naam van een patiënt te vermelden in een brief aan de minister van onderwijs en wetenschappen. Evenmin heeft hij onjuiste zaken in de publici teit gebracht. Dat heeft het Medisch Tuchtcolle ge in Amsterdam gisteren be paald naar aanleiding van een klacht van het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Utrecht WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Limburg Aberdeen Barcelona motregen 0 motregen 1 motregen 2 motregen 6 regen 3 motregen motregen 3 motregen 2 half bew. 6 onbewolkt 14 geheel bew. 1 regen 8 motregen 2 Bordeaux Brussel Frankfort Genève geheel bew. 6 Helsinki sneeuw -( Innsbruck geheel bew. Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg 4 -4 1 02 Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis licht bew. geheel bew. 6-4 0 geheel bew. 7 7 3 regen 2 -2 05 half bew. 10 0 0 onbewolkt 15 6 0 onbewolkt 15 2 1 licht bew. 19 11 0 zwaar bew. 3 -1 03 licht bew. 15 6 0 regen -10 -10 7 motregen 4 2 8 half bew. 14 5 0 sneeuw -1 -2 2 zwaar bew. 3-1 0 geheel bew. 4 1 U licht bew. - 5 regen 15 13 3 geheel bew. 20 16 2 mist 18 11 0 zwaar bew. 17 10 4 (AZU) tegen de anaesthesist. De klacht kwam voort uit een al ja ren slepend conflict tussen het bestuur van het AZU en Smal hout over de organisatiestruc tuur van de anaesthesie-afdelin- gen van het ziekenhuis. Smalhout is hoogleraar anaesthe- sioligie bij de Rijksuniversiteit van Utrecht en tevens hoofd van het instituut voor anaesthesiolo- gie. Dat verleent diensten aan al le klinieken van het AZU, behal ve aan de kliniek hartchirurgie, die een eigen anaesthesie-afde- ling heeft. Deze afdeling heeft geen opleidingsbevoegdheid en de daar werkende anaesthesisten krijgen hun opleiding in een an der ziekenhuis. Smalhout is van mening dat die si tuatie onbevredigend en poten tieel gevaarlijk is voor de patiën ten. De mogelijkheid gegevens en ervaringen uit te wisselen tus sen zijn instituut en de afdeling hartchirurgie ontbreekt volgens hem. Bovendien zegt Smalhout dat het voorkomt dat patiënten van de afdeling hartchirurgie met spoed naar andere afdelin gen van het AZU moeten worden overgeplaatst, waarbij dan on voldoende gegevens aanwezig zijn. Smalhout heeft er in de loop der jaren herhaaldelijk bij het be stuur van het AZU op aange drongen de twee anaesthediolo- gische afdelingen samen te voe gen. Toen dat niet hielp liet hij zijn advocaat in januari van dit jaar een brief schrijven aan de minister van onderwijs en we tenschappen over deze zaak. Het bestuur van het AZU diende daarop de klacht in bij het Me disch Tuchtcollege. Dat was van mening dat Smalhout gelijk heeft met zijn stelling dat de situatie rond de twee anaes- thesie-afdelingen onbevredigend is en risico's mee kan brengen voor patiënten. Smalhout had in zijn brief aan de minister een geval beschreven van een patiënt, die volgens hem onherstelbare schade had gele den als gevolg van het naast el kaar werken van de twee afdelin gen. provinciebesturen van Friesland en Groningen tegen dit tracé wa ren (vanwege allerlei procedures rondom bestemmingsplannen) en nu zeer ingenomen zijn met de beslissing van het kabinet. Overigens heeft het kabinet in een toelichting op het besluit ver klaard bij de aanleg van de pijp leiding naar Warffum de zeehon den en vogels te willen sparen. "Zo zullen in voor zeehonden en vogels gevoelige maanden geen hinderlijke werkzaamheden worden uitgevoerd", aldus de toelichting. De pijpleiding komt globaal te lopen van het zg. blok F 3 op het continentale plat langs de oostkant van Schiermonni koog naar een aanlandingspunt aan de (noordelijke) Groningse kust dat "uit een oogpunt van na tuurbehoud het minst schadelijk In het officiële persbericht over het kabinetsbesluit wordt Warffum niet genoemd, ofschoon deze plaatsnaam wel altijd verbonden is geweest aan het nu gekozen tracé. Dat de plaats niet met na me is genoemd heeft te maken met de reserve die het ministerie van landbouw en visserij (na tuurbehoud) heeft over het uit eindelijke aanlandingspunt. In Den Haag verluidt dat ook Pie- tersburen de aanlandingsplaats zou kunnen worden. Na de door steek in de dijk gaat de leiding verder naar Spijk bij Eemsha- ven, waar het gas en de olie, die in één stroom worden aange voerd, in een fabriek van de NAM moeten worden geschei den. De pijpleiding wordt ongeveer 250 kilometer lang en wordt aange legd door de NAM (waarin Shell en Esso ieder voor vijftig procent deelnemen) in samenwerking met de oliemaatschappijen Pe troland en Union Oil, en DSM. Op het blok F 3 van het continen tale plat is onlangs 12 miljard ku bieke meter gas en 6 miljoen ton olie ontdekt. Het gehele project gaat ruim een miljard gulden kosten. DEN HAAG (GPD) - De gecombi neerde demonstratiedag gisteren in Den Haag van jongeren (enke- - Ie duizenden) en onderwijs krachten (40.000) is door toedoen van de jongeren uitgelopen op een dag vol rellen en gevechten met de politie. In de ochtenduren kwam de politie in actie toen een kamer op het departement van sociale zaken en werkgelegenheid werd bezet door jongeren. Bij die gelegen heid werden 10 bezetters aange houden waarvan er later 7 wer den vrijgelaten. Vroeg in de mid dag verdreef de politie 25 jonge ren die de CDA-fractiekamer in het Binnenhof bezet hielden. Daarbij werden 19 jongeren gear resteerd. Twee uur later trad de mobiele eenheid aan om duizenden jonge demonstranten van het Binnen hof te verdrijven. Agenten wer den met stenen en rotjes beko geld. Enkele ruiten van het Tweede-Kamergebouw sneuvel den. De politie verrichte 36 arres taties. Eén man werd 's middags onder de voet gelopen en raakte lichtgewond. De jongerendemonstratie was on afhankelijk van de onderwijsma- nifestatie opgezet. De jongeren trokken 's middags via het hoofdbureau van politie (om daar te protesteren tegen de ar restaties van die ochtend) naar het Binnenhof. Daar werd de leus „CDA en WD, handen af van rww", gescandeerd. Gemaskerd met sjaals en bivak mutsen hadden de jongeren zich voorbereid op een eventueel tref fen met de politie. Een bevel van een agent aan een jongen die in de fontein op het Binnerfhof was geklommen eraf te komen, was het sein voor een eerste aanval. Enkele agenten verweerden zich met de korte wapenstok. De de monstraten gooiden met stok ken, stenen en rotjes. Een kwartier na het eerste incident rond de fontein verdreef de mo biele eenheid de jongeren naar het Buitenhof. Daar werden en kele charges met jeeps uitge voerd. Agenten in burger hadden toen al enkele arrestaties ver richt De organisatie van de jon gerendemonstratie kreeg uitein delijk de massa zover dat ze rus tig het plein verlieten. Onderwij smanifestatie Ongeveer veertigduizend onder wijsgevenden hebben gisteren in Den Haag geprotesteerd tegen de 1,65 procent korting die mi nister Deetman met ingang van 1 januari op hun salaris wil toepas sen. Vanaf het Malieveld, waar een demonstratieve bijeenkomst werd gehouden, trok de stoet naar een dependance van het mi nisterie van onderwijs aan de Oostduinlaan. Daar deponeerde elke demonstrant een exemplaar van een petitie in een grote bus, die morgen aan de onderwijs- Het wetje DEN HAAG (GPD) - Minister Win- semius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer is bereid alsnog te zoeken naar een alternatieve opslag plaats voor het laag- en middel- radioactief afval. Op verzoek van de Tweede Kamer gaat de be windsman daarover praten met industrieterrein Velsen-Meer- weiden door. De minister stelde dat hij ook een dumpvergunning voor het radioactief afval zal aanvragen, indien er begin februari twijfel bestaat over de vraag of de op slag van het afval tijdig op land is te realiseren. de provincie Noord-Holland en Minister Winsemius beleefde giste- het gemeentebestuur sen. Deze lagere overheden heb ben veel bezwaren tegen de ge plande opslagplaats in Velsen- Noord. Op 1 februari 1983 moet er wel dui delijkheid zijn over de haalbaar heid van een alternatief, aldus Winsemius. Anders zet hij de bouw van de opslagplaats op het ren met het mondeling overleg over de lokatie van de opslag plaats zijn eerste confrontatie met het parlement. De meerder heid van de Kamer oordeelde ne gatief over de manier waarop de milieuminister het gemeentebe stuur van Velsen voor een vol dongen feit had geplaatst. Niette min waren de meeste partijen het in principe eens met de keus van de lokatie. Winsemius erkende dat de door hem gevolgde procedure niet voor een schoonheidsprijs in aanmerking komt. Volgens de minister zou het voor de burge meester van Velsen heel moeilijk zijn geweest te reageren zoals de ze nu heeft gedaan, wanneer hij tevoren van alle plannen op de hoogte zou zijn geweest. „Door de burgemeester voor het blok te zetten, kreeg hij de kans om op verantwoorde wijze te rea geren. Ik heb waardering voor de heel reeêle reactie van het ge meentebestuur van Velsen". In een commentaar hierop zou bur gemeester Molendijk van Velsen Hij plaatste verder kanttekeningen by de voorgenomen snelle ver hoging van de ww-premie voor de werknemers, en de afschaf fing van bepaalde toeslagen in de wao. Met name de verhoging van de ww-premie kan volgens de WD langzamer worden doorge voerd. dan het kabinet van plan is. Net als de vakbonden vindt De Korte voorts dat het kabinet maatregelen moet nemen om de 'middeninkomens' minder te la ten inleveren. Volgens de huidi ge plannen moet juist deze groep met een inkomen van circa 60.000 tot 70.000 het meest in leveren. De Korte vindt dat het kabinet de uitkeringen en het minimum loon op 1 januari slechts met 0,5 procent moet verhogen. Aan de hand van de ontwikkelingen in het bedrijfsleven kan het kabinet eventueel besluiten het tweede deel van de verhoging per 1 juli alsnog door te voeren. Volgens de WD hoeft de belasting op dubbele inkomens dan niet door te gaan. Een eventueel financieel gat willen de liberalen dekken door een tijdelijke belastingver hoging voor de hogere inko mens. 'Paraplu-wetje' Voor het begin van het debat over de koopkrachtontwikkeling in 1983 ging de Tweede Kamer nog zonder stemming akkoord met de invoering van het zgn. 'Para plu-wetje'. Dit wetsvoorstel is een gevolg van het onlangs tus sen de sociale partners bereikte centraal akkoord. Door dit wetje wordt het mogelyk de betaling van de prijscompensatie van 1 ja nuari enige maanden uit te stel len. Doel hiervan is om de cao-partijen in een bedrijfstak of bedrijf de mogelijkheid te geven de prijs compensatie en eventueel een deel van het vakantiegeld te ge bruiken voor de financiering van arbeidstijdverkorting. Tydens het korte debat bleek ech ter dat de beide regeringsparty- en het volstrekt oneens zyn over de verplichting het vakantiegeld te beperken. Terwijl de WD het overleg tussen de sociale part ners niet nu al wilde 'vertrap pen', heten CDA en PvdA weten dat het kabinet zo nodig bereid moet zijn de beperking van het vakantiegeld dwingend op te leg gen. Een motie hierover van de socialist Buurmeijer komt volgende week in stemming. Minister De Ko ning (sociale zaken) het echter al weten dat hy voorlopig nog geen behoefte heeft aan een dergelijke kameruitspraak. commissie uit de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Kort na het vertrek van de stoet van het Malieveld in de richting van de Oostduinlaan, splitste zich een klein deel af en trok, on danks waarschuwingen van de demonstratieleiding, naar het Binnenhof. De pohtie had de on derwijsgevenden naar het Bin nenhof te gaan om te voorkomen dat de demonstratie van werkende jongeren en die van onderwijsgevenden elkaar zou den ontmoeten. Eenmaal aangekomen op het Bin nenhof en geconfronteerd met de roerige demonstratie van de werkende jongeren, nam de on- derwijsstoet snel de wijk naar het Malieveld. Tijdens een persconferentie na af loop van de demonstratie ver klaarden de onderwijsbonden, gezien het weer en de recente vijfdaagse staking, zeer tevreden te zijn over de opkomst. trin de salariskorting onderwijspersoneel wordt geregeld, zal pas volgende week in de Tweede Kamer wor den behandeld De vaste kamer commissie voor onderwys en wetenschappen heeft gisteren besloten het wetje de volledige officiële weg te laten bewande len. Aanvankelijk was het de bedoeling de kortingswet nog deze week door de Tweede Kamer te laten behandelen. Internationaal beraad over Eurocontrol? DEN HAAG (ANP) - De vaste Tweede-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat heeft gisteren tijdens overleg met minister Smit-Kroes fel le kritiek geuit op het besluit dat door de vier betrokken ministers onlangs is geno men over de toekomst van het Eurocontrol luchtver keersleidingscentrum in Beek. De commissieleden zullen con tact opnemen met parlemen tariërs uit België, West-Duits- land, Luxemburg en het Eu ropese Parlement om, zoals de CDA-er Hennekam het uitdrukte, "in internationaal verband na te gaan hoe dit besluit kan worden bijge steld". De CDA-kamerleden en com missie-voorzitter Rienks (PvdA) noemden het tnest en onbegrypelyk dat niet wordt geluisterd naar wat vier na tionale parlementen en het Europees parlement willen De vier ministers hebben be sloten dat Eurocontrol in Beak in de nabije toekomst het luchtverkeer boven de 30.000 voet m de luchtruimen van de Benelux-landen en Noord-Duitsland zal gaan af handelen. ADVERTENTIE dit als "grote onzin van de hand wyzen: „Ik ben op geen enkele wijze medeplichtig te maken". De minister zei tegen de kamerle den dat er betere terreinen dan dat van Velsen zyn. Velsen- Meerweiden was echter het eni ge dat op tyd beschikbaar kon zijn om een dumpingsopcratie m 1983 te voorkomen. De negatieve kanten van Velsen, zoals de slechte bodemgesteldheid en de dichtheid van de bevolking, zyn naar de mening van de minister met voorzieningen op te lossen. De meerderheid van de bn t had zich daarover kritisch uits la ten. (Zie ook elders in deze krant).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7