Werkgroep wil lokale radio gaan opzetten Op de zeebodem liggen - en dan een boek lezen Hoofdzuster stelt hongerstaking uit Regeling klachten politie verandert Raadslid: uitlating ex-wethouder over buurthuizen stuitend Studenten Duikvereniging tien jaar LEIDEN - Die kraaiende kleuters die op een zomerse dag in het pierenbadje huppelen kennen het verlangen al: je als een vis in het water voelen. Sommigen zijn zo dol op water dat ze later de droom op steeds geraffineerdere wijze gestalte geven: zwemmen met snorkel en zwemvliezen. Het aanschaffen van een complete duik-uitrusting is het laatste stadium van deze imitatiedrift. Een verhaal over de Leidse Studenten Duikvereniging, die tien jaar bestaat. door Wim Brands Tien jaar geleden werd de vereni- ging opgericht door een aantal biologie- en geologie-studenten. Ze wilden het ryke leven in zee om wetenschappelijke redenen bestuderen. Later meldden zich ook andere liefhebbers: studen ten rechten en nederlands bij voorbeeld, die in sommige geval len waarschijnlijk een jongens droom wilden verwezenlijken. De leden van de vereniging duiken vaak in de Zeeuwse wateren. Bij Katwijk of Noordwijk duiken, dat heeft niet zoveel zin, vertel len Michiel van Zijl en Martin van der Knaap. Teveel zand, zo dat je geen hand voor ogen ziet. Nee, in de Zeeuwse wateren zie je wel wat meer dan het masker tje op je hoofd. Duiken fascineert mensen. Van Zijl en Van der Knaap merken dat ook. Nieuwsgierigen genoeg die een kijkje komen nemen in hun clubgebouw aan de Lange- gracht. Helaas kunnen maar een paar geïnteresseerden per jaar Actie tegen ontslag bij AZL LEIDEN - De hoofdverpleegkun dige T. Olivier (51) weet nog niet of ze verder actie gaat voeren te gen haar ontslag bij het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Na tien jaar strijd heefl ze alle juridi sche instanties, die over het ont slag een oordeel kunnen vellen, gehad. Oordelen en uitspraken, die voor haar steeds negatief uit vielen. De aangekondigde hongerstaking, waarmee zij morgen zou begin nen, is voorlopig even uitgesteld. "Ik wil eerst de stukken zien met de redenen waarom mijn laatste beroep is afgewezen". Twee weken geleden heeft de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht het hoger beroep van de hoofd verpleegkundige afgewezen. Volgens de Centrale Raad heeft het AZL mevrouw Olivier te recht ontslag aangezegd. Ook na deze voor haar teleurstel lende mededeling, weet Tine Oli vier nog steeds zeker dat zij het slachtoffer is geworden van aller lei duistere manipulaties, die tot doel hebben gehad haar koste wat het kost buiten de hekken van het ziekenhuis te houden. Het begon allemaal in 1973, toen er klachten kwamen over het werk van Tine Olivier op de afdeling kindergeneeskunde, waar ze hoofdverpleegster was. De klachten lagen niet zozeer op het verpleegkundige vlak, maar meer op het organisatorische. De raadsman van het AZL betoogde toentertijd dat zij had gefaald in haar organisatorische en leiding gevende taak. Na vele jaren is er voor haar nu een einde gekomen aan een slepende affaire. Verpleegkundige Olivier kan bij geen enkele instantie meer in beroep gaan. Wel blijft ze strijdvaardig. "Wees er zeker van; er gaat nog heel wat gebeu- ren. Ik zal me er nooit bij neer leggen". T. Olivier: tien jaar tevergeefse strijd tegen ontslag. LEIDEN - De behandeling van een klacht over het optreden van de politie zal voorlaan gebeuren zoals is vastgelegd in de nieuwe procedure-regeling. Deze rege ling kreeg gisteravond in grote lijnen de goedkeuring van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenhe den. Nieuw in de klachtenbehandeling is de mogelijkheid om in beroep te gaan bij de burgemeester als de klacht in eerste instantie door de commissaris ongegrond wordt verklaard. De burgemees ter laat zich in zo'n geval bijstaan door een drie leden tellende commissie van advies. Deze adviescommissie zal vermoe delijk gevormd worden uit de wereld van de plaatselijke poli tiek, de wetenschap en de rechte lijke macht. Met de instelling van de commissie wordt de klachten behandeling voor een deel bui ten de verantwoordelijkheid van de politie gebracht. Met de regeling hoopt de burge meester de rechtsbescherming van de burger tegenover onjuist politie-optreden te verbeteren. De nieuwe regeling zal eerst nog overeenkomstig de gemeentelij ke inspraakverordening ter dis cussie worden gesteld. Amsterdamse tram De Delftse hoogleraar H.J.A. Du- pare spreekt vanavond over "belevenissen met de Amster damse tram". Aan de hand van een dia-presentatie geeft hij in Wienerwald (Steenstraat 2a) persoonlijke herinneringen aan de afgelopen vijftig jaar weer. De lezing begint om acht Duparc spreekt op uitnodiging van de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen, die 5000 leden telt. De afdeling Rijnland 350 leden) houdt dit seizoen tien evenementen, waarvan de bovengenoemde lezing er één is. Wie belangstel ling voor deze vereniging heeft, kan inlichtingen krijgen op het volgende telefoonnummer: 071- 215802. Poppen In de restaurette van het Diaco- nessenhuis aan de Houtlaan houdt Ellen Middendorp nog tot half januari een tentoon stelling over poppen. De pop pen van Middendorp zijn geen karakterpoppen, zij ademen slechts een romantisch-nostal gische sfeer en zijn gekleed in de stijl van het begin van deze eeuw. De tentoonstelling is da gelijks te zien van tien tot zes uur. Toegang vrij. Hengelsport Hengelsport vereniging 'De Forel' hield haar tiende wedstrijd in de Oude Wetering-dorp. 1. A. Ooijendijk met 23 vissen van 1900 gram, 2 G. Ligtvoet 24- 1580, 3. L. Disseveld 5-1500; 4. H. Ooijendijk 8-900; 5. J. Beek man 11-890; 6. W. Rijsdam 9- 660; 7. C. marijt 4-250; 8. I. de Wetering 3-190. Leren lezen In Nederland zijn er nog 400.000 volwassenen die niet kunnen lezen of schrijven. In Zuid— West begint in januari een cur sus die mensen op praktische manier, dus niet met droge boekjes, wil leren lezen en schrijven. Begonnen wordt met de eigen naam en adres. De cursus vindt plaats op een och tend, middag of avond per week Opgeven bij Greetje, 310629 of Els of Henny, 130701. Film De Lesbische Vrouwen Leiden draaien vrijdagavond de film 'A comedy in six unnatural acts'. Aanvang half negen in de Caeciliaslraat 18. Verschoven De buurtvereniging Maredorp laat weten dat de Dansavond met Henk Out als gast van vrij dag 17 december naar een late re datum is verschoven. Vrij dag is iedereen welkom op de gezelligheidsavond voor Mare- dorpers en Campbewoners. Er is onder meer kerstkaarten, sjoelen, dammen, schaken en dartspel. Vanaf acht uur in het Volkshuis. Exposities In het koffiehuis "Mijnheer Jan sen", Nieuwe Rijn 20, laten vijf Leidse amateurtekenaars hun werk zien. Het vijftal, Anne- miek v.d. Sluis, Marianne van Noordenne, Paul Erades, Theo v.d. Holst en Willem Ouwer- kerk, heeft onder meer met vilt stift getekend. De expositie duurt tot en met 31 december. In Odessa op de Hogewoerd zijn er foto's te zien van Paul Era- des en Polko Nada. Eveneens tot en met 31 december. Folk De Leidse folk-club Horus orga niseert op vrijdagavond een optreden van de groep Trefoil in Aniba's Muziekkamer (hoek Herenstraat-Witte Singel). Aanvang: 20.30 uur. Dienstweigeren De werkgroep dienstweigeren heeft tot zes januari geen spreekuur in verband met de verhuizing van Troef. Inlich tingen: tel: 149324 of 216180. Vissen De uitslag van de viswedstrijd die visvereniging V.O.P. hield: 1. G.J Kokkedee, aantal: 36, gewicht 4130, 2. F. Reijken, 30, 2480, 3. P. Aben, 17, 2080, 4. H. V. Tongeren, 15, 1170, 5. D. v. Rossem, 12, 1150, 6 A. Segijn, 14, 1020, 7. S. Kokkedee, 10, 1080, 8. J. Kokkedee, 7, 550, 9 A. v/d Meij, 6, 850, 10. J. Heij- mans, 2, 300. Ook zendamateurs richten stichting op LEIDEN - Een zes man sterke, door de gemeente ingestelde werkgroep gaat proberen een plaatselijke radio-omroep op te richten. Het eerste doel dat deze werkgroep na streeft is het opzetten van een zogenaamd breed maaatschappelijk platform. Een club die bestaat uit vertegenwoordigers van allerlei verschillende belangengroeperingen, uit alle lagen van de bevolking, die als 'aandrijfmotor' van de lokale omroep moet gaan dienen. In de werkgroep zitten het CDA- gemeenteraadslid Joop Walen kamp, ex-PvdA-raadslid Theo Roes, Daan Sloos, secretaris van de afdeling Rijn- en bollenstreek van de Vara en een groot voor vechter van een lokale Leidse omroep, directeur Joop Kamp huis van de gemeentelijke stich ting welzijn, Ton Hoogenboom namens de zendamateurs, tech nicus Klein van de stichting Ka belnet Merenwijk en Warmonder Van der Voorn. Naast deze werkgroep is er inmid dels uit de hoek van de zendama teurs een stichting Leidse Stads radio (SLS) in het leven geroe pen. Voorzitter van het stich tingsbestuur is de ook in de ge meentelijk werkgroep zitting hebbende Ton Hoogenboom die hoopt dat zijn stichting straks als werkbaar instrument kan dienen om de ideeen van het brede maatschappelijke platform con creet uit te werken. Radio 88 Volgens tweede secretaris Paul van der Bijl is de SLS opgericht omdat de hoorzitting die de ge meente hield en die uiteindelijk tot het instellen van de werk groep leidde, nogal chaotisch verliep. "Het was een warboel", aldus Van der Bijl. "Er bleken zoveel en zo uiteenlopende me ningen te zijn dat wy concludeer den dat je al die verschillende zielen voorlopig toch niet op één lijnt krijgt. Vandaar dat we die stichting hebben opgericht zodat we in afwachting van de verdere discussie alvast kunnen werken aan hei opzetten van de omroep op zich. Wellicht dat we dan bin nen een jaar, of hooguit ander half jaar, lokale omroep in Lei den hebben". De SLS is eigenlijk ontstaan uit de radiopiraat Radio 88. Een illega- le-omroep die is opgezet tijdens de viering van het 88-jarig be staan van de jongerenvereniging Augustinus maar inmiddels he lemaal los van deze vereniging opereert, "en een serieuze aanpak voorstaat", aldus een woordvoerder. "Wij pretenderen de boel serieuzer aan te pakken dan alle andere pi raten die uitsluitend de mensen de groeten laten en vervolgens een plaatje van André Hazes draaien. Wij hebben duidelijk in formatieve programma's zoals een regionaal sport en actualitei tenprogramma en een half uurtje zendtijd voor de Leidse vereni ging van popmuzikanten". Eventueel samen met andere se rieuze piraten en in overleg met de leden van de gemeentelijke werkgroep hopen de medewer kers van Radio 88 binnen afzien bare tijd hun activiteiten legaal te kunnen voortzetten. Van Dongen contra Van Dam LEIDEN - De uitlating van ex- wethouder van onderwijs en sa menlevingsopbouw Hans Van Dam als zouden sommige buurt huizen in Leiden niet meer zijn dan een gesubsieerd café, is stui tend. Dat zegt raadslid Henriétte van Dongen in het orgaan van de PvdA, de PG. In het artikel neemt zij duidelijk afstand van de uitlatingen van haar partijge noot Van Dam, "maar dat wil niet zeggen dat ik geen kritiek heb op het club- en buurthuis werk". In een interview had Hans van Dam gesteld dat hij niet zo'n ho ge pet op had van het buurt- en clubhuiswerk. Volgens Van Dongen had hij dat eerder moe ten zeggen, bijvoorbeeld toen hij nog wethouder was. "Dan had hij een discussie met werkers en bezoekers kunnen aangaan. Nu is hij tijdens zijn wethouder schap de discussie altyd uit de weg gegaan". Van Dam was van mening dat het in sommige wijken niet uitmaakt hoeveel beroepskrachten een buurthuis heeft, omdat de wijk nauwelijks bij het werk betrok ken zou zijn. Een voorbarige con clusie, zo schrijft van Dongen nu, 'dan zou eerst moeten blijken welke oorzaak die geringe be trokkenheid heeft. Het doorvoe ren van educatie en emancipatie in de buurthuizen vergt voldoen de beroepskrachten" Volgens Van Dongen moet de grootste aandacht in het buurt huiswerk juist op die twee din gen gericht worden: educatie en emancipatie. 'En er is een nauw keurige afweging nodig van de Van Dongen (PvdA): "Van Dam is discussie altijd uit de weg ge gaan". taak van de beroepskracht tegen die van de vrijwilligers. Die af weging moet er trouwens zijn voor de hele sector welzijn". In de vergadering van vrijdag van de PvdA komt het thema socia listische cultuurpolitiek aan de orde. Lelden WOENSDAG 15 DECEMBER 1982 lid worden van de vereniging, die ongeveer honderd leden telt. Ja, die fascinatie: volgens Van Zijl is het mooie van duiken dat je opeens wordt geconfronteerd met een geheel andere wereld. Rustgevend vindt hij het. Praten met jc metgezel - je duikt om vei ligheidredenen altijd met ie mand anders - kan dus niet. Handgebaren, daar ben je op aangewezen. Luguber Je hebt dus ook verschillende soorten duikers. Er zijn er die geïnteresseerd zijn in planten en vissen, anderen daarentegen vin den het leuk om naar wrakken te duiken. Van Zijl herinnert zich dat ze in Cornwall op een gezon ken schip uit de Tweede Wereld oorlog stuitten. Luguber was dat. Opeens zwem je in de werkka mer; nou, dan slaat je fantasie wel op hol. Alsof je 's nachts op een kerkhof de vermolmde kis ten gaat inspecteren? Zoiets ja. We mogen volgens Van der Zijl en van der Knaap niet beweren dat duiken een dure hobby is. Zij sommen op: de contributie is 175 gulden per jaar, voor de uitrus ting moet je normaal gesproken zo'n 2200 gulden neertellen, maar gelukkig heeft de vereni ging ook nog spullen in huis, zo dat je maar 1000 gulden kwijt bent. Gezwommen wordt er in zwembad De Zijl; de huur wordt betaald door de universiteit. "Daarom", zo stellen beide leden, "is het ook zo belangrijk dat we een studen tenvereniging blijven, want an ders kunnen we geen/gebruik meer maken van dat voordeel". Het woord elitair willen ze niet ho ren. Onzin, zeggen ze. "Sommi gen denken dat we een soort af deling van Minerva zijn, maar dat is niet waar", zegt Van Zijl. "Zo'n vijfentwintig procent van de vereniging is lid van Miner va", beweert Van der Knaap. Duiken in Nederland lijkt ons niet zo leuk. Een dergelijke sport be drijf je toch bij voorkeur in de Middellandse Zee? "Welnee", antwoordt Van Zijl. "In Neder land valt ook veel te zien. Het is natuurlijk wel zo dat je in de Middellandse Zee verder kunt zien. Je hebt daar niet zoveel last van opwoeling van zand en slib". De Leidse duikers hebben onge twijfeld weieens in die contreien gedoken? "Zeker", zegt Van der Knaap, "we gaan ieder jaar op zo merkamp met een aantal men sen. We zijn bijvoorbeeld wei eens naar Corsica gegaan. Duur? Minder duur dan een normale vakantie volgens mij". Drinken en duiken: dat gaat niet samen. Als je te water gaat na ge dronken te hebben, nou reken er op dat dat onplezierig is, verze keren de duikers. Braakneigin gen krijg je. "Wat we dus wel doen is né het duiken een borrel drinken. Dat kan en het is ook reuze gezellig", zegt Van Zijl. Leden van de Leidse Studenten Duikvereniging gaan te water. "Je moet oppassen voor kwallen en krabben". "Ja", zegt Van der Knaap, "met die gezelligheid zit het wel goed". Na flink in het zwembad te hebben getraind mag de aankomende duiker een plons maken in de Zeeuwse wateren. Niet eerder. "Veiligheid", zegt Van Zijl, "staat bij ons voorop. Wij kun nen ons er dan ook beroepen dat er nog nooit ongelukken zijn ge beurd". Soms willen mensen die ternau wernood kunnen zwemmen lid worden van de vereniging. "Dat feest gaat dus niet door", stelt Van Zijl vast. "Dat gaat toch niet: mensen, die zich alleen maar drijvende weten te houden, laten duiken". Van Zijl vertelt dat sommige ge routineerde duikers er plezier in scheppen om even rustig op de bodem van de zee te gaan liggen. "Je kunt dan ook een boek bekij ken, want je hebt van die geplas tificeerde boeken waarin plaatjes van vissen staan". Krabben en kwallen Angst: zijn de heren weieens het water uitgevlucht, omdat ze, na het zien van de film Jaws, wat bang waren geworden voor grote vissen? "...Nou nee", zeggen bei den. "Maar je moet wel oppassen voor kwallen en krabben", meent Van Zijl. "Ik ken nog wel een leuk verhaal over angst", on derbreekt Van der Knaap hem. "Er was een jongen die in de Middellandse Zee een grote pa ling zag. Hij was zo bang dat-ie acuut z'n mondstuk doorbeet". Er komen fotoboeken op tafel. "Kijk", zegt Van Zyl, "hier zit ik in het wier...Nee, dit ben ik". Op de volgende foto zien we een paar duikers aan de Zijl staan. Hartje winter is het blijkbaar, want we zien ijs. "Ja, dat is de kick hè", vertelt Van Zijl. "Even onder dat ijs zwemmen. Dat is niet gevaarlijk, want we blijven dicht in de buurt van het open water". "Op de laatste dag van het jaar duiken we ook altijd even", zegt Van der Knaap. "Dat is leuk", voegt hij er snel aan toe.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4