Bezetters moeten Troef uit Steeds Provincie en rijk positief over actieplan restauratie Pancras-west valt onder regeling stadsvernieuwing B en W willen spoedig sloop van gebouw 'Vijf stafkrachten in daklozencentrum nodig' Kom naar't lekkerste meeneem-restaurant van Nederland! Sen met kcfenib bladkhee/cf V.D. WATER WOENSDAG 15 DECEMBER 1982 Ook kamer wil meer geld voor monumenten DEN HAAG - Het actieplan dat ze ventien Zuidhollandse gemeen ten gisteren in Den Haag presen teerden voor een ander beleid ten aanzien van restauraties van monumenten heeft bij provincie en rijk een goed onthaal gekre gen. Namens het provinciebe stuur was gedeputeerde me vrouw I.Gunther tamelijk lovend over het plan van de gemeenten. De gemeenten - waaronder Lei den, Hazerswoude, Nieuwkoop, Oegstgeest, Waddinxveen en Woubrugge - willen de uitvoe ring van een restauratie niet af hankelijk maken van de toezeg ging van een bijdrage uit de (vrij wel lege) monumentenpot van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur. Volgens het actieplan moet het ini tiatief voor een restauratie bij ge meente of eigenaar liggen, moe ten vervolgens provincie en mi nisterie van sociale zaken in het kader van werkgelegenheidspro jecten bijspringen en wordt voor de daarna resterende kosten pas een beroep gedaan op de afde ling Monumentenzorg van het ministerie van wvc. CDA-kamerlid mevrouw D. Corne- lissen, voorzitter van de vaste Tweede Kamercommissie voor welzijn en cultuur, was eveneens positief ten aanzien van de ont vouwde plannen. Zij liet weten dat de Kamer juist maandag een motie bij de regering had inge diend met daarin het klemmen de verzoek meer aandacht te gaan besteden aan monumenten zorg en aan oplossingen van de restauratieproblematiek. De wethouders P. Veenstra en C. Waal, resp. van Zwijndrecht en Leiden, stelden dat de actie van de gemeenten op drie peilers rust: het bevorderen van de werkgelegenheid, het behoud van vakmanschap en het tegen gaan van verpaupering van mo numenten. Veel gemeenten zit ten op het ogenblik met be- steksklare restauratieplannen die maar niet kunnen worden uitgevoerd omdat het rijk niet met een toezegging over de brug komt waardoor andere financiële bronnen niet kunnen en mogen worden aangeboord. Wethouder Waal wees op een in fe bruari van dit jaar verschenen publikatie van het Economisch Instituut voor de Bouwnijver heid waarin werd gesteld "dat el ke gulden minder subsidie voor woonhuisrestauratie een gulden meer betaalde ww-uitkering is". Hij zei dat het rapport veel in druk op de gemeenten had ge maakt en mede de basis had ge vormd voor het ontworpen actie plan, overigens een initiatief van de gemeente Zwijndrecht. De gemeenten hopen over enkele maanden zowel van rijks- als provinciale overheid het groene licht te krijgen voor uitvoering van hun proefproject dat bewust is beperkt tot een aantal gemeen ten in Zuid-Holland omdat men bang was dat een grootschaliger aanpak het actieplan zou doen 'verwateren'. Mocht het proef project een succes worden en de gemeenten gelijk krijgen met hun stelling dat de in het Actie plan gepropageerde aanpak leidt tot monumentenherstel, werkge legenheid en een verminderd be roep op de vrijwel lege monu- mentenpotten van provincie en rijk, dan wordt gerekend op een sneeuwbaleffect naar de rest van het land, aldus de plannenma kers. Rijk keurt aanwijzing goed De waltoren Oistenrijk aan de Jan van Houtkade in Leiden is een van de monumenten die in het actieplan van de zeventien gemeenten ts opge nomen. Het restauratieplan is al een paar jaar klaar, de gemeente wil er geld in steken, maar het wachten is op het rijk. Met hun actieplan hopen de gemeenten aan deze impasse een eind te maken. LEIDEN De bezetters van het Troef-gebouw aan het Noordeinde moe ten er binnenkort uit. B en W zullen zo spoedig mogelijk een voorstel aan de gemeenteraad doen om het gebouw te slopen. Dat heeft het col lege gisteren besloten. De raad zou in januari een besluit over de sloop kunnen nemen. Tot die tijd mogen de jongeren er blijven. Ze kunnen een gebrui kerscontract (soort tijdelijk huurcontract) krijgen. De kosten van gas en licht zouden bij voor uitbetaling voldaan moeten wor den. Volgens wethouder Bordewijk (PvdA) van financiën gaat het (in de wintermaanden) om een be drag van 2000 gulden per maand. De wethouder heeft dit voorstel gistermiddag tijdens een ge sprek met de bezetters gedaan. De jongeren hebben het voorstel in beraad genomen. Morgen vindt opnieuw een gesprek plaats tussen bezetters en de wethouder. Aangenomen mag worden dat zij er niet op in zullen gaan, want de bezetting heeft ten doel om in het gebouw woon-werkprojecten op te zetten. De jongeren meen den dat ze het gebouw zeker an derhalf jaar zouden kunnen ge bruiken. In de vergadering van de PvdA- fractie gisteravond bestem pelde raadslid Van Dongen het voorstel van de wethouder als een farce. De fractie praatte er achter gesloten deuren verder over. Volgens Bordewijk zijn er geen fi nanciële belemmeringen om de plannen van de gemeente (sloop van het gebouw, aanleg van groen en een fietspad) uit te voe ren. Voor de sloopkosten (enkele ton nen) zou geld beschikbaar zijn uit de rijksbijdrage voor de stadsvernieuwing. De groenaan- leg zou uit het gemeentelijk on derhoudsbudget voor groen voorzieningen betaald kunnen worden. Bestuur Het bestuur van Troef heeft inmid dels afstand genomen van de be zetting. Bij monde van voorzitter Thijs Ouwerkerk reageerde de stichting op uitlatingen van een woordvoerder van de gemeente lijke dienst voor het beheer van gebouwen. Deze woordvoerder vroeg zich gis teren in deze krant af, waarom de bezetters tot het gebouw zijn toe gelaten. Volgens Ouwerkerk was er van toelaten tot het gebouw geen sprake. "Een twintigtal, zich bezetters noe mende mensen was plotseling in het gebouw, waarin tevens enige staf- en bestuursleden rondlie pen. Wij hebben geprobeerd de bezetters ervan te weerhouden in het gebouw de nacht door te brengen". "Hierbij hebben wij aangekondigd dat wij de politie zouden waar schuwen. Uiteindelijk hebben wij de groep dringend verzocht het pand te verlaten. Aan dit dringende verzoek werd geen ge volg gegeven", aldus de voorzit ter van Troef. Wethouder Bordewijk: er is geld. voor sloop, park en fietspad. LEIDEN - De aanwijzing van de wyk Pancras-West tot stadsver nieuwingsgebied is door het rijk goedgekeurd. Dat deelde wet houder Waal (PvdA) van ruimte lijke ordening gisteravond aan zijn fractie mee. Hij zei overigens het bij geruchte te hebben verno- Staatsecretaris Brokx heeft in een brief aan de Tweede Kamer laten weten hoe in 1983 de verdeling van het geld voor nieuwbouw en stadsvernieuwing over provin cies en gemeenten eruit ziet. Daaruit blijkt dat Leiden het ko mend jaar 6.4 miljoen gulden be schikbaar krijgt voor de stads vernieuwing. Tot nu toe mocht Leiden rekenen op een bedrag van 3.3 miljoen gulden. De goedkeuring van de aanwijzing van de wijk Pancras-West (de buurt in de omgeving van de Hooglandse Kerk) tot stadsver nieuwingsgebied is nog niet de goedkeuring van het verbete ringsplan. Het betekent echter wel dat alvast knelpunten in de wijk kunnen worden aangepakt. De aanleg van riolering in de Hoog- landsekerkgracht is hiermee fi nancieel veilig gesteld. Het wachten is nu nog op de goed keuring van het aanwijzen van Noordvest en de Verversbuurt tot stadsvernieuwingswijk. Dan is de hele Leidse binnenstad aan gewezen tot stadsvernieuwings gebied. Voor zes wijken zijn door de ge meenteraad verbeteringsplan nen vastgesteld, die nog de goed keuring (dus geld) van de minis ter moeten krijgen: Academie- wijk, Levendaal-West, Pancras- West, Hogewoerd, Noordvest en Verversbuurt. Wethouder Waal toonde zich door de beslissing van de minister weer wat optimistischer over de voortgang van de Leidse stads vernieuwing. Zijn partijgenoot Tesselaar van volkshuisvesting was daarentegen somber over de verdeling van de woningbouw over de provincies. Hij wees erop dat de daling van het aantal door het rijk gesubsidieer de woningen gaat met name ten koste van de westelijke provin cies. In heel Nederland worden tienduizend woningen minder gebouwd dan vorig jaar. De pro- Beroep stichting op fracties LEIDEN Het bestuur van de Stichting Opbouw Onderdak gaat fracties van de gemeente raad benaderen in de hoop daar een wat positievere benadering te vinden dan bij de PvdA. Het bestuur van de stichting schrijft dit in een brief aan de leden van de PvdA-fractie. "De gemeente raad heeft een bepaalde verant woordelijkheid voor het goed op zetten van een centrum onder dak". Aanleiding voor de brief was een gesprek van het bestuur met de PvdA-fractie; waarin het bestuur had uiteengezet waarom er mini maal vijf werkers in het toekom stige daklozencentrum moeten komen. De PvdA vond dat er maar tot 4,7 centrum werkers ge subsidieerd kan worden. Vol gens de Stichting Opbouw On derdak is dat echter te weinig om het centrum verantwoord te la ten draaien. "Dag en nacht moet er een beroepskracht aanwezig zijn, dan zijn er minimaal vijf stafkrachten nodig". De exploitatie van het centrum on derdak wordt voor 92 procent ge dekt door het rijk. De gemeente zou de overige acht procent moe ten bijdragen, waaronder 1,5 pro cent om een structureel tekort te dekken. Dit tekort behelst de on kosten van coördinatie-uren. Deze onkosten zijn het nu die de PvdA niet wenst te subsidiëren. Opbouw onderdak vindt echter dat de coördinator echt niet te veel krijgt "aangezien het om een leidingggevende functionaris gaat, die zijn werk moet verrich ten in een uiterst gecompliceer de werkvorm". "Het is voor ons bestuur niet mo gelijk een centrum te openen waarop een structureel tekort drukt. Mocht hiervoor geen op lossing worden gevonden, dan zou ook de subsidie van 900.000 gulden van het rijk wegvallen", zo besluit het bestuur van de Stichting Opbouw Onderdak. ADVERTENTIE U weet wel, naast de ingang van het geheel vernieuwde AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: 25 voortreffelijke gerechten voor vriendelijke meeneemprijzen van f 7,50 tot f 17,50. Zoals bijvoorbeeld Kip Madaeaskar. stukjes kip in romige groene peper saus: f 9.50. Of Belgische Konijn Smulpot. stukjes konijn in een heerlijke saus met pruimedanten: f 17.50. Naar keuze met rijst of noedels. QV^firfc-00 D°s !J90.o°uur' ACAfhaalservice *ala Carte Redactie: Bart Jungmartn A Jaap Visser Bijdrage: Leo Maat Vreemd verkeer (1) "December, bij uitstek een maand van winkelen, uitgaan en gezelligheid. De Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer wijst u in dit INFO weer de weg naar de talloze mogelijk heden hiervoor in Leiden en wijde omgeving. U zult mer ken dat in deze wintermaan den het INFO meer dan in het toeristisch seizoen is afge stemd op de eigen bevolking. Weinig of geen vreemde talen, maar wel meer informatie over bijvoorbeeld het theaterle ven". Zo begint het voorwoord in het december/januarinummer in het VW-infoblad. Inderdaad: talloze mogelijkheden. De ad vertenties geven er blijk van. "Ontdek de Mayfair. De nacht club nieuwe stijl biedt u een wereld vol zorgeloze sexy mo gelijkheden, wervelende Of: "SM Club DOMA, with mis tress Irma or Tanja and their slave girls for realistic SM. Every Fridaynight real SM live shows". En: "Topless Club Kit- Kat, exclusive relaxrooms, SM-rooms, four poster beds and many shows". Vreemd: Het infoblad omvat Lei den, de Rijn- en Bollenstreek. De genoemde adverteerders zijn neringdoenden in Den Haag en Rotterdam. Mooi is dat. De VW-Leiden stuurt de toeristen, nee, de eigen bevol king (zie het voorwoord) naar andere steden om ze déér het geld uit de zak te laten klop pen. De Amsterdamse advertentie- werver Chris Pleijzier heeft 'Leiden en omgeving' wel erg wijds uitgelegd. En die opmer king over weinig of geen vreemde talen klopte ook al niet. Gelukkig heeft de Leidse Bunny Club ook geadverteerd, dus men hoeft voor het 'thea terleven' niet per sé naar een vreemde stad. Vreemd verkeer f y Topless Club KITKAT Herenstr. 6, 070-658696 RG^L iM SHOW (2) Logisch natuurlijk, dat de Leidse politici zich boos maken. De toeristen moeten maar in de musea aan hun trekken zien te komen, en niet in de sexclubs Een pagina uit het blad van de Leidse VW, waarin vreemd verkeer wordt gestimuleerd. Té vreemd, vinden drie PvdA-raadslede- van Den Haag en Rotterdam. Dus worden er schriftelijke vra gen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. Niet over de in het geding zijn de Leidse werkgelenheid van vooral vrouwen, maar over het emancipatiebeleid "Is het college het er mee eens dat ad vertenties van deze aard in het licht van een gericht emanci patiebeleid niet wenselijk zijn?", zo vragen de dames Van Dongen, Fallaux en Boot (PvdA). Alleen een wethouder met een masochistische inslag zal dat durven ontkennen. Het geëmancipeerde drietal vraagt of het college bereid is er bij de VW op aan te drin gen dergelijke advertenties niet meer op te nemen. VW -directeur Dekker is ook niet zo blij met wat hij "die sexgeschi edenissen" noemt. Maar de adverteerdersnood breekt hier de ongeschreven wetten. "We zijn al blij dat we het blad gratis hebben", zegt Dekker. "Het bedruipt zichzelf met de opbrengsten van de ad vertenties. Als de advertentie- werver andere adverteerders vindt, die net zo goed betalen, gaan de advertenties van de sexclubs eruit". "Het aantal van dat soort adver tenties is al minder geworden. Het is nu nog maar één pagina en die is helemaal achterin ge stopt. We hebben de kwestie zelfs al eens voorgelegd aan Pleijzier, maar ja: Wat bereik je met wensen, als iets gratis is"'". In elk geval dat de Leidse bevol king nu iets aan Engels doet. LM. Misvorming? De gemeenteraadsleden Jan Hoekema (D'66) en Fnts van Oosten (PPR) vragen zich af wat ambtenaar Hein van Woer den op een cursus public rela tions heeft te zoeken. Van Woerden gaat een jaar lang eens in de veertien dagen een volle dag bij het bureau Van der Hilst in Voorschoten in de schoolbanken zitten. Kosten: zesduizend gulden die voor re kening van de gemeente ko men, zo lazen Hoekema en Van Oosten in de besluiten van bur gemeester en wethouders. Die zesduizend harde Hollandse guldens zijn ongeveer één/ twintigste deel van de totale gemeentepoost 'voortgezette vorming en opleiding', hebben de twee pientere raadsleden wethouder Jos Fase van perso neelszaken inmiddels voorge rekend. Democratische Jan en radicale Fnts vragen zich af of een der gelijke investering wel verant woord is in een bezuinigings- periode. Zij eisen opheldenng van Fase over de beweegrede nen die tot het collegebesluit hebben geleid. Ook willen zij van de bewindsvrouwe weten hoe het pr-werk van Van Woer den zich verhoudt tot het pr- werk van buro Voorlichting, van welke afdeling nog nooit iemand zo'n dure cursus mocht volgen. Volgens de man waar het alle maal om draait, Hein van Woerden zelf dus, moeten we zijn pr-werk zien als "een sluit stuk van het hele gemeentelij ke pr-gebeuren. Lijn brengen in de beeldvorming over Lei den naar buiten toe". Het is dus te hopen dat 'eenvoudig taalgebruik' ook in het cursus- paket van Van der Hilst is op genomen- Van Woerden, die tussen de pr- bedrijven door nieuwe bandjes in het stadhuiscanllon mag stoppen, zit sinds kort op de af deling representatie waar hij de naar de VW vertrokken Cees Hugens is opgevolgd. Dat is een geboren reclamejongen en om straks in zijn voetsporen te kunnen treden, is het nog niet zo gek om 26 dagen naar school te worden gestuurd. Maar als Van Woerden z'n huis werk nu goed maakt dan ver dient de gemeente die zes geïn vesteerde 'rooitjes' binnen een paar jaar meer dan dubbel en dwars terug. Faalt hij dan kun nen Hoekema en Van Oosten er alsnog op aandnngen dat d< 'stadhuisdeejee' z'n studiegeld uit eigen zak terugbetaalt. J.V vmcie Zuid-Holland krijgt bijna 1200 woningen minder. De wethouder vreest dat Leiden komend jaar niet meer dan ze venhonderd woningen mag bou wen. Vandaag sloeg Tesselaar de eerste paal voor de nieuwbouw in de Stevenshofpolder. Bouwplan voor kaal terrein aan Morsweg LEIDEN - De gemeente heeft een plan gemaakt voor de bouw van woningen op het braakliggende terrein aan de Morsweg. Volgens het plan kunnen in 1983 of 1984 op het voormalig fabriek-# sterrein van Nieuwenhuizen zes tig woningen worden gebouwd: 4 vierkamer-, 21 driekamer- en 35 tweekamerwoningen. Het ge bouw zal bestaan uit zes woonla gen in een L-vorm. Aan de kant van het Galgewater zal een park je komen dat ook voor buurtbe woners toegankeUjk is. Langs de spoorlijn blijft ruimte over om te parkeren. Het eerdere be bou wings plan, dat door projectontwikkelaar Bak ker is gemaakt, is definitief van de baan. Het oude plan is zeer omstreden geweest LEIDEN Een 29-jarige automo bilist uit Leiden is vanmorgen omstreeks kwart over vijf op de Kanaalweg met zijn auto tegen een boom gereden. De man reed onder invloed. Zijn auto was vol gens de politie geheel vermeld. ADVERTENTIE SEIKO-HORLOGES speciale aanbieding 10-30% KORTING Kerstbomen van wagen gevallen en meegenomen LEIDEN Een vrachtwagen chauffeur is gisteren op het tra ject Engelendaal-Oegstgeester- weg ongeveer honderd kerstbo men kwijtgeraakt. De bomen vielen van zijn wagen. Toen de chauffeur, gealarmeerd door de Leidse politie, terugreed om zijn bomen weer op te rapen bleek het al te laat zijn: allemaal weg. Verhuurster mishandeld LEIDEN - Een kamerverhuurster uit de Gijselaarstraat heeft bu de politie aangifte gedaan van mis handeling. Maandagmorgen zou oen huurder haar zo h< bb« n ge slagen dat ze een ontwrichte kaak n gekneusde ribben en schouder opliep. De vrouw had de huurder al ver schillende malen gewaarschuwd dat hij 's nachts geen kabaal moest maken. In de nacht van zondag op maandag werd het haar teveel en bonsde ze op de deur van de huurder, proberend hem duidelijk te maken dat hu behoorde te slapen. Na enig ge bons deed hij de deur open en sloeg de vrouw tegen de grond ADVERTENTIE '"•lictunj 6/ cwtx Qctouw I bedn|Ktc*re»n óc tiMndeni lel 1071) 413 414 open op woriiOagan van 9 1

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3