Doek valt voor 't Mallegat Van nature is een baby niet bang voor water Woubrugge wijst alle herindelingsmodellen af -c Babyzwemmen in de Dillen slaat aan 99" Ook zwemmen voor zwangere vrouwen Waddinxveen ontdekt op valreep 750- jarig bestaan Gemeente Katwijk sluit subsidiekraan Ontdekking in Alphen: Oude stortplaats vervuilt wetering Onderzoek naar belt ook vanuit de lucht Katwijkse (79) overlijdt aan vergiftiging WOENSDAG 15 DECEMBER 1982 Streek "Ik worstel maar kom boven", lijkt deze baby te denken. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Je kunt ze natuurlijk niet uitleggen wat ze moeten doen om boven te blijven. Met ze praten heeft geen zin. Echt zwemmen kun je de ba- bies niet leren. Maar waar je wel voor zorgt is dat ze aan water ge wend blijven. En dan geldt: Jong geleerd, oud gedaan", zeggen de badmeesters van 'de Dillen", ter wijl ze tevreden kijken naar de spartelende moeders met hun babies. Het babyzwemmen is in enkele maanden erg populair geworden. Sinds eind augustus kunnen ook de allerkleinsten een duik in het water van het Alphense zwem bad "de Dillen" nemen, elke dinsdag- en vrijdagmorgen tus sen negen en tien uur. Maande lijks maken daarvan nu al zo'n 800 moeders met hun jongste spruit gebruik. Ze komen van heinde en verre, want in de meeste gemeenten komen de ba- bies niet verder dan de wieg en de box. Bleiswijk was tot voor kort de dichtstbijzijnde plaats waar aan babyzwemmen werd gedaan. Ver voor de eerste stapjes kan een kind nu z'n eerste zwemslagen maken. Al vanaf vier weken na Met ingang van volgende week verplaatst zwembad De Dil len de leeftijdsgrens van het zwemmen nog verder naar achteren. Dan kuruien zelfa ongeboren kinderen zwem men, zij het in de buik van hun moeder. Op maandag avond van half zeven tot ze ven uur en op vrijdagochtend van half elf tot elf uur is het bad beschikbaar voor zwan gere De bedoeling is dat dit zwem men een aanvulling biedt op de zwangerschapsgymnas- tiek. Onder toezicht van een fysiotherapeute kunnen in het zwembad ademhalings- en spieroefeningen worden gedaan. De opwaartse druk van het water maakt dat de last van het vermeerderde ge wicht minder wordt. Na af loop wordt de mogelijkheid geboden gezamenlijk koffie te drinken. Daarbij is ook de fysiotherapeute aanwezig om eventuele vragen te beant woorden. De tijden zijn zo gekozen, dat het zwembad op dat moment alleen ook door bejaarden wordt gebruikt. De zwangere vrouwen hebben dus bijna het rijk alleen. de bevalling mag een baby van de arts het water in. Het is dus bijna van het vruchtwater naar het badwater. "Dat is ook het grote voordeel van het babyzwemmen', zeggen acti viteitenleider Peter Vrisekoop en zwemonderwijzer Wim Ver steeg. "Het kind is dan nog hele maal gewend aan een natte om geving. Het heeft per slot negen maanden in de nattigheid geze ten. Als je vroeg begint met zwembadbezoek, hoeft het kind later geen angst voor water te overwinnen. Want van nature is geen enkele baby bang voor wa ter". Ouders moeten niet de verwach ting krijgen, dat hun baby zo jong al zwemmen kan leren. Het geploeter van de kleintjes is be doeld om "in te spelen op de be- wegingsdrang en de natuurlijke reflexen van de baby", zoals de begeleiders uitleggen. Een baby sluit onder water de ogen niet, houdt de adem in en gaat auto matisch horizontaal drijven. Ba- bies trappelen graag en als die beweging in het water wordt ge perfectioneerd, kunnen ze zich zo enkele minuten boven water houden. Zwemmen op z'n "hondjes", als het ware. Het babyzwemmen wordt begeleid door drie badmeesters. Twee houden langs de kant een oogje in het zeil, de derde zorgt voor de "natte begeleiding". Maar het echte werk moeten de moeders, en soms vaders, zelf doen. "We leren de moeders in het water spelen met hun kind", zeggen de instructeurs. "De geborgenheid by de eigen ouder is heel belang rijk. Je mag het visuele- en ge- voelscontact niet te lang verbre ken". Salto Op die manier wordt het voor de Ook voor moeders is het babyzwemmen een aardige ontspanning. moeders ook een aardig ontspan nend ochtendje. Lekker ploete ren in het extra verwarmde wa ter van dertig graden en na af loop staat de koffie klaar. Boxen en aankleed tafels staan langs het zwembad gereed, zodat de moe ders hun kind rustig even alleen kunnen laten om zich om te kle den. Sommigen maken van de gelegenheid gebruik om zelf even een duik in het diepe te ne men. "We doen er alles voor om de sfeer zo prettig mogelijk te maken", zeggen de begeleiders. Daarom staat er voor de kleintjes een trommel met lange vingers klaar, als ze uit het water komen. De meesten hoef je volgens de zweminstructeur nu al niet meer te vertellen waar de koekje strommel staat. Dat in De Dillen veel aandacht wordt besteed aan verschillende doelgroepen, wordt aanschou welijk gemaakt als om tien uur een drijfband in het water wordt gelegd, die het zwembad in twee ën deelt. In het ondiepe deel kunnen moeders en babies nog even doorploeteren, achter de band dalen de bejaarden af om hun baantjes te trekken. De badmeesters zijn merkbaar trots op hun gevarieerde bezoek. Peter Vnsekoop vertelt: "Vorige week kwam een vrouw var» 84 naar me toe. Ze vroeg of ik haar de salto wilde leren. Eerst raadde ik het haar af. in verband met duizeligheid. Maar ze wilde zo graag, dat ik er vandaag toch mee ga beginnen". WADDINXVEEN - De ge meente Waddinxveen bestaat eind april volgend jaar pre cies 750 jaar. De 35-jarige amateur-historicus C. Neven is daar op de valreep van 1982 nog achter gekomen en heeft zeer onlangs het Waddinx- veense gemeentebestuur van zijn ontdekking op de hoogte gesteld. Inmiddels is op ini tiatief van burgemeester Van der Linden een bijeenkomst op het gemeentehuis geweest met de middenstand, het be drijfsleven en de notaris om te bekijken hoe de gemeente nog wat festiviteiten op touw kan zetten. Toen Neven met zijn bewerin gen dat Waddinxveen drie kwart milennium bestaat bij Van der Linden kwam, nam deze contact met de aan de Leidse universiteit verbon den historicus professor Van der Linden, die na onderzoek bevestigde dat Nevens con clusies juist waren: op 20 april 1233 verkocht graaf Flo- ris V aan Nicolaas van Gnep- hoek een stuk grond aan de Gouwe. Van Gnephoek werd daarmee de eerste bewoner van Waddinsveen. De koop- acte is gevonden in het Alge meen Rijksarchief in Den Haag. KATWIJK - Het doek lijkt geval len voor het Katwijkse open jon gerencentrum 't Mallegat. Burge meester en wethouders van de kustplaats wensen volgend jaar geen cent meer te besteden aan het centrum. Morgenavond zal de gemeenteraad zich over dit voorstel uitspreken. Naar verluidt heeft het inmiddels uit elkaar gevallen bestuur zich neergelegd bij het advies van B en W. Verwacht wordt dat eind december de deuren van het jon gerencentrum definitief op slot gaan. "Of anders begin volgend jaar zodat we de tijd krijgen om de lopende zaken af te hande len", aldus een Mallegat-woord- voerster. De sluiting van Kat wij ks enige open jongerencentrum komt niet onverwacht. Binnen het Malle- gatbestuur boterde het al lange tijd niet. Over en weer werden verwijten gemaakt over de slech te fianciële situatie waarin het centrum terecht was gekomen. Een deel van het bestuur trad on langs uit onvrede af. In hun voorstel aan de raad schrij ven B en W dat 't Mallegat niet heeft voldaan aap^de voorwaar den zoals die begSn-dit jaar zijn gesteld toen een subsidiebedrag werd toegekend. Omdat het col lege ook in de toekomst niet ver wacht dat aan die voorwaarden zal worden voldaan meent hij dat subsidiëring moet worden stop gezet. Welwillend B en W vinden dat zij zich de afge lopen jaren "zeer welwillend" hebben opgesteld ten opzichte van 't Mallagat. Zij wijzen daarbij op het toekennen van (aanvul- door Adriaan Brandenburg lende) subsidies, ondanks het overschrijden van begrotings posten door het Mallegat-be- stuur. Met name duiden B en W ook op een sanering van schulden in het begin van dit jaar om het cen trum de mogelijkheid te bieden er weer boven op te komen. "Van deze kans is nooit gebruik ge maakt", zo concludeert het coUe- ge. Ook van het werkprogramma is niet veel terecht gekomen, zo Ben W. Bemoeienis van de belastingdienst met het centrum en het al langer dreigende faillissement waren, zo schrijven B en W voorts, de directe aanleiding om het reilen en zeilen binnen het centrum eens nader te toetsen en zich te beraden over een te volgen be leid. In ogenschouw werd tevens de bestuurscrisis en het grote verloop in het vrijwillige) stand genomen. B en W stellen vast dat over de eer ste drie maanden van dit jaar een verlies van ruim 8000 gulden werd geleden. In het tweede kwartaal was de overschrijding van de begroting opgelopen tot ruim 12.000 gulden. Het gemeen tebestuur zegt dit te hebben op gemaakt uit gegevens verstrekt door het stichtingsbestuur en de boekhouder van 't Mallegat Ontslag Maatregelen wensten B en W toen nog, zo blijkt uit het schrijven, niet te nemen gezien het karak ter van het jongerencentrum. Cij fers over het derde kwartaal deed het college echter van ge dachten veranderen. Vanaf 1 ok tober werd de betaling dan ook opgeschort. De boekhoudkundige overzichten waarover B en W van Katwijk nu beschikken spreken elkaar te gen. "Zij hebben echter een ding gemeen: er is sprake van een groot tekort". B en W samenvat tend: "Subsidiëring is daarom niet meer vernatwoord". Over het tijdstip waarop de subsi diëring straks officieel zal wor den beëindigd bestaat nog on duidelijkheid. B en W willen het toegekende subsidiebedrag ver lagen met ongeveer 20.000 gul den. Dat is het geld bedoeld voor de maanden november en de cember. Uit het gemeentelijke schrijven blijkt dat tijdens een onlangs gehouden (besloten) zit ting van een commissie voor ad vies daarover geen eenstemmig heid bestond. Wat er nu met de enige beroeps kracht die het centrum heeft moet gebeuren is eveneens nog onduidelijk. Volgens betrouwba re bronnen wordt nagegaan of de beroepskracht kan worden ont slagen of dat er een afvloeiings regeling in het leven moet wor den geroepen. De woordvoerster van 't Mallegat bevestigt desge vraagd die uitspraak. Conflicten Met de verwachte sluiting van 't Mallegat komt tevens een eind aan een jarenlange discussie over vervangende huisvesting van dit centrum in Katwijk. Dis- er subsidiëring en huisvesting waren niet zelden aanleiding voor fikse conflicten tussen het Katwijkse gemeente bestuur en Mallegatters. Het jongerencentrum werd in 1975 officieel geopend door wethou der J. Bergman. Van huisves tingsperikelen is in feite sinds de opening al sprake geweest, aan gezien het jongerencentrum was gehuisvest in een voor de sloop bestemd pand. Sloop van het ge bouw staat nog altijd op het pro gramma in verband met de aan leg van een waterkering die dwars door Katwijk moet lopen en waarvan een deel reeds is aan gelegd. Moeilijkheden binnen het centrum zelf deden zich met name de af gelopen twee jaar voor. Bezoe kers waren niet zelden verant woordelijk voor zware vemielin gen aan het gebouw. Om die den ook is 't Mallegat in het verleden al eens enige tijd geslo ten geweest. Mede door interne perikelen was het centrum de laatste tijd "meer dicht dan open". Rechter T. Lieverst, de enige vaste kracht van 't Mallegat verklaart desge vraagd dat als het voorstel van B en W zoals dat nu op tafel ligt ge heel wordt overgenomen hij on middellijk naar de rechter stapt. "Het is toch te gortig om subsi die achteraf toch niet uit te beta len en de cao verder niet meer te hanteren". Volgens de Mallegatter moet er tenminste sprake zijn van een re delijke termijn waarbinnen een en ander kan worden afge bouwd. Aan sluiting valt, meent Lieverst, niet meer te ontkomen 't Mallegat in Katwijk. Naar wordt verwacht sluiten de deuren van dit jongerencentrum eind deze maand definitief. omdat "de politieke wil om een jongerencentrum in Katwijk open te houden ontbreekt". Intussen bestaan in Katwijk al wel plannen voor de oprichting van een nieuw jongerencentrum. De finitieve besluiten daaromtrent zijn nog niet genomen. Wel is in middels MB serie gesprekken ge voerd tussen de initiatiefnemers en diverse Katwykse instanties B en W zouden "niet negatief staan" ten opzichte het i centrum. WOUBRUGGE - Woubrugge moet een zelfstandige gemeen te blijven en wil op geen enkel manier meewerken aan de ge meentelijke herindeling. Zon der een voorkeur uit te spre ken voor welk van de acht door een uit Rijnstreekse gemeente bestuurders samengestelde werkgroep ontworpen mogelij ke varianten dan ook wijzen B en W van Woubrugge de herin deling af. De belangrijkste re den daarvoor is dat de hogere overheden op geen enkele ma nier hebben kunnen hardma ken dat een herindeling nood zakelijk is, aldus het college. Sinds een aantal maanden houdt een door het gemeentebestuur hartelijk ondersteunde werk groep zich bezig met het verzet tegen de gemeentelijke herin deling. Van het in drie sub groepen (argumentatie, strate gie en beïnvloeding en actie) onderverdeelde comité heeft de werkgroep argumentatie een concreet werkstuk afgele verd. Daaruit putten B en W het leeuwedeel van de gronden waarop de herindeling wordt afgewezen. Filosofie De herindelingsplannen komen volgens het college niet voor uit een analyse van de be- stuursproblemen in de Rijn streek maar vanuit een op schaalvergroting gebaseerde bestuursfilosofie. Die schaal vergroting zou nodig zijn om krachtige bestuurseenheden te vormen die het overhevelen van bestuurstaken van het rijk naar de gemeente mogelijk te maken. Van die decentralisatie is tot nu toe echter geen sprake geweest, vinden B en W, en omdat er ook geen duidelijk heid is over welke taken het rijk denkt af te stoten naar de gemeenten is het "beslist on verantwoord om een herinde lingsplan te starten". Als nadelen van schaalvergro ting noemt het Woubrugse ge meentebestuur onder meer dat de afstand bestuur-bestuurde groter wordt. "De vraag rijst of en in hoeverre personen uit Hoogmade en Woubrugge een herkenbare inbreng zullen kunnen hebben in het bestuur van een grotere gemeente waarin de huidige gemeente Woubrugge opgaat", aldus B en W. Bovendien kan de gemeente Woubrugge op het moment best haar eigen boontjes dop pen, zodat ook van daaruit geen noodzaak is om samen te voegen. In plaats van het op dringen van een herindeling zou daarom het rijk maar eens moeten onderzoeken of er te gen handhaving van de be staande gemeenten bestuurlij ke bezwaren bestaan, aldus het college. (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN/KOUDEKERK - De ver vuiling van de Lagewaarde Wete ring. die ter hoogte van de Land- lustweg op de grens van Koude kerk en Alphen ernstige vormen heeft aangenomen, blijkt het ge volg van het storten van afval door de gemeente Alphen in de jaren vijftig. Het gemeentebe stuur van Alphen heeft de stort plaats inmiddels gemeld bij de provincie. Enige tijd geleden werd aan de hand van bodemmonsters aange toond, dat de bagger uit de Lage- waardse Wetering in Koudekerk ernstig is vervuild. Om die reden moeten door het hoogheemraad schap Rijnland extra dure voor zieningen worden getroffen om er te mogen baggeren. Uit de slibmonsters van de Lage- waardse Wetering bleek dat de hoogste concentraties zware me talen, zoals lood, zink en het zeer giftige cadmium, zich bevinden op de grens met Alphen. Loco burgemeester J.J. Goedhart van Alphen deelde vanochtend mee dat deze stoffen waarschijnlyk afkomstig zijn van een stort plaats van ongeveer 270 vierkan te meter, die in het verleden door de gemeente Alphen by de Land- lustweg is aangelegd. In overleg met de provincie zal worden bekeken welke maatre gelen moeten worden genomen. NOORDWIJKERHOUT - In op dracht van de provincie zijn be gin deze maand vanuit een vlieg tuig foto's gemaakt van de Noordwijkerhoutse vuilnisbelt De opnamen zyn gemaakt met behulp van zogenaamde infraro de camera's waarmee verontrei- niging van de bodem kan wor den opgespoord. Die foto's zijn met name van belang voor het bepalen van de plaatsen waar peilbuizen moeten worden ge plaatst in verband met het vast stellen van de kwaliteit van het grondwater en de kwaliteit van het regenwater dat door de belt sijpelt De provincie is al bijna een jaar be zig met het onderzoeken van de Noordw^kerhoutse belt nabij de Corneliabrug. Hoewel dat onder zoek nog geen schokkende resul taten heeft opgeleverd is een vliegtuig ingeschakeld om daar over nog meer zekerheid te krij gen. Ook rond de belt in de Cou pépolder in Alphen aan den Ryn en op nog drie andere plaatsen in Zuid-Holland zijn opnamen ge maakt. De resultaten van het fo tografisch onderzoek zijn pas in het voorjaar 1983 bekend. Eerder dit jaar zijn in het gebied Alphen/Boskoop eveneens bij zondere opnamen gemaakt van uit vliegtuigen Het ging om een experiment of vanuit de lucht il legale vuilstortplaatsen zyn op te sporen. De resultaten van dat on derzoek zullen eind dit jaar be kend zijn. LEIDEN - In het AZL te Leiden is een 79-jarige vrouw uit Katwijk overleden, die op acht december in haar woning werd gevonden. Vermoedelyk had ze daar al en kele dagen gelegen. Omdat een dochter haar niet kon bereiken werd de politie gealarmeerd. Volgens de Leidse politie is ze vermoedelijk overleden aan broom-vergiftiging.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23