"Iedereen moet thuis zijn ei kwijt kunnen contactlenzen, da's pas fijn KMS: onvoldoende werk 3500 mensen WIEL Durft u met de feestdagen voorde dag te komen meteen wijn onder de vijf gulden? Bus duurder Fondsen: geen eigen bijdrage geneesmiddel WOENSDAG 15 DECEMBER 1982 Jaren geleden, misschien wel tien jaar want het verscheen in 1971, kregen wij van Margot de Boer, die de meeste Engelse boeken al schijnt te kennen voordat hun uitgever en zelfs hun schrijver er de lucht van heeft gekregen, een dun boekje dat we beslist moesten lezen. Het telde nog geen honderd bladzijden, en die waren voor het merendeel ook nog maar half be drukt. dus veel was het niet. Maar als Margot zoiets aanbeveelt, dan gehoorzaam je zonder tegen te sputteren, want je komt nooit bedrogen uit (u kent haar alleen als produktieleidster op de aftite ling van VARA-programma's, maar in werkelijkheid fungeert zij in kleine kring dus als consu lente voor Engelstalige litera tuur). Het boekje bleek de brief wisseling te bevatten tussen de Newyorkse schrijfster Helene Hanff en de medewerkers van het Londense antiquariaat 'Marks and Co.', dat gevestigd was op Charing Cross Road nummer 84. Tweeëntachtig brieven in totaal, plus de tekst van twee kaartjes. Helene Hanff vraagt in haar brieven om bepaalde antiquari sche boeken, en Marks and Co. antwoorden haar of ze die boe ken hebben of niet. Het is dan ook een van de ontroe rendste boekjes die ik ken, en hoe wel ik mij geen duidelijke voor stelling kan maken van de vorm waarin het gestoken is, verbaast het me aan de andere kant ook weer niet dat dit jaar met veel succes een toneelstuk naar het boekje in Londen heeft gedraaid, dat dezer dagen ook. op Broad way in première is gegaan. Want daar waar menselijk contact is en ontroering ontspringt, is ook altijd drama aanwezig. En dan bedoel ik niet drama in droef geestige zin, want '84 Charing Cross Road' onderscheidt zich juist van vele andere briefwisse lingen door een aanstekelijke hu- De eerste brief verstuurde Helene Hanff vanuit 14 East 95th St. New York City op 5 oktober 1949. De laatste brief, aan haar ge richt, is van oktober 1969. Een ge middelde van vier brieven per jaar, dus bepaald niet de fre quentie die zulke geduchte brie venschrijvers als Men no ter Braak en E. du Perron, of Gerard Reve en zijn vele 'penfriends' aanhielden. Ik las het boekje, werd er meteen verliefd op, en ge bruikte het net als Margot als ge liefd cadeautje voor mensen die we het betere deel van het leven gunden. Blijkbaar heb ik er op een gegeven moment toch eentje te veel weggegeven, want toen ik het zoeven wilde opzoeken in de boekenkast met Engelse poc- ketjes, bleek het te zijn verdwe nen. Maar geen nood, de verta ling van '84 Charing Cross Road' ligt hier voor me, in het uitsteken de Nederlands van Barbara van Kooten, wier bekende echtgenoot zich onlangs nog op de Bescheur kalender beklaagde over iemand die de titel 'The Catcher in the Rye' vertaald zou hebben met 'Buitenveldert'. Barbara is niet zo ver gegaan (ze had de titel kunnen vernederlandsen tot 'Sin gel 262' of 'Singel 390' desnoods, waar uitgeverij De Harmonie van het boekje is gevestigd) maar beperkte zich ertoe '84 Charing Cross Road' te vertalen in 'Cha ring Cross Road 84'. Intussen vraagt u zich nog steeds af, wat dit boekje nu zo bijzonder maakt? Kenmerkend is de ont wikkeling van de ondertekenin gen, vooral die van Marks and Co.-zijde. Eerst FDP, daarna Frank Doel, daarna Frank, op het laatst 'Liefs, Frank', waar u niets achter moet zoeken, want intussen had Nora Doel, Franks vrouw, zich ook al in de corres pondentie gemengd, evenals an dere employees van Marks and Co., die dat niet wilden weten voor meneer Doel, omdat die He lene Hanff als zijn persoonlijke cliënt was gaan beschouwen. „Met vriendelijke groeten, Cecily Farr' wordt al gauw 'Hartelijks, Cecily' en 'Veel liefs, Cecily', en zo mengt langzamerhand het hele personeel zich wel even in de briefwisseling, al was het maar om Helene te bedanken voor haar goede gaven. Want wat schreef ze op 8 december 1949: ,J£n nu iets anders. Brian vertelde me dat jullie allemaal op rant soen staan van ruim een half ons vlees per gezin per week en één ei de man per maand en ik ben ge woon verbijsterd". Ik ook trouwens, hoe zat dat eigen lijk bij ons, was de distributie bij ons eigenlijk ook nog zo strin gent, bijna vijf jaar na de oor log? Helene stuurt een ham van 6 pond, en ontdekt daarna tot haar schrik op de laatste rekening: B. Marks, M. Cohen. Eigenaars, en vraagt: „ZIJN ZE KOSJER? Ik kan snel een tong opsturen". Dat hoeft gelukkig niet, op 7 april 1950 blijkt het paaspakket met de blikken en dozen met eieren vei lig te zijn aangekomen, en op 7 december 1951 zes en een half jaar na de oorlog!) blijken de Landenaars toch liever de verse eieren te willen hebben dan het eipoeder! Van Londense zijde worden nu ook cadeautjes ge stuurd, een mooi boek, een gebor duurd kleedje, de brieven wor den steeds persoonlijker, hartelij ker en (van Helene Hanffs kant) ook wat baldadiger als ze knor ren uitdeelt omdat een door haar verlangd boek nog steeds met is opgeduikeld, kortom: leest u het zelf maar. Klein maar ragfijn. Ik heb het ook weer in één adem uit gelezen. Per jaar lopen in ons land 23.000 kinderen weg. In 1974 bedroeg dat aantal trouwens nog maar 7500. Ze ont vluchten de huiselijkheid omdat ze zich thuis niet meer thuis voelen. Ze hebben allen hun eigen verhaal. Maar tevens hebben ze een ding gemeen met elkaar; een negatieve thuissituatie. Althans, zo ervaren ze die. Balthazar Beke, wetenschappelijk medewerker, verbonden aan het Instituut voor Ortho-pedagogiek (gedragsproblematiek) in Nijme gen: „Weglopen is eigenlijk heel hard met de deur slaan. Zoals een kind van tien jaar doet. Knallend de deur achter zich dicht slaand om zich daarna op zijn kamertje terug te trekken". Samen met Huub Angenent van het Criminologisch Instituut in Gro ningen heeft hij - voor het eerst in Nederland - een grootschalig oriënterend onderzoek gepleegd naar het weglopen van minderjari gen uit het ouderlijk gezin; de zogenaamde gezinsweglopers. Zwerven Een niet te verwaarlozen groep jongeren tussen de twaalf en achttien jaar. Hoewel daar jaren niet naar is omgekeken. Uitgezonderd dan door de politie, onder andere belast met het opsporen van weggelo pen minderjarigen. Het aantal van 23.000 weglopers komt dan ook uit die koker. „Maar", zegt Beke, „dat is dan wel een absoluut bodemgetal. In werkelijkheid vrezen we dat het aantal jongeren dat de biezen pakt veel groter is. Maar daar is moeilijk een vinger achter te krijgen". Iets meer dan de helft is na een week weer boven water; een van de drie weglopers blijft langer dan drie maanden weg. Maar uiteinde lijk komt tachtig procent weer thuis. „Toch blijkt de groep die niet meer thuis komt, in aantal toe te nemen. Die jongeren komen door gaans - al dan niet op basis van begeleide kamerbewoning - in het kinderbeschermingscircuit terecht. Of slaan aan het zwerven. Bo vendien", zegt Beke, „worden in zestig procent van de gevallen de problemen, die het weglopen veroorzaakt, bij terugkeer niet opge lost. Waardoor de herhaling groot is". Onderzoeker Beke: "Het probleem wordt doodgezwegen". Beke, zonder een pertinente zwart-wit-schets te willen ge ven: „Het sociaal-economisch niveau van wegloopgezinnen is niet hoog. De vader is vaak ongeschoold, het hoge aantal werklozen en WAO-ers is op vallend. Ook is het percentage om puur financiële redenen buitenshuis werkende moe ders in die gezinnen hoger". Spijbelen En over de weglopers: „Jonge ren die van huis weglopen, hebben niet alleen thuis pro blemen. Ook op school of op het werk hebben ze het minder naar hun zin. Hun prestaties liggen er vaak lager dan die van anderen. Ze hebben in de regel buitengewoon onderwijs genoten, spijbelen dikwijls op de basisschool en blijven iets vaker zitten". Aan het fenomeen weglopen ligt een scala van uiteenlopende oorzaken ten grondslag. In het merendeel der gevallen ge beurt het uit een behoefte aan zelfstandigheid. Weglopers vinden dat ze thuis te kort wor den gehouden. Daarnaast is er een minder grote groep jon gens en meisjes, bij wie in eer ste instantie geen directe oor zaken of aanleidingen aanwe zig lijken te zijn, die tot weglo pen leiden. De zucht naar avontuur, de hang naar plezier en opwinding zijn hier de voor naamste drijfveer. Tot slot is er een groep jongeren, die wegloopt uit een onhoud bare situatie. Gezinsproble men - bijvoorbeeld tussen ou- ders - doen deze jongeren be sluiten hun biezen te pakken. „Vooral deze laatste groep ver dient aandacht. Echtscheiding kan één van die negatief erva ren gezinssituaties zijn. Waar bij kinderen met problemen blijven zitten, die door de ou ders dikwijls niet worden on derkend. Bijvoorbeeld het kie zen tussen ouders. Omdat kin deren in die situaties niet voor en niet tegen kunnen en willen kiezen. En dan dat probleem proberen te omzeilen door weg te lopen", aldus Beke. Hou-vast Jeugdproblematiek is overigens een typisch verschijnsel van deze tijd. Het is zelfs betrekke lijk nieuw de jeugd als aparte groep te zien. Tot in de zestien de eeuw waren jongeren en kinderen volwassenen in zak formaat. Kinderen namen van af hun vijfde jaar deel aan het arbeidsproces en vanaf het achtste jaar werd iemand ver ondersteld in het eigen levens onderhoud te kunnen voor zien. Pas vanaf de achttiende eeuw werd de kindertijd niet louter beschouwd als het voor stadium van volwassenheid, maar werd het kind erkend en gewaardeerd als zelfstandig in dividu met een eigen aard en eigen identiteit. Pas in onze eeuw heeft de jongerentijd zich ontwikkeld tot een zelf standige levensfase, die zich in tal van opzichten onderscheidt van de kinderjaren en de we reld der volwassenen. „Tegelijkertijd", legt Beke uit, „heeft het gezin in de laatste decennia een snelle ontwikke ling doorgemaakt, die de on derlinge gezinsrelatie niet on beroerd heeft gelaten. Door de grotere wisselwerking tussen gezin en de snel veranderde maatschappij zijn doel en vorm van opvoeding sneller aan veranderingen onderhe vig. Er is minder houvast. Men weet niet zo zeker meer waar toe men opvoedt". Beke verder: „Jongeren voelen zich minder gebonden aan het gezin. Ze wensen niet langer uitsluitend op het kompas te varen van de ouders. En zo kunnen allerlei fricties optre den tussen ouders en kinde ren. Ernstige conflicten kun nen uitlopen op onttrekking aan het gezin; op weglopen dus". Ja, maar.... Als belangrijke en positieve fac tor binnen het gezin wordt een open communicatie-patroon beschouwd. Dialogen, die zich voltrekken in de trant van: „...En je hebt maar te doen wat ik zeg... Ja, maar... Niks te ja maren. Ik zeg het voor je eigen bestwil. En daarmee basta...", zijn weinig bevorderlijk voor een goede harmonie binnen het gezin. Beke: „De wegloop-piek ligt zo tussen de veertien en vijftien jaar. En opvallend meer meis jes dan jongens verlaten de ou derlijke woning zonder in stemming van de ouders. Vaak gebeurt dat op het tgdstip dat ze gaan menstrueren. Dan zie je bij de ouders maar al te dik wijls een plotselinge omme zwaai in het praatpatroon. In gegeven uit angst voor een theoretische ongewenste zwangerschap. Vanuit hun ei gen angsten kunnen ze niet meer open en eerlijk reageren op de dochter. Het gesprek stokt en verzandt in: wij weten wat het beste voor je is". Als norm voor wat weglopen is, hebben de onderzoekers be paald, dat één nacht van huis zonder opgaaf van reden drem- peloverschrijdend is. Maar het wegloopgedrag kent nog enke le nuances. Kinderen, die bij voorbeeld opvallend veel bg vriendjes of vriendinnetjes bi vakkeren. kinderen, die zich halve dagen op hun kamer te rugtrekken, ontlopen eigenlijk ook de huiselijke situatie. Het zouden in elk geval signalen kunnen zijn. Die kinderen zou den inderdaad plotseling de deur van de ouderlgke woning achter zich dicht kunnen trek ken Zand erover „Veel weglopertjes weten dan ook niet precies waar ze naar toe weglopen In nog geen 25 procent van de gevallen zgn ze op de hoogte van opvangmoge- lgkheden. Het overgrote deel gaat naar bekenden. Maar heel weinigen kloppen aan bg offi ciële instanties". Het is beide wetenschappers trouwens gebleken dat het ver schijnsel weglopen een emo tioneel enorm zwaar beladen probleem is voor de ouders. Ze schamen zich tegenover zich zelf wegens een falend ouder schap. tegenover de buurt, die al gauw weet te vertellen dat zoon of dochter ergens in een kraakpand terecht is gekomen of aan de drugs is geraakt Iets wat in de meeste gevallen be slist niet het geval is. Beke: „En als de verloren zoon of dochter weer thuis aanklopt, doen die ouders er het liefst zand over. Wordt er niet meer over gepraat. Wordt hel pro bleem doodgezwegen. Je kunt je afvragen wie er dan inlevert Want het kind blijft met al zijn emoties in de kou staan" Het zou nuttig en gewenst zijn, dat in al die gevallen adequate hulpverlening naar binnen zou kunnen worden gesluisd Maar de gezinnen schermen zich zo af dat dit alweer een probleem op zich is. Volgens Beke zou den de gevestigde- en alterna tieve hulpverleners op dit punt de handen ineen moeten slaan om gezamenlijk ingangen te vinden naar die probleemge zinnen toe om herhaling zoveel mogelijk te voorkomen. Eigen benen Het is volgens Beke om het even of het nu ja dan nee om terug gekeerde weglopers gaat. in al le gevallen moeten de ouders de teugels met krampachtig vast big ven houden tot in leng te van jaren. Moeten de jonge ren in een veilige situatie kun nen experimenteren met het proces naar zelfstandigheid Om op eigen benen te leren staan „Anders gaan ze als volwassenen geheid onderuit. Dan kunnen ze beter in een nog veilige om geving eens op hun snuit val len. Wees open tegen ze. houd de dialoog open en geef een stuk vertrouwen en zelfstan digheid. Opdat ze in een ge stroomlijnde situatie op eigen benen leren staan. Bg weder zijdse openheid in een gezins relatie kan iedereen op tijd zgn ei kwgt..". Arbeidstijdverkorting op komst ADVERTENTIE VLISSINGEN (GPD) - De directie van de Koninklijke Maatschap pij De Schelde in Vlissingen, on derdeel van RSV, komt op korte termijn met voorstellen over ar beidstijdverkorting voor het ge hele bedrijf (3500 werknemers). Dit heeft directeur drs. C. Hartog van de KNS gisteren bevestigd. Het bedrijf wil op deze manier de stagnatie in verschillende op drachten opvangen. Nu gebeurt dat door een „wachtgeldrege ling", waarbij personeel zonder werk kan thuisblijven met be houd van volledig loon. Er wordt rekening gehouden met een aanzienlijk verlies in 1983, door uitstel van enkele orders. Het betreft onder meer de ver volgopdrachten van de Konink lijke Marine voor de zogenaamde multi-purpose-fregatten. Met de bouw van de eerstvolgende kan pas in 1987 worden begonnen, zo blijkt nu uit antwoorden van mi nister De Ruiter (defensie) op DEN HAAG (ANP) - Strippen kaarten en abonnementen voor het stads- en streekvervoer wor den in april dertien procent duurder. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft dit gisteren 'be kendgemaakt. Een 6-strippenkaart gaat 4,50 gul den kosten en een 10-strippen- kaart 7,40 gulden. Een landelijk maandabonnement wordt 230 gulden (vol tarief) en 115 gulden (gereduceerd tarief). vragen in de Tweede Kamer over de defensiebegroting. De ondernemingsraad van De Schelde is van de plannen op de hoogte gesteld. De onderne mingsraad toonde zich dinsdag avond, evenals de directie, wel verrast door het nieuws dat het eerstvolgende M-fregat pas is op genomen voor 1987. maar dan wel van een 1 ANVC-contactlensspecialist 3 J™|^ QPp Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 ZEIST (GPD) - In een motie heeft de algemene vergadering van de Ver eniging Nederlandse Ziekenfondsen zich dinsdag unaniem uitgespro ken tegen het invoeren van een eigen bgdrage, zoals die aan de orde is voor de geneesmiddelen. De ziekenfondsbestuurders wgzen dit kabi netsplan (waarover de Tweede Kamer deze week debatteert) als een ondeugdelijk middel af. Om tot bezuinigingen te komen, is de weg van incidentele eigen bijdra gen ongeschikt, menen de ziekenfondsen. Een eigen bgdrage leidt tot overheveling van gemeenschapskosten op het individu. Men vreest dat de laagstbetaalden daarvan de dupe worden. Bovendien is deze eigen bgdrage in strijd met het solidariteitsbeginsel in de sociale zekerheid, zo werd gesteld Overigens zullen de ziekenfondsen noodgedwongen meewerken als in derdaad de eigen bgdrage van f 1,25 per afgeleverde hoeveelheid medi cijnen op 1 januari 1983 wordt ingevoerd ADVERTENTIE Geen probleem met Caveau. Rood, wit of rosé. Altijd lekker, altijd van goede kwaliteit Caveau Vin de Table, met zorg geselee teerd door de wijnkopers van Verbunt U kunt ervan op aan. En u vindt geen be tere wijn onder de vijf gulden. Caveau. Gegarandeerd door Verbunt. Uit de kelders van Verbunt Wijnkopers sinds 1844. J llij twee flessen één j i pilden cadeau. i Sni| mei een purine mes|e J J het Caveau zegel uit de I loden capsule van een van de I Caveau-wijnen. Stuur twee van deze lood- I I merkjes, te zamen met een I I ingevulde coupon, in een en- I J velop zonder p< >stzegel aan J Op Margnct bocxK happen plan. J j Antwoordnummer 106$S. lP^ IOC*' k'\ Amsterdam U ont 4'vJÉr vangt dan ff-retour Naam: J Adres I Postcode/Plaats. Bankrckeningn Of gironummer. Deze actie is geldig tot I mei Zie voor nog meer voor deeLHet happrnplan" in Margriet nr SO. 1982

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19