Brede steun voor Suriname-beleid "Spelers krijgen nog geen loUie"5^ri Betrokkenheid Cuba betwijfeld Geen bedreiging van Nederlanders Cor Sip wil Unitas sportief op de been helpen Oude tijden herleven in Kuip Tweede Kamer reageert met afschuw LEIDEN - "De terugkeer van Cor Sip". Het klinkt als de titel van een western, maar in werkelijkheid betreft het de ren tree van een 'voetbalmaffe' ondernemer naar Leiden. Om precies te zijn naar de Boshuizerkade. Daar werd hij zo'n vijf jaar voor 'dood' gehouden, maar bij Unitas Leiden weet men inmiddels dat Sip 'springlevend' is. Dit in tegen stelling tot de afdelingsclub zelf, die het water inmiddels tot de mond gestegen is. Aan Cor Sip de taak om de verloe dering een halt toe te roepen, nu hij tot voorzitter van Unitas Leiden is benoemd. Cor Sip, de nieuwe voorzitter van Unitas Leiden"Dit is een zalige uitdaging WOENSDAG 15 DECEMBER 1982 Die uitverkiezing zal zeker het nodige stof doen opwaaien, weet Sip. Ze ker bij LFC, de 'buur1 van Unitas. Het bestuur van de derde klasser en Sip werkten enkele jaren nauw sa men, maar na een conflict met de toenmalige trainer Melby Ra boen hield Sip het bij LFC voor gezien. Hij ging zijn eigen weg. Die leidde lange tijd niet meer in de nchting van de Leidse voetbalvelden. Sindsdien ging het voetbalgebeu- ren aan de Boshuizerkade groten deels langs hem heen, terwijl hij daarvoor toch lange tijd het gezicht van de geelzwarte vereniging had bepaald. Sip was manager, voorzit ter van de evenementencommissie, hij had de leiding over het kantine- gebeuren, was begeleider van het eerste elftal, manusje van alles dus. Nu beschouwt hij die periode als een gesloten boek. Erg veel wil hij niet kwijt over de tijd dat hij eigenlijk alles voor het zeggen had bij LFC. door Fred Segaar Zijn grote invloed blijkt nog het best uit het gegeven dat hijzelf de trainer aantrok. Op zijn voordracht kwam Ra boen. "Maar na een tijdje was ik het niet eens met zyn speel wijze en daar kregen we woorden over", ligt het meningsverschil met Ra boen nog vers in het geheugen van Sip. "Ik ben kwaad weggelo pen en heb gezegd: 'hij eruit of ik'. Ik ging dus, want ze hadden bij LFC het vermoeden dat ik op m'n oren lag. Nou, ze hadden gelijk, want drie maanden later ging ik failliet". Hij verlegde zijn terrein naar Hazers- woude en Hillegom, van waaruit hij "door drukke werkzaamheden" nauwelijks nog zicht had op de voetballerij in Leiden. Totdat hij bij LKV De Spartaan in de Groenes- teeg belandde en daar in de halters een uitdaging zag. De eerste stap in het honk van de krachtsportvereni ging bracht hem in de richting van Unitas Leiden. "Want bij De Spar taan kwam ik allemaal oude vrien den tegen. Die vroegen of ik geen zin had om daar te komen voetbal len. Ik voelde daar eigenlijk wel wat voor en zo kwam ik in het derde van Unitas terecht, had het gewel dig naar mijn zin. Jan van der Wey- den, de voorzitter, zou kappen en vroeg zich af wie de nieuwe voorat ter moest worden". Het lag in de lijn der verwachtingen dat tweede voorzitter Siem Bos de functie van Van der Weyden zou overnemen. Bos was lange tijd de enige kandidaat, totdat Van der Weyden na een gesprek Cor Sip voordroeg. Op de openbare leden vergadering versloeg^ Sip zyn te genstander' met veertien tegen acht stemmen. Vanaf dat moment han teert hij de voorzittershamer. "Ik heb me goed gerealiseerd dat de mensen zouden zeggen: daar ie-ie weer", zegt Cor Sip na "Maar ei genlijk stimuleert dat me alleen maar. Ik denk dat het heeft meege speeld dat ik goed kan kletsen. Dat ze me daarom hebben gekozen. Ze kennen me allemaal nog uit m'n LFC-tijd. Daar heb ik toen ook van alles georganiseerd. Dit is een zalige uitdaging voor mij". Happig Echt happig op het baantje was Sip aanvankelijk niet Na een gesprek met Van der Weyden stelde hij voor iets achter de schermen te doen. Van der Weyden zou dan voorzitter blijven. "Maar Jan was het na zeven jaar zat en vroeg aan mij of ik het over wilde nemen. Ik heb toen be denktijd gevraagd. Ik zat echt niet te zweten om het te worden. Uitein delijk heb ik ja gezegd". Reden voor tweede man Siem Bos om zijn activiteiten bij Unitas Lei den te beëindigen. Met ingang van de zestiende van deze maand legt de Leidenaar zijn functie neer. "Daarmee brengt hij wel een beetje zyn zwakte naar voren", vindt Cor Sip. "Een beste vent, hoor, maar dat hij nu aftreedt zegt veel over hem. Het is toch eerlyk gegaan?" Tegenkandidaten Siem Bos vindt van niet "Het is niet gegaan zoals het hoort Tweemaal vierentwintig uur voor de uitverkie zing moet er een bericht binnen zijn van tegenl Candida ten. Maar ik hoor de pas vijf minuten voor de verga dering dat er nog een gegadigde was. Was de oud-voorzitter blijk baar achter Sip aangegaan. Dat is toch niet fatsoenlijk. Ik was drie we ken lang de enige kandidaat Maar ik heb me er nu bij neergelegd". "Ik zie de toekomst voor Unitas heel somber in. Vooral ook omdat we geen jeugdelftal hebben. Dan kun je toch nooit een goed standaardelf tal kweken. Een goed kader is er ook niet De heb een hele tijd alles in m'n eentje moeten doen. Met in gang van de eerstvolgende vergade ring maak ik bekend dat ik stop". "Daar weet ik niets van", is de eerste reactie van oud-voorzitter Van der Weyden. "Bos zei altyd dat hy geen voorzitter wilde worden. We heb ben daar pas nog een open gesprek Varia over gehad. Pas als er zich niemand zou aanmelden, wilde Bos de lei ding overnemen. Maar er is wel ie mand gekomen. Ik heb Sip voorge dragen bij het bestuur. Bos voelt zich nu gewoon gepasseerd". "Cor Sip is een stuk jonger. Heeft ook een ander voorkomen en houdt er andere ideeën op na. Unitas houdt nogal van feestjes en Sip kan die nu eenmaal goed organiseren. Daar heeft hy veel ervaring mee. Ja, het sportieve gebeuren is natuurlijk be langrijker. Maar Cor gaat ook pro beren een jeugdelftal op de been te brengen". Prestaties Het lijkt een eerste vereiste om tot prestaties te komen. Nu er vanuit de junioren geen doorstroming is van talentvolle jonge spelers, moet zowel de zaterdag- als de zondagaf deling genoegen nemen met een plaats onderaan de ranglijst En zo is het eigenlijk al jaren. Wat ook komt door het ontbreken van een trainer. Het is een triest beeld van de club, maar als het aan Cor Sip ligt ziet Unitas er volgend jaar heel anders uit "Natuurlijk is Unitas uitgebloeid", ziet ook Sip in. "Maar je moet niet ver geten dat ook een club als VNA op sterven ligt Ik maak weer wat van deze club. Daar heb ik wel een half jaar voor nodig. Ik moet de over schrijvingspen ode even afwachten. Met ingang van de nieuwe competi tie moeten er een paar nieuwe elf tallen komen. Verder hoop ik dan een jeugdelftal te hebben en een trainer. Hoe ik dat ga doen? Volgen de week zaterdag by voorbeeld geef ik een feest Alle leden worden uit genodigd. Ieder lid mag twee men sen introduceren. Die probeer ik warm te krijgen voor de club. Zal toch wel lukken met mijn bekend heid? Ik ga ook filmmiddagen orga niseren voor de jeugd, zal best aan slaan. Er doet nu al een verhaal de ronde dat ik volgend jaar dertig spe lers van een andere club krijg. Maar ik verzeker je dat er nog geen lollie aan te pas komt". Van betaling mag derhalve geen spra ke zyn, valt uit de woorden van Sip op te maken. "Je kan de prestaties ook verhogen door de sfeer te ver beteren. Ik wil het op sportieve wij ze doen. Ik ga geen spelers van an dere clubs vragen om naar Unitas te komen. Ze moeten maar uit zichzelf komen". De plannen van Sip om te komen tot een uitbreiding van het ledental lig gen al op tafel Maar ook op be stuurlijk gebied ziet de toekomst er wat hem betreft glashelder uit "We moeten een goed kader zien te vor men. In de korte tyd dat ik nu mee loop heb ik de indruk gekregen dat iedereen z'n eigen gangetje gaat Maar op de een of andere manier loopt het toch allemaal perfect Ten minste, zo ver ik weet natuurlijk. Nee, fuseren zullen we, zolang ik voorzitter ben, nooit Dat zal ik al tyd proberen tegen te houden". Ik vind het", zegt hij dan, "een enorme uitdaging om de club straks op al lerlei vergaderingen te vertegen woordigen". Op 30 november al had Sip op de ver gadering van de BAVL (Belangen vereniging Amateurvoetbal Leiden) de kans zich te presenteren als de nieuwe praeses van Unitas Leiden. "Maar ik had diezelfde avond er gens anders een afspraak en was daardoor die hele bijeenkomst ver geten. Een grote blunder natuurlijk, maar aan de andere kant vind ik het ook weer mooi. Iedereen vroeg zich af waar Sip was. Heer lyk toch, daar geniet ik van". PAGINA 17 RB-Quick Boys nu zaterdag LEIDEN - De zaterdagclubs, uit komende in de eerste en tweede klasse voeren m het aankomen de weekeinde een opmerkelijke inhaalmanoeuvre uit. Het voor een groot deel afgelaste pro gramma van afgelopen week zou aanvankelijk in zijn geheel naar het nieuwe jaar worden verscho ven. Hoewel niet gebruikelijk, wordt nu zaterdag al de sene eer ste- en tweede-klasse wedstrij den afgewerkt, die voor 11 de cember jongstleden stond gepro grammeerd Voor de betrokken clubs uit de regio staan dus de volgende wedstryden op de lijst: Rynsburgse Boys-Quick Boys. Noordwyk-NSW. Be Fair-De Zwerver. RCL (2-0 verhes bij SSS) en FC Lisse (1-0 winst te gen RWH) zyn zaterdag vry van competitie-verplichtingen. Voor de derde- en vierde klassers was al langer een inhaalprogramma bekend. In de afdeling Leiden staan voor zaterdagmiddag drie competitie wedstrijden voor standaard-elf tallen op het programma (éën in de eerste klasse, twee in de twee de klasse). Daarnaast wordt het restant van de wedstrijden in de tweede ronde van de KNVB-be kercompetitie (zowel zaterdag als zondag) alsook LVB-beker- competitie (zaterdag) afgewerkt De competitie voor standaard teams in de Leidse afdeling ligt stil. Wel worden in de regio nog een viertal inhaalwedstryden in de vierde klasse van de KNVB afgewerkt Schotten bang voor Belgen BRUSSEL Bondscoach Guy Thys moet vanavond met zijn se lectie tegen Schotland aantre den. In de eerste wedstryd om het EK won Belgie met 3-0 van Zwitser land De Schotse coach Jock Stem overweegt, na de nederlaag tegen Zwitserland, zyn elftal zeer defensief te laten spelen. Stein kiest waarschijnlyk voor vijf ver dedigers en twee aanvallers Guy Thijs heeft standaard-midden velder Jos Daerdcn derhalve als voorstopper geposteerd- De opstelling van het Belgisch elftal Doel Jean-Mane Pfaff Achter: Ene Gereis, Walter Meeuws. J" Dj. rd'-n n M..r< H.i. k.- Midden: Guy Vandersmissen, Ludo Coeck en Frank Vercauteren Voor: Jan Ceulemans, Francois van der Eist en Erwin Vandenbergh De waarschijnlijke opstelling van het Schotse cl Hal Doel. Jim Leighton. Achtar Davi i Nan f Alan Hma wu- lie Miller, Alex Mcleish en Frank Gray. Midden: Roy Aitken, Gordon Strachan en Graeme Souness Voor. Kenny Dalglish en John Robert- ROTTERDAM (GPD) - Oude glo rietijden gaan herleven in de Kuip van Feyenoord. Ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van de Rotterdamse club komt het op 27 mei 1983 tot een her haling van de Europa Cup-fina le Feyenoord-Celtic, die de Rot terdammers op 6 mei 1970 als eerste Nederlandse vereniging zegevierend besloten. Het is de bedoeling dat de elftallen ge heel in de samenstelling van toen in het veld komen. Het Schotse Celtic heeft al mede werking toegezegd. DEN HAAG (GPD) - De Surinaamse machthebbers hebben het voordeel van de twijfel, dat Nederland hen sinds de staatsgreep van februari 1980 heeft gegeven, verspeeld. Dat is de unanieme mening van de regering en de Tweede Kamer. De regering studeert nog op nieuwe maatregelen tegen het bewind van Bouterse. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zei dit gisteren in een verklaring tot de Tweede Kamer. Zowel de minister als alle fractie-woordvoerders spraken hun afschuw en ontzetting uit over de gebeurtenissen in Suriname. Een interdepartementale sie zet nu alle mogelijkheden voor sancties tegen Suriname op een rijtje. Van den Broek zal daarover morgen mededelingen doen, wanneer hij uitvoerig met de Kamer-commissies voor bui tenlandse zaken en ontwikke lingssamenwerking overleg voert over de toestand in Surina- De regering zal alle betrekkingen met Suriname herzien, aldus Van den Broek, omdat Neder land geen daden van repressie wil ondersteunen of medeplich tig wil zijn aan onderdrukking van de mensenrechten. De be windsman begon zijn verklaring met het uiten van de „diepste ge voelens van deelneming" met de nabestaanden en vrienden van „degenen die door het militaire bewind op of sinds 8 december ter dood zijn gebracht". Alle fracties veroordeelden in de scherpst mogelijke bewoordin gen de executies en arrestaties in Suriname. De regering werd lof toegezwaaid voor de snelle en krachtige wijze waarop zij vorige week op de gebeurtenissen in Suriname heeft gereageerd, on der meer door het opschorten van de ontwikkelingshulp. De sprekers van de grote partijen en de minister zeiden het regime in Suriname aanvankelijk het voordeel van de twijfel te hebben gegeven. Nederland heeft vol gens Van den Broek beseft dat de parlementaire democratie in Suriname direct na de onafhan kelijkheid in 1975 onbevredi gend functioneerde, en heeft - ook na februari 19080 - aanvaard „dat nieuwe staten tijd en ruimte behoeven om de inrichting van hun maatschappij naar eigen aard en inzicht vorm te geven". De onzekerheid daarover heeft binnen de Nederlandse samenle ving tot soms verhitte discussies geleid over de vraag in hoeverre ons land de verschillende samen werkingsvormen met Suriname mocht gebruiken om in dat land een ontwikkeling in democrati sche richting te bevorderen, zo zei Van den Broek. „Sinds 8 december is die discussie verstomd", zei hij. „De vraag is' nu of Nederland kan blijven sa menwerken met een bewind dat zijn tegenstanders zonder vorm van proces ter dood brengt, of zijn tegenstanders die wel in een proces zijn veroordeeld samen met de advocaten die hen in dat proces hebben verdedigd ter dood brengt". PvdA-woordvoerder Van Thijn zei dat de PvdA betekenis heeft toe gekend aan de beloften die door „de integere president Chin A Sen" waren gedaan. Van Dam (CDA) zei dat velen in ons land geloofden, ook na 1980, dat een nieuwe democratie mogelijk zou zijn. „Wij keurden de ingreep van de militairen toen af, maar wilden hen krediet geven. Men sen als Chin A Sen voedden de hoop op verbetering. Wy wilden niet de schijn wekken in een jong, onafhankelijk land de la kens te willen uitdelen. Maar nu blanco blijven zou verraad bete kenen tegenover de Surinaamse bevolking". Weisglas (WD) zei dat het militai re bewind, ondanks alles, een constante factor bleef, ook al kwamen en gingen de regerin gen en presidenten. „Maar het sindsdien op gang gezette proces van democratisering is blijven steken in mooie woorden en va ge beloften". Volgens Engwirda (D'66) is er geen enkele aanlei ding meer om welwillend te spreken over het regime-Bouter- Barbaars De steun voor de regeringsmaatre gelen was algemeen. Van Thijn zei dat dit „het enig denkbare antwoord is op dit brute ge weld". De socialist sprak van „barbaarse methoden", die be wijzen hoe zwak Bouterse, de „sterke man" van Suriname in zijn schoenen staat. „Het Suri naamse volk huilt, en wij huilen met hen", aldus Van Thijn. De PvdA beseft dat het opschorten van de hulp ook het Surinaamse volk zal treffen. „Maar er is geen andere manier. We mogen het Surinaamse volk echter niet aan zijn lot overlaten. Het land van zorg en hoop mag de hoop op een betere toekomst niet verhezen". Daarom moeten volgens Van Thijn de verdragen niet worden opge zegd, maar opgeschort tot er sprake is van herstel van „een of andere vorm van democratie, en dat hoeft niet per se ons model te zijn". Ook de Van Dam en Weisglas spraken zich uit voor een opschorting van de hulp, tot de toestand in Suriname in gun stige zin in veranderd. De CDA'er Van Dam zei dat Bou terse en de zijnen het Surinaam se volk hebben beroofd van de mensen die zijn kritiek op het be wind verwoordden. „Een medo- genloze uitschakeling van poli tieke tegenstanders". Het be wind heeft zijn bloedige slag ge slagen, aldus Van Dam. Weisglas had het over een „meedo genloos optredend terreurbe wind met geen enkel gevoel voor de meest elementaire rechten van de mens". Hij zette vraagte kens bij het doen van betalingen op grond van lopende verplich tingen. Volgens de WD is het volslagen onaanvaardbaar dat Bouterse en de zijnen een deel van hun salaris uit de Nederland se schatkist ontvangen. V) De R.K. begraafplaats van Paramaribo, het regmime-Bouterse zijn begraven. r enkele slachtoffers i DEN HAAG (GPD) - By het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag zyn geen meldingen binnengekomen dat Nederlan ders in Suriname worden be dreigd. De woordvoerder van het ministerie zei dit gisteren naar aanleiding van steeds sterker en talrijker wordende geruchten over bedreigingen en mogelijke evacuatieplannen van Nederlan ders in Suriname Over meldingen dat de Nederland se ambassadeur in Paramaribo door aanhangers van legerleider Bouterse bedreigd zou zyn en dat vluchtelingen hun toevlucht hebben gezocht in het gebouw van de Nederlandse ambassade, zei de woordvoerder slechts „geen aanwijzingen of berichten te hebben dat dit het geval is". Over mogelijke evacuatieplannen wilde de woordvoerder geen en kele mededeling doen „omdat we anders geen plan uit zouden kunnen voeren". De woordvoer der wilde slechts kwijt dat er wel plannen zijn maar dat dit de „al gemene" betreft, die bij elke Ne derlandse ambasade in het bui tenland aanwezig zijn. Er zijn naar schatting een kleine 5000 Nederlanders in Suriname. Daarby gaat het om zowel in Ne derland als in Suriname geboren Nederlanders By het ministerie is niet bekend hoeveel mensen met de Nederlandse nationaliteit die in Nederland zyn geboren in Suriname verblijven. Evenmin is bekend hoeveel Nederlanders door bedrijven en (welzyns)in- stellingen naar Suriname zyn uitgezonden. Het aantal Sunna- mers dat zowel de Nederlandse als de Sunn aam se nationaliteit bezit is evenmin bekend, maar wordt op minimaal 30 000 ge schat Goedingelichte bronnen in Den ÜMg menen dat het nu geldende toelatingsbeleid voor Sunna- mers die zich in Nederland wil len vestigen zal worden „verfijnd" met het oog op een mogelyke vluchtelingenstroom. Zulke verfyningen zullen echter heel wat voeten in de aarde heb ben, omdat het om zeer verschil lende groepen gaat en de regi stratie van Surinamers die terug gekeerd zyn naar Suriname en hun Nederlandse nationaliteit voor de Surinaamse hebben ver wisseld niet al te vlekkeloos is verlopen. Meer militairen in nieuwe regering Suriname PARAMARIBO/DEN HAAG (GPD) - Betrouwbare diploma tieke bronnen in Nederland en de Verenigde Staten betwyfelen nog immer dat er Cubanen by de executies te Paramaribo betrok ken zijn geweest of anderszins actief hebben meegewerkt by de arrestaties en gezagshandhaving door het Surinaamse leger. Wel wordt er gewezen op de ver hoogde activiteit op de Cubaanse ambassade te Paramaribo sinds ruim een jaar, maar voor een be trokkenheid bij de gebeurtenis sen van de afgelopen week zyn geen aanwijzingen. In Paramaribo zyn geruchten ont zenuwd dat de bevelhebber van het Nationale Leger, luitenant- kolonel Desi Bouterse dood is. De geruchten werden vernomen aan de grens tussen Suriname en buurland Frans Guyana. Bouter se is maandagavond gesigna leerd, terwijl het officiële Suri naams Nieuwsagentschap (SNA) gisteren een vraaggesprek met hem publiceerde. Hierin ontken de hij het gerucht „dat het Natio naal Leger met een dodenlijst zou hebben gewerkt". Bouterse beschuldigde met name de Nederlandse media (en dacht daarby vooral de Wereldomroep) veranlwoordelyk te zyn voor de stroom geruchten over talrijke arrestaties en een groter aantal slachtoffers dan de 15 die offi cieel zyn toegegeven. Door de legerleiding wordt inmid dels flink gelobbyed voor de vor ming van een nieuwe regering, nu Bouterse het ontslag van de regering Neyhorst met lagUIC van 1 januari a.s. heeft aanvaard. Deze nieuwe regering zou een zwaarder militair accent moeten krygen dan voorheen het geval was Naast Bouterse lyken de militairen Sital, Mynals en Joe- man hun opwachting te maken. Deze militairen werden op 13 au gustus 1980 op beschuldiging van een linkse samenzwering te gen Bouterse gearresteerd en na een schynproces veroordeeld In februari werden ze echter op be vel van Bouterse in vryhcid ge steld. waarna deze de Socialisti sche Republiek Suriname uit riep en een links-radicale koers aankondigde Sital was in de re- gering-Neijhorst al minister van volksgezondheid. Tot dc burgers die zyn aangezocht, behoren dn. Ernie Brunings van de kleine radicale Revolutionaire Volksparty Brunings is op dit moment voorzitter van het door Bouterse aangestelde Droarcssie- ve universiteitsbestuur. Ook de leden van de Progressieve Arbei ders- en Landbouwers Urne. de PALU, Alibux, Krolis en Caldei- ra komen op dc verschillende lystjes voor. die in Paramaribo circuleren. Ir. Winston Caldeira was m maart van dit jaar kandidaat premier, maar trad terug, toen de PALU naar haar zin te weinig invloed kreeg op de samen te stellen re gering. Insiders betwyfelen ech ter of Caldeira na dc executies van de vorige week bereid zal zyn in een regering-Bouterse zit ting te nemen Het luchtverkeer tussen Suriname en Nederland is sinds dinsdag ovengens weer normaal, hoewel het Surinaamse luchtruim geslo ten blyft voor andere vliegtuigen dan die van dc KLM of SLM.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17