"Rijvers zit niet op mijn Hjn" "Atleet dupe van sponsorcontract" Karin Enke verbetert wereldrecord -c Debuut Hofman Lotto Van der Duim en KNSB om de tafel Haico Scharn motiveert ontslag bij KNAU: Engelse hockeyers stunten Johan Cruijff bedankt opnieuw voor Nederlands elftal Gevulde koek populair bij sportlieden WOENSDAG 15 DECEMBER 1982 Sport KARL-MARX-STAD (DPA7 ANP) - Karin Enke heeft gisteren tijdens schaatswed strijden in Karl-Marx-Stad het twee dagen oude wereld record op de 5000 meter ver beterd. De Oostduitse we reldkampioene dook als eer ste vrouw onder de 7 minu ten en 50 seconden: 7.49,49. Zondag had de Westduitse DEN HAAG (ANP) - Hilbert van der Duim en de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijdersbond (KNSB) hebben vandaag in Amersfoort een gesprek over de sponsorperikelen van de wereld kampioen. Van der Duim zal in het gesprek, dat op het bondsbu- reau van de KNSB plaats heeft, worden bijgestaan door zijn zaakwaarnemer, de oud-voetbal ler Piet Keizer. Aanleiding tot het spoedberaad, dat een dag voor het vertrek van de schaatsploeg naar Stavanger wordt gehouden, is het feit dat Van der Duim mogelijk een indi vidueel sponsorcontract zal teke nen. De KNSB heeft momenteel een ploegensponsoring, waaron der ook de allround-wereldkam pioen valt. Sigrid Smuda in Inzeil 7.56,00 gereden. De vijf-kilometerrace werd daags na het toernooi om het Oostduitse kampioenschap verwerkt. Tijdens de titel strijd, die werd gewonnen door Enke, stonden de "or thodoxe" afstanden 500, 1500, 1000 en 3000 meter op het programma. Met ingang van dit seizoen is de kilome ter in grote toernooien ver vangen door een wedstrijd over 5000 meter. De 21-jarige Enke is ook wereldrecord- houdster op de vierkamp (500-1500-1000-3000) met 168.271 punten. Zij verover de goud tijdens de Olympi sche Spelen van 1980 op de 500 meter. Ook Andrea Schóne bleef met 7.50,66 onder het oude re cord. Twee weken geleden had Schóne de wereldtopper op 7.56,70 gebracht. Als der de op de baan van Küchwald eindigde Gaby Schónbrunn in 7.57,38. Nummer vier, Sa bine Brehm, noteerde 8.02,69. Karin Enke dook gisteren in Karl Marx Stadt als eerste vrouw onder de 7 minuten en 50 seconden op de 5000 meter. ARNHEM (GPD) - Tot nu toe bleef het by plaagstootjes. Atleten, die tijdens officiële wedstrijden of toernooien de buitenwacht duidelijk lieten zien dat zij een andere spon sor hebben dan de KNAU. Tegen de voorwaarden van de sponsor van de bond in liepen ze in het shirtje, de trainingsbroek of op schoenen van een ander merk. Plaagstootjes, die overigens nog al eens de woede veroorzaakten van KNAU-officials en in een en kel geval resulteerde dit in een brief aan betrokkene. Zelfs was er even de dreiging dat de KNAU-sponsor de boeteclausule van 40.000 gulden per overtre ding zou hanteren omdat Ria Stalman bij een interland in En geland bewust de spelregels naast zich neerlegde en in het te nue van de concurrentie op het erepodium verscheen. Echt grote problemen bleven ech ter uit totdat maandag precies halverwege het driejarig contract dat de KNAU in *81 met Adidas afsloot voor sommigen aanlei ding om te spreken van de Ko ninklijke Nederlandse Adidas Unie - bondstrainer midden- en langeafstandloper Haico Scharn zijn ontslagbrief indiende. Een MELBOURNE (AP) - De kansen van Australië om de halve finales van het internationale hockey- toernooi in Melbourne te berei ken zijn gisteren iets geslonken door het verrassende 0-0 gelijk spel tegen het zwaar verdedigen de Engeland. Hoewel Australië nog steeds de lei ding heeft in groep B zou mor gen een nederlaag tegen West- Duitsland en winst van Nieuw- Zeeland op Engeland fataal zijn voor de Australiërs. Nieuw-Zeeland versloeg in een an dere wedstrijd in groep B Cana da met 3-1. In groep A verplet terde Pakistan China mat 10—0 en versloeg India Maleisië met 4-0. India is nu zeker van een plaats in de halve finales. De andere plaats wordt ingenomen door de winnaar van de morgen te spelen wedstrijd Nederland-Pakistan. brief die Hij schreef omdat dat zelfde sponsorcontract het hem onmogelijk maakt zijn werk te doen zoals hij vindt dat noodza kelijk is. „Ik heb er niets op tegen om als bondstrainer in het tenue van de sponsor te lopen. Ik heb altijd ge probeerd boven alle partijen te staan en natuurlijk krijg ik met meer partijen te maken omdat veel lopers in mijn groep een per soonlijk contract hebben met een andere sponsor". „Nu ik weer moet ondervinden dat de atleet de dupe wordt van de re gels in dat sponsorcontract vind ik dat ik niet meer verantwoord bezig kan zijn", aldus de 37-jari- ge Arnhemmer. „Al eerder heb ik problemen gehad rond stages. De moeilijkheden rond de stage, die ik in april van het volgend jaar met een zestal atleten of in Frankrijk of in Italië wilde houden, waren voor mij de druppel. Via een kort briefje werd mij door de bond meege deeld dat er geen geld was om mij mee te sturen". „Met het geld van de KNAU-spon sor kon dat niet, omdat geen van de atleten daar onder contract staat en geen van de atleten thuis hoort in groep I van het trai ningsplan. In zo'n geval mag een UTRECHT (GPD) - Een gesprek van 150 minuten heeft niet geleid tot de terugkeer van Johan Cruijff in het Nederlands elftal. Maandagavond schoven op initiatief van Ajax-trainer Aad de Mos vijf personen de benen onder de tafel. Johan Cruijff, zijn zaakwaarnemer Hans Muller, trainer Aad de Mos, sectie-voorzitter Eric Vilé en bondscoach Kees Rijvers. On derwerp van gesprek: de rentree van Neerlands beste voetballer aller tijden tegen Malta. Zondag bleef de opstelling van Oranje verborgen in het achter hoofd van Rijvers, maandag wil de hij over zijn formatie nog een nachtje slapen. De werkelijkheid was dat Johan Cruijff een zelfde rustperiode nodig had om zijn ARNHEM (ANP) - Sportlie den balen veertig tot vijftig procent van bun calorieën uit tussendoortjes. Gevulde koeken spelen bierbij, na brood, de belangrijkste rol. De oorzaak van deze onge wenste voedingsgewoonten kan vermoedelijk in de kan tines worden gezocht. Daar is vaak geen behoorlijk voedsel te krijgen. Dit was één van de conclusies tij dens bet symposium Sport en Voeding dat gisteren in bet nationaal sportcentrum Papendal bij Arnhem werd georganiseerd door de Ko ninklijke Nederlandse Zui vel bond (FNZ) in samenwer king met bet Nederlands Zuivel Bureau. De kritiek op de tussendoor tjes was afkomstig van de Nederlandse inspanningsfy sioloog en voedingsdeskun dige dr. Wim Saris van de universiteit Limburg in Maastricht. Saris verklaarde de grote hoe veelheid tussendoortjes die sportlieden tot zich nemen door het grote energiever bruik dat topsport vaak met zich meebrengt. Tot maxi maal zeventig procent van de energiebehoefte diént volgens hem te worden ge dekt door koolhydraten, die in gevulde koeken inder daad rijkelijk aan wezig zijn, twintig procent door vet en tien tot vijftien procent door eiwitten. De energie in het lichaam wordt vooral gele verd door glycogeen, dat met name uit koolhydraten wordt gevormd. Raakt de glycogeen-voorraad onder de grens van drie gram per kilo lichaamsgewicht, dat ervaart de sportman of -vrouw dit als het toeslaan van de "man met de hamer". Een in topsport - vooral bij duursporten zoals wielren nen en marathonlopen alom gevreesd fenomeen. beslissing te overdenken. Het werd 'nee', dit keer niet veroor zaakt door een streepje meer of minder op het voetbalshirt maar door een verschil van mening op technisch gebied. „Ik vind dat als men mij terug wil in het Nederlands elftal er ook rekening moet worden gehou den met wat ik wil. Ik heb ten slotte de leeftijd en de ervaring om ook een stem te hebben en mijn gedachten uitgevoerd te willen zien", vond Cruiiff. Kees Rijvers. Rijvers, die donderdag in de per soon van Karei Jansen net een assistent voor technische zaken toegewezen had gekregen, voel de niets voor een tweede hulpje. De coach: „Was het antwoord van Johan Cruijff positief ge weest dan was ik met hem en met aanvoerder Ben Wijnstekers rond de tafel gaan zitten om de speelwijze tegen Malta uit te stip pelen. Ten aanzien van de wed strijd tegen Spanje lag dat weer anders, want dan had ik ook Ruud Krol en Jan Peters er zeker bij betrokken". En daar ligt een van de verschillen van inzicht ge tuige de opmerking van Cruijff: „Op de problemen op technisch gebied is het afgesprongen. Niet in de eerste plaats omdat er ook overleg met andere spelers zou moeten worden gevoerd". "Hard" Johan Cruijff wilde voor bonds coach spelen. Een indruk die hij voor Rijvers niet verborgen hield. Cruijff: „Rijvers en ik zien bepaalde zaken anders, je zou kunnen zeggen dat hij niet hele maal op mijn lijn zit of ik niet op de zijne. Er zijn natuurlijk meer wegen die naar Rome leiden, maar voor mij staat vast dat er op dit moment geen weg terug is, dat er keihard gewerkt moet' worden omdat er weer prestaties geleverd moeten worden. In zo'n geval moet er hard ingegrepen worden en hoort er geen plaats te zijn voor sentimenten". Ry vers wenst wel te luisteren naar Johan Cruijff, maar moet ge vreesd hebben dat de poten on der zijn stoel weggezaagd wer den. Sectie-voorzitter Eric Vilé antwoordt bevestigend op de vraag of Cruijff de indruk gaf bondscoach te willen worden. „Hij claimde in de ogen van de bondscoach te veel rechten", zegt Vilé, die bij het begin van het gesprek een eerste hinder paal omkapte. De sponsor van Oranje vond het goed dat Cruijff niet in het shirt met de drie stre pen voetbalde. Vilé: „Na de vori ge affaire had de sponsor gezegd v dat bij een volgende gelegenheid te praten viel. Ze wilden een uit zondering maken, hoewel dat na tuurlijk gevaarlijk is en als prece dent in de toekomst kan werken. Zij zien echter ook het belang van het Nederlandse voetbal, vandaar hun positieve reactie". Dat belang speelt ook mee bij Aad de Mos, officieel de initiatiefne mer van het gesprek. Van Rijvers kon het initiatief niet meer uit gaan nadat hij op 19 maart van dit jaar via tante post aan Cruijff liet weten: „Je zal van mij gedu rende de periode dat ik functio neer als bondscoach geen uitno diging meer ontvangen". Volgens Rijvers bereikten hem sinds hij eind november zijn ge routineerde selectie van zesen twintig man bekendmaakte, vaak signalen dat van Cruyffs kant belangstelling was voor een hernieuwd optreden in Oranje. In een gesprek met Ajax-trainer Aad de Mos viel de naam Cruijff opnieuw en de bondscoach zette de deur open door op te merken dat hij de confrontatie niet uit de weg zou gaan als Cruijff behoefte had aan een gesprek. Voor maan dag werd afgesproken in een na bij het Zeister Sportcentrum ge legen restaurant, resultaat bracht het niet Johan Cruijff: "Overleg met Rijvers is afgesprongen op problemen die op technisch gebied liggen". UTRECHT (GPD) - René Hof man debuteert zondag in het Nederlands elftal tegen Mal ta. De vleugelspits van Roda JC werd door bondscoach Kees Rijvers verkozen boven Feyenoorder Ruud Gullit. In het enkele kilometers over de grens liggende Westduitse Aken wordt de linkervleugel van Oranje bezet door een tweede Limburger. Na een afwezigheid van 20 maanden - hij was invaller tegen Cy prus in Groningen - keert Feyenoorder Pierre Vermeu len terug in het Nederlands voetbalteam. De keuze van de twee Limbur gers is volgens Rijvers geen lokkertje voor het voetbal volk in het zuiden. Door de afzeggingen is zijn keuze be perkt. De opstelling van Oranje telde één grote surprise: de positie in de spits. Niet de topscorer in de competitie Jurri Kool hof kreeg die plek toebe deeld, maar Kees van Koo- ten. De robuuste 'Eagle' moet met zijn fysieke kracht de de fensie van Malta op de knieén brengen. Minder verrassend was de keu ze van doelman Piet Schrij vers, die op grond van zyn routine in deze kwalificatie wedstrijd voor het Europees kampioenschap de voorkeur krijgt boven Edward Metgod, die tegen Frankrijk een ver dienstelijk debuut maakte. De volledige opstelling van het Nederlands elftal: Doel: Piet Schrijvers (Ajax); achter: Ben Wynstekers (Feye- noord), Michel van de Korput (Torino), Edo Ophof (Ajax) en Hugo Hovenkamp (AZ*67); midden: Gerald Vanenburg (Ajax), Dick Schoenaker (Ajax) cn Peter Boeve (Ajax); voor: René Hofman (Roda JC), Kees van Kooten (Go Ahead Eagles) en Pierre Vermeulen (Feyenoord). reserves: Edward Metgod (Haarlem), Jurn Koolhof (PSV), Michel Valke en Ruud Gullit (Feyenoord) en Peter van de Ven (Roda JC). bondstrainer niet op onze kosten van de bondssponsor mee. Ook was het niet mogelijk om te put ten uit NOC-gelden. Het gaat na melijk niet om potentiële olym pische kandidaten". „Eigenlijk is het een krankzinnige situatie. Doordat een andere sponsor atleten uit mijn groep in staat stelt in het buitenland te DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Koninklijke Nederland se Atletlekunie wil Haico Scharn, bondstrainer voor de middenafstand bij de heren, aan zijn contract dat tot 1 oktober 1983 loopt, houden. In een bijeenkomst van het be stuur met de bondstrainers beeft Feiko Jansma, de verant woordelijke voor de middenaf stand dames, het voorstel ge daan een van zijn atletes, die bij de sponsor van de KNAU onder contract staat, met de groep van Scharn de trainingsstage rond Pasen In Bordeaux of Viareggio te laten volgen. Daardoor zou de mogelijkheid ontstaan dat Scharn toch op kosten van de KNAU met zijn atleten kan mee gaan. Over deze oplossing zal binnenkort overleg worden ge voerd. trainen en daarmee dus eigenlijk de KNAU een flinke post be spaart, kan er voor mij het be drag voor reis- en verblijfskosten niet af' Scham heeft zijn kritiek op de wij ze van selecteren, zoals in ons land gebruikelijk is, nooit onder stoelen of banken gestoken. Hy is een pure praktykman en dat was te merken in zijn aanpak als bondstrainer. „Gezien al het werk dat ik voor de atleten doe, kan ik niet begrijpen dat mijn verzoek om mee te gaan op stage is afgedaan met een kort negatief brieQe. Er zou geen geld zijn. Ik geloof er niet in. Veel geld wordt namelijk verkeerd besteed. Kijk alleen maar eens naar de papierwinkel, waarmee je als trainer wordt overspoeld". „Mij is verweten dat de midden- en den veel collega's dat ik heulde met trainingscoordinator Her man Buuts. Ik heul met niemand en ik zet me ook niet bewust te gen anderen af. Ik trek mijn plan om de midden- en lange afstand- satletiek zo intensief mogelijk te begeleiden. De belemmeringen worden echter te talrijk. Daarom stop ik". DEN HAAG - Lotto 49 heeft geen winnaar van de eerste prijs opge leverd. Voor de meer dan 80.000 winnaars was een pry zen bedrag beschikbaar van 1.740.479,00. Tweede prijs: 1 winnaar, bruto 300 000.00 derde prijs: 70 winnaars, bruto 6 607.40; vierde prijs: 3694 win naars, elk 125,20; vijfde prijs: 764J9 winnaars, elk 5.00 Voor de ruim duizend winnaars van toto 49 was 194.845,00 be schikbaar. Eerste prijs: 1 winnaar, bruto 70.896,90; tweede prijs: 52 winnaars, elk ƒ681.00; derde prijs: 1161 win naars, elk f 80,20. Bijna 2500 deelnemers aan toto-ge- lijk 49 wonnen een prijs, voor hen was een bedrag van 17.859.00 beschikbaar. Eerste prijs: S winnaars, bruto 1.795,90; tweede prijs: 9 winnaars, elk 990,26; derde prijs: 155 winnaars, elk 28,80; vierde prijs: 2155 winnaars, elk Mi. Het winnend nummer In bet cijferspel 49 was: 280995 De bijna drieduizend winnaars ontvangen gezamenlijk 111834,46 Eerste prijs (ses cijfers goed): geen winnaar; tweede prijs (vijf cijfers goed): 3 winnaars, bruto 16.666,96. De wedstryden. die voorkomen op toto 51, worden een week later op 1 en 2 janurai gespeeld In dat weekeinde komt dus de toto-uit slag tot stand. De inlevering blijft echter ongewyzigd in week

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15