c y "NAVO onder druk in '83 Slachtoffers in Suriname waren goede bekenden Onderzoek economische geschillen EG en YS 'Aparte Nobelprijs voor mensenrechten' Rouw in Lesotho Minister Van den Broek na "Brussel": Russen terug Eerste aanzet voor regeling Tientallen arrestaties in Moskou Zieke pater in gevangenis overleden Ook commando-post in Engeland ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 Buitenland OSLO (AP) - Eén van de winnaars van de Nobelprijs voor de vrede, de Mexicaanse diplomaat Alfon- do Garcia Robles, heeft gisteren in Oslo gepleit voor de instelling van een speciale Nobelprijs voor de mensenrechten. Op de internationale dag voor de mensenrechten en enkele uren nadat hij samen met de Zweed Alva Myrdal de Nobelprijs voor de Vrede 1982 had ontvangen, zei de voormalige Mexicaanse mi nister van buitenlandse zaken ook dat het Noorse comité dat de vredesprijs uitreikt te weinig mensen eert die zich inzetten voor ontwapening. Garcia Ro bles is zelf iemand die zijn spo ren in deze problematiek ruim schoots verdiend heeft. Over een eventueel in te stellen Nobelprijs voor de mensenrech ten zei Garcia Robles dat deze dezelfde status zou moeten heb ben als de andere wetenschape- lijk gerichte Nobelprijzen. Die worden in tegenstelling tot de prijs voor de vrede uitgereikt in de Zweedse hoofdstad Stock holm. LESOTHO (GPD) - Na de aanval van Zuid-Afnka op de hoofdstad van het koninkrijk Lesotho. Ma seru, groeit in talrijke buurlan den de anti-Zuidafrikaanse stem ming. Het aantal doden van de raid staat thans op 42. Onder hen zijn vijf vrouwen en twee kinde- Terwijl van officiële zijde, zowel door de regering als door de op positie, de actie als een normale zaak wordt afgeschilderd, pro testeerden in Zuid-Afrika tot nog toe alleen de kerkelijke leiders tegen het bloedbad. De rooms- katholieke aartsbisschop van Durban, mgr. Denis Hurley, zei dat hij diep geschokt was en dat de aanval bewees dat Zuid-Afri- ka bereid was te vechten en nooit aan de eisen van de zwarte meer derheid toe te geven. Ook de secretaris-generaal van de Raad van Zuidafrikaanse Ker ken, bisschop Desmond Tutu. zei dat hij met ontzetting had ge hoord dat vrouwen en kinderen werden gedood. Bisschop Tutu zei verder dat de Zuidafrikanen geen enkel recht hadden tot deze actie, aangezien de regering van Lesotho herhaaldelijk had ver klaard dat zij niet zou toestaan dat dit land als springplank voor ANC-acties tegen Zuid-Afnka zou worden gebruikt. Intussen verklaarde de commissa ris van politie in Lesotho tegen over radio Maseru dat verschil lende ANC-vluchtelingen en burgers van Lesotho vermist worden en dat het mogelijk is dat deze door de Zuidafrikanen wer den ontvoerd. Minister-president Leabua Jona than van Lesotho heeft dit week einde tot een officiële rouwpeno- de uitgeroepen. Op officiële ge bouwen hangen de vlaggen half stok. De minister van buiten landse zaken van Lesotho, Char les Molapo, zei dat de Zuidafri kaanse aanval niet kan verhinde ren dat zijn land ook in de toe komst mensen zal opnemen die voor de „Bantoe-administratie" en het „Bantoe-onderwijs" vluchten. BRUSSEL (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) voorziet dat de spanningen binnen de NAVO in 1983 duidelijk zullen oplopen als er, bij gebrek aan resul taten in de onderhandelingen over wapenbeperking in Genève, tot plaatsing van de nieuwe NAVO-atoomwa- pens in West-Europa moet worden overgegaan. „Juist onder die omstandigheden zal een beroep op een eensgezin de NAVO-opstelling zeer belang rijk zijn", zei Van den Broek gis teren na afloop van de NAVO- ministerraad in Brussel. Hij meent dat Nederland in dat geval aan dit beroep gehoor kan geven zonder de eigen afwijkende posi tie prijs te geven. Nederland be slist namelijk pas op een nog niet vastgesteld later tijdstip over de eventuele plaatsing van de raket ten, in het licht van de resultaten van Genève. Eind 1983 beginnen de Bondsrepu bliek en Groot-Brittannië als eer ste aan de plaatsing van de nieu we kruis- en Pershing-II-raket- ten met nucleaire wapens bij ge brek aar. een akkoord met de Russen. Volgens het tijdschema komt Nederland pas in 1986 aan de beurt. Van den Broek bena drukte dat de plaatsing van de eerste series raketten niet auto matisch inhoudt dat ook de rest van het tijdschema ongewijzigd gevolgd wordt, omdat dit af hangt van de verdere onderhan delingen in Genève Ontkenning Wanneer Nederland precies wèl over de plaatsing zal besluiten, kon Van den Broek niet zeggen. Hij ontkende een uitspraak van NAVO-secretaris-generaal Luns dat dit besluit al de komende zo mer moet vallen. De afwijkende Nederlandse positie blijkt niet meer uit de slotverkla ring die de NAVO-ministers van buitenlandse zaken vrijdag uit gaven. Daarin staat: .,In afwezig heid van concrete resultaten (in Genève) zal de plaatsing van de INF (INF staat voor nuleaire wa pens voor de middellange af stand) in West-Europa volgens het tijdschema eind 1983 begin nen". Volgens Van den Broek is dit „een NAVO-signaal van vast beradenheid tegenover de Sow- jet-Unie, die de Nederlandse po sitie onverlet laat". In het algemeen wensen de NAVO- minister zich „ferm, realistisch en bereid tot constructief over leg" op te stellen tegenover de nieuwe Russische leider Andro pov. Deze wordt opgeroepen een „tastbaar bewijs" te leveren van zijn goede wil om het internatio nale vertrouwen weer op te bou wen. Voor de eerste keer wijzen de NA VO-ministers officieel het ge bruik door de Sowjet-Unie van chemische strijdmiddelen in Af ghanistan en Zuidoost-Azië af De Amerikaanse regering meent daarvoor nu duidelijke bewijzen te hebben, onder andere in de vorm van besmette gasmaskers die werden aangetroffen op Rus sische soldaten. Minister Van den Broek wenste geen oordeel te geven over mo gelijke Amerikaanse druk op West-Europa om chemische ar senalen aan te leggen als af schrikking tegenover de chemi sche wapens van de Sowjet-Unie zolang er geen overeenkomst is getekend die deze wapens hele maal verbiedt. „De Verenigde Staten hebben hun eigen verant woordelijkheid. Nederland is in ieder geval niet beschikbaar voor de opslag van deze wapens", al dus de minister. Spanje De Spaanse minister van buiten landse zaken Moran heeft op de NAVO-raad de opstelling van de nieuwe socialistische regering ten opzichte van de NAVO uit eengezet. De nieuwe regering aanvaardt, ondanks eerdere op positie, de verplichtingen van het onder de vorige regering ge tekende toetredingsverdrag en zal zich in dit opzicht als een „echt, coöperatief en ferm lid van de NAVO gedragen", aldus Moran. De integratie van de Spaanse krijgsmacht in de mili taire NAVO-structuur zal echter worden opgeschort om daarop nader te kunnen studeren. Span je neemt zo voorlopig dezelfde positie in als Frankrijk, dat ook lid is van de politieke NAVO-or- ganisatie, maar niet van de mili taire. Zonder nadere aanduiding zei Mo ran dat, overeenkomstig de ver kiezingsbeloften, het Spaanse volk zich „te zijner tijd" over het NAVO-lidmaatschap zal kunnen uitspreken. MOSKOU (AFP/TASS) - De Rus sische kosmonauten Valentin Lebedev en Anatoli Berezovoj zijn gisteren veilig op aarde te ruggekeerd. Dat heeft het Sow- jetpersbureau Tass meegedeeld. De twee kosmonauten hebben hun tocht tot een goed einde ge bracht. Hij duurde 211 dagen, de langste ruimtevlucht in de ge schiedenis. ADVERTENTIE in buitenlandse zaken, Shultz, zei gisteren i i de Verenigde Staten komt op het gebied vt BRUSSEL (GPD) - Topzware dele gaties van de VS en de Europese Gemeenschap hebben gisteren in Brussel een eerste aanzet ge geven voor een mogelijke vreed zame regeling voor de handels- verschillen tussen de beide eco nomische machtsblokken. De onderhandelaars, onder leiding van enerzijds de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz en anderzijds de voorzitter van de Europese Com missie Gaston Thorn, kwamen op het Europese hoofdkwartier in Brussel overeen de bestaande geschillen te gaan inventariseren en op basis daarvan begin vol gend jaar naar oplossingen te gaan zoeken. "Er zal geen han delsoorlog komen", aldus Shultz. De Amerikaanse landbouwminis- MOSKOU (Reuter) - De Moskou- se politie heeft gisteren een beto ging voor de mensenrechten op het Poesjkinplein verstoord door ongeveer 60 mensen te arreste ren. Tientallen anderen die ook bij het standbeeld van de dichter Aleksandr Poesjkin samen- groepten werden met rust gela ten. De politie was op wacht gaan staan bij het beeld dat een inscriptie bevat waarin de vrijheid wordt geprezen "in een wreed tijdsge wricht". De demonstratie op 10 december, op welke dag in 1948 de VN de verklaring van de rech ten van de mens aanvaardde, is traditioneel geworden. In een commentaar op de "dag van de rechten van de mens" schreef het partijblad Pravda dat in het Amerika van president Reagan stakingen van arbeiders met ge weld worden neergeslagen De vervolging van dissidenten wordt daar steeds intensiever en de rassendiscriminatie floreert, aldus de Pravda. ter Block benadrukte op een persconferentie in Brussel welis waar dat „een handelsoorlog voor iedereen slecht zou zijn", maar anderzijds handhaafde hij zijn eerdere dreigement, dat Washington de wereldzuivel- markt zou verstoren door enor me zuivelvoorraden tegen zeer lage prijzen te dumpen als Euro pa niet zou toegeven. Letterlijk zei Block: „We hebben vandaag niet beloofd dat we geen maatre gelen zullen nemen als we niet tot een gunstiger regeling met de EG komen". De VS hebben met name bezwaar tegen de Europese landbouw subsidies waarmee de export van landbouwprodukten gemak kelijker wordt gemaakt. De EG levert hierdoor geen eerlijke con currentie met boeren uit andere landen, vinden de VS. De export subsidies steken te meer daar de EG sinds kort met de Amerika nen concurreert op de wereld- graanmarkt terwijl daar al zo'n groot overschot is. De voorzitter van de Europese Commissie, Thorn, zei dat het Europese systeem van land bouwsubsidies als zodanig niet ter discussie staat. „Wel willen BONN (DPA) - De pater francis caan Jan Barta (62) die wegens "onwettige verbreiding van reli gieuze gedachten" door een rechtbank in Tsjechoslowakije tot 18 maanden was veroordeeld, is tijdens gevangenschap aan de gevolgen van een hartinfarct ge storven. Dit heeft het missiebu- rcau van de Franciscanen in Bonn meegedeeld. Eerder had de Tsjechische over heid een verzoek om de ernstig zieke geestelijke vrij te laten af gewezen Barta was in april veroordeeld om dat hij zonder toestemming een godsdienstoefening in een parti culiere woning had gehouden. we vermijden dat er storingen optreden op de wereldmarkt. We moeten daarom nagaan hoever we met subsidies kunnen gaan, rekening houdend met ons eigen beleid en dat van de anderen". Block zei van zijn kant: „We heb ben geen problemen met het landbouwbeleid van de Gmeen- schap, maar wel met de gevolgen daarvan op enkele terreinen. We moeten onderzoeken wat daar aan gedaan kan worden binnen de manoeuvreerruimte van de Europese Gemeenschap". Vol gens Block is het voornaamste punt dat de kloof tussen de EG- landbouwprijzen en die op de wereldmarkt kleiner wordt zodat er ook minder gesubsidieerd zal behoeven te worden. Dit zou echter betekenen dat de land bouwprijzen die de Europese boeren krijgen, omlaag moeten en dat ligt zeer gevoelig binnen de Gemeenschap. AMSTERDAM - Dc bekendste van de in Suriname geexecu- teerden is ongetwijfeld Cyriel Daal. de leider van de vak centrale Dc Moederbond. Naar aanleidig van zijn arres tatie in oktober van dit jaar werden er in Paramaribo massale stakingen en demon straties georganiseerd, die de legerleiding zo onder druk zetten, dat zij toezeggingen moest doen voor een spoedi ge terugkeer naar meer de mocratische verhoudingen. Het zijn ongetwijfeld deze stakingen geweest, die Bou- terse tot zijn verbasterende stap van donderdag hebben verleid. Minstens even bekend was André Kamperveen, die in de eerste twee regeringen Chin A Sen resp. minister van voorlichting en van cultuur, jeugd en sport was. Ten tijde van de staatsgreep van 25 fe bruari 1980 verzorgde hij de voorlichting voor Bouterse c.s., na hen in de maanden vóór de coup reeds publieke lijk via zijn radiostation ABC gesteund te hebben in hun vakbondsstnjd tegen de toenmalige regenng-Arron. Daarnaast was Ampie, zoals h\j werd genoemd, tn zijn jon ge jaren een bekend voetbal ler in Nederland en sport journalist. Gedurende de laaste twee jaar was hij naast minister ook vice-voozitter van dc internationale voet balbond. de FIFA. Zijn zoon Johnny Kamperveen leidde sinds enige jaren het radiostation ABC van zijn va der. Naast zijn sportprogram ma's op radio en tv was hij vooral bekend om zijn nieuwscommentaar. Bijna el ke dag gaf hij in het Sranan tongo een even humoristisch als bittere kritiek op het poli tiek gebeuren van de dag. Le gerleider Bouterse maar ook de ministers uit de verschil lende regeringen hadden het hierbij zwaar te verduren. Frank Wijngaarde, die samen met Kamperveen werkte, heeft zijn leven moeten velie- zen vanwege de immense po pulariteit van ABC in Para maribo. Wijngaarde was ove rigens niet alleen journalist bij ABC. maar ook een zoon van een van de belangrijkste Surinaamse zakenlieden, Ed gar Wijngaar.de. Edgar is ei genaar van het bekende hotel Torarica en tevens groot-aan deelhouder in het verzeke ringswezen. door Ruud de Wit Naast Kamperveen hebben nog drie andere journalisten bij de executies de dood gevon den. Jozef Slagveer had een eigen nieuwsagentschap. In forms, en was in het eerste jaar van de Bouterse-coup zijn belangrijkste persman Bram Behr schreef grotendeels in zijn eentje het communis tische weekblad Mokro vol met scherpe kritiek op de le gerleiding. Nadat hy aanvan kelijk de militairen steunde, keerde hij zich in de loop van het vorig jaar van hen af. Zijn hevige aanvallen op de leger leiding hadden hem al twee keer eerder in de gevangenis gebracht De laatste journalist die giste ren het leven verloor, is Les lie Rahman, werkzaam voor de grootste Surinaamse krant, De Ware Tijd, en een bekend tegenstander van de vereniging voor progressieve mediawerkers, een groep van zich links noemende journa listen en voorlichters die zich ten doel gesteld hebben de Surinaamse revolutie te on dersteunen. Tot de geëxecuteerden beho ren ook de militairen Rambo- cus, een van de leiders van de couppoging in maart van dit jaar die begin deze week nog tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, en de twee (eveneens van Hindoestaanse afkomst zijnde) soldaten Sheombar en Mangal. Ook zij hebben meegedaan aan de mislukte tegencoup in maart van dit jaar. De executie van de advocaten Kenneth Gonzalves, John Baboeram. Harold Riede- wald en Eddie Hoost zal zo mogelijk nog diepere indruk maken op de Surinaamse sa menleving. Gonzalves was sinds een jaar deken van de balie en als zo danig de voornaamste spreekbuis van de advoca tuur Hoewel hij nooit publie kelijk een politieke rol heeft gespeeld, was bekend dat hij op goede voet stond met vak bondsleider Daal en de voor malige minister-president Henk Arron, wiens advocaat hij was. In augustus van dit jaar leidde Gonzalves nog met succes een actie van de advocatuur tegen het militair gezag, waarna Bouterse pu bliekelijk garanties gaf voor het behoud van de rechts staat in Suriname. Dit bleken achteraf dus broze garanties geweest te zijn. Aanzien John Baboeram was een jonge populaire advocaat die met name door het uit de politiek verdwijnen van de voormali ge Hindoestaanse politieke leider en jurist Eddie Lach- i.ion snel in aanzien steeg. Hij verdedigde niet alleen Ram- bocus de afgelopen weken, maar ook onder meer de mili tairen Sital, Joeman en Mij- nals, toen deze ruim twee jaar geleden door Bouterse waren gearresteerd onder verden king van een linkse samen zwering. Riedewald en Hoost hebben als advocaat beiden de laatste twee jaren meermalen zoge naamde coupplegers hebben verdedigd. Dr. Leckie, decaan van de so ciaal-economische faculteit van de universiteit van Suri name. was een bekend tegen stander van het door de leger leiding ingestelde nieuwe universiteitsbestuur Hy leid de een onderwysstaking op de universiteit die de laatste maand herhaaldelijk aanlei ding was tot demonstraties van studenten Ten slotte zyn er nog twee bur gers doodgeschoten die in maart van dit jaar werden gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan de couppoging van Rambocus. Het zijn Robbie Soharsingh en Soegrim Oemrawsingh. Diens broer. Baal. pleegde na het mislukken van de Ram- bocus-coup zelfmoord VS-hoofdkwartier in Europa blijft in Stuttgart WASHINGTON (GPD) - De Ver enigde Staten hebben geen plan nen om het hoofdkwartier van de meer dan 350.000 Amerikaanse troepen op het Europese vaste land te verplaatsen van Stuttgart naar Groot-Brittannië. Een func tionaris van het ministerie van defensie in de Amerikaanse hoofdstad heeft dit gisteren uit- drukkelyk ontkend. Niettemin hebben de VS hebben wel plannen om in Groot-Bnt- tanniè een nieuw hoofdkwartier te bouwen (dat ruwweg een mil jard dollar zou gaan kosten) waarop het Amerikaanse com mando zich kan terugtrekken, wanneer het hoofdkwartier in de Bondsrepubliek ten gevolge van vijandelijkheden zou moeten worden opgegeven Volgens het Pentagon is dat een kwestie va procedure. normale militaire De zegsman van het Amerikaanse ministerie van defensie, zei dat de bouw van een reserve-hoofd kwartier. dat 900 kilometer meer naar het westen ligt en niet op het vasteland, „al enige tijd wordt overwogen". In de oorlog voering die Europa zou moeten verwachten, is het vooral van be tekenis de communicatie met het slagveld te handhaven. Dit slagveld zal worden beheerst door de elektronica, die op grote schaal ook in zogenaamde con ventionele (niet-nucleaire) wa pens wordt toegepast. Gegcven de bewapening waarover de NAVO en het Warschau-pact beschikken, ligt het voor de hand dat hoofdkwartieren aan vallen met kernwapens moeten kunnen overleven. De VS echter maken zich vooral zorgen over de schade die een in dc lucht ont ploffend kamrapi D kan berok kenen aan de verbindingen. Bij kernproeven in Amerika is min of meer bij toeval aan het licht gekomen, dat zulke nucleaire ex plosies geruime tyd, ver buiten het destructieve bereik van het wapen, telefoonverbindingen en andere elektronisch bestuurde apparatuur in de war brengen. De Amerikanen zyn al enige tijd b<*zig de v.-rbmdmg- n tu n Washington en de hoofdkwartic ren nabij dl tWOBtavtaldl frontlijn l<- vi rb« teren Omtrent de verbindingen tussen die hoofdkwartieren en dc troepen aan het front maken zy zich nog steeds ernstige zorgen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9