Onderwij sstaking onafwendbaar Andriessen: luchtje aan staalproduktie Inkomensbeleid vol onzekerheid "Nederland wèl gastvrij land" Omroepen willen elkaar gat laten dichten Kwart mosselaanvoer werd teruggestuurd9 Hoge Raad geblokkeerd Nederland (nog) goedkoop woonland Korting salarissen naar draagkracht PLAQUETTE VOOR'OORLOGSKOERIERS' JP.Groeneveld en Zn. Violist Paul Godwin overleden ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 Binnenland PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Door de uitzonderlijk grote aanvoeren kwa liteit van de mosselen moest volgens het Produktschap voor Vis en visprodukten dit seizoen al 27 miljoen kilo mosselen worden „doorgedraaid". Dit is ongeveer een kwart van de totale aan voer. Hiermee wordt geen vernietiging bedoeld, zoals wel met groente en fruit gebeurt. „Doordraaien van mosselen betekent dat de opgeviste mosselen naar speciaal daarvoor bestemde plekken in de Oosterschelde worden teruggezet", aldus secretaris Zijp van het Produkt schap. Op deze plekken kunnen de mosselen verder rijpen. Om dat de mosselen bij de enige visafslag, die in het Zeeuwse Yerse- ke, niet het schip uitgaan en ook omdat ze nog zes dagen zonder water kunnen leven, ondervinden de schelpdieren hiervan geen nadelige gevolgen. DEN HAAG (GPD) De me dewerkers van de bureaus voor rechtshulp in de grote steden hebben gistermiddag de toegangen tot het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag geblokkeerd. Zij pro testeerden hiermee tegen de dreigende bezuinigingen op de sociale rechtshulp. De verenigingen van rechts hulp hebben de afgelopen tijd meerdere protestacties gehouden tegen de plannen van de regering. Deze week werden de toegan gen tot de justitiegebouwen in de steden geblokkeerd door protesterende juristen. Deze actieweek werd giste ren besloten bij de Hoge Raad. UTRECHT (ANP) - In vergelij king met andere landen blijkt Nederland een goedkoop woonland te zijn. Dit houdt vrijwel zeker verband met het kunstmatig laag houden van de woonlasten door voor al kostprijsverlagende huur subsidies. Sinds 1978 is het door de consument zelf te be talen bedrag voor huisves ting gestegen van ruim 13 pet tot circa 17 pet van zijn totale bestedingen. Het is niet on denkbaar dat dit in 1986 on geveer 20 pet zal zijn, aldus zegt de Stafgroep Econo misch Onderzoek van de Ra bobank Nederland in een kwartaalbericht. Uit de vergelijking met andere landen blijkt volgens de staf- groep, dat een dergelijke ver hoging van de woonlasten niet alleen financieel-econo- misch noodzakelijk is, maar ook beschouwd kan worden als een verdere aanpassing in de richting van een normaler DEN HAAG (GPD) De voor dinsdag aangekondigde on derwij sstaking gaat definitief door. Daartoe besloten de onderwijsbonden gisteren tijdens vergaderingen waarbij wederom niet alleen minister Deetman, maar ook de po litieke partijen het zwaar te verduren kregen. Geen goed woord had men over voor de onbuigzaamheid van de minister. Tijdens de algemene vergaderin gen van de Katholieke Onder wijs Vakorganisaties (KOV) en het Nederlands Genootschap van Leraren (NLG) in Eindhoven bleek duidelijk dat de onderwijs bonden het meest voelen voor de suggestie van de PvdA om de sa lariskorting in te trekken en het gat in de begroting te dichten door de scholen later de financië le voorschotten uit te betalen. Deetman voelt daar niets voor. In de memorie van antwoord zegt hij dat die voorschotheffin gen een incidenteel karakter dra gen, terwijl het bezuinigingspro bleem op onderwijs structureel Het kabinet is bereid de eerder aangekondigde korting per 1 ja nuari van 1,65 procent op de on derwij ssalarissen in te houden op basis van draagkracht. Mini- mum-inkomens zouden dan 1,22 procent inleveren, terwijl mensen met een inkomen van tweemaal modaal er 2,06 procent op achter uit zouden gaan. Minister Deetman van onderwijs heeft de bereidheid om een ge differentieerd tarief in te voeren uitgesproken in de memorie van antwoord op het wetsontwerp dat de korting op de salarisse. van het onderwijspersoneel re gelt. De nieuwe berekeningsme thode zal wel tot gevolg hebben dat de korting pas medio februa ri kan worden ingehouden. In het ontworpen systeem van kor ting naar draagkracht lopen de inhoudingen uiteen van 0,06 pro cent (jeugdsalarissen bendeden f1514 per maand) tot 3,15 pro cent voor inkomens boven de f 14.313 per maand. De uiteinde lijke besparing komt bij deze vorm van inhouding toch uit op 1,65 procent, zijnde een bedrag van ruim 277 miljoen gulden dat nodig is om het tekort op de be groting van Onderwijs weg te werken. De onderwijsbonden wijzen nel naar draagkracht berekenen van de korting af omdat het principe van ongelijke behandeling ook dan met voeten getreden wordt en het is juist dat principe dat de bonden aan het actievoeren heeft gezet. Uitsmeren De fracties in de Tweede Kamer van PvdA, CDA en D'66 hadden aangedrongen op het ontwerpen van een gedifferentieerd tarief voor de salariskorting. Beide algemene vergaderingen hebben dan ook definitief beslo ten dinsdag 14 december een al gemene staking uit te roepen. Hoewel er binnen de bonden ge nuanceerd over het stakingswa pen wordt gedacht, was toch de indruk dat, naarmate de behan deling van het wetsontwerp na derbij komt, de actiebereidheid toeneemt. Het is duidelijk, dat minister Deet man zijn krediet bij de onder wijsorganisaties heeft verspeeld- Tijdens beide vergaderingen werd soms met veel emotie over de dreigende bezuinigingsmaat regelen gesproken. AMSTERDAM - De Amsterdamse burgemeester Polak onthulde gistermiddag een plaquette, opgedragen aan de duizenden mensen, die in de Tweede Wereldoorlog Joodse kinderen voor deportatie hebben behoed. De pla quette bevindt zich in de muur van de hervormde pedagogische academie aan de Plantage Middenlaan. Via deze kweekschool zijn in de oorlog honderden, wellicht duizenden, baby's en kinderen ontvlucht en met behulp van koeriers naar pleeggezinnen gebracht in het hele land. Het aantal oorlogspleegkinderen wordt geschat op minstens 3500, waarvan na de bevrijding ruim 2000 volle wezen waren. Congres vluchtelingenbeleid DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris mevrouw Korte-van He mel (justitie) ontkent in alle toonaarden dat Nederland voor vluchtelingen een ongastvrij land is. Ons land heeft tot no vember 1982 bijna 1400 vluchte lingen een blijvende woon plaats geboden en kan daarmee de toetsing met andere landen ruimschoots doorstaan. De staatssecretaris sprak gisteren op een congres van Amnesty In ternational over het Nederlandse vluchtelingenbeleid. Een aantal particuliere organisa ties, waaronder Amnesty Inter national en Vereniging Vluchte lingenwerk Nederland, heeft kri tiek geuit op de Nederlandse re gering, omdat ons land in per centages de minste vluchtelin gen opneemt van heel West-Eu ropa. Mevrouw Korte zei hierop dat per centages van verschillende lan den bijna niet met elkaar te ver gelijken zijn. Zo kent Nederland in tegenstelling tot de meeste landen de zogeheten B-status (asielgerechtigde) naast de A-sta tus (erkenning als vluchteling). Juist deze B-status wordt aan ve le vluchtelingen toegekend (tot november 696). Daarnaast neemt Nederland veel 'overgebrachte' vluchtelingen op. Deze personen komen naar ons land op voordracht van het Hoge Commissariaat van de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Nederland heeft dit jaar op verzoek 100 Polen en 493 Viet- namezen toegelaten. In het verle den zijn op deze basis onder an deren Hongaren (1956), Tsjechen (1968) en Chilenen (na 1975) ge komen. Als laatste punt benadrukte de be windsvrouwe dat Nederland „grote financiële bijdragen voor opvang elders" aan de VN-com- missie voor vluchtelingen geeft. Hiermee kan worden bereikt dat vluchtelingen zo dicht mogelijk bij hun eigen omgeving een veili ge plek vinden. De landen van eerste opvang kun nen vaak de kosten voor de vluchtelingenstroom niet aan en krijgen ondersteuning van de Verenigde Naties. Als voorbeel den noemde Korte-van Hemel de 2,5 miljoen Afghanen in Pakis tan, de 1,9 miljoen Palestijnen in Libanon en de 500.000 Ethiopiërs in Somalië. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Europese Commissaris Andriessen heeft de Nederlandse re gering gemaand voor eind december uit te leggen hoe het precies zit met de overheidssteun aan de Ne derlandse staalbedrijven Hoogovens en Nedstaal. Andriessen heeft die steun in eerste instantie geblokkeerd omdat de produktiecapaciteit van Hoogovens met name te weinig wordt ingekrom pen. Uit de brief van Andriessen aan de Nederlandse regering blijkt dat Hoogovens de produktiecapaci teit helemaal niet inkromp maar daarentegen nog verhoogt met 300.000 ton per jaar. Het andere Nederlandse staalbedrijf Ned staal verhoogt de produktie met 103.000 ton volgens de plannen die de Commissie ter goedkeu ring heeft voorgelegd gekregen. De totale Nederlandse staalpro duktie stijgt daardoor met 403.000 ton en dat is wel het laat ste wat Andriessen wenst te ac cepteren nu de staalproduktie in de hele Europese Gemeenschap met zo'n 30 a 35 miljoen ton naar beneden moet in verband met drastisch verminderde afname van staal als gevolg van de eco nomische crisis. De ministers van buitenlandse za ken van de EG zullen zich maan dag wederom bezighouden met de staalproblemen. Ze zullen maatregelen bespreken om te voorkomen dat de Europese staalindustrieën hun overtollige voorraden onder de afgesproken richtprijzen op de markt gaan dumpen. Deze maatregelen zijn door de Europese Commissie voorgesteld als onderdeel van een verscherpt crisismechanis me voor de Europese staalsector. Met deze verscherping wil de Commissie inspelen op de ver slechterde situatie op de staal- markt, waar de vraag naar staal- produkten dit jaar gedaald is van ruim 150 naar rond de 100 mil joen ton per jaar. ADVERTENTIE PR OFITEER ER VAN! Koop uw verse kipspecialiteiten en vers vlees rechtstreeks van de groothandel. Uw voordeel: - Uitsluitend kersvers - De beste kwaliteit - Natuurlijk de laagste prijs. Iedere dinsdag vanaf 8 uur tot 13.00 uur in de Groenoordhallen. Kuikenpoten Pcr s kB 25.- Kuikenfilet pc, kB 13.- Braad-grill kuikens <pim 9$oBr.iper,tuk 5.50 Kuikenrollade PerkB13.- T.V. Hapjes heerlijk gekruid per kg 5." Drumsticks PerkC8.- Kipkarbonade Per kB 7.- Kuikenlevertjes botcrmai, -> Cft per 500 gr Z.^U LET OP! Dinsdag 14 en 21 december verkoop van een grandioos assortiment KERSTBOUT o.a. kalkoen, konijn, fazant, eend, etc. Natuurlijk tegen groothandclsprijzen. HILVERSUM (ANP) - Ook giste ren zijn de partijen die het al ge ruime tijd oneens zijn over de be groting van de NOS, niet tot el kaar gekomen. Het resultaat is dat de meeste grote zendge machtigden (AVRO, TROS, KRO. NCRV. VARA, Veronica en EO) afzonderlijk eigen begro tingen aan de minister van wwc zullen voorleggen. De minister, die ook in laatste instantie nog moet oordelen over de NOS-be- groting, moet dan beslissen waar de bezuinigingen getroffen moe ten worden om een gat van maxi maal dertien miljoen gulden in het totaal van de omroepbegro tingen te dichten. De betrokken zendgemachtigden stemden gisteren in het NOS-be- stuur tegen de NOS-begroting, waarin ook de begrotingen van de Nederlandse Onderwijs Tele visie en Teleac zijn begrepen, omdat zij vinden dat zij een te groot aandeel in het tekort moe ten opbrengen. Pogingen van hun kant om via amendementen een andere fi nanciële opstelling te verkrijgen, mislukten. De begroting werd tenslotte na een opnieuw langdu rige discussie, waarin ook een voorstel van de vroegere finan ciële commissaris drs. Van der Ploeg tot matiging van het tekort het niet haalde, met zeventien te gen tien stemmen aangenomen. Kernpunt is het geschil tussen de grote zendgemachtigden (behal ve de VPRO) en de overige, de meerderheid vormende, be stuursleden in de keuze van kor ting op de direkte programma kosten of op de vervangingsin vesteringen. DRIEBERGEN (ANP) - De violist Paul Godwin is op tachtigjarige leeftijd in Driebergen overleden. Godwin, geboren in het Poolse Sosnowice, vluchtte - mede we gens zijn Joodse afkomst - in 1933 vanuit Duitsland naar Ne derland Hij was vanaf 1952 tot zijn pensioen in dienst van de VARA Godwin werd vooral bekend als lid van het Nederlands Strijkkwar tet. Alma Musica en het Neder lands pianotrio. Reeds op jeugdi ge leeftijd vormde hij zijn eigen orkest, waarmee hij heel Europa doorreisde. „Pure winst" noemde opposi tieleider Den Uyl het vorige week, dat hij er in het debat over de regeringsverklaring in geslaagd was het kabinet „bakzeil'' te laten halen. Had het kabinet niet. tegen zyn zin, moeten toegeven aan de wens van de Tweede Kamer om zelf iets te doen aan het scheve inkomensbeeld? In dat debat waren het Den Uyl en vooral ook CDA-fractielei- der De Vries die de regering presten om iets aan dat „plaatje" te doen. Meer dan coalitiegenoot WD was het CDA geschrokken van de uit komst van het beleid uit het regeerakkoord, waarbij de laagste inkomens 4,5 procent in zouden leveren en de hoogste niets. Weliswaar haastte daarop WD-aanvoerder Ed Nijpels zich naar de microfoon om te verklaren dat ook hij ontevre den was over het inkomens beeld, maar die haast werd meer verklaard uit de zorg over het feit dat CDA en PvdA op één lijn zaten, dan uit zorg over de inkomens verhoudingen. De WD vond en vindt dat de sociale partners zelf maar een oplossing voor dat scheve in komensbeeld moeten vin den. De overheid heeft zich door Hans de Bruijn nu lang genoeg bemoeid met het inkomensbeleid Laat de maatschappelijke krachten hun werk maar doen. Het was dan ook niet verwonder lijk dat Nijpels na het uitspre ken van zijn zorg naliet om die zorg een invulling in con crete voorstellen te geven. De brief van het kabinet over de inkomens weerspiegelt die situatie. De WD heeft vooralsnog weinig om tevre den over te zijn. Het kabinet is gezwicht voor de druk uit vooral het eigen CDA-kamp, om de scheve verhoudingen (nu al. en niet pas in de loop van 1983 wat recht te trek ken. Het heeft dat gedaan met middelen waar de WD weinig waardering voor heeft Zo komt er - overigens pas per 1 april - een aanpassing in de belastingtarieven die ten kos te gaat van de hogere inko mens, en worden de dubbele inkomens stevig aangepakt. Daarnaast worden het mini mumloon en de daaraan ge koppelde sociale uitkerin gen. alsmede de kinderbij slag verhoogd. Deze plannen zijn de WD een doorn in het oog. In het re geerakkoord stond nog zo fraai dat de collectieve lasten druk volgend jaar niet zou worden verhoogd, maar de waarde van die doelstelling is nu al betrekkelijk gebleken. Bovendien komt de verho ging van minimumloon (en uitkeringen) de WD hele maal niet goed uit De libera len vrezen daarvan een slech te invloed op het bedrijfsle- De middengroepen - waar de WD veel aanhang heeft - betalen het gelag, zeker wan neer ook nog besloten zou worden om het vakantiegeld te beperken. Hun koopkrach toffer wordt dan 5 tot 6 pro cent. En in die middengroe pen waar dubbele inkomens zijn nog wel meer. Geen alternatief Maar er was geen alternatief. De regering moest iets doen aan het inkomensbecld. Niet alleen om de Tweede Kamer tevreden te stellen, maar ook omdat zü zelf een hoofdve rantwoordelijkheid draagt voor het scheve beeld dat is ontstaan. Dat is namelijk me de een gevolg van de verho gingen van de sociale pre mies en de voorgestelde be vriezing van minimumloon en uitkeringen en de aanvan kelijk voorgestelde 100 pro cent inflatiecorrectie Die medeverantwoordelijkheid heeft het kabinet nu ook om gezet in maatregelen die moeten leiden tot een even wichtiger inkomensbeeld, al was het alleen maar omdat nu vrijwel iedereen even veel inlevert. Opmerkelijk is bo vendien dat het kabinet zijn eigen bevriezingsmaatregel ondergraaft door de verho ging met 1 procent van mini mumloon en uitkeringen. De ontkoppeling van lonen en uitkeringen is daarmee overi gens niet van de baan. Die kan alleen voorkomen wor den wanneer werkgevers en werknemers het over de hele linie eens worden over het in ruilen van de prijscompensa tie voor arbeidstijdverkor ting en herverdeling van werk Die zekerheid is er allerminst In de metaalindustrie dreigt een duidelijke confrontatie tussen bonden en werkge vers, omdat de laatsten niets voelen voor korter werken. Als in die grote bedrijfstak (250 000 mensen) de cao-on derhandelingen vastlopen, zal de prijscompensatie moe ten worden uitbetaald Dat kan een vloedgolf van prijscompensatie-uitbetalin gen tot gevolg hebben. Om dat de ambtenarensalarissen, het minimumloon en de uit keringen die prijscompensa tie in elk geval niet krijgen, is dan de ontkoppeling toch een feit. Daar doet een verho ging van de laatste twee niets aan af. Voor de WD - ver klaard voorstander van ont koppeling - lijkt dit dus slechts een kwestie van ge duld. Cruciaal voor het verdere ver loop van het inkomensbeleid wordt zeker ook het ant woord op de vraag wat er met het vakantiegeld gaat gebeu ren. Minister De Koning (so ciale zaken) liet donderdag weten dat alleen bij beper king van het vakantiegeld een nóg fraaier inkomens plaatje mogelijk is, waarbij inderdaad de hoogste inko mens ook fors inleveren. Het Kabinet doet nu een drin gend beroep op de sociale partners om vrijwillig de vakantietoeslag te beperken. Maar over de bereidheid daartoe moeten we ons nog geen al te optimistische voor stellingen maken. Met name het VNO heeft tot nog toe grote bezwaren geuit Loonmaatregel Minister De Koning wilde don derdag nog niet zeggen of de regering - net zoals zij de af gelopen twee jaar heeft ge daan - zal ingrijpen in het vakantiegeld als de partners het niet eens worden. Pas in apnl zal het kabinet met de partners de stand van zaken bezien Een gedeeltelijke loonmaatre gel - nodig om de beperking van het vakantiegeld op te leggen - zal op zeer grote be zwaren van de WD stuiten. De verantwoordelijkheid ligt nu bij de sociale partners en als zij die verantwoordelijk heid niet nemen, dan kunnen wij er ook niets meer aan doen, zegt men bij de WD. Sinterklaas is voorbij, maar het zwarte pieten spel wordt al weer volop gespeeld. Van het CDA mag in deze een principiëlere stellingname worden verwacht, al moet ook daar de nivellenngs- drang niet worden overschat. In feite concludeerden WD én CDA in het regeerakkoord al dat de grenzen van de ni vellering zijn bereikt. Het ka binetsbeleid was in opzet de nivellerend. Onder druk van de Kamer is die denivellering nu eventjes stopgezet. Maar het is zo wel mooi genoeg, zegt de WD En ook minis ter De Koning stelt in zijn brief van deze week dat door de kabinetsmaatregelen al 90 procent van alle inkomens in Nederland ongeveer even veel inleveren. De resterende tien procent zijn de echte mi nima (die vrijwel niets inleve ren) en de hoogste inkomens, een verwaarloosbare groep zegt de minister zelfs. Als de sociale partners per m willen dat die verwaarloosba re groep toch evenveel inle vert dan de andere inkomens, dan moeten zij dat zelf maar doen Het gevolg is dan wel dat alle andere groepen ook weer iets meer zullen moeten inleveren De Koning schrijft dat hij hoopt dat de sociale partners het hierover eens worden, maar of die hoop bij het hele kabinet werkelijk zo groot is, is nog de vraag De minister (het CDA) heeft wat dat be treft zijn kruit nog even droog g»-h<>ud< n I)..t .m1 hij nog nodig hebben in de strijd die ongetwijfeld in het voor jaar opnieuw met de WD zal losbranden. Dan zal ook Nu- pels ervaren wat het betekent om met het CDA te regeren. Rijd mee met de A.B.V.P., A.B.V.A./Kabo, N.G.L. en K.O.V. dinsdag 14 december naar Den Haag Vertrek bus station Alphen a/d Rijn 12.00 uur Aanmelden en verdere informatie 03487-1246 Ankie Vogel, bestuur A.B.O.P Aid. Alphen a/d Rijn

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7