'Je laat je geen derde keer ergens uitgooien' Kraken: meer dan je een dak boven het hoofd verschaffen De Wrange vruchten van een onderhoudsbeurt... Krakers: we hebben ons laten inpakken Kerstfeest van Leger des Heils Geen wisselwoningen beschikbaar DE VERPLEGING Renate Rubinstein: begrip 'links' toe aan herwaardering zaterdag ii december 1982 Leiden LEIDEN - Ongeveer honderd tot honderdvijftig mensen hebben onder dak gevonden in een kraakpand in Leiden. Zeker veertig panden of appartementen zijn, soms al jaren, gekraakt. In de reeks kraakacties van het laatste half jaar vallen vooral de kraak van 'Het Gulden Vlies' en van het fabriekscomplex van 'Clos en Leembruggen' op. Beide ge bouwen zijn, na korte tijd, vrijwillig door de krakers ontruimd. Terwijl in andere steden duidelijk sprake is van een verscherping van de strijd kan in Leiden nauwelijks van noemenswaardige tegenstand worden gesproken. Waarom gaat het in Leiden anders toe dan in andere steden. Is het ge meentelijk beleid zoveel beter? Of zijn de Leidse krakers minder in getal en niet zo hard? Het Sociologisch Instituut te Leiden is bezig, in opdracht van met ministerie van volkshuisvesting, een onderzoek te doen naar de kraakbeweging in Breda, Den Haag, Groningen en Lei den. Onderzocht wordt ook het gemeentelijk beleid ten aanzien van jongerenhuisvesting, ontruimingen en de wijze waarop de leegstand wordt aangepakt. Amsterdam is niet bij het onderzoek betrokken omdat de kraakbeweging in de grote steden al genoeg de aandacht trekt, al worden met name de negatieve momenten belicht zoals het optreden van knokploegen en ontruimingen waarbij een massale politiemacht op de been is. Het beeld dat mensen van krakers hebben is daardoor veelal eenzijdig en negatief. Krakers worden eerder in verband gebracht met politie en justitie dan met leegstand en woningnood. Uit het onderzoek van de Leidse sociologen blijkt echter dat ook een heleboel opbouwende acti viteiten plaats vinden in en rondom de kraakbeweging. Wat opvalt is dat kraken meer is dan alleen het creëren van een dak boven je hoofd. Kraken is een manier van leven. Niet volgens het klassieke patroon, maar in een leefgemeenschap waarin jonge mensen proberen met elkaar een eigen cultuur op te bouwen. In andere steden worden, veel meer dan in Leiden, grote gebouwen gekraakt waarin jongeren niet alleen wonen maar ook kleine bedrijfjes opzetten, alternatieve win keltjes openen of een atelier beginnen. Meestal gaat het om zeer slechte panden en wordt door de krakers een grote zelfwerkzaamheid aan de dag gelegd om het pand bewoonbaar te maken. In andere steden is evenmin ongebruikelijk dat gekraakte panden door de gemeente wor den aangekocht en voorgoed een woon- en werkbestemming krijgen. In Leiden daarentegen is het gemeentebestuur veel stugger als het gaat om het aankopen van panden en het verlenen van medewerking aan alternatieve projecten. Van een actief beleid ten aanzien van woongroe pen is evenmin sprake. Het monumentale pand Het Gulden Vlies werd begin dit jaar door een woongroep gekraakt. Geëist werd dat het ge bouw geschikt zou worden gemaakt voor groepsbewoning maar uitein delijk krijgt het pand toch een kantoorbestemming zoals de gemeente wenst. In juni werd ook het voormalige fabriekscomplex van Clos en Leembruggen gekraakt door een groep jongeren die het initiatief na men tot de woon- en werkgemeenschap 'De Klos'. Ook het fabriek spand is, na veel touwtrekken, vrijwillig door de krakers ontruimd. De laatste opzienbarende kraakactie in Leiden is die van enkele leeg staande panden op het Waardeiland, ook wel bekend als de Leidse Goudkust. In het verleden heeft de eigenaar van de woningen, de West- land Utrecht Project Ontwikkeling (WUPO), noodgedwongen een aan tal huizen verhuurd omdat ze onverkoopbaar bleken. Een nieuwe eige naar, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), probeert sinds april weer kopers te vinden voor de dure huizen maar is daar ook maar ten dele in geslaagd. Vier van de panden zijn gekraakt door een groep werkende, werkloze en studerende jongeren. Onder de bewoners een aantal voormalige krakers van Het Gulden Vlies. Tot dusver heeft het Leidse gemeentebestuur niets nagelaten om de kra kers aan de onderhandelingstafel te krijgen om ze vervolgens met veel beproefde procedures te overspelen. Steeds zijn de krakers gedwongen de gekraakte panden op te geven. Harde confrontaties zijn tot dusver uitgebleven. Maar de ontruiming van panden heeft ook in Leiden esca lerend gewerkt: "Je laat je wel één of twee keer uit een pand gooien, maar niet de derde keer". Een bericht van het actiefront. Drie van de krakers i uitgooien". i de dure Waardeilandwoningen, Willem, Albert en Jason LEIDEN - De rust op het sjieke Waardeiland werd dit najaar wreed ver stoord. Bewoners van de kapitale 'gardenapart- ments' en 'island houses' sloten een uurtje vroeger de gordijnen of lieten 's - nachts een lichtje bran den. Er waren krakers op de goudkust. Vier leegstaande woningen aan de Aletta Jacobslaan werden in september gekraakt. De bewa kingsdienst werd op slinkse wijze om de tuin geleid. Veer tien krakers wonen nu al enkele maanden in vier peperdure pan den. En: er is gezinsuitbreiding op komst. "We hebben niets kwaads in de zin", zeggen de drie krakers waarmee ik praat. Ze bekennen nooit eerder geweld te hebben gebruikt. Albert (20), de jongste van de drie, zegt zich wel voor te kunnen stellen dat hij een steen zou gebruiken als geen enkel an- door Jan Rijsdam der argument meer telt. Willem (28) en Jason (27) zijn iets terug houdender in hun uitlatingen. "We zijn van een andere genera tie", verklaren ze lachend. Uit hun weifelende woorden spreekt ook de afkeer voor ge weld en de angst voor knokploe gen. Sinds ze op het Waardeiland wonen heeft zich geen knok ploeg laten zien. Wel stenengooi ende jeugd waardoor één van de ruiten is gesneuveld. De krakers zijn er echter van overtuigd dat ze hun onderkomen deze keer niet vrijwillig zullen opgeven. Er is een alarmsysteem. Binnen de kortste keren kunnen zeker der tig tot vijftig krakers versterking komen bieden. "En er zijn wel Leidse krakers die in Amster dam of elders hun steentje heb ben bijgedragen", zegt Albert. Huurvoorstel Na een uiterst vriendelijke ont vangst krijg ik een rondleiding. Het kapitale pand aan de Rijn is ruim opgezet met veel luxe. Ner gens in het huis is een wapenar senaal te bekennen. Geen ste nen, bedspiralen of rookbom men. Wel koffie. Het gesprek vindt plaats in de gemeenschap pelijke ruimte onder een meters hoog schilderij. "We willen voor een betaalbare huur in de woningen blijven wo nen", vertelt Willem. De eigenaar van de huizen, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), is een huurvoorstel ge daan. "We willen 500 gulden per maand, per pand, betalen. Maar het ABP zwijgt in alle talen. Het is toch belachelijk dat zulke gro te huizen jarenlang leegstaan. We gaan er beslist niet meer uit. Je laat je wel één keer of twee keer ergens uitgooien, maar geen der de keer". "De gang van zaken rond het Gul den Vlies heeft escalerend ge werkt op het moreel van de kra kers. "Het is een tactische fout geweest om Het Gulden Vlies vrijwillig te verlaten", zegt Jason zonder een spoor van twijfel. "We hebben ons laten inpakken door de gemeente. Wethouder Waal heeft steeds de indruk ge wekt dat hij gevoelig was voor onze argumenten. Maar uiteinde lijk heeft hij gewoon een politiek spelletje gespeeld om zijn oor spronkelijke plannen door te drukken". Ook de voormalige krakers van Clos en Leembruggen zeggen zich "belazerd" te voelen door de wijze waarop een eind is ge maakt aan hun initiatief om klei ne bedrijfjes in het voormalige fabriekspand op te zetten. "Het gemeentebestuur heeft ons met een hoop mooie woorden en toe zeggingen aan het lijntje gehou den", zegt Willem. "Als je een wethouder had gesproken, met een kopje koffie erbij, ging je met een tevreden gevoel weg. Daarin zijn ze ijzersterk. Uitein delijk blijkt het gemeentebe stuur heel onwelwillend in het meewerken aan alternatieve pro jecten. Ze werken in Leiden veel meer tegen dan in andere ge meenten en zijn helemaal niet gevoelig voor argumenten. We hebben er wel van geleerd. De volgende keer gaan we een harde confrontatie zeker niet meer uit de weg. Dat is door het handelen van de gemeente in de hand ge werkt". Officieel "Het woon- en werkproject 'De Klos' is nog niet van de baan", zegt Willem. "Een heleboel men sen hebben er een rot gevoel aan over gehouden, maar de groep bestaat nog steeds. We zijn bezig om ons binnenkort als een offi- cièle instantie te kunnen presen teren, met statuten en zo. Daarna gaan we weer met de gemeente praten over een nieuw pand om ons project op poten te zetten. We hebben geen geld te bieden, maar wel werk voor een aantal mensen die nu werkloos zijn". Hebben Leidse krakers niet het vertrouwen in de politiek verlo ren door de gang van zaken rond Het Gulden Vlies en Clos en Leembruggen? Wethouder Waal zei zich te hebben geërgerd aan de rotzooi die krakers in het Gul den Vlies hebben achtergelaten en aan het feit dat een aantal van de krakers elders een huis had den en dus helemaal geen wo ningzoekende waren. Waarom zou het gemeentebestuur nu toch een pand beschikbaar stel len? 'We zullen om onze goede wil te tonen proberen langs de officiële weg aan onderdak te komen voor de bedrijfjes die we willen opzet ten. Maar als dat niet lukt zullen we zelf een pand zoeken". 'De gemeente is wel de laatste die het recht heeft iets te zeggen over de rotzooi die in Het Gulden Vlies is achtergelaten. Het pand is door de gemeente schandalig verwaarloosd. De muren en pla fonds waren met vocht doortrok ken en overal zat de schimmel. Het is niet zo onbegrijpelijk dat iemand een brandblusapparaat leegspuit als hij het gevoel heeft door de gemeente belazerd te zijn. Wij hebben een striid ge- "We laten ons er niet meer (Toto Holvist» voerd om het pand als woon ruimte te behouden Toen wij het pand verlaten hadden, is er met een een sloopploeg ingetrokken om alles er uit te slaan". Pure nood "Krakers zijn natuurlijk niet alle maal ziebge mensjes die op straat staan. Kraken is ook een politieke strijd. Ik kraak om aan te tonen hoe schandalig het is dat grote panden leeg staan terwijl duizenden Leidenaren schreeu wen om woonruimte. Het motief kan ook zitten in een politieke strijd, kraken tegen leegstand «-n speculatie of tegen het traditio nele eigendomsrecht. Ik virid het woonreeht gaat boven het eigen domsrecht", zegt Jason. "Ook meer ideologisch van aard is het kraken van woonruimte voor een woongroep. Kraken doe je in elk geval nooit voor je lol De meeste mensen kraken nog altijd uit pure nood. omdat ze gei n dak boven hun hoofd hebben of om dat ze 500 gulden per maand moeten betalen voor een kippe- hok". LEIDEN - Het Leger des Heils or ganiseert twintig december weer zijn traditionele kerstfeest. Be jaarden, eenzamen en alleen staanden zijn welkom in de aula van scholengemeenschap De Vlietschans (Apöllolaan 262). komt, aldus de organisatoren, meer te liggen op een "zinvolle ontmoeting" met veel zang, mu ziek en kerstverhaal. De aula wordt dusdanig ingedeeld, dat alle gasten een plaats kunnen vinden aan tafels. Uitreiking van toegangskaarten voor de kerst viering, die om vijf uur begint, heeft aanstaande dinsdag plaats van 's morgens tien tot twaalf uur in het gebouw van het Leger des Heils (Hooigracht 30). LEIDEN - Het groot onderhoud dat op het mo ment verricht wordt aan woningen in de Fruit- buurt is sommige bewoners boven het hoofd ge groeid. Het toilet kon enkele dagen niet worden gebruikt, drilboren doen schilderijen van de mu ren afvallen, de herrie is ondraaglijk, er is geen warm water, koken is haast uitgesloten en op waaiend stof bracht schade toe aan de stoffering. Drie weken lang duurt het onderhoud: volgens de familie Rijsbergen uit de Appelstraat lang ge noeg om de bewoners zolang in een wisselwo ning onder te brengen. De eigenaar van de woningen, de Leidse woning stichting (LWS). heeft echter geen wisselwonin gen voor de mensen uit de Fruitbuurt beschik baar. "Slechts vier woningen aan de Meloen- straat worden gerenoveerd, de andere 118 fami lies wilden alleen groot onderhoud laten verrich ten. En wanneer er geen sprake is van een echte renovatie krijgen we van het rijk geen subsidie voor wisselwoningen". Het 'groot onderhoud' dat bij onder meer de fami lie Rijsbergen wordt verricht, bestaat uit het plaatsen van een nieuw keukenblok, een nieuwe douche en een nieuw toilet. Ook worden de mu ren geïsoleerd, in het voorjaar komt daar nog een dubbele beglazing bij. De werkzaamheden zijn volgens Rijsbergen echter onhoudbaar: Je kunt jezelf niet eens goed wassen want er is geen warm water. En wé hebben hier een tafel vol vui le afwas staan. De meubels, gordijnen en vloerbe dekking zijn helemaal vervuild. Daar willen we een schadevergoeding voor gaan eisen". Dia-lezing Onder de titel 'Met 160 geiten de bergen in' geeft Agnete Weis- ser maandagmiddag om twee uur een dia-lezing in de Ka pelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest. In Noorwe gen worden volgens jarenlan ge traditie koeien en geiten in de zomermaanden de bergen ingedreven. Mevrouw Weisser vertelt over het hoe en waar- Diabetes Dr. Gerda van Dijk spreekt maandagavond voor de afde ling Leiden van de Diabetes Vereniging Nederland over diabetes en sexualiteit. Van uit haar praktijk bespreekt zij de problemen van diabe ten met sexualiteit. Plaats van handeling is het Antho- nius Clubhuis (Lange Mare 43) en aanvang is acht uur. Documentaire De documentaire Your neigh bours son over hoe mensen in een dictatuur worden ge manipuleerd wordt maan dag in het pand Rapenburg 100/102 vertoond. De docu mentaire richt zich vooral op Slachtoffers De Nederlandse Jeugbond voor Natuurstudie gaat zondag stookolie-slachtoffers tellen tussen Katwijk en Noord- wijk. Vertrek om acht uur vanaf het station in Leiden. Zaterdag 18 december wordt er door twee leden een lezing ge houden over hun vakantie in West-Spanje, "waarbij vele mooie dia's vertoond wor den". Aanvang: zeven uur 's avonds. De lezing wordt ge houden in de verenigings ruimte, een souterrain aan de Meerhof. De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstu die ts voor jongeren tussen 12 en 25. Voor inlichtingen: 121482 ADVERTENTIE Bewoner Rijsbergen: "We willen hier schadevergoe ding voor eisen," Premieverhoging gehad? Tien tegen één dat wij goedkoper zijn. Bel voor een duidelijke folder 01718-75041. (Na kantoortijd 01718-15534 ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Antwoordnummer 29 2220 VB Katwik Z H Telefoon 01718 7S041 Sprekend op Huizinga-lezing LEIDEN - Geheimhouden is rechts en onthullen links. Daarom is Ame rika een links land en Rusland een rechts. 'Links en rechts in de poli tiek en in het leven', dat was de titel van de Huizinga-lezing die Renate Rubinstein, schrijfster van o m de Tamar-column in Vrg Nederland, gisteravond in de nogal koude Pieterskerk hield. Het was de elfde keer dat de lezing, die ditmaal overigens door zo'n 1600 mensen werd be zocht, werd gehouden. Rubinstein begon met een citaat van de historicus Huizinga, naar wie de lezing is vernoemd Ze vertelde dat ze aan de hoofdredacteur van NRC/ Handelsblad - deze krant is één van de medeorganisatoren van de le zing - had gevraagd waarover ze het moest hebben feminisme, commu nisme, maoisme. Hollanditis7 Allemaal goed. had hu royaal gesproken Voornoemde onderwerpen kwamen echter niet in aanmerking volgens haar. Het feminisme en het communisme hadden elkaar al uitgescha keld in Nederland, in China was het maoisme bezweken en ze noemde de Hollanditis "de zure regen van de onzin". Dus sprak Rubinstein over links en rechts, begrippen die zij opnieuw wilde omschruven Links is goed en rechts is kwaad, dat stond volgens Rubinstein wel vast Sommige mensen, die echter menen dat ze links zgn. zgn dat volgens haar helemaal niet Progressieven die de misstanden in Rusland met de mantel der liefde proberen te bedekken of niet wensen te spreken over de bootvluchtelingen zgn niet links in haar ogen, maar rechte De schrijver Solzjcnitsyn die in zgn boek de Goelag Archipel heeft ont huld op welke grote schaal er wordt gemarteld in de Sowjet Unie is geen reactionair zoals sommige intellectuelen in West-Europa menen, maar een links schrijver volgens Rubinstein. Simpelweg, ornaat hg onthullingen doet en daarom in de ogen van de gevestigde orde door gaat voor een dwarsligger. Na deze herwaardering van de begrippen links en rechts sprak Rubin stein de hoop uit dat links weer betrouwbaar zou worden, dus bgvoor- beeld ook de moed zou opbrengen om de deksel van de eigen beerput te lichten. Protest De bezoekers van de Huizinga-lezing kregen overigens bg het betreden van de Pieterskerk een stencil in handen gedrukt van de afdeling Zuid Holland van de Nederlandse vereniging voor medische polemologie De reden waarom de leden van deze vereniging hadden postgevat bg de zware kerkdeuren, laat zich raden Rubinstein's mening over bewape ning staat diametraal tegenover die van voornoemde vereniging De artsen richtten zich in hun stencil ovengens niet direct tot Rubinstein, maar hadden hun stencil voorzien van de kop gedachten bg de Huizin ga-lezing, een indirecte aanval dus. De artsen waren hoopvol gestemd, getuige de zin: "Maar het verzet neemt toe, niet in het minst onder artsen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3