c Is Nederland gastvrij? eidse agenda jOscff fK Vlaams stuk erg boeiend Man stak chanteur met mes in keel Vertaling van Pola soms bedenkelijk Schoolstraat: autovrij? Stad en rand ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 WASSENAAR/DEN HAAG - Ver dacht van een poging tot dood slag moest gisteren de 44-jarige J.B. uit Wassenaar voor de Haag se rechtbank verschenen. Op 2 oktober van dit jaar had hij zijn 68-jange kostbaas enkele keren met een stanleymes in de keel gestoken. Voor dit misdrijf eiste officier van justitie mr. Holthuis een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vijf maanden voorwaar delijk. Daarnaast eiste hij dat verdachte zich onder toezicht zal stellen van het consultatiebu reau voor alcohol en drugs. Chantage was de achtergrond van het misdrijf. De kostbaas dreigde aan de sociale dienst te zullen verklikken dat verdachte opval lend veel bij zijn vriendin ver bleef. Daardoor voelde B. zijn Eis: een jaar celstraf uitkering in gevaar komen. Im mers, zijn vriendin genoot ook een sociale uitkering. Het liet zich dus raden wat de sociale dienst zou doen, als zij van hun innige verhouding kennis zou hij op 2 oktober, na flink wat bier te hebben gedronken, een stan leymes in zijn zak en ging naar hem toe. Daar kwam het alras tot een heftige woordenwisseling met de kostbaas, die evenals ver dachte de naam heeft gauw agressief te worden. Toen de kostbaas niet ophield met schelden, gaf verdachte hem een vuistslag op het gezicht. En toen dat hem nog niet tot bedaren bracht, greep B. hem bij de keel en pakte z'n stanleymes. Daarop ontstond volgens verdachte een handgemeen en voordat hij het wist, had het slachtoffer al enke le steken in de keel te pakken alsmede een paar klappen in de nek met een stuk hout. Zwaar toegetakeld vluchtte de kostbaas naar boven, terwijl de dader afdroop naar zijn vriendin. Haar hield hij voor dat hij de kostbaas „een pak op zijn donder had gegeven" en dat zij tegen over de politie moest volhouden, dat hij de gehele dag bij haar was geweest. Op de zitting beweerde de flink uit de kluiten gewassen verdachte dat hij het mes bij zich had gesto ken uit angst voor de kostbaas. Officier mr. Holthuis zei dat niet te kunnen geloven omdat het slachtoffer bijna twee keer zo klein en schriel is als verdachte. Raadsman mr. Eggink vroeg de rechtbank te willen beseffen dat op het fatale moment „de stop pen van zijn cliënt waren doorge slagen" en dat de kostbaas voor hem „een horzel was die om z'n hoofd vloog." Bij het vaststellen van zijn eis zei mr. Holthuis rekening te hebben gehouden met B's voornemen om met zijn vriendin een nieuw leven op te bouwen. De recht bank doet op 24 december uit- Bij opening vluchtelingenhuis: LEIDEN - Met het hijsen van de vlag van de Verenigde Naties heeft wethouder Peters gisteravond de officiële opening verricht van het vluchtelingenhuis aan de Rijnsburgerweg. Het huis, dat 'Buut Vrij' is gedoopt, gaat onderdak bieden aan acht politieke vluchtelingen die in Nederland asiel hebben aangevraagd. De hervormde diaconie heeft voor de aankoop van dit pand gezorgd, vrijwilligers van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland neemt de opvang van de asielzoe kers voor haar rekening. LEIDEN - Met het ontsteken van de kerstboomverlichting verrichte de oud-wethouder van volks huisvesting, Arie Verboom, gistermiddag de officiële handeling voor de ingebruikname van vijfen twintig wooneenheden voor jongeren. Het woningencomplex staat aan de Vossebes in de Merenwijk. Het is een gezamenlijk project van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. De nieuw bouw bestaat uit vijfentwintig tweekamerwoningen met een gemiddelde huur van 330 gulden per maand. Na de officiële ingebruikname kon een aantal woningen, die inmiddels zijn bewoond, worden bezichtigd. De nieuwbouw is neergezet door het aannemersbedrijf du Prie uit Leiden. Voorafgaand aan de officiële ope ning vond er in het Zendingshuis in Oegstgeest een samenkomst plaats waar onder meer spraken de heer Nawijn, hoofd van de af deling asielzaken van het minis terie van justitie, en de heer Keu- ning, directeur van de Stichting voor Vluchteling-studenten UAF. Zij legden hun standpun ten over het Nederlandse beleid ten aanzien van asielzoekers. Is Nederland nu gastvrij of niet? Volgens Nawijn valt het nog best mee met die gastvrijheid. "Sinds het vluchtelingenverdrag bestaat heeft Nederland duizend vluch telingen per jaar toegelaten. En dan gaat het niet alleen om men sen die volgens internationale verdragen naar Nederland ko men. Ook individuele asielzoe kers worden vaak toegelaten. Verhoudingsgewijs komt Neder land er zo goed van af. Daar komt bij dat asielzoekers hier op goede wijze worden opgevangen. Ook in de toekomst moeten we een duidelijk humanitair beleid blij ven voeren waarbij meer op de menselijke omstandigheden moeten worden gelet dan op de regels van de wet". Keuning toonde zich beduidend ongeruster over de Nederlandse LEIDEN - Alexander Pola heefi een Nederlandse bewerking gemaakt (met als titel: Gebo ren in Blijdorp) van Peter Ni chols' toneelstuk: Born in the Gardens. Gisteravond brach ten Ellen Vogel (als Maatje), Cor van Rijn (als Lo), Marijke Merckens (als Pop) en Ed- mond Classen (als Bas) dit stuk in de Leidse Schouwburg. Omdat hier vier zeer geroutineer de actrices en acteurs aan het werk waren, was dit toneelstuk af en toe zeer aanvaardbaar. Toch liet dit stuk de indruk van een matte vertoning na. Er gebeurt te weinig, de karak tertekening is te oppervlakkig en het dramatisch gegeven te statisch om blijvend te kunnen boeien. Maatje woont samen met haar zoon Lo in hun ouderwetse huis (een zeer fraai decor van Hans Slijpen) aan de Haagse Groothertoginnelaan. Beiden zijn excentrieke figuren en leven tevreden in hun be perkte bestaan. In dit bestaan worden zij gestoord, wanneer mooie zus Pop uit Amerika en broer Bas, die PvdA-politicus is, naar huis komen in verband met de crematie van hun va der, die in de achterkamer staat opgebaard. Pop ventileert met regelmaat be paalde rechtse vooroordelen en Bas reageert vaak met linkse stokpaardjes. Zowel Pop als Bas willen Maatje en Lo per se uit dit in hun ogen bekrompen bestaan "bevrij den". Maar noch Lo noch Maatje laten zich bevrijden. Aan het eind van het stuk is er eigenlijk niets veranderd. Zo als gezegd, proberen de spelers zo veel mogelijk uit dit gege ven te halen: met name Ellen Vogel maakte van Maatje een gek mensje en Cor van Rijn van Lo een sympathieke zon derling. In verschillende kritieken is de vraag gesteld, of het Alexander Pola wel gelukt is om dit oor spronkelijk Engelse toneel stuk naar een Nederlandse si tuatie te vertalen. Zonder over de originele tekst te beschik ken en dus direct te kunnen vergelijken, lijkt deze bewer king in dat opzicht geslaagd. Alleen komen er in de Neder landse bewerking enkele onbe grijpelijke banaliteiten voor, waarbij je je afvraagt, of dit A. Pola-vondsten zijn? Zo spreekt Maatje over de door Bas voor gestelde duplex-woning als over een durex-woning en heeft ze grote hoeveelheden Tam pax aangeschaft, waar over zeer lang gesproken wordt. Als Lo aan Bas zegt, dat ze regel matig een werkster hebben, antwoordt Bas: Zeker zwart, hè? Daarop reageert Lo met. Nee hoor, ze is net zo blank als jij en ik. Of zulke teksten nu aan Nichols en/of aan Pola zijn toe te schrij ven - ze zijn (zacht uitgedrukt) van een uiterst bedenkelijk ni- WIJNAND ZEILSTRA. Concert De Christelijke Oratorium Ver eniging Excelsior geeft dinsdag avond 14 december een kerst concert. Uitgevoerd zullen wor den de Patoral Messe van Anton Diabelli en de Oratorio de Noel van Saint Saens. Plaats is de Scheppingskerk in Leiderdorp en het concert begint om 20.15 uur. Kerststukjes Het zelf in elkaar steken van kerststukjes met droogbloemen wordt belangstellenden geleerd op dinsdagavond 14 december in het K en O-gebouw in Leider dorp. Aanvang: 19.45 uur. Kostwinner Over het onderwerp "Kostwin nerschap, wat betekent dat voor vrouwen" wordt in de Sjel- ter een thema-avond voor vrou wen gehouden. Woensdag 15 de cember om 20.15 uur. Volksdansen cember in de Muzenhof in Lei derdorp. Voor kinderen van 7 tot 12 jaar van 19.00 tot 20.00 uur en voor ouderen van 20.15 tot 23.15 uur. Toneel De toneelgroep Litteris Sacrum zet zaterdag 18 december het stuk Driekoningenavond op de planken van de Muzenhof in Leiderdorp, aanvang 20.15 uur. Tentoonstelling "Jeugdboeken, ook een kunst" en "Kerstboeken" zijn de onder werpen van een tentoonstelling de Leiderdorpse bibliotheek tot en met 31 december organiseert. Geopend tijdens de openingsu ren van de boekenuitleen. l i —JL. i v.l.n.r.: Christiaan Nortier (regisseur), Huib Broos (acteur) en Carol van Herwijnen (acteur). LEIDEN - Over het algemeen bestaat in Nederland de in druk, dat alleen Gerard Cox op een acceptabele wijze het Vlaams kan imiteren. Maar gis teravond werd in het LAK- theater duidelijk, dat ook Huib Broos er "iets" van kan. Samen met Carol van Herwijnen (die overigens een piepldein rolletje speelt in André van Duin's "De Boezemvriend") stond hij met "Veile Vrouw" van Jacques Nolot, in een be werking van Walter van den Broeck. in Leiden. Aanvankelijk lijkt vooral de ont moeting-na-jaren van Antoine van den Berg en Wim Dumont het centraal gegeven van het stuk. Maar in de spelontwikke- ling zal spoedig blijken, dat er veel belangrijker zaken op de achtergrond spelen tijdens het weerzien van Wim Dumont, een inwoner van de grote stad en Antoine van den Berg, een zeer streekgebonden jongen, die ooit de kapperszaak van z'n vader ging beheren. Zo is er op de achtergrond in ie der geval de vrouw van Antoi- nè, die vóór haar huwelijk wel zeer "plezant" zou zijn ge weest. En dan is er het verle den van Wim Dumont, die vroeger, tijdens het spelen, veel vrouwelijke, verwijfde trekjes had geëtaleerd. Zowel Huib Broos als Carol van Herwijnen laten zich niet uit het veld slaan door de inciden teel zeer vervlochten dialogen. Jacques Nolot, en in het verleng de Walter van den Broeck, staan hen zelfs zo nu en dan toe met veel verve een monoloog neer te zetten. Er komen passages in "Veile Vrouw" voor die zo uit "De Metsiers" van Hugo Claus zou den kunnen stammen. En van bewerker Walter van den Broeck wordt zelfs de vergelij king doorgetrokken met het oeuvre van het in Vlaanderen "zeer gekend literair genie" Louis Paul Boon. Besluit men de talenten van enerzijds Nolot en Van den Broeck en anderzijds Broos en Van Herwijnen samen te bren gen dan kan, zo werd gister avond tenminste afdoende be wezen, een zeer boeiende to neelmanifestatie ontstaan. Jammer dat het op de band op genomen geblaf van de hond nergens op leek. Het slaan van Dumont door z'n jeugdvriend had ook overtuigender ge kund. Het decor (van de Algemene Ne derlandse Kappersorganisatie uit Bunschoten) was uiterst sfeervol. Het publiek kon voor de aanvang van dit zonder pauze anderhalf uur durende toneelstuk via het decor de zaal betreden. De on effenheden isolerend, blijft er overigens voldoende ruimte voor een positieve eindconclu- S1C' BERT KOEKEBAKKER gastvrijheid. "Weliswaar zijn er dit jaar iets meer vluchtelingen toegelaten dan vorig jaar, maar nog steeds worden er asielzoe kers vanaf Schiphol heel snel te ruggestuurd en duren de proce dures van asielaanvrage veel te lang. Ik denk dat de overheid bang is té soepel te zijn, omdat er dan stromen van vluchtelingen zouden kunnen komen. Die angst is ongegrond: in al de jaren dat ik met vluchtelingen werk heb ik nog nooit iemand ontmoet die zich hier helemaal thuis voelt. Een vluchteling komt niet uit vrije wil, hij komt hier uit pu re nood". VOORSCHOTEN - Knelpünten by de verkeersafwikkeling moeten snel ter hand worden genomen. Liefst niet meer verkeerslichten plaatsen op doorgaande routes. Deze mening vertolkte de'CDA- fractie van Voorschoten gister avond in de raadsvergadering, waar wederom de begroting aan de orde kwam. Zij pleitte ook voor een betere verkeersvoorzie- ning in de Schoolstraat Evenals PvdA, PPR en D'66 kon het CDA zich scharen achter het idee van een autovrije winkelstraat. Het volgende punt dat het CDA naar voren bracht was de open stelling van de Vijf Meilaanbrug over het Korte Vlietkanaal. Deze brug is nu toegankelijk voor het openbaar vervoer. Wethouder Van Dalen (WD) wilde een ge sprek met de gemeente Leiden en Rijkwaterstaat wel toezeggen, maar vreesde weinig invloed te kunnen uitoefenen. "Voorscho ten heeft indertijd maar één pro cent van de kosten betaald". De brug werd voor 95 procent gefi- nancieerd door Rijkswaterstaat. De gemeente Leiden nam de rest voor haar rekening. De WD-fractie uitte haar twijfels over het nut van regionalisering van de onderwijsbegleidings- dienst. Wethouder Marselis (CDA) probeerde die vrees over minder invloed weg te nemen. Hij vond dat regionalisering een uitbreiding van takenpakket zou betekenen. "De onderwijsbege leidingsdienst heeft nu een veel te smalle basis", aldus de wet houder. Door PvdA, PPR en D'66 werd aangedrongen op het snel tot stand komen van een jumelage met een dorp of streek uit de Derde Wereld. Het college van B en W wacht op het resultaat van het reeds ondernomen initiatief door particulieren. De motie van PvdA en PPR, waar in wordt aangedrongen haast te maken met een alameringssys- teem voor bejaarden, werd over genomen door de hele raad. Ook kon wethouder Van Leewen con stateren dat dat de hele raad ach ter het beleid van openbare werken staat. Omdat de burgemeester wegens ziekte afwezig was, zijn de onder werpen: openbare veiligheid en politie verschoven naar de com missie voor algemene zaken. Ook de bezuinigingen en het eventueel verlies van arbeids plaatsen in het gemeentelijk ap paraat komen in een andere com missievergadering aan de orde. ZATERDAG Leiden - Nieuw Mare/hoek Oude Singel, antiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 22-2 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67. 14-17 uur. LVC - open café. optreden de Leidse punkband *Materie Explosive', 14-17 uur, om 21 uur o.a. optreden de Belgi sche groep de Kreuners. Anthonius Clubhuis - Lange Mare, show amusementsprogramma, 14-16 VNL-kantine - sportcomplex Voorscho- terweg, postzegelbeurs, 14-17 uur. Voorschoten - Dorpskerk, kerstconcert van Sammartini, 20.15 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 17 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Rodeo van Stuart Miller, 20 uur. Hooglandse kerk kerkdienst Leidse Studenten Ekklesia in het teken van mensenrechten en verzet, 11.45 uur. Burchtzalen - opening manifestatie Mensenrechten en verzet in de Derde Wereld, 14 uur; lezing prof. Berkhof, op treden de Chileense groep Nel Tombe i verder tentoonstellingen. Leiderdorpse Scheppingskerk - volks kerstzang-avond, 19 uur. Zoeterwoude - Ons Huis, poppentheater Francine Abbing, 'De vogels gevlogen', 14.30 uur. MAANDAG Leiden - Kykhuis, films 'Battle of South Africa' en The story of the freedom Charter', vertoond door de BOA, 20 uur, 'Another Vietnam' en 'El pueblo vince- ra' vertoond door het El Savador Comi té, 22.15 uur. Rapenburg 100 - videofilm Colombia- werkgroep. 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45. 20 uur, tel. 130547 Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wyk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371; spreekuur 12 en 17 Professoren wyk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de M. van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur vlgs afspraak. Wyk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreekuur 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwynenburg: Y. Groenveld, Brikkenwal 19, teL 133834, spreekuur 11-11.30 uur in Ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - za, F.O.A.M. Kemme, Gro- tiuslaan 12. tel. 893139; zo, M.B. Lands meer, Drakestein 2, tel. 413913; za en zo van 12.30-13 uur spreekuur. Florijn 10, tel 891000. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten - za, C. Meijer, Rouwcoop- park 11, tel. 2493; zo, A. Tromp, Leidse- weg 328, tel. 762159. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 10 dec tot 17 dec door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorscho ten, tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, teL 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorschoten, tel. 768616 en Mevr. Bimie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27. Leidschendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- i door: M.J. v. Dam, Plantage 10, Leiden, tel. 141874. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Floryn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. Leiderdorp verkoopt woningen LEIDERDORP - De resterende woningen aan de oneven kant van de Doeslaan (nummers 39 tot en met 57) zullen ook worden verkocht aan mensen die ze zelf opknappen. B en W van Leider dorp stellen dat voor aan de raad. De woningen zullen dezelfde prijs moeten opbrengen. 15.000 gul den, uitgezonderd nummer 55 en 57. Die twee woningen heeft de gemeente moeten aankopen voor een hoger bedrag. Die wo ningen verkeren in een betere staat en zullen dan ook meer geld moeten opbrengen. Aspirant-kopers zijn er al voor het grootste deel van de woningen. Het is de bedoeling dat begin volgend jaar met het opknappen wordt begonnen. De nieuwe ei genaren zullen gebruik maken van de ervaringen die opgedaan zijn door de eerste groep mensen die in de Doeslaan hun huis zelf hebben opgeknapt. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD it 20.59 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag i 16 30-18 00 u Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 61.25 Per post I 83.60 Jaarabonnement 233.50 Per post 1 322.90 Losse nummers t 0.85 Directie: G Koopman Adj.dlr.: N. Quakemaat Plv. Alg redactiechef Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) W F J Wirtz (bin /buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (PM P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Rome, Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2