iks-aan-de-hand-muziek Madness doet meer pop in z'n muziek Bridge Kruiswoord Schaken 9 ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 Onder redactie van Jaap Visser Extra Madness, een v de interessantste groepen De muziek van Madness wordt wel "nutty sound" genoemd. Het geluid van gekken, vrij vertaald. Maar dan wel gekken met een Fijnzinnig gevoel voor hits. Dik driejaar oud is het ze venkoppig gezelschap uit En geland bezig en nu al op weg naar zijn achtste notering in een hitparade. Want het moet toch wel heel gek lopen, wil het zeer aanstekelijke 'Our House' ook niet in de top tien eindigen. Overigens begint het begrip 'nut ty sound' een beetje te knelien bij Madness. In de beginperio de was het optreden met num mers als 'One step beyond' in derdaad heel erg op acts geba seerd. Het hoekige ska-ritme met een luid scheurende saxo foon leverde een eigentijdse carnavalsmuziek op. Leuk voor een feest, maar daar was dan ook wel alles meer gezegd Langzamerhand is er meer melo die in het Madness-geluid ge komen. Zonder de oorspronke lijkheid van de eerste succes sen te verloochenen, hadden liedjes als 'Embarrasment' en 'Grey Day' al veel meer in houd. Die stijgende lijn heeft haar voorlopig hoogtepunt ge vonden in de elpee The Rise and Fall. Nog altijd de staccato-achtige dreunen, maar op de juiste mo menten gelardeerd of afgewis- selsd met intelligente tempo wisselingen. Madness doet meer pop in zijn muziek, zou je kunnen zeggen. Daarbij is de sax van Lee Thompson minder prominent geworden, pianist Michael Barnson heeft die plaats min of meer ingenomen. Met name op kant een bewijst Madness één van de interes santste groepen van dit mo ment te zijn. Prettig in het ge hoor liggende muziek, waarbij op het sterke 'Primrose Hill' zelfs een brass-band mee mag blazen. Kant twee is wat vlak ker, maar in vergelijking met eerdere elpees nog altijd eredi visie-werk. Het gaat kortom goed met Madness. Of liever gezegd: meer Rise dan Fall. BART JUNGMANN la). Het was allemaal bedoeld als een kerst-lp met "Silent Night" als hoogtepunt, maar het pakte anders uit. De makers konden het ook niet helpen: in hun on gerepte creativiteit stuitten zij aldus een bijgaand bulletin - op een uniek procédé dat uit eindelijk leidde tot "het eerste klassieke meesterwerk op het ritme van deze tijd". De verloedering van het huidige popgebeuren in kaart ge bracht. Wat moet doorgaan voor een project (dat staat zo chique) is niets meer of minder dan een handvol ordinaire be werkingen van afgekloven klassieke werkjes. En om het half uur vol te maken is een aantal aanverwante mis baksels van nog lager alllooi in elkaar gebreid. Vanachter de rookwolken van een afschrik wekkend dominerende syn thesizer klinkt vervolgens een in echo-apparatuur gestoofde Louise Tucker en Charlie Skarbek. sopraanstem, die nu en dan ge zelschap krijgt van een station somroeper. Ik had dit onding al achteloos terzijde geschoven, toen ik van kenners vernam dat "Midnight Blue" op dit moment een hot item is in de leeftijdsgroep van acht tot achttien. Welnu, leeftijdsgroep van acht tot achttien: elke willekeurige andere uitvoering van Albino- ni's Adagio is mooier; met Beethovens Sonate Pathétique kun je beter nog even wachten en de Elisabethan Serenade is een reeds in de jaren vijftig door de bekende Nederlandse orkestleider Jos Cleber com pleet afgedane zaak, dat zal pa zich wellicht nog wel heugen. Ten opzichte van jullie bof ik toch maar. Ooit werd Bach mijn deel door een brutale jazz- bewerking van de franse pia nist Jacques Loussier. Achter af eigenlijk ook niet zo ge slaagd, maar er liep wél een bloedbaan doorheen. WILLEM SCHRAMA Na Peter Gabriel's "Biko", over de Zuidafrikaanse leider die als politieke gevangene onder uiterst verdachte omstandig heden in zijn cel omkwam, toonden plotsklaps een hele rits popmusici hun politieke maar vooral muzikale belang stelling voor dat aparte landje. Dat leverde lang niet altijd goe de produkten op, vooral niet als ter beoordeling de maatstaf integriteit wordt gehanteerd. Toen ik vernam dat de nieuwe elpee van Manfred Mann's Earth Band het onderwerp Zuid-Afrika behandelde, was mijn eerste reactie dan ook: "Weer zo'n stelletje flapdrollen dat vanuit een studio met hoogpolig tapijt en peperdure apparatuur de domme luiste raartjes wil uitleggen dat we niet zo moeten zeuren omdat de zwarten het onder het blan ke juk veel zwaarder te verdu ren hebben". Na beluistering van "Somewhe re in Afrika" en bestudering van de hoesinformatie ben ik echter tot de conclusie geko men dat we hier te maken heb ben met een hoogstaand werk je. Mannfred Mann heeft van zijn apartheidsschijf heel wat werk gemaakt. Zo heeft hij bassist Matt Irving in juni van dit jaar naar dc Bantustans ge zonden. Doel van deze missie was het op de tape vastleggen van Afrikaans protestgezang waarmee eenmaal terug in Londen de acht composities zodanig werden gelardeerd dat de luisteraar zich daadwerke lijk temidden van het zwarte deel van de Afrikaanse bevol king waant. Voeg daaraan toe dat Mann is ge boren en opgegroeid in Johan nesburg en nog altijd familie heeft wonen in Afrika en de conclusie dat Mann wél werd gehinderd door enige kennis van zaken is gerechtvaardigd. Zoals bij Mann gebruikelijk, heeft hij ook deze plaat voor het grootste deel geput uit het repertoire van anderen. Zo is de fantastische opener "Tribal Statistics" over de verwerpelij ke rassenclassificatie van de Afrikaanse stammen afkom stig van de mij onbekende An dy Qunta. Om het ingrijpen in de zwarte cultuur door blan ken aan de kaak te stellen koos Mann voor een fantastische vertolking van het nummer "Demolition Man" van The Po lice. Hoe het is om naar Trans kei gestuurd te worden omdat je stamboom uitwijst dat je voorvaderen daar nu eenmaal vandaan komen, horen we in het door Mann zelf gecompo neerde "To Bantustan?". On danks al deze rampspoed raadt Mann de zwarten aan de strijd niet op te geven in de "Re demption Song", van wijlen Bob Marley. Met "Somewhere in Afrika" be wijzen Mann en de zijnen dat de samengang van westerse rockmuziek en Afrikaanse klanken en ritmes heel goed mogelijk is zonder dat je als luisteraar het nare gevoel krijgt de nieuwsgierige en be tweterige toerist te hoeven uit hangen in een land waar je de ballen van af weet. WIM KOEVOET Horizontaal 1. Hijswerktuig; 5. geleerd; 8. ge graven diepte, 10. soepel; 12. her kauwer; 14. ontspanning; 15. plakmiddel; 17. eerste optreden; 19. toiletgerei; 21. schrijfgerei; 23. drank uit gegist vruchtensap; 25. grap; 27. duivel; 30. vreemde munt; 32. overpeinzing - bespie geling; 33. mee-eters; 36. over schot; 38. uitnodiging; 42. maan van het jaar; 44. zakken; 45. Ne derlandse rivier; 46. klant; 47. vordering; 49. dun - mager; 53. la ding; 55. knaagdier; 57. arbeid; 58. liefkozing; 60. knaagdier; 61. voordeel; 62. teugel; 63. uitblin ker. Verticaal 1. Trek-zin; 2. glazen verpakking; 3. ogenblik; 4. jong dier; 6. ach ter; 7. beloning van bijzondere werkzaamheden; 8. kleinigheid - met 't grootste gemak; 9. niet goed doorbakken; 11. kans; 13. getijde; 16. zotskolf; 18. niet ge vuld; 20. familielid; 22. keurig; M M M-^V< M HM M MM.. lEï] MM M S M A P 'LA PU9 M;M M M M M M M' Ml F H H M M M M: M H M 6 [X ,P L 0 5 i E F H'. 0 S T MM~M M M M MA S 1 ri TV4T Q Q I. »- R 24. kippenloop; 26. kostschool; 28. deel van het jaar; 29. niets; 31. deel van de hals; 34. behoeftig; 35. vismand; 37. eikeschors; 39. familielid; 40. afslagplaats bij golf; 41. roem, 43 heet gew den; 48. bakgerci; 50. vernis, luchtig onderkomen; 52. tje; 54. ongeveer. 56. vat; 57. lodie; 59. rivier in Italic De prijs van 25,- werd toege kend aan A.L. Verlind, Nachtegaalstraat 1, 2161 GC Lisse. De prijs wordt de win naar toegezonden. Oplossingen met vermelding van 'Puzzel' voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zenden aan Redactie Lcidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Eenmaal per half jaar verschijnt de schaakinformator. In deze Joegoslavische uitgave wor den de belangrijkste partijen van het voorafgaande semester gepubliceerd in een voor ieder een leesbare internationale symbolentaal. De ongeveer 700 partijen staan gerangschikt op opening, waardoor het voor de geïnteresseerde lezer erg een voudig is om de nieuwe ont wikkelingen op het gebied van zijn specifieke openingsreper toire bij te houden. Een jury van 9 deskundigen stelt uit ie dere informator een toptien van partijen samen. Deze top tien wordt dan in de eerstvol gende informator afgedrukt. Bovenaan de laatst gepubli ceerde toptien, (uit de voorlaat ste informator dus) stond de volgende partij, die gespeeld werd in het Interpolistoernooi (Tilburg) 1981. Wit: Kasparov; zwart: Anders- son. 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pf3 b6 4. a3 Lb7 5. Pc3 Pe4 6 Pe4: Le4: 7. Pd2 Lg6 (een goed alter natief is Lb7 met bijv. 8. e4 Df6 O door Dirk Sikkel b c d o h a v I i K i 1 X X "T a g -V' 9. d5 Lc5 10. Pf3 Dg6 en het witte pionnencentrum lijkt een reus op lemen voeten) 8. g3 Pc6 9. e3 a6 10. b4! (wit dreigt de damevleugel onder druk te zet ten, wat blijkt uit de volgende variant 10...d5 11. Lb2 Le7 12. Tel Dd7 13. Lg2 0-0 14. cd5: Een goede concentratie is een van de belangrijkste eigenschap pen waarover de betere speler dient te beschikken. Beroemd in dit verband is een verhaal over Terence Reese, de Engelse ex pert die in het illustere rijtje van sterkste spelers aller tijden een zeer hoge plaats inneemt. Reese nu was een gevreesd robberspe ler die zich, zelfs met veel zwak kere partners, tot het uiterste concentreerde. Een paar van zijn vrienden baseerden daarop een weddenschap. Zij huurden een jnodel dat vervolgens naakt langs de tafel paradeerde waar Reese net bezig was een moeilijk 4 Sch-contract tot een goed einde te brengen. De enige opmerking •die Reese na afloop maakte be trof de slechte verdeling van de troefkleur, de vrouw had hij niet eens gezien, zijn vrienden had den de weddenschap gewonnen. Een betere concentratie zou de oostspeler in het volgende spel mogelijk hebben behoed voor een kardinale fout. Zuid gever, NZ kwetsbaar. Zuid opende 1 Ru (NZ speelden vijf- O ed5: 15. Db3 met goed spel. Vandaar...) b5 11. cb5: ab5: 12. Lb2 (op Lb5volgt Pb4:) Pa7 13. h4 h6 14. d5ü (maar met dit pionofTer komt de konings vleugel onder druk te staan!) ed5 15 Lg2 c6 16 0-0 fB 17. Tel Le7 18. Dg4 Kf7 19 h5 Lh7 20 e4 de4 21. Le4 Le4 22. Pe4: Pc8 (in hogere zin staat zwart reeds lang verloren. Waarschijnlijk was Kasparov's briljante 14e zet al beslissend. Op 22...Te8 geeft Kasparov in de informator 23 Dg6+ KflJ 24. g4! en zwart kan de manoeuvre Pg3-fT> niet verhinderen. Op 22 Tf8 komt 23 Tadl d5 24. PfB:Om het echt uit te maken moet Kasparov nu nog een stukje vuurwerk laten zien en dat vindt het publiek leuk)! 23. Tadl Ta7 (diagram) 24 Pf6 9 KfB 26. Lf6: gfB: 27. Te6) 25. Dg6+ Kf8 26. Lel d5 27. Td4! (Voor slaan op h6 is het nog te vroeg, zie 27 LfB:+ Th6: 28. Dh6:+ Kg8 29. Td4 LfB') Pd6 28. Tg4 Pf7 29. Lh6 Ke8 30 Lg7 en zwart gaf het op. Na 30... Tg8 loopt de witte h-pion door. door Ton Schipperheyn - O 1094 3 2 H V 7 5 4 3 2 B 7 3 2 ??54 9AHB9876 I4/,.,, O AV7 5 B 10 6 boer. Vijf ronden klaveren volg den, waarop al zuid's hartens verdwenen (het helpt oost met als hy troeft). Een schoppen naar het aas en een schoppen getroefd werd gevolgd door opnieuw kla veren in deze positie O 8 1 A H V 10 O V 10 5 2 OH B 6 *A9 kaart hoge kleur), west 4 Ha, waarop noord de bieding besloot met 6 Ru! Oost leunde behaaglijk achterover en deed zijn best zo neutraal mogelijk te kijken. West kwam uit met Ha A, getroefd op tafel, gevolgd door Ru 10 die de slag won. Een kleine ruiten volg de en nu maakte oost een enor me fout niet het aas te nemen; hij speelde klein en zuid won met de B 7 O H O - - O A O A V Oost heeft geen verdediging meer. Als hij harten afgooit maakt zuid altijd nog troef heer en als hij troeft, troeft zuid over (Ru V) dart wel gooit een schop pen af (Ru A). In beide gevallen maakt oost alleen maar troef aas. Dat west partner na afloop heel wat te vertellen had behoeft geen betoog. door Ronald van Egmond KDC (2) Zo gebeurde het eens dat Frans Spierenburg, Henk Koelewijn (samen met Jan Schoneveld reeds vanaf '35 lid). Jaap Freke en Jan Schoneveld in een ge huurde auto van Zegveld naar Katwijk terugreden. In Hazers- woude/Rijndijk stopte het ding, geen benzine meer. Een vliegensvlugge voorbijganger keerde om en duwde hen naar Leiden. De KDC'ers hadden geen geluk, want in de Bree straat moest Frans remmen voor een tegenligger. De be hulpzame bestuurder botste natuurlijk en de schade bleek zo'n driehonderd gulden te be dragen. De man was niet kin derachtig en vroeg een tientje, waarmee de kous af was. Van zelfsprekend had ook de huur auto schade, waarvoor de dam club moest dokken Om half vier kwamen de nachtbrakers vermoeid en geschrokken thuis. In die tijd verhuisde men van Fennis naar hotel De Roskam. Sterke spelers van de ter ziele gegane clubs KWZ en DVN (Noordwijk) hielpen KDC. Men trad ook beduidend meer naar buiten. In 1961 namen 9 KDC'ers aan een toernooi in Bakcl deel. Op de terugreis moest Cees de Winter even iets naar buiten werken, omdat hy op zijn nuchtere maag een hele kip naar binnen had gewerkt. Arend van Beelen sprak daar op in de auto de historische woorden: "Joh, Cees. ik geloof dat die kip terug wil naar zijn baas!". Heel abrupt werd KDC de fiuur opgezegd na vyf jaar. Men zat midden in de clubcompetitie en snel werd een zaal gepacht in de N.H.-kerk op het dorps plein. Alles leek geregeld, maar de wedstrijd tegen ADC moest in een bollenschuur ach ter de kerk gespeeld worden, omdat de dominee niet inge licht was en catechesatie hield. De uitslag 10-8 en een gewon nen stand in de afgebroken partij Henk Koelewyn-Nehs Brunt kreeg nog een staartje. Iedere KDC'er. Henk incluis, wist dat de stelling gewonnen was, maar Nelis had slechts tien minuten nodig om de 10- 10 op het scorebord te bren gen, de maandag daarop, en zo ADC het kampioenschap te be- NEDERLAND - Ter gelegen heid van de voltooiing van de restauratie van Huize Clingen dael te Den Haag heeft op 16 december vanaf het terrein van het landgoed een speciale bal- lonpostvaart plaats. De met de ballon te vervoeren poststuk ken tot en met 10 gram (uitge zonderd luchtpostbladen en binnenlandse postbladen) wor den gestempeld met een bij zonder poststempel. De te ver voeren poststukken moeten zijn geadresseerd en voldoen de zijn gefrankeerd met geldi ge Nederlandse postzegels Bo ven het normaal verschuldigde port of luchtposttarief moet een (extra) luchtrecht van 30 cent per poststuk worden vol daan. Belangstellenden kunnen post stukken - dus geadresseerd en voldoende gefrankeerd - in een als brief gefrankeerde en velop of verpakking toezenden aan: Postdistrict 's-Gravenha- ge. afdeling loketdiensten, Postbus 99130, 2500 NA 's Gra venhage. In de linkerboven hoek van de envelop vermel den: stempeling met poststem pel ballon post vaart Huize Clin- gendael. De poststukken zullen op het postkantoor in de plaats waar zorgen. In de kcrkzaal speelde men ook zomerwedstrijden en dat is iets waar men volgens Jan Schoneveld naar terug moet In 1966 nam KDC voor het eerst zijn intrek in de Ontmoetings- kerk KDC presteerde regel matig. Slechts twee degrada tiewedstrijden tegen het toen nog bestaande Kijk Uit-Oude Wetering waren twee uitschie ters naar beneden. In 1972 gin gen voor het eerst de open kampioenschappen van Kat wijk van start, die gewonnen werden door Theo Zwetsloot. Een jaar later besloot de ge meente, die KDC nimmer be nadeeld heeft, alle verenigin gen gratis in het gebouw van de gemeentebedrijven onder te brengen. Dat stond in Katwijk/ Zee. Ondanks verzet van voor zitter Jan Schoneveld bracht men twee jaar daarin door Ja ren waarin het open kampioen schap niet gehouden werd. Omdat o.a. de zaal toch niet voldeed, informeerde het be stuur of men weer in de Ont- moetingskerk terug kon ko men. De heer Schuitemaker had geen enkel bezwaar en de glorietijd begon. In '78 kam pioen van de hoofdklasse LDDB, in '80 van de ZHDB m in '81 van de tweede klasse KNDB. (Wordt vervolgd). door Hero Wit de ballon landt worden voor zien van een "aankomststem- pel" in de vorm van een afdruk van een (normale) dagteke- ningsstempel d.d. 16 XII 82 (uuraanduiding: landmgstyd). "S-GRAVE NHAGE 15CECEWBER 1982 FRANKRIJK De Franse post heeft op 22 november de jaar lijkse Rode Kruis-zegels in roulatie gebracht, zoals gebrui kelijk twee stuks, die deze keer een hommage zyn aan Jules Verne Op de zegels beelden uit twee van zijn vele bekende verhalen 1,60 0,30 ft-zes we ken in een luchtballon en 1,80 -F 0,40 fr 20 000 mijlen <>ndrr zee. Van beide zegels bedraagt de oplage 4,5 miljoen stuks Ook zyn boekjes uitgegeven Elk boekje bevat vier zegels van elke waarde en de prijs is 16.40 franc. Oplage: 500.000 boekjes. IERLAND - In 1782 kwam in Ierland een onafhankelyk par lement tot stand onder presi dium. van de patriot en rede naar Henry Grattan. Dit parle ment. dat in de volksmond het Grattan-parlemont w. noemd, hield stand tot 1800. Tweehonderd jaar Grattan- parlement werd op 14 oktober herdacht met de uitgifte van een 22p zegel (oplage 1 mil joen) waarop het schildery "Het Ierse Lagerhuis" Eveneens op 14 oktober werd op een 26p-zegel (oplage 2 mil joen) de patriot, politicus, staatsman en president van Ierland. Eamon de Valera 1882-1975) herdacht De Vale ra heeft een onuitwisbaar stempel gedrukt op de geschie denis van Ierland van deze eeuw. Op de zegel een portret van hem

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25