Er moet geld bij een ei Kunst en kapitaal Wild avontuur op Beursplein Huimveehoudets in dal Internationaal Beursweek - f-tt ia Al^ /ff- ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 Het deze week verschenen rap port van het Landbouw Eco nomisch Instituut (LEI) was voor de pluimvee-sector aller minst om te juichen. De resul taten zijn slecht en de voor uitzichten niet beter. Veel pluimveehouders zijn dit jaar in financiële moeilijkhe den geraakt doordat de eier- prijzen alleen maar zijn ge daald. Een ei is tegenwoordig niet duurder dan dertig jaar geleden. De kostprijs per ei is hoger dan wat hetzelfde ei op brengt op de veiling. De pluimveehouder moet dus geld toeleggen op het produkt dat hij aanlevert. De prijs van een el wordt be paald door vraag en aanbod. Met de vraag is het wel goed gesteld. In maar weinig Ne derlandse koelkasten zal het eierrekje leeg staan. Maar Ne derland is niet het enige eier- producerende land. Het aan bod uit het buitenland is zo gi gantisch groot, dat de pluim veehouders moeite hebben om de zaak kwijt te raken. Het komende jaar zal ook deze sector te maken krijgen met bedrijfssluitingen. De pluimveehouderij draait met zwaar verlies en ik verwacht het komende halfjaar dat een aantal pluimveebedrijven wel zal moe ten sluiten, omdat deze pluim veehouders het geld niet hebben voor de aanschaf van jonge leg hennen. Dat is een hele investe ring". Deze weinig opbeurende woorden zijn van Joke Term eer-van Val burg, voorzitster van de Kring Gelderland-Utrecht van de Ne derlandse Organisatie van Pluimveehouders. Als bestuurs lid van deze belangenorganisatie weet ze waar ze over praat, want de problemen van de pluimvee houders komen dagelijks op haar af. Ook uit de praktijk weet Joke Termeer hoe het reilt en zeilt in deze bedrijfstak, die toch drie miljard bijdraagt aan de Ne derlandse betalingsbalans. Ze heeft een groot pluirrrveebedrijf met zo'n 170.000 180.000 kippen in het Betuwse plaatsje Kapel Avezaath. Het doet haar goed het 'grote' nieuws te horen dat de eierprij- zen voor het eerst sinds Pasen beduidend zijn gestegen. „Het zat er wel in dat de prijzen zou den aantrekken, maar toch is het voor mij een verrassing om het te horen. Of die prijzen verder zul len stijgen, hangt af van de marktsituatie. Tenslotte blijft het een kwestie van vraag en aan bod", merkt ze in dit verband nuchter op. De voorzitter van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren in Zeist, J. T. Mellema, is het met deze uitspraak volledig eens: „In februari dit jaar werden nog ho ge prijzen voor de eieren geno teerd. Toen de prijzen vóór Pa sen niet aantrokken, was dat een veeg teken. Toen zakten de eier- prijzen verder, met een kleine opleving in mei en september. Met de slachtsector is het ook slecht gegaan, zo niet slechter". „De eierprijzen zijn thans niet ho ger dan dertig jaar geleden. De pluimveehouders hebben goede jaren gehad. 1981 en 1982 waren uitstekende jaren. De pluimvee houders hebben de gestegen kosten kunnen opvangen door uitgekiende produktiesystemen. Denk maar aan de legbatterijen". Het aanbod is volgends Mellema internationaal zo groot dat „de vragende partij de eieren voor zeer lage prijzen kan krijgen. De consument vaart er wel bij, de pluimveehandelaren natuurlijk niet. Toch geloof ik dat de consu ment het best gebaat is by een constante prijs". Joke Termeer-van Valburg zegt, om de zaken heel duidelijk te stellen, dat in de legsector een onderscheid gemaakt moet wor den tussen pluimveehouders die op de vrije markt opereren en de pluimveehouders die een con tract hebben met voederfabrie- ken, waarin een prijs-risicoclau- sule is ingebouwd. Die fabrieken garanderen dan een minimum r Een ei kost vandaag net zoveel als dertig jaar geleden „In de 23 jaar dat ik in de pluimveehouderij zit, heb ik het nog niet meegemaakt dat de eierprijzen in zo'n snel tempo zijn gedaald. Een week voor Pasen klapte de markt totaal in elkaar. Dat was niet voorzien. Sindsdien is het bergafwaarts gegaan met de prijzen, met een dieptepunt in juni. Toen bracht een kilo eieren slechts f 1,20 op, terwijl f2,10 f2,20 nodig is om de kosten van de pluimveehouder te dekken. Twee weken geleden deden ze f 1,80 de kilo, maar dan heb je de kostprijs er natuurlijk nog lang niet uit. prijs voor de eieren, met een clausule dat als de voederprijzen drastisch stijgen, de eierprijzen naar rato zullen stijgen". „Deze groep heeft weinig risico, maar de 'vrije' pluimveehouders zijn helemaal afhankelijk van vraag en aanbod. Het is een to- door Willem van Hoorn taal vrije markt, met alle risico's van dien. Van de zomer was er een vrij normaal beeld: er werd tegen kostprijs geproduceerd. In de herfst moet de prijs dan aan trekken. Dat gebeurde niet", al dus Joke Termeer, die duidelijk wil stellen dat je bij een modern geleid bedrijf op een kostprijs per kilo komt van 2,10 tot 2,20 gulden. „Anders kun je de con currentiestrijd niet aan met bij voorbeeld Amerika en Brazilië, die momenteel zo actief zijn in het Midden-Oosten", voegt zij er aan toe. Zij vindt het zelf een harde uit spraak, maar voor haar is het heel duidelijk dat je alle midde len moet aanwenden om de con currentie het hoofd te kunnen bieden, want anders prijs je je zelf uit de markt. Nederland ver loor een belangrijke markt in het Midden-Oosten, maar ook het verlies van de Engelse markt, door sluiting van de grenzen voor de Nederlandse pluimvee- produkten met het (valse) argu ment van besmetting, was een gevoelig verlies voor de vader landse pluimveehouders. De hoofdoorzaak van de slechte eiermarkt moet toch worden ge vonden in een te grote produktie binnen de EG. In ons land is de produktie van eieren in vijf jaar tijd verdubbeld tot negen mil jard stuks in Niet somber Toch is men niet somber gestemd over de toekomst van de legsec tor. Joke Termeer denkt echter wel dat er problemen zullen ont staan tussen nu en over een half jaar. Bedrijven die geld opzij hebben gelegd in de jaren dat het goed ging, zullen tegenvallers kunnen opvangen. Zo moeten de oude kippen vervangen worden door jonge hennen. Dat is een dure, maar noodzakelijke uitga ve. Een jonge leghen kost de eer ste 22 weken wel een tientje, maar heeft in die tijd nog geen ei gelegd. Joke Termeer: „Ze moeten die in vestering doen, anders krijg je leegstand en dat is achteruit gang. We willen nu als belangen groep zo snel mogelijk een in ventarisatie maken welke bedrij ven binnenkort liquiditeitsmoei- lijkheden kunnen verwachten. Technisch goed geleide bedrij ven moet de mogelijkheid gebo den worden gebruik te maken van het borgstellingsfonds, waardoor gemakkelijk kredieten te verkrijgen zijn voor de aan schaf van jonge hennen. De voor waarden zullen iets verruimd moeten worden". Evenals Mellema is Joke Termeer- van Valburg somber gestemd over de toekomst van de slacht sector. Joke: „Er zit iets structu reels niet goed in de slachtsector. De schuld moet niet gezocht worden by de primaire sector - de pluimveehouder. Het gaat hier om de kosten van slachten en keuren. Met name door die hoge kosten kunnen wij niet con curreren met bijvoorbeeld Duits land en Frankrijk". „Er is ook een beduidende export van levende kuikens naar Duits land, omdat de slachtkosten daar veel lager zijn dan in Nederland. In feite exporteer je dan een stukje werkgelegenheid. Dat is jammer, als je bekijkt hoe groot de werkloosheid hier in Neder land is. In de varkenssector is dat net zo. Dat is heel triest Zeker als je weet dat de regering vindt dat de keuringskosten helemaal ten laste van het bedrijfsleven moeten komen" Belang Joke Termeer ten slotte, om het be lang van de pluimveehouderij voor de economie en het werkge legenheidsaspect te benadruk ken: „Drie miljard bijdragen aan de betalingsbalans is niet niks, maar bovenal staan achter elke pluimveehouder - en dat zijn er in Nederland bijna 8300 twee mensen in de toelevenngs- en verwerkingsindustrie. Dan kom je al gauw op 25.000. arbeids plaatsen. Dan reken ik nog niet de mensen die bij de bouw zyn betrokken van pluimveehoude- rijbedrijven. Daarmee wil ik al leen maar aangeven dat onze be drijfstak niet vergeten mag wor den". In de bydrage van vonge week over de financiële dagbladen, ontbrak de nlimte om in te gaan op een wat vreemd zijt pad, dat in kranten als The Financial Times, The Wall Street Journal, maar ook in het Financieele Dagblad met grote deskundigheid wordt bewandeld. Een kunstru briek is tenslotte zo ongeveer het laatste dat van dit soort bladen verwacht mag wor den. Toch maken ze er een. Behalve de lezers die om reden van belegging in kunst zijn geïn teresseerd, worden ook lief hebbers van muziek, ballet en toneel van nieuwe ontwik kelingen op de hoogte gehou den. Kapitaal en kunst, voor menig een zijn dat natuurlijke vijan den en is geld de vernietiger bij uitstek van alle cultuur. Ergste uitwas is kunstspon- soring, dat gelijk staat aan je ziel verkopen aan de duivel. Nu wordt over kunstsponse ring door bedrijven lang niet overal zo preuts gedacht als in Nederland. Hoewel het ook in landen als Italië een door beide partijen als plezie rig ervaren praktijk is, heeft Amerika er met zijn relatief korte culturele traditie de langste ervaring mee. Zo staat ter hoogte van Central Park op Fifth Avenue in New York één van de huizen van Henry Clay Frick (1849-1919), die in Pittsburg fortuin maakte in de kolen- en staal industrie. Zijn door een Ame rikaanse architect in 18e eeuwse stijl gebouwde wo ning is nu een museum waar zijn collectie schilderijen, meubels, porselein en beeld houwwerken permanent geëxposeerd wordt en dat da gelijkse honderden bezoe kers trekt uit alle delen van de wereld. Na zijn dood ging zijn vermo gen naar een fonds dat het en ook theatervoorstellingen worden gesteund Hammer, die ook reputatie geniet van wege zyn inspanningen om de handelsrelatie VS—Sow- jet Unie te verbeteren, slaag de er vandaag precies twee jaar geleden in om by Chris tie's in Londen beslag te leg gen op de Codex Leicester, een uit studies van Leonardo da Vinei samengesteld boek dat tot dan toe gedurende 260 jaar ontoegankelijk voor pu bliek was opgeborgen in de bibliotheek van Leicester. Het bevat Da Vinci s wereld beroemde studies op het ge bied van water, aarde en uni versum. Hammer kocht de nu naar hem genoemde Codex omdat hij vond dat iedereen de studies moest kunnen zien. Onder leiding van Carlo Pe- dretti van de universiteit van Los Angeles werden de bla den uit het boek gehaald, om ze voor expositie geschikt te maken. Dit voorjaar was de tentoonstelling te zien in het Palazzo Vecchio in Florence, daarna is een tournee begon nen langs zo ongeveer alle grote steden ter wereld. In de Verenigde Staten wordt jaarlijks alleen al aan sponso ring van culturele evenemen ten door bedrijven ruim een half miljard dollar uitgege ven. Omdat de overheid nau welijks als subsidiegever op treedt, krijgt de kunstwereld op die manier toch een steun. De Amerikaanse praktijk lo genstraft alle hier bestaande vooroordelen. Kunstenaars worden niet beperkt in hun werk of repertoirekeuze. Ex positieruimten en theaters lij ken ook in niets op de met veel reclameborden opgesier de voetbalstadions. In Nederland wordt maar zeer bescheiden aan kunstsponse ring gedaan. Sommige kleine door Ton van Brussel onderhoudt, de col lectie aanvult en tal van cul turele manifestaties finan ciert. In zijn schilderijenver- zameling, uit de periode 14e t/m 19e eeuw, ook werk van de Leidenaars Gabriel Metsu en Carel van der Pluym Wat Frick toen deed, doet Ar- mand Hammer, president van de Amerikaanse oliemul- tinational Occidental Petro leum, nu nog. Met eigen geld en dat van zijn bedrijf riep hij een naar hem genoemd fonds in het leven, dat zich op een breed terrein met sponsering van kunst bezighoudt Jonge aankomende kunste naars krijgen beurzen, wor den geholpen met exposities orkesten worden door bedrij ven gesteund, in enkele ge vallen wordt geld ter be schikking gesteld voor expo sities. Maar bijvoorbeeld de steun van bierbrouwer Hei- neken (zelf een liefhebber en verzamelaar van moderne kunst) aan de tentoonstelling "Symbolisme in Europa", en- keie jaren geleden in het Rot terdamse Boymans gehou den, blijft een uitzondering En de in Amerika bekende advertenties in dag en week bladen, waarin bedrijven on der het motto "een investe ring in kunst, vemjkt ieder een" hun activiteiten als sponsor vermelden, zijn in Nederland helaas nog volsla gen onbekend. Leonardo da Vinct Armand Hammer door C. Wagenaar Na een ongebreidelde kooplust op dinsdag, kwam Amsterdam weer tot bezinning. Voor Am sterdam werd het ditmaal de beursweek van het jaar. Want wat zich deze week afspeelde, zal zich naar alle waarschijn lijkheid in 1982 niet meer her halen. Dinsdag werden vrijwel alle remmen losgegooid en stormden vele koersen tome loos voorwaarts. De totale dag omzet kwam op ongeveer 800 miljoen gulden. De index voor het algemene beursgemiddel- de kwam daarbij voor het eerst sedert 1976 weer boven de 100, het gemiddelde peil waarop de beurs ook in 1970 stond. Maar ook de meeste andere beursgroepen boekten nieuwe recordstanden van het jaar. Al leen ds internationals bleven achter omdat aandelen Ko ninklijke Petroleum last had den van drukkend aanbod door de dalende olieprijzen. Dinsdag woedde een felle strijd tussen de kopers om vol doende materiaal te bemachti gen. Vooral de aandelen die al verscheidene weken vooraan liepen in de koersstijgingen, bleken ook nu weer hoog op de kooplijstjes te staan. Hierdoor moest vaak op de toch al zeer hoge koersstanden nog eens flink neer worden gelegd. Koerssprongen van vijf tot tien gulden waren niet zeldzaam, en dat is voor één dag op bijna al onvoorstelbaar hoge toppen enorm veel. Voor vele beurskenners en han delaren is deze ongekende hausse een raadsel. Ze wordt gezien als een reactie op de snelle rentedaling in ons land. Vele beleggers zien hierdoor hun bij de banken gedeponeer de liquide middelen snel in op brengst dalen en besluiten in effecten over te stappen. Want ook vele op bepaalde spaarre keningen geplaatste gelden kunnen volgens de voorwaar den zonder meer in effecten worden omgezet als de houder dat wenst. Opvallend is het daarbij dat deze overstap zich vooral concentreert op wat thans de 'goede aandelen' wor den genoemd. Omdat het aan geboden materiaal hier vaak gering is, drijft dit de noterin gen extra op. Vooral omdat het juist de fondsen zijn die door buitenlandse kopers in hoge mate worden begeerd. De hausse in Amsterdam zou zich echter niet in die mate hebben ontwikkeld als op de achtergrond ook Wall Street niet een handje zou hebben ge holpen. De hausse daar is be kend en heeft zich in feite al sedert eind augustus voorge daan. Sinds oktober is de stem ming in New York echter dui delijk onzekerder geworden en is Wall Street sterk gaan fluc tueren. Dit vloeit voort uit de onduidelijke renteontwikke ling. Want nadat begin oktober het officiële disconto op 9,5 procent werd gebracht, heeft het tot begin december moeten duren voor er weer een half procentje afging. Ook deze week wisselden de meningen van verdere dalingskansen en hernieuwde stijgingsmogelijk heden elkaar in snel tempo af waardoor Wall Street opnieuw begon te aarzelen. Teleurstel ling over de tegenvallende winst van de ondernemingen voor videospelletjes waarin de afgelopen maanden enorm was gespeculeerd, deed de beurs zelfs versneld teruglopen. Maandag werd de week fors ho ger ingezet, met een herstel van 24 punten, hetgeen dins dag in Amsterdam tot vrijwel ongekende tonelen leidde. Maar daarna bleef het kwakke len en kreeg de bezorgdheid over de rente zelfs de over hand. De dollar die deze week aanvankelijk verder daalde tot ongeveer 2,65 gulden m Am sterdam, begon zich te herstel len tot rond 2,70 gulden. Dat is begrijpelijk, want als een ver dere rentedaling in Amenka voorlopig achterwege blyft, is het renteverschil met ons land en West Duitsland dusdanig groot dat de dollar hieruit flin ke steun kan putten. De rentedaling in ons land is niet mis te verstaan. Het duidelijkst komt dit naar voren in de deze week uitgeschreven nieuwe staatslening waarop volgende week dinsdag kan worden in geschreven op tenderbasis, d.w.z.: omvang en emissie- koers wordt na inschrijving be paald. De couponrente is op 7,75 procent gesteld Twee maanden geleden moest de vo nge staatslening nog een cou pon van 10 procent dragen om tot een succes te komen. In een paar maanden tyd heeft zich in ons land dus een enorme rente daling voltrokken Voor het bedrijfsleven is dat een forse verlichting, maar ook voor het economische verkeer. Want de leenrente is eveneens aanzien lijk gedaald. Ook in de hypo theekrente begint nu bewe ging te komen, hoewel deze nog altijd uiterst traag omlaag gaat. De discontoverlaging eind von ge week heeft deze week de obligatiekoersen fors omhoog gedreven De index liep tot nieuwe tophoogten op en lag midden in de week drie punten boven het slot van de VOfigl week Maar doordat de obliga- tiemarkten in New York deze week begonnen te dalen, trad later ook in Amsterdam een ze kere aarzeling in Die aarzeling werd bijzonder duidelijk op de aandelenmarkt waar donder dag vele hoogvliegers hun enorme winsten grotendeels verloren zagen gaan Het dui delijkst kwam dat tot uiting in de index van het algemeen beursgemiddelde die de top van by na 102 weer omboog tot nagenoeg 100. Hetzelfde ni veau als vonge week vrydag De hardlopers van dinsdag als AMEV, Nationale Nederlan den, ABN, Elsevier-NDU, Gist- Brocades, Heineken. Ahold, Wessanen en de Nederland sche Middenstands Bank za gen na twee dagen hun vaak tot tien gulden opgelopen winst vrijwel weer verdwynen Maar KLM kon er nog zo rond tien gulden aan overhouden evenals Do uwe Egberts, Bor- sumy en Centrale Suik. - feil schappy Verenigde Machine fabriek Stork, Buhrmann Tet terode. Ceteco, Slavenburg en IHC Inter klommen vyf gul den Daarentegen moest Kon Petroleum zelfs een paar gul den tn koers terug en het ook Unilever nauwelyks koers winst zien Ook Océ van dor Grinten kwam na aanvankely- ke styging vyf gulden beneden het vorige weekslot terecht Na een wild avontuur was de beursrust na enkele dagen der halve weer teruggekeerd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23