Pas een auto kopen als je er ruimte voor hebt Huis verkopen voor kvertransplantatie? Ziekenfonds weigert broodnodige vergoeding ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 PAGINA 21 j p-y Eren leek het er op dat Frankrijk de snelste trein bezat, maar zoiets is voor de Japanner natuurlijk niet te verkroppen. Na enig denk- en sleutelwerk rijdt er nu een trein met een snelheid van ruim 500 kilometer per uur. Het altijd maar denken in de overtreffende trap leidt soms tot merkwaardige taferelen. In het laatste van zijn serie artikelen over Japan schetst Roos Post enkele aanvaringen tussen heden en verleden. Een automobilist die met plumeaus zijn wagen afstoft. De auto's in Japan zien eruit alsof ze zo uit de showroom komen. i Al snijdt het Japanse verleden economische gezien niet zo veel hout. ze zijn er nog wel de woodcarvert in de pretparken. Het was in één van die schit terende Japanse tuinen, waaraan de bezoeker van dit land niet kan en wil voorbijgaan. Ditmaal die rondom de fascinerende Tod^ji-tempel in de oude stad Nara. Een ring van uit bundige herfsttinten rond een parel van Japanse cul tuur. Op de trappen naar die tempel stond ik rustig en vol belang stelling te kijken naar de grote groepen schooljeugd die de tuin bevolkten. Of ze per scheepslading waren gelost, zoveel waren het er. De jeugd wordt daar kennelijk met de neus goed op het cultureel verleden gedrukt. Herkenbaar Ze waren gemakkelijk herken baar in hun strakke, donkere schooluniformen. De jongens met hoog gesloten tunieken, de meisjes met rokken tot bij na op de enkels. Verder als overal elders: stoere knapen en goedlachse deernen. Tot ze in de gaten kregen dat ik hen met zoveel interesse stond te bekijken. Sommige meisjes giechelden nog harder achter hun handen, anderen begon nen te kwetteren als jonge een den. Toen kwam er plotseling één naar mij toe. Om mij de hand te schudden. Vraag niet waarom. Ik spreek geen Japans, zij spraken geen Engels. Maar binnen een mum van tijd was ik omringd door een enorme schare schateren de schatjes, die mij allemaal de hand wilden schudden. Een op zichzelf natuurlijk onbe langrijk incidentje. Maar het tekent toch iets van de sfeer waarin je zo'n bezoek aan het niet alleen verre, maar soms ook vreemde oosten beleeft Het zijn vaak die kleine ge beurtenissen die je het meest doen beseffen hoe ver je in fei te van huis bent. Letterlijk en figuurlijk. Zo kwam ik eens met de lift van het Imperial Hotel in Tokio naar beneden. Een beetje in ge dachten verzonken wilde ik, toen de deuren open gingen, snel naar buiten stappen, waar bij ik bijna over enige Japan ners struikelde. Vier vergrijsde heertjes in smetteloze donkere costuums met parels op hun lichtgrijze stropdassen. En vier ook wat oudere dametjes in glanzend zwart-witte kimono's met witte sokjes en zilveren teenslippers. Ik zie ze nog voor me: vriendelijk lachend en sierlijk buigend. Een plaatje, zó geplukt uit een oosterse kalender. Commercieel Ogenschijnlijk een vriendelijk volkje, die Japanners. Althans, zo komen ze over bij de inci dentele bezoeker. Zo doen ze zich zeker voor. En natuurlijk kan niet alles zijn gespeeld. Maar ik verdenk ze er toch van dat die vriendelijkheid voor een flink deel commercieel van aard is. Dat ze zich voortdu rend van het belang van hun export bewust zijn. Want zon der die export stort hun wel vaartsstaat als een kaartenhuis ineen. Ik denk daarbij nog even aan die Was het maar waar dat Henk en Josephine zich alleen maar zorgen maken over die trans plantatie. Uitgerekend op dit moeilijkste moment van hun leven vragen ze zich vertwij feld af hoe ze straks aan het geld moeten komen om een niet onaanzienlijk deel van de bijkomende kosten te kunnen betalen. Want het Regionaal Ziekenfonds Twente heeft koel en zakelijk laten weten dat o.a. de donoroperatie (dui zenden guldens),, een deel van de medicamenten en laborato- riumkosten, telefoon- en sema- foonkosten, bloeddrukmeter en stuwband, het verblijf van de naaste familie in Gronin gen, het (zeer kostbare) verblijf na de transplantatie in een 'tus- senhuis' en gezinshulp niet te zullen vergoeden. Henk Gijzen heeft levercirrose. Als hij geen donorlever krijgt gaat hij binnen anderhalf tot oudere vrouw, die het waagde in een van de vele tempelpar ken de aanwijzingen van de controleur niet prompt en vol ledig op te volgen. Als een zak oude vodden werd ze weer in het gareel geslingerd, waarbij van enige vriendelijkheid geen sprake was. En dan waag ik het te betwijfelen of de glimlach, die dezelfde parkwachter even later voor mij in petto had, wel zo spontaan was. Spontaan reageerde wel het dienstertje in de Shinkansen. Dat is de beroemde kogeltrein die tot voor kort - toen in Frankrijk de Grande Vitesse op de rails werd gezet - de snelste ter wereld was. In die Shinkansen wemelt het van het dienstbetoon. Onder meer door een meisje, dat met drankjes langskomt. Een ogen schijnlijk vriendelijk kind. Maar ze werd ontzettend boos, toen een van mijn collega's - die geen zin had zijn bier uit de fles te drinken - zonder te vra gen een kartonnen bekertje van het drankenwagentje pak te. In ongegeneerd Japans stortte zij stevig aantal, duidelijk zicht bare onvriendelijkheden over hem uit. Onze gids verklaarde waarom. Die bekertjes zijn voorzien van koffiereclame en twee jaar dood. Hij kan niet meer werken en leeft van een karige wao-uitkering. Hij vraagt zich aan de vooravond van de transplantatie af: „Moe ten we straks ons huisje verko pen om alle rekeningen te kun nen betalen? En wat gebeurt er als ik de operatie niet overleef? Blijft Josephine dan met schulden achter? Daar maak ik me nog meer zorgen over dan over de kans dat ik de trans plantatie niet overleef'. In plaats van zich in alle rust voor te kunnen bereiden op de operatie zit Henk Gijzen zorge lijk in een tas vol papieren te rommelen. Hij heeft contact opgenomen met zijn zieken fonds, met de Ziekenfonds raad en met zijn bedrijfsvereni ging. Tegen een man van het ziekenfonds, die de afwijzende beslissing van het fonds toe lichtte, heeft Henk gezegd: „Ik geloof dat ik maar van die transplantatie afzie. Waar zijn we eigenlijk mee bezig? Ik ga toch niet met een stelletje kwakzalvers in zee? Als ik het mogen derhalve alleen worden gebruikt om koffie uit te drin ken. Slurpen Of om koffie uit te slurpen, zoals diezelfde gids even later na drukkelijk liet horen. Ingewij den hebben mij verteld, dat dit in Japan een gebaar van appre ciatie is. Nou, wat mij betrof had hij zijn waardering best wat minder luidruchtig mogen etaleren. Overigens verraste datzelfde dienstertje mij even later nog eens. Door het totaal bedrag van de genoten consumpties met een balpen op de muis van haar hand uit te rekenen. Een merkwaardig tafreeltje in een land dat mede groot is gewor den door zakrekenmachien- tjes... Trouwens, de bediening in die supersnelle kogeltrein - op zichzelf een toonbeeld van effi ciency is bepaald geen voor beeld van doelmatigheid. Inte gendeel, het is een menselijke parade van overdadigheid. Eerst komt de whiskybaas langs. Dan een koffiejuffrouw. Dan een visboer. Dan een meisje met ander eten. Dan een wagentje met frisdranken. Op de langere ritten (vele hon- geld zou hebben, zou ik alles wel willen betalen. Want ik wil graag verder leven", zegt Henk Gijzen. Erkenning Een lid van het levertransplanta- tieteam van het Academisch Ziekenhuis in Groningen zegt dat de eigenlijke transplanta- tiekosten (200.000 gulden) voor rekening van het ziekenhuis komen. „Dat geld komt uit een fonds waarmee onderzoek wordt bekostigd. We kunnen daar overigens niet te lang meer mee doorgaan. Het wach ten is op een ministeriële er kenning van onze levertrans plantaties. De bijkomende kos ten, zoals die van de donorope ratie (vele duizenden guldens), kunnen niet voor onze reke ning komen. Er zijn nu 22 le vertransplantaties geweest en voor zover ik weet hebben de ziekenfondsen nooit moeilijk gedaan over de vergoeding van de bijkomende kosten. Het Re gionaal Ziekenfonds Twente derden kilometers) ziet men dan ook nog mannen met kran ten, mannen met loten en man nen om prullen te rapen. Zeer beslist een niet aflatend dienstbetoon, maar het lijkt te veel van het goede. Zeker voor een ook daar verlies lijdend staatsspoorwegbedrijf. Al is die Shinkansen de enige tak van het bedrijf dat winst maakt. Het is de Japanners overigens duidelijk een doorn in het oog dat die Shinkansen niet meer de snelste trein ter wereld is. Bij herhaling heb ik dat moe ten horen. Maar gelukkig voor hen kon de zer dagen het bericht de we reld in dat de vele kosten en moeiten, die aan een magneti sche trein zijn besteed, vruch ten hebben afgeworpen. De testritten zijn geslaagd: meer dan 500 kilometer per uur. En dat haalt geen andere trein ter wereld. Duurste toilet Want de Japanners pochen graag op hun successen. Alles is overtreffende trap. De snelste trein, de grootste tempel, de breedste overkapping, het hoogste Boeddhabeeld, ja zelfs Henk Gijzen (47), nog ander half d twee jaar te leven: "Ik ge loof dat ik er maar van afzie". (Foto GPD) is, voor zover valt na te gaan, het eerste fonds dat dwars gaat liggen". De heer R. N. Sasburg, waarne mend directeur van het Regio naal Ziekenfonds Twente, geeft toe dat zijn ziekenfonds niet alle kosten wil vergoeden. Een nieuwe kandidaat voor een levertransplantatie, die toevallig lid van hetzelfde fonds is, kent dat standpunt ook al. „Ik hoor nu voor het eerst dat andere ziekenfondsen kennelijk wel de bijkomende kosten hebben vergoed. Die zullen dat wel uit speciale potjes hebben betaald. Zulke potjes hebben wij ook. Maar wij vinden dat het probleem van de vergoeding bij lever transplantaties landelijk moet worden geregeld. Het is al geen experiment meer, er moeten richtlijnen voor komen. Wij gaan daar dan ook over praten met de Ziekenfondsraad. Met z'n allen zullen we ons moeten afvragen waar dc grenzen lig het duurste toilet (een gulden per keer). En natuurlijk is de toren van To kio iets hoger dan de nage bouwde Eiffeltoren. Het zal mij ook niet verbazen wanneer de Japanse versie van Disney land, die nu tussen Tokio en het omstreden vliegveld Narita in aanbouw is, bij de opening volgend vooijaar net iets gro ter zal blijken te zijn dan het Amerikaanse voorbeeld. Cijfers beheersen het leven in Ja pan. Natuurlijk in de eerste plaats de financiële cijfers. Maar daarnaast ook andere cij fers. Op bepaalde kruispunten in Tokio bijvoorbeeld ziet met in lichtende digitaal cijfers aangegeven hoeveel decibellen geluid het menselijk oor daar op dat moment heeft te verdu ren. Opdat men zich zal verbe teren. En het cijfer van meer dan 340 doden dit jaar in het verkeer van Tokio geeft ook te denken. Hoewel dat op zichzelf hoge cijfer een onbevangen bezoe ker van deze niet fraaie, maar wel uiterst imponerende me tropool (meer dan acht miljoen zielen) eigenlijk niet kan ver- Wie niet in deze verkeerskermis is opgegroeid kijkt de ogen uit. In vier, vijf, zes rijen slingeren gen van de verstrekkingen. Men mag een ziekenfonds niet vragen: waar zit je geweten? Het is vooral een kwestie van politiek en ethiek waar we het samen over eens moeten wor den". Testcase Sasburg (maar niet alleen hij) meent dat een deel van de schuldvraag zeker door het Academisch Ziekenhuis in Groningen beantwoord zou moeten worden. „Bij het zie kenhuis wisten ze heus wel dat bepaalde vergoedingen niet in het ziekenfondspakket zitten" Het lijkt erop dat het Regionaal Ziekenfonds Twente het 'ge- val-Gijzen' gewild of ongewild tot een testcase heeft verhe ven. Daar hoeft de heer Gijzen overigens niet helemaal de du pe van te worden. „Als hij echt voor geweldige financiële pro blemen komt te staan, willen we zijn zaak nog wel eens op nieuw in overweging nemen. Een individuele patient mag hier zeker niet het slachtoffer van worden", zegt Sasburg. Mr. J R. Boerlage, plaatsvervan gend hoofd van de sector Voor zieningen van de Ziekenfonds raad in Amstelveen, zegt dat het Academisch Ziekenhuis in Groningen eerder had moeten bedenken dat niet alles wordt vergoed. Hg gelooft dat het standpunt van het Twentse zie kenfonds op zichzelf wel juist is. „Het ziekenfonds vergoedt alleen datgene wat de minister de auto's zich door de stad. Een gigantisch verkeersspek- takel met een niet aflatende drukte. Toch hebben wij er nooit in een file gestaan. Op welk moment van de dag dan ook. Zeker, het ging vooral in de spitsuren vaak langzaam, soms zelfs stapvoets en het was dikwijls wachten voor de stoplichten, maar de stroom bleef in bewe ging. Mede doordat de door gaande wegen vaak erg breed zijn aangelegd. Onleesbaar Het speet mij anders niets dat ons gezelschap steeds per bus werd vervoerd. Ik had daar niet graag zelf achter het stuur gezeten. Ik was trouwens niet ver gekomen. Niet alleen vanwege die drukte - die kan men elders ook aan treffen en de Japanners rijden bovendien over het algemeen vrij gedisciplineerd - maar meer omdat een Europeaan nu eenmaal geen draad van die verkeersborden kan lezen. Al les alleen in Japanse karakter tekens. En tegen zo'n handicap is geen kruid gewassen. En dat alles terwijl je in Japan niet eens zomaar een auto kunt heeft vastgesteld Daar vallen levertransplantaties niet on der. Eerst moet zo'n transplan tatie door de minister of staats secretaris worden erkend. Daarna kunnen de ziekenfond sen zich uitspreken over de vraag wat er wel en niet wordt vergoed. Ik geloof niet dat alle kosten voor vergoeding in aan merking komen. Neem nou zo'n tussenhuis. Na de trans plantatie moet de patiënt nog een tijdje in de onmiddellijke omgeving van het ziekenhuis verblgven voor nabehandeling en controle. Zoiets zal mgns in ziens ook in de toekomst niet vergoed kunnen worden". Duidelijk - 2 Inmiddels vergoeden de zieken fondsen wel een groot deel van de kosten die gemaakt worden bij transplantaties van huid, hoornvliezen en nieren Of aan dit standpunt een aantal test cases is voorafgegaan, weet mr. Boerlage zich niet te herin neren. Hg vindt wel dat er in elk geval een duidelijke rege ling voor lcvcrtransplantaties moet komen, waarbg een er kenning van de verrichting in het AZ in Groningen van groot belang is. De Ziekenfondsraad heeft al een eerste stap gezet door de formatie van een spe ciale groep deskundigen die zich gaan bezighouden met 'de grenzen van de verstrekkin gen' Binnen de groep zal zeker ook gepraat wordi-n over de hart transplantatie die een Rotter- kopen. Dat mag pas als je kunt aantonen dat je hem ook er gens kunt neerzetten, dat je een plekje hebt om hem te par keren. Want ruimte is schaars in Japan. En dus ook duur. Zo is het geen toeval dat er steeds meer fami- lierestaurants even buiten de stad verrijzen. Omdat de res taurants in de stad onbetaal baar worden. Je betaalt daar immers met alleen voor het verschafte eten en drinken, maar ook voor het feit dat je een tgdje op enige ruimte be slag legt.. Maar net als overal elders op de ze aardkorst, schaarste noch duurte kan de liefde tegenhou den. Ook met in Japan Dat heb ik kunnen ervaren op de nationale feestdag die ik tij dens mijn verblijf in Japan meemaakte: de zogenaamde Cultuurdag. Trouwen Behalve het winkelpersoneel had iedereen die dag vnjaf. Met de bedoeling om gezamen- lgk aandacht aan de cultuur te besteden. Om massaal tempels en musea te bezoeken. Maar ja, ook wat dat betreft is Japan geen uitzondering: pretparken genieten bij velen de voorkeur boven musea. Bovendien leent zo'n dag in Ja pan zich bg uitstek om te trou wen. Dan kost die bruiloft im mers geen produktieverlies. Alleen bij ons in de coupé van de kogeltrein telde ik al vier pas getrouwde paartjes. Op de perrons werden zg uitge leide gedaan door een grote schare uitgelaten familieleden. De bruidegom werd bij herha ling enthousiast gejonast, de bruid in slingers gehuld. En daarna met grote koffers op weg voor de huwelijksreis. Sommigen naar Hawaii of Ho nolulu. Anderen minder ver. In Japan wordt bg voorkeur op zon- of feestdagen getrouwd. Dan behoeft niemand vrgaf te nemen, geen hiaten m de pro- d uk tie dus. Iedereen kan naar de bruiloft komen, de lopende banden staan toch stil Het feit dat het stadhuis dicht is, levert geen moeilijkheden op. Het bruidspaar haalt tevoren de benodigde formulieren op. Die vullen ze in en voorzien ze van hun persoonlijke stem pels. Die nemen in Japan de plaats van handtekeningen in. En familieleden hebben na de huwelijksceremonie nog twee weken de tgd om de papieren voor het bruidspaar naar het stadhuis te brengen. De eigenlijke huwelijksplechtig heid heeft meestal plaats in een Shintu-tempel of een daar voor afgehuurde speciale ruimte. Voor chnstelgke Ja panners is er natuurlgk de kerk. Schat Merkwaardig genoeg maakt het voor Shintulsten en Boeddhis ten weinig verschil, het huwe lijk wordt meestal ingewgd door een Shintuistische pries ter, die de verbondenheid DMl de voorouders en de oude Ja panse cultuur benadrukt De moderne tgd mag een stem pel hebben gedrukt op het he dendaagse Japanse MVH, dfl oude cultuur is een schat die zorgvuldig wordt gekoesterd dammer in Californié heeft on dergaan Na een aanvankelijke weigering, zowel van het des betreffende ziekenfonds als van de Ziekenfondsraad, is de transplantatie (die een miljoen gulden zou hebben gekost) uit- cindelgk toch vergoed Dat kan dus wel. terwijl dfl (Vlfll minder dure) vergoeding in de zaak Ggzen niet kan Onlangs is er een leverstichting opgericht, waaraan mevrouw mr E A. Haars (oud-staatsse cretaris van justitie) voorzitter is. „Ik ben erg verbaasd. Ik kan het nauwelijks geloven wat u mij nu vertelt", zegt mevrouw Haars. „Ik weet dat nog geen enkele levertransplantatie door een ziekenfonds is ver goed. maar dat een patiënt zelf een deel van dc bijkomende kosten moet betalen is nieuw voor mg. Het grote probleem is dat er nog geen erkenning is af gegeven voor deze ingreep Wg zgn hard bezig om de zaak ver der van dc grond te krijgen, maar wc hebben nog geen geld om echt iets te doen". Actie Er komt een televisieactie voor onze stichting. Wg hopen geld te krijgen voor een soort op vanghuis. vlak bg het Acade misch Ziekenhuis in Gronin gen. waar de patiënt en zgn naaste familie voor en na de operatie kunnen verblgven. Dat scheelt de mensen al een heleboel narigheid". Zondagmiddag 1 uur. Het is stil in de kantine van het zusterhuis van het Academisch Zieken huis in Groningen. De gelukkige ouders van de elfjarige Dennis S. uit Oss die met succes een nieuwe lever heeft gekregen drinken er koffie. Het contrast is scherp. Aan een ander tafeltje zitten Henk Gijzen (47) uit Almelo en zijn vrouw Josephine. Henk heeft vochtige ogen, Josephine laat haar tranen de vrije loop. Ze maken zich zorgen over de riskante levertransplantatie die Henk binnenkort moet ondergaan. De kans dat Henk die ingreep niet overleeft is veertig tot viiftig procent. Daar wordt een mens niet vrolijker van. De 47-jarige Henk Gijzen uit Almelo is de 23e Nederlander die in het Academisch Ziekenhuis in Groningen een nieuwe lever krijgt ingeplant. Hij en zijn vrouw maken zich zorgen over deze riskante ingreep die een sterftekans oplevert van veertig tot vijftig procent. Juist daarom is het zo bitter dat Henk en Josephine Gijzen in deze moeilijke weken ook nog bang zijn voor de financiële gevolgen van de levertransplantatie. Want het Regionaal Ziekenfonds Twente weigert een deel van de kosten te vergoeden. Moet Henk Gijzen straks zijn huis verkopen om alle rekeningen te kunnen betalen?

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21