LEIDSCH DAGBLAD Verbijstering in Suriname i! Bij gemeenten 35.000 arbeidsplaatsen weg Kostbare Rietveld zalen vernield Ook tweede man legerleiding geëxecuteerd? Prijzen bleven gelijk Personeel steelt miljard van baas ■B ni ifl lil i 111 i! ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Adj. -hoofdredacteur. R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36958 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leden Voor lef nrs tw colofon 30 PAGINA'S De compagnievaarder die in vroeger jaren de Zuidafrikaanse Kaap wilde ronden, sloeg nogal eens te laat linksaf en belandde zodoende niet in Indiè maar in Australië. Politie-auto is overal anders Plattelandsvrouw: vooral gezelligheid PARIJS (GPD) - In het hoofd kwartier van de Unesco in Parijs zijn de zalen die in 1958 door Gerrit Rietveld werden ingericht afgebroken. Zij moesten plaats maken voor de bouw van een te lefooncentrale. De meubelen van één van Nederlands beroemdste architecten zijn eenvoudigweg aan diggelen gehakt. En dat terwijl het Rietveld-meubi lair een fortuin zou hebben opge bracht, indien het aan één van de grote museums van de wereld was aangeboden. Rietveld richtte de ruimten des tijds in als perscentrum. Hij werkte er met kleurige driehoe ken uit linoleum. De nu verniel de meubelen waren speciaal ont worpen om een harmonisch ge heel te vormen met de wanden en vloeren. Overigens heeft een andere voor aanstaand Nederlands kunste naar van wie werk in het Unesco- gebouw hangt, Karei Appel, de bui al eerder zien hangen. On langs merkte hij over zijn wand schilderingen in het restaurant aldaar op: "Ik heb er maar een glazen plaat voor laten zetten, an ders klodderen de gedelegeer den er straks nog ketchup op". Overigens is de gift van het Neder landse volk al jaren geleden ge deeltelijk vernield. Toen er tele foontoestellen in de Rietveld-za len moesten komen, werden er gaten voor de toestellen in de ta fels geboord. Volgens berekeningen VNG: STOCKHOLM - Professor George J. Stigler, winnaar van de Nobelprijs voor economie, krijgt zijn onderscheiding uit handen van koning Carl Gus to/ van Zweden. Stigler was één van de gelukki gen die gisteren de begeerde prijs kregen uitgereikt tijdens een officiële presentatie in de Concerthal van Stockholm. HEERLEN (GPD) - In 1986 zullen er bij de gemeenten 35.000 ba nen verdwenen zijn. Tot deze conclusie komt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) na doorberekening van alle effecten van de door de re gering voorgestelde bezuinigin gen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten wijst een vijftal fac toren aan als oorzaak voor het verlies aan arbeidsplaatsen. Al lereerst zorgt de bezuiniging van de regering op het gemeente fonds van 800 miljoen gulden voor een verlies van 10.000 ar beidsplaatsen. Tweede oorzaak is het door de rijksoverheid schrappen van de zogenoemde Voor de suksesvolle verkoop van uw huis. Buien Vandaag wisselend bewolkt en buien, soms met onweer. Vrij krachtige, aan de kust zelfs harde westelijke wind. Middagtemperatuur ongeveer 7 gra den. Morgen iets kouder, met opklarin gen en nog een enkele bui. In de loop van de dag toenemende bewolking, 's avonds regen. Matige tot krachtige wind. 12 december Zon op: 08.39, onder: 16.29 uur. Maan op: 05.13, onder: 15.13 uur. Hoogwater in Katwijk om 01.04 en 13.23 uur. laagwater om 09.27 en 21.33 Maan op: 06.24, onder: 15.36 uur. Hoogwater In Katwijk om 01.51 en 14.07 uur, laagwater om 10.14 en 22.26 specifieke uitkeringen voor de gemeenten. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft bere kend, dat hierdoor 5000 banen bij het gemeentepersoneel en nog eens 5000 bij gemeentelijke instellingen, zoals kinderdagver blijven, zullen wegvallen. Door een verdergaande stijging van de werkloosheid zal de bij drage van de gemeenten in de bijstandsuitkeringen, in totaal 600 miljoen, zorgen voor het ver dwijnen van nog eens 10.000 ba nen. In dit geval pleit de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten voor overname van de ge meentelijke bijdrage door het DEN HAAG (ANP) - De kosten van levensonderhoud zijn van half oktober tot half november niet gestegen. Het prijsindexcij fer voor de gezinsconsumptie bleef gelijk. Duurder werden koffie, thee en verse groenten. Daartegenover stonden prijsda lingen bij onder meer benzine. De tendens dat de prijzen steeds minder sterk stijgen houdt hier mee aan. De prijsstijging over de laatste zes maanden bedroeg 1,7 procent, terwijl die sinds novem ber 1981 op 4,5 procent uitkomt. De gemiddelde prijsstijging be droeg in de afgelopen twaalf maanden 6,2 procent tegen 6.4 procent gemiddeld in de twaalf maanden daarvoor. rijk. De regering wil vanaf 1984 elk jaar het aantal ambtenaren met één procent reduceren, het geen betekent dat in 1986 2400 ambtenarenbanen verloren zul len zijn gegaan. Door deze maatregelen is de af vloeiing van ambtenaren zó groot, dat het, volgens de VNG, niet bij natuurlijk verloop kan blijven. Vandaar dat er naar schatting nog eens 7500 arbeids plaatsen op de tocht zullen ko men te staan. De VNG voert op dit moment over leg met het ministerie van bin nenlandse zaken. PARAMARIBO, AMSTERDAM (GPD, ANP) - Van diver- se zijden is in Paramaribo het vermoeden uitgesproken dat ook Roy Horb, de tweede man na Desi Bouterse, is geëxecuteerd. De executies van ten minste 17 vooraanstaande Surinamers door het leger heeft in Surina me een golf van verbijstering en woede veroorzaakt. De politie van Paramaribo zei gisteren te genover verslaggevers dat er sprake is van zeker 24 slachtof fers. Inmiddels heeft de waarnemend president van Suriname, mr. Fred Ramdat Misier zijn ont slag aangeboden aan het mili tair gezag. Op de verschillende dodenlijsten die de ronde doen in de Suri naamse hoofdstad, staat ook de naam van Roy Horb, tweede man van de legerleiding. Horb stond het laatste jaar steeds vaker te genover zijn voormalige wapen broeder Bouterse. Nu sinds vrijdagmiddag de tele foonverbinding met Paramaribo is hersteld, is het enigszins mo gelijk een beeld te krijgen van de reacties op de executies. Angst voor wat er verder gaat gebeuren met Suriname voert de boven toon in de reacties. Families kon digen aan hun koffers te pakken en met het eerste het beste vlieg tuig het land te zullen verlaten. Men zegt niet veel uit angst voor represailles van het leger. Diverse bronnen bevestigen dat er in Suriname niet normaal wordt gewerkt. Bij het bauxietbedrijf Suralco in Paranam kan door het thuisblijven van de meeste arbei ders de produktie niet worden voortgezet. Vele ambtenaren hebben zich ziek gemeld en de grote winkels in Paramaribo ble ven gesloten. Ofschoon het op straat rustig is, noemen zegslie den de situatie "gespannen" en "gevaarlijk". De Surinaamse televisie zond om het half uur een bericht van Bou terse (aan de macht sinds de staatsgreep van februari 1980) uit waarin hij meededeelt dat hy de executies betreurt en dat hij er niet van op de hoogte was. Volgens welingelichte kringen in Paramaribo zouden de militaire machthebbers bezig zijn een re- Roy Horb, de garnizoenscomman dant die tot de slachtoffers zou be horen. PARAMARIBO (ANP) - In het mortu» rlum van het academisch ziekenhuis in Paramaribo zijn gistermiddag de stofTelijke resten opgebaard van prominente Surinamers die het slachtoffer zijn geworden van execu ties. Dit heeft een ooggetuige ver klaard. Hij zei dat er vijftien doden lagen op gebaard maar dat er eerder nog eens zes waren weggebracht. Enkele li chamen vertoonden frontale ver wondingen. Het betrof de stofTelijke overschotten van de advocaten Riedewald, Gon- salvez, Baboeram en Hoost, ex-mi nister en eigenaar van het radiosta tion ABC André Kamperveen, de journalisten Frank Wijngaarde, Jo- vertoonden enkele li chamen frontale verwondingen. Een persoon had meer dan tien schot wonden in hoofd en bont, terwijl bij een ander het hart compleet was weggeschoten. Dit lijkt de stelling te bevestigen dat de desbetreffende mensen zijn terechtgesteld en niet zoals de officiële lezing luidde, op de vlucht zijn doodgeschoten. Bereken mijn premie per maand Stuur mij omgaand een offerte op maat. Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon IN- atteoDc gering te vormen bestaande uit zeven militairen en vijf burgers. Van de laatsten worden drie na men genoemd: Errol Alibux, ex- minister onder Chin A Sen, Winston Caldeira, directeur het planbureau en Schillevoort. De regenng-Neijhorst is gevraagd demissionair aan te blijven om de lopende zaken af te handelen. De Nederlandse regering heeft la ten weten alle ontwikkelings hulp en militaire steun aan Suri name op te schorten. In een boodschap aan Paramaribo ver oordeelt Nederland de wijze waarop de militaire machtheb bers in Suriname zijn opgetre den ten scherpste. "Het is in strijd met de meest elementaire begrippen van de rechtsstaat" Elk ambtelijk overleg over lopende ontwikkelingsprojecten zal wor den gestaakt en er zal geen geld naar Paramaribo worden overge maakt De regering schort ook de aanvullende uitkeringen op de salarissen van Surinaamse mili tairen die vroeger in Nederland se dienst waren op. Over de precieze gevolgen voor de Nederlandse hulp aan Suriname (jaarlijks 250 miljoen) zal het ka binet volgende week donderdag met de Tweede Kamer overleg gen. (zie ook pagina 9) Aantal volwassenen Aantal kinderen .leeftijden .leeftijden Ziekenhuisklasse 3 2b Meeverzekering mogelijk van huisarts Basispakket 1982 zonder eigen risico al vanaf f 59,-' per maand. f 59,- tot 27 jaar, f 70.- van 27 tot 35 jaar, f 77,75 vanaf 35 jaar Alleen bij toetreding vanaf 45 jaar geldt een afwijkende premie Kinderen gereduceerde premies I I i i apotheek tandarts Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering L - Witte de Withlaan 1 Voorschoten Antwoordnummer 10089 2300 VB LEIDEN ZIEK ZIJN IS AL DUUR GENOEG UTRECHT (GPD) - Personeels leden in Nederland stelen jaarlijks voor naar schatting één miljard gulden aan geld en goederen van hun baas. Dat is tweemaal zoveel als er aan winkeldiefstallen wordt gepleegd Door slordigheid van mede werkers in bedrijven en in stellingen gaat nog eens voor 1,75 miljard gulden in rook op. Personeel van toeleve ringsbedrijven laat boven dien voor een slordige 25 mil joen gulden verloren gaan. In totaal blijft 3,5 miljard gulden aan allerlei strijkstokken hangen. Onderzoek van het bureau Gooiland Consulting in Hil versum heeft deze cijfers aan het licht gebracht. Volgens K. Romp van dit bureau, dat onder meer bedrijfscursus- sen geeft, is derving „een zeer nijpend maatschappelijk pro bleem dat om een oplossing vraagt". Volgens Romp zal op den duur elk Nederlands bedryf door derving in liquiditeitsproble men komen als niet snel wordt ingegrepen. Daartoe wil hij een aanzet geven: in januari begint een anti-der- vingscursus voor leidingge venden in het bedrijfsleven. Het stelen door personeel steekt de laatste maanden meer en meer de kop op. ver moedelijk wegens de econo mische teruggang. Dat steeds meer mensen overgaan tot het plegen van diefstal bij hun baas kan ook een gevolg zijn van allerlei bezuinigings maatregelen. Bedrijven op hun beurt voelen het in een tijd van recessie eerder wanneer er veel wordt ontvreemd. Centrale Verwarming. Warmwatervoorziening. Onderhoud- Storings Dienst. Vrijblijvende prijsopgaaf Voorhout 02522-11371. Luxe en bestel ook op LPG. Het Motorhuis vondeiiaan80 Leiden Tel 071-7693 13 PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit hout-oven. Uniek in Leidenlt Vlees- en vis-specialiteiten. RMWvwmgen voof 2* KwsW*g •n NMuwiundag: M.: 071-149960 £t)orr«r«n i l

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1