Plattelandsvrouwen staan hun mannetje Facelift voor boerenerf E"'a Lezing over opvoeding werd discussie-avond over drugs ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 Plattelandsvrouwen zullen nooit het nieuws halen, om de simpele reden dat er nooit nieuws te melden is. In de statuten staat ook streng vermeld 'dat er niet aan partijpolitiek wordt gedaan'. De seizoenen verstrijken in de regelmaat van de ope ningsavond, de lezingen, de kerstviering, de excursies,, de 'doe-avonden' en het dagje uit. Zo was het jaren geleden en zo is het nog al tijd. Alleen de invulling van die onderwerpen is gemo derniseerd: een cursus fijne keuken werd vervangen door de gezonde keuken, een lezing over opvoeding is nu een discussieavond over drugs. Genoemde regelmaat werd on langs voor het eerst verbroken toen de Christelijke Platte landsvrouwen Bond tijdens een manifestatie aandacht vroeg voor het probleem van de voedselvoorziening in de wereld. Middels een resolutie richtte de CPB zich recht streeks tot het Nederlandse en Europese parlement. Een unie ke stap, daar de traditionele vrouwenorganisaties zich nooit eerder in de maatschap pelijke openbaarheid hadden begeven. Ze willen dat overigens best. Zo zijn er al diverse plaatselijke afdelingen, die zich sterk ma ken voor de geïsoleerde positie van Turkse vrouwen in ons land of de overkomst van Noordierse kinderen. Maar je moet als bestuur roeien met de riemen die je hebt, en het blijkt dat drukbezette vrouwen vaak gewoon iets gezelligs willen doen in plaats van op hun avondje uit met een zwaar wichtig onderwerp te worden geconfronteerd. De secretaresse van de afdeling Alkemade, mevrouw I. Hijze- lendoorn: "Je kunt best een avond over Amnesty brengen, maar je kunt in één seizoen dan niet nog eens met het on derwerp kernwapens aanko men". Die opmerking is aller minst als een verwijt bedoeld: per slot van rekening zijn de meeste vrouwen lid geworden omdat ze naast het drukke huishouden, de kinderen en eventueel een baan wel eens een verzetje willen. Geëmancipeerd De gemiddelde plattelands vrouw is op héér bescheiden manier wel degelijk geëmanci peerd. Voor sommigen was het lidmaatschap van de vereni ging al een emanciperende ak- tiviteit: ondanks protesten van het gezin deed moeder de vrouw op regelmatig terugke rende avonden iets voor zich zelf, en die bezigheid kostte nog geld ook. Het kan in deze tijden niet meer blijven bij een gezellig naai- kransje alléén, al komen er ge noeg vrouwen hoofdzakelijk voor de gezelligheid. De leden willen bij hun vereniging wel degelijk 'een stukje vorming en ontwikkeling halen'. De Bond rust op drie peilers: re creatie, educatie en emancipe rende vorming. Er zijn in Ne derland honderden vrouwen, die zich juist met behulp van een dergelijke vereniging heb ben verrijkt. De plattelands vrouwen-vereniging is voor ve len een leerschool. "Een plaats waar je als vrouw kan groeien", zo meent de Nieuw- koopse mevrouw Sanders, pre sidente van de afdeling Zuid- Holland. "Het volgen van een handwerkcursus kan een enor me stap zijn voor een vrouw, omdat ze voor het eerst iets voor zichzelf gaat doen. Ze gaat daarna wellicht een stapje verder en doet de cursus 'Le ren luisteren - zeggen wat je denkt'. Elke keer kan ze weer een stapje verder gaan. Uitein delijk belanden vele platte landsvrouwen van de Bond in bestuursfuncties, zelfs in ge meenteraden. Een aantal vrou welijke burgemeesters is bij de Bond begonnen". Openbreken Een heel belangrijk argument voor nieuwkomers is dat zij 'er in' willen komen. En hoe breek je zo'n hechte dorpsgemeen schap open? Door lid te wor den van zo'n vrouwenorganisa tie. De contacten komen dan vanzelf Maar natuurlijk willen zij ook aan hun vorming werken - zij het niet met de intentie echt fe ministisch te. worden. De offi ciële doelstelling van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen spreekt wat dat betreft duidelijke taal: '..De vereniging beoogt door vor ming en ontwikkeling van vrouwen hun besef van verant woordelijkheid voor en deelna me aan de samenleving te be vorderen, in het bijzonder in de plattelandsgebieden'. Dat vermaledijde woordje 'plat teland' is in de loop der jaren de aanleiding voor een reeks van misverstanden geweest. Het imago van breiende boe renvrouwen moet hoognodig worden weggepoetst. Dat kan misschien alleen door een naamswijziging van de diverse plattelandsvrouwen-organisa- Plattelandsvrouw is geen synoniem meer voor rondborstige boerinnen, die zich eens per maand in het verenigingsgebouw bijeenscharen met een breiwerkje. In de crisisjaren werkten de plattelandsvrouwen gezamenlijk aan het oplappen van een matras of een 1 am pek a p een vrouwenhand en een paardetand mochten natuurlijk niet stilstaan. De tijd heeft dit achterhaalde beeld nooit kunnen wegpoetsen. De buitenwacht zal het begrip plattelandsvrouw niet combineren met een vlot geklede bewoonster van een nieuwbouwwijk. Toch ziet het gemiddelde lid van een vereniging van plattelandsvrouwen er *o uit. Zij is te vinden in één van die dorpen, waar het leven - ondanks de aangeplakte nieuwbouw - nog goed is. De leden zijn grofweg in twee groepen op te splitsen: de oudere garde, die uit trouw en gewoonte elke maand de bijeenkomst bezoekt, ongeacht wat er die avond ter sprake komt; en de jongere vrouwen, die vaak kritischer zijn en onderwerp selecteren. Maar boerenvrouw is het gros in elk geval niet meer. In de provincie Zuid-Holland heeft nog slechts tien procent van het aantal leden een agrarische achtergrond. De plattelandsclubs zullen desondanks nooit overwaaien naar de grote steden, waar van oudsher afdelingen van de Vereniging van Huisvrouwen ressorteren. Waar de Vereniging zetelt kan de Bond zich niet nestelen, dat is afspraak. Naar goed Nederlands gebruik kunnen de christelijke plattelandsvrouwen wèl een bloeiend bestaan lei den naast de katholieke en algemene zusterorganisaties. De grootste club is de ruim 50 jaar oude Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen met ruim 82.000 vrouwen onder zieb. Daarna komen de Katholieke Plattelandsvrouwen Nederland met 50.000 leden en tenslotte de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond met toch nog altijd het respectabele aantal van 22.000 leden. Plattelandsvrouwen anno 1982 tijdens een avond over knipkunst tn Wou brugge: "de kaarsenavond van meneer H. was geen succes' (Foto: Lock Z«y4cr«*ln). door Miep Hoenson ties, maar daar is geen denken aan. De organisaties hebben' een veel te goede naam dat ze deze zonder meer zouden wil len opgeven. Bovendien is de naam in de loop van tientallen jaren al gewijzigd van 'Boerin- nenbond' naar 'Plattelands vrouwen'. Verschillen tussen die aanduidingen zijn er wel degelijk: de boerin was een vrouw van aanzien. In traditio neler streken van het land was het enkele jaren geleden nog een halszaak of de vrouw van de boer én de vrouw van de knecht lid konden zijn van de zelfde bond. Verouderd Het bondslied van de grootste groepering, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, kan wellicht wel worden bijge schaafd. Ook dit lied, dat vroe ger voor elke vergadering staande werd gezongen, is sterk verouderd: Wij vrouwen van het land, zijn hecht aaneen verbonden, Wij streven hand in hand heeft achterhaald beeld nooit kunnen wegpoetsen. en maken sterk onze bonden, het heden roept ons op, om onze kracht te wijden, te helpen 't platteland, naar hoger doel te leiden. Ons drijft eenzelfde drang, ons bindt eenzelfde streven, omhoog voert onze gang, naar schoner vorm van leven, wij ploegen onze grond, en zoeken goede wegen, te zijn het platteland, tot steun, tot hulp, tot zegen. Het opmerkelijke is dat sommige afdelingen juist door buiten Het begrip 'boer' bestaat niet meer. Men spreekt tegen woordig liever van agrariër of ondernemer. De meeste boer derijen zijn gemoderniseerd, moesten dat wel om te over leven. Veel zwaar werk is door moderne technieken ge makkelijker geworden, in sommige gevallen *elfs over bodig. De boer van nu is vaak meer ondernemer dan de ge middelde middenstander. Al leen het boerenerf, daar ver anderde veelal weinig aan Het aanzien van zo'n erf blijft rommelig: hier en daar hoop jes puin, de bestrating laat in veel gevallen te wensen over, roestende landbouwwerktui gen, slechte afrastering. De Nederlandse Christelijke Boerenbond wil daar wat aan gaan doen en is onder het motto 'Kijk op het ErP een actie gestart voor mooiere boerenerven in ons land. De deelneming aan deze 'facelift' is vrijwillig; van de tot nu toe 1300 boerenbedrijven die zich voor deelname hebben aangemeld wordt verwacht dat ze aandacht besteden aan vier hoofdpunten: veiligheid, hygiëne, aanplant en het tota le aanzicht van het erf. Een aantal jaren geleden orga niseerde de NCB met succes een erfbeplantingswedstrijd. Deze keer besloot men de zaak wat ingrijpender aan te pakken. De boerenbond trok public-relationsmensen aan. In overleg met de achterban ontwierp men een plan dat zowel het aanzicht van het boerenerf als de positie van de boer in Nederland aan zienlijk moet verbeteren. De bond stelde een korps van deskundigen samen die de boeren individueel of in groe pen van advies kunnen die nen. De andere boerenbon den zien het experiment met belangstelling tegemoet Directe aanleiding voor aeze nieuwe actie is volgens de heer H. van Dinter, secretaris van de NCB, de ledenverga dering van vorig jaar, waar geklaagd werd over de nega tieve publiciteit die het boe renbedrijf kreeg. Berichten als bodemvervuiling, hor- moonpreperatcn bij kalve ren, legbatterijen en het door draaien van landbouwover schotten stellen boer en be drijf in een kwaad daglicht Elk deelnemend bedrijf zal de komende maanden een jury over de vloer krijgen, die de huidige stand van zaken bij het bedrijf nauwkeurig zal noteren. Natuurlek houdt de jury bij haar beoordeling re kening met de verschillen in bedrijfsvoering (akkerbouw, veeteelt, gemengd bedrijf, fruitteelt, kasteelt, champig nonteelt) Een fruitteler moet bijvoorbeeld oppassen dat hjj bij de verbetering van het aanzicht van het erf geen ge was plant dat insecten aan trekt. De jury reikt ieder halQaar twee wissel bekers uit Het boerenbedrijf dat prat kan gaan op het beste erf kr\jgt de ene beker. De andere beker gaat naar de beste afdeling binnen de NCB-knng De achterliggende gedachte is dat de deelnemende boeren hun niet-declnemende colle ga's flink opjutten zodat hun erven er ook piekfijn uit ko men te zien. Om deze 'sociale controle' nog eens extra te stimuleren, wijdt het NCB-bondsblad 'Boer en Tuinder' elke weck een halve pagina aan dc pro blemen die opduiken by het opruimen van het erf Zo kan iedere boer een graantje mee pikken van deze actie. (GPD). staanders, door niet-plattelan- ders, zijn opgezet. In Alkema de bijvoorbeeld bestaat de af deling zo'n vijftien jaar. Ze werd gesticht door de eerste groep vrouwen die destijds de nieuwbouwwijken van Roelo- farendsveen bevolkten. Variatie Secretaresse mevrouw Hijzelen- doorn heeft daar een logische verklaring voor: "De échte plattelandsvrouwen hier zijn van oudsher verenigd in de LTV, de Land en Tuinbouw Vrouwen. Wij hebben nu wel wét agrarische leden, maar de hoofdmoot is toch import. Ja, je wilt er eens uit hè? Zelf werd ik toen naar de vereniging ge trokken vanwege een avond over het rapport van de Club van Rome. Avondjes over windmolens of Goudse glazen interesseren mij persoonlijk weer niet, maar je moet voor elk wat wils brengen". Uit de gesprekken met vrouwen van de diverse afdelingen komt steeds weer het pro bleem van de variatie aan in vulling van de avondjes boven drijven. Zo kan het gebeuren dat een avond over lekkere hapjes ma ken wordt afgewisseld met een lezing over borstkanker en een bijeenkomst over de VOS (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving). Resumerend zeggen de be stuursleden dat je nooit weet waar je goed aan doet Neem het voorbeeld van de VOS- vrouwen. Ze hadden zichzelf uitgenodigd bij de Hazers- woudse Katholieke Platte landsvrouwen. Na hun verhaal konden de, aanwezige leden zich voor een VOS-cursus aan melden. "En wat denk je? Er was er maar één die belangstel ling had. Terwijl er bij ons ge noeg vrouwen rondlopen met alleen lagere school", aldus de secretaresse, mevrouw Wal- laart. "Ik denk dat er niet zo veel behoefte is aan de wat fe- ministischer getinte evene menten. Je moet ook niet ver geten: échte plattelandsvrou wen zijn al lang geëmanci peerd, want die werken volop mee in het bedrijf van hun man en staan daar echt wel hun mannetje". Drugs By een avond over jeugdcrimi naliteit of drugs daarentegen loopt het storm. Yvonne Keuls, schrijfster van boeken over de situatie in kindertehuizen en in een gezin waar een verslaafd kind rondloopt, is by de mees te afdelingen al een lezing ko men geven - met overdonde rend succes. Sheherazade - een andere schrijfster - is ook zo'n must Het aardige van de verschillende afdelingen is dat ze elkaar op onverbloemde wijze doorge ven welk onderwerp wel en welk juist niet uit de verf komt In het orgaan 'Over en Weer" wordt bijvoorbeeld gemeld dat 'de kaarsenavond van de heer H. geen succes was. Hy maakte er werkelijk niets van, terwyl er wel een vrij grote financiële bydrage werd gevraagd'. En: 'Schrappen: de heer X. Is tot nu toe slecht bevallen*. Zo help je elkaar. Echt avonden samen met een andere vereni ging organiseren blijkt in de praktijk een stuk moeilijker te verwezelyken. De vrouwen uit Hazerswoude-dorp willen lie ver met naar de Ryndyk. Een enkele keer doen de Platte landsvrouwen iets met de Ver eniging van Huisvrouwen, maar daarbij blijft het De Katholieke Bond in Hazers- woude heeft bijvoorbeeld geen enkele behoefte om met de an dere Bond in het dorp samen te gaan Het zou praktischer zijn, met name bij het organise ren van cursussen. "Maar het wordt dan zo groot zo onover zichtelijk", zegt mevrouw Wal- laart. "We hebben nu zo'n hon derd vijftig leden, de andere vereniging krap honderd, dat is net goed. Een enkele keer bellen we elkaar. Als we een cursus met vol krijgen vragen we of zij nog wat dames heb ben die willen meedoen, maar verder kunnen we prima naast elkaar voortbestaan". Kritiek De tegenhanger in het dorp wor stelt met een eeuwig ontbre ken van kritiek. Dat klinkt op merkelijk. maar volgens'de tweede secretaresse, mevrouw Veldhuizen, is positieve kritiek niet te versmaden. "Maar je hoort nóóit wat Je kunt en- quetes uitschryven, je kunt ze anoniem vragen hun oordeel over een avond op papier te zetten, maar je hoort niets. Ja. als je iemand bij de slager of in de bus tegenkomt, dan durven ze wel". De plattelandsvrouwenclubs zul len nooit overbodig worden, al is de achterstand van de vrouw in de kleinere gemeenschap op de inwoonster van een stad al bijna ingelopen. Er zullen nooit radicale feministes of punkers naartoe worden ge trokken. Maar zolang er tel kens een nieuwe lichting vrou wen komt die zelfbewust wil worden gemaakt en zolang die zelfde vrouwen hun vereniging als een ontmoetingsplaats zien, hebben ze bestaansrecht. Een van de bestuursleden van een afdeling merkt op dat de plattelandsvrouwen-organisa ties levensvatbaar bly ven, juist omdat ze met hun tyd mee gaan. De leden van nü zijn uiteraard al een stuk geëmancipeerder dan hun grootmoeders, die soms nauwelijks alleen de deur uit mochten. "Maar je hoort nog wel eens dat een vrouw bedankt omdat haar man al zoveel weg is", zegt een bestuurslid. "Ik ga daar altijd tegenin. Ik zeg dan: je mag toch wel één avondje voor je zelf hebben?" Rympje Een rympje over een studiedag van één der leden geeft op by- na ontroerende wijze weer wat misschien wel de essentie is van het lidmaatschap: Ik wil zijn gezond, ik wil mij ontspannen in de Bond. Wie boent vandaag de plee? Ik ga pierewaaien, wie gaat er mee Mddr zijn wij thuis, dan helpen we mee op het bedrijf. Wij zijn niet zo van: Blijf van mijn lijf? Samen werken, samen praten, dat zal zeker baten. Praten over verandering zorgt voor ontspanning. Uitwisseling van gedachten geeft zelfbewustzijn nieuwe krachten'.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19