De een wil dit de ander dat Reformprodukten natuurlijk duur Weinig animo voor standaard politie-auto E",a ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 PAGINA 17 Volvo Nederland zette de eerste stap. Nauwelijks een jaar geleden schreef deze autofabrikant een brief aan de 144 Nederlandse ge meenten met een eigen po litiekorps. De kwaliteiten van de Volvo werden in dat schrijven aangeprezen maar vooral ook het karak ter: Nederlands fabrikaat Geen slecht idee, want in andere Europese landen is het normaal dat politie en overheidsdiensten in een auto van eigen bodem rij den. Een nadeel is dat de keuze van Volvo tot één model blijft beperkt. Een voltreffer was het tóch. Vo rig jaar deden er 132 Volvo's dienst als surveillance-auto. Nu, in 1982, heeft Volvo er bij de gemeentepolitie inmiddels 203 geteld. Succes dus. En dan te bedenken dat nog niet eens elk korps heeft gereageerd op die brief. Koestert Volvo wellicht de illu sie dat dit merk in de toekomst als surveillancewagen zal wor den ingezet, het onderzoek bij de gemeentepolities van Lei den, Katwijk, Alphen, Wasse naar en Noordwijk leert an ders. Twee oorzaken staan het invoeren van een standaard surveillance-auto (van welk merk dan ook) in de weg. De plaatselijke omstandigheden spelen hierbij een belangrijke rol. Niet in elke gemeente heeft merk A een dealer of een gara ge. De nabijheid daarvan geldt voor het aankopen van nieuwe wagens voor de politie als voorwaarde. Daarnaast spelen ruimtelijke omstandigheden een rol en moet er rekening worden ge houden met de wensen van de mensen die erin rijden. De ge meentepolitie in B wil een snelle auto, terwijl de korps chef in C meer waarde hecht aan een wendbaar wagentje waarmee hij ook in kleine straatjes en nauwe steegjes kan komen. Wat het onderzoek betreft: we beperkten ons tot de voor het publiek herkenba re surveillance-auto's. Geen gesprek Commissaris J. Volwerk van de Alphense politie steunt de ge dachte van Volvo Nederland. Alleen de gedachte, meer niet. Hij deed eerder een poging een commissie met politiemensen uit de omgeving te vormen waarin over één uniforme sur veillancewagen zou moeten worden gepraat. Zodra er een wensenlijst op tafel zou liggen, zou de commissie daarmee naar een fabrikant stappen om te kijken of alles haarbaar zou zijn. "Helaas", zucht de commissaris. "Het liep op niets uit. Iedereen beschermde zijn zelfstandig heid. Er was geen goed ge sprek te voeren. Het zou niet alleen voor de dealer aantrek kelijk zijn, maar ook voor de politie. Ik ben van mening dat het mogelijk is om één unifor me surveillance-auto te produ ceren. Maar er is nog nooit een onderzoek naar gedaan. Mijn vorige plaats was Alkmaar en ik heb in Dordrecht gewerkt. Niemand kan mij aantonen dat de politie in deze plaatsen in een andere wagen moet rijden dan, bijvoorbeeld, in Alphen." Volwerk denkt - en hij wordt hierin gesteund door enige an dere collega's - dat de minis ter van justitie (de baas van de rijkspolitie) en binnenlandse zaken (de baas van de gemeen tepolitie) wat dit betreft het voortouw zullen moeten ne men. Zij, vindt de commissa ris, moeten samen een model uitwerken en ermee naar de politie gaan voor een waarde oordeel. De meningen van de andere korpsen varièren: de een voelt wel voor één en dezelfde sur veillance-auto, de ander ver werpt het idee. "Het zal heel moeilijk zijn", beweert Huis man van de politie in Wasse naar, "om zeg maar zo'n drie honderd korpsen op één lijn te krijgen." Zelf kiezen Commissaris Baljeu van Noord- wijk zegt het anders: "Voor mij hoeft het niet. Laten we zelf maar kiezen. Als dat niet meer mogelijk is, dan moet je maar afwachten wat Den Haag goed voor je vindt." Een mening die steun vindt bij woordvoerder Frederiks van de Leidse poli tie. Hij denkt dat het in de eer ste plaats niet haalbaar is en ten tweede moet, indien nodig, de politie zich anoniem ergens naartoe kunnen begeven. Met een standaard-auto kan dat niet, stelt de politieman uit Leiden. Woordvoerder Mos van de ge meentepolitie Katwijk herin nert zich dat Amsterdam een proef met de Volvo heeft geno men. Een proef die er niet zo best is uitgekomen. "Gran dioos mislukt, zeg maar", ver telt hij. "Die wagens stonden meer in de garage dan dat ze op de weg reden. Maar", relati veert Mos, "ik zou het niet zo gek vinden als er één surveil lancewagen voor alle polities zou komen." Ieder korps stelt zijn eisen aan een auto. Het ene pleit voor een snelle bolide, het andere - en dat geldt dan weer uitslui tend voor de grote steden wil gepantserde portieren en on breekbaar glas. Gebreken mag hij niet vertonen en de kosten van onderhoud moeten mini maal zijn. Vier deuren moeten erin zitten om arrestanten een voudig naar binnen te kunnen werken. Wat heel belangrijk is: de leverancier (de garage dus) moet bij wijze van spreken dag en nacht klaar staan om een re paratie uit te voeren. Daar naast vindt het ene korps dat een wagen niet langer hoeft mee te gaan dan een jaar en een ander korps verlangt twee jaar met de auto te kunnen doen. Zo zijn er tal van verlan gens op een rijtje te zetten. Reclame De plaatselijke dealers lopen bij de meeste korpsen als een rode draad door het verhaal. Hun rol kan van invloed zijn bij het kiezen van surveillancewagens en de rest van het autopark. Al eerder is gezegd dat hun aan wezigheid in de buurt de door slag kan geven. Maar er is ook nog de factor onderlinge con currentie en reclame. De poli tie rijdt in merk X, dus, rede neert men, zal dat wel goed zijn. Over die concurrentie commissa ris Volwerk: "Ja, de dealers zetten dolgraag auto's voor de deur. Om de haverklap gebeurt dat als je er geen stokje voor steekt. Ik wil het, wat mij be treft, beslist niet meer hebben. We rijden in een auto die ons bevalt. Er is geen aanleiding om dat te veranderen. Onze mensen weten wat ze aan die wagen hebben. Kennen hem ook van binnen en van buiten. Als je op een ander merk over stapt, moeten ze weer helemaal omschakelen." Min of meer dezelfde ervaring heeft de heer Frederiks van de Leidse politie. "Iedereen levert je de beste auto als je ze hoort praten. Wij hebben voor Opel gekozen en dat bevalt prima. Ons bedrijf is continu, met an dere woorden: alles moet rol len. Hapert er wat, dan staat de garage zo op de stoep. Dat is wat wij wensen en dat loopt lekker." Voor Katwijk en Wassenaar spe len vooral de centen een rol. Wat Wassenaar betreft: de poli tie is niet aan een plaatselijke dealer gebonden. Huisman "Zeker nu vergelijken we wie de goedkoopste aanbieding doet. Nee, we pingelen niet. Maar de politie kan wel eens als lachende derde uit de con currentieslag van de dealers naar voren komen." Onderuit Mos van Katwijk is duidelijk "Concurrentie speelt volgens my geen rol. Want de dealers weten van elkaar niet wat ze bieden. Wij proberen er wél uit te halen wat erin zit." Heel anders kijkt commissaris Volwerk hier tegenaan. Voor hem zijn de centjes niet zó be langrijk. "Ach, we smijten het geld niet over de balk. maar ik hecht aan een veilige, robuuste wagen. Ben je op een koopje uit, dan kun je onderuit gaan. Ik heb liever een auto minder in het wagenpark dan te moe ten rijden met twee of drie goedkopere merken." Hoe je het ook bekijkt, de politie is voor een autohandelaar een goede klant. In twee opzichten Zij neemt in veel gevallen in het groot af Een paar nieuwe auto's aan één en dezelfde ver kopen is niet niks Maar die po litie is daarnaast ook goed voor haar geld De vraag die zich aandient, is of leasen ('huren' op contractbasis waarin wordt bepaald hoeveel kilometers er in een bepaalde periode moe ten worden gereden - de on derhoudskosten komen voor rekening van de verhuurder) niet goedkoper is Vier van de vijf korpsen zien de ze vorm van autorijden met zit ten. Te duur, is de veel gehoor de klacht. En je mag geen stic ker van de politie op de motor kap plakken. Dan moet je ex tra betalen Gaten in het dak voor de zwaailichten en de tweetonige hoorn leveren eveneens problemen op. Zelf kopen is daarom de enige mo gelijkheid. vinden zij. Alleen Alphen heeft een afwij kende mening. Commissaris Volwerk: "Wy overwegen om op dit systeem over te stappen. Er is een bedrijf dat zyn oog op de Nederlandse politie heeft la ten vallen. Ik kan niet anders zeggen dan dat het er aantrek kelijk uitziet. We moeten wél in een Europese auto gaan rij den. Nu hebben wy Japanners. De AJphcnse politie staat des ondanks niet afwyzend tegen over het leasen Inruilen De meeste korpsen zijn tevreden over de wagens waarin ze rij den. Daarom zyn ze de laatste jaren merkvast. Leiden zegt zijn keus te hebben bepaald en daar niet van af te willen stap pen. Fredenks: "Wanneer je omschakelt, moetje wéér gaan praten. Voorlopig zyn we met van plan in een ander merk te gaan rijden. De Wassenaarse politie hangt met aan één merk. De laatste tien jaar heeft zij steeds in an dere types gereden Opel en Daf behoorden eens tot het wa genpark. Voor Huisman gaat de regel op: kun je voordeliger terecht, dan pak je die "Geluk kig hebben wy ais gemeente politie die vnjheid nog", ver telt hy. De wagens die 'op' zyn - er staat dan zo'n 70 000 kilometer op de teller - gaan wat de al eerder genoemde korpsen betreft, te rug naar de dealer Hij ruilt ze in. Dat werkt in grotere steden anders: in Amsterdam gaan de auto's naar de stadsreiniging die ze by opbod verkoopt; Rot terdam en Den Haag verkopen de afdankers rechtstreeks aan de handel. Maar gepantserde auto's doen weer veel langer dienst Zuinigheid staat vooral de laat ste jaren centraal. Niet dat er voorheen met geld werd ge smeten, maar nu zyn de korp sen op dit punt meer dan yve- ng. Kilometerstand en leeftyd zijn belangrijk. De auto's gaan langer mee Althans, moeten langer dienst doen. Niet meer om het jaar inruilen, maar om de twee jaar. Of er wordt voor kwaliteit-ryden een wagen op geofferd Kleine reparaties worden zelf gedaan Wat ook gebeurt: de auto blyft staan en de agenten maken hun rondje op de fiets. Het levert Alphen, om maar eens een voorbeeld te noemen, een besparing van zo'n dertigduizend kilometer per jaar op Gas Populair is ook nog een andere bezuinigingsmaatregel het overschakelen van benzine op gas. Het scheelt, wat de stook kosten betreft, een slok op een borrel. Gas is heel wat goedko per dan benzine. Een voordeel tje dat doorgaans door extra wegenbelasting teniet wordt gedaan Maar de gemeentepoli tie hoeft geen wegenbelasting te betalen. Dus rydt zy toch voordelig. Reformprodukten worden goed verkocht. Dit blijkt uit de stijgende verkoopcij fers en de toename van het aantal verkooppunten. Naar schatting koopt tien tot vijftien procent van de bevolking regelmatig re formprodukten; een groter percentage doet dit af en toe. Het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding in Den Haag heeft in het infor matieblad van deze maand uitvoerig aandacht besteed aan dit soort produkten. Reformprodukten zijn in feite voedingswaren die zo min mo gelijk be- of verwerkingen heb ben ondergaan, aldus de defi nitie van het bureau. Het bete kent onder meer dat men de grondstoffen zo natuurlijk mo gelijk laat, bijvoorbeeld door niet te raffineren en er niets aan toe te voegen (kleur-, geur en smaakstoffen). Duurder In de handel zijn volgens het bu reau reclamekreten als „na tuurlijk", „eerlijk", „volko men", en dergelijke grote trek kers. Al deze woorden suggere ren gezondheid, een belangrijk goed waar men natuurlijk wel veel geld voor over heeft. De waarde van de reformproduk ten wordt evenwel nogal eens uit het verband getrokken en overdreven. Voor reformpro dukten geldt net als voor alle voedingsmiddelen dat niet één produkt de gezondheid kan waarborgen. De totale voeding moet goed van samenstelling zijn, vindt het voorlichtingsbu- In de reformhandel wordt nogal eens reclame gemaakt met het hoge vitaminegehalte van een bepaald produkt. Het is goed hierbij te bedenken dat een ge varieerde voeding in de be hoefte aan alle vitamines voor ziet. Extra vitamines in welke vorm dan ook zijn overbodig, aldus het bureau Verder zijn reformprodukten meestal duurder dan dezelfde gewone produkten. Dit komt omdat de reformhandel klein schaliger is en daardoor min der efficiënt kan worden. Ook de biologische teelt maakt de produkten prijziger. Tenslotte is er nog altijd weinig onderlin ge concurrentie in de reform handel, waardoor de prijzen niet worden gedrukt. Vergelij king van prijs en kwaliteit met dezelfde gewone produkten is dan ook raadzaam. Om wat meer houvast te geven noemt het bureau enige voorbeelden. Vergelijken - Het merendeel van volkoren- produkten bijvoorbeeld is ook buiten de reformhandel te koop. Een prysvergclijking is zeker op zyn plaats. Zuurdesembrood: is volkoren brood bereid met zuurdesem in plaats van gist „Voedings deskundig" is er geen verschil tussen beide soorten. - Tarwekiemen, ryk aan vitami ne E, worden snel ranzig. Vita mine E krygt met by een nor male voeding meer dan voldoen de binnen - Rietsuiker: de vaak gehoorde beweringen dat deze beter zou zijn dan gewone suiker is niet juist De sporen vitamine B en ijzer die in rietsuiker voorko men zyn minimaal en als men er profijt van wil hebben moet men erg veel rietsuiker eten. Het verhaal dat bietsuiker in tegenstelling tot rietsuiker cal cium aan het lichaam onttrekt, wordt door het voorlichtings bureau afgedaan als „een fa bel". Honing kan net zoals suiker het gebit in gevaar brengen Ho ning heeft voornamelijk waar de om zijn fijne geur en smaak Zeezout en ongeraffineerde steenzout bevatten naast na- triumchlonde nog sporen van andere mineralen die in keu kenzout (geraffineerde steen- zout) niet voorkomen. De hoe veelheden zyn zo gering dat ze geen betekenis hebben. Omdat zeezout en ongeraffineerde steenzout nogal wat verontrci nigingen (kwik, lood. cad mium) kunnen bevatten is het aan te raden het gebruik ervan zoveel mogelyk te beperken Niet beschermd Keukenkruiden kunnen smaak verbeteren. Ze bevatten wel vi tamines en mineralen maar men gebruikt er zulke kleine hoeveelheden van dat hun by- drage te verwaarlozen is Van krulden voor vochtafdryven- de, kalmerende en vermage rende thee moet men geen wonderen verwachten. Ge neeskruiden kunnen in gerin ge mate geneeskrachtige be standdelen hebben, langdurig zelf experimenteren is af te ra den. By aanhouden van klach ten kan men beter een arts raadplegen Olie: het is niet nodig onder scheid te maken tussen warm en koud geperste olie Voor de keuze van olie is het linolzuur gehalte bepalend. Hoe de olie wordt gemaakt (door persen of verhitting) is niet van invloed Onbespoten produkten formzaken kan men ook pro dukten kopen die biologisch zuiver of biologisch dyna misch zyn gekweekt Deze ter men zyn niet wettelyk be schermd en bieden geen garan tie voor de afwezigheid van be- strydingsmiddelen Onbespo ten produkten moeten aan de zelfde eisen voldoen als gewo ne produkten. Ook de merken van onbespoten produkten geven geen volledi ge garantie Er kunnen op de produkten immers resten be strijdingsmiddelen terecht ko men van naburige bedryven Mogelykheden om te komen tot een rykskeunng of alterna tief geteelde produkten wor den door een commissie beke ken. Wet Voor reformprodukten maakt de warenwet geen uitzondcrin gen Zy mogen niet schadelyk zyn voor de gezondheid Op 23 december wordt een wetsbe sluit van kracht volgens welke een opgave van de bestandde len verplicht wordt Ook komt er dan een verbod op het ge bruik van misleidende aandui dingen. Hieronder vallen on der meer beweringen dat een voedingsmiddel een ziekte zou kunnen voorkomen of gene- GPD In Katwijk rijdt de gemeentepolitie in metallic-blauwe Opeis Ascona. De Leidse politie surveilleert in een witte Opel Kadet; de Alphense politie doet het in een witte Honda Accord; de politie van Wassenaar rijdt in een witte Ford Escort en in Noordwijk maakt de politie gebruik van witte Datsuns Bluebird. Wit overheerst dus. Maar dat is de enige overeenkomst. De korpsen van de rijkspolitie mogen dan in één en dezelfde auto rijden, bij de gemeentepolitie is daar beslist geen sprake van. Er is geen standaard-gemeentepolitiewagen. Waarom niet? Alle 144 (gemeente) politiekorpsen in Nederland stellen hun eigen wagenpark samen. Dat veroorzaakt een ratjetoe, zoals een onderzoek bij vijf korpsen in Leiden en omgeving leert. door Jan Westerlaken per Honda Accord: "Dealers zetten Surveillance in Alphen aan den Rijn

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17