Ire "DIOK 'We kunnen nu zeggen: mensen kom maar naar DIOK' "Kind is groot geworden" Rugby: goed voor uw nachtrust.. 'Vader' Goddijn over zijn cluppie: Praeses Cees Ahsmann: ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 Sport PAGINA 1 door Paul de Tombe staan nog geen twaalf jaar en dan heb je al zoiets opgebouwd. Alles bij elkaar, met het veld. de ac commodaties en het parkeerter rein mee, kost dat spulletje toch gauw drie miljoen. Ongelooflijk toch?" Op verzoek draait hij de film terug. De beelden uit het begin herle ven. De shots volgen elkaar snel op, hijzelf spreekt af en toe het commentaar in. Henk Goddijn als brandweerman in Amster dam bezig aan een onderdeel van de politietraining (rugby dus); Henk Goddijn als eigenaar van een Leidse broodjeszaak die veelvuldig wordt bezocht door bij het LSRG spelende studen ten. Henk Goddijn als reserve van het Leids Rugby Gezelschap ("ze hadden mensen tekort"), als plannenmaker ook. Intekenlijsten in zijn zaak met 24 namen. Een informatie-avond met Jaap Sonnewille van de NSF, die rugbyfilms komt verto nen voor acht man. De eerste training, onder leiding van Jan Sluymers. Locatie: het Piet Paal- tjenspad, "we kregen alle mede werking van de studenten". Vier overgebleven Leidse knapen, die vreemd aankijken tegen de "dummy-sissers" en de "mauls". "We wisten niet eens wat dat be tekende". Maar de blik aan het eind van de training verraadt veel: "wie het ovaal eenmaal in zijn handen heeft gehad, is be smet". Part twee van de film. Het is inmid dels voorjaar 1970. Steeds meer mensen op de set. Het aantal le den groeit snel. De stem van Goddijn: "Allemaal vrienden van vrienden. Een heel geme- leerd gezelschap, van straatma ker tot arts. Dat is altijd de kracht van DIOK gebleven, ie dereen voelt zich er thuis". De oprichtingsvergadering: 6 okto ber 1970. De eerste wedstrijden in de D-poule, vaak bij LSRG, soms op andere velden. DIOK in gevecht om een eigen terrein, op een vroege zondagochtend in de scrum voor de deur van de Sportstichting onder het motto: als we geen veld krijgen, dan kra ken we de boel.. De camera zwenkt naar de Leidse Hout: het oude Roodenburg- veld, nu van AV Holland en de Bataven. Na anderhalf jaar pra ten het eerste veld voor DIOK. Op proef, "maar we waren er dol blij mee. We hadden mazzel: wie krijgt er na anderhalf jaar een veld van de gemeente?". Geen wilde plannen meer, DIOK wordt sportief een echte kraker. De sprookjesachtige opmars in beeld. In vijf jaar 'feestend' naar de ereklasse. De verhuizing naar de Kikkerpolder. De kleedkamer van DIOK voor een duel met het gerenommeerde HRC. Goddijn die de spelers fel opzweept. De kleedkamer van DIOK na het duel met HRC. Huilende spelers. Goddijn die ze opbeurt. De kan tine waar het verdriet zingend wordt verdronken. Nog een keer die kleedkamer, een jaar later. Juichende rugbyers, de landsti tel is er. Goddijn die nu huilt. Spot uit, licht aan, pauze Henk Goddijn achter de bar. Triomfantelijk. "Iemand van de Sportstichting had DIOK na de oprichting een doodgeboren kind genoemd. We zijn nu een gespierde om zich heen stam pende jongeling. Het kind is groot geworden". Te groot soms voor de 'vader', die er af en toe geen grip meer op heeft. Hij schroomt zich niet kri tiek te spuien. "Ik heb echt een poos gedacht dat we verkeerd bezig waren. Het bestuur wilde de eer teveel voor zich opeisen. Dat was geen eenheid en is dat volgens mij nog niet. Het moet allemaal zakelijker worden. Dat gaat ten koste vam de gezellig heid en dat doet misschien pijn, maar dat is de prijs van het groot worden (DIOK heefl nu meer dan 300 leden). Zo zakelijk is het allemaal nog niet". Hij denkt de oorzaken te kennen. "We zijn misschien nog wat te jong om dat goed te kunnen run nen. Ik ben met mijn 43 jaar de oudste en ook de oudste actieve rugbyer in Leiden. Er zijn ook bestuursleden die nog spelen. Dat is jammer. Ze willen teveel invloed op de samenstelling van de teams hebben. En ik persoon lijk vind De Bruin niet altijd even fair. Hij is de beste trainer van Nederland, laten we dat vooropstellen, maar hij stelt te vaak het: "Hij eruit, of ik eruit". Dat moet hy niet doen. Daarom ben ik ook uit het bestuur ge gaan, anders laat je 300 andere jongens in de kou staan en hij heeft DIOK tenslotte naar de ti tel gebracht". Ziin vertrek uit het bestuur deed hem pyn, "maar ik ben erelid, dus ik heb-nog wel wat te vertel len. En ze vragen me ook steeds om raad. Ik ben de enige die de statuten uit zyn hoofd kent, dat vinden ze soms niet zo leuk, nee". Zand over de kritiek. Goddijn richt de blik richting Morsch. Het prachtige complex, "dat recht doet aan onze proporties". Be taald met het verkopen van te gels, subsidies van gemeente en NSF. plus een fikse Infakfl "Maar er zit toekomst in, er is niet verkeerd geïnvesteerd", zegt Goddijn. "Als de Stevenshof klaar is verwachten we een grote aanwas. Dan kunnen we echt de grootste vereniging van Neder land worden. In de breedte nog sterker worden. We hoeven niet elk jaar kampioen te worden, als we met alle teams maar lekker meedraaien. Als je jeugd maar 'gezond' blijft, een kampioen schap is dan meegenomen". De film kan opnieuw beginnen. Burgemeester Goekoop heeft z'n werk gedaan. Met een ferme ruk aan het papieren gordijn opende hij gisteravond de gloednieuwe accommodatie van DIOK in de Mors. Voorzitter Cees Ahsmann kan er om lachen. door Ad van Kaam LEIDEN - Lyrisch kan hij van zijn cluppie worden, senti menteel soms ook. "Op het moment dat we het Neder lands kampioenschap pak ten, heb ik in de kleedkamer zitten blèren", bekent hij zonder schroom. "Er zijn tij den geweest dat ik dacht: jongens, we zijn verkeerd be zig en ik heb er nu weieens pijn van als ik die knapen van het eerste hier op zater dagavond aan de bar zie zui pen. maar op dat ene mo ment brak alles. Ik ben gaan zitten en ik ben gaan bieren. Die titel en de tijd net ervoor, dat was echt het mooiste wat ik meegemaakt heb. En ik zie het weer gebeuren. Ik voel het. Ze zijn weer net zo bezig. Over twee jaar kunnen we die titel wéér pakken" Henk Goddijn. op een donkere achternamiddag bezig achter de tap van een bekende Leidse bar. Onderwerp van gesprek de rug byclub DIOK uiteraard. De toon: die van de trotse vader die over zijn snel opgroeiende kind spreekt. De teneur: hoe is het mogelijk dat we dit allemaal heb ben bereikt. In gedachten reist de 43 jarige op richter van de club van het oude veld in de Kikkerpolder naar het riante nieuwe onderkomen in De Morsch, waar een uniek rugby- centrum is verrezen, met alles er op en eraan. Hij is er vaak zo maar langsgereden met zijn vrouw, niet begrijpend. Hoofd schuddend. "Het is gewoon niet te geloven. Als je van de Kikkerpolder naar De Morsch rijdt, lijkt het wel of je onderweg een kus van een sprookjesprinses hebt gehad. In eens staat er zo'n paleis. We be- LEIDEN - De set is opnieuw en van de grond af opgebouwd, het decor totaal veranderd. Inplaats van het uitgeleefde houten hok op de Kik kerpolder is er nu een splinter nieuw stenen paleis aan de Morsch verrezen, inplaats van wrakkige en gebrekkige omkleedruimten zijn er nu fraai geoutilleerde kleed- en douchelokalen gecreëerd en in plaats van een hobbelige zand- of blubbervlakte ligt er nu een egale groene grasmat waarop proper rug by gespeeld kan worden. Het peer tje van een gezellig, maar schamel verleden is gedoofd, de spotlichten voor een nieuwe en veelbelovende toekomst knippen aan. Nog wat onwennig zittend in zijn zeer ruim bemeten bestuurskamer, die na drukkelijk geurt naar vers metselwerk en hout, graait voorzitter/producer Cees Ahsmann in een stapel papieren. Zijn regisseur, DIOK-man van het eerste uur Ruud Breedveld. loopt in en uit, want er moeten in deze laatste dagen voor de of ficiële opening nog zoveel zaken wor den geregeld. Laatstgenoemde kan, on danks de negen maanden van onafge broken werken en de toenemende druk, nog lachen. Ahsmann heefl daar meer moeite mee. Hij is moe, doodmoe. Maar doet, op instigatie van zijn rechter hand, dan toch maar een poging alle on gemakken die zo'n supersnelle beval ling - in mei was dat Morsch-gedeelte nog geheel maagdelijk - nu eenmaal on omstotelijk met zich meebrengen te ver geten en de blik over de horizon te rich ten. Ahsmann knikt. Zegt dan toch dat het hem is tegengevallen, met name waar het de inbreng van de eigen leden betreft. "Dat het meeste werk op de schouders van Ruud, Alex van Doornik en mijn persoontje is terecht gekomen vind ik niet erg. Alles bijelkaar hebben zo'n vijftien leden zich daadwerkelijk ingespannen en dat zijn er toch wel wat weinig. Waarmee weer eens blijkt dat er wel veel pompen zijn, maar dat er in de praktijk slechts weinig water geven. Maar wellicht dragen die anderen straks in de toekomst hun steentje nog bij." Jeugd Dat woord 'toekomst', het zal niet vreemd zijn, ligt de 28-jarige praeses van de Leidse rugbyclub voor in de mond. "Na tuurlijk", zegt hij, "want daar draait het allemaal om. De grondgedachte voor de verhuizing en de bouw ligt bij de jeugd. We schaamden ons dood ten opzichte van de ouders voor de manier waarop we hun kinderen op de Kikkerpolder moesten opvangen. Twee jaar geleden werd het plan geboren om tot nieuw bouw te komen. De ledenraad was una niem voor waarna we met de gemeente in de slag zijn gegaan. Aanvankelijk werd de boot afgehouden, was er geen geld. Maar we hielden aan, kwamen zelf met uitgewerkte ideëen en pasklare te keningen. Toen we eenmaal het groene licht kregen heeft de gemeente fantas tisch meegewerkt. Niet om het een of ander, maar Leiden heeft wel degelijk de beschikking over daadkrachtige ambtenaren. In recordtijd is deze pad destoel uit de grond gestampt en exact op de manier zoals we het wilden." Het DIOK-project is bepaald geen 'low budget' produktie geworden. Breedveld schat dat de club voor bijna acht ton heefl geinvesteerd. "Een gigantisch be drag. dat zeker. Gedaan uiteraard weer met het oog op de toekomst waarbij we overigens elk risico hebben uitgesloten. Zelfs al zou, wat natuurlijk niet gebeurt, het ledental met de helft teruglopen dan nog kunnen we de lening aflossen DIOK is financieel gezien een gezonde vereniging Ik denk dat we een jaartje krap zullen zitten. Daarna moeten we floreren". En Ahsmann over de penningen "We hebben elke cent goed besteed Ook duidelijk prioriteiten gesteld. Meubilair bijvoorbeeld is er nog niet, aigezien dan van veertig barkrukken en de ronde ta fel. Natuurlijk hadden we best nog een paar duizend gulden meer kunnen le nen. Maar zo blijf je bezig en op gegeven moment hebben we een streep gezet. Eerst dit en dat komt later wel. We we ten hier precies tot hoever we kunnen gaan Voorlopig zitten we dus even in de wachtkamer. Ja. op de grond." Alarminstallatie Zo'n voorbeeld van het stellen van een prioriteit is de alarminstallatie. "Belang rijker dan gordijnen", wijst Breedveld door de in een punt uitlopende uitbouw naar buiten. "Óp de Kikkerpolder is in de loop van de jaren zeker tien keer in gebroken. Dat moeten we hier niet heb ben. Als er namelijk niks te halen is ont aarden die insluipingen vaak in vernie lingen. Bij de bouw alleen al is voor twintigduizend gulden schade aange richt door pure baldadigheid. Noodzaak dus dat de tent hermetisch wordt afge sloten. En dat is wat we hebben gedaan ook al kostte dat flink wat geld." Zich echt ontplooien kan DIOK wanneer in mei van het volgend jaar de opstallen van het aanpalende IBB verdwijnen. "Fase 2". noemt Ahsmann dat. "We krij gen dan twee velden in de breedte plus een oefenterrein. Tegen die tyd is ook de bebouwing in de Stevenshof een eind op streek en net als in De Morsch zullen we daar een ledenwerf-actie hou den. Toch zullen we. denk ik, geen echte buurtclub worden DIOK vervult duide lijk een regio-functie We hebben leden uit Noordwyk, Zoeterwoude, ja zelfs Ter Aar. Maar uiteraard hopen we te profiteren van de nieuwbouw hier in de buurt. We kunnen nu tenminste zeggen: mensen kom maar Er is ruimte ge noeg." Plaats ook voor allerlei andere activitei ten. Breedveld. "We moeten de Neder landse Rugby Bond interesseren voor ons nieuwe complex En dan doel ik niet alleen op districts wedstrijden of in terlands hier op De Morsch. maar met name ook op cursussen. Voor scheids rechters en trainers byvoorbceld Deze bestuurskamer is daar uitermate ge schikt voor Ik sprak deze week bonds coach Dennis Power nog. Die was met een enthousiast Kon zijn ogen ook niet geloven tocn-ic hier langskwam." Ahsmann zucht eens diep Draait voor zichzelf de film nog eens terug en is al een stuk opgewekter dan een uur of wat geleden "Onvoorstelbaar wat er hier is gerealiseerd In mei de eerste paal. in december de opening van het mooiste rugby-clubhuis in Nederland Wat dat betreft maken we onze naam toch weer volledig waar." Een toepassende titel in derdaad: Doorzetten Is Onze Kracht Na enkele (ramingen by DIOK te hebben meegemaakt, meld de mijn oudste zoon tx>rtg jaar dat hij gaarne lid van die vereniging wilde worden Mijn gezicht moet niet direct groot enthousiasme hebben uitgestraald, want na mij een moment gemonsterd te heb ben, zei hij: "Je vindt het ze ker weer niks. hë'" Op de toon die 14-jarigen louter voor hun ouders bewaren. "Nou ja. eh. kijk, er zijn vast aardiger sporten. Waar je leuker met elkaar omgaat "Ohï ik ik weet het al. je denkt zeker dat er tuig op zit", nep hij gebelgd Ik probeerde nog te zeggen dat ik dat niet bedoelde, maar als een tank die rem loos de heu vel ajkomt. ging hij door. Breed schilderde hij de trai ning en de graad van afpei gering waaraan je werd blootgesteld "Je denkt toch zeker niet dat tuig daaraan begint, hé Die kijken wel mooi uit". Aldus platgewalst ging ik de volgende dag naar de winkel om het begeerde clubshirt te kopen. Van de prijs schrok ik wel even. maar ik moet zeg gen de ktvaliteit is er naar. want het is nu nóg heel en dat zeat u-at Zeker bij hem Na één van zijn eerste wedstrij den kwam hij met een gezwol len oog thuis. "Wat is dat nou'" vroegen mijn vrouw en ik eerder nieutrs- gieng dan bezorgd. Want dat is het gekke als hij met iets dergelijks van het voetballen was teruggekeerd, zou ik mis schien verontwaardigd zijn geweest, maar bij rugby sta je er niet zó van te kijken. Tenslotte mag je elkaar daar op allerlei manieren bij de kladden, de lurven en de vod den grijpen. Let u maar eens op op wat voor zonderlinge manier we geconditioneerd zijn als het om sport gaat. Uit zijn verhaal, doorspekt met rugbyjargon. begrepen we dat hij tegen iets was aange- kletterd dat harder was dan zijn eigen hoofd. "Je ziet het, God straft metéén riep ik uit. daarbij zijdelings verwijzend naar een uiterst bedenkelijk cijfer dat hy die week voor een of ander proef werk had gescoord. Hard- vochtig, zult u zeggen en dat is het ook. maar ja. een opvoe der heeft er nimmer in my ge stoken In de loop der maanden kwam er nog een reeks dingen bij: een zere enkel, een pijnlijke schouder, een gekwetst dij been. een getreiterde spier Hij zeurde er geen moment over, dat moet uitdrukkelijk worden gezegd. Op een zaterdag keerde hy te rug met een over de gehele li nie zeer doende bast Hy had "in de scrum" gestaan en toen waren ze met een man af tien over hem heen gekeild. Dat had zijn lange, maar u>at ten gere gestalte niet zo best ver dragen. Langzaam daagde het tn me dat rugby toch wel een mooie 1 steun is voor zoekende, dwa lende ouders, die zich pedago gisch verantwoord staande proberen te houden. Simon Carmippelt heeft eens ge schreven "Opvoeden is een bezigheid voor onderwijzers en pensionaatsnonnen, de rest begrijpt er niets van" Aan die twee hoekstenen zou ik by deze een derde willen toe voegen het rugbyveld Als ik zelf hem ter corrigering van stuitend gedrag die ku-etsu- res had bezorgd, zou ik al lang uit de ouderlijke macht zijn ontzet Nu het via de rug- bysport gebeurt, kraait er geen haan naar Wanneer hy nu iets doet, wat me met zint, blijf ik ook tame lijk kalm Dan denk ik zater dag pdkken ze hem u*l weer even, uit m i j n naam. Zalig toch. Heus. als u ook zo'n zoon heeft, raad ik u aan hem warm te maken voor deze nobele tak van sport U spaart de zenu wen en krijgt weer een goede nachtrust. De opvoeding in handen geven van het rugbyveld - de eerste revolutionaire gedachte na de bevindingen van dr Spock Waarom zoudt u er nu toch mee wachten tol er ie mand aan de Leidse universi teit moeizaam op promo veert? RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11