Vluchtelirigeiihuis zal al na korte periode vol zitten c Steeds Eén-oudergezinnen steeds dieper in financiële zorgen Morgen officiële opening J Onderzoek FIOM-bureaus Sew niet frelmnb btadblweid Wethouder "niet voor geweld van marktlieden gezwicht" Open dag in Holiday Inn Manifestatie om ambulance dierenhulpdienst te betalen DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 LEIDEN - Elk jaar komen er honderden vluchtelingen naar Nederland om hier asiel aan te vragen. Deze mensen, die uit wel zeventig verschillende landen komen, moesten hun land verlaten en alles achterlaten omdat zij ernstig vreesden voor vervolging vanwege hun politieke of godsdienstige overtuiging, ras, sexuele geaardheid, taal of nationaliteit. Lelden Wanneer deze mensen erin ge slaagd zijn de Nederlandse grens te passeren, begint er voor hen een lange tijd van onzekerheid. Er moet een asielaanvraag wor den gedaan en in de praktijk duurt het vaak jaren voordat er een besluit valt. Daarbij blijkt dat Nederland lang niet meer zo gastvrij is als wel eens wordt ge dacht. Op Denemarken na laat Nederland procentueel het klein ste aantal asielvragers toe van al le Europese landen: 2,5 procent. Een forumdiscussie in de Hoog landse kerk, in mei van dit jaar, onderstreepte deze waarheid nog eens. De van te voren gestelde vraag 'Nederland gastvrij?' moest wederom negatief worden beantwoord. Voor de Hervormde Diaconie aanleiding in elk geval in Leiden meer hulp aan asiel zoekers te verlenen. Na overleg met de Vereniging Vluchtelin genwerk Nederland (WN), afde ling Leiden, bleek dat er grote behoefte bestond aan onderdak voor vluchtelingen die nog in on zekerheid verkeren omtrent hun asielverzoek. Garant Sinds september is Leiden een op vanghuis voor asielzoekers rijk. De Hervormde Diaconie kocht een pand aan de Rijnsburgerweg dat onderdak kan bieden aan ze ven of acht politieke vluchtelin gen. Ook staat de Diaconie ga rant voor begrotingstekorten, terwijl vrijwilligers van de WN zorgen voor de persoonlijke be geleiding van de asielzoekers. De inventaris van het huis kwam voor een groot deel van particu lieren en bedrijven. Een derge lijk opvanghuis voor asielzoe kers is vrij uitzonderlijk, in Ne derland is hun aantal nog op de vingers van één hand te tellen. De officiële opening van het pand vindt morgen plaats, op de dag van de rechten van de mens. Juist deze dag is gekozen om ook wat extra aandacht te kunnen ge ven aan de positie van asielzoe kers in Nederland. Zo zal er ge sproken worden door mr. H.P.A. Nawijn, hoofd van de afdeling asielzaken van het ministerie van justitie en door K. Keuning, di recteur van de Stichting voor Vluchteling-studenten U.A.F. Wethouder Peters zal vervolgens spreken over 'Vluchtelingen in Leiden' en de opening verrich ten. Tot op het laatst is nog hard ge werkt om het pand aan de Rijns burgerweg voor de opening klaar te krijgen. Het huis vroeg name lijk nog om een nodige opknap beurt die door vrijwilligers ter hand werd genomen. Er werd ge verfd en getimmerd terwijl er te gelijkertijd ook al vluchtelingen onderdak waren. De behoefte aan opvang blijkt namelijk zo groot dat niet gewacht kon wor den tot de officiële opening voor dat er mensen onderdak werden gebracht. Volgens de WN en ds. Dronkers van de Hervormde Diaconie is het vluchtelingenhuis zo belang rijk 'omdat mensen met een toch al zwaar belast verleden einde lijk rust nodig hebben wanneer ze in Nederland komen'. Voor heen vonden de politieke vluch telingen onderdak in het zen dingshuis of bij pleeggezinnen. Daar kon het verblijf echter nooit van lange duur zijn, na vier tot zes weken moest weer naar een ander onderkomen worden uitgezien. Zo kwam het voor dat iemand in één jaar al zeven of acht verhuizingen achter de rug had. "En dat is slopend voor mensen die toch al vaak in een deplorabele toestand in Neder land aankomen". Onderzoek Al is er nu een vluchtelingenhuis, het woonprobleem zal toch wel blijven bestaan. Allereerst wor den vluchtelingen die zich aai melden de eerste week nooit in het opvanghuis geplaatst. Door de VVN moet eerst grondig den nagegaan of het vertelde ver haal wel waar is en of de asielzoe ker enige kans op toekenning heeft. Pas dan is het nut van het onderdak verlenen bewezen. Tij dens die eerste week worden po litieke vluchtelingen alsnog on dergebracht bij particulieren. Ook staat het wel vast dat het vluchtelingenhuis binnen de kortste keren vol is en er voor de eerstvolgende vluchteling geen plaats meer is. Enkele leefge meenschappen hebben al aange boden in dat geval een asielzoe ker op te LEIDEN - Eén-ouder-gezinnen behoren tot de meest kwetsbare en minst bedeelde inkomens groepen van de samenleving. De ze toch al niet benijdenswaardi ge positie wordt verder bedreigd door de bezuinigingsvoorstellen van de overheid. Door het be knibbelen op vooral de 'sociale' uitgaven raakt het één-ouder-ge- zin verder in een isolement. Dat is een conclusie die het FIOM trekt uit een steefproevenenquê- te naar de financiële situatie van cliënten van FIOM-bureaus waaronder dat in Leiden. Bij de ze bureaus voor hulperlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap is gebleken dat ge middeld 80 tot 85 procent van de cliènten met financiële proble men kampt. Het merendeel van deze problemen wordt door de hulpverleners betiteld als 'ern stig tot zeer ernstig' en 'niet van voorbijgaande aard'. In veel gevallen is er sprake van oplopende schulden bij banken, kredietverlenende instellingen en postorderbedrijven. Huur— en enrgierekeningen kunnen niet meer worden betaald, even min als noodzakelijke reparaties of vervangingen. De mensen beperken zich tot de hoogst noodzakelijke uitgaven. De aardige dingen in het leven (krant, tijdschriften, telefoon, uitstapje, clubs en op vakantie gaan) verdwijnen, omdat ze on betaalbaar zijn geworden, de kin deren kunnen niet meer mee doen aan schooluitstapjes, ver jaardagen of buurtactiviteiten. Versleten meubilair en ander huisraad kunnen niet meer wor den vervangen. Het leven met voortdurende, zelfs oplopende, schulden wordt meer regel dan uitzondering. Schuld saneringen bieden vaak geen op lossing meer. Men glijdt verder weg naar een volkomen uitzicht loze situatie, zo zegt het FIOM. Hulpverleners zien onder meer uitingen van depressiviteit, ver eenzaming. uitzichtloosheid en schuldgevoelens ten opzichte van de kinderen. Door de nieuwe bezuinigingsmaat regelen worden vooral die een- -ouder—gezinnen extra getrof fen, die onder of rond de armoe degrens leven, besluit het FIOM Het vluchtelingenhuis aan de RijnsbuTgerweg. Bij het opnemen van politieke vluchtelingen wordt geen onder scheid gemaakt in politieke kleur, godsdienst of huidskleur. Een woordvoerster van de WN "Maar we moeten er wel op let ten dat er geen botsingen kun nen ontstaan tussen de vluchte lingen in het huis onderling. Je moet voorkomen dat mensen een oorlog voortzetten in een Ne derlands opvanghuis". Op het moment zijn veel van de vluchte lingen die naar Nederland ko men afkomstig uit Eritrea waar strijd tegen Ethiopië wordt ge voerd. Ook bijvoorbeeld Iranezen, Irake zen, Oostbloklanders en Pakista ni zijn goed vertegenwoordigd. Het gaat daarbij niet alleen om volwassenen: de laatste tijd ko men er steeds meer vrouwen met kinderen de grenzen over. Zo biedt het vluchtelingenhuis aan de Rijnsburgerweg op het mo ment ook onderdak aan een peu ter en zijn moeder, afkomstig uit Eritrea. Door de tanende gast vrijheid van Nederland is het echter de algemene tendens dat steeds minder vluchtelingen in Nederland aankloppen. Ook de vluchtlanden zelf zijn hier de oorzaak van: vluchtelingenkam pen worden steeds verder van de grens het binnenland in ge plaatst. Begeleiding Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Poortenrammers (1) Aannemer Du Prie zegt: "Mel- kert is spoorloos. Die man zwerft rond en is niet te berei ken". J. Melkert telefonisch vanuit Brussel: "Spoorloos? Welnee meneer, dat ben ik nooit geweest. U heeft mij toch ook kunnen bereiken. Dan ben ik toch niet spoor loos? Alleen zit ik hier na tuurlijk niet de hele dag bij de telefoon te wachten op te lefoontjes uit Leiden". Afgelopen weekeinde werden de poorten van de Zijlpoort 'geramd' door de stalen ros sen van de ENFB. De fiet sersbond nam het niet langer dat langs omwegen de Zijl poort moest worden gepas seerd. De schuttingen wer den weggehaald en de poort bij de Haven werd na jaren weer een vrije onderdoor gang. Melkert is eigenaar van de Zijlpoort, Du Prie is de aannemer die de poort op knapte. Politie en gemeente besloten niet op te treden. Toevallig had de gemeente Melkert juist een ultimatum gesteld, zo vertelt ambtenaar Hans Meijer van directie stadsver nieuwing: deze week moest hij de schutting weghalen, anders zou de gemeente dat doen. De ENFB was dus net een stap eerder. Meijer: "We kijken de zaak nu even aan. De zaak zou herbestraat wor den, maar dat wordt voorlo pig uitgesteld". De in België woonachtige Ne derlandse ondernemèr Mel kert is zeer verbolgen over het openbreken van zijn poort. Of eigenlijk bedroefd: "Zo'n fietsbond die dat zo maar kan doen en een ge meente die alleen maar toe kijkt. Het is heel jammer of eigenlijk: heel, heel, heel triestig". Poortenrammers De opengebroken Zijlpoort de ENFB heeft er een oord vo< neergezet, maar geparkeerde auto's verhinderen dat praktisch. Inzet: op één van de toegangsdeuren zit een bordje Nieman Holding. Dat is een door Melkert in het leven geroepen vennootschap dat de Zijlpoort zou gaan beheren. (poto Holvast» (2) Een stukje voorgeschiedenis: Melkert kocht de Zijlpoort zes jaar geleden van de ge meente voor het symbolische bedrag van één gulden. Voor waarde was dat hij de poort zou opknappen. Geen punt, "want ik wil graag wat voor Leiden doen", aldus de hier opgegroeide Melkert des tijds. Hij kwam zijn belofte groten deels na. De Zijlpoort werd opgeknapt (door Du Prie dus), alleen op bijpassende deuren en een groot raam was het wachten nog. En dat wachten duurt nu al een paar jaar. De schutting - nu weg gehaald werd een tijdelijke maar langdurige oplossing. Aannemer Joop du Prie: "Wij hebben er nu niets meer mee te maken. Voor die deuren hadden wij destijds de laag ste offerte gemaakt en we zouden ook de opdracht krij gen. Nooit meer iets van Mel kert gehoord. Nog wel een hoop brieven geschreven, maar daar kwam geen ant woord op. Toen hebben we een bouwkeet die er al stond en en een door ons neergezet te schutting om de Zijlpoort verwijderd. Later heeft Mel kert in een weekeinde er zelf een andere schutting voor in de plaats gezet". Du Prie zegt verder geen finan ciële strop door de Zijlpoort- zaak te hebben opgelopen. Maar: "Als Melkert weer bij ons aanklopt voor een op dracht, dan zullen we er ze ker geen tweede keer in stap pen. Die man blijkt niet te vertrouwen". Poortenrammers (3) rfid om Leidens 'verloren zoon' weer aan het woord te laten. Wil Du Prie niets meer met Melkert te maken heb ben, Melkert ook niet met Du Prie: "Meneer, ik zal u vertel len: die Du Prie is de schuld van alles. Die heeft tegen mij gezegd: als ik de opdracht niet krijg, dan zorg ik er voor dat die schutting van jou wordt weggehaald. Nou, dat is nu dus gebeurd, hè. Weet u, ik heb de prijs van Du Prie destijds laten onderzoeken door deskundigen. Bleek dat die ver boven de kostprijs zat. Onderlinge afspraken ge maakt met andere aannemers over de offerte. Dat is nu ty pisch Du Prie-achtig". Melkert speelt dus de vermoor de onschuld. Hij zegt: "Ik had gedacht het hele zaakje voor de kerst klaar te hebben, maar dat gaat nu natuurlijk niet meer". Alles is volgens hem al praktisch in kannen en kruiken: de nieuwe deu ren voor de Zijlpoort liggen klaar. "Heb ik in Schevenin- gen laten doen. Oud smeed werk, echt vakwerk. Oude mensen - daar bedoel ik niets kwaad mee - die ook sluisdeuren maken, hebben dat voor me gedaan". Nee, niet hij is in gebreke ge bleven, de gemeente is haar afspraken niet nagekomen: "Ze zouden een parkeerter rein tje aanleggen bij de Zijl poort. Is niet gebeurd. Ze zouden dat bouwbedrijf vlak bij de Zijlpoort verplaatsen. Is ook niet gebeurd. Ik heb mijn plicht gedaan, op de deuren en het raam na. De ge meente niet" fietsers Op het ultimatum van de ge meente heeft hfi "toevallig net gisteren een antwoord van spijt en protest gedic teerd". Spijt? "Ja, het heeft natuurlijk allemaal wat lan ger geduurd dan gedacht. Maar ja, ik moest ook even op adem komen. Het is nogal geen dure grap geweest, die restauratie. En op de subsi dies van gemeente en provin cie zit ik nóg te wachten". Mocht de zaak toch - ondanks alles in het reine komen, dan handhaaft Melkert zijn oorspronkelijke plannen voor de Zijlpoort: een tref centrum voor de universiteit. "Maar dan moeten natuurlijk wel die deuren er voor. U denkt toch niet dat die pro fessoren er zo gaan zitten. Als ze de deur uit komen, worden ze zo van de sokken gere den". Laatste vraag aan Melkert: is zijn liefde voor Leiden na de ze geschiedenis niet volledig bekoeld? "Welnee, helemaal niet. Waarom ook? Je veroor deelt de wereld toch niet om dat er één krankzinnige op rondloopt. Meneer, alles is re latief'. Maar, zegt hij wel: "Ik had hier nooit aan moeten be ginnen, dat is wel duidelijk". B.J. Is de asielzoeker eenmaal opgeno men in het Leidse vluchtelingen huis, dan begint er een lange en intensieve begeleiding. Bezoe ken aan artsen, advocaten, socia le zaken, justitie en politie wor den begeleid door een vrijwilli ger die als vaste contactpersoon van de vluchteling optreedt. De ze begeleiding is een intensieve klus, die veel tijd en moeite vergt van de contactpersoon. De erva ring leert namelijk dat mensen erg lang onder de hoede van de WN blijven. Hoewel gepro beerd wordt de procedure van asielaanvrage te versnellen, duurt die op het moment toch nog snel 2,5 jaar. "In die tijd moetje mensen aansporen er iets van te maken, niet alleen afwach ten en bij de pakken gaan neer zitten. Als begeleider fungeer je vaak als praatpaal, moet je men sen uit de put halen". Bromfietser zwaar gewond LEIDEN - Een negentienjarig meisje uit Leiden liep gistermid dag een zware hersenschudding op. Zij reed met haar brommer op het fietspad van de Hoge Rijn dijk tegen een overstekende voetganger en kwam ten val. LEIDEN - Wethouder Fase (eco nomische zaken) ontkent dat zij het beleid ten aanzien van snuf- felmarkten heeft gewijzigd. Met haar doen B en W dat in ant woord op vragen van de gemeen teraadsleden Van Dongen en Ei kerbout. De twee PvdA'ers vroe gen zich af of wethouder Fase niet was gezwicht voor de druk van marktkooplui. Bijna twee weken geleden werd een blokka de bij de Groenoordhallen aan gelegd om de zwarte markt te verhinderen. De inderhaast op getrommelde Fase verklaarde toen dat de snuffelmarkt slechts voor eenmaal mocht doorgaan. En dat terwijl zij zich eerder een duidelijke voorstander van het initiatief had getoond. "Van een beleidswijziging is geen sprake", schrijft Fase niettemin in antwoord op de vragen. Zij zegt zelf te hebben geconstateerd dat er niet alleen 'tweede hands- goederen' van particulieren voor 'ethouder Fase de hekken voor de Groenoord hallen stonden opgesteld. Ook handelaren wilden hun spullen op de zwarte markt aan de man brengen, zo concludeerde de wethouder uit eigen waarne ming Voor die illegale handel vreesden nu ook juist de kooplui van de warenmarkt. Fase schrijft verder met de ge meentelijke commissie voor eco nomische aangelegenheden over de affaire te willen praten Dat kan dan meteen vanavond als de commissie in het stadhuis bij eenkomt. LEIDEN - Met een open dag vol activiteiten wordt zondag gepro beerd geld bij elkaar te krijgen voor een nieuwe ambulance voor de Dierenhulpdienst. De dieren hulpdienst van het echtpaar Ray- makers bestaat precies tien jaar, maar zit danig in de moeilijkhe den. Als ongesubsieerde instel ling, afhankelijk van donateurs, was het de hulpdienst financieel niet haalbaar de oude ambulance te vervangen door een nieuwe. Omdat de dierenhulpdienst niet zonder ambulance kan, werd de ziekenwagen voor dieren toch 2E£^ gekocht: zondag moet het geld voor de auto bij elkaar worden gebracht Ongeveer 1250 dona teurs, naast de al bestaande 2500, zijn er nodig om de 25.000 gulden op te brengen. Tijdens de actie van zondag, van tien tot vier uur in Holiday Inn, wordt een indruk gegeven van het werk dat de Dierenhulp dienst doet. Ook is daar dc nieu we ambulance te bezichtigen. Bovendien zijn er in het Holido- mc een tekenaar, hometrainer, schiettent en rad van avontuur aanwezig. Er wordt een brood deegfestijn gehouden en mode- en haarshows Voor de gelegenheid vindt ook Jazz on Sunday dit keer in het Holidome plaats, verder staan De Lenco's. de Sweetwood Dixie Stom pers en een optreden van de Hutspotten staan op het pro gramma. Voor de kinderen zijn er een clown en een groot lucht kussen om op te springen De resultaten van de actie, die de nieuwe dierenambulance moet bekostigen, worden via een spe ciaal videojournaal bijgehouden voor de bezoekers. De dierenhulpdienst, te weten het echtpaar Raymakers.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3