Aanleg westelijke omleidingsweg bij Lisse kan beginnen Windsurfen in regio aan banden Nieuwe vereniging voor minder-validen in regio wil verveling bestrijden Liever langer in cel dan geen rijbewijs BOSKOOP/DEN HAAG - „Ik zit liever wat langer in de gevange nis. dan dat u m'n rijbewijs in trekt". Aldus de 22 jarige Bos- koopse automobilist J.H. deze week voor het Haagse gerechts hof waar hij in beroep ging tegen het vonnis dat de politierechter hem eerder dit jaar had opgelegd omdat hij op 16 mei van het vong jaar op de Gentiaan in Boskoop iemand van de sokken had gere den en vervolgens een stopteken van de politie had genegeerd. Wat volgde was een wilde achter volging door Boskoop. Onder tussen bleef het slachtoffer ge wond op straat liggen. Voor dit misdrijf werd verdachte door de politierechter veroor deeld tot één week gevangenis straf en vier maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De Boskoper vond de straf wat aan de hoge kant. zo zei hij gisteren voor het gerechtshof. De procu reur-generaal zei daarentegen een zwaardere straf gerechtvaar digd te vinden, namelijk één week onvoorwaardelijke gevan genisstraf en acht maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. Stroomstoring in straatverlichting HAZERSWOUDE - De straatver- lichting op de Rijndijk bij Ha- zerswoude is gisteravond als ge volg van een stroomstoring een uur uitgevallen. Omstreeks acht uur 's avonds viel de verlichting uit op het deel tussen het Frede- rik van Eedenplein en de Koude- kerkse brug. Na ongeveer een uur was de stroomstoring verhol pen DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 Streek PAG1NA Beroepsvaart ondervindt veel overlast REGIO - Het windsurfen op de Zuidhollandse wateren zal vrij wel zeker volgend jaar in niet ge ringe mate aan banden worden gelegd. Deze beperking van de plankzeilsport is verborgen in een voorstel tot wijziging van het Vaarwegenreglement Zuid-Hol land. Over dit voorstel heeft de provinciale commissie voor re creatie, natuurbescherming en landschapszorg gisteren een po sitief advies uitgebracht. Het voorstel tot wijziging van het Vaarwegenreglement behelst een algeheel plankzeilverbod op de hoofd vaarroute Rotterdam- Amsterdam, namelijk: het Pad- degat, de Oude Wetering, Oude Rijn (tussen Gouwsluis en Hei mans- of Woudwetering), Hei manswetering, Gouwe, het Gou wekanaal en de voorhaven van de Julianasluis. Verder is het de bedoeling het plankzeilen gedurende maandag tot en met vrijdag op een aantal Windsurfen, zoals op deze archieffoto op de Braassemmermeer, zal met name op de vaarroutes, aan banden wateren te verbieden. Het gaat worden gelegd om het de beroepsvaart tegemoet te komen. hier om het Aarkanaal, Rijn- Schiekanaal ofwel Vliet, Trek- vliet en Zuidvliet, de Zijl (tussen Spaiyaardsbrug en Dnegaten- brug). Haagvliet. Oude Rijn (van af Spanjaardsbrug tot aan de sluis in Bodegraven), het Korte Vlietkanaal en de Leidse Vliet. Volgens het plan dient plankzeilen voorts uit den boze te zjjn binnen een afstand van honderd meter van bruggen en sluizen. Dit om de scheepvaart zo veilig mogelijk die bruggen en sluizen te laten passeren. Ook houdt het voorstel een alge heel verbod in tot het houden van wedstrijden, prestatietoch ten en demonstraties en dergelij ke op alle Zuidhollandse wate ren, uitgezonderd de Kagerplas- sen en de Braassemermeer. De reden daarvoor is dat deze evene menten al evenzeer aanleiding kunnen geven tot oponthoud voor de scheepvaart. Groei Uiteraard is dit wijzigingsvoorstel niet uit de lucht komen vallen. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is het niet ontgaan dat de onstuimige groei van de plankzeilsport m toenemende mate problemen oplevert voor de overige zogenaamde vaarweg- gebruikers. Immers, ook voor hen is het gedrag van de plankzeiler dikwijls zeer moeilijk voorspelbaar. Het ene moment scheert hij over het wa ter en het andere moment ligt de plank stil en het zeil plat Voor de overige scheepvaart is dit hin derlijk en zeker niet ongevaar lijk. net zo min als voor plankzei- ler zelf. Bovendien moet hij zich veelal zo op zijn eigen varen con centreren, dat hü niet voldoende aandacht kan schenken aan an deren op of in het water. Het gevaar van overvaren mag evenmin worden onderschat. Door de geringe omvang van de zeilplank is het voor de schipper van een vrachtschip met een gro te „dode" hoek dikwijls onmoge lijk deze waar te nemen, zeker als de windsurfer in het water is ge vallen. Voeg daarbij de geringe uitwijk mogelijkheden op de wateren en derhalve de gevaren die uitwijk manoeuvres kunnen veroorza ken, en het is duidelijk waarom de beroepsschippers van de plankzeilers steeds meer de ze nuwen krijgen. Veiligheid Door het onberekenbare gedrag van de plankzeiler mindert de beroepsschipper al bij voorbaat vaart zodra hij er een nadert Daardoor varen de vrachtsche pen minder snel. De veiligheid wordt er al evenzeer nadelig door beïnvloed. Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland meent dan ook dat dit niet langer is te rijmen met een veilig en doelma tig gebruik van de vaarwegen. Het bestuur is tevens van mening dat de beperkende maatregelen voor de plankzeilers geen ramp hoeven te betekenen. Er blijven in Zuid-Holland voldoende windsurf-wateren over. Raad Lisse trekt 11 miljoen gulden uit LISSE De gemeenteraad van Lisse is gisteravond akkoord gegaan met de aanleg van de westelijke omleidingsweg langs het dorp. De weg wordt aan gelegd om het doorgaande verkeer uit het centrum van het dorp te weren. Re cente tellingen wezen uit dat per dag gemiddeld zo'n achtduizend voertui gen van de Heereweg ge bruik maken. Het is de bedoeling dat in augustus volgend jaar wordt begonnen met de werkzaamheden aan de weg. Alles bij elkaar rekenen burgemeester en wethouders er op een dik jaar nodig te hebben voor de weg gereed is. De raad schaarde zich eensgezind achter het voorstel van burge meester en wethouders om voor de weg, waarvan de kosten wor den geschat op 15,5 miljoen gul den, een krediet van ruim elf mil joen gulden beschikbaar te stel len. De gemeente Lisse draagt zelf voor ruim 7 miljoen gulden bij aan de kosten. Het overige geld krijgt de gemeente van rijk en provincie. Op dit moment rest voor de aan leg van de weg nog een "gat" van 2 miljoen gulden. Volgens burge meester R.M.W. Gerrits heeft Lisse een goede kans om dat be drag van het ministerie van so ciale zaken te krijgen. Echter al leen als de weg wordt aangewe zen als project voor jonge werk lozen. H. Smith, de fractieleider van het CDA, noemde het besluit om de westelijke omleidingsweg aan te leggen een "historisch moment", waar het CDA graag aan mee werkte. Wel had de christen-de mocraat liever gezien dat de weg wat minder kostbaar voor de ge meente Lisse zou zijn geworden. Smith bracht hulde aan het colle ge van burgemeester en wethou ders. "Het is geen kleinigheid wat er het laatste jaar uit Den Haag aan geld is weggesleept", aldus de CDA-woordvoerder. Een negatief aspect van de aanleg van de rondweg door Lisse vond Smith dat er goede bollengrond aan moest worden opgeofferd. Ook wees hij op de wat minder goede bereikbaarheid van de ge meentelijke sportterreinen. "Maar door het tunneltje dat wordt aangelegd is de route toch veiliger geworden" Hoop De christen-democraat gaf het col lege van burgemeester en wet houders de raad om op dezelfde manier in Haarlem aan de bel te trekken voor de aanleg van de S- 20, de weg die Noord- en Zuid- Holland via de Haarlemmermeer met elkaar moet verbinden. De provincie Noord-Holland wil echter voorlopig nog niets weten van een spoediger aanleg, dan na 1990 zoals in het voorlopige pro De drukte op de Heereweg. Eind 1984 hoopt het gemeentebestuur de westelijke omleidingsweg gereed te hebben en behoren toestanden als op deze foto tot het verleden. vinciale wegenplan is aangege- J.VBoogerd (SGP/RPF/GPV) vond het teleurstellend dat de provin cie niet die subsidies gaf, waar enige tijd geleden op gerekend was. Hij gaf het college de raad zich eens kritisch te bezinnen op de andere uitgaven en op die ma nier te pogen de pijn wat te ver zachten. Ook bij de WD-fractie overheer ste een gevoel van vreugde. Frac tieleider L.W. Robertus herinner de eraan dat er de laatste tien jaar geen jaar was voorbijgegaan zon der dat er uitgebreid aandacht was besteed aan de westelijke omleidingsweg. Mevrouw T. Bet- lem (D'66) vroeg zich af wat er zou moeten gebeuren als de ge meente Lisse de ontbrekende 2 miljoen gulden alsnog moet le nen. Op dat punt kon burge meester Gerrits haar wat gerust stellen door op te merken dat hij goede hoop koesterde dat ook dat bedrag alsnog uit Den Haag weggesleept zou worden. Schamen F. Prins fPPP) merkte op dat ieder ministerie dat nu niet meewerkt zich de ogen uit het hoofd moet schamen. Ook de progressieven waren van mening dat dank zij de inspanningen vap het ge meentebestuur alsnog tot aanleg van de westelijke omleidingsweg kon worden besloten. Burgemeester Gerrits vond de op merkingen over een "historisch moment" niet overtrokken. Wel waarschuwde hij ervoor niet al te kritisch naar de provincie te wij zen. "Er is gewoon niet meer geld beschikbaar en dan is het moeilijk om meer te krijgen". Vorige week opgerichtnu al 32 leden KATWIJK - Minder-vali- den uit Katwijk, Noord- wijk, Valkenburg en Rijnsburg moeten uit hun isolement worden gehaald. Velen durven niet meer de straat op uit angst dat ze worden na gewezen. Het doel van de vereniging van min der-validen is dat isole ment te doorbreken door bijvoorbeeld het or ganiseren van bijeen komsten waar kan wor den spelletjes kunnen worden gedaan, geknut seld en waar bezoekers kunnen handwerken. Dat is volgens J. van Rijn het doel van de on langs opgerichte Kat- wfjkse Invaliden Ont spanningsvereniging. hij is voorzitter van die club. De thans al 32 le den tellende vereniging kwam gisteren voor het eerst bijeen in het Paro chiehuis in Katwijk aan den Rijn. J. van Rijn weet uit eigen erva ring hoe groot het isolement kan zijn voor een minder-vali de. Zelf minder-valide zijnde durfde hij lange tijd zijn huis niet uit. De mensen wezen hem na als hij over straat liep. "Op het eerste gezicht mankeer ik namelijk niks", zegt hij.%"En als ik op straat liep hoorde ik de mensen zeggen: hij loopt in de WAO en hij mankeert geen moer. Terwijl ik een hersentu mor heb gehad". Toen hij verleden jaar zonder werk kwam te zitten begon hij hij na te denken hoe hij zijn tijd op een goede manier kon doorkomen. Toen ontstond het idee een vereniging op te rich ten voor minder-validen. Zijn invalide zwager A. Snijder voelde ook wel wat voor dat plan en samen met C. Varke- visser, een vriend van zwager Snijder, zijn zij vervolgens de mogelijkheden gaan onderzoe ken. Daartoe spraken zij onder meer met de Ontspanningsvereni ging voor Invaliden en Gehan dicapten (OIG) uit IJmuiden. Die vereniging verzorgt ont spanningsbijeenkomsten voor minder-validen, haalt mensen op met speciale bussen en or ganiseert geregeld uitstapjes voor gehandicapten. Boven dien kunnen minder-validen bij deze vereniging informatie krijgen over bijvoorbeeld het aanpassen van hun woning. Een dergelijke opzet van hun vereniging sprak de Katwij- kers wel aan. Behoefte Zij namen enkele maanden de tijd om te onderzoeken of in Katwijk en omliggende plaat sen daadwerkelijk behoefte bestond aan een vereniging voor invaliden en minder-vali den. "Die behoefte bleek er in derdaad te zijn", zegt Van Rijn. "Er zijn heel wat mensen die hun huis niet uit kunnen of durven in Katwijk en niemand anders zien dan de familie en de buren. Om hoeveel mensen het in Katwijk precies gaat weet J. van Rijn niet: "Die cij fers worden niet vrijgegeven". Volgens de Katwijker doet het gehandicapte mensen goed dat zij met andere lotgenoten bij elkaar komen. "Velen vervelen zich. Ze kunnen wel een boek je lezen of schilderen en teke nen, maar na een paar dagen wil je weieens wat anders, maar in Katwijk bestaat geen ontspanningsvereniging voor gehandicapten en naar andere verenigingen gaan gehandi capten vrijwel niet", weet Van J. van Rijn derde van links) met een aantal kersverse leden van de ontspannings vereniging voor minder validen: "Er zijn WAO'ers die de straat niet eens op durven". Rijn. "Alleen bejaarde gehan dicapten gaan naar een oude- rensoos; de tussengroep komt nooit ergens. De drempel is te hoog denk ik". Deze tussengroep van 30 tot 60 jaar lijkt de vereniging nu wel te bereiken. De leeftijd van de 32 leden varieert namelijk van 35 tot 62 jaar. Van Rijn tekent hierbij aan dat er in Katwijk toch nog veel mensen moeten zijn die niet naar zijn vereni ging durven te komen: "We zouden toch met gemak 100 le den moeten kunnen krijgen. Vooral ook omdat mensen uit Valkenburg, Rijnsburg en Noordwijk eveneens welkom zijn. Maar ik heb het idee dat veel mensen nog even de kat uit de boom kijken. Enige le den hebben gezegd dat hun vriend of vriendin nog niet durft te komen omdat hij bij voorbeeld een scheef gezicht heeft. Maar ik ga de mensen niet achter de broek zitten", al dus Van Rijn. 'Als ze bij elkaar komen trekken ze zich aan elkaar op, zo is mijn ervaring. Ze schelden elkaar de huid vol. Lampoot en één- arm zeggen ze tegen elkaar En dat lost veel op. Het is goed als je daar zo makkelijk over kunt door Paul v.d. Kooij praten en lachen en een gevoel van saamhorigheid kweekt" De Katwljkse Invaliden Ont spanningsvereniging wil des ondanks voorzichtig beginnen met het organiseren van slechts één bijeenkomst per week op woensdagmiddag. "Later kunnen we eventueel ook op andere middagen en avonden bij elkaar komen. Maar eerst moeten we een hechte samenwerking onder ling opzetten", aldus Van Ryn. In deze opzet past volgens Van Rijn geen beroepskracht die de vereniging begeleidt: "We wil len alles onderling regelen", meent hy. "We willen ook niet een soort rechtsbureau worden voor gehandicapten. Wel kun nen we mensen verwijzen naar hulpverlenende instanties wanneer dat nodig mocht zijn" Subsidie heeft de vereniging nog niet gekregen Van Ryn "In november hebben we een ge sprek gehad met de wethou der Hy staat welwillend tegen over de vereniging, maar hy kan geen subsidie geven over 1983. Binnenkort hebben wc weer een gesprek met hem en misschien dat hy dan over de brug komt" Op dit moment maakt Van Ryn zich echter nog geen zorgen over geld: "Een aantal dona teurs heeft ons geld geschon ken en we hopen ook geld te verdienen met het ophalen van oude kranten. Wanneer we ma teriaal en gereedschap hebben kunnen we aan de slag met de knutselcursus en het handwer ken. Ik heb by enkele bcdry- ven geïnformeerd of ze goed koop hout kunnen leveren" Een belangryke wens heeft Kat- wyker J van Ryn wel. Zijn toe komstdroom is het verwerven van een speciaal busje om de minder-validen van hun huis naar de ontspanningsruimte te brengen Nu moet dat halen en brengen met personenauto's gebeuren Op dit moment kunnen alle mensen die willen komen ook werkelyk worden gehaald Maar het is niet uitge sloten dat straks mensen wil len komen die niet vanuit hun rolstoel in een auto getild kun nen worden. Daarom zou een busje een uitkomst zyn"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19