3 Nog geen beslissing deelname Unifil-leger Interview "Het kan allemaal wel op met de welvaart -C Max Dendermonde: een rusteloze zwerver en allesschrijver Meeste bijstandstrekkers zitten onder armoedegrens SER: staat mag zich niet te veel bemoeien met loon VOORRUIT STUK? iffii 071-12 0248 Korter werken bij banken is onvermij delij k DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 Varia Gisteren kocht ik tien navelsinaas appelen (uit het democratische Spanje, maakt u zich niet onge rust, trouwens, nu Breyten Brey- tenbach door de Zuidafrikaanse regering is vrijgelaten mogen we allemaal één Outspan-sinaasap- peltje uitpersen, bij wijze van aanmoediging), die door de groenteman werden aangepre zen voor f3,98. Ik betaalde met een briefje van vijf, en kreeg een gulden terug, volgens het alge meen aanvaarde systeem dat de centen naar boven of beneden tot een stuiver worden afgerond. Ik was de deur al uit toen ik, toch ietwat gepuzzeld, besloot nog even terug te gaan om te vragen waarom de prijs van tien navel sinaasappelen niet gewoon f 4,- was als ze toch niet van plan wa ren die twee cent terug te geven Ik val niet op twee cent, maar ik hou wel van zuiver redeneren. Ja, daar hebt u eigenlijk gelijk in, zei de jongeman achter de toonbank ietwat onthutst, blijk baar net zo overvallen door mijn ongebruikelijke vraag als burge meester Molendijk van Velsen door de overval van de radio-ac tieve minister Winsemius op zijn grondgebied. Niet ontevreden over mezelf omdat ik een klein deel van de mensheid weer iets ter overdenking had meegegeven, liep ik met veer krachtige tred verder door het winkelcentrum, noteerde in het kader van mijn verzameling weemakende woordspelingen in merknamen en reclameslogans de naam van een wolwinkeltje („De Wollefant"), en wist toen op eens welk tweeledig antwoord die groenteman mij had moeten geven. Ten eerste: ,Als u mij drie guldens, negen dubbeltjes, een stuiver en drie centen had gege ven, had u dus maar f 3,98 be taald.'". En ten tweede: „Als u vijftien navelsinaasappelen had gekocht en met zes gulden had be taald, zoudt u een stuiver hebben teruggekregen en twee cent winst hebben geboekt!". U herinnert zich ongetwijfeld waarom de cent werd afgeschaft (zonder te zijn afgeschaft): het maken van één cent kost twee cent, of inmiddels misschien drie cent, en het maken van die drie cent waarmee het maken van die ene cent bekostigd moet worden kost weer negen cent en als je dat met een dubbeltje betaalt krijg je die ene cent niet meer terug om dat het maken van die ene cent drie cent kost. Zo zit het ongeveer in elkaar. In Dag In Dag Uit van de Volkskrant van dinsdag werd een onderwerp aangesneden dat op het eerste gezicht raakpunten met deze problematiek leek te hebben. Het blad PT-aktueél wordt gratis toegestuurd aan mensen met een ingenieursoplei ding en daaromtrent. Het blad bekostigt zichzelf door middel van de gretige adverteerders. De zer dagen kregen de abonnees de vraag voorgelegd of zij de koste loze toezending gecontinueerd wilden zien. Zo ja, dan werden ze verzocht de ingesloten acceptgi rokaart terug te sturen met een bedrag van f 12,50 erop ingevuld, zijnde de kosten van het stellen van die vraag. Met andere woor den: het kost uf 12,50 om te beves tigen dat u ons blad nog steeds gratis toegestuurd wilt krijgen. Een soort sleutelgeld misschien? Nee. Eenzelfde geval dan als bij de drie cent kostende cent? Eigen lijk ook niet. Elk drie jaar moet het abonneebestand van PT-ak- tueel „geschoond" worden, dat kost geld, en besloten is nu die schoningskosten te verhalen op de abonnees. Een verkapte bij drage dan tvellicht aan het abon- neegeld dat men niet hoeft te be talen, en dat 55 gulden per jaar bedraagt als men niet in aan merking komt voor gratis toezen ding (mensen als u en ik dus)? In de „één cent kost drie cent"-cate gorie trof ik wel een ander voor beeld aan, in het hoofdredactio neel commentaar van The Sun day Times van afgelopen zon dag. Het muziekonderricht op de staatsscholen in Engeland „staat op de tocht", omdat de bezuini gingen ook de subsidie voor dat muziekonderwijs dreigen te tref fen. „Terwijl de stralende gezich ten en het triomfantelijke team work tijdens de School Prom in de Albert Hall vorige week toch weer eens aantoonden hoe kost baar muziek kan zijn in de op voeding", schrijft The Sunday Times. De onvermijdelijke vraag (gaat het blad verder) is natuur lijk, waar het geld ervoor van daan gehaald moet worden. De oplossing blijkt heel simpel. Re cente cijfers toonden aan, dat de hondenbelasting de Britse schat kist jaarlijks een miljoen pond, dus zeg ruw geschat vijf miljoen gulden opbrengt. De inningskos- ten van die hondenbelastingen bedragen echter jaarlijks vier miljoen pond, dus zeg 20 miljoen gulden. Sinds 1878 bedraagt deze belasting 37,5 pence, - dus nog geen twee gulden. Het beste zorl natuurlijk zijn dat bedrag op te trekken tot vijf pond, maar dat is toch een onhaalbare zaak omdat de regering niet alle hondenlief hebbers tegen zich in het harnas wil jagen. Daarom is het beter (schrijft The Sunday Times), de hondenbelasting af te schaffen, en de drie miljoeti pond (15 mil joen gulden) die daarmee be spaard worden ten goede te laten komen aan het muziekonderricht op de scholen... VV Een allesschrijver wordt hij genoemd en ook een rusteloze zwerver. De 61-jarige Max Dendermonde, pseudoniem van Hendrik Hazelhoff is zo gelukkig zijn beroep met zijn hobby te kunnen combineren. Tussen het reizen door vertaalt de oud journalist en presentator van radioprogramma's romans, schrijft ze zelf en is spe cialist in het samenstellen van gedenkboeken van bedrijven. Vier jaar lang trok hij met een caravan door de Verenigde Staten om een aantal reisreportages over dit land te schrijven. Dendermonde heeft tijdens zijn omzwervingen Amerika leren waarderen. Hij woont momenteel aan de westkust van het subtropische Florida, in de kustplaats Sarasota. Leven aan de overkant van de oceaan heeft vele voordelen volgens de schrijver. 'In Amerika is er ruimte en af stand. Dat laatste is voor mij heel belangrijk. In Nederland wordt ik steeds gestoord door allerlei telefoontjes van mensen die iets van me wil len. En vervelend genoeg kan ik geen 'nee' zeggen. Boven dien ben ik een kouwelijk man, die het liefst in een streek woont waar de zon schijnt'. Ter gelegenheid van de ver schijning van zijn nieuwe verhalenbundel 'De lijsters van de laatste lente' verruilde Dendermonde eventjes zijn zonnige woonplaats voor de kou en regen van zyn vader land. Onderwijzer Ooit had vader Hazelhoff zijn zoon voorbestemd voor het onderwijzersschap. Hendrik zelf zag meer brood in de schrijverij. Vader en zoon maakten een afspraak. Als Hendrik slaagde voor zijn on derwijzersdiploma mocht hij zelf kiezen: onderwijzer of schrijver. Op de dag van het eindexamen stond zijn vader angstig te wachten voor de kweekschool. Nou èn? vroeg hij, toen zijn zoon naar buiten kwam. Geslaagd, antwoord de Hendrik. Zou je nou niet liever verder gaan voor je hoofdakte?, probeerde pa nog. Maar Hendriks besluit stond vast: hij zou schrijver worden. Hazelhoff vertrok naar Amster dam en trad in dienst van uit gever Querido. Ed Hoornik ontdekt hem als dichter. In 1941 publiceerde Hazelhoff zijn eerste roman, onder het schrijverspseudoniem Max Dendermonde. Toen hij zich moest aansluiten bij de door de Duitse bezetters ingestel de Cultuurkamer dook Den dermonde - zo zullen wij hem verder maar noemen - onder in Groningen. Na de Tweede Wereldoorlog zette hij zijn journalistieke en literaire ar beid voort. Succes Een lange reeks publicaties volgde. Met als onbetwistba re topper de roman 'De we reld gaat aan vlijt ten onder'. Een boek dat momenteel zijn 24e druk beleeft en heel ge wild is op eindexamenlijsten. Dendermonde kan het aan houdende succes van dit uit 1954 daterende boek niet goed verklaren. 'Het is grap pig, een beetje erotisch en vlot geschreven. De uitgever vond destijds het verhaal te genvallen. Het is onder jouw maat, zei hij. Maar de boeken lagen nauwelijks in de win kel of ze vlogen weg. Het is mijn best verkochte boek ge bleven'. 'Misschien spreekt het vooral aan, omdat er iets in door klinkt van de geest van de tijd, waarin we nu leven. Het idee dat het allemaal wel op kan met de welvaart en dat er sprake is van een neergaande lijn'. Optimistisch over de wereld is Dendermonde al lerminst. 'Ik leef in de voort durende verbazing dat we er nog zijn. Ik voel me net als een vogel die in het nauw wordt gedreven door een kat en dan maar luid gaat tsjil- pen. De toestand is zo ern stig, dat ik er niet eens meer ernstig over kan zijn'. Fantasie en realiteit Deze gedachten zijn ook weer terug te vinden in Dender- monde's nieuwe verhalen bundel: een pessimistische toekomstvisie, gecombi neerd met humor, fantasie en absurdisme, gesitueerd in een realistische omgeving. De schrijver houdt van een gedegen voorbereiding voor dat hij aan een boek begint. Daardoor maken zijn verha len een heel authentieke in druk. Door zijn journalistieke ervaring en mensenkennis kan hij het turbulente leven van een operazangeres in het titelverhaal van ziin nieuwe Max Dendermonde. bundel haarscherp weerge ven, zonder zelf één noot op het toneel gezongen te heb ben. In dit realistische decor wordt op subtiele wijze de onder gang van de mensheid be schreven. Een bekend scien- ce-fiction-thema waaraan een schrijver die te veel wil zich snel kan vertillen. Dat beseft Dendermonde maar al te goed: bewust houdt hij het simpel en plaatst de ontkno ping van het verhaal in het hartje van Amsterdam 'In een reële omgeving werkt fu turisme juist veel sterker', al dus Dendermonde. 'Fantasie is heel belangrijk in een ver haal. Vergelijk het maar met een droom. Dromen zijn heel persoonlijk. Een goed ver haal is net een gemeenschap pelijke droom: herkenbaar voor iedereen. Maar om het herkenbaar te maken moet die droom wel vastliggen bin nen een realistische omge ving met mensen die werkelijk kunnen bestaan. Soms hebben mensen die ik ken voor romanfiguren mo del gestaan'. Bloedeloos en bleek Een van de punten waar Den- door Margot Klompmaker en Rob Vooren dermonde steeds op terug komt is dat zijn boeken voor alles duidelyk moeten zijn. 'Helderheid moet!' Heftig verdedigt de auteur zijn schryfstyl, die hij geheel on gevraagd afzet tegen die van de aanhangers van de 'Revi sor-school'. waartoe auteurs behoren als Doeschka Mey- sing, Nicolaas Matsier, Dirk Ayelt Kooiman en Frans Kel- lendonk. 'De Revisor-bewe ging is een nationale ramp. 't Zijn beste mensen, maar pu re mafia. Er heerst op dit mo ment een spruitjesgeur in de Nederlandse literatuur. De Revisor-aanhangers verwer pen het vertellerschap. Nou, daar ben ik óók met zo'n voorstander van. Maar wat ze zelf produceren is zo bloede loos en bleek. Er gebeurt niets in hun verhalen. Het is mierengeneuk wat ze doen'. 'Ik vind zelf dat ik goed Neder lands schrijf in een sterke, krachtige stijl. Daarop doe ik ook ontzettend mijn best. Daarby helpt de omstandig heid dat ik in het buitenland woon. Er is niemand die me ongevraagd stoort en ver plichtingen aanpraat, die tijd kosten. Zo'n oceaan ertussen werkt rustbevorderend. Men moet een vreemdeling zijn om werkelijk vrij te wezen'. De verhalen en romans van Dendermonde spelen zich af in Nederland en in het bui tenland. Want hoe reislustig de auteur ook is, zijn hart ligt nog steeds in dat 'rare. anar chistische landje'. 'Ik kan dit land niet loslaten. Daarom vind je het ook steeds weer terug in mijn boeken Ik kan vooral de taal met missen Die is voor mij een vliegtuig- dekmoederschip' 'Ik houd ook van Amerika, een heerlijk land waar alles kan met gastvrije mensen. Heel anders dan Nederland. Als ik hier ben valt me steeds weer op hoe volstrekt anarchis tisch dit land is. Kijk maar naar het verkeer. Fietsers rij den door het rode licht, au to's gaan links en rechts langs elkaar heen. Een land waar dit allemaal mag, kan ik niet missen. Zo'n anarchie, verukkelijk toch?' CDe lijsten ran de laatste lente", Ma* Dendermonde, altf. Veen. prijs DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal over verlenging van de Ne derlandse deelname aan de VN- vredesmacht in Libanon (Unifil) beslissen, zodra er meer duide lijkheid bestaat over het terug trekken van de buitenlandse troepen in dat land. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) zei dit gisteren tij dens overleg met de vaste Twee de-Kamercommissie van buiten landse zaken. Het mandaat loopt af op 19 januari. Van den Broek wilde niet uitsluiten dat tegen die tijd de situatie ter plaatse geen wijziging heeft ondergaan. Op dat moment moet de regering beslissen of de Nederlandse bij drage zal worden verlengd. In tussen vindt overleg plaats met andere landen die troepen leve ren, niet alleen aan Unifil, maar ook aan de multinationale vre desmacht, die wordt gevormd door de Verenigde Staten, Frankrijk en Italië, aldus Van den Broek. De minister vindt dat de regering meer zal moeten doen om goede informatie te verkrijgen over de NIJMEGEN (ANP) - Meer dan 90 procent van de bijstandstrekkers leeft onder de armoedegrens. De zogenoemde echte minima zijn er de afgelopen twee jaar, on danks de 'uitkeringen ineens', meer dan 6 procent in koop kracht op achteruitgegaan. Een en ander blijkt uit een onderzoek van het sociologische instituut van de katholieke universiteit van Nijmegen naar de inkomens- KLM-directeur in ziekenhuis AMSTELVEEN (GPD) - Pre- sident Orlandini van de KLM is met een schedelbeschadi ging en gebroken ribben in een ziekenhuis opgenomen nadat hij maandagavond thuis van een trapje was ge vallen. Naar verwachting moet de heer Orlandini een aantal weken in het ziekenhuis blijven. Zijn functie wordt thans waargenomen door mr. J.F.M. de Soet, de plaatsver vangend president van de KLM. positie van 1300 langdurig werk lozen en één-oudergezinnen in Nijmegen, die aangewezen zijn op de bijstand. Volgens een van de onderzoekers, J. Pape, blijken in discussies over inkomensverdeling gehan teerde begrippen als minimum, modaal en twee keer modaal te onduidelijk, omdat ze de werkelijke situatie in de indivi duele huishoudens onvoldoende weergeven. Het jaarinkomen van bijstands trekkers blijkt in vergelijking met 1981 weliwaar ruim 3 pro cent hoger, maar vanwege de in flatie van meer dan 6 procent is de koopkracht van de betrokke nen er dit jaar volgens de onder zoekers 3 tot 4 procent op achter uitgegaan: 300 gulden voor al leenstaanden en 450 tot 750 gul den voor gezinnen. De Nijmeegse onderzoekers heb ben de resultaten van hun studie naar de inkomenspositie van bij standstrekkers inmiddels onder de aandacht gebracht van de vas te kamercommissie voor sociale zaken. Volgens Pape zou een van de conclusies van 'de politiek' kunnen zijn, dat de bijstandsuit kering meer moet worden afge stemd op de realiteit en dus fors omhoog dient te gaan. situatie van de mensenrechten in Centraal Amerika. "Ik heb het gevoel over onvoldoende infor matie te beschikken", zei de be windsman. De mensenrechtensituatie in dit deel van de wereld kwam in het overleg ter sprake op verzoek van de PvdA-fractie, die onder meer de vraag opwierp of het waar is dat de Amerikaanse am bassadeur in Den Haag namens zijn regering een beroep heeft ge daan op de minister om de Ne derlandse houding ten aanzien van de handhaving van de men senrechten in Centraal Amerika te verzachten. Van den Broek wilde over "dit ge sprek op ambtelijk niveau" geen informatie verstrekken. Maar het is, zei hij, geen geheim dat de Verenigde Staten een wat andere optiek heeft dan Nederland. De minister weigerde een verzoek van de socialist Van den Bergh om onze ambassadeur in Was hington opdracht te verstrekken bij de Amerikaanse regering "in alle scherpte" duidelijk te maken wat Nederland vindt van de mensenrechtensituatie in Cen traal Amerika en de mate waarin de Verenigde Staten daarvoor medeverantwoordelijk is. Halfmilj oenste "tafeltj e-dek-j e" GRONINGEN (ANP) - De heer Havinga uit Groningen heeft gisteren de halfmiljoen- ste maaltijd van "tafeltje-dek - je" uitgereikt gekregen. "Ta- feltje-dek-je" is een voorzie ning in de stad Groningen voor bejaarden, die zelf niet meer voor hun warme maal tijd kunnen zorgen. "Tafeltje-dek-je" begon in 1966. De maaltijden worden bereid in de keukens van verschil lende bejaarden- en verzor gingstehuizen en ziekenhui zen in de stad Groningen. Een groep van zo'n 40 vrijwil lige chauffeurs draagt zorg voor de verspreiding. BAZEL Voor een toestel van de Rijksluchtvaartschool begroet prtas Claus zijn echtgenote koninging Beatrix op de luchthaven van Bazel Prins Claus wordt in een kliniek in de Zwitserse stad behandeld wegens depressiviteit. DEN HAAG (ANP) - Het grootste deel van de Sociaal Economische Raad (SER) vindt dat de overheid zich in normale tyden niet te veel moet bemoeien met het vaststellen van de hoogte van de inkomens. Zowel de werkgevers als de werknemers in de SER zyn het daar over eens. Als de overheid een inkomensbeleid wil voeren moet zij dat doen via belastingen, sociale premies en subsidies (byvoorbeeld huursubsi dies). Dat valt op te maken uit een ontwerp advies aan de regering over inkomensvorming, dat de SER op 17 december behandelt Een andere zaak wordt het als zich economische noodsituaties voordoen De meerderheid van de SER vindt dat de overheid dan wel degelyk in de loonvorming mag ingrijpen. Maar de geesten raken verdeeld als het gaat over de rol die de overheid in de huidige sociaal-economische situatie heeft in de loonvorming Deze situatie is weliswaar geen acute noodsituatie, zo staat in het ont- werp-advies, maar de toestand is toch verre van evenwichtig Er wordt in dit verband gewezen op de zware verantwoordelykheid die de over heid, werkgevers en werknemers hebben om het eens te worden over de weg die gevolgd moet worden om te komen tot economisch herstel ADVERTENTIE DIREKTSERVICE m !"T~1 .P FNV UTRECHT (ANP) - De banken riskeren ruzie met de hele FNV als zy in de komende cao-onder- handclingen 6otlli 'n< g gen tegen arbeidstydverkortmg. Zy vragen met zo'n opstelling om stakingen, en ze konden zich wel eens lelyk vergissen als ze verwachten dat die toch niet luk ken. Dit zei voorzitter Freek Thomas son van de Dienstenbond FNV gisteren in Utrecht op het con gres van zyn bond over arbeid en inkomen. Thomasson haalde fel uit naar de tweede voorzitter van de werkgeversvereniging voor het bankbedryf dr. J. Cryns. De ze had eerder deze weck laten weten dat een algemene verkor ting van de werkweek in de banksector onaanvaardbaar is, en dat de prijscompensatie over 1983 niet kan worden ingezet in de onderhandelingen over ar beidstijdverkorting, omdat dit een kostenstyging is die de meeste bedryven niet kunnen dragen. "Cryns gedraagt zich als een blind paard, dat de geur van het slacht huis in zyn neus krygt. Gelukkig heeft hy een leidsman in de per soon van de voorzitter van de bank werkgevers Visser. Die heeft by herhaling uitgesproken dat arbeidstydverkortmg onver- mydclyk is. En er zyn banken die hebben berekend dat ar beidstydverkorting meer werk oplevert We rekenen er maar op dat bij de bankwerkgevers ten slotte het gezonde verstand Cryns zal overwinnen", zo be toogde Thomasson. De Dienstenbond FNV zal in 1983 het in 1982 ingezette cao-bclcid voortzetten. Arbeidstydverkor tmg door een kortere werk week die via het verzamelen van roostervrye dagen in vier jaar moet worden bereikt - met af spraken over meer banen voor jongeren en afspraken over be houd van werkgelegenheid staat voorop, aldus Thomasson Hy waarschuwde echter de werk gevers. dat als zy de wensen van de vakbeweging om korter werken ten behoeve van de w-erkgclegenhcid links laten lig gen. dit beleid op de helling komt te staan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17