Deense geldkraan dicht Muntazeii mogelijk opvolger van Chomeini y Lubbers is optimistisch over oplossing Rijnzout Extremistische INLA herleeft in Noord-lerland Spionerende hoogleraar krijgt 10 jaar -c Geen bijdrage voor plaatsing kernwapens "Afghaanse dorpelingen verbrand" Shultz en Genscher eensgezind ■IE WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 Buitenland PARIJS (ANP) - Het geschil tus sen Nederland en Frankrijk over het Rijnzout is politiek gespro ken opgelost. Dat heeft minister president Lubbers gisteren in Parijs gezegd na een onderhoud met de Franse premier Mauroy. Lubbers heeft van Mauroy de toezegging gekregen, dat ratifi catie van het uit 1976 stammende zoutverdrag in het komende voorjaar in het Franse parlement aan de orde komt. Lubbers heeft geen reden te twijfelen aan die ratificatie. Dat wil niet zeggen dat de Rijn het komend voorjaar van de ene dag op de andere ineens schoner wordt. Lubbers heeft bij Mauroy wel aangedrongen vaart te ma ken met voorbereidingen, opdat de werkelijke vermindering van Na gesprek met Franse premier de zoutlozing in de Rijn zo snel mogelijk na ratificatie een feit wordt. "We hebben nog een lange weg te gaan. Maar ik heb m'n tanden er ingezet en het ligt niet in mijn ka rakter dan los te laten", aldus Lubbers na afloop van het onder houd met Mauroy. Frankrijk en Nederland zijn niet van plan over het hele verdrag opnieuw te on derhandelen. De afspraken - die Frankrijk tot dusverre niet is na gekomen - worden opgescho ven. Dat wil zeggen, dat de eerste fase van de overeenkomst - waarin Frankrijk zich bindt het dumpen van zout in een periode van anderhalf jaar met twintig kilo per seconde terug te bren gen - ingaat onmiddellijk na de ratificatie. Met dien verstande, dat door nu al adequate voorbe reidingen te treffen, die periode wellicht met zes maanden kan worden teruggebracht "Na zo veel verloren jaren hebben we geen maand meer te verliezen", aldus Lubbers. Hoe Frankrijk denkt de zoutlozing van de kalimijnen van de Elzas in de Rijn terug te brengen is niet ter sprake geweest. "Dat is hele maal hun eigen zaak", aldus Lubbers. Tot dusverre is veel on derzoek verricht naar de moge lijkheid van injectie van zout in uiteindelijke plaats te bepalen. KOPENHAGEN (Reuter) Het Deense parlement heeft gisteren besloten de toekomstige Deense betalingen te bevriezen voor de plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernraketten in West-Europa. Denemarken is de eerste lidstaat van de NAVO die een dergelijk besluit neemt. De door de conservatieven geleide minderheidsregering was heftig tegenstander van de beslissing van het parlement (Folketing). Deze volgde na een debat van vier uur over de NAVO-plannen het nucleaire wapenarsenaal te moderniseren als de wapenbe- heersingsbesprekingen tussen Oost en West geen resultaat ople veren. Het debat eindigde met de aanne ming van een door de sociaal-de mocraten ingediende motie die Denemarkens financiële bijdra ge tot nader order stopgezet. Onthoudingen De regering van Poul Schlueter, de eerste conservatieve Deense pre mier in 81 jaar, kan slechts reke nen op 66 van de 179 zetels in de Folketing. Vóór de motie stem den 49 parlementariërs, 90 ont hielden zich, 13 waren tegen, ter wijl er 27 afwezig waren, aldus parlementaire functionarissen. Omdat de regering het parle ment er niet van kon weerhou den de motie aan te nemen ont hielden de regeringspartijen zich liever van stemming dan te riske ren dat een radicalere motie van de socialistische volkspartij en de links-socialisten werd aange nomen. Schlueter veroordeelde deze zet van links en zei dat nu gebroken was met de traditie van parle mentaire eensgezindheid waarop Denemarken sinds 1945 zijn bui tenlandse politiek heeft geba seerd. Maar zijn regering zou niet aftreden. Er valt met de motie te leven, omdat er nog altijd de mo gelijkheid is van een hervatting van de betalingen. Volgens rege ringsfunctionarissen hangt dit af van de besprekingen over wa penbeheersing tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie in Genève. Ontspanning Naast de bepaling tot bevriezing van de betalingen aan de plaat sing van de NAVO-raketten steldt de motie dat Denemarken trouw blijft aan de beginselen van het Atlantisch bondgenoot schap en dat ontspanning een hoofddoel is van de Deense bui tenlandse politiek. Hoewel de Deense wet plaasing van kernwapens op Deense bo dem verbiedt, werd verwacht dat Kopenhagen evenals andere NA- ISLAMABAD (Reuter) Russi sche soldaten en Afghaanse sol daten hebben 105 Afghaanse dorpelingen levend verbrand, in clusief 11 kinderen, in een dorp ten zuiden van de hoofdstad Ka boel. Dit heeft een Westeuropese mensenrechtengroep gisteren gezegd. De groep van drie man zei dat de moordpartij plaatsvond op 13 september in Padkhwab-e-Sha- na, een dorp van ongeveer 8.000 mensen op ongeveer 60 km ten zuiden van de Afghaanse hoofd stad. De Canadese jurist Michael Barry, de woordvoerder van de groep en lid van de Parijse organisatie „bureau international" zei dat ze met overlevenden van de massa moord hadden gesproken tijdens een klandestien bezoek aan het bewuste gebied vijf dagen gele den. De ooggetuigen zeiden dat Russische en Afghaanse troepen bij de dageraad van de bewuste dag het dorp omsingelden. Dorpelingen die bang waren ver borgen zich in een waterput die in verbinding staat met een irri gatiekanaal. Toen zij weigerden uit de put te komen werd er vol gens de ooggetuigen benzine in gegooid. Kort daarna was er een explosie en stond de put en het afvoerkanaal in lichterlaaie. De dorpelingen vertelden de groep dat ze 105 lijken hadden gebor- gen- VO-lidstaten financieel bij zou dragen aan de plaatsing van de raketten in West-Europa. Het plan is dat de 572 nieuwe wa pens, de Amerikaanse Pershin-2 en de Kruisraket, eind 1983 wor den geplaatst in België, Groot- Brittannië, Italië, West-Duits- land en Nederland, tenzij er vooruitgang wordt geboekt bij de besprekingen over raketten voor de middellange afstand tus sen Moskou en Washington in Genève. Vorige maand slaagde de Noorse conservatieve minder heidsregering er op het nippertje in aanvaarding van een zelfde soort motie te voorkomen. Ook in Noorwegen mogen volgens de wet geen kernwapens worden geplaatst. In de praktijk betekent de motie volgens regeringsfunctionaris sen dat Denemarkens bijdrage aan het infrastructuurprogram ma van de NAVO van 75 miljoen kronen (ongeveer 25 miljoen gul den) voorlopig wordt terugge bracht tot 49 miljoen kronen (16 miljoen gulden). Het besluit brengt volgens politie ke deskundigen premier Schlue ter danig in verlegenheid, omdat hij volgende week maandag een bespreking heeft met president Reagan tijdens een officieel be zoek aan de Verenigde Staten. Italië: links en rechts arrestaties ROME (AFP/Reuter) - In Rome zijn gisteren na een handgemeen in een bus twee vooraanstaande activisten van de Rode Brigades door leden van de para-militaire carabinieri gearresteerd. In de Italiaanse hoofdstad werd op de zelfde dag de arrestatie van een rechts-extremiste Claudia Papa, lid van de neo-fascistische partij MSI, bekendgemaakt. Een woordvoerder van de politie zei dat de gearresteerde brigadis- ten Luigi Novelli en zijn vrouw Marina Petrella zijn. De 30-jarige Novelli en zijn vrouw worden sinds twee jaar gezocht. Novelli wordt beschuldigd van deelna me aan de meeste van de grote operaties van de Rode Brigades, inclusief de ontvoering vein de Amerikaanse generaal James Lee Dozier in 1981 en van de Ro meinse magistraat Giovanni d'Urso in 1980. Hij werd ook ge zocht vanwege de moord op de politiegeneraal, Enrico Galvaligi, in Rome in 1980. Novelli werd in maart van dit jaar in de zaak Dozier bij verstek ver oordeeld tot 26 jaar. Als de gear resteerden inderdaad Novelli en Petrella zijn, zijn er nog vier lei ders van de linkse stadsguerrilla- organisatie op vrije voeten. Meer dan 40 van hun collega's staan momenteel terecht wegens de moord op wijlen premier Aldo Moro en andere gewapende ac ties. Zia sprak met Reagan over Afghanistan WASHINGTON (DPA/Reuter) - De pogingen om een terugtrek ken van de Russische troepen uit Afghanistan te bewerkstelligen en het herstel van de onafhanke lijkheid van dat land vormden het hoofdthema van de anderhalf uur die de Pakistaanse president Zia ul Haq gisteren sprak met zijn Amerikaanse ambtgenoot Ronald Reagan. Generaal Zia brengt een officieel bezoek aan de Verenigde Staten. Hij wees Reagan op het gevaar van gewapende agressie in. Zuid- west-Azië. Reagan prees Pakis tan en zei dat het hoort bij de lan den die een grote verantwoorde lijkheid dragen voor de mens heid. Ondanks de bezuinigingen zal de Amerikaanse regering al les doen om het in 1981 toegezeg de hulpprogramma van 3,2 mil jard dollar in vijf jaar af te ron den. BONN (DPA/UPI) - De Bondsrepubliek Duitsland en de Verenigde Staten zijn het erover eens dat ze vanuit een positie van kracht met de Sowjet-Unie over wapenbe heersing moeten onderhan delen. Dat bleek gisteren op een persconferentie van de Westduitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher (links) en zijn Amerikaanse ambtgenoot George Shultz (rechts op de foto). Genscher zei dat 'ons' beleid er een van de uitgestrekte hand is. Nadat hij de noodzaak van een sterk westers bondge nootschap had beklemtoond, verklaarde hij dat de Russi sche politiek enigszins verbe terd was sinds de verande ring van de leiding in het Kremlin na de dood van par tijleider Bre^jpjev vorige maand. Shultz leek die verbe tering niet te zien. "We moe ten ons niet bezig houden met 'signalen' en op zoek gaan naar de werkelijkheid", zo meende hij. De Amerikaanse minister zei verder dat de door president Reagan afgekondigde plaat sing van intercontinentale MX-raketten in de staat Wyo ming een manier is om de de fensie van de Verenigde Sta ten op het niveau te brengen van die van de Sowjet-Unie. De Russische regering dreig de maandag met de vergel ding van de stationering van die raketten met een soortge lijk, 'geenszins inferieur' wa pen. Volgens Shultz draaien de Russen de zaken om. Shultz, voor een bezoek van 40 uur in Bonn, sprak behalve met Genscher ook met bondskanselier Kohl en an dere regeringsfunctionaris sen. Voor vandaag stond een ontbijt op het programma met sociaaldemocratische opositieleiders, waaronder de voormalige kanselier Willy Brandt en Helmut Schmidt Dezelfde dag werden de NA- VO-ministers van buiten landse zaken in Brussel ver wacht voor de jaarlijkse ver gadering van de NAVO-raad. De Irish National Liberation Army (INLA) doet de laatste maanden zeer van zich spre ken Deze extremistische re publikeinse groepering heeft het merendeel van de sinds september gepleegde ge weldsdaden in Noord-lerland geclaimd, met als voorlopig 'hoogtepunt' de bomaanslag op de bar-disco in Ballykelly. die 16 mensen het leven kost te. Nog deze zomer waren de Noordierse politie en het le ger ervan overtuigd dat zij de INLA een beslissende slag hadden toegebracht, nadat 36 leden van deze verboden groepenng waren gearres teerd. Dat was te danken aan het werk van overlopers. Maar de INLA herleefde, en nu wordt aangenomen dat deze uiterst gewelddadige groep weer zeker 200 leden telt, van wie het merendeel actief be trokken is geweest by de re cente golf van aanslagen, ont voeringen en moorden waar voor de INLA de verantwoor delijkheid heeft opgeëist. door Henk Dam Velen van hen zyn jonge man nen, die zijn weggelopen uit de Provisional IRA. Dit ver boden Ierse Republikeinse Leger houdt zich de laatste maanden via haar politieke arm Sinn Fein meer met poli tiek dan met terrorisme be zig, en dat moet voor veel jon ge recruten als een teleurstel ling zijn gekomen. Zij willen actie, bommen plaat sen, soldaten doodschieten, protestantse activisten ont voeren, en vonden voor hun agressieve dadendrang bin nen de hiërarchische en strak geleide IRA onvoldoende mogelijkheden. Vandaar dat zij overliepen naar de als 'wil der' beschouwde INLA. die door de IRA wordt gezien als 'een stelletje amateurs' Binnen de INLA is de hiërar chie minder strak. De Noord ierse politie beschouwt deze extremistische groep, waar van de leiders vermoedelijk in Dublin zitten, als gevaarlij ker, want onvoorspelbaarder en genadelozer dan de IRA. De INLA is een afsplitsing van de Official IRA, de oude Ierse bevrijdingsbeweging die zelf is opgegaan in de linkse 'Wor kers Party', een geweldloze politieke partij die zowel in de Ierse Republiek als in Noord-lerland werkzaam is. Voor de volledigheid: de ter roristische beweging Provi sional IRA is een eerdere af splitsing van de Official IRA. De INLA heeft een sterk linkse signatuur. In het verleden is bewezen dat de groep ban den heeft met linkse terroris tische organisaties als de RAF in West-Duitsland. En de door de politie gepakte wapens van leden van de IN LA komen onveranderlijk uit Oostblok-landen. DEN HAAG (ANP) - In Iran wor den op 12 december verkiezin gen gehouden voor de "raad van deskundigen" die een opvolger moet kiezen voor de 83-jarige "gids van de revolutie", ajatollah Rouhollah Chomeini. Indien de ze raad van 70 religieuze experts niet tot een keuze kan komen moet er een "raad voor het lei derschap" worden geïnstalleerd, die Chomeini's functies na zijn dood overneemt als collectief van 3. 5 of 7 religieuze hoogwaar digheidsbekleders. Algemeen wordt ajatollah Hossein ali Mun- tazeri getipt als opvolger van de "imam", maar achter de scher men woedt al geruime tijd een machtsstrijd over de opvolgings kwestie en het is allerminst te voorspellen wat hiervan het re sultaat zal zijn. De verkiezing stond al in april van dit jaar op de agenda, maar me ningsverschillen over de proce dure en de mogelijke kandidaten noopten de religieuze leiders tot uitstel Een andere en belangrij ker reden was dat de machtigste concurrent van Chomeini, ajatol lah Sjariat Madari die het vol strekt oneens is met de huidige politieke rol van de geestelijk heid, eerst "onschadelijk" moest worden gemaakt. Een aanleiding leek snel gevonden. In april werd een complot "tegen de revolutie en de imam" ont dekt. Deze samenzwering zou op touw zijn gezet door de voormali ge minister van buitenlandse za ken en ex-vertrouweling van Chomeini, Sadeg Ghotbzadeh. Kort daarop werd onthuld dat ajatollah Sjariat Madari op de hoogte was van het complot, maar dit niet had doorgegeven aan de autoriteiten. Ghotbzadeh werd na een proces geëxecu teerd en Sjariat Madari wegens "medeplichtigheid" van al zijn religieuze titels ontdaan. Volgens de Nederlandse Iran-ken ner dr. W.M. Floor gaat de strijd om de opvolging van Chomeini tussen twee religieuze facties de Maktobi's ("zij die vast in de leer zijn"), die willen vasthouden aan de politiek van de imam en het eenhoofdig gezag over de islami tische republiek, en de Hoedjat ti's ("de bewijzen" van de islam), die een meerhoofdig gezag wil len na de dood van Chomeini. De Maktabi's zijn volgens Floor "voorstanders van nationalisatie van de buitenlandse handel, cen tralisering van het staatsappa raat, en een grote mate van land hervorming. Zij worden geleid door president Hoedjat al Islam Sayed ali Hamenei en zijn broer Moesavi De Hoedjatti's daarentegen willen het privé-eigendom beschermen en zijn tegen staatscontrole van de economie. Zij zyn fel tegen het principe van "land aan hen die het bewerken" en het zijn "rabiate anti-communisten" De ageren ook fel togen de arbeid raden in bedrijven en fabrieken, aldus de Nederlandse Iranist De Hoedjatti's staan onder leiding van Hoedjat al Islam Mohammed Reza Mahdavi-Kani en parle mentsvoorzitter Hoedjat al Islam Hashemi Rafsandjani LONDEN (GPD) - Een Britse rechter heeft Hugh Hambleton (60), een Canadees-Britse hoogleraar economie die jarenlang NAVO-geheimen aan de Russische geheime dienst KGB heeft doorgegeven, tot tien jaar gevangenis veroordeeld. Met dit vonnis is gisteren een eind gekomen aan een proces dat langer dan een week heeft geduurd. De rechter in het fameuze Londense gerechtsgebouw Old Bailey achtte bewezen dat Hambleton van 1956 tot 1961 vertrouwelijk tot topgeheim materiaal, afkomstig uit het NAVO-hoofdkwartier in Parijs, waar hy toen werkte, heeft doorgebnefd aan zijn Contacten by de KGB. In die jaren moet hij duizenden geclassificeerde documenten mee naar huis hebben genomen, waar ze gefotografeerd werden. Ook in latere jaren, tot 1979, verrichtte Hambleton klusjes voor de Russische gehei me dienst De Britse rechter vond het gisteren onnodig dat de jury zich ook over die, grotendeels in het vage gebleven activiteiten uitsprak Hambleton deed zyn werk zo goed, dat hy in 1975 een uitnodiging ont ving om in Moskou te dineren met het hoofd van de KGB. de huidige Sowjet-leider Joeri Andropov. De hoogleraar gaf dit al direct aan het begin van het proces toe, maar zei niettemin zichzelf onschuldig te achten. Eind vorige week maakte Hambleton bekend, dat hij in feite als dubbel agent had gefunctioneerd en daarom onschuldig was Hy zou zich op verzoek van de geheime diensten van Frankryk en Canada diep in het Russische spionagenetwerk hebben ingegraven, en ook op hun ver zoek de informatie hebben doorgespeeld. De Britse rechter liet zich hierdoor niet van de wys brengen, en vroeg om namen en feiten die deze bewering zouden kunnen staven. Hambleton bleek echter niet in staat zyn status als dubbelagent te kunnen bewy- zen. Afgelopen maandag gaf hij toe, dat hy eigenlijk toch wel voor de Russen had gespioneerd. En gisteren verklaarde Hambleton zichzelf schuldig te achten aan het hem ten laste gelegde. SIDON - Palestijnse vrouiveti kijken toe hoe arbeiders de maten uitzetten voor nieuwe hutzen. De hulporgani sa tie van de VN helpt bij de opbouw van verwoeste vluchtelingenkampen in Libanon. Israel gaat de gezinnen in de Zuidhbanese vluchtelingenkampen een smartegeld'' van elk 625 gulden geven. Bovendien krijgt tedere Palestijn die zijn huis wil herbouwen 20 zakken cement van Israel

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9