Bij IKW schrikken ze niet meer van vragen over kanker "Gevaar is dat vrouwenstudies in een isolement terecht komt Weer onderzoek spaanplaatgas in Leiden-Noord Opnieuw actie voor Poolse stad Toruri Centrum bijna jaar oud Vragen over privacy studenten Prof. Laeyendeckerdecaan sociale wetenschappen: WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 LEIDEN Als er op de televisie een programma over het onderwerp kanker is geweest loopt het even storm bij het Integraal Kankercentrum West (IKW) in Leiden. "Dan durven de mensen weer". Bijna een jaar na de opening weten een aantal mensen dit instituut, dat is gezeteld op de bovenste verdieping van de kantoorflat aan de Vondellaan, wel te vin den. Toch krijgen de twee voor lichters Mieke Schrijver en Ma rie-José van Valkenburg de in druk dat dit er nog te weinig zijn. Iedereen die al dan niet beroeps matig iets over kanker te weten wil komen, kan in informatie- en documentatiecentrum van het IKW terecht. Ook telefonisch, Expositie Amnesty International LEIDEN - Onder het motto 'Zwij gen is geen kunst' houdt Amnes-. ty International, afdeling Leiden, deze week een tentoonstelling in het Waaggebouw. Aanleiding is de tiende december, de dag van de rechten van de mens. De ex positie ging vandaag al open, za terdag echter zal de tentoonstel ling pas officieel worden ge opend. De opening, om een uur zaterdag, wordt verricht door wethouder Tesselaar en muzikaal omlijst door de Chileense groep Con- juncto Yaravi. Op die manier wil Amnesty International zoveel mogelijk publiciteit aan de ten toonstelling én aan het werk van de organisatie geven. "Want nog niet genoeg mensen weten van het werk van Amnesty of hebben er een verkeerd beeld van. Am nesty International is een onaf hankelijke organisatie die noch politiek, noch godsdienstig ge kleurd is". Op de tentoonstelling in de Waag hangen werken van zeven Leidse kunstenaars: Lydia Luyten met wandkleden, Burckhardt Söll met tekeningen, Roger Bus schots, Henk Gosses met mecha nische bouwwerken, Bert Ju met etsen, Pol de Jong met etsen en grafiek en Orlando Alvarez met linosneden. Al de kunstwerken die worden vertoond hebben iets te maken met mensenrechten. Naast de tentoonstelling staat Am nesty International gewoontege trouw ook weer met verschillen de stands in de stad. Daar wor den de bekende wenskaarten verkocht waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk van Amnesty. De tentoonstelling is van 8 tot en met 15 december te zien van elf tot zes uur. LEIDEN - Bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk is een verkeers- zuil vannacht niet alleen ver nield, ook werd de zuil meegeno men. De politie werd omstreeks een uur telefonisch op de hoogte gesteld van de aanrijding. Toen agenten gingen kijken was er van een auto geen spoor meer te bekennen: ook de verkeerszuil was verdwenen. kan er heel wat worden ge vraagd. Mieke Schrijver: "Som mige patiënten of familieleden hebben gewoon behoefte om even te praten. Dat kan. Hoewel wij geen medische verhandelin gen houden (wij zijn immers geen artsen), kunnen wij wel pro beren voor de mensen het één en ander op een rijtje te zetten. Wij hebben daar alle tijd voor. Vaak mondt zo'n gesprek uit in een verwijzing naar de arts". De bovenste verdieping van een flat, buiten het centrum, is na tuurlek niet de meest gelukkige plaats voor het publiek om infor matie in te winnen over de nog altijd zeer gevreesde ziekte? De beide voorlichters kunnen zich dit goed voorstellen. "Dat is den ken wij ook één van de redenen dat mensen hier nog niet zomaar binnenlopen. Toch zijn er ook voordelen: we hebben hier rust en ruimte. In de stad vind je dat niet zo". Verspreiding Een ander punt van zorg is dat niet iedereen op de hoogte is van het bestaan van het IKW. De infor matieve folders die zyn gedrukt, liggen nog lang niet bij alle huisartsen en specialisten in de regio Leiden in de wachtkamer. Ook krijgt men de indruk dat het IKW door de medische stand en andere hulpverleners nog te wei nig wordt genoemd als mogelijk heid om meer kennis te vergaren over kanker. "Daarnaast is er nog een grote groep mensen", constateert Mie ke Schrijver, "die menen dat kanker niet te genezen is en daar om niet de moeite nemen om hier naar toe te komen. Als ze dat toch wel deden, zouden ze inzien hoe verkeerd die ideeën zijn". Op het IKW is van alles te zien, te horen en te halen. Voor alle mo gelijke informatie over de ziekte kanker, de behandeling, borst- protheses enz. kan men hier te recht. Marie-José van Valkenburg: "Men sen kunnen hier nog eens rustig overdenken wat ze nu precies aan de arts willen en moeten vra gen. Of ze kunnen zich documen- Gewonden bij botsing op Sumatrastraat LEIDEN - Bij een aanrijding tus sen twee personenauto's zijn gis teravond twee Leidse vrouwen, 32 en 27 jaar, gewond geraakt. Op de kruising Lage Rijndijk en Su matrastraat verleende de be stuurster geen voorrang aan een auto die van de Lage Rijndijk kwam. Bij de botsing die volgde brak de bestuurster een sleutel been. Haar passagiere sloeg te gen de voorruit en liep een flinke wond aan het hoofd op. Beide vrouwen werden overgebracht naar het AZL, hun auto werd to taal vernield. De 31-jarige Lei- denaar die de andere auto be stuurde werd niet gewond. Wel zat zijn auto aan de voorzijde in elkaar. Film (1) Van de film "Celine et Julie vont en bateau" van Jacques Rivet- te, die vanavond en morgen avond in het Leids Vrijetijds centrum draait, is alleen om acht uur een voorstelling en niet, zoals eerder aangekon digd, ook om kwart over tien. Film (2) In buurthuis Het Mierennest, Morsweg 59, wordt vrijdag de film "Take it as a man, ma dam" vertoond. Aanvang acht Swingen en dichten Vrijdag is er weer een swing avond in het LVC. Het centrum aan de Breestraat 66 gaat om negen uur open. Verder treden op zolder twee moderne dich ters op: Bart Chabot en J.P. Abrahams. Zij beginnen daar mee om half tien. Bingo Het buurtcomité Tuinstadstaal- wijk houdt vrijdag een bingo avond in gebouw de Linde, He renstraat 64. De zaal gaat om half acht open. Sirenes Het vrouwenkoor de Sirenes treedt vrijdagavond op bij de LVL (Lesbiese Vrouwen Lei den). Plaats: Caeciliastraat 18; aanvang negen uur. Iriscopie Een docent aan de academie voor natuurgeneeskunde in Bloe- mendaal komt aanstaande vrijdag en volgende week vrij dag bij Repelsteel (Breestraat 19) praten over iriscopie iris kijken). Deze docent, die zich Jeroen laat noemen, geeft ook voedingsadviezen. Hij betrekt de klassieke homeopathie en de kruidengeneeskunde bij zijn werk. Iriscopie is een diagnose methode waarbij de iris, maar ook het oogwit en de winpers worden bestudeerd met behulp van een microscoop. In de eer ste lezing van de docent valt de nadruk op de theorie; in de tweede gaat het meer om de praktijk. Aanvang beide avonden half negen. teren. Boeken, tijdschriften, krantenknipsels, diaseries en vi deobanden, alles is hier aanwe zig om ze daarbij te helpen. Ook hebben wij contacten met pa tiëntenverenigingen (Op weg naar herstel; Harry Baconclub; Hodgkin contactgroep; Vereni ging van stembandlozen) en maatschappelijke instellingen" Opdracht woningstichting Middag Het voornaamste doel van de afde ling voorlichting van het IKW is proberen een dienstverlening voor de regio op te zetten. Zo kunnen bijvoorbeeld vrouwen huizen, wijkcentra, scholen of verpleegkundigen die een mid dag over kanker willen organise ren altijd een beroep op het kan kercentrum doen. Er kunnen vi deobanden worden geleend en er kan worden bemiddeld in het aantrekken van sprekers. Op het IKW schrikt men niet meer van de vragen over kanker. Het informatie en documentatie centrum is dagelijks geopend van negen tot vijf uur. Telefo nisch is het bereikbaar onder 071-769359. Mieke Schrijver (voorgrond) en Marie-José van Valkenburg: "Mensen kunnen hier nog eens rustig overdenken wat ze nu precies aan de arts willen vragen". LEIDEN - Van 9 tot en met 23 december wordt in Leiden een i lingsactie gehouden voor de bevolking van de Poolse stad Torun. Aan deze actie van de Stichting Regio Leiden Helpt Polen wordt medewer king verleend door winkels en bedrijven in heel Leiden. In de winkels worden dozen neergezet waarin de bevolking goederen kan deponeren. De stichting denkt hierbij aan zeep, zeeppoeder, shampoo, tandpasta, babyvoeding en conserven. Nog voor de Kerstdagen, op 16 december, zal er een transport van de stichting naar Torun vertrekken. LEIDEN/DEN HAAG - Het Twee de-Kamerlid mevrouw E. Wes- sel-Tuinstra (D'66) vindt dat de privacy van de Leidse studenten in het geding is, nu de gemeente Leiden onlangs toegang heeft ge kregen tot gegevens van het bu reau inschrijving van de Leidse universiteit. In schriftelijke vragen aan de mi nisters van justitie en onderwijs en wetenschappen vraagt me vrouw Wessel zich af v normen, die gelden voor de be scherming van de privacy van burgers, nog niet van toepassing zijn op onderwijsinstellingen. Die normen zijn al wel van kracht voor de rijksdienst. Met de inzage die de gemeente thans heeft in de gegevens van het zogenaamde Studenten Sys teem Inschrijving, wil ze contro leren of studenten die aan de uni versiteit hebben verklaard in Leiden te wonen, ook werkelijk in het bevolkingsregister voor komen. Punt is alleen dat de ge meente ook toegang heeft tot ge gevens over de studierichting, vooropleiding en het jaar van in schrijving van de student. Me vrouw Wessel vindt dat hiermee het recht op privacy van de stu dent wordt aangetast. LEIDEN - Er komt een nieuw on derzoek naar de aanwezigheid' van het zogenaamde 'spaanplaat- gas' in een complex van 92 wo ningen in Leiden-noord. Een onderzoek, van de Keurings dienst van Waren, heeft eerder uitgewezen dat de concentratie 'spaanplaatgas' (formaldehyde- gas) in de slaapkamers van som mige woningen het maximaal toelaatbare overschrijdt. Er be staan echter grote twijfels over de nauwkeurigheid waarmee dit onderzoek is uitgevoerd. Het Centrum voor Oppervlakte Techniek (C.O.T.) zal van de Leidse Woningstichting op dracht krijgen om de concentra tie van spaanplaatgas is vijf van de 92 woningen opnieuw te on derzoeken. Uit metingen zal moeten blijken of er sprake is van gevaar voor de volksgezond heid. Bewoners van de 'spaanplaatwo ningen' klagen al geruime tijd over hoofdpijn, keelpijn, be nauwdheid, diarrhee en huiduit slag. Deze symptomen zouden duidelijk verband houden met een te hoge concentratie 'spaan plaatgas' in de huizen. Een aantal bewoners heeft geëist dat alle spaanplaat uit hun woningen wordt verwijderd. Er bestaan echter ook andere methoden om de problemen te verhelpen, zoals het spaanplaat beschilderen met een speciale verf ofwel beplak ken met een dikke aluminiumfo lie. De meningen over de ver schillende methoden lopen nog al uiteen. Volgens de keuringsdienst van wa ren is de concentratie 'spaan plaatgas' in de woningen te ver lagen door de platen te beschil deren. Het gevormde actiecomi té meent daarentegen dat schil deren niets helpt en dat de verf de hoge concentratie "spaan plaatgas" hooguit voor enkele maanden iets omlaag zal bren gen. Het onderzoek van het C.O.T. zal in januari plaatsvinden en onge veer een week duren. Binnen en kele dagen zullen de onderzoeks resultaten bekend zijn. Daarna zal worden bekeken wat de beste methoden is om de klachten te verhelpen. Het C.O.T. houdt zich alleen bezig met onderzoek naar de concentratie van formaldehy- degas in de woningen en zal niet adviseren wat daarna moet ge beuren. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting heeft toe gezegd dat de problemen voor de zomer verholpen moeten worden en dat de bewoners in geen geval voor de kosten zullen opdraaien. De Leidse hoogleraar Thung. Tansprijs voor Thung LEIDEN - De dr. J.G.H. Tanspen ning van de rijksuniversiteit Limburg is toegekend aan prof. dr. P.J. Thung. Hij is hoogleraar in de 'betrekkingen tussen na tuurwetenschappen en genees kunde' aan de Leidse universi teit. De penning is ingesteld in 1978 bij gelegenheid van het afscheid van dr. Tans. Deze was de grondleg ger van de rijksuniversiteit Lim burg en eerste voorzitter van het college van bestuur. Al eerder werd de penning toegekend aan dr. Tans en aan prof. Philipsen. LEIDEN - Prof. dr. L. Laeyendecker heeft geen verstand van vrouwenstudies beweerden enkele vrouwen die twee weken lang het faculteitsbureau van sociale weten schappen bezetten. De voornoemde decaan van die fa culteit verbaast zich over die uitlating. "Het zou nuttig zijn om daarover eens te discussiëren", zegt hij. En: "Ik begrijp die redenering wel: als hij veel verstand heeft van vrouwenstudies, dan zal hij wel een voorstander zijn. Die vrouwen denken dus dat ik een tegenstander ben. Ik ben er ech ter helemaal niet op tegen dat vrouwen bepaalde problemen bestuderen; ik vind aan de an dere kant ook dat vrouwenstu dies niet iets exclusiefs mag worden". Al weer drie weken geleden begon de bezetting, die vorige week werd opgeheven. Het conflict: een aantal vrouwen vreesde dat vrouwenstudies zou verdwijnen, omdat de faculteit sociale weten schappen geen geld meer wenste te geven voor dit studie-onder deel. Er kwam een einde aan be zetting toen de vrouwen akkoord gingen met het voorstel om op 13 december te praten over vrou wenstudies. Zij kregen dus niet de garantie dat vrouwenstudies niet zal verdwijnen. Zij spraken echter de hoop uit dat de raad van de faculteit nu wel tot inkeer zou zijn gekomen. De medewer kers van het faculteitsbureau zijn sinds een week driftig in de weer om de achterstand in te ha len. "Veertien dagen lang zijn we verhinderd geweest om serieus werk te doen", zegt Laeyendec ker. Wil hij daarmee beweren dat de be zetting niet serieus was? "Dat zeg ik niet. Maar kijk: in deze fijd praten we over de landelijke taakverdeling en over de bezui nigingen. Dat zijn wel even se- - rieuzere aangelegenheden dan die bezetting, zou ik zo denken. Tijdens die bezetting hebben die werkzaamheden stil gelegen". Laeyendecker is afgeschilderd als een leugenaar. Er zou wel dege lijk een ton zijn om vrouwenstu- door Wim Brands dies te financieren. Waarom ont kende hij dat laatste? "Die ton is een misverstand. Zo'n getal gaat een eigen leven leiden. Voor je het weet hangt dat be drag boven de markt. Wij hebben steeds gezegd: er is een ton over. Maar het heeft geen zin om dat bedrag voor vrouwenstudies te reserveren, omdat we eerst moe ten weten hoeveel geld we min der krijgen. Het zag er naar uit dat we zes ton moesten inleve ren. Nu kunnen we er vanuit gaan dat de zaken er wat rooskleuriger voor komen te staan". "Dat hangt er vanaf. Wacht totdat het budgetbestedingsplan op ta fel komt, dat was ons standpunt. Dat plan wordt op 13 december behandeld. Dan weten we hoe veel geld we kunnen besteden. De faculteitsraad kan dan ook zeggen: wij willen dat vrouwen studies in elk geval wordt gefi nancierd". Uiteindelijk zijn de bezetters ermee akkoord gegaan dat er op 13 de cember zou worden gepraat over vrouwenstudies. Kun je nu stel len: de bezetters zijn door de knieën gegaan? "Dat zult u mij niet horen zeggen Het is wel zo dat ze in het begin hele andere dingen eisten. Toen zeiden de bezetters: de financie ring van de vrouwenstudies mag niet ter discussie staan, de vraag is: hoe financieren we vrouwen studies. In hun laatste verklaring staat echter niet veel meer dan de stukken moeten zodanig wor- ze gestalte geven. Integratie, waarom kan dat niet? Het gevaar bestaat nu dat vrouwenstudies, omdat het een apart onderdeel is, in een isolement terecht komt. De vakgroepen zijn natuurlijk ook geëxcuseerd: wij hoeven niets aan vrouwenstudies te doen! Mits er voldoende garan ties zijn, vind ik dat de vakgroe pen vrouwenstudies eigenlijk best zouden kunnen op den duur". "Ik durf daarover geen uitspraak te doen. Ik weet te weinig van vrou wenstudies af. Nogmaals: ik denk dat je moet zorgen dat vrouwenstudies niet in een isole ment terecht komt. En ik zeg niet dat ze in Leiden leven, maar je moet natuurlijk wel oppassen voor ideeën als: wij doen onder zoek op een specifiek vrouwelij ke Prof. Laeyendecker: "Er zijn serieuzere aangelegenheden dan die bezet ting, zou ik zo denken". den voorbereid dat er een goede behandeling van de vergadering kan plaatsvinden". De leden van de raad zijn nu na tuurlijk wel onder druk gezet. Wie durft er na de bezetting nog tegen te stemmen! "Met dat soort uitspraken moet je voorzichtig zijn. Ik weet niet hoe de raadsleden zullen stemmen. Sommigen hebben er misschien wel zwaar de pest m gekregen door die bezetting. Ik hoop echter m wie dan ook - ons bespaard zal blijven tijdens de discussies". Moet vrouwenstudies eigenlijk wel een apart onderdeel zijn. anders gezegd: kunnen die studies niet geïntegreerd worden? 'Ik heb de indruk dat sommige verdedigsters van vrouwenstu dies denken dat dit onderdeel staat of valt met het verdwijnen van de drie medewerksters. Ik denk dan: je kunt vrouwenstu dies toch ook op een andere wfi- Iets anders. Het is bekend gewor den dat er plannen bestaan om de vier subfaculteiten waaruit de faculteit sociale wetenschappen bestaat samen te voegen. Zijn die gegevens door de bezetters naar buiten gebracht? "Dat weet ik niet. En het is trou wens onzin om te praten over een plan. En het was ook geen voorstel, nee, het ging om praat papieren". Pardon? "Ja, praatpapieren; aanzetten voor een discussie. Natuurlijk hebben we wel gepraat over samenvoe gen, maar dat is ook niets nieuws. Dat gebeurt in het hele land. Het vervelende is nu dat die praatpapieren een verkeerde status hebben gekregen. Nog maals: het gaat helemaal niet om plannen die vaste vorm hebben gekregen". Nog even en Laeyendecker is de caan af; zijn termijn zit er bijna op. Gaat hij, nu hij weer weten schappelijk werk gaat verrich ten, zich ook bezighouden met vrouwenstudies? "Dat is mijn terrein niet".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4