Vertrek inspectie gevreesd Steeds Leiden als literaire lokatie C 'Boek van de maand' in schouwburg gepresenteerd "Kinderen leren het verschil te zien tussen echt geweld en verzonnen geweld SEIKO-HORLOGES 10-30% KORTING V.D. WATER Kom naar 't lekkerste meeneem-restaurant van Nederland! Personeel onderdeel belastingdienst ongerust Sen vie) Jcclmnb ktadbèeefcf Vuurwapen overvaller opgevist WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 LEIDEN - Reizen en lezen; vaak gaan die twee dingen samen. Hoeveel mensen nemen als ze op vakantie gaan niet een tasje met boeken mee? In bijna elk interview met een mense lijk tintje wordt de beken tenis gedaan dat drukke werkzaamheden het lezen in eigen huis verhinderen. Pas op vakantie kom je daar aan toe. Nu de recessie is ingetreden zou dat betekenen dat er minder ge lezen gaat worden, want geld om op vakantie is er nauwelijks meer. Met de feestdagen en de kerstvakantie in zicht valt het boek van de maand december goed in dat gat in de markt. Van uit je leunstoel al lezend op reis met Nederlandse schrijvers in 'Het Land der Letteren', want dat is de naam van het boek dat morgen in alle boekhandels ligt. 'Het Land der Letteren' is overi gens geen utopie of iets derge lijks, maar staat voor Nederland. Een beetje arrogant wellicht, maar vooruit Door de eeuwen heen schijnt er door onze eigen literatoren veel over dit land geschreven te zijn. Zoveel zelfs, dat het boek vier maal zo dik had kunnen worden als de 448 bladzijden die thans bijeen gebonden zijn. Maar, ge Leiden neigd tot inleveren als wij allen in deze tijd zijn, bevat het boek 'slechts' de teksten van 455 au teurs. Daarentegen is het 1,7 kilo gram wegende boek weer rijk geillustreerd met vierhonderd schitterende foto's van Menko ten Cate. Zij hebben de steden en streken waar ze woonden hun lof toege zwaaid, of ze hebben er hun af schuw over geuit. 'Het Land der Letteren' is een bloemlezing die laat zien hoe Nederlandse schrij vers en dichters hun provincies al schrijvend in kaart hebben ge bracht door Saskia Stoelinga De provincies worden geken schetst door schrijvers die er een bepaalde band mee hebben: ze zijn er geboren, getogen of ge storven, ze hebben er gewoond, gewerkt of hun boeken spelen er zich af. De nadruk ligt op de schrijvers van deze eeuw. Leiden Met Leiden zit het dan wel goed. Het aantal schrijvers dat zich hier heeft gevestigd, ligt ver bo ven het landelijk gemiddelde. Vandaar dat Leiden gistermid dag even model moest staan voor de rest van Nederland. De samenstellers van het boek, Adriaan van Dis en Tilly Her mans, hebben gezocht naar zo verschillend mogelijke genres: jeugdherinneringen, beschrijvin gen van stad en land, schetsen van zeden en gewoonten, opmer kingen over het dialect of de ge westelijke taal, en verhalen waar in de rol van de Kerk en burgerij wordt getypeerd. Zo komt ook de omgeving van Lei den aan bod. Het domicilie van de schrijvers 'De Pauwhof in Wassenaar, gedichten van Albert Verwey en Henriëtte Roland Holst over Noordwijk en Bud- dingh over de bloembollenvel- den tussen Lisse en Hillegom. In de schouwburg aan de Oude Vest werd het eerste exemplaar door allerlei bekende figuren ten doop gehouden. De Leidse inge- Dit weinig gezellige vertrek draagt de ondichterlijke naam van het zweetkamertje en bevindt zich in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Hildebrand schreef daarover in'Gerrit Witse studentenangst": "In dit kleine kamertje, o mijn lezers hebben alle de grote namen die aan de Leidse academie zich ooit door stalen vlijt en onafgebroken arbeidzaamheid de doctorshoed verworven hebben, om naderhand de wereld met hun doctrinae praestantia te verbazen en te verukken". zetenen Biesheuvel en 't Hart be sloten de middag met een - naar alle waarschijnlijkheid van een Russische tekst voorziene - ode aan Leiden. Op Biesheuveliaan- se wijze werd dit levenslied met veel gevoel vertolkt, terwijl 't Hart met de bravoure van ene Pieter van Vollenhove zijn colle ga achter de piano begeleidde. Raadslid van Oosten (PPR) had er zo van genoten, dat hij zich in de foyer na afloop verbijsterd af vroeg waarom deze schrijvers nog niet zijn uitgeroepen tot ere burgers van Leiden. Daarvóór had Biesheuvel al de lachers op zijn hand gekregen met het ko mische verhaal 'Opstootje', waar in hij beschrijft hoe zijn vriend Cees Waal - ook wel bekend als Leids wethouder van ruimtelijke ordening - gewapend met een vergiet op zijn hoofd een op stootje te lijf gaat, dat later een kermis blijkt te zijn. Natuurlijk, ook Maarten 't Hart las wat voor. Hoewel hij in het boek zijn geboorteplaats Maassluis als bron van inspiratie noemt, leek hij gisteren 'inblazingen' te ont vangen van de geest van het ou de Leiden. Hij refereerde aan de eerste dagen van het studenten leven in Leiden, die werden be heerst door de angst kaal gescho ren te worden. Een gebeuren dat in vroegere jaren zelfs een cou rant in Maassluis had gehaald en voor de jonge nog onwetende 't Hart gelijk stond met studeren. Ook Boudewyn Büch en Frédó- nc Bastet vermaakten het pu bliek met hun verhalen over Lei den. Extra dimensie Terug naar het boek. Het aardige van zo'n reisgids is dat er aan een stad een dimensie wordt toege voegd. Zonder echt chauvinis tisch te worden is het toch leuk om tegen familieleden in een on beduidend plaatsje in de provin cie te zeggen dat Leiden heel wat voor de literatuur betekent Om maar eens wat te noemen: Hil debrand. Büderdijk, Kneppel- hout. Piet Paaltjes alter ego van Francois Haverschmidt, J.J. Cre- mer, Jan Wolkers; allemaal heb ben ze in Leiden gewoond en er over geschreven. Komen na een avondje in de leun stoel hangen toch de reisknebels opzetten en wil men de schrij vers achterna dan zal het boek thuisgelaten moeten worden, omdat de zakken daarvoor te klein zijn. Misschien valt dan te denken aan de vonge week ver schenen literaire reisgids van Querido. Een handzamer for maat maar minder rijk geïllu streerd. (Zie ook de Trijfel van vandaag) Boek van de Maand 'Het Land der Letteren'. Vanaf morgen ver krijgbaar voor de prijs van 37.50. Na 10 januari wordt dit 65 gulden. Onderzoeker: LEIDEN - Een voorschot op wat er komen gaat. Zo karakteriseert psycholoog Tom van der Voort het belang van zijn onderzoek 'Kinderen en tv-geweld'. "Het is niet zo dat er momenteel door de omroepen veel geweld op de tv wordt gebracht. Maar je kunt wel vermoeden dat dat gaat verande ren. Er komen meer zenders en er zullen dus ook meer geweld films worden uitgezonden. Ik loop daar mijn proefschrift dus alvast op vooruit". Van der Voort, die morgenmiddag in het Academiegebouw op zijn werkstuk promoveert, heeft op lagere scholen onderzoek ver richt onder kinderen van negen tot twaalf jaar uit verschillende sociale milieus. Afgelopen vrij dag publiceerden wij de resulta ten van Van der Voorts werk zaamheden. Hij heeft daarbij on der meer aan de kinderen afzon derlijk vragen gesteld over het agressieve of juist 'lieve' gedrag van hun klasgenoten. Verder heeft hij geprobeerd statistisch vast te leggen hoe de verbanden liggen tussen agressief gedrag enerzijds en kijken naar ge- weldsfilms anderzijds. "Opval lend is dat bij vierde- en vijf- deklassers dat verband er duide lijk is, terwijl dat bij zesdeklas- sers juist niet het geval is". Van der Voort voegt daar aan toe dat het niet zo is dat meer geweld op televisie ook meer geweld bij kinderen betekent. "Het is na tuurlijk een soort cirkelrelatie. Juist agressieve kinderen zullen graag kijken naar agressieve tv- programma's". Hij onderstreept nog eens dat het beter is dat kin deren geëmotioneerd raken door geweld op tv dan dat ze er wat afstandelijk naar kijken. "In dat eerste geval krijgen ze juist een weerzin van agressiviteit". Gevraagd naar de kern van zijn on derzoek antwoordt de psycho loog: "Het zoeken naar een sa menhang: hoe tegen agressie wordt aangekeken en hoe dat uitwerkt". Van der Voorts bevindingen moe ten leiden tot een onderwijspro gramma waar door Stichting voor Onderzoek van Onderwijs nu ook aan wordt gewerkt "Dat moet gebaseerd zijn op een paar doelstellingen: kinderen leren echt geweld van 'verzonnen' ge weld te onderscheiden en kinde ren leren kritisch te zijn ten op zichte van geweld op tv". Dat kinderen uit de zogenaamde sociaal lagere milieus minder schrikken van geweld op tv, hangt volgens Van der Voort ook samen met dat milieu. "Zonder alles over één kam te scheren, kun je wel zeggen dat men daar wat liberaler tegenover geweld staat". ADVERTENTIE speciale aanbieding official dealer Uw juwelier ADVERTENTIE Het lekkerste meeneem-restaurant van Nederland ligt naast de ingang van het geheel vernieuwde AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: 25 voortreffelijke gerechten en 2 overheerlijke kindermenu's. Dat alles voor vriendelijke meeneemprijzen van f 7,50 tot f 16,50. Nu als verrassing bij elk gerecht: eratis Smulwuppie voor de kinderen. Zolang de voorraad strekt! D<S.oo«ur- tot „ntl- LEIDEN - Het personeel van de Inspectie Regi stratie en Successie, een onderdeel van de rijksbe lastingsdienst, vreest dat de inspectie uit Leiden zal verdwijnen. Dat zou voor Leiden een verlies van 34 arbeidsplaatsen betekenen en een ver slechtering van de dienstverlening. De vrees van het personeel is voor alsnog gebaseerd op 'hardnekki ge geruchten'. Feit is dat sinds vorig jaar voor de afdeling een vacaturestop geldt. In maart van dit jaar is een landelijke project groep ingesteld, die onder meer de spreiding van de inspecties over het land onderzoekt. Die projectgroep wordt bijgestaan door het organisatiebureau Be renschot. Het bureau komt in fe bruari met de conclusies van het onderzoek. Bij het personeel bestaat het bange vermoeden dat er een aantal van de 22 inspecties in Nederland zullen verdwijnen, waaronder de Leidse. Volgens de geruchten zou de Leidse inspectie worden opgedeeld over de inspecties van Utrecht, Rotterdam en Rijswijk. Het personeel heeft een brief aan de gemeenteraad van Leiden (en speciaal aan wethouder Fase van economische zaken) geschreven, waarin het zijn ernstige onge rustheid uitspreekt en de raad vraagt om invloed op de besluit vorming uit te oefenen. Het personeel wijst er in de brief op dat de gemeente veel activi teiten ontplooit om bedrijven aan te trekken. Het vindt het be houd van de inspectie van belang voor de Leidse werk gelegenheid. De inspectie houdt zich bezig met recht van successie (erfenis) en van schenking, met het registre ren van onderhandse en notarië le akten, met de overdrachtsbe lasting, de kapitaalsbelasting (by oprichting van NV's en BV's), as surantiebelasting en ruil- en her verkavelingsrente. Registratie Het registreren van de inspectie betreft zeer uiteenlopende za ken. Een medewerker van de in spectie geeft een voorbeeld: Men kan bijvoorbeeld foto's van een huis laten registreren. Dat kan om bewijsmateriaal te hebben wat betreft de staat waarin het pand op een bepaald moment verkeerde. Ontstaan er door bouwactiviteiten in de omgeving (heien) bijvoor beeld scheuren in de gevel, dan kan men met die geregistreerde foto's als bewijs trachten de schade te verhalen. Een ander voorbeeld is het registreren van een schuldbekentenis van een le ning, aktes van huizenverkoop, het registreren van de tekst van een liedje en ga zo maar door. Met het verdwijnen van de inspec tie uit Leiden zou tevens de voor lichting en het geven van advie zen over deze belastingzaken in deze regio verloren gaan. Men zou daarvoor dan naar Rijswijk, Utrecht of Rotterdam moeten "Een boer uit Ter Aar stapt nu even bij ons binnen voor de regi stratie van het een of het ander, omdat hij toch in Leiden moet zijn voor de veemarkt Veel ou dere mensen bezoeken ons in verband met overly denskwes- Z<*teTU~Ziv<m- Loketten Ook Leiden is een tamelijk con sument-onvriendelijke ge meente, zo concludeert de Consumentenbond in de laat ste editie van de Consumen tengids. Onderzocht zijn de openingstijden van loketten bij gemeentelijke diensten en daar is het slecht mee ge steld, zo schrijft consumen ten-onderzoeker Perfors. "In heel wat gemeenten word je verplicht daarvoor vrije uren op te nemen". Honderd gemeenten zijn onder de loep genomen. Daarbij is gekeken naar de diensten die vooral via loket of balie werken. Gemiddeld blijken die gemeentelijke diensten 24 uur per week open te zijn. "Leiden komt tot 21 uur en een kwart, dat zit dus flink onder het gemiddelde", aldus Perfors. Maar vooral de uren buiten kantoor zitten hem dwars. "Met name voor men sen die werken is het van be lang om geen vrije tijd te hoe ven opnemen om een ge meentelijke dienst te bezoe ken. Globaal genomen is het droevig gesteld met de ge meentelijke diensten op dit punt". Perfors: "Leiden scoort hier ze ventien uur. Dat is niet slecht. Vooral aan de de afde lingen voorlichting en bevol king is dat te danken, die zijn ook op koopavond open". Hij richt het oog vooral op Bel gië, waar die tijden veel beter zijn geregeld. En hier kan het ook: "Voor de gemeentelijke dienst is er geen wet die de openstellingstijden regelt". De wet mag dan niets in de weg staan, ambtenaren vragen een beetje begrip van de con sument. Ir. F.B. van Hamme van bouw- en woningtoe zicht, een dienst die niet bui ten kantooruren beschikbaar is: "We komen behoorlijk in het schip als we daar mee gaan beginnen. Ambtenaren moeten dan gaan overwer ken. Ze kunnen die overuren niet uitbetaald krijgen en in de ochtenduren compense ren, dat gaat ook niet". Maar, voegt hij er aan toe: "In de praktijk zijn we al behoor lijk soepel. Als mensen vra gen of ze tussen de middag of om vijf uur langs kunnen ko men, zijn we daar heus niet kinderachtig in". Perfors ziet hier op zijn beurt Voorzitter van de stichting Pie terskerk. Cees Goekoop - iedereen te vriend houden. (Foto HoItuII toch wel een taak voor ge meenteraden. "Hier ligt een dankbaar terrein". Is er kort om nog een raadslid dat hier een vraagje aan wil wijden? B.J. Gerommel (6) Met opgeheven hoofden verlie ten de marktbestuurders Jo- han Verplancke (afdelings voorzitter) en Jos Wagenaar (landelyk vice-voorzitter) gis termiddag het stadhuis. Na ruim drie uur pittig onder handelen met organisatoren van de witte vlooienmarkt, het dagelijks bestuur en de manager van de stichting Pieterskerk en de politie, slo ten zij de strijd winnend af. Marktopperhoofd Verplancke: 'Ik ben Pontius Pilatus niet, maar ik was wel m'n handen in on schuld" Na de snuffelmarkt in de Groenoordhallen neeft de ambulante handel nu ook de vlooienmarkt in de Pieters kerk al bij voorbaat de nek omgedraaid. Er wordt zater dag voor één keer in de Pie terskerk 'gevlooid' en daarna nooit meer. Na aanvankelijk met een kort geding tegen de marktbe stuurders te hebben ge dreigd, toonden vlooien markt-organisatoren Elie de Graaf, Pieter van Ulden en Simon Platteel zich gevoelig voor het belangrijkste argu ment van de ambulante han del: "Er is nooit een water dicht controlesysteem te ver zinnen waarmee 411e handela ren van een zwarte markt kunneh worden geweerd. El ke zwarte markt betekent dus oneerlijke concurrentie". Het kort geding, dat vandaag voor het Haagse paleis van justitie zou dienen, werd daarop ingetrokken. Het stichtingsbestuur van de Pieterskerk liet vorige week bij monde van voorzitter Cees Goekoop weten geen ruzie te willen maken met welke Leidse groepering dan ook. Het contract met de 'vlooienhandelaren' werd er op na geslagen en het bleek dat er alleen voor zaterdag iets zwart op wit stond. Voor de rest hadden de organisato ren slechts een 'mondelinge optie* voor een vijftal andere zaterdagen. Voor het 'kerkbe stuur* dus geen enkel pro bleem om de relatie met De Graaf, Van Ulden en Platteel van korte duur te laten zijn. Gezwicht voor mogelijke acties van marktkooplui dat is het stichtingsbestuur voolgens penningmeester Batenburg zeker niet: "We voelen er mets voor om de ambulante handel in de wielen te rijden. Dat contract met de vlooien markt lag er nu eenmaal, daar konden we niet onderuit. Daarom één keer en daarna nooit meer. In elk geval met op zaterdag". Gerommel (7) Aanvankelijk was het zelfs de bedoeling dat de ambulante handel voor aanstaande za terdag controleurs zou leve ren die er op toe zouden zien dat er geen handelaren de kerk in glippen. Verplancke zegt dat hij hier geen leden van zijn achterban voor kon recruteren omdat zij niet wil len meewerken aan iets waar zy tegen zijn. De organisatoren zullen nu zelf de controle gaan uitoefenen Wel is Verplancke van plan om in de loop van de dag te gaan kijken hoeveel handel er onder valse voorwensels naar binnen is gesmokkeld. "Mocht blijken dat er inder daad alleen maar tweede hands-rommeltjes door par ticulieren worden verkocht, wat ik dus niet verwacht, dan zal de markt zo tam zijn dat het met rendabel is om er een regelmatig terugkerend fes tyn van te maken zoals aan vankelijk de bedoeling was", zo kondigt het 'marktopper hoofd' aan. "Want alleen de echte handelaren kunnen zo'n markt een beetje levend en dus rendabel maken" Verplancke heeft de organisa toren en het stichtingsbe stuur van de Pieterskerk gis teren met zwart op wit dur ven toezeggen dat er zaterdag geen meuwe acties van marktkooplui zullen volgen. "Ik ben niet Pontius Pilatus maar ik was wei m'n handen in onschuld. Georganiseerd zal er in elk geval geen actie worden gevoerd, maar spon tane acties kan ik natuurlyk nooit tegenhouden" J.V. ties. Dat wordt allemaal veel moeilijker voor de mensen", zo licht een medewerker van de in spectie toe. Ongemak Voor het personeel betekent een overplaatsing ook veel ongemak. Over het algemeen heeft men een zeer gespecialiseerde oplei ding voor het werk dat men ver richt. Men zou daarom min of meer gedwongen zijn om mee te gaan. Een aantal personeelsleden heeft nog maar kort geleden een huis gekocht in Leiden of omgeving. De reistijd van en naar het werk wordt dan aanzienlijk langer of men is gedwongen om het huis weer te verkopen. Het personeel heeft daarom reeds nu, terwijl er nog niets definitief bekend is, de brief aan de ge meenteraad geschreven. Het vreest dat het in februari te laat zal zijn om nog iets aan eventuele reorganisatie-plannen te veran deren. Een woordvoerder van het perso neel wijst op het kadaster en de landmeetkundige dienst, die in 1979 uit hetzelfde gebouw aan het Stationsplein verdwenen en in Den Haag werden gevestigd. De grootschaligheid van het Haagse kadaster is volgens hem beslist geen verbetering. Het rayon Leiden van de Inspectie Registratie en Successie omvat de gebieden rond Leiden, Al phen en Gouda Het is landelyk gezien een middelgroot rayon. Er werken nu nog 29 van de oor spronkelijk (vóór de vacatures top) 34 personen. Zij hebben een volledige dagtaak Twee vrouwe lijke personeelsleden uitgezon derd, die vier dagen per week werken. LEIDEN - Een van de vuurwa pens die werden gebruikt by de overval op een postagentschap aan de Maresingel, op 17 novem ber, is gistermiddag boven water gekomen. Uit het Spaarnc visten duikers van de Haarlemse brand weer op aanwyzing van de over vallers een karabyn op. In het Spaarne moet ook nog een pi stool van de overvallers liggen. Dat werd echter nog met gevon den. De overvallers van het postagent schap aan de Maresingel werden een dag en dne dagen later aJ aangehouden. De buit (honderd duizend gulden) werd, op twin tigduizend gulden na, vonge week teruggevonden in een wei land in de Knmpenerwaard en in een pand aan het Levendaal. De politie zet het onderzoek voort ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3