Reorganisatieplan van zilverfabriek nog te onduidelijk Nieuwe jachthaven nog immer onzeker [Le/cfee agenda Gemeente: "bezwaren ongegrond" Nieuwbouw bibliotheek in de ijskast Vakbonden over Van Kempen en Begeer: Oegstgeest kan peil subsidies volgend jaar niet handhaven Wassenaarse raad nam wèl voorbereidingsbesluit Wethouder Greep: "fusie scholen nodig' Tegen bouw jongerenflat in Oegstgeester Haaswijk (Vervolg van de voorpagina) VOORSCHOTEN - Namens de gekozen leden van de ondernemingsraad van Van kem pen en Begeer zegt Voorschotenaar N. Rijken erg geschrokken te zijn van de reorgani satieplannen waardoor in 1983 140 van de 322 personeelsleden moeten afvloeien. "We wisten niet dat het zo erg was", aldus Rijken in een eerste reactie. oogkleppen op lopen want ik zie groot aantal bv s die onder de een bedrijf dat grote verliezen houdstermaatschappij resor- lijdt en waar dus iets moet ge- teert.Het is een goede zaak dat Hij voegde er voorts aan toe dat nü, de spanningen tussen de onder nemingsraad en de voorzitter van de raad van bestuur, Zuidema, die enige tijd geleden aan het licht traden, op de twee de plaats komen. "Behouden van zoveel mogelijk werkgelegen heid komt nu op de eerste plaats", aldus Rijken. Enkele we ken geleden stelde de onderne mingsraad een verklaring op waarin zij het vertrouwen in Rij ken opzegde. De voorzitter van de raad van bestuur zou met na me in de samenwerking met de ondernemingsraad tekort schie ten, zo luidde de uitspraak. Zuidema gaf vanmorgen toe fou ten in de communicatie te heb ben gemaakt maar hij wees ook op de gecompliceerde structuur van het bedrijf "die goed overleg er niet gemakkelijker op maakt". CNV-bestuurder D. Terpstra wilde de problemen bij Van kempen en Begeer vooral genuanceerd bekijken. "Ik wil niet met beuren". Maar de huidige plan nen vindt hij te voorbarig. Terp stra stelt zich voor eerst met de kaderleden in het bedrijf over de ontstane situatie te gaan praten alvorens een definitief oordeel over het reorganisatieplan uit te spreken. In het bijzonder wil hij eerst weten wat de gevolgen zijn van de voor genomen overplaatsing van het bedrijf in Coevorden naar de ves tiging in Voorschoten. "Er zullen dan waarschijnlijk een aantal dubbelfuncties ontstaan waar van ik de consequenties wil we ten", aldus Terpstra. Ook Ter Wisscha, FNV-bestuurder, toonde zich erg geschrokken van de plannen. "Ik wil weten hoe de directie aan het getal van 140 per soneelsleden komt dat moet af vloeien", zo zei hij.Ter Wisscha legt de oorzaak van de verliezen die het bedrijf lijdt, in een te i allemaal worden opgehe- WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 bij de Voorschotense vestiging van Van Kempen en Begeer Een deel van de gevel van de nieuwbouw voor studenten en werkende jongeren. Het pand wordt waarschijnlijk grijs, de deuren blauw en de metalen stellages aan de buitenmuur rood. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest kan volgend jaar niet het huidige peil van alle subsi dies handhaven. Instellingen zo als de Oegstgeester afdeling van K en O, SJJO, Scouting Oegst geest en de Stichting Kinder speelzalen kunnen in 1983 welis waar rekenen op een verhoging van de rijksbijdrage met twee procent voor de personeelslasten en 3,5 procent voor de overige kosten maar moeten er rekening mee houden dat de gemeente op hun subsidies bezuinigt met ruim 2,5 procent. De bezuiniging van 2,5 procent is het gevolg van de uitdrukkelijke wens van de gemeenteraad om in 1983 voor in totaal twintigdui zend gulden minder aan het so ciaal-cultureel werk uit te keren. Wethouder Kohlbeck (PvdA) re kende de raadscommissie finan ciën gisteravond voor dat met de bezuinigingen door de gemeente minder geld gemoeid is dan met de verhoging van de rijksbijdra ge. Toch krijgt bijvoorbeeld de SJJO in 1983 ruim tienduizend gulden minder dan dit jaar. Oor zaak hiervan is dat de gemeente bij de berekening van de in 1983 uit te keren subsidies is uitge gaan van het bedrag dat dit jaar werd uitgekeerd en de verhoging van de rijksbijdrage buiten be schouwing is gelaten omdat die pas volgend jaar van kracht wordt. De raadscommissie financiën wil de hierop weten waarom de ge meente wél bezuinigt op de ene subsidie maar de ander buiten schot laat. Volgens de commis sieleden ontbreken in het so ciaal-cultureel programma dui delijke argumenten. Wethouder Kohlbeck wilde de discussie hieromtrent niet aangaan omdat deze naar zijn mening niet thuis hoort in de commissie financiën. "Het lijkt me beter deze discus sie te voeren in de commissie on derwijs en welzijn", aldus Kohl beck. OEGSTGEEST - De bezwaren van de bewonersvereniging "Haaswijk" tegen de nieuwbouw van 175 wooneenheden oostelijk van de Haaswijklaan zijn onge grond. Het bouwplan van de stichting Leidse Studentenhuis vesting past geheel in het be stemmingsplan. Dat hebben B en W van Oegstgeest gisteren be sloten. De bewonersvereniging "Haas- wijk" heeft bezwaar gemaakt omdat ze de gestapelde bouw voor studenten en werkende jon geren niet vindt passen in de om geving. Bovendien zou het niet passen in het bestemmingsplan en zouden er veel te weinig par keerplaatsen zijn. B en W zijn het daarmee niet eens en wezen het bezwaarschrift dan ook af. Overigens kan het bezwaarschrift van de bewonersvereniging lelij ke gevolgen hebben. De hoofdin genieur-directeur voor de wo ningbouw in de provincie Zuid Holland heeft namelijk laten we ten dat Oegstgeest nog in 1983 een deel van het geld dat nodig is voor de nieuwbouw kan luijgen. Mits de procedure voor 1 januari 1983 is afgerond. Het resterende WASSENAAR - Het is nog onzeker of de Stichting Jacht havenaccommodatie haar nieuwe jachthaven aan de Zijl- watering zal krijgen. Wel heeft de Wassenaarse raad een voorbereidingsbesluit genomen, voor een haven met 140 ligplaatsen. De problemen die zijn gerezen zijn vooral van financiële aard. Voorzitter Joling van de stichting vindt echter dat men nu de knoop moet doorhakken. kennen dat men daar al lang over nadenkt: "alleen zijn de vaste ac- comodaties niet geschikt voor fa sering. Het gat moet gegraven worden. De walaccommodaties moet je aanleggen en het club huis kan je ook niet slechts voor de helft bouwen". Wel kan vol gens hem de aanleg van steiger tjes in fasen geschieden. Gezicht op de oude, te kleine jachthaven WASSENAAR - Het bestuur van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek vindt, dat het in krimpen van de personeelsbezet ting én het "voorlopige" uitstel van de uitbreiding van de biblio theek, deze instelling in "acuut gevaar" brengt. Zij schrijft dit in een brief aan het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders. Het college heeft onlangs dit be stuur op de hoogte gebracht van het voornemen de plannen tot verbouw voorlopig maar "in de koelkast te zetten". Deze maatre gel is een onderdeel van de be zuinigingsvoorstellen, die nodig zijn om Wassenaar uit de finan ciële problemen te halen. In maart dit jaar nog nam de Was senaarse raad een principe-be sluit tot realisering van het bouwplan. Het voorlopige ont werp is reeds goedgekeurd door de welstandscommissie en de commissie technische diensten. Ook werd in september al een bouwvergunning aangevraagd. Op de ter visie legging zijn geen bezwaren gekomen. Het bestuur stelt "op zijn minst verwondert" te zijn, dat de ge meente op 17-11-1982 Gedepu teerde Staten om toestemming vraagt tot het verlenen van een bouwvergunning, en vervolgens acht dagen later het bibliotheek- bestuur van het college-"besluit" tot voorlopig uitstel op de hoogte brengt. Voorts laat het stichtingsbestuur blijken teleurgesteld te zijn, dat hun streven naar een zuinige voorziening niet gewaardeerd wordt. De bouwplannen zouden "belangrijk beneden de landelij ke normen blijven". Bovendien zal door extra inkrimping van personeel, welke is opgelegd, de totstandkoming van de verbouw "extra urgent" worden. Het bestuur schrijft op grond van deze overwegingen het college standpunt "volledig te moeten afwijzen" en vertrouwt er op dat men het besluit zal herzien. Al 15 jaar is de heer Joling en de Watersportvereniging Wassenaar druk doende om een nieuwe ha venaccommodatie te krijgen. Momenteel is er voor veel sche pen in de oude haven aan de Oostdorperweg geen plaats meer en moeten de schepen die in de Zijlwatering liggen, daar volgens een verordening verdwijnen. De stichting wacht nu al 6 jaar op goedkeuring van het bestem mingsplan, waar ook de jachtha ven onder valt. Dit is nu ander maal vertraagd, waardoor het he le plan nogmaals op uitvoering zou moeten wachten. Om dit te omzeilen werd een voorberei dingsbesluit genomen, zodat via een snelle zgn. "art. 19 procedu re" het gat toch gegraven kan worden. De bedenkingen tegen het plan, rezen vooral bij het CDA dat zich afvroeg of het aan tal van 140 ligplaatsen niet wat te hoog was. Raadslid Olyslagers: "Wij zijn met zorg vervuld over de toekomst van dit project, nu de koopkracht voor zowel gezin nen als gemeente terugloopt". Hü vroeg zich af of wellicht de bouw gefaseerd kan worden. De heer Joling van de Stichting Jachthavenaccommodatie gaf te Of het totaal aantal ligplaatsen veel verder kan worden terugge schroefd betwijfelde hij: "Dan wordt de prijs per ligplaats weer te hoog en dat kan men dan hele maal niet betalen". Volgens de heer Joling zijn alle aanvragen voor vergunningen al weg: "met de huidige lage rente en onze nieuwe begroting moet het plan nu te realiseren zijn op financieel gunstige basis". De doelgroep voor de nieuw te bouwen haven bestaat uit in principe alleen Wassenaarders: "Eerst willen we mensen uit de eigen gemeente, als er plaats over blijft kunnen personen van buiten misschien een plaatsje krijgen". Onze bedoeling blijft echter de Wassenaarders er en thousiast voor te maken, ook hen die zich tot nu toe slechts scep tisch over uit lieten". WOENSDAG deel van het geld zou dan in 1984 worden gegeven. De bouw kan dan volgend jaar beginnen. Als de bewonersvereniging haar be zwaren handhaaft en naar de provincie stapt om gelijk te krij gen dan is de procedure niet voor het eind van het jaar afgerond. De kans dat Oegstgeest geld krijgt voor de woningbouw is dan ook aanzienlijk verkleind. Leiden - Endegeest, commissie En degeest, 17.30 uur. filmhuis LVC - film 'Céline et Julie vont en bateau'-Jacques Rivette, woe en do om 20 uur. Caeciliastraat 18 - Leidse Werk groep Homoseksualiteit, plenaire en gecombineerde vergadering met de Lesbische Vrouwen Lei den, 20 uur. Jongeren Advies Centrum - Caeci liastraat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i- geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Marinecomplex - Noordeinde 2a, Matrogoth 'Waarom maken ze mensen', 20.30 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, com missie onderwijs en welzijn, 20 Voorschoten - Poppentheater Wel lus Nietus, Churchillweg, 'De brul lende brievenbus', 4-12 jaar. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie per soneelszaken, 19.30 uur. Volkshuis - projectgroep Maredorp, 14 De Lakenhal - deelcommissie De La kenhal. 16.30 uur. Academiegebouw - actualiteitencollege over toekomst universiteiten, 20 uur. Vrouwenhuis - vrouwentheatergroep Ravage. 20.30 uur. LVC - film 'Céline et Julie vont en ba teau'-Jacques Rivette, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou wen, vrijdag van 9.30-11.30 uur. Voorschoten - De Lindehoeve, optreden de groep Shine, 21 uur. Gemeentehuis - begroting behandeling, 20 uur Warmond - Raadhuis, voortgezette be groting, 19 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie Algemene Bestuurlijke Aangelegenhe den, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 3 dec tot 10 dec door: Apotheek Lei den Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand Ondertrouwd: J.P. van Oosterhoud en M.E. Sjardijn, M.Ph. Keesom en"E. Lan- genberg, A.N. den Os en H.W. Krom hout, N. van den Eijkel en D.A.F. Iden- burg, J. Amoldus en J.A.M. van der Weijden, R. van der Linden en J.I. Moes, P.R. Ladru en E. Lambrechts. Gehuwd: H. van Riet en Y. Bakker, A.P.M. Pouw en J.H.M. Bakker, A.J. Pracht én P.J.M. van Leeuwen, A.J. Gu- tow en A. Lamain, M. Rietbergen en P.J.J. Hamaker, H. van Polanen en C.C.J. Bekkering, T.S. Tio en M.M.F. Soethout, C.C.V. Thodé en Y.H.P. Bo- deutsch, J.N. Kok en A. van Vliet, P.C.M. Bolleboom en J. Peter, D.J. Stoeken en G. Rysbergen, N.J. Vrees wijk en M.C.M. Grootes, H.F. Snijders en F.C. Cleveringa. - Overleden: A. Eradus (1905) man, P.J. Overdijk (1936) vrl. echtg. van A. van Es, M.C. den Elzen (1905) vrl. echtg. van W.A. Derksen, G.J. van Soest (1907) vrl. echtg. van V.A. Reijs, A. de Mooij (1956) vrl. geh. gew. met J.H. Vugt, J. Ravens- berg (1919) man, L.J'.C.M.R. Harks (1982) man, G.T.A van Mierlo (1925) man, J.A. Rip (1926) man, W. Beurze (1904) vrl. geh. gew. met B.T. Houthoff, E. Zaalberg (1894) vrl., G. Burger (1914) man, T. van der Bent (1894) vrl., H.J. De- rogee (1901) man, P.J. Langeveld (1908) man, A. Wendt (1896) man, A.J.F.M. Ac- kermans (1941) vrl. echtg. van A. Ham- ringa, J.G. Hooning van Duijvenbode (1908) man, C A M. Kagie (1902) vrl. geh. gew. met J.P.C. Spendel, J.D. Groenen- berg (1936) man, T. van Vliet (1916) man, C.B. Hoogeboom (1953) man, M.C. Stik- kelorum (1889) vrl. geh. gew. met A. van der Holst, H. Harteveld (1900) man, P W. Borst (1913) man, C.J.J.L.M. Zeeuw van der Laan (1916) man, A. Verhoeff (1919) man, W.M.E. Manse (1913) vrl. geh. gew. met B.C.C. Wösten. ZOETERWOUDE - Geboren: Maria Petronella Vink. Overleden: Wilhelmina van Galen-Men- ken (1901); Elisabeth J. Molenkamp- Hoogeveen (1903); Pieter J. Lankhuizen (1922) man. WASSENAAR - Het college van B en W wil voor Wassenaar een prognose laten opstellen voor de ontwikkeling van het aantal leer lingen in het kleuter- en lager on derwijs. Het onderzoek hiervoor zal plaatsvinden m.b.v. de Ne- derl. Ver. van Gemeenten. Met behulp van de uitkomsten wil men tot een zo goed mogelijk "scholenplan" komen, aldus wethouder Greep van Onder wijs. In Wassenaar lopen de leerlingen aantallen, net zoals in omliggen de gemeenten, sterk terug. Hier door zullen enkele scholen moe ten gaan luseren om "leefbaar" te blijven. Zo worden momenteel al enkele kleuterscholen met de ondergang bedreigd. Een probleem zal worden zowel het openbaar als bijzonder on derwijs enthousiast te maken voor zo'n scholenplan. Het bij zonder onderwijs hangt erg aan haar "identiteit". Voor een effi ciënte spreiding van de lagere en kleuterscholen is wel haar mede werking onontbeerlijk. Fractie voorzitter Wensveen (CDA) zei de situatie voor de kleuterscho len "zorgwekkend" te vinden, terwijl voor het lager onderwijs de leerlingenaantallen binnen 5 jaar nog één derde zullen terug lopen. Ook hij zag fusie als on vermijdelijk en stelde dat "op korte termijn tot maatregelen moet worden overgegaan". R. Nieuwenhoven (D'66) vond de kwestie van identiteit veel min der belangrijk: "Als ouders moe ten kiezen dan doen zij dat voor kwaliteit en locatie". Wethouder Greep zal eerst gaan praten met de diverse scholen. Werkt niet ie dereen mee aan een scholenplan dan zal dit alleen voor het open baar onderwijs dienen te worden opgesteld. OPGERICHT 1 MAART 1 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Voor betaling van abonnementsgelden J giro 3203571 r Damiate Holding BV Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj dir N Quakemaat Adjunct-hootdredacteur Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur); zaterdag van 16 30-18.00 uur Kwartaalabonnement 61,25 R D Paauw Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) W F J Wirtz (bin./buit./ec J Ruygrok-Hoogevt P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in. Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Rome. Madrid. Mexico en Wenen I. 071-144941. 1st. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2