S DT "Minder blessures Evenwicht tweekamp nog niet verbroken Ijshockeyers geven zege uit handen AZ wint in Genua KNVB-artsen verdiepen zich in Zweeds onderzoek Samaranch: "Amsterdam wil Spelen.." Den Bosch kansloos in Spanje Westerhof naar MW WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 GDANSK (ANP) - De Neder landse ijshockeyploeg heeft gisteravond in Gdansk in de laatste minuut moeten bui gen voor Polen: 6-5. De perio destanden waren: 1-2, 2-1 en 3-2. Orarye speelde een zeer sterke wedstrijd. Ruim 4500 toe schouwers zorgden in de bomvolle ijshal van Gdansk voor een geweldige sfeer, waaraan de ploeg zich sterk optrok. In de eerste periode was het vooral de Heeren veen-aanval Tonnie Collard, Jack de Heer en Johan Toren die de aandacht van de Pool se verdediging voortdurend opeiste. Ook verdedigers Wil liam Klooster, René Laarman en Jim van der Lee kwamen offensief uitstekend voor de dag. De eerste periode lever de Nederland een voor sprong van 2-1 op door tref fers van Ron Berteling in de vierde en Bosschenaar Peter van Ooyen in de zevende mi nuut. In de dertiende minuut trok Gritch de stand gelijk. De tweede periode deed Neder land het iets kalmer aan. De ploeg wilde nog niet alle re serves aanspreken en hiervan maakte Polen gebruik door via de routiniers Zawada (25e minuut) en Nowak (30e) de leiding te nemen: 3-2. Maar vlak voor het verstrijken van deze periode (met opnieuw Collard als de onbetwiste uit blinker) scoorde Jack de Heer uit een uitbraak de ge lijkmaker: 3-3. Remise Timman-Kortsjnoi HILVERSUM (ANP) - Het evenwicht in de tweekamp Timman - Kortsjnoi is voorals nog niet verbroken. De tweede partij eindigde gisteren in de KRO-studio te Hilver sum na 43 zetten in remise. Evenals in de openingspartij moest Timman behoedzaam manoeuvreren om te voorkomen dat hij definitief in het nadeel zou geraken. Kortsjnoi noteert, Timman drukt de klok in. De partij eindigde in remise. In de laatste periode trok Ne derland alle registers open. Desondanks scoorde Polen via Adamac 4-3 en even later, toen Berteling op de straf bank zat, zelfs 5-3 door Zawa da. Oranje zette zich echter schrap en via Van Ooyen uit een pass van Brian de Bruijn (52e minuut) en René Laar man uit een pass van Jerry Schaffer (54e) kam de ploeg onverwacht langszij. In een enerverend slot leek nu weer Nederland op een triomf af te stevenen. Maar door een jam merlijk misverstand in de achterhoede, waarbij de scheidsrechter even het hoofd verloor, kon Nowak negentig seconden voor tijd toch de winnende treffer in het lege Nederlandse doel plaatsen. Met de doelman aan de kant trachtte Nederland de zaken nog recht te trek ken, maar Polen hield stand. Polen-Nederland 6-5 (1-2,2-1, 3- 2). 4. Berteling 0-1, 13. Gritch 1-1, 17. Van Ooyen 1-2, 25. Zawa da 2-2, 30. Nowak 3-2, 49. De Heer 3-3, 51. Adamac 4-3, 52.20 Zawada 5-3, 52.41 Van Ooyen 5-4, 54. Laarman 5-5, 58.30 Nowak 6-5. Strafminuten: Polen 10, Neder land 12. Toeschouwers: 4500. GENUA (ANP) - AZ'67 heeft gis teravond de vriendschappelijke wedstrijd tegen Genua, de club van oud-AZ-speler Jan Peters, met 2-1 gewonnen. Bij rust was de stand 1-1. Het goed spelende AZ kende op het natte veld van Genua weinig problemen met de chaotisch spelende thuisploeg, die door spelverdeler Peters niet in het goede spoor geleid kon worden. De 2500 toeschouwers zagen Roelof-Jan Tiktak een kwartier voor tijd de winnende treffer van AZ maken. Met nog drie minuten bedenktijd voor Kortsjnoi op de klok en vijf zetten te gaan redde de Amster dammer zich met een vlucht van de koning naar voren. Eenzelfde manoeuvre zou Kortsjnoi een dag eerder hoogstwaarschijnlijk de winst hebben gebracht. Maar toen week de ex-Rus op het be slissende moment terug. Een nogal ongebruikelijke blijk van voorzichtigheid, die hij zich zel den permitteert. Het was in elk geval geheel in over eenstemming met zijn verba- zingwekkende vechtersmentali- teit dat Kortsjnoi met zwart koos voor het Bogo-Indisch. waarvan de uitvinder zei. "Met wit win ik omdat ik wit heb. met zwart win ik omdat ik Bogoljoubov ben". De vergeUjking Kortsjnoi - Bo goljoubov gaat in zoverre op dat beide bannelingen waren De één vrijwillig, de ander gedwon gen. Bogoljoubov werd tijdens het toernooi van Mannheim in 1914 van zijn bed gelicht en in een concentratiekamp gestopt. De eerste wereldoorlog was uit gebroken en alle buitenlanders werden opgeborgen. Zijn tegen stander Tarrasch nam daarmee geen genoegen, claimde winst van de partij en zelfs de winst van het toernooi. Jaren later ach tervolgde hij het toernooicomité nog steeds onder het motto: "Oorlog. Dat heeft niets met schaken te maken". Intussen bedacht Bogoljoubov in de vier jaar dat hij achter prikkel draad zat de variant met Lb4 schaak, die zijn naam zou dra gen. Timman, die de opening na- ARNHEM (GPD) - Volgend jaar beginnen de KNVB-artsen Kessel en Inklaar in het kader van hun studie sociale geneeskunde aan een onder zoek dat in eerste aanleg het jaarlijkse aantal voetbalblessures boven tafel moet brengen. Aansluitend zal ook gezocht worden naar de oorza ken van de voetballetsels, waarna de beide artsen hopen te komen tot het opstellen van een programma dat gericht is op het voorkomen van bles sures. Het is de eerste keer dat er binnen de grootste Nederlandse sport bond op dit terrein een inventari satie zal plaatshebben. De inspi ratiebron voor de beide KNVB- artsen ligt in Zweden waar de chirurg Jan Ekstrand, die ook begeleidend arts is van het natio nale Zweedse voetbalteam, een uitgebreid onderzoek deed. Een onderzoek dat opmerkelijke resultaten opleverde, al had Ek strand niet de bedoeling het to taal aantal voetballetsels dat zich jaarlijks in Zweden voordoet te turven. De arts toonde vooral belangstel ling voor de oorzaken van bles sures om van daaruit te komen PARIJS/DEN HAAG - Juan Antonio Samaranch, voor zitter van het internationaal Olympisch Comité (IOC), heeft gisteren in Parijs ver klaard dat Amsterdam één van de negen geïnteresseer de steden is voor de organi satie van de Olympische zo merspelen van 1992. Jaap van der Krol, voorzitter van het Nederlands Olym pisch Comité (NOC), en Cees Kerdel, Nederlands lid van het IOC, toonden zich uiter mate verbaasd over de ver klaring van Samaranch. Volgens Van der Krol en Kerdel berust de medede ling van de IOC-president op een verkeerde interpretatie van uitlatingen van Neder landse zijde, gedaan tijdens het bezoek van Samaranch aan Nederland dit jaar. "Er is geen sprake van serieu ze belangstelling. Er zijn slechts kleine filosofietjes geweest", aldus Van der Krol. tot een reeks aanbevelingen om trent te nemen preventieve maat regelen. Die reeks maatregelen werd ook in de praktijk getest. De resultaten waren opzienbarend. Keihard kon Ekstrand aantonen dat voet ballers die zich stringent aan de preventieve maatregelen hielden 75 procent minder blessures op liepen. De Zweed becijferde ook nog dat dit op deze wijze terug dringen van de blessures een be sparing betekende van 300.000 gulden; en dat alleen in één jaar vierde divisievoetbal want op dat gemiddelde Zweedse niveau concentreerde hij het onderzoek. Twaalf clubs uit die vierde divisie werkten mee, elk met 15 spelers. In totaal 180 voetballers waarvan de helft de opdracht kreeg het programma met preventieve maatregelen te volgen terwijl de ander helft geen wijzigingen aan bracht in training, voorbereiding of speelwijze. Maatregelen De preventieve maatregelen gin gen erg ver. Het lijkt dan ook een utopie om ooit in de voetbalprak tijk te komen tot een dergelijk percentage van 75 procent. Zo werd bijvoorbeeld voetballers met een erg instabiel kniege wricht aangeraden een andere sport te kiezen. Trainers en spelers werden er re gelmatig op gewezen dat men ge disciplineerd, geconcentreerd en sportief bezig moest zijn waar aan ook nog informatie gekop peld werd over het voorkomen van blessures. Artsen en fysio therapeuten lieten zich regelma tig gedurende een jaar op de vel den zien om in de gaten te hou den of men zich ook aan de pre ventieve maatregelen hield. In geval van blessures bepaalden de behandelende orthopedisch chirurg en de fysiotherapeut wanneer een speler weer ingezet mocht worden. Criteria Belangrijke criteria waren daarbij het uitblijven van pijn en de te rugkeer van 90 procent van de oorspronkelijke spierkracht. In de praktijk komt het vaak voor dat nog licht geblesseerde spe lers toch moeten opdraven. De spelers die het preventieve pro gramma volgden werd verboden voor de warming-up alvast op het doel te gaan schieten zoals bij acht van de twaalf teams de praktijk was. De warming-up met veel aandacht voor statische rekkingsoefeningen moest ook voor elke training gebeuren. Een verplichting was ook het dra gen van scheenbeschermers en het spelen met speciale trai ningsschoenen als er op harde (ijs)velden gespeeld moest wor den. Bovendien kregen de spe lers die al eens de enkel verstuikt hadden of instabiele enkelge wrichten hadden een tapever- band aangelegd. Drastische maatregelen die echter veel ef fect sorteerden en geen nadelige invloed hadden op het uiteinde lijke teamresultaat. In het blad geneeskunde en sport schrijft KNVB-arts Inklaar dat een dergelijk onderzoek in ons land ook noodzakelijk is. „De sportgezondheidszorg kan meer bieden dan alleen onderzoek en behandeling van blessures". Medewerking Dat het te starten KNVB-onder- zoek geen eenvoudige zaak wordt blijkt uit Inklaars beroep op alle nauw betrokkenen (trai ners, spelers, bestuurderen enz.). Zij zullen hun volledige mede werking moeten geven. In het geval van de trainers kan dat be tekenen dat zij een geblesseerde speler langer buiten het veld moeten houden omdat het her stel nog niet geheel voor de volle honderd procent een feit is. „Het is daarom van groot belang dat we in de trainersopleidingen veel aandacht aan zaken als de belastbaarheid van de individue le voetballer en aan de goede ar beid- herstelverhouding beste den". „Ook de club en bondsbestuurde- Maradona werd in het afgelopen weekend het slachtoffer van een aanslag. Aanvankelijk dacht gebroken enkel. Later bleek de enkel gekneusd. Volgens Zweedse artsen z op de sportvelden. ren moeten zodanige voorwaar den scheppen dat van een goede sportgezondheidszorg sprake is. Het Zweedse onderzoek heeft aangetoond dat bij betrekkelijke geringe investeringen een hoog rendement te verwachten is", al dus KNVB-arts Inklaar. Incidenteel Interessant zal ook zijn het totaal aantal voetballetsel dat beide art sen boven tafel zullen tillen. In ons land is er incidenteel op ver schillende wijzen al onderzoek in die richting gedaan. Een Arn hems onderzoek en dat van het veiligheidsinstituut kwamen bei de op een half miljoen sportlet- sels per jaar uit, waarvan - en dat tonen andere cijfers aan - de helft op rekening van het voetbal ge schreven moet worden. Aan de Rijksuniversiteit van Limburg seis. Dat laatste getal ligt gezien de Zweedse cijfers waarschijnlijk het dichtst bij de waarheid. Een voetballer van het Zweedse vier de divisieniveau loopt namelijk gemiddeld elk jaar een lichte blessure op, elke drie jaar een matig ernstige en elke zes jaar een ernstige blessure. Als die si tuatie in ons land ook zo is bete kent het dat zich alleen al binnen de zo'n miljoen leden tellende KNVB al jaarlijks een nuljorn lichte blessures zouden voorko- Gegevens Tot slot nog enkele Zweedse on derzoekgegevens waaruit blijkt dat het terugdringen van blessu res best haalbaar is. Liefst 42 pro- t het aantal blessures minder kunnen cent van de blessures in Zweden ontstonden omdat de spelers in stabiele gewrichten hadden, spierstijfheid, onvoldoende reva lidatie en onvoldoende getraind heid 17 procent van de blessures wordt veroorzaakt door slecht schoeisel, geen of slechte been- beschermers. Een belangrijke gegeven, want in Zweden bleek dat 88 procent van de blessures betrekking hadden op onderste ledematen. Een grote boosdoe ner was ook de toestand waarin de velden verkeren. Liefst een kwart van de blessures was daar aan te wijten. Een laatste gegeven in de voorbe reidingstijd. volgend op de vakantie (met vaak terugloop van conditie, toename lichaams gewicht enz.) openbaarde zich drie keer zoveel blessures als ge durende het gehele voetbalsei zoen!. tuurlijk ook kent. zette met Dc2 enigszins ongebruikelijk voort. Het experiment verliep niet be vredigend. Hoewel hij veel tijd verbruikte kon Timman niet voorkomen dat hij rond de twin tigste zet het voordeel van de aanvangszet kwyt was. Kortsjnoi begon via Lb2 - a3 - c5 een ma noeuvre waarbij hij de c-lijn openbrak en met een toren op de tweede lijn verscheen. Op dat moment besloot Timman met verontachtzaming van enkele pionnen tot zijn koningsvlucht naar voren. Kortsjnoi probeerde het nog even, maar berustte drie zetten na de tijdcontrole in een deling van het punt Opnieuw dus een onbeslist, maar dan wel één die bereikt werd over de loopgraven heen. Wit: Timman. Zwart Kortsjnoi 1 d2-d4. Pg8 f5, 2. c2-c4 e7-e6. 3 Pgl f3 LfB-b4 4 Lcl-d2 a7-a5. 5 g2-g3 b7-b6. 6 Lfl g2 Lc8-b7,7 0-0 0 0.8 Ld2-f4 Lb4- e7.9. Ddl-c2 c7-c5.10 Pbl-c3 c5xd4. 11 Pf3xd4 Lb7xg2. 12 Kglxg2 Dd8<8. 13. b2-b3 Pb8-c6. 14 Pd4-b5 d7-d5. 15 c4x- d5 Pc6-b4. 16 Dc2-b2 PfBxdS. 17 Pc3x- d5 Dc8-c6. 18 Kg2-gl Pb4xd5. 19 Pb5 d4 Le7-f6, 20 Pd4xd6 Lf6xb2. 21 Tal dl Lb2-a3. 22 Lf4-d2 TfB-c8. 23 Pc6-d4 Tc8-c5, 24 c2-e4 Pd5 f5. 25 f2 (3 g7-g6. 26 Ld2-e3 Ta8-c8. 27 Pd4-e2 Tc5-c2. 28 Pe2 f4 La3-c5. 29 Le3xc5 Tc8xc5. 30 Tri f2 Tc2xf2, 31 Kglxf2 Tc5-c2 32 Kf2-e3 Tc2xa2, 33. Tdl-d8+ Kg8-g7, 34 e4-c5 PfB-d5-f35 Pf4xd5 c6xd5. 36. Td8xd5 Ta2-a3. 37 Td5-b5 a5 a4. 38 Tb5xb6 Ta3xb3. 39 Tt6xb3 a4xb3. 40 Ke3-d3 Kg7-f8. 41 Kd3-c3 KfB-e7, 42 Kc3-b3 Ke7-c6, 43 Kb3-c3. remise. BARCELONA (ANP) - Bekerwin naar Den Bosch heeft gister avond zijn eerste kwartfinale- wedstrijd in de Europacup 2 bas ketbal met 59 82 verloren van Barcelona. By rust was de stand 43-25 in het voordeel van de Spanjaarden. Den Bosch beéin- digde de wedstrijd met vier man, nadat Kuipers, Barker en Law rence in de tweede helft met ie der v\jf fouten uitvielen. Het verzwakte Den Bosch, dat nog steeds Akerboom. Van der Meu len en Plaat, van wie dc laatste als coach optrad, mist, had geen verweer tegen de snelheid van dc Spanjaarden. Toen in dc eerste helft ook nog eens Dan Cramer een gekneusde vinger opliep zat er weinig overtuiging meer in de ploeg Het balverlies aan Bos sche zijde werd steeds groter, waardoor Barcelona veel punten maakte uit breaks In de tweede periode maakte junior Gerry Cuppen, uit 'nood' meegenomen naar Spanje, zijn debuut door het wegvallen van achtereenvolgens Kuipers (in de 30e minuut), Bar k« r 31e) en Lawrence (38e) Hij scoorde één keer Topscorer, on danks een gebroken neus en een ingezwachtelde vinger, werd Cramer met veertien punten. Cramer 14, Lawrence 10. Barker 9. Kuipers, Esveldt, Dekker ieder 8, Cuppen 2 Uitslag Scavoldi Ha pol Ramat ban: 105-103 ADVERTENTIE MAASTRICHT (GPD) - Clemens Westerhof zal tot ten minste het einde van dit seizoen de spelersgroep van MW trainen. Een gesprek met manager Nico Jongen en een delegatie van het bestuur was voldoende om de zaak voor de ex-hulptrainer van Feyenoord te bekrachtigen. „Hij heeft getekend tot het einde van dit seizoen", sprak Nico Jongen. „We zullen echter in een eerder stadium bekijken of het contract daarna verlengd wordt. Dat hangt uiteraard af van vele omstandigheden, maar we zijn blij met deze man". Clemens Westerhof: „Ik heb niet lang geaarzeld om te tekenen en ik ben blij dat ik weer aan de bak kan. De zaak was heel snel beklonken en MVV is voor mij een nieuwe uitdaging. Ik hoop dat ik wat met die ploeg kan bereiken. Ik heb in elk geval de hele winterstop om de zaak voor te bereiden". De trip, die de A-selectie van eredivisieclub PEC Zwolle van 13 tot en met 27 december zou maken naar Indonesië is van de baan. Via bemidde laar Jans kreeg de Zwolse club al te horen dat de Indonesische voetbal bond geen toestemming gaf voor het toernooi, waaraan PEC zou deel nemen. In Indonesië geldt gedurende de zomerse maanden een speel verbod. THCXJUIENS OOK Nier -VOCK zU CIU0 PH5V, H'J 6PEELPE OViRWA Ö'J VfUEMC/A, BueJx) ATZ£r/co KC xrOfK, P'SJZUO/K), xKtZ/o rvor- r~,f>TosK E/V /"/(WfiVr/AW

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13