c Het is puur natuur" jj Q f "We willen de Vrij-uit Maas niet over Wielrenner Alex Jansen viert furore bij marathonschaatsen V9) Sparta onderhandelt over huur Kasteel Voetballer bijt trainer in wang Ook Peters zegt af... DINSDAG 7 DECEMBER 1982 Sport Hoe uniek was die strafschop in tweeën van Cruijff-Olsen bij Helmond Sport-Ajax In de komende dagen zal aan de hand van voorbeelden wel blij ken dat er niets nieuws onder de zon is. Het kunstje is stellig al vele malen uitgehaald, zeker in de tijd dat voetbal nog een onbekommerd spelletje was (1905-1955). In mijn eigen herinnering ging meteen een gong dreunen. Dik tien jaar geleden was, als ik mij niet vergiste, Gerard Désar van UVS bij net zo'n gebbetje betrokken. Hem daarover maar even gebeld. En ja, hoor, het klopte. Volgens Désar hebben hij en Bart Lardé tweemaal zoiets gele verd. Eén keer tijdens een jubi- leumwedstrijd tegen ASC ("Scheidsrechter was toen de vader van Ruud de Groot", die het aldus gescoorde doelpunt goedkeurde) en één keer voor de competitie in Gouda. Désar: "Tegen Gouda stonden we al met 3-0 voor en het was vlak voor tijd. Ik schoof de bal bij de strafschop schuin opzij, Lardé kwam toelopen en schoot hem er in. De scheidsrechter annu leerde het doelpunt, naar mijn gevoel omdat hij het een hele gekke manier van een straf schop nemen vond. Na afloop, onder een borreltje, zei hij dat Lardé te vroeg was ingelopen. Ons kon het weinig schelen, maar onze trainer, Piet Kante been, maakte zich er nogal druk over dat het doelpunt niet was toegekend". Kantebeen zelf daarover: "De spelregels geven aan dat een penalty een directe trap is, maar nergens staat dat dat ook móet. De scheidsrechter had zich daar kennelijk even in verslikt. In het officieel orgaan van de KNVB heeft over dat ge val nog een stukje gestaan. La ter ben ik die scheidsrechter nog eens tegengekomen bij een jeugdwedstrijd op Spangen. Die man was razend op me, want die dacht dat ik het ini tiatief genomen had tot dat ar tikeltje. Dat was echt niet zo". Het unieke van de stunt van Cru ij ff en Olsen vindt Désar wél "dat het bij de stand 1-0 ge beurde en in een stadion met zoveel duizend man. Dat is toch prdchtig". En het bijzondere is verder dat voor het eerst de tv de truc registreerde. Overigens wijs ik iedereen even op regel 14, toelichting 6 van de Handleiding voor Scheidsrech ters (veertiende druk). Die luidt: "Indien een speler die een strafschop neemt, de bal ongeveer een meter schuin naar voren trapt, waarna een speler van zijn partij die snel komt toelopen, de bal in het doel schiet, dan is dat doelpunt geldig. Was voor het nemen van de straf schop de tijd verlengd dan wordt in bovengenoemd geval bij de tweede schop de speeltijd als verstreken geacht, aange zien de strafschop zijn uitwer king heeft gehad". Zo'n grapje kun je dus maar be ter niet uithalen bij een straf schop die in de laatste secon den van een wedstrijd wordt gegeven.... Metgod In het laatste nummer van Voet bal International staat een in terview met Johnny Metgod, de oud-AZ-speler die nu voor Real Madrid uitkomt. Hij zegt daar in o.a. dit: Wat ik niet begrijp is dat de Ne derlandse sportpers niet veel méér samenwerkt met de clubs om het voetbal weer uit de put te halen. Het gaat me aan het hart dat het slecht gaat met het Nederlandse voetbal De kran ten doen er niets aan om dat te veranderen. Neem nou een ge middelde toeschouwer. Als zo'n man op zaterdagmiddag een krant koopt en die voetbalver halen leest dan gaat-ie gega randeerd dezelfde avond of de volgende dag niet naar een wedstrijd kijken. Ik vind dat een voetbaljournalist het voetbal zo positief mogelijk moet benaderen. En dat ge beurt niet. Volgens mij is dat één van de redenen waarom het zo slecht gaat met de clubs in Nederland". Daar gddn we weer. Het oude liedje: de postbode wordt woe dend bejegend omdat de in houd van de bestelde brief niet deugt. De voetballerij is niet in de ver sukkeling geraakt omdat de journalist er slecht over schreef. De verslagen weerspie gelden wat er in het veld ge beurde. En dat gaf jdrenlang geen aanleiding tot vrolijkheid (verruwing, countervoetbal, ingraven, spelen op een punt, de nul vasthouden, achteruit voetbal enz.). Bovendien speel den (en spelen) er nog andere factoren (de opkomst van an dere takken van sport, andere sociale patronen in het gezins leven) die de populariteit van voetbal deden verminderen. "Samenwerken met clubs"? Be waar me. De taak van een jour nalist is om spel en spelers te beoordelen en al die zaken te vermelden die daarop van in vloed (kunnen) zijn, zoals on enigheid tussen trainer en spe lers, trainer en bestuur enz. "Samenwerking" kón alleen maar leiden tot vertroebeling van het oordeel. Clubs en jour nalisten hebben ook niet dezelf de belangen, dat heb ik hier al eerder uitgelegd. Clubs hebben er belang bij en ook het volste recht toe) om dingen uit de pu bliciteit te houden en een jour nalist is geen journalist als hij niet alles probeert om ze zijn le- zersschare aan te bieden. Het is allemaal heel eenvoudig, maar dat een geharde prof als Metgod dat nu nog niet weet, bewijst hoe hardnekkig het misverstand is. JOHNNY METGOD Spaanse pers fungeert. Inder daad. Toen Michels destijds naar Barcelona vertrok, had hij ook geen hoge pet op van het peil van de Nederlandse sport journalistiek. Na een jaar in Spanje te hebben gewerkt, kwam hij op zijn oordeel terug. Zo beroerd is het hier echt niet. Dik Snik Steeds als ik iets lelijks over bok sen schrijf, zoals veertien da gen geleden, dan meldt die goeie, ouwe Dik Snik van de Leidse boksvereniging DTS zich met de counter. Zo ook nu. Hij stuurt me een zeer lange brief, waarin hij keurig uiteenzet dat boksen in Ameri ka heel wat anders is dan in Nederland en dat je bovendien profs niet met amateurs moet vergelijken. De amateurs, voor wie hij op de bres staat, boksen maar drie ronden van drie mi nuten en worden met allerlei zorg omringd. Zoals ik over boksen in deze rubriek schrijf, gooi ik met het badwater het kind weg, vindt Dik Snik. "Er wordt ten onrechte laag op de bokssport neergekeken. Het is juist een sport die in een ge vecht van man tot man moed kweekt en zelfvertrouwen. Het boksen is schermen met de vuis ten door bepaalde bewegingen uit te voeren, zoals stoten, we ringen, voetenwerk, snel reage ren in aanval en verdediging. En wie de sport serieus neemt, krijgt ook een perfecte conditie. Ik kan u verscheidene sporten noemen die gevaarlijker zijn dan boksen". Ja, Dik, dat kan allemaal wel we zen, je kunt het nóg zo fraai voorstellen, maar ten slotte timmer je elkaar op het gezicht. Dat blijft. En daarmee ook mijn bezwaren. Autoracen is wellicht gevaarlij ker dan boksen, maar de bedóe- ling ervan is niet elkaar te be zeren. En daarom Dik, harte lijk dank voor je invitatie, kom ik niet bij je trainen. Dik Snik meldt in zijn brief ver der "met genoegen" dat in het kader van de schoolsport zich nu ook een meisje voor zijn cur sus boksen (11 Lm 13 jaar) heeft gemeld. Ik word daar niet vro lijker van. maar geef het toch door, want nieuws is nieuws. En ik ken in elk geval één per soon die daar met diepe voldoe ning kennis van zal nemen de kampioene van de emancipa tie, het PvdA-raadslid Henriet- te van Dongen. Diep in het hart heb ik altijd al gevreesd het tegen de tandem Dik-Henriette te zullen afleg gen. Te aardig Het gebeurt maar heel zelden dat een topsporter te aardig voor zijn fans is. De Canadese ijs- hockeyster Wayne Gretzky ("The great Gretzky") is zo ie mand, aldus Sport Illustrated. Nooit te beroerd voor iets, al tijd aandacht voor zijn aan hang. Onlangs zat hij met een paar vrienden in een restaurant in Toronto toen een vrouw van een jaar of dertig zich lot hem wendde met het verzoek om een handtekening. Hij trroeg haar hoe ze heette en schreef vervol gens: "Voor Jane. Met liefde en kussen. Wayne Gretzky". De vrouw bedankte hem en ging weg. Een paar minuten later was ze terug. Aangebrand. "Hoe dürfl u dat te schrijven? U kunt niet van me houden, want u kent me niet eens. Ik ben hier niet van gediend" Boos gaf ze het papiertje terug en beende weg. Va. _l LEIDEN - De mannen waarmee hij topsport bedrijft zouden z'n opa kun nen zijn, schaterlacht hij. Een leven in de marathonschaatserij gaat erg lang mee, is Alex Jansen inmiddels tot de conclusie gekomen. Met zijn 22 jaar is de Leidenaar veruit de jongste in het nationale topgezelschap, waarin zich ook personen van drie decennia ouder ophouden. Jeen van der Berg, Roelof-Jan Kruidhof, Co Giling, Rien de Roon. Al jaren prijken ze in de uitslagenlijsten en ze lijken niet kapot te krijgen. Leeftijd maakt bij die heren niets uit. Eenmaal op het ijs blijken de veteranen over en aparte energiekraan te beschikken, waaruit voortdu rend wordt getapt. Maar Alex Jansen is vast van plan om een DEN HAAG (GPD) - Tijdens de wedstrijd Azzurri-DZS in de eerste klasse van de Haagse Voetbal Bond is DZS-trainer Bertus van Spronsen afgelo pen zondag door een speler van de tegenpartij in zijn wang gebeten. Van Spron sen beeft inmiddels aangifte bij de Haagse politie gedaan van mishandeling. Het voorval gebeurde vlak voor tijd toen Van Spronsen, die al op weg was naar de kleedkamer, van buiten de omheining een kritische op merking maakte over een overtreding van twee Azzur- ri-spelers tegen een speler van DZS. De voetballers van Azzurri namen dit niet, sprongen over de omheining been en sloegen op de trai ner in. Tijdens die schermut seling werd Van Spronsen (o.a. ex-assistent-trainer van FC Den Haag) door een van ben in de linkerwang gebe ten. De scheidsrechter be sloot de wedstrijd voor en kele minuten te staken, waarna de resterende twee minuten alsnog werden uit gespeeld. In dezelfde afdeling werd de wedstrijd tussen Quintus en bet Haagse NLS jongstleden zondag ook al overheerst door ongeregeldheden. De rijkspolitie van Wateringen arresteerde de doelman van NLS, de 23-jarige E.T. nadat deze een toeschouwer had mishandeld. Na verhoor op het politiebureau werd de doelverdediger weer vrijge laten. De mishandelde toe schouwer kon na behande ling van een gescheurde wenkbrauw in het zieken huis weer huiswaarts keren. De politie van Wateringen is nog op zoek naar een tweede speler, die tijdens dit duel een jeugdbestuurslid van Quintus molesteerde. Het bestuurslid moest met een gebroken neus en waar schijnlijk een hersenschud ding worden afgevoerd naar bet ziekenhuis. einde te maken aan de gevestig de orde. Bij de eerste marathonrace van het seizoen was het gelijk al prijs. In Den Haag gleed hij als eerste over de meet en mocht zich over de Residentie-Cup ontfermen. Waarmee Jansen zich direct aan kop nestelde van het KNSB- klassement. Lang zal hij die weelde niet kunnen dragen, ver wacht Jansen. "Daar ben ik nog wat te jong voor", is hij beschei den. "Ik ben nog niet constant genoeg. Om in de top van dat klassement te blijven, zou ik alle twee en twintig wedstrijden goed moeten rijden. Een moeilij ke opgave". door Rob Onderwater Van orgine is hij wielrenner. Die sport geniet nog steeds de voor keur van Alex Jansen, om in de winterperiode wat omhanden te hebben, bond hij vijf jaar gele den de ijzers om. "De meeste wielrenners gaan dan verder met cycle-cross. Maar dat is helemaal niets voor mij. Ik heb een ver schrikkelijke hekel aan lopen". Seintje Aanvankelijk begon het als een geintje, maar al snel kreeg Alex Jansen de smaak van het ijsglij- den te pakken. De Leidenaar presteerde dermate goed, dat hij twee jaar geleden in het bezit kwam van een A-licentie. "Ik was eigenlijk te jong, maar ik kreeg dispensatie van de KNSB". Onder dankzegging plaatste Jansen zich onder de vleugels van het schaatscircus, dat z'n tenten vooral bij natuurijs in alle hoeken van Nederland op slaat. "Als er natuurijs is, kan er wat verdiend worden", stelt Jan sen. "Bij de officiële wedstrijden valt niet zo bar veel te halen". Als het ijs in de sloten dik genoeg is, zegt Alex Jansen zijn werkge ver (hij is empoyé bij een zaak in kantoorbenodigheden) gedag en kruipt vervolgens achter het stuur. "M'n baas is gelukkig soe pel, zodat ik dan veel wedstrij den kan rijden. Het is dan een drukke tijd, maar ik heb dan wel schik. Daarbij kunnen de prijzen hoogst interessant zijn. Er valt wel eens een paar honderd gul den te verdienen. Maar het gaat me meer om de aardigheid". Volgens Jansen gaat het er bij die wedstrijden eerlijker aan toe dan in de wielrennerij. "Daar wordt gesjoemeld. Bij het schaatsen niet. We proberen met onze ploeg wel eens af te stoppen, als er een van ons weg is. In de prak tijk blijkt dat afstoppen weinig zin heeft. Het marathonschaat sen is met al die demarrages on gelooflijk zwaar. Bij wielrennen heb je het zadel en stuur nog als rustpunten, maar bij het schaat sen heb je niets. Het is puur na tuur". In de tijden boven het vriespunt traint Alex Jansen zo'n tien uur in de week. Twee keer schaatst hij op het kunstijs in Den Haag, drie keer draait hij z'n rondjes op de Leidse baan. Over kosten be hoeft hij zich niet zo druk te ma ken, want Jansen maakt deel uit van een team met vijf financieel gesteunde schaatsers. Rien de Roon fungeert als trainer van dat kwintet. "De directeur van De Uithof zit bij ons in het team. Hij is meteen onze sponsor", ver klaart Jansen. "Autokosten en materiaal worden vergoed. Dat is toch wel handig, want het loopt anders aardig in de papieren". Vergadering rotterdam - het bestuur van Sparta heeft gisteravond van de leden de vrije hand gekregen om met het Rotterdamse gemeentebestuur te onderhandelen over de ontbinding van het lopende huurcontract van het Kasteel. De Rotter damse Kuip zal slechts in het alleruiterste geval als uit wijkmogelijkheid moeten worden geaccepteerd. Heeft Jansen 's winters nog de be schikking over een 'weldoener', in de zomer moet hij eenmaal op de fiets zelf voor de kosten op draaien. Nog dit jaar zag hij een contract bij de ploeg van Snacks De Wit beëindigd, omdat hij z'n gezicht niet liet zien bij een ver gadering. "Die bijeenkomst was in Vlaardingen. Dat vond ik te ver weg. Trouwens, zo belangrijk was die avond ook weer niet. Er werd meer gekaart dan gepraat, heb ik gehoord". Omdat Jansen het uitspelen van troefboer niet interessant vond, moet hij het in het komende wie- Ierseizoen stellen met de ploeg van zijn club Zoetermeer. "Dat zal me dus een hoop geld gaan kosten. Want als het een beetje tegen zit, rijd je wel een stuk of vier fietsen kapot. Aan de andere kant kan ik nu lekker vrijuit gaan. Dat is me ook heel wat waard. Van die ploegtactiek werd ik op het laatst doodziek". Terugslag In de amateurwereld geldt hij als een talent, maar de stap naar de profs weigert hij vooralsnog te maken. "Liever een goede ama teur, dan een slechte prof', hul digt hij als principe. "Ik weet niet of ik wel goed genoeg ben. Dit jaar heb ik bijvoorbeeld een terugslag gehad. In het zijn overwinning zoen heb ik me geforceerd en ben die klap niet meer te boven gekomen. Waarschijnlijk ben ik ook te vroeg begonnen. In die pe riode schaatste ik nog". Hij doet het straks anders. Eerst eventjes vakantie vieren, alvo rens de fiets uit de schuur wordt gehaald. Hoewel het sporten een voorname plaats in zijn leven neemt, pleegt Alex Jansen zo nu en dan een stapje langs de hore cagelegenheden te maken. "Als ik dat niet doe, word ik gek. Ge regeld zak ik met een paar maten af naar Noordwijk. Dat moet toch kunnen?". Het blijkt Op aandrang van B en W van Rot terdam, die het Kasteel-complex willen bestemmen voor woning bouw en daarom nu genegen zijn de opstallen op te kopen, vroe gen de Sparta-bestuursleden gis teravond de leden toestemming met het gemeentebestuur te on derhandelen over een voortijdige beëindiging van de huurverbin- tenis. Contractueel mag Sparta in princi pe tot 31 december 1992 op Span gen voetballen. „Maar", had het Sparta-bestuur de leden voor de vergadering al schriftelijk mee gedeeld, „als de gemeente daar voor thans een aanvaardbare prijs wil betalen, zou het tot nu toe geheel illiquide vermogen dat in die opstallen is belegd, vrijkomen". De leiding van de Rotterdamse ere divisieclub wees de achterban erop dat tijdens voorbesprekin gen met B en W een zekere be reidheid van de zijde van het ge meentebestuur was geproefd om voor de vervroegde beschikbaar heid van het voetbalcomplex „een prijs te betalen". Zou Spar ta tot 1992 op het Kasteel blijven, viel te lezen in de bief gericht aan de leden, dan kon de club vol gens het gemeentebestuur hoog uit een zeer beperkte schadeloos stelling verwachten. "Watervrees" Hoewel de 170 leden, van wie 98 stemgerechtigden, begrip had den voor de financiële proble men (het Kasteel geeft jaarlijks een negatief resultaat van 3 ton per jaar), waarmee het bestuur worstelt, wilde niemand van de achterban denken aan een ver huizing naar de Kuip. „We heb ben watervrees, we willen de Maas niet over", stegen emotio nele kreten op uit de vergade ring. „We moeten nu de verhui zingsmogelijkheden in herover weging nemen. Een aantal is ove rigens door ons al onderzocht", sprak voorzitter Cor van Rijn die net als vice-voorzitter Han Ban ning terugkwam van zijn voorne men af te treden en nog zeker drie jaar aanblijft. Dus zal Excelsior maar weer eens worden benaderd met de vraag of Sparta in de toekomst niet op Woudenstein mag spelen, zoals ook SW in Schiedam als een uitwijkmogelijkheid wordt ge zien. Eerder ving het Sparta-be stuur bg Excelsior overigens al bot Gedacht wordt nu ook weer aan een volgens het „Ballast/Nedam- concept te bouwen stadion in Ca- pelle aan den IJssel. Realisering van een dergelijk project roept bij het Sparta-bestuur bezwaren op omdat een en ander .jaren zal duren, waarmee tegelijkertijd de opbrengst van Spangen teniet zal worden gedaan Delft Verhuizing naar Delft kan ook nog tot de mogelijkheid bebon zien de centrale liggng van het terrein aan de Brasserskade. „maar", had Van Rijn op voor hand al zgn bedenkingen daarte gen, „eerder heeft Xerxes DHC daar gespeeld wat geen succes was". Min of meer werd het Sparta-be stuur gisteravond door de verga dering teruggefloten, nu de Kuip als laatste huisvesting zal wor den aanvaard „Onze taak", be kende Sparta-voorzitter Van Rijn, „is er dan ook niet makke lijker op geworden Gelukkig is 31 december 1992 nog ver weg" GERARD VAN PUTTEN ZEIST (ANP) - Na Ruud Krol en René van der Gijp liet gister avond ook Jan Peters weten niet in aanmerking te willen komen voor de Oranje-selectie voor het duel tegen Malta "Na een ge sprek met de voorzitter van Ge nua, heb ik besloten om de be langen van mijn club te laten voorgaan. Wc spelen die dag een belangrgk duel tegen Pisa Mi chel van do Korput, bg Torino eveneens actief in de Italiaanse competitie, is nog de enige van de in het buitenland spelende voetballers die beschikbaar is door Ruud Paauw

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9