c Opnieuw plannen voor ziektegeld Massale bezetting Lauwersmeer verwacht Korting jeugdmtkering gelaakt 1895'. Rij -examen wordt een stuk duurder Kabinet bezuinigt verder Venezuela gehekeld om schending Antillen Rijnaak sleurt pont mee KREBBERS&JAARSMA+ DINSDAG 7 DECEMBER 1982 Binnenland Staatssecretaris zet plannen militair oefenterrein door DEN HAAG (GPD) - Een mas sale bezetting van het Lau wersmeer met duizenden mensen die het militaire oe fenterrein moeten tegenhou den. Dat is de nieuwe actie die gisteren door de Actie groep Lauwersmeer is aange kondigd na een gesprek over het oefenterrein met staatsse cretaris Jan van Houwelin- gen (Defensie). „De tijd van een manifestatie onder het motto 'we willen het oefenterrein niet' is voor bij. Van januari af zullen we een grote actie voeren met middelen die anders zullen zijn dan in het verleden. Er komt een massale bezetting als er maatregelen in het ge bied worden uitgevoerd. Het zal niet zo zijn dat we met 200 mensen voor een dragline gaan zitten, het moet om dui zenden mensen gaan", aldus gisteren Klaas ten Have van de Actiegroep Lauwersmeer in Den Haag. "Rug tegen de muur" Of die massale actie zal worden gesteund door de Werkgroep Lauwersmeer en de Landelij ke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee is nog de vraag. „We worden op het ogenblik gehakseld. De wad denvereniging beraadt zich op welke manier van actie voeren dan ook.We hebben nog niet over de vormen van actie gesproken, maar duide lijk is wel dat er meer moet gebeuren dan nu. Langza merhand staan we met de rug tegen de muur", aldus Bou- dewiin Heiidernriik van de Landelijke Vereniging. „Wij zullen ons beraden op dat soort stappen, we zullen op een breder kader oriënteren", aldus de Waddenzee-bescher mers gistermiddag. Volgens Felix Luitwieler, de coördinator van de werk groep Lauwersmeer, zal staatssecretaris Van Houwe- lingen de inrichting van het oefenterrein ondanks de on zekere kosten doorzetten. Mogelijke technische proble men zullen wel worden opge lost en dat terwijl op de meer kosten geen zicht is, aldus Luitiwieler. Volgens een be rekening van Dwars, Hederik en Verheij kan het terrein Marnewaard wel eens drie tot vier keer zo duur worden als Defensie denkt. „Eigenlijk is een oefenterrein het beste voor de hele Lau- werszce. Het is een garantie voor natuurbehoud", zo haal de Luitwieler de staatssecre taris aan na afloop van een gesprek op het ministerie. De druk op het natuurgebied wordt te groot als het terrein voor Defensie er niet komt, is volgens hem de redenering van de bewindsman. Daar te genover stellen de natuurbe schermers dat steeds meer bedreigingen het Waddenge bied naderen zoals olieborin gen en inpolderingen. „Het rijk past een salami-tactiek toe om zijn eigen beleid te riëfénsfebegroting De hoop is gevestigd op een in terpellatie in de Tweede Ka mer over het oefenterrein. Ook bestaat volgens de te genstanders de mogelijkheid dat de Kamer de post op de begroting van Defensie bin nenkort afwyst De aanbeste ding gaat op 13 december maar over een deelgebied. „Er wordt nog niet geoefend en we gaan daarom door met actievoeren". Gisteren maakten het Actieco mité Lauwersmeer en de groep Kunstenaars voor het Lauwersmeer bekend dat binnen tien kilometer van de Marne- en Kollumerwaard 35.792 mensen last zullen hebben van geluidsoverlast tijdens de schietoefeningen. Dat zijn er 20.000 meer dan nu het geval is bij het schiet kamp Harskamp op de Velu- we. Dat komt mede omdat de Harskamp in de bossen ligt terwijl het Lauwersmeer een kale vlakte is. RIJSWIJK (ANP) - Het afleggen van het rij-examen wordt voor de tweede keer dit jaar duurder. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) verhoogt met ingang van donderdag zowel het examengeld als de kosten van de eigen verklaring, met res pectievelijk 11,6 en 12,5 procent. Dit heeft een woordvoerder van het CBR in Rijswijk gisteren be vestigd. Het examengeld gaat door de ver hoging nu ongeveer 77 gulden bedragen De kosten van de ei gen verklaring komen op 6,75 gulden. Het ministerie van eco nomische zaken is volgens de woordvoerder akkoord met de verhogingen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Lubbers overweegt de fel omstreden ziektewetplannen van ex-minister Den Uyl in 1984 toch door te voeren. Dat betekent dat zieken premie moeten gaan betalen over hun uitkering. Voorts zullen wachtdagen worden ingevoerd voor werkgevers- en werknemers. Het tweede kabinet-Van Agt trok eerder onder zware druk van vooral de vakbeweging de voorstellen om te korten op de ziekte-uitkeringen in. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) maakte zijn ideëen over de ziek te-uitkeringen gisteren bekend tijdens een kennismakingsbij eenkomst met de pers. De Graaf zei dat ingrijpen in bestaande cao-contracten in 1984 ernstig moet worden overwogen. Voor 1984 zal van het gehele socia le zekerheidsstelsel worden her zien om bezuinigingen te kun nen realiseren. De Graaf denkt daarbij aan een glijdende schaal voor alle uitkeringen vanaf het minimum oplopend tot 75 pro- WEERRAPPORTEN cent van het laatstgenoten inko men. Dit percentage is nu nog 80. In 1984 wil de staatssecretaris daar op vast voorschotjes gaan ne men. „Als dan het bedrag van de bezuinigingen nog niet is ge haald, zal moeten worden geke ken naar de hoogte van de uitke ringen", zei hij. De premies die E 1 5 E M Amsterdam mist 9 De Bilt 7 7 Eelde 7 Eindhoven geheel bew. 7 Den Helder half bew. 8 Rotterdam 8 Twente 5 Vlissingen 8 Zuid Limburg geh w. 6 3 05 Aberdeen licht bew. Athene onbewolkt 13 Barcelona Berlijn 5 Bordeaux 14 Brussel geheel bew. 7 Frankfort geheel bew. 5 Genève 8 Helsinki onbewolkt 4 Innsbruck 3 Klagenfurt 2 Kopenhagen 6 Lissabon 17 Locarno 5 Londen 6 Luxemburg 6 Malaga onbewolkt 18 Mallorca geheel bew. 16 Malta 17 München 9 Nice 13 Oslo onbewolkt 4 Parys Rome half bew. 15 Split 14 Stockholm onbewolkt 4 -1 geheel bew. 8 Casa Blanca onbewolkt 16 Las Palmas onbewolkt 22 Tunis half bew. 17 Bij overval IV2 miljoen buitgemaakt DEN HAAG (ANP) - Bij een gewapende overval op een fi liaal van de Nederlandse Middenstandsbank aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag zijn gistermorgen vier cassettes buitgemaakt waarin totaal een bedrag van anderhalf miljoen gulden zat. Eén van de daders is inmid dels aangehouden. Later werd op straat een van de cassettes teruggevonden. Hoeveel daarin zat, wil de Haagse politie niet zeggen. Het aantal overvallers is nog onbekend. De politie spreekt over drie of vier vermomde overvallers die onder bedrei ging van twee vuurwapens de cassettes wisten te be machtigen. Kort na de over val werd één van hen, die de bank via de achteruitgang lo pend had verlaten, in de buurt van de bank aangehou den. Daar werd ook een vuur wapen gevonden, die de man op straat had gegooid. De andere overvallers wisten in een personenauto te ontsnap pen. Op een parkeerterrein bij de Haagse Houtrusthallen werd de buit, of een deel daarvan, overgeladen in een tweede auto. Kort na het wegrijden viel een cassette op astrat, doordat vermoede lijk de klep van de achterbak niet goed dichtzat. Een van de auto's is leeg aangetroffen in Scheveningen. hiervoor opgebracht moeten worden zullen in elk geval kos tendekkend dienen te zijn. De Graaf hoopt in 1984 ook maatre gelen te kunnen nemen om de zogenaamde pensioenbreuk, het verlies dat optreedt bij verande ring van baan, tegen te gaan. Bedrijvigheid Minister De Koning herhaalde dat het kabinet primair heeft geko zen voor herstel van de bedrijvig heid waardoor herstel van werk gelegenheid kan optreden Hij kondigde aan dat voor 1984 750 miljoen gulden wordt uitgetrok ken voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid door middel van uitbreiding van de oplei dingsmogelijkheden en vergro ting van het leerlingenwezen. De Koning ziet als lichtpunt in de sombere situatie rond de werk gelegenheid dat het afgelopen jaar van de 950.000 bij de arbeids bureaus ingeschreven werklozen zich 720.000 hebben laten uit schrijven. Van die 720.000 blijkt 65 procent werk te hebben ge vonden „Maar dit gegeven doet niks af aan de somberheid van de situatie op de arbeidsmarkt", al dus de minister die aankondigde in de loop van januari met een notitie te komen aan de Stichting van de Arbeid over het werkgele genheidsbeleid. Milj oenenfraude OOSTERHOUT (ANP) - De poli tie van Breda vermoedt met de aanhouding van een 31-jarige man uit Oosterhout wegens kop pelbazenpraktijken en werkge-, versfraude een miljoenen fraude affaire op het spoor te zijn. Op dit vermoeden hebben de rechter commissaris en de officier van justitie van het arrondissement Breda gistermorgen op 23 plaat sen in Oosterhout en omgeving huiszoeking gedaan, aldus een politiewoordvoerder. Daarbij is een grote hoeveelheid admini stratie in beslag genomen. De politie vermoedt dat de fiscus en de bedrijfsverenigingen voor "zeer grote bedragen" zijn bena deeld. In april van dit jaar was er al een verhoging, volgens de woord voerder was dat die van 1981. Bg de onderhandelingen met het ministerie was er in '81 zoveel vertraging opgelopen, dat het in gaan van de verhogingen pas dit jaar van kracht kon worden. "De inkomsten die wij voor onze dienstverlening krijgen, lopen al geruime tgd achter de kosten die wg maken, met name de salaris sen. aan Willen we de inkomsten gelijke tred met de kosten laten houden, dan moeten wel wel flink verhogen aldus de woord voerder. Met de verhoging die donderdag van kracht wordt, lopen de in komsten van het CBR overigens nog steeds achter de kosten aan "Dat betekent volgend jaar waar schijnlijk weer een forse verho ging". meende de woordvoerder van het CBR. De Federatie Autorijschool Mana gers (FAM). waarin de meeste grotere rijscholen zijn verenigd, heeft bij het CBR 'heftig tegen deze exorbitante verhoging ge protesteerd'. FAM-voorzitter C.G.M. Mattijssen noemde de verhoging gisteren 'onbe schaafd'. "De prijs is al veel te hoog. Met april erbij, gaat de prgs van het CBR dit jaar twintig procent om hoog In deze tyd, waarin ieder een zich offers moet getroosten, mag het CBR zich zoiets niet ver oorloven De FAM-voorzitter is van mening, dat de rijscholen nu maar eens iets tegen het CBR moeten ondernemen. "Wij gaan proberen samen met de Bovag dit te doen keren". ENSCHEDE (ANP) - Bij een steek- en vechtpartij in een bar in Enschede zijn vanochtend om vier uur vijf mannen ge wond geraakt. Twee van hen - de 45-jarige horeca-exploitant en zijn 20-jarige zoon - zijn ern stig gewond. Zij zijn direct na aankomst in het ziekenhuis ge opereerd. Een 22-jarige barbe- zoeker en de twee daders van de steekpartij - een 26-jarige en een 26-jarige man - liepen min der ernstige verwondingen op. Marion Timmerman, vertegenwoordigster van jongerenorganisaties en sociale instellingen in Friesland, over handigt aan staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) een protestbrief tegen de voorgeno men maatregelen voor jongeren van 16 tot 23 jaar. Ook kreeg de bewindsman een tekening, waarop het protest in beeld was gebracht. DEN HAAG (ANP) - De Raad voor het jeugdbeleid, een advies orgaan voor de regering over za ken die met het jeugdbeleid te maken hebben, heeft weinig waardering voor de plannen van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) om te bezuinigen op sociale uitkerin gen aan jongeren. In een com mentaar stelt de raad dat met na me ouders die al niet tot de draagkrachtigsten behoren, het zwaarst worden getroffen door de maatregelen. Öok moet een dergelijke bezuinigingsoperatie worden voorafgegaan door een plan waarmee werk wordt ge schapen voor jongeren, meent de raad. Staatssecretaris De Graaf wil per 1 januari de rww-uitkeringen (een bijstandsuitkering) aan 16 en 17- jarige thuiswonende werklozen schrappen. Jongeren die werk loos worden en nog geen 23 jaar zfjn, moeten in de plannen van De Graaf na afloop van hun WILLEMSTAD (ANP) - De Antilliaanse regering zal bij Venezuela pro testeren tegen schendingen van de Antilliaanse territoriale wateren en het luchtruim. Dit maakte premier Don Martina bekend tegenover de Antilliaanse pers. Premier Martina verklaarde dat zijn regering rapporten heeft ontvangen waaruit blijkt dat Venezolaanse vissersvaartuigen de Antilliaanse terri toriale wateren schenden. Bovendien hebben deze vaartuigen helikop ters aan boord die zich geregeld schuldig maken aan schendingen van het Antilliaanse luchtruim, zo zei de premier. Dit laatste is volgens Martina vooral een ernstige zaak omdat deze heli kopters een gevaar vormen voor de burgerluchtvaart. Ze vliegen op zeer lage hoogte waardoor ze niet door de radar kunnen worden ont dekt. Bovendien reageren de helikopters niet op oproepen van de Cura- gaose luchtverkeerstoren, aldus de Antilliaanse premier. De Antilliaanse dienst buitenlandse betrekkingen is bezig een protestno ta op te stellen. Deze zal via de officiële kanalen worden overhandigd aan de Venezolaanse regering. Verder zijn de nodige maatregelen geno men om het optreden van de Venezolaanse vissersvaartuigen tegen te gaan. Ook zijn de twee F-27 vliegtuigen maritiens ingeschakeld, die op Curagao zijn gestationeerd, en een gecombineerde luchtmacht-marine bemanning hebben. In persberichten is onlangs ook gemeld dat de Venezolaanse kustwacht in de Antilliaanse wateren zou opereren. Don Martina zei echter hier over geen rapporten te hebben ontvangen. eventuele ww-uitkering (80 pro cent van het inkomen waarop pas na 130 dagen werk, met uit zondering van enkele beroeps groepen, recht ontstaat) recht streeks de bijstand in. Dit bete kent dat die jongeren geen recht meer zullen hebben op de wwv- uitkering, die twee jaar duurt en 75 procent van het laatstverdien de inkomen inhoudt. De Raad voor het Jeugdbeleid vindt dat de maatregel aan 16- en 17-jarigen de status van werkne mer ontneemt. Volgens de raad zyn het echter wel degelijk werk loze werknemers en vergelijkin gen met leeftijdgenoten die nog studeren, gaan volgens de raad dan ook niet op. Het zal voor de jonge schoolverlaters ook niet in teressant meer zijn zich bij het arbeidsbureau te melden, want zij krijgen er werk noch een uit kering mee. De enige die met de maatregel is gediend, is de afde ling statistiek, omdat het aantal geregistreerde jonge werklozen zal dalen, zo meent de raad. De werkende jongerenorganisatie van het CNV zal de komende we ken protestacties op touw zetten tegen de plannen van staatsse cretaris De Graaf. Dit hebben de CNV-jongercn be sloten na een gesprek dat zij gis teren met de staatssecretaris hadden. De Graaf heeft catego risch geweigerd om op de wen sen van WJ CNV in te gaan, al dus de organisatie- Het wetsontwerp dat aan werkloze 16- en 17-jarigen het recht op een' bijstandsuitkering ontneemt en vervangt door het recht op kin derbijslag voor de ouders, heeft trouwens uitsluitend betrekking op "nieuwe gevallen". Jongeren van die leeftijd die dus op 31 de cember 1982 zo n uitkering heb ben mogen die behouden mits hun omstandigheden dezelfde blijven. Dat blijkt uit het wetsontwerp dat staatssecretaris De Graaf giste ren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. HUISSEN (ANP) - Een rij naak heeft gisteravond op de Rijn bij het Gelderse Huissen in dichte mist de ankerket ting van een pont overvaren en de pont vervolgens meer dan vijf kilometer meege sleurd. Vijf passagiers wisten op tijd van boord te komen. Vier anderen sprongen in de rivier toen het veer met kracht van de wal werd losge rukt Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor De pont werd ruim een uur na de aanvaring door een sleep boot teruggebracht. De vyf auto's, drie fletsen en een bromfiets stonden er nog op. Volg ens een woordvoerder van Rijkswaterstaat heeft de rij naak door de aanvaring lichte schade opgelopen Bij Westervoort kon het schip worden losgemaakt- Leiden: Nieuwe Rijn 32 Tel. 071-132900 Alphen a/d Rijn: Van Boetzelaerstraat 8 Tel. 01720-92900 bedieningsinstrukties op beeldscherm 16 kanalen picture search elektronische tiptoetsen (excl a,st bediening) Cat.prijs 2598.- j Wij hebben al een M jÊ Akai videorecorder vanaf m W

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7