'Beukenschans ook voor Leiderdorpers beschikbaar stellen' Manifestatie gewijd aan mensenrechten 'Wethouder had voor lagere milieuhejÊËrig moeten pleiten' naar kinderopvang Lach maar, lach maar ,te£ Subsidie voor Week van activiteiten in Leiden rond bevolking Derde Wereld Vollersgracht afgesloten Verzoek woningbouwvereniging: Raadslid in schriftelijke vragen: .YyV Raad akkoord met regels onttrekken woonruimte PAGINA 4 Leiden DINSDAG 7 DECEMBER 1982 LEIDEN - Een aantal comités organiseert volgende week een manifestatie onder het motto 'Mensenrechten en Verzet in de Derde Wereld'. Dit thema is gekozen omdat vrijdag 10 de cember de Internationale Dag van de Rechten van de Mens is. Tentoonstellingen, films en dis cussies zijn de belangrijkste onderwerpen van de manifes tatie, die zich op verschillende plaatsen zal voltrekken. In 1948 werden de rechten van de mens vastgesteld door mid del van een universele verkla ring van de Verenigde Naties. Sindsdien zijn ze vele malen geschonden. Dat blijkt met na me uit de onderdrukking van de Derde-Wereldbevolking. De organisatoren van de manifes tatie wijzen er in een verkla ring op dat de Latijns-Ameri kaanse landen in het algemeen een militaire dictatuur als be stuursvorm hebben, dat in Zuid-Afrika sprake is van een sterk doorgevoerde rassendis criminatie en dat in Aziatische landen het bestuur vaak in handen is van elitaire families, al dan niet onder invloed van De achterstelling en onderdruk king blijkt ook uit deze cijfers die in de verklaring van de co mités staan opgesomd jaar lijks wordt er in de wereld voor 450 miljard aan bewapening gegeven; tegelijkertijd wordt er 20 miljard aan ontwikke lingshulp besteed; sinds 1945 zijn er in de wereld 175 oorlo gen of gewapende conflicten geweest; sinds 1945 vielen er in de Derde Wereld meer dan tien miljoen doden; Nederland staat op de achtste plaats van de landen die wapens aan de Derde Wereld leveren. Wat kan er in Leiden worden ge daan aan de opheffing van de onderdrukking in de Derde Wereld. De organisaterende comités noemen: het geven van informatie; het ondersteu nen van projecten als de afal- betisering in Nicaragua, het ra diozenderproject in Chili en medische hulp aan Vietnam, financiële steun aan verzetsbe wegingen. De manifestatie, die van 12 tot en met 18 december duurt, wordt grotendeels betaald dank zij een subsidie die de gemeente raad van Leiden beschikbaar stelde. Jaarlijks trekt de ge meente een bedrag uit om de Leidse bevolking te informe ren over de problemen in de Derde Wereld. Wethouder Pe ters (onderwijs en samenle vingsopbouw) zal de manifes tatie zondag in de Burchtzalen openen. De organisatie bestaat uit vertegenwoordigers van de Wereldwinkel, het Chilifront, het El Salvador Komitee, de Zuid-Afrika werkgroep van de Leidse Studenten Ekklesia, de werkgroep NANAI, de Colom bia werkgroep, het Guatamala Komitee, de Boycot Outspan Aktie en de Vereniging Vluch telingenwerk Nederland. Programma Het programma ziet er als volgt Studenten Ekklesia in het te ken van mensenrechten en verzet, 11.45 uur. Tentoonstel ling over Zuid-Afrika. Burcht- zalen (Burgsteeg 14): opening manifestatie "Mensenrechten en verzet in de Derde Wereld" door wethouder Peters, 14.00 uur. Prof. Berkhof houdt een lezing; de Chileense muziek groep Nel Tombe treedt op en verder zijn er tentoonstellin gen over de Palestijnen, El Sal vador, Chili, Zuid-Afrika en Guatemala. Kijkhuis, Vrouen- kerkkoorstraat 14: film "Ro deo", vertoond door de NA NAI, 20 en 22.15 uur. Maandag 13 december. Kijkhuis: films "Battle of South Africa" en "The story of the freedom Charter", vertoond door de BOA, 20 uur; films "Another Vietnam" en "El pueblo vince- ra", vertoond dooor het El Sal vador Komitee, 22.15 uur. Ra penburg 100: videofilm Colom bia werkgroep. Dinsdag 14 december. Rapen burg 100: toespraak door Rosa linda Blondé uit Namibië, 20 uur. Tentoonstelling "Deporta ties in Zuid-Afrika". Kijkhuis: films over het Midden-Oosten: "Land der Vaderen", "Brief uit' Libanon", Palestina in Israël, strijd om de grond" en "De Pa lestijnen", 20 uur. Woensdag 15 december. Kijk huis: Chili-avond met de films "Als het volk ontwaakt", "Aan de volkeren van de wereld" en "Chili heet u welkom", alsme de discussie en een tentoon stelling. Rapenburg 100: video film Guatemale, 20 uur. Donderdag 16 december. Volks huis, Apothekersdijk 33: fo rumdiscussie over het vraag stuk van de Palestijnen met D. Kuiper (Palestinacomité), R. Naftaniël (Israël) en M.J. Hey- mans (Het Parool), 20 uur. Vrouwenhuis, Hoooigracht 79: films over vrouwen in Zuid- Afrika: "Je bent op een rots ge stoten" en "Zuid-Afrika be hoort ons toe", 20 uur. Vrijdag 17 december. Burchtza len: slotmanifestatie in het te ken van Amerikaanse India nen met een workshop over In diaanse vrouwen en gezond heidszorg, 14 uur. Verder dia's, een spreker en Indiaanse mu ziek. 's Avonds optreden van de muziekgroepen "Pepe Men- doza" en "Gruppo Malkus". De tentoonstellingen die zondag in de Burchtzalen worden ge opend zijn verder de hele week te bezichtigen, op maandag en dinsdag van 12 tot 18 uur, op woensdag van 10 tot 18 uur, op donderdag van 10 tot 21 uur, op vrijdag van 12 tot 18 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur. LEIDEN - De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) wil dat een aantal wooneenheden van het complex Beukenschans in Leiderdorp beschikbaar komt voor Leiderdorpse woningzoekenden. De woningbouwvereniging schreef dit in een brief aan de Stichting Migrantenhuisvesting in Leiden. Oorspronkelijk zijn de woningen aan de Beukenschans namelijk bedoeld voor buitenlandse werknemers. Volgens de AWL is het toewij zingsbeleid voor de 90 woningen eerder gericht op het voorkomen van leegstand, dan dat er bewoners worden toegelaten volgens ge maakte afspraken. De woning bouwvereniging stelt nu voor de eenheden niet meer aan 'toevallige woningzoekenden' te verhuren, wanneer er onvoldoende kandida ten zijn die aan de oorspronkelijke uitgangspunten voldoen. "Lever een blok woningen leeg aan ons op zodat we ze aan Leiderdorpers kunnen geven die dringend om woonruimte verlegen zitten". Volgens de Leidse ambtenaar Van Ingen staan er gemiddeld .vijf tot tien van de wooneenheden aan de Beukenschans leeg. Het is niet zo dat het om constante leegstand gaat: door een snel verloop komen de eenheden vrij. Daarnaast zijn er al geruime tijd zes eenheden ver huurd aan studenten en Vietname- zen. Van Ingen: "Wethouder Tesse- laar en ik gaan in januari met de AWL over het voorstel praten. Of er inderdaad wooneenheden vrij komen voor Leiderdorpers kan ik dus nog niet zeggen". Het wooncomplex aan de Beuken- honderd procent is verhoogd. In schriftelijke vragen aan B en W wijst het SP-raadslid erop dat de verhoging oopnieuw een verzwa ring van de woonlasten betekent, waartegen de laatste tijd nu juist zo veel wordt geprotesteerd. Hij wil van het college van B en W weten waarom Waal er op de be wuste vergadering niet was en waarom hij zijn standpunt niet met de raadscommissie voor (on der meer) milieuzaken heeft be sproken. Dat laatste moet in de toekomst wel gebeuren, vindt Vergeer. LEIDEN - Het gemeenteraadslid Vergeer van de Socialistiese Par tij vindt dat wethouder Waal als vertegenwoordiger van de ge meente Leiden bij het Hoog heemraadschaap voor Rijnland had moeten pleiten voor een la gere verontreiningsheffing. Dat heeft de PvdA-wethouder niet gedaan. Sterker nog, het SP- raadslid heeft vastgesteld dat noch Waal, noch diens plaatsver vanger bij het hoogheemraad schap, WD-raadslid Kuijers, aanwezig was in de bewuste ver- LEIDEN - Het moet een vreem de aanblik zijn geweest: al die mensen die halverwege de zitting in de gang van het kantongerecht stonden te wachten totdat ze weer naar binnen mochten. Alsof de- rechter in een iooedeaanval had gezegd: gaan jullie de gang maar even op. "Die jongen heeft het dom aan gepakt", zei één van de wach tenden. Die jongen: dat sloeg op de jeugdige verdachte die op 10 maart in Noordwijker- hout op een brommer zonder voor- en achterlicht had gere den. En die nu achter gesloten deuren werd berecht. De zitting begon normaal. De rechter las de aanklacht voor en vroeg: klopt dit allemaal? Jazeker; en de rechter ver keerde toch niet in de waan dat hij helemaal ging lopen van N oor dw ijker hout naar Katwijk, omdat z'n lichten het niet deden? Na dit ant woord lachte de verdachte maar eens. Dat had hij toch maar mooi gezegd: dat stond op z'n gezicht te lezen. En ook: niemand kan mij wat maken. De rechter raakte gepikeerd, of deed alsof, dat laten we in het midden. In elk geval zei hij: "Ja, lach maar, lach maar, maar ik verzeker u: het la chen kon u nog wel eens ver gaan". De verdachte viel niet van zijn stuk te brengen. "Ach, dat gadering waarin de begroting (en dus het tarief van de milieuhef fing) werd vastgesteld. De verontreinigingsheffing werd bij deze gelegenheid met 8V2 pro cent ten opzichte van dit jaar ver hoogd. Alleenwonenden gaan in 1983 53,80 betalen en gezinnen of andere huishoudens 161,40. Vergeer, die als vertegenwoordi ger van het Milieu Actiecentrum Nederland (MAN) altijd actie heeft gevoerd tegen de milieube lasting, heeft uitgerekend dat sinds 1974 deze heffing met vier- zien we dan wel weer, hè". De rechter wilde op dit moment ongetwijfeld wat zeggen, maar daarvoor kreeg hij de kans niet, want de rijder zon der licht vervolgde: "Wat ik nog wilde zeggen: er klopt iets niet in de papieren die ik heb ontvangen". Aha! Daar kwam de aap uit de mouw, nu zou blijken waar om deze jongen maar bleef la chen alsof hij verwachtte dat hij geld toe van de rechter zou krijgen. "Hier staat", zo sprak hij, "dat ik ben geboren in '54. Dat is dus niet waar. Ik kom uit '65". Die zit.' zag je hem denken. "Het klopt toch wel dat u bent geboren op 1 mei", vroeg de officier van justitie. "Jawel". "Oh", zei de officier van justi tie weer, "dan zie ik wel een mogelijkheid tot wijziging. Dan gaan we achter gesloten deuren verder, omdat u min derjarig bent". Iedereen de gang op. Stomme tactiek had die jongen gevolgd, oordeelde iemand. "Hij is toch niet verplicht te antwoorden. Staat daar een beetje stoer te doen. Hij had op een geheel andere manier gebruik moeten maken van die fout. Veel te brutaal ook hè. die jongen". "Ook dat", zei de toehoorder. Even later was deze zaak af gehandeld en konden ze weer naar binnen. Een wrak Driehonderd gulden had-ie voor de auto betaald, een koopje dus. Over mankemen ten hadden ze met geen woord gerept. Maar ja, toen bleek dat-ie in een wrak reed had deze Leidenaar gezegd: naar de sloop ermee. Zo was-ie dan ook wel weer. Gisterochtend verscheen hij voor de kanton rechter. In juni van het vorige jaar was hij aangehouden door de po litie. Er deugde meer niet dan wel. Een kleine bloemlezing: de uitlaat was kapot, de accu zat los, de draagveren werk ten niet goed en met de rem men zat het ook niet helemaal snor. Tsja, zei de verdachte toen de rechter het lijstje nog eens voorlas. Daar kon hij niet veel meer aan toevoegen. Dat die auto niet deugde, dat was een voldongen feit. Eén kant tekening. "Die uitlaat is ka pot gegaan toen ik over een heuveltje reed. Dat wist ik dus. En ik was ook nog van plan om de auto eens te laten bekijken door een kennis, maar ja: daarvoor kreeg ik de kans niet, want ik werd dus aangehouden door de po litie hè". De rechter beaamde dit en zei "Ja kijk, dat u uw leven waagt...nee, ook dat vind ik niet goed. En het is natuurlijk De Beukenschans in heiderde belangstelling. schans in Leiaeraorp werd in 1! neergezet door de AWL op 1 drukkelijk verzoek van de gemei te Leiden en Leiderdorp. Het cc plex was bedoeld voor de buit landse werknemers afkomstig Leidse pensions die geslo moesten worden. De buitenland zijn echter nooit happig gewe naar Leiderdorp te verhuizen. M sale bewoning, lange afstand huis naar werk en hoge huren 1 ren hun bezwaren. door Wim Brands helemaal niet correct dat u een gevaar bent voor de ande re weggebruikers". Hij had zijn lesje wel geleerd, zei de verdachte. "Maar", vervolgde hij, "die wacht meester van de politie zei na de aanhouding tegen mij: u heeft nu afstand gedaan van die auto, dat wordt wel een redelijke schikking volgens mij". De officier: "Toen ik hoorde dat die auto van u slechts drie honderd gulden had gekost, dacht ik: kun je daar tegen woordig eigenlijk wel een fiets voor kopen". "En", ging hij verder, "ik zal ook maar meteen even een illusie weg nemen. Dat u de auto naar de sloop heeft gebracht wil nog niet zeggen dat daarmee de kous af is voor u". Eis: tweehonderd gulden boete. In de zaal siste iemand. En er fluisterde een persoon tegen zijn buurman: "Daar komt-ie mooi van af'. De rechter vond ook dat de officier "een mati ge boete had geëist. Maar ook ik ben van mening dat u een boete van tweehonderd gul den moet betalen". LEIDEN - Een werkgroep van de Stichting Welzijn, belast met het onderzoek naar de kinderopvang in Leiden, heeft voor de laatste fase van haar onderzoek subsidie gekregen van de gemeente Lei den. Volgend jaar maart hoopt de werk groep de resultaten van dit on derzoek naar buiten te brengen. Resultaten waarnaar de subisi- diegever volgens de leden van de werkgroep al uitkijkt, omdat de ze gegevens als basis moeten gaan dienen voor een nog vast te stellen gemeentelijk beleidsplan voor de kinderopvang van nul tot elf jaar. Min of meer bekend was dat het in Leiden met de kinderopvang slecht is gesteld. Lange wachtlij sten, te weinig personeel en in sommige buurten zijn er zelfs he lemaal geen voorzieningen. Vol gens onderzoeker Hans van Don gen van de Stichting Welzijn zul len deze vermoedens in het rap port nu duidelijk als feiten naar voren komen. De eerste twee fasen van het on derzoek waren gericht op de be staande kinderopvang in Leiden. Nauwkeurig heeft de werkgroep geïnventariseerd wat er voor een mogelijkheden (kinderdagver blijven, peuterspeelzalen, kin derkantines, gastouderschap, crèches) zijn. Bij het laatste deel van het onder zoek is onlangs een beroep ge daan op de ouders. Via een steek proef zijn er 1450 willekeurige ouders opgeroepen mee te doen aan een enquête. Bij de beslis sing om een enquête te gaan hou den heeft ook meegespeeld, dat veel mensen kinderopvang zien als iets dat bij jongere kinderen hoort. Van Dongen: "Toch kunnen ou ders van kinderen in de leeftijd van zes tot elf jaar ook tegen het probleem van opvang van hun kinderen aanlopen. Via die steekproef willen we er nu juist achter komen hoe groot de werkelijke behoefte aan kinde ropvang is, en wat voor een op vang dat zou moeten zijn (welke tijden, voor welke leeftijden De gemeente heeft zelfs te kennen gegeven rekening te willen hou den met de uitslag van de enquê te in het nog op te stellen totaal plan kinderopvang. Ik doe daar om een beroep op de ouders de formulieren zo snel mogelijk in te vullen en terug te sturen". LEIDEN De Vollersgrach* is vanaf morgen voor de duur van zes tot acht weken afgesloten voor verkeer. De vernieuwing van de riolering en de bestrating in de wijk Maredorp verloopt zo voorspoedig dat het werk in de Vollersgracht een maand vroe ger wordt uitgevoerd dan in de bedoeling lag. Het verkeer zal de wijk Maredorp kunnen verlaten via de Janvos- sensteeg, waar de riolering en be strating inmiddels gereed zijn. Het is tegenwoordig gemakkelij ker om met een auto door de smalle steeg te rijden dan voor heen, omdat parkeren onmoge lijk is gemaakt met paaltjes. Drie maanden voor slaan met bijl DEN HAAG/LEIDEN - De 42- jarige Leidenaar, tegen wie twee weken geleden zes maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf was geëist omdat hij eerder dit jaar een Hagenaar met een bijl te lijf was gegaan, is vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot drie maan den onvoorwaardelijke cel straf. De bijl liet mr. Kootte, vice-president van de recht bank, verbeurd verklaren. Eerder dit jaar was de Leide naar een Hagenaar met een bijl te lijf gegaan. Opzettelijk sloeg hij het slachtoffer op het hoofd. Zijn bedoeling was de Hagenaar zwaar licha melijk letsel toe te brengen. Het liep overigens wonder wel goed af. Het slachtoffer hield een bult aan het hache lijke avontuur over, en klaagl af en toe nog over hoofdpijn. De Leidenaar had echter niel de bedoeling zijn tegenstan der te doden. Aanvankelijk was verdachte met de rechtbank overeen ge komen dat hij in de dienst verlening te werk zou wor den gesteld en wel geduren de 19 zaterdagen. Na zes za terdagen gaf hy er de brui aan. Na de vakantie bet hij zich daar niet meer zien. Daarom is de man alsnog ver oordeeld tot drie maanden celstraf. LEIDEN - De tarieven voor het onttrekken van woonruimte aan de bestemming zijn gisteravond door de gemeenteraad fors ver hoogd. Het in gebruik nemen van een (boven)woning als be drijfsruimte kan alleen met toe stemming van de gemeente en na betaling van 500 gulden per vierkante meter. Dit bedrag zou dienen om het ver lies aan woonruimte te compen seren. De regels zijn ook strenger geworden doordat nu alle woon ruimte onder de regeling valt. Voorheen was alleen een vergoe ding vereist als er sprake was van goede en goedkope woon ruimte. Tegenover de strengere regels staat dat de regeling niet geldt voor winkels. Volgens CDA- raadslid Van Zijp is de regeling zodoende juist versoepeld. "Men zal Van Oosten wel dankbaar zijn" (PPR-raadslid Van Oosten was de initiatiefnemer tot het voorstel om de regels te verande ren). Volgens Van Zijp rekent de ge meente zich rijk als gedacht wordt dat de regeling ooit geld zal opleveren. De winkels in het centrum hebben vrij spel en in de zwakkere gebieden zal geen ondernemer het in zijn hoofd ha len om veertig tot vijftig mille neer te tellen, bovenop verbou- wingskosten, om een bovenetage te mogen gebruiken. Men kijkt dan wel naar iets anders om. De regeling levert de ge meente in de praktijk geen cent op, aldus verwacht Van Zijp. Hengelsport (1) Viscollege De Bliek viste zijn vijf de wedstrijd in het water van de Apothekersdijk en de Oude Vest. De uitslag: 1 J. Zandvliet 1790 gram-25 stuks, 2 J. v.d. Bijl 1280-20, 3 C D. Zandvliet sr. 1180-3, 4 en 5 C. v.d. Maat 950-17 en K. v.d. Maat 950-16, 6 CD. Zandvliet jr. 890-7, 7 C. van Helden sr. 720-12, 8 W. Schouten 710-15, 9 H. Dool 615- 9,10 en 11 C. v.d. Wijngaard en A. Bavelaar 610-4 en 610-11. Hengelsport (2) DW hield een viswedstrijd in de stadswateren. Uitslag: 1 K. La- terveer 5900 gram-151 stuks, 2 P. Wondergem 4950-128, 3 W Teske 3100-83 4 J Hakker 2900- 62, 5 L Waltman 2650-76, 6 P Blok 2600-78, 7 H. Lalerveer 2000-44, 8 W. Smit 1925-47, 9 P Leuering 1925-40,10 P. Schreu- der 1500-32. LWH De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit houdt morgenavond een plenaire en tevens gecombi neerde vergadering met de Les bische Vrouwen Leiden in het gebouw Caeciliastraat 18, aan vang acht uur. Vrouwentheater De vrouwentheatergroep Ravage treedt donderdagavond op in het Vrouwenhuis, Hooigracht 79. Lesbische relaties en de avonturen van een vrouwen bende vormen het thema. Aan vang half negen. Bovendien is er woensdagavond in het Vrou wenhuis om acht uur een alge mene vergadering.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4