Geen subsidie Wegloophuis Steeds 'Vrijwilligerswerk mét uitkering mogelijk maken Oplevering 42 woningen Oranjegracht uitgesteld Algemene wens op thema-avond: Gemeenteraad verwerpt motie met één stem verschil Terrein aan Langestraat vervuild Vragen raadslid over nieuwe fouten H wiet /ïcfcmb biadbéeetd DINSDAG 7 DECEMBER 1982 Opvanghuis politieke vluchtelingen LEIDEN Aan de Rijnsbur- gerweg wordt vrijdag een op vanghuis voor politieke vluchtelingen geopend. In dit pand kunnen ongeveer zeven mensen worden opgevangen die in Nederland asiel heb ben aangevraagd. Gedurende de lange procedure van asiel aanvrage hebben zij vaak on derdak en intensieve begelei ding nodig. Deze begeleiding wordt gegeven door vrijwilli gers van de Vereniging Vluchtelingenwerk Neder land (WN), afdeling Leiden. Het pand aan de Rijnsburger- weg Werd aangekocht door de Hervormde Diaconie, die ook voor begrotingstekorten garant zal staan. Het huis wordt juist op 10 december geopend omdat dat de dag van de rechten van de mens is. De openingsplechtigheid vindt niet plaats in het pand zelf, maar in het nabij gele gen zendingshuis van de her vormde raad voor de zen ding. LEIDEN - Het moet mogelijk zijn dat werklozen mét behoud van uitkering vrijwilligerswerk kun nen doen. Het vrijwilligerswerk geeft mensen een zinvolle beste ding van de vrije tijd die zij niet zelf hebben gekozen. Ook kan het werk hen behoeden voor ver veling of het zich nutteloos voe len en hen helpen bij een verdere ontplooiing. Regels en sancties tegen het werken als vrijwilliger zouden door instanties als het GAK en de sociale dienst eens grondig onderzocht moeten wor den. Dat is in grote lijnen de mening van de bezoekers van de thema avond 'Zicht op vrijwilligers werk', voor het overgrote deel zelf werkloos of werkend met werklozen. De thema-avond LEIDEN - Het Wegloop huis krijgt geen cent van de gemeente. De gemeen teraad verwierp gister avond met 20 tegen 19 stemmen een PSP-motie waarin de Stichting Weg loophuis werd erkend met een symbolische sub sidie van 25 gulden. De motie werd gisteravond op nieuw in stemming gebracht, na dat enkele weken geleden de stemmen staakten. CPN-raadslid Brands, een voorstander van er kenning van het Wegloophuis, ontbrak tijdens de vorige verga dering. Gisteravond was hij aanwezig en de motie zou het dan ook ge haald hebben, ware het niet dat PvdA-raadslid Snelders bleek 'om' te zijn gegaan. Haar stemge drag gaf uiteindelijk de voor het Wegloophuis negatieve doorslag, want voor het overige stemde men als voorheen: WD tegen, PvdA en CDA verdeeld, de overi ge partijen vóór. De argumenten die gisteravond naar voren werden gebracht wa ren in grote lijnen dezelfde als die van weken geleden. Wethou der Schoute (WD) zei dat een deel van de opvang van jongeren door het Centrum Onderdak ver zorgd kan worden. Hij erkende dat het Jongeren Advies Cen trum (JAC) over te weinig opvan- gadressen beschikt, maar vond toch dat de behoefte aan een wegloophuis onvoldoende cijfer matig is aangetoond. Schoute wees er op dat alle moge lijke subsidie-gevers (zoals het Julianafonds) slechts eenmalige subsidies verstrekken. Een blij vende subsidie voor het Weg loophuis is niet te verwachten, noch van het rijk, noch van de fondsen, aldus de wethouder. De indiener van de motie, PSP- raadslid De la Mar, zei dat de be hoefte voldoende is aangetoond. Op dit moment moeten weggelo pen jongeren vaak worden on dergebracht in Den Haag, dat wel voorzieningen hiervoor kent. Kraakpand De la Mar veronderstelde dat het de WD vooral stak, dat het Weg loophuis in een kraakpand (aan de Langebrug) is gevestigd. "Als het in een Wassenaarse villa was en een mooie naam had, dan zou de WD er wel anders over den ken", zo spotte De la Mar. De standpunten van voor- en te genstanders waren duidelijk en de discussie leidde verder ner gens toe: niemand werd over tuigd. PvdA-raadslid Snelders onthield zich van een stem verklaring. Toen PPR-raadslid Van Oosten in de gaten kreeg dat de motie geen meerderheid achter zich zou krij gen, vroeg hij aan de wethouder de toezegging dat de gemeente een positief advies zal geven, als de bedoelde fondsen bij de ge meente inlichtingen inwinnen over het Wegloophuis. Schoute wilde ook deze toezegging niet doen. "Als de fondsen willen weten of de gemeente in de toe komst subsidie zal geven, kan het antwoord niet bevestigend luiden", aldus de wethouder. Behalve het toekennen van een er kenningssubsidie had De la Mar ook verzocht het Wegloophuis in de toekomst te subsidiëren. Het zou moeten worden opgenomen in het plan Specifiek Welzijn 1985. De wethouder noemde dit voorbarig en een ruime meerder heid in de raad was het daarmee De Stichting Wegloophuis kondig de onlangs aan toch op 1 januari open te zullen gaan. Het pand aan de Langebrug is door vrijwil ligers zo goed mogelijk bewoon baar gemaakt. Met het houden van een feest (in het LVC op 21 december) ten bate van het Weg loophuis hoopt de stichting nog enige financiën bijeen te krijgen. werd gisteravond gehouden in de Burchtzaal en gold als reactie op de onlangs door de gemeente uitgegeven nota 'Zicht op werk Tijdens een forumdiscussie on der leiding van Joop Kamphuis, directeur van de Stichting Wel zijn, werd ingegaan op het vrij willigerswerk. Ex-staatssecreta ris Ien Dales hield een korte in leiding. Over het algemeen konden de be zoekers gisteravond wel instem men met Dales' visie op vrijwilli gerswerk en behoud van uitke ring 'Moet je iemand die tegen zijn zin werkloos is. daar hele grote moeite mee heeft, verbie den om vrijwilligerswerk te doen dat hij leuk vindt? En dat terwijl bossen, cultuur en diensverle ning verloederen? Alles wat werklozen doen zonder betaald te worden blijft een surrogaat, maar het is een begeerd surro gaat. Met vrijwilligerswerk maak je het verschil tussen mensen met een baan en werklozen klei ner. Dan moet er wel heel wat te gen zijn om vrijwilligerswerk niet toe te laten". Vakbondsbestuurder Vijg vertelde gisteravond namens het FNV wat er zoal tegen het vrijwilli gerswerk kan zijn. "Vrijwilligers werk betekent vaak concurrentie voor bedrijven, meer werklozen, en dus weer vrijwilligerswerk. Het FNV wil het beleid richten op het behoud van structurele en volwaardige arbeidsplaatsen. Want dat is nog steeds het meest fundamentele verlangen van de mensen, een status Vrijwilli gerswerk brengt de positie van betaalde werknemers in gevaar en je loopt bovendien de kans van ongelijkwaardigheid wan neer de een zijn loon van hon derd procent krijgt, de ander zijn uitkering van tachtig procent". De heren Rochelle en Valk, respec tievelijk van de sociale dienst en het GAK, hebben in hun werk dagelijks met regels te maken die het vrijwilligerswerk met be houd van uitkering zeer moeilijk maken. Rochelle: "Vaak is vrij willigerswerk direct of indirect een vorm van concurrentie. Je moet mensen inderdaad een goed alternatief geven om zinvol te kunnen leven, maar dan doemt de vraag op wat wel en wat niet mag. Niet elk project kun je zonder meer goedkeuren zonder aan concurrentieverval sing te doen". Ook het GAK, als administrateur van de bedrijfsverenigingen, vormt een obstakel voor vrijwil ligerswerk. Valk "Als iemand vrijwilligerswerk doet is het de vraag of hij nog wel werkloos is. In sommige gevallen doet hu im mers hetzelfde werk als iemand die ervoor betaald wordt. Er be staat een scala van regelingen waar een werkloos vrijwilliger aan moet voldoen. Wat ons be treft zouden we die best met de nodige souplesse willen toepas- Bleef het feit dat de aanwezige werklozen zich achtergesteld voelden bij de werkenden. "Ie mand die veertig uur werkt mag de rest van de dag doen wat hu wil. Een werkloze moet de héle dag niets doen". Ien Dales deed daar nog eens een schepje bo venop: "Het vrijwilligerswerk is al even oneerluk verdeeld als het betaalde werk: Ik kan buvoor- beeld een vnjwillig baantje krij gen in de leukste projecten die je maar kunt verzinnen, iemand die echt om een vrueUjdsbesteding verlegen zit mag nog niet eens de sleutel van het clubhuis behe- Te zwaar vuurwerk naar België LEIDEN - Dne goederenwagons waarin 52 ton vuurwerk zat. be stemd voor de vuurwerkfabriek Kat, zijn gisteren richting België vertrokken, omdat volgens de Leidse politie dit Chinese vuur werk een te zware lading heeft. In België mag deze partij wel worden verkocht. Afgelopen vrijdagmiddag kwam het vuurwerk in Leiden aan En kele agenten kregen opdracht de wagons te bewaken omdat ze niet meer gelost konden worden. Ondanks deze bewaking werden er zondagavond toch nog vier do zen gestolen. Gisteren bleek dat de hele partij hier niet verkocht mag worden: dus ging het richting België. LEIDEN - De grond van het voor malig garagebedrijf Kempeneers in de Langestraat is ernstig door olie en benzine vervuild. Dit kwam gisteravond in de gemeen teraad ter sprake. De raad maak te een begin met de behandeling van het milieubeleidsplan. Volgens milieu-deskundigen van de gemeente bevatte de grond ten hoogste duizend liter benzi ne. Een te kostbaar produkt om te veronderstellen dat het met opzet in de bodem is geloosd. Er zou eerder sprake zijn van on zorgvuldig gebruik en lekkage. De hoeveelheid olie in de grond was te gering om een illegale storplaats te vermoeden, maar over de precieze oorzaak van de vervuiling tast de gemeente nog in het duister. De grond is inmid dels afgegraven en naar een ver werkingsbedrijf in Utrecht ge bracht. Het probleem is nu vooral wie voor de kosten opdraait, het bedrijf of de gemeente. De kosten belopen tot nu toe ongeveer 70.000 gul den en dat kan nog oplopen tot een ton. Juristen van de gemeen te onderzoeken of de onkosten verhaald kunnen worden. Is dat niet het geval, dan zal het be drag ten laste gebracht worden van de exploitatie van de wijk (Herengracht-Zijlsingel). Het be drag is zeer klein ten opzichte van de overige gemaakte kosten, zoals voor rioleringen, verlich ting en bestratingen. In elk geval zullen de kosten geen gevolgen hebben voor de huren van de wo ningen, die er gebouwd worden. Roken Bij de bespreking van het milieu beleidsplan diende PPR-raadslid Van Oosten een motie in over het roken van tabak. Hij wil een rookverbod in de openbare ruim ten van gemeentelijke gebou wen, zoals het Stadhuis en het Stadsbouwhuis, voor zover die voor het publiek toegankelijk zijn. In de overige vertrekken in die ge bouwen zou ook een rook-rege- ling tot stand moeten komen. Dit zou in overleg met het personeel moeten gebeuren. De behande ling van het milieubeleidsplan wordt over twee weken voortge zet. LEIDEN - Het D'66-raadslid Hoe- kema heeft wethouder Tesselaar van volkshuisvesting schriftelij ke vragen gesteld over de nieuwe problemen bij 42 woningen aan de Oranjegracht en omgeving. Hoekema wil onder meer weten of het juist is dat door de Amster damse Verwarmingsmaatschap pij (AVM) bij herhaling "klungel werk" is geleverd (lekke leidin gen, montagefouten) en boven dien onhebbelijk is opgetreden (zoals het opdrinken van bier van de bewoners). De oplevering van de 42 woningen aan de Oranjegracht en omge ving is gisteren weer met een week uitgesteld. Bij de aanleg van een nieuwe centrale verwar ming in de huizen blijken door de verwarmingsmaatschappij zo veel fouten te zijn gemaakt dat het gisteren geen doen was alle woningen na te lopen. Na contro le van twee woningen is men al opgehouden. De AVM krijgt nu weer een week de tijd om fouten te herstellen. Het raadslid Hoekema noemt de geconstateerde gebreken in de woningen een nieuwe tegenslag voor zowel bewoners als de ge meente. Hoekema vraagt welke garantie er is dat het werk uitein delijk deugdelijk wordt uitge voerd, maar zegt tegelijkertijd vertrouwen te hebben dat de wethouder alles in het werk zal stellen om de nieuw geconsta teerde gebreken uit de wereld te laten helpen. Wel vindt het raadslid het van belang dat van de kant van de gemeente zo spoedig mogelijk duidelijkheid en openheid wordt betracht over een aantal zaken. Hoekema wil onder meer weten of de gemeente verplicht, of voor nemens, is de centrale verwar ming in de overige 188 woningen ook door de AVM te laten instal leren en of er een contract is ge sloten met de AVM (ten bedrage van 1,3 miljoen gulden) dan wel sprake is van een (stilzwijgende) wilsovereenstemming die de partijen bindt. Het raadslid vraagt verder of destijds of in middels concrete aanbiedingen van andere installatiebureaus zijn ingewonnen om hun prijs te kunnen vergelijken met het gere duceerde tarief van de AVM. Hoekema wil voorts weten op wel ke manier de wethouder de be woners wil geruststellen dat de centrale verwarming in hun wo ningen deskundig wordt aange legd en of er sprake is van even tueel te vergoeden, verdere, schade. Het raadslid vraagt ook of over het verhelpen van de bouwkundige gebreken door de aannemers Panagro en Noorlan- der geen klachten bestaan. Ten slotte wil het D'66-raadslid we ten of de laatste oplevering vijf tien december, een maand later dan verwacht, zal plaatsvinden. Op die datum is namelijk een feestelijke bijeenkomst gepland ter gelegenheid van de opleve ring. D'66: nieuw raadslid LEIDEN - Marianne van der Ham (27) is gisteravond geïnstalleerd als nieuw raadslid voor D'66. Zij volgt Menno Witteveen op, die de fractie wegens drukke werk zaamheden verliet. Van der Ham is wetenschappelijke medewer ker bij de juridische faculteit van de Leidse universiteit. Zij heeft staats- en administratief recht gestudeerd. Het nieuwe raadslid is lange tijd lid geweest van de steunfractie van de democraten en is (en blijft) lid van de begelei dingscommissie Burgerraadslie den. RedactieBart Jungmann A Jaap Visser Waar gebeurd (1) Ook de Yankees hebben het Ne derlandse Hollywood ontdekt. Na als lokatie voor tal van Ne derlandse films te hebben ge diend, was de historische schatkamer Leiden gisteren een ABC-filmploeg ter wille. In het 'heilige der heiligen' van het Academiegebouw aan het Rapenburg, het Groot Audito rium, werden namelijk opna mes gemaakt voor het televi sieprogramma 'Believe it or not'. Het diende gisteren als decor voor een Engelse rechtszaal aan het eind van de vorige eeuw. Drie schipbreukelingen, een kapitein en twee matrozen, stonden terecht op verdenking van kannibalisme. Zij zouden een derde matroos hebben ver orberd Veertig jaar nadat Ed gar Allan Poe een dergelijk griezelverhaal had neerge pend, zou dit waar zijn ge beurd. Of niet natuurlijk... 'Believe it or not', een soort Ame rikaanse versie van 'Hoe be staat het' (maar dan met histo rische onderwerpen) wordt ge- regiseerd door Nic Webster, het brein achter de detective- serie 'Mannix' en de man die een paar honderd afleveringen van 'Bonanza' als regisseur op z'n naam heeft staan. Webster had. behalve zijn op de 'set' nadrukkelijk aanwezige echtgenote en assistent Jack Haley, niets en niemand mee genomen. Tot de kerst verfilmt hij verschillende sterke verha len met Nederlandse acteurs en Nederlands materiaal. Vol gens 'art-director' Gert Duijker en 'wordrobe' (kostuumjuf frouw) Caroline Bouwer komt Webster graag naar Holland omdat er snel en goedkoop kan worden gewerkt zonder be moeienis van allerlei vervelen de vakbonden. Via zijn Nederlandse regie-assis- tent Paul van Marik had Web ster gisteren een 'crew' van een man of twintig in het Acade miegebouw verzameld. Behal ve beroepsacteurs Ton van Beek en Ferry Conrad allemaal figuranten die maar wat graag voor hun Amerikaanse debuut kwamen opdraven. En dat voor een fooitje van een paar 'geeltjes' en een broodje kaas tusen de opnames door. Nic Webster flinks) geeft aanwijzingen aan zijn Nederlandse terwijl de figuranten voor beeldvulling zorgen in het tot Engelse rechtszaal omgedoopte groot auditorium. Waar gebeurd (2) De meest opvallende figurant die gisteren als jurylid geduldig de hele dag in de banken van het groot auditorium als beeldvul ling diende, was Bert Hoeting. Die ontmaskerde wü onmid dellijk als Jaap Gascoigne, de gemoedelijke en vooral slapen de tweede echtgenoot van me vrouw Loes de Wilde in de VPRO-serie 'De lachende scheerkwast'. Voor de somma van 75 gulden was Hoeting gisteren naar Lei den afgereisd. "En daarvan stop ik de helft in de clubkas van m'n operettevereniging haastte hij zich te melden. Hoe ting is voorzitter van de Am sterdamse operettevereniging Kunst en Vriendschap en staat sinds een jaar of vier op een fi- gurantenlijst Met succes. "Want ik speel de laatste tijd in bijna alle Nederlandse films mee. In 'De Boezemvriend' van André van Duin ben ik bij voorbeeld de kok van het kas teel". Hoewel hij beweert geen trek te hebben in één of andere hoofd rol in een speelfilm, hoopt de 46-jarige Hoeting in stilte op een echte doorbraak "En ik zou het wel leuk vinden om met 'De lachende scheerkwast' op de televisie terug te ko- Om zijn 'dagje uit in Leiden' nog wat rendabeler te maken, over handigde Hoeting tussen de bedrijven door zijn visitekaar tje aan een paar nieuwsgierige regisseurs uit het vaderlandse filmwezen. Je weet maar nooit natuurlijk. J.V Jeukkruid Mevrouw Rusbergen is boos op V Sc D Ze vindt dat het waren huis haar taalvondst 'jeuk kruid' niet op juiste waarde schat. Het conflict vindt zun oorsprong in een prijsvraag in een V D-folder Onder het mom 'Cijfers en letters' moest van een aantal letters een woord worden gemaakt. Die letters correspondeerden met cufers en wie met het gemaak te woord tot het hoogste eind cijfer kwam, was winnaar Omdat een goed Nederlands woord van negen letters werd verlangd, dacht mevrouw Rus- bergen met haar vondst 'jeuk kruid' wel in de prijzen te val len. Weinigen zullen het «ff tCfl maar jeukkruid is de "gewone benaming voor een blaartrek kende boterbloem", zo leert Van Dale. Met juichend hart - 2400 gulden lag immers in het verschiet - toog mevrouw Rijsbergcn naar de klantenservice van de Leid se V Se D. Jeukkruid bleek wel winnend woord, maar me vrouw Rusbergen geen wmna res. Er waren nog dik honderd schrandere hoofden op deze blaartrekkende boterbloem ge komen. Mevrouw Rusbergen was uitgeloot "In de reglementen stond wel dat met geluk eindcijfer het meest originele woord zou winnen, maar niets over loting bij hetzelfde woord. En bu V 4 D zeiden ze dat er niet over de uitslag kon worden gecorres pondeerd". Woordvoerder Weijers van het concern ech ter: "Laat mevrouw maar con tact opnemen met de directie in Amsterdam" "Ergerlijk amateurisme", bhjft mevrouw Rijsbergen het puz zel werk van de heren Vroom en D rees man n echter noemen En. herinnert ze zich Een vriendin van mij had net zo iets Dat was ook zo'n soort p rus vraag, waarbu een goed Nederlands woord werd ge vraagd. Welk woord denkt u dat uitgekozen werd? Cache sexe, over een goed Neder lands woord gesproken". Jeukkruid en cache sexe. ze kun nen van V Se D alles zeggen, maar 'Vroom en Drees" hebben wel leerzame spelletjes Cache sexe blukt een driehoekig lap je voor de schaamdelen, zo brengt Van Dale andermaal uitkomst Een raar wooord voor een bednjf dat een vrouw in een broek al ongepast vindt B J

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3