Geen maatregelen zwart geld Journalisten niet verplicht met vut Speciale bus kerstpost Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten Benzine 2 cent goedkoper Grote order voor werf Duisenberg: Nederlandsche Bank geen politie-functie 'A Beufsoverzlcht ÉL DINSDAG 7 DECEMBER 1982 Economie PAGINA 14 PTT verwacht 125 miljoen kaarten Smit/Tak De Nederlandse bergingsmaat schappij Smit-Tak heeft een fi nancieel buitenkansje in Spanje met succes uitgebuit. De Neder landse bergingsmaatschappij kreeg onlangs van de Spaanse verzekeringsmaatschappij Union y Fenix Espanol opdracht tot het uitvoeren van een door specialisten voor bijna onmoge lijk gehouden klus; het redden van de veerboot Ciudad de Sevil- la. De twee sleepboten van Smit-Tak, de Houston en de Hunter, klaar den het karwei in amper twee uur, waarmee Smit-Tak aan spraak kon maken op de zeker niet kinderachtige vergoeding van bijna 22 miljoen gulden. De veerboot zal binnenkort naar Va lencia gesleept worden, waar de reparatiewerkzaamheden zeker een jaar zullen vergen. Bendien-Smits Bij het Twentse herenconfectiebe drijf Bendien-Smits worden niet 250 medewerkers ontslagen - zoals aanvankelijk de bedoeling was - maar 195. De directie heeft gisteren laten weten dat ze tot een minder drastische sanering heeft besloten "op aandrang van de vakbonden". Vino Tot ontsteltenis van liefhebbers van Italiaanse wijnen is het voor taan bij de wet toegestaan wijn te verpakken in kartons en plastic. De maatregel, die overigens alleen voor eenvoudige land- en tafel wijnen geldt, is voorlopig van kracht tot eind 1984. Kwaliteits wijnen mogen alleen in flessen worden verkocht. Volkswagen De Westduitse volkswagenfabrie ken zijn er optimistisch over dat ze binnen afzienbare tijd zaken kunnen gaan doen met China. Volgens een woordvoerder van VW is er eind november een principe overeenkomst onderte kend, op grond waarvan er proe ven worden gedaan met de as semblage van het model "Santa- na". VW heeft China ook enkele test wagens geleverd. Mocht de wagen in goede aarde vallen dan kan er het komende jaar een pro- duktie-overeenkomst worden gesloten. De "Santana" zal dan in Sjanghai worden gemaakt. v VEEMARKT LEIDEN Weekaanvoer 5103: aanvoer op de markt van dinsdag 3723, gespecificeerd als volgt: 93 slach- trunderen, 252 gebruiksvee, 21 graskal veren. 1935 nuchtere kalveren. 12 veu lens of pony's. 639 varkens. 42 biggen. 659 schapen of lammeren, 70 bokken of rijsnoteringen slachtvee: slachtrunde- ren en vette kalveren, zelfde prijzen als gisteren; nuchtere slachtkalveren van f 1,25 tot f2.00; s achtzeugen van f3.30 tot f3,35 pe-!.vend gewicht. Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien f2000 tot f 3050; varekoeien f 1800 tot f 2550. pinken f 1150 tot f 1800. graskalveren f 750 tot f 1250; nuchtere kalveren rood f 400 tot f 625, zwart f 300 tot f 475; nuch tere amerikaanse f 150 tot f 350, biggen f 125 tot f 135; schapen f 180 tot f225, lam meren f 190 tot f250, weide/zeuglamme- ren f 170 tot f 215; geiten f 20 tot f 100 per stuk. Toelichtingen: De aanvoer van slach- trunderen, kalf- en melkkoeien, vare koeien. vaarzen en pinken en graskalve ren is normaal, de handel redelijk en de prijzen redelijk. Nuchtere kalveren aanvoer ruim. handel lui. prijzen min der Varkens: aanvoer normaal, handel redelijk, prijzen gehandhaafd. Lopers en biggen: aanvoer iets meer, handel re delijk, prijzen iets hoger. Schapen en lammeren, aanvoer normaal, handel re delijk, prijzen stabiel. Geiten, aanvoer stabiel, handel lui, prijzen hoger Boerekool 31-46. rode kool 22-56, was- peen Al-per kist 4,00-7,20. AII-3,20-4.30, BI-5.00, BII-3.20. CII-2,30-3,40. breek peen Bl-per kist 2,00-2.40, CI-3,30. 5,40, prei A per kg 40-58, uien per kg 26-30, peterselie (krul) 42-48, knolselderij 52- DEN HAAG (GPD) - De PTT ver wacht dit jaar een stroom van 125 miljoen kerst- en nieuw jaarskaarten te moeten verwer ken. Vorig jaar werden bijna 123 miljoen kaarten verstuurd. Op ongeveer 1000 postkantoren in het gehele land worden deze week speciale brievenbussen geplaatst voor het posten van kerst- en nieuwjaarscorrespon dentie. In de hal van die post kantoren waar de ruimte dit Volgens Duisenberg is voor De Ne derlandsche Bank op dit punt geen taak weggelegd. De natio nale bank heeft slechts de be voegdheid om de economische bedrijfsvoering van de banken te controleren, zodat de cliënten ze ker weten dat de banken zorg vuldig met hun geld omsprin gen. Duisenberg zei niet te willen dat De Nederlandsche Bank een po litiefunctie krijgt. Hij is ook te gen ruimere bevoegdheden voor de Fiscale Inlichtingen en Op- sporings Dienst (FIOD) bij de controle van belastingaangiften De president van De Nederland sche Bank verzette zich daarmee tegen oproepen om de FIOD de bevoegdheid te geven vrijelijk informatie over rekeninghou ders bij banken op te vragen Wanbetaler postorder bedrijven genoteerd DEN HAAG (GPD) - De postorder bedrijven zullen zich aansluiten bij de landelijke kredietregistra tie, die sedert vele jaren bestaat voor banken en andere financie ringsinstellingen. Van deze sa menwerking wordt een nog gro tere zorgvuldigheid verwacht bij de registratie en verlening van kredieten. Met de toetreding van de postorderbedrijven is de laat ste grotere groep van kredietge vers in het registratiesysteem on dergebracht. Tussen het Bureau Krediet Regi stratie (BKR) in Tiel en de Ne derlandse Postorder Bond (NPB) in Delft is hierover een ak koord bereikt. In het overleg werden obstakels, hoofdzakelijk van administratief-technische aard, weggenomen, die tot dus ver aansluiting van de meeste postorderbedrijven bij het BKR bemoeilijkten. In 1981 verleenden de postorderbe drijven voor bijna f500 miljoen aan krediet, dat was ongeveer een derde van hun jaaromzet en 5 tot 6 procent van de totale kre dietverlening. Het gemiddelde krediet dat de postorderbranche per klant verstrekt, is ongeveer f 500 en steeds kortlopend. toelaat komen twee van derge lijke bussen te staan, één voor streekpost en één voor overige bestemmingen. Besloten is tot landelijke plaat sing over te gaan nadat vorig jaar een geslaagde proefne ming in het postdistrict Gro ningen is gehouden. De bussen zijn wit van kleur met een rode kap en zijn plusminus 1.50 me ter hoog. De maatregel wordt „Dat doorbreekt de vertrou wensrelatie tussen cliënt en bank. En voor die relatie moet ook de fiscus respect hebben. Bovendien zal het gevolg zijn dat het zwart geld-circuit andere ka nalen gaat zoeken", aldus Dui senberg. De FIOD kan nu slechts bij de banken gegevens opvra gen in specifieke gevallen van verdenking en alleen via de offi cier van justitie. Dr. Duisenberg zei te betreuren dat alle aandacht nu gericht wordt op de banken, terwijl de wortel van het kwaad het zwarte geld zelf is. „Al die kritiek doet me denken aan een voetbalwedstrijd waarbij de woede van het pu bliek zich niet richt op de spelers of de scheidsrechter, maar op de bal", aldus Duisenberg. AMSTERDAM (ANP) - Journalis ten zijn niet verplicht gebruik te maken van hun recht op ver vroegd uittreden (vut) wanneer de werkgever dit verlangt. Het betreffende artikel 47 in de door werkgevers (Nederlandse Dag bladpers NDP) en werknemers (Nederlandse Vereniging van Journalisten NVJ) overeengeko men cao, is inhoudsloos en mist rechtskracht. Dit heeft de kan tonrechter in Amsterdam, mr R.K. Harders gisteren besloten in een civiele procedure over dit onderwerp. Daarbij ging het over het ver vroegd uittreden van de 62-jarige journalist Spierdijk als werkne mer van de dagblad de Telegraaf. Dit dagblad wil ieder dienstver band met haar werknemers van Ierland trekt meer toeristen DUBLIN (GPD) - Het toeristisch bezoek aan Ierland is in de eerste negen maanden van dit jaar met 4.4 procent gestegen, terwijl het in 1981 met 2 procent was ge daald. De stijging in 1982 ten opzichte van vorig jaar viel vooral in het hoog seizoen. tot en met september Het voorseizoen was teleurstel lend geweest, aldus de Bord Fail- te, het Iers nationaal bureau voor toerisme. Intussen loopt het Ne derlandse aandeel terug: 43.000 in 1980, 41.000 in 1981 en 38.000 tot eind augustus van dit jaar. genomen om de enorme stroom kaarten goed te kun nen verwerken. Om iedereen te attenderen op de gewijzigde sluitingstijden van de postkantoren, de thans gel dende tarieven en ter aanmoe diging van het gebruik van de postcode zal de PTT-Post ook dit jaar in alle Nederlandse brievenbussen een kerstkaart bezorgen. 62 jaar beëindigen om daarmee werkgelegenheid te creëren. Daarbij beroept de Telegraaf zich op artikel 47 in de journalis ten-cao. In het betreffende artikel staat on der meer dat journalisten van 62 jaar en ouder het recht hebben om vervroegd uit te treden, in dien zij na het bereiken van hun 52e verjaardag tien jaar onafge broken werkzaam zijn geweest als werknemer in de bedrijfstak. Bovendien, zo staat in de cao. DEN HAAG (GPD) - De prijzen van benzine en autodieselolie blyven zakken. De meeste maatschappijen verlagen de prijs morgen met 2 cent per li ter en voor diesel met 3 cent per liter. Deze ontwikkeling is vooral mogelijk doordat de dollarkoers in een week tijd weer tamelijk is gezakt. Boven dien zijn de noteringen op de vrije markt nog iets gedaald. Morgen zal men voor super over wegend f 1,658 per liter moeten betalen en voor normale benzi ne f 1,598 (zelftankprijs). Plaat selijk kunnen, zoals steeds, verschillen optreden. Dieselo lie zal overwegend tussen de f 1,18 en de f 1,19 kosten. De meeste maatschappijen ver zijn deze journalisten verplicht gebruik te maken van hun recht op vervroegd uittreden, wanneer de werkgever dit wenst. 'Dit woordgebruik geeft reeds te denken. De met de ene hand ge geven vrijwilligheid wordt met de andere hand teruggenomen- Er kan hierbij grove onbillijk heid optreden. Een der vereisten om te mogen uittreden is dat de werknemer 10 jaar tevoren onaf gebroken in de bedrijfstak werk- laagden met 3 cent, BP echter met 2,4 cent, maar de pomp- prijzen zijn daarmee vrijwel gelijk gekomen. BP, Chevron en Shell kondigden gistermiddag hun prijsverla- zaam is geweest. Uittreding is dus een gunst, die verdiend is met langdurig dienstverband", aldus mr. Harders. "Zou de werknemer onvoorwaar delijk verplicht zijn orirvan deze gunst gebruik te maken, dan zou dit tot het onaanvaardbaar ge volg leiden dat de werkgever de vervroegde uittreding tegen diens zin kan bewerkstelligen bij een werknemer, die meer dan 10 jaar in de bedrijfstak werkzaam is geweest, terwijl zijn collega, die dat korter is geweest, vrijuit gaat", aldus de kantonrechter. Volgens de kantonrechter heeft Spierdijk (ép daarmee alle ande re journalisten die onder de be treffende cao vallen) niet zonder meer de plicht om vervroegd uit te treden. Daarnaast wees hij ook het verzoek van de Telegraaf om Spierdijk te mogen ontslaan van de hand. "Het standpunt van de Telegraaf om 62-jarige werknemers ver vroegd te doen uittreden om zo werkgelegenheid te creèren is niet van doorslaggevend ge wicht. Hoezeer dat streven ook valt toe te juichen billijkt het niet om zonder aanziens des per- soons tegen diens wil het dienst verband van een 62-jarige werk nemer te doen eindigen", aldus de rechter. De NVJ zegt in een commentaar met genoegen te constateren, dat de kantonrechter in de zaak Spierdijk tegen de Telegraaf de individuele belangen van krant en journalist tegen elkaar af weegt als de journalist geen ge bruik wil maken van zijn recht op vervroegde uittreding, maar de uitgever dat wel van hem ver langt. gingen af. Esso meldde, onder voorbehoud, te zullen volgen. Dat laatste wordt ook ver wacht van de overige maat schappijen en van vrije pomp houders. Op de achtergrond speelt bij deze prijsontwikke ling mede een rol dat de herfst tot dusver overwegend mild van karakter is, zodat de vraag bepaald niet aantrekt. Meestal gaan de noteringen en daardoor de prijzen vaak in no vember al oplopen, maar dit is nu niet het geval. Bovendien is er nog steeds een overschotsi tuatie aanwezig; raffinaderijen werken op halve kracht of la ger. Het prijspeil, vooral van benzine, heeft een dieptepunt voor deze tijd van het jaar be reikt sedert 1978. Wisselende resultaten in landbouw DEN HAAG (ANP) - De bedryfs- uitkomsten in de Nederlandse landbouw tonen in 1982/'83 per sector en per gebied sterke ver schillen: Bij de weidebedrijven voortgezette verbetering; Bij de akkerbouw in een enkel gebied betere, in andere gebieden slech tere verwachtingen; In de var kenshouderij goede, in de pluim veehouderij slechte resultaten. Dit blijkt uit de prognoses van be- drijfsuitkomsten over het lopen de boekjaar 1982/'83, die het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI) binnenkort gaat publi- Voor de weidebedrijven, die het in 1979/'80 en 1980/'81 slecht maak ten, was 1981/'82 al een jaar van gedeeltelijk herstel. Verdere ver betering wordt nu verwacht. In de akkerbouw kunnen alleen de bedrijven in het noordelijke klei gebied een verbetering verwach ten. Achteruitgang wordt ge meld in het centrale kleigebied (IJsselmeerpolders en Noord- Holland), het zuidwestelijke klei gebied en de veenkoloniën staat daartegenover. In de varkens houderij ging het tot nu toe net als vorig jaar goed, terwijl het de pluimveehouderij door lage op- brengstprijzen ongekend slecht gaat. In de melkveehouderij stijgt de ar- beidsopbrengst per ondernemer (beloning handarbeid, bedrijfs leiding en ondernemerschap), maar blijft het netto-overschot nog steeds negatief. Dat netto- overschot is het verschil tussen opbrengsten en kosten, waarbij tot de kosten ook een "cao-loon" voor de ondernemer gerekend wordt. Tegenover honderd gul den kosten staat twee en een hal ve gulden meer aan opbrengsten dan in het vorige boekjaar. ROTTERDAM (ANP) - De scheepswerf Damen in Gorkum heeft een overeenkomst gesloten met de Indiase werf East Coast Builders voor de bouw van Sterntrawlers voor de diepzee visserij. Met de order is vijf jaar lang een bedrag van 25 miljoen gulden per jaar gemoeid, zo is gisteren meegedeeld. Damen levert trawlers in de vorm van een bouwpakket, dat voorge sneden staal en de motor bevat. De trawlers worden op de werf van East Coast Builders in Kaki- nada in elkaar gezet. De eerste ja ren zullen vijf tien deskundi gen van Damen hierbij assiste ren. De hedoeling is dat de werf dit op den duur zelfstandig kan doen. India beschikt momenteel over on geveer vijftig trawlers. Het land wil dit komende jaren uitbreiden tot 350. Damen heeft de afgelo pen jaren ongeveer zeventig schepen overal ter wereld op de ze manier laten bouwen. Babyion niet onder de hamer DEN HAAG (ANP) - Centraal Beheer mag vandaag niet overgaan tot openbare verkoop van het Babyloncomplex in Den Haag. Een bepaling in de hypotheekacte maakt dit onmogelijk. Met de aankondiging van de veiling heeft Centraal Beheer zich schuldig gemaakt aan wanpresta tie jegens Vastwin b.v., die voor de helft eigenaar is van het complex. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank gisteren bepaald. Het verbod tot openbare verkoop geldt tot 1 januari 1986, de datum waar op de hypotheekovereenkomst afloopt. De president maakt echter een uitdrukkelijke uitzondering voor het geval dat de Westland-Utrecht Hypotheekbank, een andere schuldeiser van Vastwin, de veiling wel zou willen laten doorgaan. Hierop moet de bank zich nog beraden. De Westland-Utrecht Hypotheekbank heeft nog geen besluit genomen of zij de veiling van het complex al dan niet wil laten doorgaan. Wanneer het beraad hierover is beëindigd, is volgens een woordvoerder nog niet DEN HAAG (GPD) - De Nederlandsche Bank is niet van plan maatregelen te nemen om het accepteren van zwart geld door banken tegen te gaan. Wel komt er zeer binnen kort van de grote banken zelf een eensluidende instruc tie aan alle filialen om niet bewust mee te werken aan het onderbrengen van zwart geld bij die banken. Dat zei de president van De Nederlandsche Bank, dr. W. Duisen berg, gisteren voor de KRO-tv. iér ui® *rT"7*"* ïzailU HHP <60dB(A) ROTTERDAM (ANP) - Inde Ahoyhallen in Rotterdam wordt vanaf vandaag tot en met zaterdag een Interna tionale vakbeurs voor afvalverwerking gehouden. Onder de naam Afvaltech '82 is hier onder meer de geluidsar me glasbak (links op de foto) te zien. De glasbak is bekleed met rubber, waardoor het lawaai onder de 60 decibel blijft. Geheel nieuw is de container voor afvalolie (rechts). Hierin kan gebruikte olie worden gedeponeerd. Niet alleen garagebedrijven, jachthavens en bezinestations, maar ook gemeentes hebben belangstelling getoond nu feeds meer mensen zelf de olie van hun auto verversen. DINSDAG 7 DECEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN 23.20 22,S0 BINNENLANDSE AANDELEN nvr" Cindu-Ke: IXII MIJ B- I S=- AMSTERDAM (ANP) - Ongeloof lijk, ronduit verbijsterend was volgens velen de ontwikkeling die zich vandaag op het Damrak voltrok. Stijgingen van de Dow Jones-index in Amerika van 25 punten zijn langzamerhand heel gewoon en Amsterdam trok zich de laatste tijd zelfs daarvan niet altijd teveel aan, maar ditmaal was het goed raak. Veel koersen stoven met een snel treinvaart naar boven en het koersverloop was soms nauwe lijks bij te 1 gepaard i er werd vermoed, dat deze zev de december een topdag qua jard mogelijk zou worden o^ schreden. Veel fondse; hoogtepunten voor dit jaar. KLM leek niet meer te houden en rond het middaguur was het aandeel 17 duurder geworden op 145,50. Unilever trok 5 a Philips zestig c i/l

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14