'Natu iirldiniek mag niet voor elite zijn Uw Gasbedrijf adviseert, n Oprichting hangt nog af Interview van regeringsstandpunt Afscheid van Schillebeeckx in februari FONSECA BIN 27 =^=rSotfoPorta c~jfj)El£AVE Stookkosten omlaag? 10 DINSDAG 7 DECEMBER 1982 Varia door Chris van Twisk Sinterklaas is voorbij, - hoewel, waarom eigenlijk? Maandag zag ik bij de banketbakkerijen nog menige banketletter liggen, ik maak me sterk datje die (net als de kerstbomen op de avond van de 24e decemberna 5 december voor een sterk gereduceerde prijs kunt kopen, dus wie een beetje aan recessie lijdt zou er goed aan doen het Sinterklaasfeest naar 7 of 8 december te verplaatsen. Als er door het Vaticaan (of wie doet datsteeds geschoven kan wor den met Pasen en Pinksteren, dan zie ik niet in waarom ook Sinterklaas niet naar een wat la tere datum kan worden verscho ven, als dat het cadeaubudget ten goede komt. Zo heilig is de dag van de viering nu ook weer niet: de een viert het op 5 december, de ander zweert bij 6 december, en dit jaar heeft menigeen het op zaterdag 4 de cember gevierd. Ook wij, met als voornaamste argument dat de kinderen dan de hele zondag voor zich hadden om met hun huilpop of hun opmaakpop te spelen. Toen ik Sara en Janna maandagochtend naar school bracht, Sara met haar xylofoon, Janna met haar huilpop, bleken vrijwel alle kinderen hun dier baarste Sinterklaascadeau te hebben meegebracht: het transis torradiootje, het elektronische spelletje, het poppenkinderwa- gentje, maar toch vooral de le vensgrote babypoppen met de ka le, wat oenige hoofden die dit jaar blijkbaar zijn weggevlogen. Dat zou natuurlijk wel een pro bleem zijn als je Sinterklaas een paar dagen later vierde: the day after the night before is dan wat kaal, als je als enige zonder ca deau in de klas zit. Ook de aankomst van de Sint uit Spanje is niet op een bepaalde dag vastgepind, al bestaat sinds jaar en dag de regel dat er tussen intocht en verjaardag twee zater dagen moeten liggen. Daar werd dit jaar vanaf geweken: tussen zijn aankomst op zaterdag 13 no vember in Amsterdam en zondag 5 december zaten DRIE zaterda gen. Ook hier alweer gesjoemel! U kent de bezwaren van kleuter leidsters en ander pedagogen: hoe langer de aanloop tot 5 de cember, hoe langer de kindertjes in bed plassen, niet durven gaan slapen, en onrustig zijn op school. Ik heb zo links en rechts eens geinformeerd, en inderdaad zijn die symptomen hier en daar ge signaleerd (al kwam ik nu niet zo'n geval tegen als van dat jon getje, enige jaren terug, dat bij de aankomst van Sinterklaas spontaan moest overgeven). De juf van de kleuterklas vertelde, dat een jongetje zo op elk'geluid gespitst was dat hij voortdurend meende dat Zwarte Piet over het dak liep. Mijn eigen kinderen, die om de dag hun schoen moch ten zetten, waren op die dagen wel ontiegelijk vroeg bij de pin ken: zes uur, half zeven op zijn laatst. En gisteravond, na de eer ste dag op school na Sinterklaas, was Janna van vier wel erg moe en hangerig en huilerig en recal citrant, dat is waar. Maar ja, daar stonden ook een boel vrolij ke, opgetogen, blije om niet te zet ten devote momenten tegenover. Wat niet wegneemt dat de aan loop naar de eigenlijke viering van mij volgend jaar ook wat korter zou mogen, al kun je je na tuurlijk afvragen of het verstan dig is zulke .positieve" spannin gen vergeleken met de negatieve spanningen door ruzies thuis, echtscheidingen, werkloosheid e.d.) zoveel mogelijk bij kinderen vandaan te houden. Overigens maakte Sinterklaas zijn eerst officiële intocht in Amster dam op zaterdag 1 december 1934, en het was toen de bedoe ling van de organisatoren (Ini tiatief Comité Amsterdam) dat hij dit „telken jaren op den Za terdag vóór zijn naamdag" zou herhalen. Maar meteen het vol gend jaar al was de intocht op 27 november 1935), omdat er bezwa ren waren geopperd door (u raadt het nooit) de winkeliers. Na de oorlog hield Sinterklaas zijn intocht in 1947 zeer laat op 3 december, maar bijvoorbeeld in 1953 en 1954 gebeurde dat op 21 en 20 november. In 1970 over speelde het ICA zijn hand echter door de blijde inkomst een week te vervroegen tot 7 november, we gens een internationaal congres van reisagenten (we zouden die drieduizend gasten via Sin terklaas wel eens een poepte la ten ruiken!), maar dat viel heel slecht in onderwijskringen: bijna een volle maand onrust in kleu terland, terwijl er in 1961 al een protest tegen de vroege intocht was uitgegaan van de leidsters van 125 Nutskleuterscholen! In 1971 kwam Sinterklaas overi gens ook al op 13 november aan, Tiet als dit jaar. De algemeen le vende gedachte „dat Sinterklaas steeds vroeger in het land komt" is dus niet juist. En voor het vol gend jaar heb ik goed nieuws: dan zal Sinterklaas zes dagen la ter arriveren, namelijk op 19 no vember 1983. Als er tenmiste niet opnieuw met die twee tussenlig gende zaterdag gesjoemeld wordt! HILVERSUM - Een werkgroep heeft plannen opge steld voor de oprichting van een natuurkliniek in ons land. De plannen zijn neergelegd in een rapport dat dezer dagen zijn weg heeft gevonden richting Den Haag. De sterk groeiende belangstelling voor meer natuurlijke leef- en geneeswijzen behoort naar het oordeel van de werkgroep vertaald te worden in een instituut dat, om in het jargon van de gezondheids zorg te spreken, tot de tweede lijnsvoorzieningen zijn diensten moet aanbieden aan de zieke medemens. Een gesprek met de voorzitter van de Werkgroep Natuurkli niek Nederland, de heer J. L. Roos uit Soest, leert al gauw dat hij zich met zijn mede-ini tiatiefnemers nog allerminst spiegelt in een zonnig toe komstbeeld. „We zullen een lange, moeilijke weg met veel obstakels hebben te gaan", voorziet hjj. Niet hard „Want we hebben al direct te ma ken met het probleem dat de daadwerkelijke behoefte aan een natuurkliniek niet keihard valt aan te tonen. Op dit gebied bestaat er niks in ons land. Voor een marktverkennend onderzoek ontbreken boven dien de middelen. We kunnen ons hoogstens baseren op uit latingen van onder meer prak tiserende natuurartsen en op de groeiende belangstelling voor andere dan de traditione le geneeswijze. En natuurlijk kunnen we verwijzen naar on derzoekingen in het buiten land naar de resultaten van kuuroorden. Maar daarmee toon je nog niet de noodzaak aan van een natuurkliniek". De allergrootste barrière ziet de werkgroep echter in Den Haag liggen. Daar is de hindernis vooral het standpunt dat de vo rige regering heeft ingenomen jegens het onlangs verschenen rapport van de commissie al ternatieve geneeswijzen. Om die reden heeft de werkgroep tegelijk met haar rapport over een natuurkliniek een uitvoe rig commentaar op dat rege ringsstandpunt naar de vaste kamercommissie voor de volksgezondheid gestuurd. „Het is duidelijk dat het verlos sende woord voor onze plan nen van de regering moeten komen", zegt voorzitter Roos. „Komt het daar niet tot officië le erkenning van de alternatie ve geneeskunst dan kunnen wij het wel vergeten. Dan is het ook uitgesloten dat zieken fondsen en particuliere ziekte kostenverzekeraars behande ling in een natuurkliniek gaan vergoeden. Dit zou dan beteke nen dat we volledig kostendek kend moeten gaan werken. Waarmee grote delen van de bevolking al bij voorbaat door financiële overwegingen bui tengesloten worden van opna me in de natuurkliniek. We zouden dan een elitair instituut worden en dat verwerpen we". Onderzoek Ogenschijnlijk heeft de regering zich niet onwelwillend opge steld tegenover de alternatieve geneeswijzen. In principe wil men die wel toelaten in het cir cuit van de volksgezondheid. Maar de alternatieve sector moet eerst langs de weg van natuur-wetenschappelijk on derzoek zijn bestaansgrond kunnen aantonen, zijn „effecti viteit" bewijzen. Dat lijk niet onredelijk. Roos: „Inderdaad. Maar de kneep zit'm in de te volgen on derzoeksmethode. Die is afge leid van de reguliere genees kunst en gericht op natuur-we tenschappelijk onderzoek per ziektebeeld. Daarmee is de me thode niet toepasbaar op de al ternatieve geneeswijzen. Deze immers ontspruiten aan een andere denkwereld; benade ren gezondheid, ziek-zijn, ge nezen en functioneren van het lichaam vanuit een andere vi- En dit bepaalt de onmogelijk heid om de effectiviteit van de alternatieve sector aan te tonen volgens criteria die stoelen op methodieken uit de reguliere geneeskunst. Je kunt haast zeggen dat we ons bestaans recht moeten waarmaken op grond van het uitgangspunt dat alleen de reguliere genees kunst bestaansrecht heeft. Uit besprekingen op het departe ment is ons gebleken dat men het dilemma wel onderkent. Maar daarmee is het officiële re geringsstandpunt nog niet om gebogen. Ik vrees dat het een langdurige strijd wordt. De praktijk is dat de regering al ja renlang achter de maatschap pelijke realiteit van de alterna tieve geneeswijzen aan slen tert". Nieuwe aanpak De gedachten van de werkgroep lijken in de richting te gaan van het in vele landen bekende kuuroord. Voorzitter Roos be vestigt dat. „Toch is er sprake van een veel ruimere opzet. Onze aanpak is nieuw, ook in ternationaal gezien. Om het heel algemeen te stellen, we willen met patiënten gaan werken aan verbetering van hun algemeen welbevinden en van hun functioneren. Ons uit gangspunt is wat tegenwoor dig wordt aangeduid als een „holistische" benadering. Een alomvattende behandeling van de patient door middel van een zeer uiteenlopend pakket van medische therapieën, vor mingsactiviteiten en evaluatie van leefmilieu-aspecten in teamverband. Dat betekent on der meer dat ook ziekmakende leef- en voedingsgewoon ten aandacht krijgen. We hechten waarde aan een goe de nazorg. De praktijk leert dat langs die weg een beduidend J. L. Roos, voorzitter van de Werkgroep Natuurkli niek Nederland: "Aanvul ling op de gewone zieken huiszorg". beter resultaat wordt geboekt dan bij de reguliere genees kunst. Onderzoek in Duitsland heeft dat trouwens bevestigd. Bij zevenduizend patiënten die een kuur van vier weken had den gevolgd, bleek dat het ziekteverzuim bij deze mensen gedurende vijfjaar na de kuur zestig procent lager lag ten op zichte van eenzelfde periode voorafgaande aan de kuur. Over bezuinigingen gespro ken!" Zeer nadrukkeljk wil Roos ver meld zien dat de natuurkliniek zich niet buiten het circuit van de reguliere geneeskunst wenst te plaatsen. „We vinden dat onze kliniek een aanvulling behoort te zijn op de gewone ziekenhuiszorg. Onze voorkeur gaat dan ook uit naar vestiging op het terrein van een be staand ziekenhuis zodat direct kan worden beschikt over alle basis-specialisme. Vervlechting Met name als er sprake i: acute situatie. De 1 heden van de reguliere genees kunst verwerpen we niet. Daarom ook streven we naar vervlechting. Nee, ik geloof niet dat we daarmee een utopie najagen. Nogmaals de praktijk is dat steeds meer mensen baat zoeken en vinden bij alterna tieve geneeswijzen. Het mag toch niet zonder betekenis he ten dat inmiddels honderden artsen cursussen hebben ge volgd in alternatieve genees wijzen. Dat ook steeds meer artsen patiënten naar alterna tieve genezers verwijzen". Een vestigingsplaats heeft de werkgroep nog niet op het oog. Over de omvang van de kliniek bestaat al wel een denkbeeld. Het zal om een inrichting moe ten gaan van ongeveer vijftig bedden. Kleinschaligheid is voorwaarde. Met ongeveer vijf tig bedden komt men uit op zo'n zevenhonderd patiënten per jaar, een aantal dat toerei kend wordt genoemd om de natuurkliniek zakelyk tot een succes te maken. In de plannen van de werkgroep staat wel welke patiënten men voor opname in aanmerking wil laten komen: onder meer mensen met rheumatische aandoeningen, personen die lijden aan slapeloosheid, chro nische hoofdpijnen, asmati- sche patiënten, mensen met spijsverterings- en-of stofwis selingsziekten, met stoornis sen in de bloedsomloop, met chronische vermoeidheidskla chten, zwakte of nervositeit, maar ook mensen die na ver drietige levenservaringen een extra steuntje in de rug nodig hebben. Toekomstmuziek „Maar", zo besluit de werkgroep voorzitter, „dat is nog toe komstmuziek. Wat nu nodig is is een andere opstelling van de regering. Onze hoop is uiter aard gevestigd op het nieuwe kabinet. Binnen afzienbare tijd zal de vaste kamercommissie met de nieuwe staatssecretaris van volksgezondheid van ge dachten moeten wisselen over het door ons aangevochten re geringsstandpunt. En daarby zal de bewindsman duidelijk moeten maken of hy het stand punt van de vorige regering overneemt. Intussen blijven wij niet rustig zitten afwach ten Er is al een vereniging Vrienden Natuurkliniek Ne derland opgericht. Ook zijn we met een handtekeningenactie voor de natuurkliniek begon- Het contactadres vereniging Vrienden Natuurkliniek Ne derland is: W. Guttcling. Leeu wenbergweg 7371 AL Loenen (Gld telefoon 05765-1338. Op vrijdag 11 februari hoopt pro fessor dr. Edward Schillebeeckx afscheid te nemen van de Katho lieke Universiteit van Nijmegen, waar hij bijna 25 jaar 'dogmati sche theologie' heeft gedoceerd. Het afscheid zal niet alleen een officieel maar ook een feestelijk karakter dragen. Schillebeeckx krijgt een afscheids- bundel - een boek van 350 pagi na's -, die in de eerste plaats is gericht op zijn werk aan en van uit de Nijmeegse universiteit. De bundel bevat bydragen van col lega's van de eigen faculteit en andere faculteiten in Nederland, van leerlingen en van mensen voor wie hij in Nijmegen als pro motor optrad bij een eredocto raat. Zeventien auteurs, onder wie de gereformeerde professor Kuitert en de hervormde emeri tus-hoogleraar Berkhof, nemen elk één facet van Schillebeeckx' theologie onder de loep. Het zyn korte bijdragen; ze moesten vol doen aan de voorwaarde dat ze ook toegankelijk zijn voor niet- specialisten. Beroepen ADVERTENTIE report met vintage r.haractor. Fraai bouquet fluweelzachte smaak... rntl&Mi karakteristieke kleur- Nova de Gaia bu Oporto Elke■ttes Kenners nemen er de ti/d voor. Te (,oop bij slijterij en wijnhandel. u ijncn ecdisiilleenl tei.Q8334 Ui3 Hervormde Kerk: beroepen te Tholen en te Ooltgensplaat A. Visser Nieuwland, te Lopik J. P. Nap Neerlangbroek; bedankt voor Harderwijk B. Oosterom Maarssen, voor Kapelle (Z.) J. L Ravesloot Heemse Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Ruinerwold-Koekange (Dr.) A. J. Verhoog Terneuzen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Mid delburg R. de Graaf Nieuwleu- sen, die daarmee bedankte voor o.a. Leiden; bedankt voor Kaap stad (Z.-Afrika) T. Wendt Urk Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Zeist J. Brons Urk; bedankt voor Bussum A. J. Otter IJmuiden. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Katwijk aan Zee J. Mijnders Veenendaal; aangeno men naar Rijsscn J. Kareis Beek bergen; bedankt voor Oosterland R. Boogaard Leiden. Het bestuur van de Nederlandse Zendingsraad heeft rs. G. J. van Butselaar 39) benoemd tot alge meen secretaris, als opvolger van ds. R. J. van der Veen. Op 1 au gustus volgend jaar gaat de be noeming in. Drs. Van Butselaar, die aan de Vrije Universiteit in Amsterdam theologie en Afrikaanse kerkge schiedenis studeerde, is eerst ge reformeerd predikant in Dom- burg-Westkapelle geweest. In 1975 werd hy docent aan de in terkerkelijke theologische school in Butare, Rwanda, en te vens studentenpredikant aan de staatsuniversiteit aldaar. Vorig jaar trad hy in dienst van de Presbyteriaanse Kerk van Rwan da voor sociaal-evangelisatorisch werk. (De Nederlandse Zendingsraad is een raad van overleg en samen werking voor de zendingsinstan ties van verscheidene protestant se kerken en het Nederlands Bij belgenootschap. Het bureau is gevestigd in Amsterdam). Ds. K. J. Jansen te Ermelo hoopt op zondag 27 februari intrede te doen in de Leidse hervormde ge meente (Boshuizerwyk, Zuid west). Zijn voorganger, dr. J. A. B. Jongeneel. zal hem bevesti gen. Ontmoetingsdag Op zaterdag 22 januari, van 10 tot 4 uur, wordt in Amersfoort op initiatief van het Algemeen Dia- konaal Bureau van de Gerefor meerde Kerken te Leusden en het Radiopastoraat in Hilversum - een ontmoetingsdag gehouoen voor mensen die in hun huwelijk hebben te maken met homose- xuele, lesbische of bi-sexuele ge voelens Op vorige ontmoetings dagen is gebleken, dat het kan opluchten om met anderen, die in dezelfde situatie verkeren, te praten over punten zoals: hoe nu verder, hoe reageren de kinde ren, wat betekent het geloof m onze omstandigheden, de reactie van de familie, van de kerkelijke gemeente, enz De werkgroep 'Huwelijk, homofi lie en geloofsvragen' heeft deze dag georganiseerd Men kan zich aanmelden by het Radiopasto raat m Hilversum, Oranjelaan 8 (1217 LW). telefoon 035 15555 De Broederschap van Taizé be reidt in Rome de tweede Europe se jongerenbijeenkomst voor, van 28 december tot 1 januari Doel is: de gemeenschap tussen jongeren uit veel landen gestalte geven en een nieuwe stap zetten op de weg naar verzoening tus sen de christenen en naar vrede tussen rassen en landen. De ont moeting met de 'kerk van Rome' neemt daarbij een belangrijke plaats in. Voor Leiden en omgeving is Ma- chiel van Wolferen contactper soon. Zyn adres is: Klikspaan- weg 17, 2324 LW Leiden (tele foon 071-760527). Ballingen. Ruim 5000 ballingen uit Chili hebben een beroep op de paus gedaan om hun terug keer naar het vaderland te bevor deren. Agressie. Nigenaanse kerken dunden bij hun regering een krachtig protest in tegen agressie door moslims. Relletjes met ver nielingen aan kerkgebouwen vormen een bedreiging van de eenheid van Nigcna. zeggen de Iwrtwn De verhouding christe nen-moslims in dit land is onge veer fifty-fifty. ADVERTENTIE Vervelend, die hoge stookkosten, zodra het kouder wordt. Maar wist u dat er tegenwoordig C .V-ketels bestaan die minder gas verbruiken? Misschien iets voor u. Informeert u eens bij uw Gasbedrijf Dit neen publicatie vandc in VEGI

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13