gfj Kortsjnoi oefent ditmaal druk uit U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. 'Feestje' van Van As ruw verstoord: 1-5.. Fracties akkoord met geen prijscompensatie Johan Kriek in derde ronde Verzet bonden tegen meer trendvolgers In tweekamp met Jan Timman Goed jaar kerstbomen MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. DINSDAG 7 DECEMBER 1982 LEIDEN - In de inter-regionale competitie van het zaal voetbal was gisteravond van de Leidse vertegenwoordi gers alleen Van der Plas succesvol. FC Grovo werd met een 7-3 nederlaag naar Boskoop gestuurd. De Tegelhan- del kwam te kort tegen Ceverbo (1-5), en Glasbergen liet de punten bij de Rotterdamse Studenten: 7-2. FC Torna won met 8—1 van Neptunus. Het enige hoofdklasseduel tussen Van Gerven en THB Boys eindigde in een puntenverdeling: 3-3. De Tegelhandel - Ceverbo 1-5 Voor jubilares Wim van As van De Tegelhandel (hij speelde zyn 150ste wedstrijd) werd Jiet be slist geen feestduel. Ceverbo, dit seizoen zeker minder spelend als het vorig seizoen, behaalde een erg simpele overwinning op zijn oude rivaal. Koster stopt met voetbal EINDHOVEN (GPD) - Adrie Kos ter (28) heeft in overleg met zijn werkgever PSV besloten een punt achter zyn carrière als prof voetballer te zetten. Binnenkort wordt Koster, die drie en een half jaar geleden voor acht ton door PSV van Roda JC werd overge nomen maar sinds die tijd eigen lijk constant werd gekweld door blessures, afgekeurd voor het be taalde voetbal. Voor Adrie Koster, bij wie een klei ne twee jaar geleden al een nier werd verwijderd, is er een einde gekomen aan de onzekerheid. Vorig jaar scheurde hy in de voorbereiding op de competitie de kruisbanden in zijn linkerk nie en sindsdien werd er al ge twijfeld aan de voortzetting van zijn loopbaan. Door het vertrek van Bennie de Roo en Jan van der Reyden en de vele blessure's komt de Leidse ploeg alleen nog maar tot werk- voetbal. Het flitsende is totaal verdwenen en gisteravond heelt de ploeg van aanvoerder Wim Oppelaar alleen in het eerste kwartier enig uitzicht gehad op een voorsprong. Na een doelpunt van Henk den Arend in de twee de minuut kwam de Leidse ploeg in een tijdbestek van zeven minuten in kansrijke situaties. Inzetten van Wim de Roo, Gijs Collé, Frans Sjardyn en Wim Op pelaar werden met veel bravour door de Dordtse doelman West- dijk gestopt. Verder had Gys Collé de pech dat zijn inzet terug gefloten werd net voor de bal tussen de benen van Ab Westdijk glipte. Daama had Ceverbo erg weinig moeite met het simpele tegen spel dat De Tegelhandel bood. Johan van der Hoek en Jan van der Reyden bouwden de voor sprong nog voor rust naar 0-3. Éénmaal kon Wim de Roo nog iets terugdoen, maar daarna schoten Jan van der Reyden en Johan van der Hoek Ceverbo naar een makkelijke 5—1 zege. Van der Plas - FC Grovo 7-3 De Katwijkers blijven op de goede weg en ook nu werd een fraaie 7-3 overwinning behaald. Wel kwamen de Boskopers door Wim Bron aan de leiding maar Jan Hogewoning maakte al snel ge lijk. Nadat Ron Bekooy FC Gro vo nogmaals aan de leiding had geholpen was de eer voor Van der Plas. Nog voor de rust zette Mart van der Plas met twee doel punten de Katwijkers weer op voorsprong (3—2). Na de pauze was de wedstrijd in vijf minuten in Katwijks voor deel beslist. Mart van der Plas, Ron van der Kolk en Jan Hoge woning passeerden doelman Ni co Kortenoeven: 6—2. Daarna brachten Peter Loef (FC Grovo) en Gert Zwaan de eindstand op 7-3. De ploeg van coach Floor Schaap is nog volop in de race. Rotterdamse Studenten Glas bergen 7-2. De Rotterdamse goalie Chris van Gennip was weer moeilijk te pas seren. Een groot deel van de zege kan dan ook op zijn naam wor den geschreven. De Studenten konden hierdoor vlot counteren al duurde het tot zes minuten voor het einde voordat de Rotter dammers de 2-1 voorsprong uit bouwde tot 5—1. Voor Glasber gen scoorde Piet Haasnoot wel tweemaal maar de groenwitten voegden in de laatste minuut daar nog twee treffers aan toe: 7-2. Van Gerven - THB Boys 3-3 Een belangrijk punt voor de hek- kesluiters. Maar ook nu werd weer een 2-0 voorsprong wegge geven. De doelpunten van Hen- nie van Eeuwijk en Jack van Gerven werden nog voor rust beantwoord door Gertjan van der Valk met treffers. Jan van Duin en weer Gert jan van der Valk zorgden tenslotte voor de 3—3 einduitslag. MELBOURNE (ANP) - Titel verdediger Johan Kriek heeft zich gisteren in Melbourne geplaatst voor de derde ron de van het toernooi om de Open Australische tennis kampioenschappen. Kriek, genaturaliseerd tot Ameri kaan en van Zuidafrikaanse afkomst, versloeg in vier sets de jonge Amerikaan Mike Depalmer. De setstanden wa ren 6-3, 3-6, 6-2, 7-6. Kriek kwam op de grasbaan in de laatste set ten val en hij verdraaide daarbij een enkel. Hij nam de gelegenheid te baat kritiek te oefenen op grasbanen. "Ik was bang, om dat ik nog nooit een blessure heb opgelopen. Op gras ver rek je snel een spier, het is ge vaarlijker dan andere opper vlakken", stelde Kriek. Wojtek Fibak is winnaar ge worden van het WCT-tennis- toernooi in Chicago. De vroe gere partner van Tom Okker versloeg in de eindstrijd van het met 300.000 dollar gedo teerde toernooi de Ameri kaan Bill Scanion in vier sets. De setstanden waren 6-3, 2-6, 6-3, 6-4. In de halve finales had Fibak de als eerste geplaatste Ar gentijn Guillermo Vilas ver slagen. Met hetzelfde type spel, gebaseerd op een uitste kende techniek, zegevierde de Pool over Scanion, die af en toe woorden had met de umpire. Scanion speelde te onzuiver om het Fibak werkelijk lastig te maken. Het dubbelspel leverde een overwinning op voor de In diase gebroeders Vijay en Anand Amritrsy. In de eind strijd wonnen zij met 3-6, 6-2, 6-3 van de Amerikanen Bruce Manson en Mike Canill. HILVERSUM (ANP) - Viktor Kortsjnoi en Jan Timman hebben van de eerste partij van de tweekamp in Hilversum direct al een uitputtingsslag gemaakt. Zes uur en 35 minu ten nadat wedstrijdleider Constant Orbaan met een slag op de gong de stilte in de KRÓ-studio voor het laatst had verbroken, schudden de grootmeesters elkaar de hand. De eerste van de zes partijen met een verlengde speelduur was na 55 zetten in remise geëindigd, na een tamelijk wonderbaarlijke ontsnapping van de met zwarte spelende Timman. Zes jaar geleden speelden de twee in Leeuwarden al eens tegen el kaar. Kortsjnoi won toen met 5V4 - V/2. Sinds die tyd zijn de ver houdingen gewijzigd, zo gelooft iedereen met inbegrip van Jan Timman zelf. Althans dat was de situatie in mei van dit jaar, toen Jos Timmers van het radiopro gramma "Man en paard" het idee opperde van een dergelijke twee kamp. Jan Timmen stond op dat moment tweede op de ELO- ranglijst en Kortsjnoi derde. Men ging ervan uit dat beiden in de kandidatenmatches zouden uit komen. Jan Timman viel in Las Palmas evenwel af en tuimelde naar de vijftiende positie. Een onbeslist tegen Kortsjnoi in het eindresultaat zou voor hem al een stap vooruit betekenen. Boycot Kortsjnoi is er nog altijd. En zelfs weer in het middenpunt van de belangstelling, nu de Sowjetrus- sische schaakbond een boy cotactie tegen hem is begonnen. Die organisatie ondertekende tenminste een telegram waarin mededeling werd gedaan van het terugtrekken van Tal, Psakhis en Balasjov uit het aanstaande Hoogovenstoernooi. Dat is een nieuwe ontwikkeling in de inter nationale schaakverhoudingen. Tot dusverre waren het altijd de schakers uit de Sowjet-Unie zelf die weigerden met Kortsjnoi aan één tafel te zitten. "Ik weet zeker dat de spelers er dit maal niet achter zitten", aldus Hans Bakker, publiciteitsman van het Hoogovenstoernooi. 'Tal hoorde bijvoorbeeld bij de Schaakolympiade in Luzern van ons dat hij mee mocht doen". De Sowjetrussische autoriteiten hadden toen allang toegezegd grootmeesters van de eerste cate gorie te zullen sturen, in weerwil van het feit dat ook Kortsjnoi was uitgenodigd. "Het is gewoon contractbreuk en we zullen dan ook een klacht indienen bij de FIDE (internationale schaakfe deratie). Al gelang de behande ling daarvan zullen wij ons uitno- digingsbeleid voor de komende jaren bepalen. Het is niet on denkbaar dat we Kortsjnoi drie keer achtereen zullen inviteren en ook een uitnodiging sturen naar de Russische bond. Volhar den zij in hun houding, dan boy cotten ze zichzelf'. Vooralsnog kan men niet anders doen dan gissen naar de oorzaak van de radicale wijziging in de schaakpolitiek van de Sowjet- Unie. Hans Bakker: "Je kunt denken aan de machtsovername binnen de Fide, waarvan Campo- manes per slot van rekening met Russische steun voorzitter is ge worden. Verder is daar de opvol ging van Averbach door Krogius als secretaris van de nationale bond en als je het breder beziet, zijn wij nu in het tijdperk Andro pov in plaats van dat van Brezjn- jev". Dat Kortsjnoi's bemoeienis sen ten gunste van de in de Sow jet-Unie vergeefs op een uitreis visum wachtende schaakgroot meester Goelko in bijzondere mate de woede van de autoritei ten heeft gewekt, betwijfelt Hans Bakker. "Wij hebben ze in elk ge val laten weten dat Kortsjnoi in het verleden alleen bij officiële FIDE-toernooien zijn standpun ten naar voren heeft gebracht en nog nooit voor incidenten heeft gezorgd bij particuliere toernooi en". Dat alles maakte dat de rust rond de persoon van de "verrader", zoals Kortsjnoi in de officiële Sowjet-terminologie wordt aan geduid, nog altijd niet weerge keerd, al is hij dan herenigd met vrouw en zoon. Al eerder is ge bleken dat Kortsjnoi onder druk opveert. De eerste partij in Hil versum gaf daar aanwijzingen voor. Hoewel verwacht kon wor- Wit: Kortsjnoi - Zwart; Timman 1. c2-c4 e7-e5, 2. Pbl-c3 Pg8-c6, 3. Pgl-f3 Pb8-c6, 4. e2-e3 Lf8-b4, 5. Ddl-c2 Lb4x- c3.6. Dc2xc3 Dd8-e7, 7. Lfl-e2 0-0, 8. d2- d4 e5xd4, 9. Pf3xd4 Pc6xd4, 10. Dc3xd4 c7-c5, 11. Dd4-h4 d7-d5, 12. c4xd5 De7- e5, 13. Dh4-g3 De5xg3, 14 h2xg3 Pf6x- d5,15. Lcl-d2 Lc8-e6, 16. Thl-h4 Tf8-d8, 17. 0-0-0 Pd5-b6,18. a2-a3 h7-h6,19. Kd2- a5 Td8xdl+, 20. Kglxdl Le6-b3+, 21. Kdl-d2 Pb6-d5, 22. e3-e4 Pd5-e7, 23. Kd2-c3 Lb3-e6, 24. La5-c7 Pe7-c6, 25. Le2-c4 Le6xc4, 26. Kc3xc4 Ta8-c8, 27. Lc7-d6 Pc6-a5+, 28. Kc4-d5 c5-c4, 29. e4- e5 b7-b5, 30. Th4-hl Pa5-b3,31. g3-g4 a7- a5. 32. 12-f4 Pb3-d2, 33. f4-f5 c4-c3, 34. b2xc3 Pd2-c4, 35. Thi-bl P^4-p6+, 36. Kd5-d4 Tc8-c4+, 37. Kd4-d3 Tc4xg4, 38. Tblxb5 Tg4-g3+, 39. Kd3-d4, Tg3-g4+, 40. Kd4-d3 Tg4-g3+, 41. Kd3-e2 Tg4- g3+, 41. Kd3-e2 Pb5-c4,42. Tb5-c5 Tg3x- c3, 43. Tc5-c8+ Kg8-h7, 44. Tc8-c7 Kh7- g8, 45. Tc7-c8+ Kg8-h7, 46. Ld6-b8, Tc3- e3+, 47. Ke2-12 Te3-e4, 48. e5-e6 f7xe6, 49. f5xe6 Pc*xa3, 50. Tc8-c3 Pa3-c4, 51. e6-e7 Pc4-b6,52. Lb8-d6 Pb6-d5,53. Tc3- c5 Pd5xe7, 54. Ld6xe7 Te4xe7, 55. Tc5- xa5 Remise. den dat de verlengde speelduur in het nadeel van de twintig jaar oudere uitgeweken Rus zou uit werken, bleek daar in de praktijk niets van. De uitdager behield in de kritieke fase steeds het initia tief en dat nadat Timman door een huisvlijtanalyse iets beter uit de opening - een Engels vier- paardenspel - was gekomen. Het weinige materiaal dat was overgebleven - toren en twee pionnen voor Kortsjnoi en toren en één pion voor Timman op de zelfde vleugel - getuigde van het feit dat de mogelijkheden tot op het bot waren uitgebeend. Een grondige analyse zal möeten uit maken of Kortsjnoi in de tijd nood rond de veertigste en zes tigste zet wellicht een winnende voortzetting over het hoofd heeft gezien. DEN HAAG (ANP) - De fracties CDA en WD en de grootste op positiepartij, de PvdA, stemmen in beginsel in met het wetsont werp van de regering om de prijscompensatie in de particu liere sector per 1 januari achter wege te laten. Dat is te lezen in de bijdragen van deze fracties aan het verslag van de schriftelijke voorbereiding van het wetsontwerp, dat nog voor het kerstreces door de Ka mer zal worden behandeld. Door de drie grote fracties wordt de ruil van prijscompensatie voor arbeidstijdverkorting met bijbe horende uitbreiding van werkge legenheid toegejuicht. De PvdA wil overigens van de re gering horen, dat zij een actieve rol zal spelen bij bevordering van afspraken in afzonderlijke cao's over werktijdverkorting. De WD daarentegen meent, dat de regering een "zo neutraal moge lijke houding" moet betrachten. Als in een bepaalde sector geen afspraken kunnen worden ge maakt lijkt dat de WD "niet zo'n ramp". CDA en PvdA leggen de nadruk op Beschuldiging: Britse man gediscrimineerd LUXEMBURG (ANP) - De Euro- pese Commissie heeft by het Eu ropees Hof van Justitie in Lu xemburg een aanklacht inge diend tegen Groot-Brittanniè omdat in dat land slechts twee ziekenhuizen bestaan waar man nen een opleiding tot verloskun dige kunnen volgen. In januari 1983 wordt in de tien lid staten van de Europese gemeen schap een richtlijn van kracht voor de opleiding van mannelij ke verloskundigen. De commis sie is van oordeel dat het schep pen van een opleidingsmogelijk- heid in slechts twee ziekenhui zen indruist tegen de nieuwe richtlijn en tegen de al bestaande EG-nchtlijn over de gelijke be handeling van mannen en vrou wen in de toegang tot het ar beidsproces. Dit staat in het antwoord van de commissie op vragen van het Britse socialistische lid van het Europees Parlement, Roland Boy es. handhaving van voortzetting van de beknibbeling op de vakantie uitkering. Op 1 januari 1983 loopt het wetje af dat dit jaar voorzag in een beperking van de vakan tie-uitkering van 8 tot 7,5 procent en het stellen van een maximum aan de vakantie-uitkering. De PvdA vindt dat ook voor dit jaar wenselijk om een rechtvaar diger verdeling van koopkrach- tofTers over de inkomensgroepen te bereiken. Het CDA hecht daar aan eveneens groot belang, om dat beperking van de vakantie uitkering een ruilobject kan zijn voor arbeidstijdverkorting. De WD wijst er op, dat in het re geerakkoord is vastgelegd dat bij het tornen aan cao's bij wet "de grootst mogelijke terughoudend heid" zal worden gehanteerd. UTRECHT (ANP) - Minister De Koning en staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werk gelegenheid willen de zieken fondsen, de sociale verzekerin gen en mogelijk ook de omroep onder het trendbeleid brengen. De Dienstbonden FNV en CNV verzetten zich daar, evenals de werkgevers, fel tegen. De FN V-bond zegt dat zijn positie als belangenbehartiger van de werknemers in de betrokken sectoren wordt bedreigd. De bond heefl de CAO-voorstellen voor 1983 trouwens de deur al uit. Daarin worden volgens de bond de aanbevelingen van de Stichting van de Arbeid gevolgd en twee weken geleden tussen het kabinet en de stichting ge maakte afspraken over onder handelingsvrijheid van werkne mers en werkgevers. Maar als de werkingssfeer van de tijdelijke wet wordt uitgebreid vallen de betrokken werknemers buiten de afspraken in de stichting. Ook de Dienstenbond CNV ziet in de voorgenomen maatregel een inbreuk op vrije cao-onderhan delingen en een bedreiging voor de uitvoering van het centraal akkoord in de Stichting van de Arbeid. ENSCHEDE (GPD) - Met vracht wagens vol worden op dit ogen blik de kerstbomen ons land bin nengereden. De helft daarvan is afkomstig uit Duitsland, de rest uit België en Luxemburg. In to taal bedraagt de import zo'n 2 tot 2,5 miljoen stuks. Omdat c aanvoerlijnen goed berijdbaar zodat het aanbod van kerstbo men niet schaars is zoals andere jaren wel eens het geval is ge weest. Door de gelijk gebleven vervoers kosten liggen de prijzen ook dit jaar tussen de f 12,50 en f 17,50, aldus deelde een woordvoerder van de Nederlande Heidemaat- Staatssecretaris Scherpenhuizen: Geen bemoeienis minister met benoeming echtgenoot DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft geen enkele bemoeie nis gehad met de aanwijzing van haar echtgenoot tot toekomstig directeur materieelvoorziening by de PTT voordat de directie raad een besluit had genomen. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) ant woordt dit op schriftelijke vra- Engels nog niet verplicht AMSTERDAM - Op de Dam prijkt sinds maandag weer een door Noor wegen geschonken kerstboom. De sfeervolle verlichting geeft het plein 's avonds een feeërieke aanblik. ADVERTENTIE Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart Verkoopadressen in miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld- de Gouden Gids. Per prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat Bel voor informatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. 070 - 46 96 47^^* Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! gen van het PvdA-kamerlid Van der Doef. De aanwijzing van Smit heeft plaatsgehad overeenkomstig de gebruikelijke procedure zoals die geldt voor hogere functies. Over de functie van Smit moet de raad van plaatsvervangende hoofddirecteuren advies uitbren gen. Het college heeft de heer Smit aangemerkt als de meest geschikte kandidaat. Aan de hand van dat advies neemt de di recteur-generaal de eindbeslis sing, aldus de staatssecretaris. In de directieraad bestond geen, zoals Van der Doef had gesugge reerd, verdeeldheid over de ge- schikheid van Smit. Banken ook DEN HAAG (ANP) - Voor de in voering van het Engels in het ba sisonderwijs is als uitgangpunt genomen, dat dit vak in de twee laatste jaren wordt gegeven, be taald door de overheid. Dit bete kent niet, dat scholen niet al een jaar eerder met Engels kunnen beginnen. Dit blijkt uit een ontwerp voor een beleidsnotitie van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Verplicht kan het Engels pas wor den met ingang van het school jaar '88-'89. schappij mee. De Heidemy is met circa 350.000 een van de grootste importeurs. Volgens de Heidemij-woordvoer- der is de kerstbomenmarkt niet gevoelig voor de gedaalde koop kracht. „De meeste mensen beta len die paar guldens graag voor een kerstboom, als men bezui nigt, gebeurt dat vooral op de duurdere artikelen". open op zaterdag? AMSTERDAM (ANP) - Banken zouden ook op zaterdag open moeten zijn. De cao in in dit op zicht veel te knellend. Dit belem mert een betere dienstverlening bevoordeelt de gelddiensten van de PTT. Dit zei gisteren dr. J.H.J. Crijns, tweede voorzitter van de werkgeversvereniging voor het bankbedrijf. De meeste banken zijn nu van maandag tot vrijdag open van negen tot vier en dat moet veel flexibeler worden. De banken gaan hier een "hard" punt van maken, ook als tegenzet tegen de oprukkende bankactiviteiten van de PTT, die over veel ruime re openingstijden beschikken, aldus Crijns. Nieuwe Russische opperbevelhebber Tsj echoslowakij e PRAAG (DPA) - De Russische ge neraal Nikolcy Kovalenko is gis teren officieel opperbevelhebber geworden van de "middengroep van de Sowjeteenheden in de Tsjechoslowaakse socialistische republiek". Zyn voorganger, ge neraal Michail Goglev, nam af scheid van de Tsjechoslowaakse leiding. De "middengroep van de Sowje teenheden" is krachtens een ver drag sinds najaar 1968 in Tsje choslo wakije gestationeerd. Ze verving toen de troepen van het Warschaupact die in augustus van dat jaar dat land waren bin nengevallen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10