Mislukt overleg inkomensbeleid ISOLATIE-TOETS Soepeler ouderen uitvoering voor werkloosheidswet D Regering en sociale partners verdeeld Bestuurder gewond na vechtpartij in metro Bijbestelling twaalf F-16's Botsing op vluchtstrook Oorlogsspeelgoed voor minister 9 MAANDAG 6 DECEMBER 1982 Binnenland Protesten tegen lagere kinderbijslag DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Als de regering de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kinderen verlaagt tot 25 procent, zullen de buitenlanders zich ge dwongen zien hun gezinnen op zo kort mogelijke termijn naar Nederland te halen. Het is de vraag of Nederland in staat zal zijn die versnelde gezinshereni gingen op te vangen. De kosten ervan zouden weieens hoger kunnen zijn dan de op brengst van de bezuinigings maatregel. Dat heeft de Landelij ke Samenwerking van Organisa tie van Buitenlandse Arbeiders (LSOBA) minister de Koning van sociale zaken per brief laten weten. De verlaging van de kinderbijslag voor kinderen in het buitenland moet volgens de plannen van het hiinisterie in 4 jaar tijd gebeuren. Het plan is ingediend door de vroegere minister, de huidige staatssecretaris van sociale za ken De Graaf. De bewindsman is van mening dat de kosten van levensonderhoud in de meeste landen waar kinde ren van in Nederland wonende werknemers wonen, zoveel lager zijn dat dat een korting van 75 procent op de uitkering rechtvaardigt. De LSOBA be strijdt dat. Buitenlandse gastarbeiders de monstreerden zaterdag op het Haagse Binnenhof tegen de plan nen om hun kinderbijslag te ver lagen. (Zie foto). Geen treinen naar België UTRECHT (ANP) - De Belgische spoorwegen hebben de NS mee gedeeld, dat in België door een staking van het Waalse spoor wegpersoneel tussen maandag avond 6 december tien uur en dinsdagavond 7 september tien uur geen treinen zullen rijden. Volgens een NS-woord voerder heeft de staking tot gevolg dat gedurende dat etmaal alle D- en TEE-treinen uit en naar Belgie slechts tot en vanaf Brussel kun nen riiden. De TEE lie de France rijdt morgen in het geheel niet. Via Maastricht en Luik zal er geen grensverkeer mogeli.ik ziin. De staking van het Waalse spoor wegpersoneel werd afgelopen maandag en dinsdag voorafge gaan door een nagenoeg identie ke staking van hun Vlaamse col lega's. DEN HAAG (GPD) - "De overheid is aan het eind van het latijn. We hebben de kast voor wat betreft de financiën leeggeruimd". Dat zei minister De Kong van sociale zaken en werkgelegenheid zaterdagmiddag na afloop van het overleg met de vakbe weging en werkgevers in de Stichting van de Arbeid. Daarmee gaf hij aan dat de door de vakcentrales ingediende plannen niet haalbaar zijn, omdat ze de schatkist ruim één miljard gulden gaat kosten. De kabinetsdelegatie sprak dan ook het onaanvaard baar uit. Als reactie hierop kondigde de vakcentrales aan dat ze de regeringsfracties in het parlement onder druk zullen gaan zetten. ROTTERDAM (ANP) - De bestuurder van een Rotterdamse me tro trein is afgelopen weekeinde gewond geraakt door een kogel uit een politiepistool. De kogel doorboorde het rechteronder- been van de 36-jarige man die in de bestuurderskabine van de trein zat. Volgens de politie ging het schot af toen een politieagent in burger in een worsteling verwikkeld was met een groep jongelui, die zich in de metrotrein misdroegen. De agent was na afloop van zijn dienst op het Beursplein in de metro gestapt Ook stapten ongeveer vijftien jongelui in. die vrij wel onmiddellijk een vrouw die zich al in de trein bevond, be gonnen lastig te vallen. De vrouw wilde uit de metro stappen, maar dit werd haar belet door twee meisjes uit de groep Toen de politieman probeerde de vrouw te ontzetten, keerde de hele groep zich tegen hem. De agent werd herhaalde malen in het gezicht gestompt en twee meisjes probeerden hem in de ogen te krabben. De politieman werd in een hoek van de trein gedreven en haalde zijn dienstpistool tevoorschijn. Terwijl de jongelui probeerden de agent het pistool afhandig te maken, ging het schot af. De kogel raakte uiteindelijk de bestuurder. De politie heeft twee jongens uit de groep gearresteerd. De metrobestuurder is in het ziekenhuis opgenomen. De vakbeweging maakte het kabi net duidelijk dat met de door FNV, CNV en MHP ingediende voorstellen de zwaarste schou- Kamervragen antecedenten onderzoeken DEN HAAG - De Tweede-Kamer leden Franssen en Wiebenga (beiden WD) hebben naar aan leiding van een artikel van een onzer redacteuren twee minis ters om opheldering gevraagd over antecedentenonderzoek bij sollicitatie^. In het verhaal, dat vorige maand in onze krant ver scheen, werd onder meer gewag gemaakt van ongelijke kansen bij sollicitaties voor een baan bij de overheid. Voor een belangrijk deel wordt dat in de hand ge werkt door de manier waarop an tecedentenonderzoeken worden verricht en gebruikt. De beoor deling van bijvoorbeeld gege vens uit strafregisters door ge meenten is vaak verschillend, waardoor rechtsongelijkheid in de hand kan worden gewerkt. In schriftelijke vragen aan de mi nisters van binnenlandse zaken en van justitie verwijzen de twee kamerleden naar een rapport van de Coornhert Liga, waarin één stelsel wordt bepleit voor antece dentenonderzoek bij de overheid en in het bedrijfsleven. Dat zou onder meer moeten gelden voor het afgeven van "verklaringen omtrent het gedrag". De kamer leden willen verder weten wat de verantwoordelijke ministers er van zouden vinden om niet lan ger politieregisters als informa tiebron te gebruiken, maar te volstaan met het strafregister bij Justitie. WEERRAPPORTEN ders de zwaarste lasten zouden dragen. Het kabinet echter wees erop dat slechts 100.000 mensen een inkomen hebben van meer dan f 120.000 per jaar en dat slechts 15 procent van hen werk nemers zijn. De rest bestaat uit zelfstandigen, directeuren van NV's en vrije-beroepsbeoefena- De werkgevers noemden het te leurstellend dat de discussie hoofdzakelijk ging over de ver andering van het inkomens beeld. Centraal dient volgens de werkgevers te staan dat de winstpositie van de bedrijven wordt verbeterd. Het kabinet heeft voor het volgend jaar voor de bedrijven een lastenverlich ting aangekondigd van een mil jard gulden. „Het wordt hoog tijd dat het kabinet nu met voorstel len komt voor de verdeling van dat geld", zei VNO-voorzitter mr. Chris van Veen. Minister Ruding van financiën be klemtoonde dat het kabinet er al les aan zal doen om het koop krachtbeeld aan de „onderkant" flink bij te stellen. „By de echte minima zal een aanzienlijke ver betering plaatsvinden. Het grote probleem van het kabinet is het financieringstekort. We moeten in het beleid een structuur blij ven houden die aanvaardbaar is", zei Ruding. Eerder, tijdens het zaterdag gehou den overleg, had hij met klem een verdere beperking van de in flatiecorrectie van de hand gewe zen, omdat zo'n operatie ook na delige effecten heeft voor de la gere inkomens. „We moeten in de eerste plaats blijven letten op verder herstel van de economie en de werkgelegenheid", zei hij. Minister De Koning herhaalde dat in ons land de hoogste loon- en inkomensbelasting en sociale premies ter wereld worden be taald. „Die schroef is dolge draaid. Een verhoging van de be lastingen zoals de vakbeweging voorstelt is daarom niet haal baar". FNV-voorzitter Wim Kok beklem toonde dat het hem gaat om een ander maar dan maatschappelijk aanvaardbaar inkomensbeleid. „Het kabinet wil de laagstbetaal den wel enigermate helpen, maar boven de f 120.000 gebeurt on voldoende". CNV-voozitter Van der Meulen zei dat tijdens de cao onderhandelingen wel zal blij ken dat de laagstbetaalden niet zullen slikken dat zij het meeste zullen moeten inleveren, terwijl de topinkomens worden ge spaard. Het kabinet wil nu proberen de koopkrachtvermindering van de minima, nu nog 4,5 procent, met 2 procent terug te brengen. Daar bij wordt er voorts van uitgegaan dat de hoogste inkomens 1 pro cent in koopkracht achteruit zul len gaan. Deze week zullen de plannen van de vijf ministers aan het kabinet worden voorgelegd, waarna een keuze wordt gemaakt. "Tijd voor exportverbod kernmateriaal Staatssecretaris De Graaf rechtssociale zaken), minister de Koning middensociale zaken) en minister Ruding (geheel links, financiën) bestuderen de binnengekomen voorstellen van de vakbonden tijdens het overleg in de Stichting in de Arbeid afgelopen zaterdag DEN HAAG - Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) vindt het „de hoogste tijd" dat er een duidelijk verbod komt op de ex port van materiaal, dat voor de produktie van kernwapens kan worden gebruikt. Voor de uit voer van wapens naar ontwikke lingslanden moeten in Europees verband normen worden aange legd, meent hij. De bewindsman zei dit afgelopen zaterdag voor de VARA-radio. Hij kondigde verder aan mis schien al volgend jaar met voor stellen te komen om het meer derheidsbelang van defensie in de munitiefabriek Eurometaal en het bedrijf Hembrug af te sto ten. Advies SER: DEN HAAG (ANP) - Werknemers van 57,5 jaar en ouder die hun baan kwijt raken, moeten bij de uitvoering van de Werkloos heidswet (de eerste zes maan den) en de Wet werkloosheids voorziening (de daarop volgende twee jaar) op gelijke wijze wor den behandeld. Het gaat daarbij voornamelijk om het verstrek ken van inlichtingen over sollici taties en de aanwezigheidsplicht tijdens de uitkeringstermijn. De bijzondere toepassing van de twee werkloosheidswetten voor deze groep is door het feit dat ze op de huidige arbeidsmarkt nau welijks meer aan de slag kunnen gerechtvaardigd. Dit stelt de Sociaal-Economische Raad in een unaniem advies aan de minister van sociale zaken en werkgelegenheid. De commissie beantwoordt daarin de vraag of de in de wwv voorge schreven inlichtingen- en contro leverplichtingen moeten worden aangepast aan de problemen van oudere werklozen positief. Die bijzondere benadering van de 57,5 jarigen en ouderen houdt onder meer in, dat de opgave aan de gemeenten van pogingen een nieuwe baan te vinden in het ka der van de wwv kan vervallen. Verder zou ontheffing kunnen Pistoolschot doodt Turk UTRECHT (GPD) - De 42-jange T. O. uit Blaricum heeft tegenover de Utrechtse politie bekend za terdagmorgen vToeg een dode lijk schot te hebben gelost op de 24-jange Turk Erkan Tura De man verklaarde tegenover de po litie verklaarde hij dat zijn pi stool „per ongeluk" was afge gaan Erkan Tura maakte deel uit van een clubje mannen dat op stap was geweest. Op de hoek van de Amsterdamsestraatweg en de EgelanUerstraat ontstond een woordenwisseling T O. passeerde op dat moment en hij mengde zich in de woorden strijd Vermoedelijk om te impo neren haalde hij zijn pistool te voorschijn. Vlak voordat de door een omstander gewaarschuwde politie ter plaatse was, ging het wapen van T O af Erkan Tura overleed enkele uren later in het Academisch Ziekenhuis DEN HAAG (GPD) Nederland zal nog deze maand twaalf jager bommenwerpers van het type F- 16 bijbestellen. Het totaal aantal gekochte vliegtuigen komt daar mee op 156. Met de vervolgbe- stelling is een bedrag van 510 mihoen gulden gemoeid. De Ne derlandse industrie krijgt com pensatie-opdrachten ter waarde van 258 miljoen gulden Na deze bestelling heeft de Ko ninklijke Luchtmacht nog 57 F- 16's nodig. Het kabinet over weegt om die niet met jaarlijkse vervolgbestellingen van twaalf stuks te kopen, maar in één or der. Dat zou een lagere prys en bovendien nog meer compensa tie-opdrachten opleveren. In de loop van het volgend jaar zal daarover worden beslist De derde vervolgbestelling die nu aan de orde is. bedraagt zes toe stellen minder dan de vorige. Be zuinigingen nopen defensie tot een lager tempo. Het betrekken van de Nederlandse industrie bh de produktie van de vliegtuigen, betekent dat de prijs van deze twaalf toestellen 33 mil joen gulden hoger ligt dan bij rechtstreekse aankoop by de Amerikaanse fabrikant General Dynamics De compensatie or ders die dat oplevert, zorgen voor byna negenhonderd manja ren werk in de jaren '83 tot en met 87. Vooral Fokker en Daf profiteren daarvan. worden verleend van de ver plichting om gedurende de uit- keringstermyn beschikbaar te zijn. De gebruikelijke vakantie periode kan op vier weken wor den gesteld. MUIDEN (ANP) De 26-jarige A. Altena uit Almere is vrijdagavond om het leven gekomen door een verkeersongeval op de A-l ter hoogte van Muiden. Zijn vrouw raakte bij het ongeval zwaar gewond. Volgens de politie stonden de heer en mevrouw Altena met hun personenauto op de vluchtstrook langs de weg geparkeerd, omdat ze pech hadden. Hun auto werd van achteren aangereden door een bestelauto. Volgens de politie was de bestuurder van die bestelauto onder invloed van alcohol. EERSSEL - Een ééryang meisje uit Vessem is gisteren door een ver keersongeval in Eerssel (bij Eindhoven) om het leven gekomen Het kind zat in een personenauto waarvan de bestuurder op een kruising in botsing kwam met een tegenligger, aldus de politie. SLOCHTEREN - Twee mensen zyn gisteravond door een verkeersonge luk in de gemeente Slochteren om het leven gekomen en 8 gewond geraakt. Op de provinciale weg van Hoogezand naar Siddeburen kwamen rond half twaalf twee auto's met elkaar in botsing. Twee inzittenden van een van die auto's, onder wie een baby, kwamen daarbij om het leven. De zeven andere inzittenden van deze auto raakten gewond, evenals de bestuurder van de andere auto, die alleen in de wagen zat. Familie wil hernieuwd onderzoek IKON-ploeg PUTTEN (ANP) - De nabestaan den van de begin dit jaar in El Salvador vermoordde uit 4 man bestaande IKON-ploeg. willen dat het onderzoek naar de dood van de vier journalisten wordt heropend. De familieleden heb ben daartoe by de hoofdofficier van justitie in San Salvador een verzoek ingediend Eén van de vragen is onder meer een justi- tll m Olkdnoik in te stellen naar de omstandigheden die hebben geleid tot de dood van de journa listen en technici, aldus een van de nabestaanden gisteren. Verder wil de familie vervolging en berechting van degenen die ver antwoordelijk zyn voor de schietpartij bij het plaatsje Santa Rita, waardoor het viertal zou zyn gedood. Het onderzeok dat de Nederlandse regering heeft ingesteld heeft volgens een woordvoerder van de nabestaan den niet geleid tot verdere stap pen om de schuldigen te berech ten ADVERTENTIE Mallorca Malta München Nice Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis DEN HAAG (ANP) - Ongeveer veertig kinderen uit verscheide ne plaatsen in Nederland hebben zaterdagmiddag bij het ministe rie van defensie in Den Haag sur prises afgeleverd in de vorm van verzameld oorlogsspeelgoed. De actie was georganiseerd door het komitee Kindervuist. De voorzitster van het komitee Kindervuist, Els van Sprang, be nadrukte dat het comité tegen oorlog is. "Van oorlogen worden kinderen de dupe, terwijl het hun schuld niet is Ook vinden we het slecht als kinderen met oorlogsspeelgoed spelen, want dan wordt oorlog zo heel ge woon", zo zei zij. Defensievoorlichter Slingenberg nam het oorlogsspeelgoed in ont vangst (zie foto). UTRECHT (ANP) - Door een brand in een meubel- en tapijt zaak in Utrecht zaterdagmid dag is voor een half miljoen gul den aan voorraden en inventa ris in vlammen opgegaan. De schade aan het gebouw bleef be perkt tot enkele tienduizenden guldens. De brandweer denkt dat het vuur is ontstaan doordat asbakken met brandende peuken waren geleegd in de vuilniszakken die in het magazijn stonden opge slagen. (Warm aanbevolen aan alle bewoners van een eigen huis!) Bekijk wat er in uw huis (nog) geïsoleerd kan worden en wat dat gemiddeld aan stookkosten bespaart Een prima basis om in overleg met een isolatiebedrijf of doe- het-zelf zaak snel een isolatieplan op te stel len! soort isolatie besparing* aardgas perm* oppervlak per jaar dat in u* woning te isole- (••taal aantal m' .urdgas prrjaar Spouwmuunsolatn- 10 x - - Dakisolatx - verwarmde zolder - onverwarmek zolder 10 6 x Vloerisolatie - Dubbelglas/vrxwretramen - woonkamer - slaapkamer 30 - 20 x Geveli sola tie (binnen) 9 latdingisolatie per strekkende meter) - Totaal aantal m aardgas Besparingen m' aardgas per jaar a f 0 - 1 Deze besparingscijfers gelden voor woningen waan 3700 m aardgas per jaar wordt verbruikt 3500 tot

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7