Guatemala kan op Reagan rekenen Vrije handel danig tanende Europese leiders willen economie redden Dixons Zuid-Afrika laat Breytenbach vrij -c "Militaire hulp herstellen" Na Europese top: Bondsdag wil Kalkar toch afbouwen Buitenland J- MAANDAG 6 DECEMBER 1982 KOPENHAGEN (GPD) - De Europese Ge meenschap gaat een nieuwe poging doen om de economische crisis meer Europees aan te pakken. De regeringsleiders van de tien Europese lidstaten hebben op hun afgelopen topconferentie, afgelopen vrij dag en zaterdag in Kopenhagen, de Euro pese Commissie opdracht gegeven bin nen een vast tydsschema een aantal nieu we acties tegen de groeiende werkloos heid voor te bereiden. Zo wil men vóór april 1983 besluiten over instelling van een volledige vrije interne Europese markt en voorts over een financiële lenin geninjectie voor o.a energie-investerin gen van ruim acht miljard gulden. Tevens wordt er vaart gezet achter speciale scho- lings- en stageprogramma's voor werklo ze jongeren, van wie de Europese Ge meenschap er ruim vier miljoen telt Gaston Thorn, de voorzitter van de Europe se Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, zei zaterdag: „De interne markt met zijn 260 miljoen inwoners wordt steeds belangrijker, nu landen buiten Europa hun markten steeds meer gesloten houden door pro tectionistische tendensen". Overigens zal de Europese Gemeenschap de eigen in terne markt ook wat gaan afschermen te gen al te opdringerige concurrentie van buiten, met name op gevoelige technolo gisch hoogontwikkelde sectoren zoals bijvoorbeeld de elektronica. De Europese landen verschillen nog van mening over de mate waarin deze be scherming kan worden doorgevoerd zon der in ronduit protectionisme te verval len. De bedoeling is dat Europa met ande re landen besprekingen gaat beginnen over vrijwillige beperking van deze ex porten. Volgens premier Lubbers is het nodig dat Europa met die andere landen een „dialoog" maar ook „een pittige dis cussie" begint. De Fransen willen vrij ver gaan met be schermende maatregelen voor Europa, anderzijds waarschuwde de Westduitse bondskanselier Kohl tegen het opdrin gende protectionisme. Hoe pittig de Eu ropese opstelling wordt kan al op 10 de cember blijken, wanneer een topzware Amerikaanse regeringsdelegatie, onder leiding van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz, in Brussel met de Europese Commissie besprekin gen voert over de wederzijde handelspro blemen. De Europese regeringsleiders hebben in Kopenhagen twee hangende problemen niet kunnen oplossen. Denemarken blijft zich verzetten tegen de gemeenschappe lijke Europese visserij politiek, omdat men meer vis wil Op 21 december zal de finitief moeten blijken, of Denemarken alsnog het akkoord aanvaardt dan wel dat er een visoorlog tussen de negen Europe se lidstaten en Denemarken dreigt. „Ik hoop dat de Britse marine rustig in de ha vens zal kunnen blijven liggen", zei de Deense premier Schluter. Zijn Britse col lega, mevrouw Thatcher, heeft zich overi gens keihard opgesteld, zij wil inhoude lijk niet meer over de vis praten. Ook de toetredingsonderhandelingen met Spanje en Portugal vlotten niet erg. De regeringsleiders willen er wel spoed ach ter zetten, maar een streefdatum voor de ze uitbreiding van de Europese Gemeen schap is niet vastgesteld. MEXICO-STAD (GPD) - De Amerikaanse president Ronald Reagan vindt dat de in 1978 afgebroken militaire hulp aan Guatemala moet worden hersteld, omdat daar wordt gewerkt aan het herstel van de democratie. Reagan zei dat zaterdagnacht op de lucht machtbasis Andrews, nabij Washington ter afsluiting van zijn Latijnsamerikaanse rondreis. Die verklaring en de in Costa Rica gedane uitspraak dat El Salvador aan de voorwaarde heeft voldaan om militaire hulp te blijven ont vangen wijzen erop dat Reagan zijn „democratische kruistocht" door Latijns-Amerika probeert te gebruiken om zijn bondgeno ten in Midden-Amerika te kun nen verdedigen voor het Ameri kaanse Congres. Zijn reis had trouwens toch al tot doel steun te zoeken voor de Amerikaanse po litiek inzake Midden-Amerika. Dat bleek reeds bij het vertrek, woensdag, uit Washington. Staatssecretaris Thomas Enders kondigde toen aan dat het aantal Cubaanse adviseurs in Nicara gua was vergroot van 2000 tot 8000. Maar in Brazilië vond Rea gan weinig steun voor zijn stel ling dat alle moeilijkheden in Midden-Amerika het resultaat zijn van Cubaanse en sandinisti dag verrast door president Beli- sario Betancourt die zelfs een pleidooi voerde voor de terug keer van Cuba in de Organisatie van Amerikaanse Staten. Bondgenoot Toen vrijdagnacht eenmaal in Cos ta Rica was aangekomen, voelde hij zich heel wat meer op zijn ge mak. De Costaricaanse president Luis Alberto Monge bestempel de zich als een intieme bondge noot van Washington en vroeg Reagan verregaande economi sche hulp om de „van buitenaf bedreigde" Costaricaanse demo cratie te kunnen beschermen. Reagan greep die gelegenheid aan om er bij het Amerikaanse Congres op aan te dringen zijn economische hulpprogramma voor de aan Washington trouw zijn van ^uoaanse en sanainisu- o sche inmenging. De Braziliaanse otTclUSS ODIllCllW president Joao Figueiredo ne- geerde Reagan en riep op voor 1* i i een vreedzame oplossing zonder 11J SIXrClCKCr EuU militaire interventies. En in Colombia werd Reagan vrij- Majoor Haddad niet weer voor commissie van onderzoek TEL AVI V (UPI/AFP) - De officië- le commissie in Israël die een on derzoek instelt naar de massa moorden in de Palestijnse vluch- telingensteden Sabra en Chatila in Beiroet, heeft gisteren een ver zoek van m«yoor Saad Haddad, leider van de christelijke militie in het zuiden van Libanon, afge wezen, een tweede keer voor haar te mogen getuigen. Haddad had woensdag een brief aan de drie commissieleden ge schreven waarin hij vroeg om nogmaals gehoord te worden over het verblijf van zijn militie ten tijde van de slachting onder de Palestijnen van 16 tot 18 sep tember. De majoor, wiens militie "van vrije Libanezen" door Is raël wordt bewapend, schreef dat hij vreesde door de bevindin gen van de commissie geschaad te worden. De commissie deelde mee dat Had- dads verzoek was afgewezen om dat hij niet een van de negen mannen was geweest die door haar waren gewaarschuwd dat zij schuldig zouden kunnen wor den gevonden aan het niet voor komen van of een halt toeroepen aan het bloedbad. Naar aanlei ding van de waarschuwing zou den zij wellicht een tweede keer voor de commissie willen ver schijnen om een toelichting te geven. ADVERTENTIE SINTERKLAAS BLIJFT IN NEDERLAND! Dank jc wel lieve mensen, Sint heeft genoten van al die voor- en napret. De pakjesavond was helemaal een succes. En wat zijn er een foto's gemaakt! Sint is er razend benieuwd naar! Daarom blijft hij nog even in Nederland, want hij weet dat DIXONS binnen enkele dagen prima afdrukken heeft gemaakt, al vanaf 49 cent (9x9 xm). Andere formaten zijn niet veel duurder.... en met al die gratis waardepunten lijkt het bij DIXONS nog steeds Sinterklaas! DE KLEURENFOTOSPECIALIST! Leiden Haarlemmerstraat 122 BONN (GPD) - De Beierse minis ter-president en CSU-chef Franz Josef Strauss zal bij de komende bondsdagverkiezingen, die naar alle waarschijnlijkheid op 6 maart worden gehouden, lijst trekker van zijn partij zijn. Dat heeft Strauss op het zogenaamde kleine partijcongres van de CSU in Neuburg aan de Donau be kendgemaakt. De voltallige CSU-leiding was van mening dat de „beste man", Strausé dus, als nummer één bij de verkiezingen moet fungeren. De CSU-voorzit- ter liet open of hij ook streeft naar een ministerspost in Bonn voor het geval de CDU-CSU weer regeringsverantwoordelijk heid kriiet. Enige tijd geleden heeft Strauss echter laten doorschemeren dat hij best minister van buitenland se zaken en tevens vice-kanselier onder Helmut Kohl wil worden. Sommige FDP-politici als bij voorbeeld de huidige staatsse cretaris van buitenlandse zaken, Mollemann, hebben echter ver klaard dat zij nooit of te nimmer met Strauss in één kabinet wil len zitten. zijnde staten in Midden-Amerika en het Caralbisch gebied goed te keuren. En ook bedreigde hij Ni caragua met een complete eco nomische en politieke isolatie. Na een kort onderhoud met de Sal- vadoriaanse president Alvaro Magana vertrok Reagan zater dagmiddag naar het Hondurese industriecentrum San Pedro Su- la. Daar sprak hy eerst met het Hondurese staatshoofd Roberto Suazo Cordova, die hem om eco nomische hulp vraagt. Reagan verklaarde na afloop van het ge sprek met de Hondurese presi dent dat Washington zoveel mo gelijk zal proberen samen te werken om „de linkse opmars in Midden-Amerika" een halt toe te kunnen roepen. Vervolgens sprak Reagan een half uur met de Guatemalteekse dic tator generaal Efraio Rios Montt. En die karakteriseerde hij daar na als een „voorstander van de democratie" die „de levensom standigheden van alle Guatemal teekse burgers wil verbeteren". Rios Montt had kort voor het ge sprek met Reagan aangekondigd dat op 21 maart 1983, als hij pre cies één jaar aan de macht is, alle politieke partyen zullen worden gelegaliseerd, ook de linkse par tijen die al jaren ondergronds ac tief zijn. Reagans voornemen om de militai re hulp aan Guatemala te herstel len, zal in het Amerikaanse Con gres ongetwijfeld nog op de no dige hindernissen stuiten. In Guatemala sneuvelen op dit ogenblik namelijk volgens men senrechtencommissies zo'n 1100 mensen per maand door toedoen van de regeringstroepen. Vol gens sommige waarnemers in Mexico zou Reagan zich zo sterk maken voor een herstel van de militaire hulp aan Guatemala omdat de Guatemalteekse leger leiding dat als een voorwaarde zou hebben gesteld voor een ge coördineerd optreden met het Hondurese en het Salvadoriaan- se leger om de Salvadoriaanse burgeroorlog te kunnen beslech ten. En een dergelijk optreden zal hoog nodig zijn omdat de guerrilla in El Salvador de afge lopen weken het militaire even wicht heeft doorbroken. zijn aankomst giste- JOHANNESBURG (AFP/DPA) - De Zuidafrikaanse dichter Brey- ten Breytenbach is donderdag na zeven jaar van zijn straf van ne gen jaar te hebben uitgezeten, vrijgelaten. Breytenbach schrijft in het Afri kaans. Hij was veroordeeld we gens steunen van de doelstellin gen van het verboden Afrikaanse nationale congres ANC in zijn land. Dit nadat hij in augustus 1975 in Zuid-Afrika was gearres teerd na met valse papieren te zijn binnengereisd en te hebben gepoogd een ondergrondse orga nisatie op te bouwen met het doel het blanke regime ten val te brengen. In Parijs liet het ministerie van buitenlandse zaken gistermid dag weten, dat Franrijk de afge lopen maanden "zeer dringende stappen" bij de Zuidafrikaanse autoriteiten had gedaan. In een communiqué noemde men het verheugend dat Breytenbach is vrijgelaten en dat hij heeft beslo ten zich in Frankrijk te vestigen. Breytenbach kwam gisteravond aan boord van een lijnvliegtuig uit Johannesburg aan in Parijs. Hij was vergezeld van zijn vrouw Yolande, een Frangaise van Viet namese afkomst en hij werd ver welkomd door een ambtenaar van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Israël krijgt kundig advies TEL AVIV (UPI) - Edward Teller, de 'vader van de wa terstofbom', bevindt zich in Israël om de regering te advi seren over de bouw van een kernreactor voor vreedzame p doeleinden. De 74-jarige Teller, die uit jood se ouders in Boedapest werd geboren, bezit sinds 1941 de Amerikaanse nationaliteit. In 1952 ontwikkelde hij de wa terstofbom, na eerder betrok ken te zijn geweest bij de constructie van de atoom bommen die tegen het eind van de Tweede Wereldoorlog de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki verwoestten. Vorige maand liet de Israëli sche minister van weten schappen, Neeman, weten dat hij de regering een plan zou voorleggen voor de bouw van een kernreactor voor vreedzame doeleinden. Hij zei dat Israël er niet in was geslaagd een reactor te kopen van de Verenigde Staten of Frankrijk. Hoe bedoelt u, protectionisme? Dat woord wenste geen enke le Europese regeringsleider op de afgelopen topconferen tie in Kopenhagen in de mond te nemen. De vlag van de vrije wereldhandel wap pert officieel nog steeds Fier in de Europese top. Men sprak in Kopenhagen wel over „herovering van de Eu ropese markt" (de Franse president Mitterrand) of „een pragmatische benadering om erger te voorkomen (de Brit se premier Thatcher), maar premier Lubbers had toch het understatement van de week met zijn vondst: „Orde lijk gedrag" in de internatio nale handel. En waar had iedereen het dan over? Over maatregelen die de Europese Commissie gaat nemen om de eigen vrije Eu ropese markt af te schermen van al te zware buitenlandse concurrentie, van bijvoor beeld Japan, in gevoelige, technologisch belangrijke sectoren als video en kleu rentelevisies. Nu is bescher ming van eigen markten te- door Ferry Mingelen gen buitenlandse tie zeker een inbreuk op het principe van de vrije handel en zo'n inbreuk wordt door gaans „protectionisme" ge noemd. Niet dus door de Europese re geringsleiders, want, zo zei premier Lubbers in Kopen hagen: „Protectionisme is een eenzijdige maatregel, en wij maken ons daar niet aan schuldig". Europa gaat met de betrokken landen name lijk onderhandelen over vrij willige beperking van hun exporten naar de Gemeen schap. Maar als die andere landen dat niet willen, heeft Europa dan een stok achter de deur en worden er dan toch die eenzijdige maatrege len genomen? Wat Lubbers betreft ook in dat geval niet, want zulke maatregelen zijn in strijd met de afspraken over de vrije wereldhandel, vastgelegd in het GATT, het algemene akkoord over han del en tarieven. Het probleem van deze over eenkomst is echter, dat er zo veel mazen in het net zitten waar een handige regering, die de import uit het buiten land wil belemmeren, altijd ruim gebruik van weet te ma ken. Wat weerhoudt ten slot te Frankrijk momenteel er van om de duizenden Japan se videorecorders stuk voor stuk en met veel tijdverlies te laten inklaren door een on- derbemand provinciaals douanekantoortje in Midden- Frankrijk. De landen waarmee Europa nu gaat praten over vrijwillige zelfbeperking bij de exporten weten dat ook wel, net zoals Europa dat wist toen de Ver enigde Staten vrijwillige zelf beperking eisten van de Eu ropese staalexporten. Men staat dan eigenlijk in de schoenen van de eenzame nachtelijke voetganger die van een breedgeschouderd onguur type te horen krijgt: „Lever onmiddellijk maar vrijwillig uw portemonnee bij me in". Vrijwillig uiter aard, maar toch met weinig keus. De Verenigde Staten doen het tegenover Europa, Europa doet het tegenover Japan, het proces dat de vrije wereld handel aantast, vreet lang zaam maar zeker door. Ieder een weet dat het eigenlijk de verkeerde kant opgaat, maar geen regering kan het zich permitteren de grenzen vro lijk voor iedere importeur open te houden, terwijl er miljoenen mensen hun ba nen verliezen. De woordvoerder van de Britse premier Thatcher wond er in Kopenhagen geen doekjes om: „Wij erkennen dat de vrije handel de economische groei in de wereld heeft gesti muleerd. Maar je gaat je on vermijdelijk bezorgd maken als hele industrieën bedreigd worden. Alle regeringen pro beren daar een weg doorheen te vinden en daarbij nog zo veel mogelijk de vrije wereld handel te handhaven". Zoveel mogelijk dus, de fiere vlag van de vrije wereldhan del, die officieel nog in top wappert, begint in de prak tijk al aardig te zakken en de meeste landen nemen tegen over deze ontwikkeling, om het met Lubbers te zeggen, een positieve houding in. Juan Martin Luna Grapo-leider Luna gedood MADRID (AFP/DPA) - De als lei der van de Spaanse terroristen- organisatie Grapo beschouwde Juan Martin Luna is gisteren bij een vuurgevecht met de politie bij Barcelona omgekomen. Men was hem al dagen op het spoor. Toen de politie hem wilde aan houden begon hij te schieten met zijn pistool. Grapo staat voor 'groepen van het anti-fascistische verzet van 1 ok tober'. Wegens moord op een officier en andere delicten tot een gevange nisstraf van in totaal 40 jaar ver oordeelde Martin Luna was de laatste van de vijf Grapo-leden, die zich nog op vrije voeten be vond, nadat zij drie jaar geleden uit de gevangenis Zomora waren ontsnapt. De andere vier zijn of opnieuw op gepakt of in vuurgevechten om gekomen. Spaanse peseta gedevalueerd MADRID (GPD) - Het nieuwe so cialistische kabinet van premier Felipe Gonzalez is voortvarend van start gegaan. Nauwelijks 24 uur na de beëdiging van de rege ring, kondigde de minister van economie, financiën en handel, Miguel Boyer, een devaluatie af van de Spaanse peseta van 8 pro cent. Hoewel de socialisten tot dusverre bij hoog en bij laag vol gehouden hadden de koers van de peseta niet te zullen wijzigen, bleek aan de devaluatie niet meer te ontkomen. De laatste weken was de peseta ge wild object geweest van specula tie, terwijl alle kapitaalstransac ties opgeschort werden met het oog op een verwachte koersve randering. Het beleid van de vo rige regering van ex-premier Cal- vo Sotelo verkoop van grote schaal van deviezen om de koers van de peseta kunstmatig te steunen bleek voor de socialis ten niet acceptabel. Volgens mi nister Boyer betekent de deva luatie bovendien een stimulans voor de export, wat indirect kan leiden tot het creëeren van nieu we arbeidsplaatsen voor de ruim twee miljoen Spaanse werklo zen. De devaluatiemaatregel is ook door de Spaanse bank- en werk geversorganisaties over het alge meen positief ontvangen en be stempeld als „noodzakelijk en positief'. Al onderstreepten sommige bankiers en werkge vers, dat de maatregel vergezeld dient te gaan van andere stabili serende maatregelen (bevriezing van salarissen en terugdringen van het begrotingstekort) wil zy in de toekomst blijvend succes hebben. CAIRO - In de Egyptische hoofdstad is zaterdag het proces begonnen tegen 302 extremistische moslerns van de Al Jihad-beweging. De verdachten zaten, verdeeld over 12 kooien, achter slot en grendel. Zij worden beschuldigd van poging tot omverwerping van de regering. BONN (GPD) - De meerderheid van de Westduitse Bondsdag heeft geen bezwaar tegen de voltooiing van de snelle-kweekreactor in Kalkar. Eind 1978 had het parlement in meerderheid besloten dat deze experimentele reactor met zijn nieuwe technologie alleen maar in gebruik mocht worden genomen als de volksvertegenwoordiging in Bonn daar toestem ming voor zou geven. Dit vooral met het oog op de veiligheidsaspecten. Vrijdag is met de stemmen van CDU-CSU en FDP (slechts twee liberalen waren tegen) die toestem ming verleend. De oppositionele SPD was tegen, omdat, aldus haar woordvoerder Ulrich Steger, nog „veel te veel onzeker" is. De veiligheid zou niet vol doende zijn gewaarborgd, de financiering is nog lang niet rond en tenslotte is het de vraag of Kalkar ooit commercieel in gebruik kan worden genomen. Woordvoerders van de regeringspartijen CDU en FDP verklaarden dat alleen een principiële toestemming van de Bondsdag ertoe kon leiden dat de snelle- kweekreactor afgebouwd zou kunnen worden. Daarbij werd verwezen naar het op het spel staan van 11.500 banen en de faam van Duitsland als in dustrieland. De elektriciteitsbedrijven zouden in elk geval geen cent extra hebben willen betalen als er ook nog een politiek risico aan Kalkar verbonden zou zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6