'Vorderen is stok achter de deur bij verdelen woningen' Actie tegen bezuinigen op sociale uitkeringen Commissie laat zich niet ontmoedigen Zijlpoort blijft voorlopig open voor fietsers Inbrekers slaan met buit voor buren op de vlucht Forum over verzet kernenergie Snijbrander bleek radio Vuurwerk gestolen Geschenk uit baten zwemvierdaagse voor ziekenomroep MAANDAG 6 DECEMBER 1982 LEIDEN - De raadsleden in de commissie volkshuisvesting barstten vorige week in gelach uit toen secretaris P.N. Lek van de vorderingscommissie zijn verhaal begon over het vorderen van woonruimte in Leiden. Het boongelach viel hem ten deel zodra hij het adres Garenmarkt 17 noemde. De raadsleden kwa men niet meer bij: Garenmarkt 17! Men proestte het uit. Men lag in een breuk. Garenmarkt 17, dat was toch het failliet van het vorderingswapen? De risee van het gemeentelijk handelen? Het verhaal over Garenmarkt 17 is inderdaad lang, veel te lang. Op december 1979 schreef de chef van het gemeentelijk bureau huisvesting zijn eerste brief aan de eigenaar van de woning. Deze kreeg de opdracht de woning te verhuren aan een Leidse wo ningzoekende. Nu, precies drie jaar later, ligt de gemeente nog altijd in de clinch met diezelfde eigenaar, J. Groe nendijk. En nog altijd is de bene denwoning niet verhuurd aan een Leidse woningzoekende. Toch sprak gemeente-ambtenaar Lek over een succesje. De Raad van State verwierp vorige maand het beroep van de eigenaar tegen de vordering. Uiteindelijk trekt de gemeente toch aan het langste eind. De vor dering is rechtmatig. De schade claim, die voormalig huisves tingambtenaar Groenendijk bij de gemeente had ingediend, kan de prullenbak in. De rekening van ruim zestienduizend gulden kan worden verscheurd. En de grootste fout uit het verle den kan nu voorkomen worden. Die grote fout was de onvoldoen de omschrijving van de gevor derde woning. De binnenplaats en het achterhuis, vielen die nou wel of niet onder de vordering? De eigenaar en de gemeente ver- door Leo Maat schilden van mening en de Raad van State gaf de eigenaar gelijk. Maar de winst van Groenendijk in dat geschil wordt volkomen te niet gedaan door de recente uit spraak van hetzelfde rechtscolle ge. De gemeente verloor een slag, maar won de oorlog. Als Groenendijk de benedenwoning nu niet snel verhuurt, komt het opnieuw tot een vordering. Nu zonder procedure-fouten. De juridische touwtrekkerij rond de woning heeft zo op het oog weinig bijgedragen aan de be strijding van de woningnood. De praktijk was dat op vordering van de gemeente een half jaar lang een gezin in (de voorste helft van) het huis heeft ge woond. De ongewenste situatie - de eige naar bewoont illegaal het bene denhuis, boven zijn de kamers verhuurd aan studenten en werkende jongeren - duurt nog steeds voort. Het opnieuw vorde ren van de woning vereist weer een langdurige weg. Beperkt Is het vorderen van woningen dan toch zinloos? De vorderingscom missie, onder voorzitterschap van PvdA-raadslid Marie-Anne Koning, is drie jaar geleden nieuw leven in geblazen. Sinds dien is het één keer daadwerke lijk tot een vordering gekomen. Met het bovengenoemde resul taat: een half jaar te kleine woon ruimte voor een gezin. Op dit moment is er in heel Leiden geen enkele gevorderde woning. Maar hoewel de wettelijke moge lijkheden zeer beperkt zijn, zijn de ambtenaren van de gemeente er helemaal niet moedeloos van geworden. "Je moet niet kijken naar wat het vorderen oplevert. Je moetje be denken wat er zou gebeuren als we niet konden vorderen. Het vorderen van woningen is de stok achter de deur van de hele gemeentelijke woonruimtever deling", aldus Herman de Wind van de afdeling volkshuisves ting. Bovendien is het voorbeeld Garen markt 17 beslist een schoolvoor beeld van wat er allemaal mis kan gaan. Vele andere kwesties leiden tot een beter resultaat. De werking van de vorderingscom missie is vaak preventief. Vandaag kwam de vorderingscom missie opnieuw bijeen. Dit keer om te adviseren over de wonin gen Moddermanstraat 26 en 96 en Roomburgerlaan 67. Maar de verwachting is dat bij geen van de woningen tot vordering hoeft te worden overgegaan. Voor Moddermanstraat nummer 96 is al een kandidaat-koper. Een geregistreerde woningzoekende voor wie de flat passende woon ruimte zou betekenen. Kortom, waarmee aan de gemeentelijke regels voor verdeling van woon ruimte zou worden voldaan. De andere flat in de Modderman- straat staat ook te koop en de zes kamerwoning in de Roombur gerlaan is inmiddels verkocht Garenmarkt 17: een schoolvoorbeeld van wat er bij vorderen allemaal r dreigement van de vorderingscommissie preventief. aan een Leidse woningzoekende, die recht heeft op een woonver gunning. Het probleem wordt hier gevormd door twee ver pleegsters, die de woning (ille gaal, zonder woonvergunning) in gebruik hebben. Voorbeelden, die volgens de gemeente aange ven dat de leegstand effectief be streden wordt door de dreiging van vordering. Een andere slepende kwestie is die rond de flats in het Van Vollen- hovenplein, waar de bekende li berale familie Van Hagen kan toor aan huis hield. Ook daar boekte de gemeente winst. Vori ge week besloten Gedeputeerde Staten het beroep van Van Ha gen niet-ontvankelijk te verkla ren. Van Hagen had beroep aangete kend tegen de weigering van B en W om de twee flats Van Vol- lenhovenplein 13 en 14 als een heid te mogen verkopen (verhe ling). De flats zullen nu afzonder lijk moeten worden verkocht. De familie is naar Voorschoten ver huisd en de flats staan ook inder daad te koop. De gemeente trok ook hier aan het langste eind. Secretaris Lek van de commissie vindt dat het vorderen van wo ningen niet los gezien moet wor den van de andere maatregelen, die de gemeente neemt om de bestaande voorraad woonruimte in Leiden optimaal te gebruiken. Het gaat er volgens hem juist nu om, zorgvuldig om te springen met de bestaande woningvoor raad, omdat het rijk te weinig geld geeft voor nieuwbouw. Hij wijst daarom op het voorstel, waarover vanavond door de ge meenteraad wordt beslist, over het onttrekken van woonruimte aan de bestemming. Als de ge meenteraad het voorstel goed keurt, wordt het ondernemers een stuk onaantrekkelijker (duurder) gemaakt om een wo ning als bedrijfsruimte te gaan gebruiken. Het belang van het op peil houden van het aantal woningen in Lei den heeft bij het voorstel voorop gestaan. Het extra inkomsten van de gemeente als gevolg van de maatregel zullen worden be nut om een gemeentelijke subsi die in het leven te roepen voor de verbetering van particuliere wo ningen. De rijkssubsidie is volgens Lek nu soms net te weinig om huiseige naren aan te sporen om tot ver betering over te gaan. Dank zij de voorgestelde maatregel wordt enerzijds het onttrekken van woonruimte minder aantrekke lijk en anderzijds als er toch woonruimte verloren gaat - komt er geld in het laatje, waar mee het opknappen van huizen wordt gestimuleerd. Lek brengt de maatregelen ook in verband met de aanpak van ver spreid gemeentelijk woningbe- zit. Een team van twintig, meren deels jonge, bouwvakkers is aan de slag gegaan om het verspreide woningbezit, dat in slechte staat verkeert, op te knappen. Het rijk (ministerie van sociale za ken) heeft hiervoor geld beschik baar gesteld op grond van de re geling Werk Verruimende Maat regelen (WVM). Momenteel zijn de WVM-ers nog bezig met de kleedaccommodatie op het LFC- s kan gaan. Maar meestal werkt het terrein, maar binnenkort zal het gemeentelijk woningbezit aan de beurt komen. Volgens Van Stigt (openbare werken) is er een lijst van 50 wo ningen, die de gemeente in de loop der jaren om uiteenlopende redenen heeft aangekocht, die dringend opgeknapt moeten worden. Begonnen wordt met twee panden in de Zonneveld- straat (naast het politiebureau) en een zestal in de Uiterste gracht. Het gaat volgens Lek dus om meer dan alleen het incidenteel vorde ren van enkele woningen. Het gaat erom dat de gemeente zorg vuldig omspringt met de be staande woningen in Leiden en zorgt dat deze doelmatig worden verdeeld. Daarover hoeft de raadscommissie niet schamper te lachen. LEIDEN - De Zijlpoort blyft voor lopig open voor fletsere. De ge meente is niet van plan de onder doorgang, die zaterdagmorgen door actievoerders werd openge broken, opnieuw af te sluiten. Het college van Burgemeester en wethouders heeft in een brief aan de eigenaar van de Zijlpoort, projectontwikkelaar Melkert, on langs al bevolen de afsluiting van de poort zo spoedig mogelijk on gedaan te maken. De brief »s tot dusver onbeantwoord gebleven. Sinds de restauratie van de Zijl poort is de onderdoorgang, tot ongenoegen van velen, door hou ten schotten afgesloten geweest De Echte Nederlandse Fietsers bond (ENFB) heeft al verschei dene keren gewezen op de ge vaarlijke situatie die rond de Zijl poort was ontstaan, met name voor fietsers. Zaterdagochtend maakte de ENFB korte metten met de houten schotten en creér- den weer een vrije onderdoor gang voor fietsverkeer. Van de eigenaar is nog niet vernomen wat hij van de actie vindt De Leidse politie heeft tijdens het wegbreken van de houten schot ten geen aanhoudingen verricht Voorlopig zal de huidige situatie gelaten worden zoals die is, aldus een politiewoordvoerder. LEIDEN - Twee mannen die zaterdagavond een woning aan de Verdam- straat waren binnengedrongen zijn ijlings op de vlucht geslagen nadat zij door buren op heterdaad werden betrapt. De inbrekers waren het huis binnengekomen door een deur van de keu ken te forceren. Eenmaal binnen braken zij ook nog een andere deur open. De bewoners van de woning waren niet thuis en hadden buren gevraagd op het huis te passen. Toen de buren, twee broers, de woning onverwacht binnenkwamen, sloe gen de twee mannen op de vlucht na eerst één van de broers met een mes te hebben bedreigd. De inbrekers hebben, ondanks hun snelle aftocht, nog een gouden armband, een gouden vijfje en twee gouden tientjes, met een gezamenlijke waarde van 1700 gulden, kunnen meene- „Zie ginds komt het spookschip LEIDEN De jongerenbeweging KWJ heeft zaterdagmiddag in Leiden actie gevoerd tegen de plannen van de regering om te snoeien in de uitkeringen van jongeren. Op de Haarlemmer straat werd symbolisch een jon ge Sinterklaas letterlijk en fi guurlijk uitgekleed door staats secretaris De Graaf (althans door iemand die daarvoor door moest gaan). Zwarte Pieten deelden stencils uit en zongen: "Zie ginds komt het spookschip uit Holland weer aan. Hij brengt ons de crisis en jat onze baan. Ja rechts aan de macht dus ons geld naar de maan. 'T is als maar betalen maar waar dan vandaan?". De jongeren protesteerden tegen het besluit van de regering om 16- en 17-jarigen geen RWW of bijstandsuitkering meer te geven en om jongeren onder de 23 jaar de WWV-uitkering te ontnemen. Jonge schoolverlaters worden zo afhankelijk gemaakt van hun ou ders, die er bovendien zelf ook financieel slechter van worden, aldus de KWJ. Onder het motto 'We zijn te kaal om te plukken' LEIDEN - Hoe slecht is het gesteld met het verzet tegen kernenergie? Over die vraag buigt een forum zich morgenavond in het Leids Vrije tijdscentrum, Breestraat 66. Leden van dat forum zijn Kees Korvinus (advocaat en als zodanig betrokken bij de 'Dodewaard-processen'), Wouter van Doorn (PPR-medewerker voor energiezaken), Gilliam de Valk (lid basisgroep Leiden) en Annelies Ponsen (ex-gemeenteraadslid PSP). De avond is georganiseerd door de Basisgroep Leiden die een gering animo heeft geconstateerd voor acties tegen kernenergie. "Bestaat er nog wel verzet tegen de atoomstaat en, zo ja: richt het zich dan niet meer tegen de staat dan tegen het atoom", zo vraagt de basisgroep zich af. Voorafgaand aan het optreden van het forum (in het kader van de Brede Maatschappeüjke Discussie) wordt de film 'Liever vandaag ac tief dan morgen radio-actief gedraaid. Aanvang is acht uur, het forum begint rond half tien. Er is door de KWJ morgenochtend een vergadering belegd met alle verwante Leidse jongerenorgani saties en individuele jongeren, die actief willen meedoen. Het voornemen bestaat om op 15 de cember een grote actie te hou den. Ook landelijk is de KWJ sa men met het NW-jongerencon- tact bezig met het voorbereiden van acties. Het protest tegen het snoeien op uitkeringen is overigens niet be perkt tot jongeren. Een achttal oudere werklozen heeft een op roep gedaan orri in verzet te ko men tegen de plannen van de re gering met de sociale uitkerin gen. Zij zijn in het bijzoonder verontrust over de bevriezing van de uitkeringen per 1 januari en over de beperking van het recht op uitkering voor gehuwde vrouwen, alleenstaanden en jon geren. Om samen met andere werklozen te bespreken wat er tegen deze plannen gedaan kan worden is er voor morgenoch tend een vergadering belegd. Die wordt om elf uur gehouden in het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33. LEIDEN - Altijd gedacht dat de Sint uit Spanje kwam en niet uit India. Het kon de pas opgerichte promotie-vereniging van de Haarlemmerstraat-winkeliers niets schelen. Olifanten met Zwarte Pieten erop zijn een onge woon verschijnsel, dus opval lend. En daar ging het om: De aandacht richten op de Haarlemmerstraat en omgeving als wmkelgeöiea. Vorige keer waren er steltlopers, nu olifanten en een volgende keer zullen het wel giraffen zyn. Toch maar goed dat de Haarlemmer straat nooit overluifeld is. LEIDEN - Een bewoner van een woning aan de Goejestraat in Leiden belde vannacht de politie met de mededeling dat hij in de onmiddellijke omgeving een ge luid hoorde dat verdacht veel leek op het sissen van een sny- brandcr. De Leidse politic als een haas er op af en draalde niet de omgeving van de straat her metisch af te sluiten. Bij nader onderzoek bleek het geluid af komstig van een draagbare radio in de keuken van de man. De zender stond afgestemd op een FM-station die er vanaf midder nacht het zwijgen toe had gedaan en alleen nog een ruistoon liet horen. De Leidenaar is met rode oortjes nog een paar uurtjes gaan slapen, zo meldt de politie. LEIDEN - Uit een wagon op het terrein van Van Gend Sc Loos zijn gisteravond vier dozen met vuurwerk gestolen. Een aantal wagons, volgeladen met vuurwerk, was vrijdag te laat aangekomen com nog gelost te kunnen worden. De politie werd gevragd een oogje in het zeil te houden. Gisteravond hadden voorbijgan gers in de gaten dat vier mannen bezig waren een wagon open te breken. Toen de politie arriveer de, waren de mannen al, met vier dozen vuurwerk, verdwenen. Sint Nicolaas en vertegenwoordigers van de ziekenomroepen bij de apparatuur die zij cadeau kregen. LEIDEN - De ziekenomroepen van de ziekenhuizen in de Lei den en Leiderdorp hebben kost bare geschenken gekregen uit handen van Sint Nicolaas. De omroepen van het Academisch Ziekenhuis en het Diaconessen- huis kregen een bandrecorder cadeau, terwijl de omroep van het St. Elisabethziekenhuis een buitenmicrofoon rijker werd. De Sint overhandigde deze ge schenken zaterdagmorgen in het restaurant van zwembad De Zgl aan vertegenwoordigers van de ziekenhuizen. De Goedheilig- man vertelde erbij dat de ge schenken bekostigd waren uit de opbrengst van de jaarlykse zwemvierdaagse in Leiden. Deze zwemvierdaagse, afgelopen zomer gehouden, wordt jaarlijks georganiseerd door de Leidse zwemverenigingen en de ge meentelijke directie sport en re creatie. In voorgaande jaren werd het batig saldo besteed aan de aanschaf van twee rolstoelen ten behoeve van de gehandicapten sportver eniging De Sleutels. Twee jaar geleden werd het vervoer van in valide sporters naar de para- olympics in Arnhem uit de op brengst betaald. En dit jaar gin gen de baten dus naar de Leidse ziekenomroepen Tekenfilms In de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw (te bereiken via Oude Vest) wordt woensdagmiddag een serie tekenfilms vertoond voor kinderen. PopeyeSuper muis en vele andere getekende helden van het witte doek staan op het programma. Aan vang half drie. Huiswerkhulp Het Letds Edukatief Sentrum en de Onderwijswinkel hebben sa men huiswerkhulp voor vol wassenen op touw gezet. Be stemd voor mensen die bijvoor beeld een cursus volgen, of op een mavo i>oor volwassenen staan ingeschreven of zich wil len laten omscholen. De huis- werkhulp wordt bij voorkeur in groepen gegeven, zodat deel nemers ook van elkaar kunnen leren Maar er kunnen ook in dividuele afspraken worden gemaakt. Wie belangstelling heeft kan donderdagavond van half acht tot tien uur te recht in buurthuis Groenoord, Pasteurstraat 23 en woensdag middag xxxn half twee tot half vier in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33, kamer 7 In formatie het Lei ds Edukatief Sentrum, Nieuwe Rijn 20b, tel. 130701 en de Onderwijswinkel, Sophiastraat 36, teL 214256. Hengelsport Hengelsportvereniging Zaalberg hield een competitiewedstrijd in de stadswateren De uitslag: 1 H t>an Bemmel 2300 gram-35 stuks, 2 W Hillebrand 2080-19, 3 H v d Linden 2040-20, 4 W Roest 1760-13, 5 J van Zeist 1600-21, 6 J van Went 1590-20, 7 P vd Vaart 1510-17. 8R van Zeist 1420-21

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3